"buitenland EEN EDEL HART. l„N00RD-BRABAND"| WAALWIJK. VV f Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. FEUILLETON, BllNËNLAND." RgrBte Blad. 8 p o r t Maatschappij van Verzekering op het Leven NUMMER 60 DONDERDAG 29 JULI 1920 43e JAARGANG Dit blad verschijnt Woengdag-criZaterdagavood- Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,25 Eraaco p. post door het geheeie rijk f 1,40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden en*., franco te zendon aan dea Uitgever. Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT Uitgave: Waalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Telegr.-Adres ECHO. Prijs der Advertentiên 20 cent per regelraiuimum f 1.50 Reclames 30 cent per regel. "s Het Dultsche rijkskabinet heeft Zaterdag het wetsontwerp betreffende de ontwapening der bevolking goedge keurd- Het ontwerp zal onmiddellijk naar den Rijksraad en den Rijksdag worden gezonden. Volgens dat ontwerp zal de Dultsche weermacht, rijksweer en rijksmarine, be staan uit vrijwillig dienende soldaten. De sterkte van de rijksweer zal 100.000, die van de rijksmatine 15.000 man be dragen. De vloot zal bestaan uit zes Hniesche- peo, zes kleine k-'ulsers, twaalf torpedo jagers' tn twaalf torpedobooten. De diensttijd voor soldaten zal 12, die voor officieren 25 jaar bedragen. Vrijdag was de termijn var. zes maanden, in het Verdrag van Versailles vastgesteld voor de volksstemming in dc districten Eupeo en Malmedy, ver streken. De Belgen hebben er een eigenaardig soort van volksstemming ge houden. Van een geheime stemming was geen sprakeeigenlijk was er beelemaal geeu stemming. Aan do bewoners, die bezwaren hadden tegen eene inlijving bij België, werd gelegenheid gegeven om hue. naam op een protestlijst te plaatsen, waarvoor begrijpelijk velen terugdeinsden, uit vrees voor rancune maatregelen. Van Dultsche zijde is her haaldelijk tegen deze manier van doen geprotesteerd, maar vergeefs. Het resultaat van de volksstemming* Is geweest, dat volgens de Brusselsche bladen op de 13.975 stcmgecechtigden ia het district Eupen slechts 58 ec op de 19.751 stemgerechtigden in 't district Malmedy slechts 208 Inwoners hebben geprotesteerd tegen artikel 34 van het Vredesverdrag, waarbij deze gebieden aan België werden toegewezen. - De Dultsche regeering heeft aan den Voorzitter der Vredesconferentie te Parijs d.d, 21 Juli een nota doen ovei- hatrdigeo, waarin zij, met het oog op het felt, dat de sowjettroepen nog slechts eckele dagmarschea van de Oost-Prui sische grens verwijderd zijn en teneinde de neutraliteit te kunnen handhaven en de grenzen te beveiligen, benevens ter geruststelling der bevolkiag, welke door de herinnering aan vroegere Russische invallen nog zeer opgewonden is, op de noodzakelijkheid wijst, om Viijwllligers- koipsen te vormen, welke in den uitersten nood ier ondersteuoing van de troepen, bela3t met de grensbewaking, handelend optreden kunnen. Tevens verzoekt zij met het oog op de hacdhavlng van haar neutraliteit en de bescherming van hare grenzep, toe stemming om door het gebied van Al- lensteln en Marlëawerder, waar volks stemmingen moeten worden gehouden, troepen naar de betreffende Dultsche landsgrenzen te mogen zenden. Tan aDE BOHO YAH EET ZUIDEN". 182) Omgewerkt uit het Fransck. VIERDE DEEL. IX. DE BELIJDENIS VAN CLEMENCE. Eens die zaak in orde, beloonde .jonk vrouw de Surgères de dame die voorloo- pig voor het wichtje zorgde, oprecht prin selijk en zeide haar: Binnen enkele dagen zal Clémence Foulon het kind komen halen; stel het haar ter hand. Op schriftelijk bewijs, door u onder teekend. Jonkvrouw de Surgères maakte geene opwerpingen en antwoordde: 't Zij zoo, ik zal Clémence een briefje medegeven. En heeft zij dat gedaan? vroeg de graaf. Voorzeker. Twee, drie dagen latei- kwam Clémence het kind halen, een brief je van jonkvrouw de Surgères toonende. - Groote God! mompelde Jacques aan gedaan, ziende