Jl- Ernstig gemend. J.ELEKAN, Joh, Hombergen-v. Poppel, I en BRIEVEN, Gemengd Nieuws I. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Ad ver ten tien. i i'V goedgekeurd en het rapport voor ken nisgeving aangenomen. De begrooting voor het dienstjaar 1920, welke sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven ad f119,500, wordt vervolgens in behandeling ge nomen, welke na eene uitvoerige dis cussie wordt goedgekeurd, ierwijl be sloten wordt eene speciale vergadering te beleggen om het vraagstuk der contributieverhooging onder het oog te zien en om te trachten meer voordeelen te verkrijgen van de economische in stellingen van den Bond Eene speciale commissie zal worden benoemd, welke plaatselijke propaganda zal voeren voor de contributieverhooging. Bij de thans volgende verkiezing van drie bestuursleden, wegens periodieke aftreding der heeren j. A. Ardts te Beugen, B. M. Goeseels te Teteringen en A. A. de Bekker te Empel, worden de aftredende heeren allen met groote meerderheid herbenoemd. Het woord is thans aan den alge- meenen geestelijken adviseur Pater van den Elzen, die eene korte toespraak tot de vergadering houdt, waarin door den Eerw. spr. de wenschelijkheid wordt betoogd, dat de N. C. B. er voor zorge, dat de boerenjeugd ter dege zal worden onderwezen, opdat na verloop van tijd de leiding van den Boerenbond geheel in handen kan worden gelegd van de boeren zelf. Door den heer Fleskens wordt alsnu eene motie ingediend, welke op voorstel van Dr. Dirckx wordt gewijzigd, zoodat deze thans luidt als volgt: „De N. C. B. in zijne vergadering op 27 Juli te Tilburg Van harte instemmend met de plannen tot stichting van eene R. K. Universiteit verklaart ieder beroep, dat door het Doorluchtig Episcopaat wordt gedaan op de offervaardigheid van het katholieke volk om de stichting te bespoedigen, krachtig te steunen en noodigt alle ka tholieke boeren uit de stichting zooveel mogelijk te bevorderen afschrift van deze motie te zenden aan alle Bisschoppen van Nederland,,, Deze motie werd na eenige discussie met algemeene stemmen aangenomen. Tot leden der controle-commissie wor den benoemd de afgevaardigden der afdeelingen Baardwijk, St. Antonis en Asten. De voorzitter stelt thans aan de orde de goedkeuring van de benoeming eener commissie ter bestudeering van de re organisatie van den N. C. B. in een ver- eeniging voor boeren en tuinders. Dit voorstel wordt aangenomen en de sa menstelling van deze commissie aan het bestuur overgelaten. In behandeling komt vervolgens het voorstel van de afdeeling Haarsteeg tot het indienen van een motie aan de Re geering tot afschaffing van den zomer tijd. Deze motie luidt als volgt „De algemeene vergadering van den N. C. B. overwegende, dat onder de crisismaatregelen in de oorlogsjaren door de Regeering genomen, een der lastigste en nadeeligste voor den boer is, die van de invoering van den zomer tijd, omdat het boerenwerk in het druk ste gedeelte van het jaar, zich niet laat regelen door een willekeurige tijdsbepa ling, doch geheel geregeld moet worden naar den zonnetijd spreekt de wenschelijkheid uit, dat de wet op de invoering van de zomertijd ingetrokken worde en noodigt het hoofd bestuur uit, hierop bij de Regeering aan te dringen". Deze motie wordt met applaus aan genomen. yervolgens wordt behandeld het voor stel van den kring Eersel, tot verhooging van de contributie voor de leden van den N. C. B. Dit voorstel wordt in verband met een reeds genomen besluit ingetrokken. Ten slotte wordt