Provinciaal Nieuws Boekbespreking. P. R. Dekkers, gevestigd Notaris Van Ham publiek finaal veikoopeni E, M, Dekkers, Ingezonden Êtukken. Advertentiën En hoe Brunei, de voorzitter, die steeds buitengewoon hooge kolenprijzen en het op zijn plaats is gebleven, ook hamert, vooruitzicht dat deze slechts zeer de betoogers, waarvan er velen het sdhaars zullen zijn te bekomen, er iets echte revolutionnaire uiterlijk hebben, gedaan moet worden om daarin tegemoet blijven roepen„Weg met Janson. Wij te komen. En dat kan door zich een zullen hier komen regeerengaskookfornuis aan te schaffen. Op de ministerbanken beginnen de Spreker liet daarna zien op welk een 4 betoogers, die daar plaats genomen eenvoudige wijze een maaltijd, bestaande 1 uit soep, aardappelen, groenten, vleesch en rijst kan worden bereid. In een hebben, rustig een sigaret te rooken. Heftige redevoeringen. Dan stijgt er plotseling,een oorver- doovend gejuich op. Romortelle, de afgevaardigde der oud-strijders wordt door de combattanten op de tafel der stenografen gedragen. Hij zal spreken. Het parlementslid Cousot protesteert, maar hij wordt door de oud-slrijders tot zwijgen gebracht. Op de publieke tribune wordt gemani festeerd. Dadelijk komen militairen de kamer ontruimen. De politie verschijnt bij den ingang der vergaderzaal, doch zij wordt teruggezonden. Eindelijk kan van Remor- telle spreken. „Op het oogenblik, dat gij de kamer zijt binnengedrongen", zoo zegt hij, „wees er de voorzitter op dat de af gevaardigden plichten hadden jegens u. (toejuichingen). Maar vergeet niet, dat de afgevaardigden mannen zijn zooals gij en niet willen bukken voor geweld. (Hevige protesten en lawaai. Men schreeuwt: leugenaar! Van Remortelle kan niet verder gaan). De Vlaming van Hoek zal het op zijn beurt probeeren. Met een geweldige stem schreeuwt hij boven het rumoer uit: „De oud-strijders zullen voldoende krijgen, maar de manifestanten moeten inmiddels de kamer verlaten. (Geweldig lawaai). „Alleen door geweld zullen wij hier vertrekken", wordt er geschreeuwd. Van de rede van Van Hoek wordt niets verstaan. Reeds een half uur hou den de oud-strijders de kamer bezet. De leiders komen tusschenbeide en plotseling gaat een stroom naar den uitgang. De buitensien blijven evenwel steken. Dan komt de stroom opnieuw de kamer binnen. „Buiten staan de gen darmen", schreeuwen de betoogers, „en wij gaan hier niet weg, voor de gen darmen ons vrije baan geven!" Kamerleden komen tusschenbeide en langzaam verlaten de betoogers de zaal. De 4 individuen op de ministerbanken verklaren te blijven zetelen Minister Wauters komt op hen toe en weet met een zacht lijntje de „heeren" over te halen, de plaats weer aan de ministers af te staan. Het revolutionnair schouwspel had bijna drie kwartier geduurd. De zitting wordt voortgezet. Te half 5 verklaarde Carton de Wiart, die nu den voorzitterszetel heeft inge nomen, dat de zitting weer wordt voort gezet. Een deel der kamerleden verschijnt met bleeke gezichten w.eer in de Kamer. Ingtijf en der gewapende macht. Na de overrompeling der kamer was een groote macht gendarmen en politie rond de kamer samengetrokken, welke de omliggende straten schoonveegde. Vele kamerleden waren bevreesd bij het naar huis gaan te zullen worden lastig gevallen. Woeste werd door een escorte van 8 coilega's naar huis begeleid. De indruk in parlementaire kringen is overweldigend. De parlementsleden, die verslagen stonden achten de inbreuk op het gezag zeer err.stig. Nimmer heeft zich een dergelijk revolutionnair optre