dat Michel een brieven- tasch te voorschijn haalde; hebt gij daar het briefje? Ja, hier is het. De graaf maakte zich van het papier meester dat Michel hem toereikten en las luidop: „Ik verzoek mad. Duvigneau aan mejuf frouw Foulon het kleine meisje mede te BRUSSEL. In de Kamer is een mede- deeling gedaan door den eerste-minister en door den minister van landsverdedi ging nopens een stichting voor de oud strijders. Deze stichting, aan welke de re geering een eerste schenking van vijftig milioen zal doen, zal worden beheerd door een college van veertig oud-strijders, waarvan er twintig door de regeering zul len worden gekozen, en twintig door de oud-strijders zelf. Alle soldaten, dragers van de overwinningsmedaille en vau de herdenkingsmedaille zullen zich tot de stichting kunnen richten en voor haar hun rechten kunnen doen gelden op liet toekennen van een schadeloosstelling voor de wederopbouw van hun haardstede, voor de schade, die zij door den oorlog hebben geleden De stichting zou een duur van twintig jaar hebben. De koning, daartoe opzettelijk uit Oostende overgekomen, hoeft 's avonds een delegatie van oud-strij ders ontvangen. De minister was daarbij ook aanwezig. De Nation Beige van 26 Juli ver neemt, dat in den ministeraad van dien morgen een mededeeling is gedaan no pens den stand der bespreking over het militair verhond met Frankrijk. Geen en kel minister zou bezwaren hebben geop perd, zoodat daaruit het besluit mag wor den getrokken, dat de regeering zich hij de voorstellen van de Belgische en Fran- sche legerstaven aansluit. Generaal Mag- linse, het hoofd van den Belgischen ge- neralen staf is naar Aken vertrokken, waar hij generaal Rucquoy, de bevelheb ber van het Belgische Rijnleger zal ont moeten. Hij zal zich daarna naar Parijs hegeven voor een nieuw onderhoud met Foch. De bladen maken gewag van een ver gadering van den hond voor de verdedi ging van Walenland te Namen. Winandy katholiek Kamerlid van Verviers, de Selys Longehamps, liberaal Kamerlid van Di- nant en Louis Piérard voerden het woord. De eerste wees vooral op het feit, dat de Vlaamschgezinden tegen het annexionis- me ten koste van Nederland gekant zijn en zoodoende het sluiten van het gat door Limburg onmogelijk maken en deed ver volgens een beroep op het Vlaamsche volk om zich bij de Waalsche beweging tegen Nederland, dat de sleutels van het Belgi sche huis in handen heeft aan te sluiten. De tweede spreker beweerde, dat de Vla mingen Nederlandscli- en Duitschgezind zijn en alle goede Belgen de Vlaamsche beweging, welke anti-nationaal is, moeten bestrijden. Piérard sprak in denzelfden zin. ATHENE. Het communiqué vau hel groote hoofdkwartier maakt melding van nieuwe vorderingen van de Grieksclie strijdkrachten, die Loele Boergas en Kirk Kilisse bezetten. Dezer dagen hebben hun voorposten de lijn Tastoe Moeselien Mandiè, en het spoorwegstation Baba—Es- ki bezet. De vijand heeft zware verliezen geleden. ROME. Te Randazzo (Catania, Sicilië) hebben 500 hoeren zich van het stadhuis meester gemaakt om te protesteeren tegen geven, dat ik voorloopig aan hare zorgen toevertrouwd heb, zooals het tusschen mij en haar afgesproken was. D. de Surgères. Ach! rechtvaardige God! riep Jac ques uit, 't is haar geschrift. Hoe heeft zij, anders zoo voorzichtig, die fout kunnen begaan? Gij weet nog niet alles, vervolgde de zoon van Annette. Terwijl Diane de Sur gères die zaken regelde met mad. Duvig neau en Clémence Foulon, kocht mijne moeder door bemiddeling van de voedster bij wie het wichtje eenige dagen besteed was geweest, een ander kind af van een arme familie der streek afkoopen, dit woord bezigde mad. Duvigneau. 