een voorstel in be handeling genomen van den kring Til burg, tot het indienen van een motie aan de Regeering tot een spoedige her ziening der jachtwet en tot afschaffing der heerlijke jachtrechten. Ook dit voorstel wordt aangenomen en aan het bestuur opgedragen deze motie te redigeeren. De vergadering wordt hierna gesloten. Do Nederl. Vereeniging van Schoen- mtkerspatioons eu Schoenwinkelierarereeni- ging hield gisteren io het gebouw van Kna»ten en Wetenechippeu te Utrecht, eeue vervolg-jaarvergadering. Ia principe werd besloten tot reorganisatie van den Raad over te gaan. De verschil lende groepen, als Schoenwinkeliers, Maat werkers en Schoenreparateurs komen dan allen afzonderlijk te staar», zoodat de be- laogen van iedere groep beter dan tot doe- ver»e kunnen worden beha'tigd. Door den heer Kropveld, Rijksmidden- standsadviseur werd de bediijfscenrralisatie besproken. Vele sprekers verklaarden zich tegen be» dryfscentrali«atie wijl, behalve de zelfstan digheid, ook do ouden van dagen te veel in het gedrang zullen komen. Besloten werd dat het bestuur meerdere gegevens betieffaude Centralisatie zal ver zamelen. Wegens het vergevorderde uur werd de b spreking betreffende regeling vakopleiding en vakonderwijs voor de schierm»k*ij io het klein bedrijf uitgesteld to' eene volgende vergadering. CAPELLE. Ds. W. J. Kolker», Ned. Herv. predikant a. d. Loonschendijk heeft een toezegging van beroep ontvangen naar de gemeente Zuid-Beierland. Naar aanleiding van een uitnoodi- giog van den heer Burgemeester dezer gemeente heeft zich alhier een feestcom missie gevormd, bestaande uit het on derwijzend personeel der O. L. scholen, teneinde de schoolgaande jeugd op de verjaardag van H. M. de Koningin een feest te bereiden. De leiding in deze is opgedragen aan Mej. J. E. Mazirel. De heer C. v. Beek Is aangesteld bij de Mij. tot Expl. van S.S. ter stand plaats Lage-Zwaluwe. Het eerste elftal onzer voetbalv. dat jl. Zondag deeloam aan den serie- wedstrijd, uitgeschreven door de V.V. Neerlandla te Kaatsheuvel, speelde tegen Olympia I uit Waspik. Deze match ein digde na een kwartier verlenging in een gelijk spel, stand 11. Bij loting Was Excelsior weer ongelukkig. Het tweede elftal, dat een vrlendschappelijken match te Waspik tegen Brabantia II speelde, verloor met 3 0. Vergadering van den raad der ge meente Capelle op Woensdag, 28 Juli 1920, des o.m. te 7 uur. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen Stukken. 2. Aanbieding gemeenterekening, dienst 1919, rekening levensmiddelenbedrijf 1919, rekening Burgelijk Armbestuur 1919 en begrooting dier instelling voor 1921, alsmede benoeming commissie van drie leden tot onderzoek daarvan. 3. Vaststelling contract met de ge meente Loon-op-Zand omtrent electri- citeltsleveriag aap den Loonschendijk. 4. Voorstel van de P.N.E.M. tot het aanbrengen van wijzigingen in het aan te leggen net voor elcctriciteltsvoorzle- ning. 5. Voorstel van B. en W. tot over dracht van grond aan de P.N.E.M, voor de te bouwen transformatorstations. 