Provinciaal Nieuws Nieuws uit Hcusdeu, Gemengd Nieuws deze wedstrijden bedraagt dan ookeenlge duizenden guldens. Waalwijk, 28 Juli 1920. Voor het notarieel staatsexamen te 's Hage slaagde voor het le gedeelte de heer P. \V. J. M. Sweens. Geslaagd voor examen Hoofdakte L. 0. de heer A. C. Spijkerman. Geslaagd voor de akte Me (hoogere bouwkunde) L. J. M. van der Meijs van Besoijen. Bij het gisteren te 's-'Bosch gehouden examen voor Machine-schrijven slaagden de volgende leerlingen van den cursus der Eerw. Zusters van het St. Theresia-ge- sticht alhier: Lucie Fooy, Jo van Schijndel, Jeanne Trimbach, Jeanne Kruissen, Marie van Rijen, Netta van Kuyk, Cor van der Heij den, Truus van der Heijden, Adri Fran ken en Mien Didden. Onlangs slaagde te 's Bosch voor het examen Machineschrijven Mej. A. van Kuijk alhier, terwijl genoemde juffrouw gisteren wederom slaagde te Utrecht voor het examen Stenografie. Aan de H. B. S. te 's Bosch zijn o.m. bevorderd van de 4e naar de 5e klas, de heer Tónny Cooymans, van de 3e naar de 4e klas de heer André Spijkerman, van de 2e naar de 3e klas de heer C. Vermeulen, allen alhier. Vergadering van den Raad dezer ge meente te houden op Donderdag 29 Juli 1920, des nam. kwart voor zeven uur ten raadhuize. Aan de orde:'' 1. Ingekomen stukken. II. Vaststelling van: a. het kohier van de Straatbelasting 1919. b. het kohier van den Hoofdelijken Omslag 1919. III. Behandeling der reclames H. O. IV. Vaststelling van een besluit tot wij ziging der Algemeene Plaatselijke Politieverordening. Van verschillende zijden vraagt men ons of het gerucht waar is, dat de Midden standswoningen in de Mr. van Cooth- straat niet gebouwd zouden worden. Uit de beste bron kunnen we dit tegenspre ken. Zoodra de goedkeuring der regeering afkomt, wordt direct begonnen, hier is al les gereed. Jammer dat zoo'n goedkeuring zoo vreeselijk lang duurt, anders waren deze woningen, waaraan zulk een onge kende behoefte bestaat, voor den winter gereed geweest, waardoor wederom acht huisgezinnen gered waren. Is er groote behoefte aan arbeiderswoningen, aan middenstands- of ambtenaarswoningen is het gebrek in verhouding zeker zoo nij pend. Hedenmorgen om half elf vertrokken een zevental Waalwijksche Padvinders om zich met de overige Hollandsche Pad vinders in te schepen voor de reis naar Londen, waar de groote internationale bij eenkomst zal worden gehouden waar jongelui uit zeven en dertig verschillende landen bijeenkomen, tot het houden van padvinders-oefeningen,, en waar zij in de gelegenheid zullen worden gesteld veel moois en belangwekkends van Londen en omgeving te zien. 't Zullen zeer zeker voor de jongelui kindje zou ter hand stellen. Gevraagd hebbende eenige dagen na te mogen denken, is jonkvrouw de Surgères verscheidene keeren teruggekeerd, tel kens bij het vallen van den avond. De laat ste maal heeft zij mij tien duizend francs afgeteld, op voorwaarde dat ik mij met het kind te Parijs ging vestigen, en het deed doorgaan als mijn eigen dochtertje. Ik heb mijn woord verpand, maar op raad van mijn gewezen biechtvader, verklaar ik dat het kleine meisje dat ik medeneem en dat voortaan Marie Foiilon zal heeten t at- gene is, dat mij terhand werd gesteld door mad. Duvigneau in naam van jonkvrouw de Surgères. Clémence Foulon. De tweede verklaring was veel langer dan de eerste. Parijs, 20 Maart 1874 Reeds lang voel ik mij gedreven door een rnbekende kracht om de waarheid tc schrijven. Het komt mij voor dat een groot gevaar het kind bedreigt dat il. groot breng en aanwelk ik gehecht ben als wa re het mijn eigen bloed. Wie weet of deze regels het niet zekeren dag nuttig zullen