't Was een weesje, een meisje, pas eenige weken oud, dat die familie tot last verstrekte. De moeder had de geboorte van het kind met haar leven betaald; de vader een fabrieks arbeider, was kort te voren aan zijn werk verongelukt. Mad. Duvigneau wist niet met welk doel jonkvrouw de Surgères zich dit weesje aanschafte; zij vermoedde ech ter, dat het de kleine moest vervangen di? Clémence JFoulon werd toevertrouwd, o n hij de hegeerlijke familie geen argwaan op te wekken. Wat Clémence Foulon betreft, vooraleer naar Parijs te vertrekken met het kind, wilde zij een laatste maal haren gewezen biechtvader, Pater Théotime, raadplegen. Maar zij vond hem niet meer hij was naar een ander klooster overgeplaatst. Maar zijn vriend, Pater Honorat gaf haar goeden raad; zij moest, eerst en vooral, het kind goed verzorgen en d.eftig opvoe den, en het bewijs, dat Pater Théotime voor haar opgesteld en dat zij met haren de verdeeling van de levensmiddelen. De gewapende macht moest tusschenbeide ko men, waarhij zeven dooden en eenige ge wonden vielen. Aan de statlocs en relsbureaux der Nederlandsche Spoorwegeo zullen, naar Vaz Dias meldt, voortaan uiterlijk 10 dagen voor de geldigheid, plaatsbewijzen naar staiions van buitenlandsche spoor wegen worden afgegeven. Hierbij is ech ter bepaald, dat, Indien op den dag der reis, de prijs lager is tengevolge van het dalen der buitenlandsche geldkoersen, het prijsverschil niet wordt terugbetaald. In het jongste nummer van het Öoerenbondsblad he 't het Kamerlid Wintermans het over stichting van kleine boerderijen. Zijn artikel luidt alt volgt De stichting van kleine boerderijen met hulp van het Rijk is een van de meest doeltreffende manieren om de bevolking te binden aan het platteland en een rustig bestaan te verschaffen, zoo ver het nog mogelijk Is. Vooral wanneer dit op de woeste gronden geschiedt, Is het een bijzondere uitbreiding van de bestaansgelegenheld ten plattelande. Zooals we reeds vroeger hebben me degedeeld, is tot dat doei een som van f 300.000 op de Staatsbegrooting gebracht. Van de manier, waarop men deze zou besteden, waren tot heden slechts weinig bijzonderheden publiek. Thans is de pers in de gelegenheid Iets mede te doelen van de bedoeling der regeering door het antwoord, dat de commissie van advies Inzake ontginning van woeste gronden op door de Tijd gestelde vragen gaf. Daaruit blijkt, dat het de bedoeling ir, voorschotten aan de gemeenten of bepaalde stichtingen of vereenigingen te geven. Deze geven ze weer aan belangheb benden, die een boerderij van 8 a 12 H.A. willen stichten, waarvan zij dadelijk eigenaar worden. Gedurende (hoogstens) 8 jaren zullen zij daarvan geen renté behoeven te be talen en daarna 4°/0. ijl zij dan binnen 30 jaren moeten aflossen. De vooischotnemer zal vrij zijn bij zijn ontginning en bouw. Deze echter zal de goedkeuring der commissie behoeven. De steun is zeer aanzienlijk. Men kan bij de tegenwoordige rente berekenen, dat de nieuwe boer ongeveer het halve boerderijtje cadeau heeft na deitlg jaren. Voor jonge mannen met werklust en durf is het wel een gelegenheid om te beproeven aldus boer te worden. Het zal echter noodig zijn. dat men althans over eenlg kapitaal beschikken kan. Boerenbonders, die meenen, dat er bij hen nog gronden liggen, die op deze wijze aan te vatten zijn, wenden zich tot het gemeentebestuur met verzoek te trachten om met het Rijk de zaak aan te pakken. Het spreekt van zelf, dat men moet rekenen met grondprijs en bouwkosten. Ook overtuigd zijn, dat kwaliteit en grootte in aanmerking genomen een rentegevend bedrijf mogelijk is. Op slechten grond en met ai te dure gebouwen zou men met al de subsidie nog over den kop boeren. En daar wordt het natuurlijk niet om begonnen. Men seint uit Essen In Invloedrijke kringen alhier beeft men mij over de staat van zaken nopens het Dultsch-Nederlaodsche kolenverdrag verklaard, dat er thans onderhandelingen gaande zijn, die het vetzekeren van de in de overeenkomst vastgelegde kolen- leveringen aan Nederland ten doel heb ben. Zoowel de Dultsche regeering als in bijzonder de mijneigenaars in het Roergebied, en vooral het kolensyodlcaat zullen alles doen wat zij kunnen om mogelijk te maken, dat de kolenleverlog aan Nederland volgens de getroffen overeenkomst plaats heeft. Wij ontvingen het programma van het derde Nederlandsch Katholiek con gres tot bestrijding van het alcoholisme, te 's-Bosch te houden op 11 en 12 Augustus a.s. Het boekje bevat de namen der comité's en het program dier dagen. Op Woensdag 11 Augustus begint het congres om 10 /4 uur met een H. Mis in St. Jan. Spreker pater Borro- meus de Greeve. ll'/a uur; Opening in Casino. 