Fa. GEBRS. BOEREN, Electro-T echnisch-Bureau BINNENLAND, 's HERTOQENBOSCH. Adres tijd.Engstraat 8o, Heusden. RfcCLAME Gemeenteraad. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Nederlandsche padvinders, op weg naai de „Jamboree", samenkomst van padvin ders uit de geheele wereld, in Olympia te Londen, op de kade. Zij vormden snel een ©erewacht voor hem bij zijn inscheping. De berichten van het krijgstooneel in Polen blijven voor de Polen ongunstig luiden. Er wordt hevig gevochten aan weerszijden van den spoorweg van Bialis- tock, waar de bolsjewiki met vier leger korpsen aanvielen. Zij veroverden Sokapa en dwongen de Polen de jinie van de So- kal-rivier op te geven. Ook aan de Narew hebben gevechten plaats waar de Russen door do Poolsche stellingen zijn heenge broken. Het Poolsche legorbericht erkent voorts, dat Pinsk is ontruimd. De aanval len der Rusen werden ondersteund door zwaar geschut, waardoor de plaatsen Be- resa en Kartuska tot den grond zijn afge brand. Ook de lijn GrodnoWilna is in handen der sovjet-troepen. Het Litausch burgerlijk bestuur van Wilna heeft de stad verlaten. Het is ver vangen door een bolsjewistisch bestuur. De beruchte buitengewone commissie ter bestrijding van een tegenrevolutie is haar werkzaamheden in Wilna begonnen. BRUSSEL. Heden betoogden een 10 tot 15.000 oud-strijders voor het Kamerge bouw. Plotseling werden de ruiten inge slagen en stroomde men binnen en over rompelde de Kamer, die in zitting was. Er volgde handgemeen met verschillende ^Camerleden. De toestand was zeer ernstig en wonder boven wonder zijn er geen on gelukken gebeurd. Het kostte heel wat moeite en overreding de heeren na een uur ongeveer weer op straat te krijgen. BRUSSEL. Tot goed begrip van de be- teekenis der betoogihg van de oud-strij ders, die gisteren hier heeft plaats gehad, dient men te weten, dat de vergadering zich vandaag bezig zou houden met het wetsontwerp om een fonds te stichten voor behoeftige oud-strijders en daarvoor een storting van 50.000.000 goed te keuren. Te vens waren er drie wetsontwerpen inge diend om een gift te verstrekken aan el- ken oud-strijder. Deze gaven het gevoe len vart de meerderheid der Kamer weer, die zich uitgesproken heeft in de afdeelin- fren voor een gift instede van een fonds. De Kamer zou heden daarover stemmen en men was zoover toen de uit alle oorden des lands toegestroomde oud-strijders zich naar het Kamergebouw begaven en het in een soorf van stormloop vermeesterden, waarbij zij met alle politiemaatregelen spotten. In de Belgische Kamer is een hef tige discussie gehouden over het vrou wenkiesrecht, wat de katholieken wel, de liberalen en socialisten niet wenschten. Er dreigde een ministercrisis, die ten slotte werd voorkomen door 't volgend artikel: „De afgevaardigden van de Kamer van Volksvertegenwoordigers worden onmid dellijk gekozen door de burgers, die 21 jaar oud zijn, tenminste gedurende 6 maanden in dezelfde gemeente zijn geves tigd, en zich niet bevinden in een van de gevallen van uitsluitjng bij de wet voor zien. Iedere kiezer heeft slechts redit op één stern. Het kiesrecht zal aan de vrou wen kunnen worden gegeven door een wet die aangenomen is door twee derden van de leden van de Kamer. Wij laten hier volgen de thans afge kondigde nieuwe verordeningen en raden belanghebbenden aan, daarvan goede nota te nemen. De Burgemeester en Wethouders van Waalwijk doen te weten, dat door dén Raad dier gemeente in zijne vergadering van 8 Juli 1920 is vastgesteld de volgen Be verordening: Verordening op de winkelsluiting. t le r- Art. 1. Behoudens het bepaalde in volgende artikelen, is het verboden: a. des avonds na 8 uur in winkels gele deren of waren aan het publiek te verkoto- •pen, af te leveren of af te geven; b. des avonds na 8 uur kapperssalofcs of barbierswinkels voor het publiek opend te houden; c. des Zondags, op een Algemeen f kenden Christelijken Feestdag