wezen! In ieder geval mijn geweten zegt mij dat ik het doen moet: ik gehoorzaam het. Ik zal dan de zaken vertellen zooals ze zijn, ik zweer het op mijn eeuwige zalig heid. Na tier. duizend francs ontvangen te hebben van jonkvrouw de Surgères, ves tigde ik mij als winkelierster in de straat der Koningsfontein. Aan de mensehen der bum t heb ik gezegd dat ik weduwe e.i dat de kleine Marie mijn kind was. Niemand heeft aan mijne woarden getwijfeld, en ik heb de achting en genegenheid van ie dereen verworven. De nering levert mij niet veel winst op, prettige, leerzame en onvergetelijke dagen worden. In de Maandagavond gehouden ver gadering van het ziekenfonds der R. IC. Werkliedenvereeniging werd het half- jaarlijksche verslag uitgebracht en goed gekeurd,' en kwamen verder alleen huis houdelijke punten ter tafel. Wederom zal een beroep gedaan worden op de dona teurs om deze nuttige instelling zoo krach tig mogelijk te steunen. Te 's-Hertogenbosch vergaderden de pachtcommissiën van de afdeelingen Or- then en Empel, Engelen en Bokhoven, Vught, Cromvoirt, Vlijmen en Nieuwkuik. Besloten werd te trachten vóór de a.s. vergaderingen de onbillijkheid te doen op houden die in Vlijmen en omgeving nog heerscht om bij verpachting van bouwland vor het eerste jaar 15 pet. voor de volgen de jaren 5 pet. opgelden te heffen en voorts den notarissen te verzoeken, per- ceelen, welke afzonderlijk worden ver pacht, niet in massa over te brengen, en dat de publicaties, de verpachtingen be treffende, de grootte der perceelen naar waarheid zullen aangeven. Geconstateerd werd dat sedert het op richten der pachtvereenigingen merkbaar betere toestanden waren ingetreden; de fabelachtige pachtprijzen van voorheen zijn regelmatig aanmerkelijk gedaald. De afdeelingen Haaren, Cromvoirt en Helvoirt van den Ned. Chr. Boeren bond besloten tot afschaffing van alle in zet-, slag- en drinkgelden bij verkoopin- gen van roerende en onroerende goede ren; tot verkooping uitsluitend bij opbod en tot geleidelijke inkrimping van den cre- diettermijn tot 3 maanden. In een te 's Hertogenbosch gehouden bijeenkomst van afgevaardigden der ge meentebesturen van de twintig grootste gemeenten in Noordbrabant is men volgens „De Zoom" tot overeenstem ming gekomen inzake den grondslag, waarop het vraagstuk van den kindertoe slag in de naaste toekomst uniform kan worden gemaakt voor alle gemeenten in Noord-Brabant. De bijeenkomst werd voorgezeten dooi den heer Van Lanschot, burgemeester van 's Hertogenbosch. Besloten werd de verdere voorbereiding omtrent het te stichten fonds voor kindertoeslag in han den te geven van een commissie, bestaan de uit de wethouders der gemeenten 's- Hertogenbosch, Tilburg, Breda, Eindho ven en Helmond, benevens de burgemees ters van Deurne en Dongen. Zoodra deze commissie met haar werkzaamheden zal zijn gereed gekomen, zal een oproep wor den gedaan tot alle gemeentebesturen in Noord-Brabant om alsdan tot de stichting van genoemd fonds over te gaan. Omtrent een algeheele samenwerking voor het vaststellen van salarissen en loonen voor ambtenaren en arbeiders in de betrokken gemeenten, zal nader van gedachten wor den gewisseld. Geslaagd voor diploma L.O. viool Mej. A. Passers van Tilburg; voor diploma L. O. piano Mej. M. Kerssemakers van Eind hoven; voor diploma koorzang de Wel- Eerw. Heer P. Verkuijl van Tilburg en Mej. H. Lampe van Enschedé; voor het le gedeelte piano Mej. J. Groot van Tilburg. Afgewezen een candidaat. BESOIJEN. Maandag 26 Juli had in het café van den heer M. Pompe eene be spreking plaats teneinde te komen tot de oprichting eener vereeniging tot vie- niaar liet kind is