den voorgedaan. Irf sommige kringen wordt de schuld op de Vlaamsche activisten geworpen. die volgens hen de organisators van de betooging waren, hetgeen niet juist is. Waar is, dat de Vlamingen, die later ook voor de „Soir" gingen betoogen, t bij de eersten waren die het paleis der natie bestormden. Gewonden en Arrestaties. Enkele personen zijn gewond en eenige 10-tallen gearresteerd. In de stad is de opschudding zeer groot. De krantenverkoopers, die schreeuwen „De laatste slag van de oud-strijders" worden bestormd. Morgen zal de kamer de dotatie der oud-strijders in behandeling nemen. De commissie heeft haar reeds aan genomen, wijl minister Janson tegen een dotatie is, is het niet onmogelijk, dat hij zal aftreden. Waalwijk, 31 Juli 1920. In Musis Sacrum had Woensdag middag ten 3 uur eene kookdemonstratie plaats op gaskookfornuizen. De heer Plevier, directeur der gas fabriek, riep de aanwezigen, waaronder het Dagelijksch Bestuur en leden der gascommissie, een hartelijk welkom toe. In hunne aanwezigheid zag hij een bewijs hoezeer de bedrijven hun ter harte gaan. Een 140-tal dames was aanwezig. Daarna nam de heer Uiterwijk, ver tegenwoordiger van de firma Stokvis Zn. Ltd. te Rotterdam, het woord. Hij wees er op, dat in dezen tijd van minimum van tijd is zoo'n middagmaa bereid en kost dan slechts 13 cent aan gasverbruik, zei spreker. Niet alleen het dagelijksche eten kan worden bereid maar ook het bereiden van andere spijzen zooals het bakken van tulband, krentenbrood, spoorbanket enz. gaat, zooals de heer Uiterwijk toonde, op zeer gemakkelijke wijze. Bovendien liet spr. nog zien op welk eene eenvoudige manier strijkijzers warm zijn te krijgen, enz. De vele aanwezige vrouwen waren enthousiast over de bijzondere prestaties van dit fornuis, dat tevens op zulk eene gemakkelijke wijze kan worden aan geschaft. Ook Donderdag werd de demonstratie voor ongeveer 60 dames gegeven en evenals Woensdag waren zij geest driftig over wat de heer Uiterwijk liet zien. Naar wij vernemen hebben reeds vele gemeentenaren een dergelijk fornuis gekocht. Op de gasfabriek zijn er steeds voorradig terwijl de directeur wel ge negen zal zijn alle gewenschte inlich tingen te verschaffen. Wij zien hierin tevens een nieuwbewijs dat de directie der gasfabriek niets on beproefd laat om de aangeslotenen voor te lichten waar het gaat besparing op veelzijdig gebied. Ia dea loop dezer maand zal de gewone hal/jaarlijk«che algemeen^ ver gadering van >WaaIwijks Belang* wor den gehouden, waarop o.m. het ftnancieel jaarverslag zal worden uitgebracht. Koninglnne-verjaardag zal dit jaar wederom op de gewone wijze des avonds worden gevierd. Wij ontvingen wederom het jaar verslag van het >Liefdewerk Oud Papier* en zien daaruit dat door onze gemeente 4075 K.G, Is geleverd tegen 2147 K.G. In 1918. Zooals wij reeds meermalen hebben opgemerkt kon dit cijfer ge makkelijk het dubbele bedragen, als het papier geregeld werd opgehaald. Wij zien tevens dat van de baten f 100 aan de R. K. Ziekenverpleging te Waalwijk Is toegekend. Misschien kan een volgend jaar >Het Operatiekamer-Fonds* wel eens voor een uitkeerlng In aanmetklng komen. Wij lezen in >De Schoenindustrie*, het officieel orgaan van den R K. Ned. Bond van Schoenfabrikanten, dat het Hoofdbestuur In samenwerking met het Bestuar van den Neutralen Ned. Bond van Schoenfabrikanten, aan de contrac tanten ter andere zijde van het colleetief contract in de schoenindustrie, heeft bericht, dat de besturen der patroons organisaties alleen dan bereid gevonden