of op efen anderen Roomsch-Katholioken Feestdag, alhier als Zondag gevierd, de sub b te- doelde inrichtingen voor het publiek g!e- opend te houden. Art. 2. Het is geoorloofd: a. aan het publiek, dat des avonds tc$S uur in een winkel aanwezig is uiterlijk tpt half negen goederen of waren te verkol- pen. af te leveren of af te geven; b. het publiek, dat des avonds te 8 ïmr in een kapperssalon of barbierswinkel aanwezig is, uiterlijk tot half negen te be handelen. Het is verboden zulks te doen aan per sonen, of personen te behandelen,, die tl dan niet te 8 uur aanwezig geweest zijndjp, na dat uur de bedoelde inrichtingen ziifn binnengekomen. Art. 8. Het is geoorloofd na des avonds 8 uur in winkels goederen of waren te veif- koopen of af te leveren, indien het bewijjs wordt vertoond, dat het gebruik daarva/n door een geneeskundige is voorgeschre ven. Art. 4. Onder winkels, als bedoeld in art. 1, zijn niet begrepen apothekerswin kels. Art. 5. Het is verboden in apothekers winkels na des avonds 8 uur andere waren te verkoopen of af te leveren dan genees- en heelmiddelen, heelkundige werktuigen en verplegingsartikelen. Art. 6. Het is verboden op of langs de straat na 8 uur 's avonds goederen of wa ren te verkoopen, af te leveren of af te geven. Dit verbod geldt niet voor het ven ten met drukwerken. Art. 7. Des Zaterdags en op dagen, on middellijk voorafgaande aan Algemeen erkende Christelijke Feestdagen en aan Roomsch-Katholieke Feestdagen, alhier als Zondag gevierd, zijn de tijdstippen van sluiting 2 uur later dan de uren, ge noemd onder de letters a en b van de arti kelen 1 en 2. Art. 8. De verbodsbepalingen dezer verordening gelden niet: a. tijdens de kermis; b. van 28 November tot en met 6 De cember. Art. 9. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd in bijzondere gevallen eene al dan niet voorwaardelijke ontheffing te verleenen van de verbodsbepaling dezer verordening; a. algemeen ten aanzien van alle win kels voor bepaalde, aan te wijzen dagen; b. ten aanzien van alle winkels op eene tentoonstelling, fancy-fair of andere soort gelijke inrichtingen van tijdel ijken aard, voor een te bepalen tijd. Van het verleene der ontheffing en van de voorwaarden, daaraan verbonden, ge schiedt openbare kennisgeving. Art. 10. Met het opsporen van overtre dingen van bepalingen dezer verordening, worden in het bijzonder belast de ambte naren der gemeente politie. Art. 11. Overtreding van eene verbods bepaling dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste f 25. Art. 12. Deze verordening kan wor den aangehaald onder den titel .Verorde ning op de Winkelsluiting". Zijnde deze verordening aan de Gede puteerde Staten van Noord-Brabant vol gens hun bericht van den 19 Juli 1920 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 24 Juli 1920. De Burgemeester en Wethouders van Waalwijk doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 8 Juli 1920 is vastgesteld de volgende verordening: Verordening, tot wijziging der Algemeene Plaatselijke Politieverordening. 1. in te trekken -zijn besluit dd. 29 April 1920 tot wijziging der Algemeene Plaatselijke Politieverordening; 2. de Algemeene Plaatselijke Politie verordening te wijzigen als volgt: I. Aan artikel 7 worden de volgende nummers toegevoegd: 29. Voorwerpen of waren, van welken aard ook, hetzij op of aan den openbaren weg, hetzij aan de huizen, te koop aan te bieden of te venten, zonder voorzien te zijn van een bewijs van vergunning, afge geven door Burgemeester en Wethouders of een door hen aan te wijzen ambtenaar; 80. Tusschen zonsonder- of zonsopgang op den openbaren weg, hetgeen ten ver koop wordt aangeboden, luidkeels aan te prijzen of op andere geruchtmakende wij ze te koop aan te bieden, onverminderd het bepaalde in de volgende bepalingen vervat; 81. Op of aan den openbaren weg luid roepende of schreeuwende te koop of om niet aan te bieden: boeken, couranten, dag- of