gezond, braaf, en houdt veel vanmij. Dat is het bijzonderste, en ik acht mij gelukkig het aangenomen te heb ben. Ondanks de schrale broodwinning, zou ik de gelukkigste der vrouwen zijn, zag ik aan den gezichteinder geen zwart wolkje, waar, helaas den een of anderen dag wel een bliksemstraal zal uitschieten, om een van ons, misschien wel ons bei den, te treffen en neer te trekken. Marie groeide op, zag mij gaarne; ik vergat meer en meer dat ik niet haar ter wereld bracht, toen zekeren avond jonk vrouw de Surgères plotseling voor mij op daagde. Dit zal binnenkort drie jaar ge leden zijn. Zij joeg me den schrik op het lijf; want zoo waar ik leef, nooit zag ik boosaardiger oogen, afschuwelijker en vastberadener gelaat. Ik kom hét kind terughalen, sprak zij. Gij gaat het mij terhandstellen. Nooit! heb ik geantwoord, zonder juist te weten waarom, zonder na te den ken. Er is dan een onstuimig tooneel gevolgd. Als voortgestuwd door eene ik weet niet welke macht eindigde ik met te zeggen: Als ge volstrekt wilt, dat ik het kind afsta, zal ik het doen, maar aan den com- misaris der wijk, en hem tevens uitleggen, wat er destijds tuschen ons voorgevallen is. Bij die woorden is jonkvrouw de Sur gères bleek geworden, dat ik meer dan ooit overtuigd was dat zij iets kwaads in het schild voerde. Ik Tcwam dan op ♦et denkbeeld haar op te volgen, om te weten wie zij was. Niet zoodra was zij vertrokken, of ik sloot mijn winkel en liep haar achterna. Aan het voorgeborchte van den Temple haalde ik ring van Koninginnedag. - Tot het houden dezer besprekingen had een voorloopig comité, bestaande uit de hecren Alph. van Delft, Leo Both en Ka- rel van dei- Heijden het initiatief geno men. Uit de talrijke opkomst der genoodig- den en de stemming in de vergadering bleek, dat allen met het doel van hel voor loopig comité, dat door den heer Alph. v. Delft en den Burgemeester werd uiteen gezet, sympathiseerden. Als bestuursleden der vereeniging wer den gekozen de heeren Alph. van Delft, Voorzitter, J. J. C. Hofstede, Vice-Voor- zitter, H. J. van Dommelen, le Secretaris, Leo Both 2e Seer. K. van der Heijden le Penningmeester, W. v. d. Meerakker 2e Penningm. en C. V. Couwenbergh, comm. Als eereleden werden benoemd de Bur gemeester en de beide Wethouders. Besloten werd dit jaar den Koninginne dag te vieren op Zaterdag 4 September en dezen feestdag in té deelen als volgt. Voor den middag zullen kinderspelen worden gehouden zooals- vliegerwedstrijden voor de jongens, enz. Na den middag omstreeks 3 uur worden door de kinderen van alle scholen voor het gemeentehuis verschil lende liederen gezongen met begeleiding van orkest ter veredeling van den volks zang. Daarna wordt om 5 uur een concert voor het gemeentehuis gegeven door de Ge mengde Zangvereeniging en verschillen de muziekkorpsen en ten slotte wordt den feestdag besloten met een lichtstoet waar voor de medewerking van alle vereenigin- gen zal worden gevraagd. Voor de mooiste groepen en voorstellin gen worden vijf fraaie kunstvoorwerpen of geldprijzen beschikbaar gesteld, welke prijzen te voren in een der winkels zullen worden geetaleerd. De vergadering meende te handelen in den geest van geheel de Besoijensche bur gerij door aan een ieder de gelegenheid te geven lid van de vereeniging „Koningin nedag" te worden" en stelde daarom de aarlijksche bijdrage voor de leden op minstens f 1.en vpor de donateurs op f 2.50.