worden tot het aangaan van een nieuwe collectieve overeenkomst, indien daarin de loonen gebaseerd worden op eene minimum-arbeidspraestalie. De bespreking der verdere wijzigingen zullen later volgen. Binnenkort zal door de hoofdbesturen een volledig collectief contract worden geformuleerd, dat aan de leden ln eene algemeene huishoudelijke vergadering op Maandag 16 Augustus zal worden voorgelegd. Naar wij vernemen zal het station WaalwijkBesoijen der S.S. aanmerke lijk worden uitgebreid. De goederen loods zal met een 25 Meter worden vergroot, terwijl het perron aan de Oost zijde verlengd wordt. Nieuwe lijnen en wissels zullen worden aangelegd. Het begrootingscijfer is van dien aard, dat we van eene aanzienlijke uitbreiding mo gen spreken De aanbesteding van een en ander zal waarschijnlijk dit jaar nog plaats hebben. Blijkens achterstaande advertentie heeft de. chemische fabriek van waspro- ducten, de Baronie te Breda, met Ingang van Maandag a.s. een depot gevestigd van hare artikelen, dressing, uitpoetsiokt enz. Waar bovenbedoelde firma, het be trekken van hare goede producten dus danig vergemakkelijkt, gelooven wij wel dat hiervan 'ruimschoots gebruik zal wor den gemaakt. Door eenige sportliefhebbers uit Tilburg werd het plan gemaakt tot een wieier- en motor baan. en daarvoor alle sportliefhebbers uitgenoodlgd om in een Maandag gehouden vergadering hierover hun gevoelens te kennen te gever. Door 't voorloopig comité bestaande uit de heeren M. Schreinemacher, Mut- saerts, Althaus, v. d. SchooS Zanen, Mr. Pius Aits, van Arendonk en Rens, werd bereids een terrein In optie ver kregen aan den Goirleschenweg. Door den heer Schreinemacher werd medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt eene baan op te richten, die aan alle moderne eischen voldoet, zij zoude worden gemaakt van cement en worden gelegd een meter beneden den beganen grond, 333 Meter lang en 6 M. breed. Bereids is een kapitaal van f 25.000 het volgende seizoen tot den N. V. B. disponibel. Deze vergadering was belegd om te vernemen of het plan bijval mocht vin den, hetwelk bleek in allen deele het geval te zijn. De kosten waren door deskundigen geraamd op f 125.000 en nu werd de vraag gesteld of men dit bedrag bijeen zou kunnen krijgen. Algemeen werd die mogelijkheid in alle gerustheid aangenomen en werd be sloten aandeelen te plaatsen van f 1000 met coupures van f500 en f 250, terwijl nader werd bepaald een N. V. op te richten met obligaties van f 25.00. Gedurende de vergadering werd nog geteekend voor f 6000, waarna het co mité tot voorloopig bestuur werd gekozen. De heer v. d. Horst, afgevaardigde van den A. N. W. B. gaf zijn groote tevredenheid te kennen en kon den alge- heelen steun -van den Bond toezeggen. Binnen 14 "dagen zal opnieuw eene vergadering worden belegd, waarin het bestuur hoopt te kunnen overgaan tot aankoop van het bestemde terrein. BAARDWIJK. Hedenmiddag waren alle adviseurs van de Werklledenver- eenlgingen van de Langstraat ter verga dering geroepetf door hun kringadviseur den weleerw. heer Nuijens. Besproken werd o,a. het geven van sociale cursussen, de jeugdorganisatie, de verhouding tusschen besturen en ad viseurs, middelen gezocht om meer be- angstelllng te wekken voor sociaal oa- te worden toegelaten. R.W.B. heeft tot heden 22 kransen, takken, kruisen en medailles behaald en speelt met drie XI-tallen in de competitie. Van de oprichters zijn alleen Piet de Louw en M. v. Vugt nog werkend lid, R.W.B. heeft thans de moeilijkste jaren achter den rug en