123/4 uur; Olficieele ontvangst ten stadhuize. gebouw. 8 uur: Groote vergadering in Casino. In Casino wordt een tentoonstelling gehouden. Op Donderdag 12 Augustus om 8'/a uur H. Mis in St. Jan, 10 uur alge- meene vergadering in Casino, om 121/» uur Sectievergadering bij Rooswinkel en om 3 uur slotvergadering in Casino. Sprekers zijn directeur Van de Venne, Rolduc, wet .ouder Krijgsman, Den Bosch, dr. Ten Berge, wethouder van Utrecht, J. J. Wintermans, Eindhoven, mej. A. Mooyman, Den Haag, Mgr. dr. Ariëns, Maarsen, dr. Dirckx, Bavel, G. Bulten, Zilk, pater Henricus, Helmond en dr. Gerard Brom. Door de directies der Ned. Spoorwe gen is bepaald, dat aan groepen jongelie den, bestaande uitsluitend uit in uniform gekleede padvinders en beneden den leef tijd van 19 jaar, gezelschapsbiljetten mo gen worden verstrekt. De eerste middenstandswoningen, waarbij Rijk en gemeente steun verleenen, zullen te Delft worden gebouwd. De gemeente zal onder eerste hypothe cair verband f 235.600 leenen; het Rijk steunt met f 73.430, de gemeente met f 24.476 in de bouwkosten, onder voorwaar de dat de woningen gedurende 15 jaren voor verhuring bestemd blijven en enkele woningen voor het Rijk tegen vergoeding beschikbaar worden gehouden. De huurprijs zal bedragen: beneden f 450; le etage f 425; 2e etage f 385 per jaar. Bij Kon. besluit van 19 dezer is be paald dat in de gemeenten 's Hertogen bosch, Eindhoven, Breda, Arnhem, Nijme gen, Zutphen, 's Gravenhage, Rotterdam, Leiden, Dordrecht, Amsterdam, Haarlem, Alkmaar, Goes, Utrecht, Zwolle, Ensche dé en Maastricht, een keuringsdienst moet gevestigd zijn. Iedere keuringsdienst omvat een be paald gebied. De Nederlandsche Renner Hoeks reed Maandag een match te Hoel (België) 1"IIU1AC- I tegen Luycken cü van Leuven. Hij won Cas' oUUr: A'gemeene VCrgadenng 'n I d? eerste matiche over 25 Kllooeter e. 5 uur: Sectievergaderingen in Casino, \zou dc ,w"de ook g*w?°n Kweekschool, JonS-Brabant en Bonds-1 «a°°p«r hJ ^d. In de dc.de maecbe over 50 Kilometer gebeurde een ernstig Opgericht 1843. Verzekerd Kapitaal Skeserve 21.456.813 2.913.587 incident. Grijseels, de gangmaker van Hoeks, reed Luycken omver. De Bel gische recner werd twintig meter ver meegesleept en met vrii ernstige vei- wondlugec weggedragen. Het publiek stormde de baan op en wilde Grijseels Jyocheo. De politie wist echter verdere inc denten 'e vooikomen. Dat er hoe langer hoe meer lief hebberij gaat ontstaan voor motor- en rilwlel-w^dslrijden bewijst wel het feit, dat 11. Zondag op de renbaan te Boxtel, alwaar de Motorclub Brabant wedstïijden hield voor motoren, plm. 5000 toeschou wers aanwezle warer. Het batig saldo ven naam ontlerteekend had, zorgvuldig bewa ren. Daarop is Clémence naar Parijs ver trokken, en mad. Duvigneau heeft haar nooit meer teruggezien. Zij wist niettemin dat zij in een brand omgekomen was. Wilt gij er meer van weten, zeide mad. Duvigneau mij tot afscheid, tracht eens te spreken met Pater Honorat. O! wees gedankt, Michel, wees dui zendmaal gedankt! riep Jacques uit. Ik zal dien kloosterling gaan opzoeken; hij zal medelijden met mij hebben, en niets voor mij verborgen houden. Onnoodig, heer graaf, 't is al gedaan. Hoe?.. Gedaan?.. Ik begrijp u niet. Ge veronderstelt toch wel dat ik u zoolang niet had laten wachten op de in lichtingen van mad. Duvigneau, had ik niet zoo moeten zoeken naar Pater Hono rat. Ik was te weten