—. In den loop dezer week zullen verschil lende heeren rond gaan om leden voor de vereeniging te werven en gezien de spon tane medewerking welke het vorige jaar van alle ingezetenen en vereenigingen werd ondervonden, mag stellig verwacht worden dat ook thans door eensgezinde samenwerking en aller steun een feest kan worden georganiseerd, dat een ieders vol doening kan wegdragen en dat den band van vriendschap tusschen alle ingezetenen meer en meer versterkt. RAAMSDONKSVjfER. Me.i. .1. v. Dom melen, eenige maanden als tijdelijk onder wijzeres werkzaam aan de Chr. school op 't Dorp werd benoemd aan de Openbare school te Zuilichem. LOONOPZAND. Heden avond 7 uur is het gemeentelijk electrisch net aan de Provinciale Centrale te Geertruidenberg' ingeschakeld. Voorloopig verbonden aan het schakelbord in het provisorium. De verbinding werkt goed. De firma De Vries te Watergraafs meer heeft het provisorium van de Ge meente aangekocht. Heeft de nachtvorst in 't voorjaar veel schade berokkend aan het fruit, nu valt het sedert lang voor een groot gedeel te af, en, wat is blijven staan, schijnt geen groeikracht te hebben, het blijft klein van stuk. Er zal hier dus weinig fruit zijn. haar in. Eenige meters verder stond een zwart rijtuig op haar te wachten. Hoewel ik naar de vijftig ga, ben ik nog tamelijk vlug; ook. terwijl zij het portier sloot, klampte ik mij vast aan de achterste vee- ren van het rijtuig. Het was gelukkig, zeer donker, en mogelijk heeft niemand erg gehad in mijn eigenaardige wijze van doen. Zoo bereikte ik de rue de la Chaise, waar ik het rijtuig losliet op het oogenblik dat de koets de poort ging inrijden van een zeer schoon heerenhuis. Ik nam goe de aandacht op de poort en keerde den volgenden dag weer. Ik zag jonkvróuw de Surgères in open landauer uitrijden, mij verborgen houdende in' den voor sprong van eene koetspoort, en doende alsof ik den nestel van een mijner schoe nen vastbond. De concierge van dit huis stond op den drempel te praten met een anderen per soon. Beiden prezen het prachtige rijtuig. Ik vind de dame die er inzat nog het mooist van alles! zei ik op goed geluk af. Woont zij hier in de buurt? Zij woont daar, hier schuin tegen over antwoordde de concierge, in het hotel de Candales. Heet zij zoo? Neen, markiezin d'Argelles. Ik wist genoeg. Jonkvrouw de Surgères was maar een schuilnaam. Weldra hernam de markiezin hare po gingen, en zij begon zoo vreeselijk te drei gen, dat ik, niet meer wetende wat te doen, besloot mij te wenden tot den markies d'Argelles. Ik had omtrent hem inlichtin gen ingewonnen; ik west dat hij een zaeht- geaard een deftig man was. Welke slech te gevolgen kon die stap trouwens heb ben? Stelilg was de kleine Marie niet de dochter van mevr. d'Argelles; maar de Hedenmiddag heeft de lntronisatie van het H. Hart plaats gehad in de nieuwe fabriek „Neerlartdia". Bij die gelegenheid werd aan hel heele personeel een feestmaal aangeboden; ver der werd er gefeest tot laat in den avond met medewerking van een 15-tal muzikan ten. SPRANG. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 29 Juli 1920, des namiddags 7.30 uur, ter behandeling der navolgende zaken 1. Vaststelling Kohier H.-O. 2. Vaststelling Kohier Hondenbelasting. 3. Wijziging Politieverordening. 4. Verhuring schoolhuis. De heer de L. uit Besoijen had gisteren het ongeluk In de Biersteeg alhier zoodanig met zijn rijwiel tegen een telefoonpaal te rijden, dat hij ernstige verwondingen bekwam en geneeskundige hulp moest worden Ingeroepen. Per wagen werd de L. naar 4ijn woning vervoerd. VltlJHOEVE-CAPELLE. De 2e zitting, vin den Mililienad voor deze gemeente zal plaats hebben te 'a-Bosch op 't gemeentehuis op Maandag 2 Augustas e.k. om 10 nar voormiddag. Door het bedanken van verschilllende personen als feesicommissielid, is deze com missie nn samengesteld als volgt: mejuff-, A. L, de