6. Wijziging begrooting, dienst 1920. Kaatsheuvel, 23 Juli 1920 Zondag werd alhier de laatste open- luchtmeeting gehouden van den R. K. Di- oc. Werkliedenhond. Om half drie uur stelde de Propaganda optocht zich bij liet gebouw van den R.K. Werkliedenhond op. De volgorde van den stoet was: Harmonie Apollo. Afdeelingen R. K. Werkliedenver. Kaatsheuvel, Tilburg, Zevenbergschen Hoek, Drunen, Baardwijk, Raamsdonk, Loon-op-Zand, Raamsdonksveer, Dussen, Zevenbergen, Geertruidenberg. Harmonie Euphonia. Made, Nieuwkuijk, Udenhout, Waalwijk met harmonie van den R. Iv. Gildenbond, Waspik, Goirle, Hilvaren- beek, Mariapolder, Haarsteeg, Vlijmen, Heusden. Door de Hoofdstraat trok men langs Molenstraat, Vossenberg en Heulstraat naar de markt. Tegen café Jan v. Dun was op een ca mion een lessenaar geplaatst vanwaar de beide redenaars: Rector van Liempt uit Helmond en A. van Rijen, Wethouder uit Tilburg hun actiieele onderwerpen zouden .behandelen, 't Was een menschenmassa van naar schatting ruim 3500 man, die aan dachtig zich schaarde rond de sprekers. Met een kort woord opende de vrijge stelde van den R. K. Dioc. Werklieden hond de heer Eyckemans uit 's Bosch de meeting met een welkom aan de sprekers, een welkom aan de gees'telijke adviseurs, een welkom aan de besturen en alle deel nemers. Hij wees op de grpote toename van de organisaties, die bijna 40000 leden tellen alleen in ons diocees. Alle vooraf gegane demonstraties waren gunstig ge slaagd, ook deze stond in 'n goed vooruit zicht. Hij spoorde aan op sterker eensge zindheid, op krachtiger samenwerking en vooral op onderwerping aan het hoogste gezag daar evenals in de tijden van kei zer Costantijn, alleen in het teeken des Kruises de overwinning te behalen is. Na dit openingswoord betrad de Zeer- Eerw. Heer v. Liempt de geimproviseerde tribune en hield zijn heerlijke rede over Roomsch Leven. Mannen en vrouwen van den arbeid aldus spreker, 't is mij een aangename taak voor u de taak van Roomsch Leven te mogen betoogen. In tegenstelling met den kleinen grooten voortrekker van uw sociaal leven uw algemeen secretaris A. v. Rijen, die U op nieuwe banen zal leiden kom ik u wijzen op de oude barten die gij moet bewandelen, de banen van geloof en godsdienst, waarvan velen afgedwaald, ve le anderen slechts met kleine passen voort d reuzelen. Mijn onderwerp is actueel, reeds Paus Leo XIII behandelde het in zijn onsterfe lijke Rerum Novarum, en de oplossing ervan is niet mogelijk dan alleen door her stel van het godsdienstig en maatschappe lijk leven. Nooit te voren heerschte ongeloof en ze denbederf in die mate als thans; nooit bracht het menschelijk opzicht zulke ver slapping te weeg als thans, nooit traden socialisme en anarchisme bruter op dan in onze lijden, nu harten .en hoofden vergif tigd zijn door de lokkende leuze uit de ouden lieidensche tijden „Geef brood en spelen!" Allerwegen heerscht het grofste mate rialisme, niet in één stand, doch in alle standen en rangen. Aller oogen gaan naar heneden in plaats van naar hoven, alsof eindbestemming en roeping op 't aardsche lag. Om aan die ellende te kunnen ontkomen moeten we ons leven inrichten naar het voorbeeld en de leer van Christus: Wij moeten Roomsch Leven. Hiervoor is niet genoeg bij den Pastoor een doopbewijs te gaan halen, een rozen krans met kralen als knikkers op zak te dragen, een kerkboek te torsen waaraan men de handen vol heeft: dat alles heeft met Roomsch Leven niets te maken. 't Zijn van koorzanger of kerkmeester het lidmaatschap van broederschappen of van Retraitepenning maakt ons leven niet Roomsch. Een mis van verplichting ko men bijwonen en met Paschen zijn paaschplicht vervullen is niet Roomsch zijn. De meesten hebben van Roomsch zijn een verkeerd idee. Zij meenen Roomsch te kunnen zijn en toch gerust neutrale lec tuur te mogen lezen; roomsch te kunnen zijn en lid van moderne bonden, roomsch te kunnen zijn met een geweten zoo elas tisch als elastiek; roomsch te kunnen zijn en toch met alle winden