hoewel wel een enkel lid de vereenlging in den steek Het, bleef de kern der leden toch steeds R.W.B. getrouw, zoowel in goede als slech-e tijden, waardoor het bestaan van R.W.B. toch verzekerd was. Niet vergeten mag worden de royale wijze waarop de terreineigenaar, de heer E. B. Timmermans steeds gratis zijn terrein aan R.W.B. afstond en ook hier door gesteund, gaat R.W.B. een goede toekomst tegemoet. Dus leden van R.W.B., houdt steeds Uwe kleuren (tevens de nationale kleuren) van Uwe vereenigiog hoog. Leve R.W.B. Hiep Hiep Hoera I Veel pleizier en veel succes SPRANG. Onze voetbalvereenlging S. V. V. neemt a.s. Zondag deel aan de seriewedstrijden, uitgeschreven door de voetbalvereenlging B. V. B. te Kaats heuvel. CAPELLE. De tweede zitting van den Militieraad zal voor de lichting 1921 dezer gemeente plaats hebben te 's Bosch op Maandag 2 Augustus e.k. om 10 uur des voorm. in het gemeentehuis. J.I. Dinsdag had alhier de aan besteding plaats voor het verbouwen derrlcht en vergaderingen tn meer liefde van eeD „oemhuis van Dr. Ph. J. Kohier, en overtuiging naar den kant der werklui JIcgeschreveD werd als volg, voor hun standsorganisatie. Uitvoerig verslag dezer nutPge en welgeslaagde vergadering zal aan het hoofdbestuur en ook aan alle adviseurs van den kring worden overgelegd. BESOIJEN. De Besoyensche WoniDg- bouwvereenigiiig besloot in hire vergadering van heden om aan den gemeenteraad een voorschot te vragen voer den bouw van 8 dubbele middenstandsworiigen. Dezer dagen werd alhier een kenring van trekhonden gehouden. Daarbij weiden 9 trekhonden afgekeurd. De Burgemeester dezer gemeente is >elast met de leiding der volkstelling. Zooals reeds aangekondigd is, zal LW.B. haar 121 /2-jarig bestaan feestelijk herdenken. Zaterdag 31 Juli 's avonds uur, wordt voor de leden een feest avond georganiseerd, nadat eerst de algeroeene Jaarvergadering gehouden wordt. Natuurlijk behoort ook de sport op het feestprogramma cn krijgen we Zon dag 1 Aug. de feestelijkheden op het R.W.B.-terrelo, met het volgende pro gram 2 uur, wedstrijd R W.B. veteranen tegen Waalwijk Vooruit veteranen. Dan zullen de mede-oprichters van de voetbal sport nog eens in het strijdperk treden en het zal zeker een genoegen zijn die oude bekenden, welke zooveel voor de jeide vereenigingen gedaan hebben, nog eens te zien en het bruine monster zal nog menig geduchten trap ontvangen. Om 3 uur speelt Hercules Waalwijk tegen Exelsior Waalwijk, om een mooi zilveren herinneringsmedaille, R.W.B. aangeboden door een sportlef Donateur. Om 4 uur eerewedstrijd tusschen R.W.B. I en D.V.C. Dongen, Kampioen R. K. N. V. B. De wedstrijden worden opgeluisterd door de harmonie van den R. K. Gilden bond te Waalwijk. De harmonie trekt om kwart voor twee vanaf de Haven in optocht met eenige vereenigingen naar bet R.W.B-terrein. Zooals steeds is R.W.B. heel be scheiden, doch heefr, de omstandigheden in aanmerking genomen, een heel mooi programma opgesteld. Laten we dus hopen dat het weer moge medewerken en belde dagen voor R.W.B. onver getelijk zullen worden en in de beste orde mogen verloopen, waarvan een groot aantal toeschouwers Zondag ge tuigen zullen zijn. Een klein stukje geschiedenis zal voor velen wellicht aangenaam zijn en voor R.W.B. een aansporing om met dezelfde nimo te blijven doorwerken. 2 Febiuari 1908 werd, aa ontbinding van net in 1906 opgerichte Vlugheid Wint, met aanvankelijk 12 leden R.W.B. opgericht en zooals het gewoonlijk met pas opgerichte vereenigingen gaat, was het bestaan van d« nieuweling zeer wijfelaehtlg. Niettemin werd stand ge- ïouden en met groote moeite en gelde lijke opofferingen (door de leden, want donateurs waren zeer schaars) ging men er ln 1910 toe over om in den B.V.B.