Liefde, uoejoffr. Okkers en de heeren M. de BroyD, M. Rijken, P. A. van der Hoeven cn P. S am met den heer de Brain &ls voorzitter. Doordat het paard vau den heer C. Mich*el by den overweg op da Hoogevaart schrok van een rangeerenden trein kwam het van bovenaf de stoep in den spoorsloot te recht met den wageD. Wondar b^ven wonder liep alles goed jf. DUSSEN. Door de Nederl. Christe lijke en R. K. Landsarbeidcrsbonden zal a.s. Zaterdag 31 Juli des avonds 7 uur (N. T.) een openbare vergadering gehouden worden In het vereeniglngs- lokaal alhier. Als sprekers zuilen optreden de heeren B. M. Loerakker en J. A. Koetsch. Het onderwerp van deze spre kers zal zijn »Waarcm trekken wij georganiseerd op». Eenleder kan deze vergadering vrij bijwonen. Komt dus allen op. EL SHOUT. De heer A. de Jong, on- der wijzer aan de Byzond^re rchool alhïer, slaagde voor het examen hoofdakte. Het mond en kianws?er dat bier zoo hevig heeft geheerscht is nn zoo goed als g«wekeD. In deze gemeente is de vlekziekte onder de varkens nitgebsoken. D.zer dagen slaagde de heer A. van Delft voor het voorbereidend exunan cik- didtet gemeentesecretarie. Den geslaagde proficiat. Heusden, 27 Juli 1920. Onze stadgenoot, de heer H. J. v. Eggelen JIs benoemd tot commies ter Gem. Secretarie te Aalcen (G.) Blijkens het kohier van den Hoofd. Omslag daalde het belastbaar Inkomen van f690825 tot f 575500 en de hoogste aanslag van f 76400 tot f 49756, terwijl de laagste - aanslag bedraagt f187 en de hoogste f 2629 of ongeveer 5.4 pCt. bij progressieve heffing. Voor vele ge> meenten om jaloersch op te zijn. Na een verblijf vaa ruim 6 mnd- markies zou gewis niet weigeren het kind onder zijne bescherming te nemen. Ik ging dan tot hem. Op goed geluk, bood ik mij op zekeren dag aan in 't heerenhuis der rue Ge Chai se. Ik vroeg naar mevr. d'Argelles; zij was uitgegaan. En daar ik aandrong, schijn baar niet geloovende wat men mij zeide, bracht men mij bij den markies. O! dit onderhoud!En, nochtans, ik heb hem niets geopenbaard, want hij heeft me ge zegd: Ach! gij brengt dan dit ongelukkige kind groot?Hoe gaat het met de klei ne? En toen ik hem vertelde hoe lief, hoe schoon, hoe braaf, hoe verstandig ze was, en hoe veel ik van haar hield, scheen hij gelukkig; want al weenende riep hij uit: 't Is braaf van u die kleine wees zoo te beminnen. O! wees gedankt, duizend maal gedankt! Hij drukte mijne hand in de zijne. Ik dacht dat hij mij wilde omhelzen. Ik vroeg hem: Gij zult haar ten minste toch be st-hermen, mijnheer de markies? En toen heeft hij me geantwoord: O! wees daarvan overtuigd! Ik zal u nu en dan komen bezoeken, en u geven wat gij noodig hebt. En vooral, vooral, doe uw best om mevr. d'Argelles te weerstaan; wat zij ook zegge, vertrouw haar nooit het kind toeNooit, niet waar? Ik beloofde het hem, en keerde met ge rust gemoed huiswaarts. Sedertdien ontving ik dikwijls den mar kies bij mij thuis. Telkens dat hij mijn schamelen winkel binnentrad, liet hij er welvaart en blijdschap achter bij zijn heengaan. Want, helaas., de zaken gaan hoe langer hoe slechter. Maar, ik moet het vertrokken de laatste Weeosche kiuderen Dinsdagmiddag. Men koa het hen aanzie: dat zij er lichamelijk op vootuirgegaan waren. De grootste gewichtstoename be droeg bij jeen meisje 26 pond. Met ingang vaa Maandag is bi, de Coöp. Vereeniging >Ons Belang4 de prijs der volle melk gebracht op 17 cent, der karnemelk op 8 cent p. L. Een huls aan de Daeudelstraat tc 's-Gravenhage werd aangeboden voor den tijd van 10 jaren, 5 gewone en 5 optie-jareD. De tegenwoordige huurder betaalt 1800. Hij wilde nu het huls over doen en verlangde daarvoor eenige »schadevergoedlDg« voor verhuizing e.d. Dies stelde hij voor f 2200 huur, dus f400 per jaar meer. Dit zou over 10 jaar f 4000 zijn, welke som hij gaarne ineens zou willen hebben. 