te kunnen mee waaien; roomsch met de roomschen, rood met de Roode, neutraal met de neutralen. Neen, Roomsch Leven beteekent meer. Dit beteekent roomsch te doen en te handelen zoowel particulier als openbaar, zijn plichten overal en altijd zonder men schelijk opzicht te volbrengen, niet alleen het strikt noodzakelijke, doch ook wat goed en nutig is; 't geloof te durven ver dedigen waar 't pas en recht heeft; roomsch te lijden en te strijden voor de victorie van het Christendom met volle in nige diepe overtuiging. Wij moeten pal staan in onze ideeen, terugkeeren gaat niet, stilstaan is achteruit gaan. We moe ten kiezen rechts of links voor het Chris tendom of voor het socialisme of .commu nisme. Wij moeten onze houding bepalen. De soc. dem. loeren op ons goede Room- sche luiden. Zij beginnen een intensiever propaganda. Zij lokken ons niet recht streeks maar willen ons door het N. V. V. in de S. D. A. P. brengen. Eenmaal mo dern wordt ge wel rood. Het Roomsche Leven komt rechtstreeks hiermee in tegenspraak, of het socialisme in ons zuiden zal slagen hangt alleen van u zelf af. Zoo gij met vaste overtuiging, met recht en liefde strijdt is het onmogelijk. Zoo gij zonder vrees- u aaneensluit loopt het N. V. V. en S. D. A. P. zich <len kop tegen onze basalten burcht te pletter. Nog meer donderwolken pakken zich boven ons zuiden te samen. Nederland is heel aardig op weg het land der klassieke ver gissingen te worden. En Zijne Majesteit Pieter Jelles 1 vergistte zich deerlijk in de Novemberdagen. De S. D. A. P. en de syndicalisten vergistten zich in de pro teststaking tegen de anti-revolutiewet in Mei j.l. Edo Fimmen de groothandelaar in boycotten en aanverwante artikelen ver gistte zich in de witte terreur in Honga rije die bleek de bloeddorstige rooden Bela Kun te zijn. En thans vergistte zich weer opnieuw de groote voorzitter van het N. V. V. Stenhuis, die meende ook in ons Zuiden een zwarten terreur te hebben ge vonden, waartegen hij voor broodroof en andere leelijke dingen waarschuwt of schoon onze mannen andere 't brood niet van tafel stooten, veel minder steigertou- wen doorsnijden. Die zwarte terreur hier in 't Zuiden zijn de priesters, die steeds op hun qui-vive zijn en in alles hun plicht doen de S. D. A. P. en N. V. V. ten spijt. Volg hen in geheel hunne leiding; daar van hangt af of wij tegen den vijand kun nen optrekken. Doet als één man uw plicht, toont dat gij in geloof en gods dienst kracht vindt om Stenhuis en con sorten te slaan. Onze vakorganisatie moe ten tot dat doel hervormd worden, wij moeten gevormd worden tot mannen die willen: die met twee voeten pal staan op den bodem van het Roomsche Leven. Wij moeten mannen zijn van karakter en moed in dezen karakterloozen laffen tijd; man nen met wil en durf; mannen waarop we kunnen vertrouwen op straat en in de fa briek, overal en altijd. Hebben we zulke mannen genoeg dan is de toekomst aan Christus. Spreker eindigt met te wijzen op de dub bele taak die wij als Kath. arbeiders en als kath. georganiseerde arbeiders heb ben.'We moeten arbeiders zijn met geloof; niet gevernist maar met geloof in lijf en ziel. Niet binnenkamers, maar overal in 't publiek en in café ol' werkplaats. Voor nie mand moeten we onze overtuiging veil geven. We moeten alle lafheid en men schelijk opzicht van de schouders schud den. Het Roomsch^Leven moet den room schen arbeider tot eere strekken. W e moe ten onze kracht zoeken in het H. Misof fer in het H. Sacrament des Altaars, in het trouw en degelijk