gekomen dat hij zich te Algiers bevond, waar hij uitrustte van de vermoeienissen opgedaan tijdens zijn zendelingschap welke er op gevolgd was. Ik hen dan tot hem gegaan Te Algiers? Ja, te Algiers! Wat komt er de moei te op aan, heer graaf, als 't zaken geldt welke u aan 't harte liggen!Ik heb dan dien Carmeliet gesproken. Die reis was niet onvruchtbaar, hoewel de kloos terling me niet alle omstandigheden heeft willen mededeelen. Zijn religieus karakter zeide hij mij, liet hem niet toe te beschul digen. Hoe plichtig onze vijandin ook ware, hij moest zwijgen. Zal ik dan nooit tastbare bewijzen hebben, mompelde de Rhodes en zal ik mij dan eeuwig moeten vergenoegen met zedelijke bewijzen? Ik denk het niet. Ik ben bijna over tuigd van het tegenovergestelde: gij zult alles vinden wat gij noodig hebt. Bijna overtuigd?Spi'eek duide lijk, Michel, gij doet me sterven van angst. Welnu, Pater Honorat heeft me woor delijk gezegd: „Ik hen gelast met twee boodschappen voor hem die u zendt. De eerste gaat uit van Clémence Foulon, de tweede van een schuldigen vader, mar kies d'Argelles. Volbracht ik ze niet eer, 't is omdat de eerste tamelijk onbepaald was, terwijl de markies me gevraagd had eerst dan te spreken als ik ondervraagd werd door een persoon die daar het recht toe had. Clémence Foulon heeft een verklaring onderteekend van hetgeen zij wist; die verklaring had ze weggesloten in een ijze ren koffertje dat altijd in haar bereik stond. Wat mijnheer d'Argelles betreft, hij heeft een omstandig verhaal opgesteld van hetgeen er gebeurd is, en opdat dit geschrift niet in handen zou vallen voor welke het niet bestemd was, deed hij hel metselen in de zoldering eener ingemet selde kast, op 't kasteel Argelles, in de ka mer zelve welke hij daar bewoonde, tus schen den schoorsteen en het venster. Dit inmetselen gebeurde tijdens eene afwezig heid zijner vrouw". Dit zijn, vervolgde Michel Castarède, de eigen woorden van Pater Honorat. Ik heb ze u herhaald zonder er iets aan te veranderen. Zoodra ons meisje genezen is, zeide de graaf, ijl ik naar •Orgelles. Doch waar dat ijzeren koffertje gaan zoeken? Ging Jat niet verloren in den brand? Neen, zei Laure op hare beurt, 't is mij ter hand gesteld en ik heb het be waard! Ongelukkiglijk behelsde liet maar vier banknoten en papieren zonder eenig belang. Ik zal het eens halen. Zij ging en eenige minuten later keer de zij weder met het koffertje in hare hand. 't Was iets van Arabisch maaksel, zeer oud; dergelijke koffertjes zijn niet zeldzaam in 't Noorden van Spanje en 't Zn id-Westen van Frankrijk. De verwrongen voetjes waren netjes be werkt. Jacques opende en onderzocht het. Er moet een dubbele bodem in zijn, sprak hij, het koffertje is veel te dik op dat het anders zoude wezen. Ik heb zulke dingen meer gezien, ik bezit er zelfs twee te Astarac. Hun mechanisme is ongeveer altijd hetzelfde en gaat uit van eenzelfde uitvindingspunt. Met een weinig geduld zal ik het geheim wel vinden om dit te openen. Inderdaad, na eenige vruchtelooze po gingen, kwam Michel op de gedachte olie te doen in al die groefjes, hoe klein ze ook waren. En terwijl de graaf op een dei- voetjes drukte, bezweek het, terwijl van binnen de bodem aan de kanten losging. Alsdan werd een papier zichtbaar. Zonder te beproeven de opening wat grooter te maken, trok Jacques uit den dubbelen bo dem niet een, maar verscheidene papieren, in Iwee pakjes van ongelijke grootte sa mengebonden. Het eerste papier, een enkel blad, be helsde deze woorden: Agen, klooster der Carmelieten. tO September 1868. Ik verklaar dat een persoon, zeggende te heeten jonkvrouw de Surgères, ten mij nent gekomen is, te Castelnau d'Anzan, om mij voor te stellen een klein meisje groot te brengen. Zij was gezonden door een mijner goede kennissen, mad. Duvig neau, verpleegster te Agen, die mij het II M UI VAM HEI

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1