't Spreekt wel. haast vanzelf, dat dc heer wien dit aanbod gedaan werd en die zelf op het oogenblik in Rijswijk woont, daar niet op inging, hoewel e?« misschien toch nog wel menscben zijn, die gek genoeg zullen zijn, Als aanprij zing van het huls werd nog gezegd, da men een gedeelte kon onderverhuren. Een plattelandsdokter, gelogeerd bij familie te Leider, was er getuige van dat twee fabrieksmeisjes in een choco ladewinkel ieder voor zich voor f 2. SC chocolade rumboonen kochten. Een der hem vergezellende dames zette blijkbaar groote oogen op, wat door een der meisjes werd opgemerkt. Bij het verlaten van den winkel hoorde zij zich toevoegen Ja, kalk maar juf, froeger vratte jului die rommei en nou wal, stik maar. De Piov. en Bossche Courant voegt aan dit bericht 't volgende toe Een gelijksoortig geval deed zich de zer dagen bij een der conflseurs in onze stad voor. Een dame kocht daar een ons koekjes, en een fabrieksmeisje be stelde voor vijf gulden gebakjes met verzoek ze thuis te laten bezorgen. Aan de dame, die de koekjes kocht, merkte ze op >Vroeger aten jullie de taartjes, nu doen wij het.» Men meldt uit Arnhem Zondagmiddag is het 14 jarig dochter tje van den sciohuiswachter, toen zij op haar rijwiel uit de Bmmastraat de Hoofd straat inreed, tusschen een motorwagen en een bijwagen der electriche tram ge raakt en overreden. Zij was onmiddellijk dood. Ia den nacht van Zaterdag op Zondag hebban kwaadwilligen tw**— paarden toebehoorende aan de stroo- cartonfabrlek Reideriand te Winschoten den hals afgesneden. Men meldt uit Tilburg Zaterdagmorgen is zekere de V., op zichter bij de werken van bet Wilhelmina kanaal, door een tweetal onbekend ge bleven individuen aangerand op een dicht begroeiden binnenweg naar Blest- Houtakker en beroofd van een tascb, inhoudende f4500. De V. maakte dezen weg dikwijls per rijwiel. Dc aanranders hadden zich in het struikgewas langs den weg veiborgen en zich onkenbaar ge maakt door een stuk vitrage over het hoofd te binden. Ze bedreigden de V. met een revolver, namen hem de tasch met het geld af en vluchten toen per rijwiel in de richting Htlvarenbeek. De bekennen, dank aan hem, was ik nooit in verlegenheid integendeel. En in zijn goe de woorden, in de vriendschap welke hij me betuigde, vond ik de kracht om mevr. d'Argelles weerstand te bieden, die mij in den laatsten tijd zeer dikwijls kwam las tig vallen. Iets pijnigt me: nooit heeft de markies de kleine willen zien. Ik gelooi dat hij bang is dat de kleine, een zeer verstan dig meisje, hem herkende. Hij komt altijd 's avonds, wanneer zij ingesluimerd is; en toen hij zekeren avond hoorde dat Marie nog niet in haar bedje lag, liep hij weg als had hij een diefstal gepleegd. Ik had anders zoo graag gehad dat hij haar kende, dat hij haar beminde, dat het lieve en bevallige kindje den weg tot zjin hart gevonden had. Moest ik sterven en zeer lang leef ik toch niet, ik heb daar een voorgevoel van dan zou mijn arme kleine Marie ten minste een beschermer hebben, in staat om haar te vrijwaren tegen de kwade be doelingen der markiezin. Dat God, in wiens handen wij allen zijn, haar behoe de. Mar zoolang ik leef, zal ik strijd voe ren tegen mevr. d'Argelles, en ik zal wel zorgen dat ze mijn teergeliefd kind geen kwaad berokkene. Ik onderteeken dit papier, verklarende dat alles wat er op geschreven staat, de. zuivere en juiste waarheid is. Clémence Foulon. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 2