lid zijn der H. Familie, in het werkzaam lidmaatschap der derde Orde van den H. Franciscus. den grooten wereldhervormer. En dan zal het volle roomsche leven als een gloriezon over ons landje stralen en licht en warmte in alle rangen en standen brengen. Een daverend applaus loonde spreker voor zijn schitterende rede. De heer Eijekenmans dankte met een kort woord, waarna het lied „RoomsHie Blijdschap" met begeleiding der Waal- wijksche Harmonie," door allen gezongen werd. (Slot volgt.) De combinatie vloog Zondag met jonged uiven van uit Mechelen. Lostijd 8 uur. Uitslag 1-8-18-22-23 H. Bergmans; 2- 19 H. Brekelmans; 3 J. Opperman; 4-6-7 J. v. Dam; 5 Th. Ligtvoet; 9-10-16 de Wit; 11-17 v. d. Assem; 12 v. d. Hoven; 13 Snap haan; 14 en 15 v. d. Velden; 20 C. Sauter en 21 J. van Kemmeren. Zondag hield de R. K. Gildenbond een bloemendag ten bate van eigen kas. De opbrengst was f 278.We moeten deze opbrengst mooi noemen maar betreu ren het, dat het doel van den bloempjes verkoop niet werd aangegeven. De mees ten kochten in de meening, dit „Herwon nen Levenskracht" ten goede zou komen. Door onverklaarbare oorzaak is de bloe mendag voor H. L. dit jaar niet op de juiste datum kunnen gehouden worden, waarom de R. K. Gildenbond goed werk verricht had zijn bloemendag tijdig en duidelijk met reclame te propageeren. De kleine verkoopstertjes hoe ijverig ook kenden niet of niet genoegzaam het doel van den verkoop. Verschillende duivenliefhebbers vlie gen a.g. Zondag mede in de groote vlucht met oude duiven van uit Bordeaux. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redacteur. In een Uwer vorige nummers heb ik het ingezonden stuk gelezen van den heer van Gameren, Secretaris der Neu trale Klesvereenlging. Hoewel ik volstrekt niet kan mee gaan met alle faits et gestes der andere pattij, acht ik me toch verplicht te pro testeeren tegen een dergelijk ingezonden stuk, overvloeiende van peisoonlijkbeden. En was het nu nog maar dat deze mijc- heer uit zijn eigen naam schreef, maar volgens de onderteekening doet hij het ook namens de Neutrale Kiesvereeniging, daarmede het bestuur en alle leden zeer blameerend. Een vereenlglng of partij, die tot zulke middelen haar toevlucht moet nemen, moet volgeüs elk lezer zwak staan, geen argumenten aanhalen, maar schelden en hatelijkheden debiteeren is zeer armzalig, geeft bl k van niet veel ic de mars te hebben. Wil hij de tegenpartij telijf gaan, best, maar hij doe zulks met degelijke argu- meaten maar op deze wijze zal hij zijn partijgangers eerder afstooten, dan aan zich bicden. Ten zeerste valt het te betreuren, dat men niet den moed bad een Wethouder der tegenpartii, der groote minderheid te benoemen, dat de Woningbouw word' tegengehouden en zooveel zaken meet, dat alles kan met klem van redenen in een krach'Ig betoog naar voren worden gebracht en dat zou heel wat meer succes hebben en bij eenieder meerinslaan dan dat nlets-zeggend scheid-stukje van den heer van Gammcea en van dege nen namens wie hij spreekt. Ik protes teer daartegen cn velen met mij. EEN KIEZER. Drongelen 26 Juli 1920. Mijnheer de Redacteur. Verzoeke mij een klein plaatsje in Uw veelgelezen blad, waarvoor bij voor baat mijn dank. Als ik mij niet vergis, wordt voortaan aan de Harmonie van den R.K. Gilden bond eece subsidie verleend. Zeer goed, niemand die daartegen zal zijn. Maar elscht de billijkheid nu niet, dat de Harmonie zich eens In het openbaar laat hooren. Zou voortaan daarbij de conditie niet gesteld kunnen worden, dat ze eeolge