-competitle te gaan spelen, waar R.W.B. in de 1ste klas werd Ingedeeld, een veel te sterke klas. Er werd dan ook slechts een wedstrijd gewonnen, hoewel twee goede uitslagen tegen Zall-Bommel vermeld mogen worden, iet zou ons te ver voeren, alle seizoenen te beschrijven. Nog zij vermeld dat de vereenlging, aoewel zij nooit bijzonder aan den weg getimmerd heeft, toch steeds vooruit ging, ofschoon alle leden van den wer kenden stand waren, en van een ver eenlging van 12 leden Is R.W B. thans geworden een vereecigisg van 55 leden en 60 Donateurs, bezit uitstekend spel- Chr. P Treffers f2624, J. Qulfijus f 2980, M. van Campen f3415, J. H. Spiering f3420,25. •De begrooting bedroeg f 1993. Het werk werd aan den laagsten inschrijver gegund. Tot 2dea assistent bij de Ccöp. Stoomzuivelfabriek >DeToekomst> alhier werd benoemd de heer W. Mol te Peursum. WASPIK. Geslaagd voor het examen machineschrijven mej. H. J. Verschure alhle. Onze dorpsgenoote. Mej. Nelly Brobx is benoemd tot onderwijzeres aan de R. K. bijz. meisjesschool te Zeven- bergschen Hoek. OOSTERHOUT. De afdeellng Tuin bouw had gister het genoegen met de Rijkstulnbouw-consulent in hun midden te vergaderen. Onder zijne leiding werd het vraag programma gereed gemaakt en de plan nen werden ontwikkeld. Met voldoende zekerhe'd kunnen wij aannemen, dat ook bet vraagprogramma der andere afdeelingen dezer dagen ge reed komt, om nog deze week zee te kiezen. Belangstellenden kunnen zich dus reeds wenden tot den secretaris van het Hoofd bestuur den heer A. Speekeobrlnk, tuin bouwkundige alhier. Ook de ambitie bij de afdeellng land bouw is verbazend gestegen. Jl. Zondag had te Oosterhout een ge combineerde vergadering plaats van oud leerlingen uit Oosterbout, Den Hout, Dorst en Oostelcd. O.m. werd besloten de afdeelingen akkerbouw bijzonder te verzorgen en de landbouwers in de 4 parochies tot groote deelname op te wekken. Ook het plan, om op het tentoon stellingsterrein eene contrastlsche demon stratie te houden, der producten van hei door de kanalisatie verwoeste gedeelte van Vrachelen en die der beter gelegen gronden van Oosterhout om daarin ook laog9 dezen weg verbetering te krijgen vond bij de belangstellenden aanstonds Instemming. Maandag daaropvolgende,vergaderden de voornaamste leiders der organisatie te Oosteind, waar het besluit genomen werd, de Veeteelt flink te doen uitkomen. Reeds is overleg gepleegd met de voornaamste fokvereenigingen vau het Nederl. Rundveestamboek en ook uit naburige gemeenten, om alzoo een Fok- veedag te organiseeren. Tenslotte zal een wedstrijd gehouden worden in: Beoordeellogsleer, waaraan alle oud leerlingen zullen deelnemen, cn waarvoor de Rijksveeterlt-coasulen*, de heer Huijsman, zal worden uitgecoodigd die leiding op zich te willen nemen. Vooral hieruit zal voor onze jonge landbouwers veel opvoedende kracht te putten zijn, en dit tegelijk een zeer nut tig gedeelte der tentoonstelling vormen. De afdeellng Zuivel heeft ook alle aandacht getrokken, waarvoor de aanvraag van buiten tot op heden reeds voldoende getuigd. WtJ konnen echter veilig veronderstel len, dat de onder Oosterhout behoorende fabrieken ter dezer gelegenheid, ook zeer zeker voor den dag zullen komen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie, M. de R. Naar aanleiding van het Iagezonden kleine plaatsruimte