weekbladen en andere gedrukte of ge schreven stukken, de lezing van zoodani ge stukken aan te bevelen of den inhoud ervan bekend te maken; 32. Op de openbare wegen, straten, markten of pleinen te schoppen of te trap pen tegen: ballen, bussen steenen en an dere dergelijke voorwerpen, II. Tusschen de artt. 9 en 10 wordt een nieuw artikel, 9bis ingevoegd, luidende als volgt: Hij, aan wie bij volksverzamelingen op den openbaren weg door een beambte van politie gelast wordt zich uit de volksver zameling te verwijderen, is verplicht aan dezen last onmiddellijk te voldoen en wel langs den weg of in de richting, hem door de politie aangewezen. III. De laatste volzin van artikel 12 wordt gelezen als volgt: Van art. 7 nr. 29, 30, 31, 32, Art. 7bis en art 9 bis met eene geldboete van ten hoog ste f 25 of hechtenis van ten hoogste zes dagen. Zijnde deze verordening aan de Gede puteerde Staten van Noord-Brabant vol gens hun bericht van den 19 Juli 1920 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar-het behoort den 24 Juli 1920. Levering van complete electrische installaties op 'elk gebied. Kosteloos Adviezen en Begrootingen. - Verordening ter beteugeling van het ge bruik van tabak, door kinderen. Art. 1. De verkooper van tabaksartikelen of zijn vervanger, die in de uitoefening van het beroep aan een kind beneden 14 jaren, tabak, sigaren of sigaretten ver koopt, ten geschenke aanbiedt of op eeni- ge andere wijze verstrekt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste f 25. Art. 2. Met het opsporen van overtre dingen van bepalingen dezer verordening, worden in het bijzonder belast de ambte naren der gemeente-politie. Zijnde deze verordening aan de Gede puteerde Staten van Noord-Brabant vol gens hun bericht van den 19 Juli 1920 hl afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 24 Juli 1920. De Burgemeester en Wethouders van Waalwijk doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 8 Juli 1920 is vastgesteld de volgende verordening: 99 van de iOO ziek door onverstandig te leven. Een medisch schrijver, met 50 jaren praktijk, zei dat l9 procent van de men- schen die hem raadpleegden, door hun eigen schuld ziek waren. Hij bevond dat oyef-eteo, verkeerd gebruik van opwekkende middelen, ge brek aan lichaamsbeweging, ongeregelde slaap en overwerkiog de menschen ziek maakten. Nu ls een dergelijke leefwijze bijzonder nadeelig voor de nlereD, en als rugpijn, rheumatlsche pijnen of blaaszwakte eruit voortkomen, ls dit een zeker bewijs, dat de nieren door de abnormale Inspanning tot ondergang gedoemd zijn. Niemand, die weet wat dit beteeken», mag een oogenbllk aarzelen over wat hem te doen staat. Geef in de eerste plaats uw onverst n- dlge leefwijze op en leef sober. Alleen deze voorzichtige verandering In gewoon ten en een speciaal niergeneesmiddel kunnen u bijstaan tegen het bekruipend urinezuur, vroegtijdige verharding der aderen en ernstige nierverschijnselen, als rheumatiek, niergruis, spit, ischias, steen, urinestoornlsseo, onzuiver bloed, bloed armoede, nierwatcrzucht en blaasontste king. Zwakke nieren vereischen hulp om weer sterk te worden en de best mogelijke hulp is juist die heelende, opwekkende hulp, die Foster's Rugpijn Nieren Pillen kunnen geven. Foster's Pillen hebben succes, omdat zij doen wat er van gezegd wordt. Zij brengen de nieren, blaas en urinewegen op streek, versterken en heelen haar. Zij werken hoegenaamd niet op de in gewanden. Let er evenwel op, dat gij de echte Foster's Ragpijn Nieren Pillen krijgt, voorzien van de handteekenlng van james Foster op de verpakking. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orle-Dumoulin a f 1.75 p.' doos of f 10. per zes doozen. 16538 SPRANG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 29 Juli 1920 's nam. 7.30 uur. Edelachtb. heer Burge- Voorzltter meester. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd. AAN DE ORDE 1. Aanbieding verslag Levensmid- delenbedrijf over 1919. Wordt voor belangstellenden ter In zage gelegd. 2. Vaststelling Kohier H. O. De H. O- over 1920 wordt met alge meene stemmen vastgesteldopf 13494.80. J m\jn 3. Vaststelling Kohier Hondenbe lasting. Wordt vastgesteld op een bedrag van f 72.21. 4. Wijziging Politieverordening. De Voorzitter deelt mede dat door de gezondheidscommissie te Waalwijk geen bedenkingen tegen deze wijziging worden gemaakt waarop met algemeene stemmen wordt besloten in de Politie verordening bij Art 32a te bepalen dat het aan de houders van inrichtingen als in het voorgaande artikel bedoeld, ver boden is in hanne lokalen des Zondags vanaf voormiddags 9 uur tot den vol genden morgen 6 uur bezoekers te ont vangen. 't Is eveneens verboden zich als bezoeker in een dergelijke inrichting te bevinden. Uitzondering maken natuurlijk de hnlsgenooteo, bloedverwanten en zij gunstige overweging willen geven. Voorzitter. Voor de moblisatle is hier over ;al eens gesproken. In Vrijhoeven- Cappel heeft men toen een maximum snelheid gesteld, maar bier is het ge laten voor de kosten. Ik vind ook dat een dergelijke verordening hoog nood zakelijk is, vooral de motorrijders maken het soms al te bar. Verhoeven. Ik zou het nog laten voor de kosten, ofschoon Ik het ook wel noodlg vind. v. Wllligenburg. Het kwaad is zoo erg dat we niet naar de kosten mogen zien. Voorzitter. Ik geloof dat er ook van Rijkswege wel zal worden Ingegrepen. Zoo heb ik al gelezen dat er op wordt aangedrongen dat ieder die zoo'n motor rijtuig wil bereiden eerst een examen moet afleggen. Maar welke maximum- wier aanwezigheid aldaar noodzakelijk is. Een en ander op straffe van een bech enis van ten hoogste 6 dagen of een geld boete van ten hoogste f25. 5. Verhuring schoolhuis. Voorzitter. Er zijn 2 sollicitanten n.l. Mej. de Beer alhier en J. C. de Gouw, rijksklerk bij de Directe Belasting te Waalwijk. De huur ls bepaald op f 275 per jaar, terwijl het inwendig onderhoud voor rekening van den huurder en het uitwendig onderhoud voor gemeente- rekening komt. De Jong. Voor hoelang wordt het verhuurd. Voorzitter. Op het oogenbllk wordt het verhuurd voor 16 maanden, daar dit jaar reeds zoo ver gevorderd ls, dus van 1 September 1920 :ot 1 Januari 1922. De Jong. Ik zou het In het belang der gemeente achten zoo'n pand te verkoopen. Verhoeven. Ik acht het juist tegen het belang der gemeente. Voorzitter. We hebben er hier onlangs over gesproken en toen ls besloten om het niet te verkoopen, maar om te ver huren. Htt zou ook altijd nog mogelijk zijn dat er weer een openbare school moest zijn en dan zou het een last'g geval wo'den als we het dan verkocht hadden. We zouden ook verschillende vereenlglngen moeten teleurstellen, die er thans hunne vergaderingen in houden. De Jong. Als het verhuurd zou moeten blijven zal het altijd een schadepost voor de gemeente zijn. Het brengt slechts f 275,buur op. Rekenen we nu op f75,voor onderhoud en belastingen, dan brengt het nog niet de rente op van f 4000,Maar ik kan me best met het voorstel vereenigen. We kunnen dan over 16 maanden nog zien. Voorzitter. De. raad bad de huur op f 250,gesteld. Door de huureommlssie is zij echter op f 275,geschat. v. Wllligenburg. Ik vind dat een normale huur waarmee we best tevreden kunnen cijo, ik zou er vast niet boven gaan. Ik zou u verder nog even willen vragen of u deze kwestie beschouwd als een zaak of als een persoonlijke kwes'ie. Moet hierover nu mondeling of schriftelijk gestemd worden. Wanneer bet betrof de vraag of we het huis al of niet zouden verhuren of tegen welken prijs, dan zou het een zaak zijn. Nu bet hier ech'er gaat tusschen twee personen aan wlen het huls kan worden verhuurd vind ik het een persoonlijke kwestie en volgens art. 52 der Gemeentewet moet hierover schriftelijk worden gestemd. Voorzitter. Ik ben het hierin ook met u eens dat het 2 personen betreft. De