malen in het jaar op de Maikt een Volksconcert geeft. Voor de leden der Harmonie moet dit ambitieus werken en het publiek kan dan eens genieten. U dankend. EEN BELANGSTELLENDE. Waalwijk25 'Juli 1920. Wy kunnen den geachten inzender op merken, dat de harmonie bij het vrageD der subsidie reeds heeft asngebodeu con certen te geven, volksfeesten op te luisteren, enz. Zoolang er geen kioBk is, gaat hei echter moeielijk concerten te geven. Wy vernemen voorts dat het bestnar in princep be»loo', tot zoolang muzikale wandelingen te hoodeD. REI). Mijnheer de Redacteur. Naar men verneemt Is door dames collectanten uit Capelle voor het Kioder- feest te Capelle op 31 Augustus onder de gemeente Vrijboeve-Capelle geld op gehaald, met name bij Jhr. Mr. de Roy van Zuidewijo, zoodat voor het feest alhier ongeveer achter 't net werd ge- vlscht, 't geen natuurlijk nicmands goed keuring kan wegdragen, en waarom men verwacht dat dit hen niet toekomende bedrag alsnog zal worden overgedragen aan de Commissie te Vrijhoevc-Capeile, daar anders het laatste woord nog niet zal zijn gesproken. Vrij hoeve-Capelle28 Juli 1920. X. Waar de lezerskring van ons blad zich met den dag uitbreidt, krijgen advertenties in ons blad voortdurend meer waarde Zondagmiddag heeft een 23-jar g jongmensch in de St. Wiliebrorduskerk aan de Ceintuurbaan te Amsterdam, tijdens de godsdienstoefening heel wat opschudding veroorzaakt. Hij had ruzie gehad met een meisje dat niet van hem gediend was en schijnt toen op eenigs- zins theatrale wijze te hebben willen kenbaar maken hoe zeer hij zich dat aantrok Hij haalde een ouderwetsche revolver te voorschijn, die niet erg goed meer ging en bracht zich daarmede een onbeteekenende verwonding toe. Maar het wapen was in ieder geval afgegaan en door het geval was de kerkdienst niet weinig verstoord. De jongeling werd door toedoen van de politie naar het gasthuis gebracht waar zijn verwonding onderzocht werd. EEN HEER van middelbare leef tijd oit een beschaafde familie, met een behoorlyk inkomen eischt een Witerma n—V nlpeuhonder Z e 1 f v u 11 e r, omdat deze de besten zijn. AdresBoekhandel J. C. VAN EIJKELENBURG, v./h. Firma de Wed. Tielen, WAALWIJK. 17952 KAJVTUUK Van RECHTSKUNDIG ADVI8EUR. Havenstaat 5 (nabij het Station. 's-BÖSGH, 2290 t Adviezen en bystand met be trekking tot processen, strafzaken faillissement nalatenschappen, boede scheiding voogdij curateele, echt scheiding, arbeidscontract enz. Behandeling van alle voorkomende Rechtszaken, zoowel bij Recht bank als bij Kantongerechtinnen van Schuldvorderingen, rege ling zaken van debiteuren met hunne schuldeischers, ranken van contacten, reqneestn enz enz. Degelijke en prompte afwerking Billijke conditiën. N.B. Bij niet in komen der schuld- vodprinven n der rninrta worden Na«r de eischen des tijds inge richte SALON voor Scheeren, Haarsnijden, Kappen, Friseeren, Champooneeren enz. Ook aan huis te ontbieden. Atelier voor alle vootkomends HA AR WERKEN voor Luxe- en Kaslhoofdigen. Van uitgevallen haren kunnen alle soorten Haarwerken vervaardigd worden Het BESTE ADRES voor fynere soorteD Odeurs, zeepeo, poudre de Rix, Haarwaters, Lathors, Créme's, Brilantine's, Eau de Colognes, Mondwaters, Tandpasta's, Haarverven enz. enz, Alle van de voornaamste Huizen zooals L. P. PI VER, PINAUD, MILLOT, GELLÈ, FRÉRE, ROGÉ, CALLET enz. 17769 Aanbevelend, Markt. C'iffeur. Posticheur. WAALWIJK. W AAL W1JKSCHE STOOM DRUKKERIJ ANT. TIELEN. I M i ii i

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 6