voor onderstaande Zeer geachte kiezer Met genoegen lazen wij uw stukje in dit blad als commentaar op het daarin voorkomende stukje van 24 dezer. Met genoegen, omdat u daarin de door ons g.enoemde feiten erkent. Als u bovendien nog ln aanmerking wilt nemen, dat de neutrale kiesveree- niglng zich ten task heeft gesteld onge rechtigheden te bestrijden en misstanden te verbeteren, de blaam, zooals u die wilt noemen, nimmer kan vallen op den- gene die ongerechtigheden openbaart maar ten allen tijde op decgene, die dezelve pleegt. Dan geachte kiezer bent u juist daar, waar wij u en alle andere kiezers zoo gaarne zouden willen hebben, onverschillig tot welke partij u ook be hoort. C. VAN GAMMEREN, Secr. der Neutiale Kies- vereeniglng DroDgelen. -e— stukje in uw blad van 'c9 dezer, vau een materiaal en is in de beste verwachting kiezer uit Drongelen, veizoekeu wij een Van de hand van onzen plaatsgenoot den heer J. N. H. Al, leeraar aan de R. K. Lycea te 's-Hertogenboseh en aan de R. K. Handelsschool te Waalwijk, onzen le zers zeker bekend door zijne degelijke ar tikelen in dit blad over coöperatie, ver scheen bij de firma L. C. G. Malmberg te Nijmegen wederom, een leerboek over de „Beginselen der Katholieke Staat en Maat schappijleer. (I Maatschappij, staat en kerk). De schrijver zegt terecht in zijn voor woord dat als 't ware de eindstrijd gaat beginnen tusschen godsdienst en godde loosheid, tusschen gezag en anarchie, tus schen de Kerk en hare doodsvijanden. Daarom is het noodzakelijk, dat zij, die ge roepen zijn eenmaal eene leidende positie in de maatschappij in te nemen, zich ook een grondige kennis eigen maken van het wezen, de waardigheid en de rech ten der Kerk en hare juiste verhouding tot den Staat, vooral daar thans iedereen ,ter stembus wordt geroepen om mede te heslissen over de staatkundige vraagstuk ken van den dag. Daarom vraagt dit hoekje een plaats hij liet onderwijs in Geschiedenis of Staats wetenschappen. Het is eenvoudig saamgesteld, zeer dui delijk en overzichtelijk gerangschikt. Juist om deze eenvoudige voorstelling zal het voor een ieder gemakt:efljk zijn het te raadplegen en der. werkelijk wetens- waardigen inhoud in zich op te nemen en 'daarom zal het blijken dat het voorziet in eene werkelijke behoefte voor de R. K. in richtingen van Middelbaar en Voortgezet onderwijs niet alleen, maar ook voor pa tronaten, ontwikkelingscurcusen, sociale curcussen, jeugdorganisaties enz. Wij wenschen het in handen van velen, 0111 den waardevollen arbeid van den schrijver, maar niet minder 0111 't belang dat daarin gelegeh is voor de katholieke jeugd. Wij twijfelen dan ook niet of dit hoekje moet succes hebben, zoodat .de schrijver spoedig zijn belofte gestand kan doen, liet te laten volgen door verdere deetljes, ten eerste nr. 2, dat de verhouding tusschen Kerk en Staat zal behandelen. maakt aan 't geachte pu bliek van WAALWIJK be kend, dat hij zich heeft als Voorloopig adres: 18028 KOPERSLAGERIJ. Stationstraat C 185. te Kaatsheuvel, zal 12 Aug. 1920,num. uur, bij H. van Heesch te Kaateheurel Voor den Heer Jac. de Graaf, Boerde)ij met groote Jojmgaard enr. aan de Vaart aldaar, iügezet koo'p 3* (m«sa van 1,2, 8) f 4506 6a (m»sra van 4, 5, 6( f 2800 7 f 850 7a (massa van 8 en 9 i 1050 10 f 500 11 f 900 12 f 700; 13 f 1100; 14 f 800; 15 f 370. Voor den Heer Uijthovec-de Bieo.\ Koop 1 (de Meeikes f 880 2 (den Hoogen A.kk«>) f 870 3 (het Gehuch») f 3,50; 4 (Efteliog) f'20 5 (Kraanven f 75. 18024

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 10