Jong. Ik vind er ook wel iets voor te zeggen. Waarom wordt over personen al tijd schrlftélijkgestemd? Om geen wrijving te krijgen met de personen waarop de stem wordt uitgebracht. Wanneer bet maar over één persoon gaat is het iets anders, maar wanneer er zooals nu twee personen in het geding zijn acht ik het beter met briefjes te stemmen, dan blijft het een geheim wat toch de bedoeling is van de stemming. Na nog eenige discussie worden bij schriftelijke stemming op Juffr. de Beer 2 en op den heer de Gouw 4 stemmen uitgebracht, soodat het schoolhuis aao laatstgenoemden zal worden verhuurd. Bij de rondvraag zegt de heer v. Wllligenburg Ik zou het College van B. en W, willen vragen of zij niet in overweging zou willen nemen om ook in onze gemeente een maximum-snelheid voor auto's en motorrijwielen vast te stellen. In de meeste der omliggende gemeenten bestaat reeds een dergelijke verordening wanneer nu die motorrijders hier in onze gemeente komen willen ze hier hun snelheid weer eens bep oeven daar het hier niet strafbaar is. Ik zou voorstel daarom bij B endW. In snelheid zouden wij hier bepalen Zou 15 K.M. wat te langzaam zijn? v. Wildenburg. Ik zou voorstellen 20 K.M. Dat ls nog niet zoo hard en wc moeren het toch zoo regelen dat we niet iedereen direct aan overtreding bloot stellen. Verhoeven. Ik zou er voor zijn op 15 K.M, te stellen, dat is nog hard genoeg en zoo nauwkeurig kan het toch niet worden nagegaan, dan blijft de snelheid toch oog tusschen de 15 en 20 K.M. De Voorzitter zegt toe de noodlge schikkingen te zullen treffen en een ver ordening op te maken, waarna de ver gadering wordt gesloten. Woensdagmiddag om half drie had de plechtige inwijding plaats van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, Bezuidenhout 275 te 's Gravenhage. - De voorzitter der Commissie van Beheer en van Toezicht, mr. A. L. M. J. Baron van Wijnbergen, opende de plechtigheid met een toespraak. Vervolgens werd het gebouw door Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. H. v. d. Wetering, ingewijd. Z. D. H. Mgr. de Aartsbisschop wees o.m. op de groote beteekenis der tot standkoming van het Centraal Bureau en gaf ten slotte aan deze grootsche onderneming zijn Bisschoppelijken zegen. Nadat dr. Th. Verhoeven in toepas selijke bewoordingen het directeursambt had aanvaard, bracht het heerenkwartet het „Domine salvam fac Reginam nos- tram" ten gehoore. De minister van onderwijs zeide, dat de lof, hem hier toegezwaaid, grooten- deels overgebracht moet worden op de R.K. Kamerleden, dr. Nolens en baron van Wijnbergen. Spr. wenscht dezen en verder de R.K. geestelijkheid en onder wijswereld geluk met de opening en vestiging van het bureau. Hiermede is tevens aan de regeering een grooten dienst bewezen, daar cje werkzaamheden aan het departement van onderwijs er aanmerkelijk door bekort zullen worden. Voor de schoolbesturen is een bureau als het thans ingesteld een onafwijsbare eisch geworden. Door de gelijkstelling van 't bijzonder en openbaar onderwijs zal thans tusschen de clericale partijen een concurrentie ontstaan, wie het beste onderwijs geeft. Spr, twijfelt niet of de R.K. zullen met ernst deze concurrentie voeren en waardig uit tien strijd te voorschijn komen. Den onderwijzers (essen) wenscht spr. kracht toe om dit te verwezenlijken. Sanatorium „Herwonnen levens kracht". Te midden van de prachtige dennenbosschen der gemeente Apeldoorn heeft de R.K. arbeidersbeweging haar sanatorium voor tuberculoselijders ge sticht, dat dezer dagen zijn patiënten zal opnemen. Gistermiddag heeft de officieele opening plaats gehad. Minister Aaltone was tegenwoordig. De bouw van dit sanatorium voor de verpleging van 240 patiënten het grootste in Nederland is ondanks de onderbreking van het werk door her haalde stakingen in de bouwvakken in 11 maanden tijds gereedgekomen. Het is een noodsanatorium, dat met gebruik making van de kampbarakken met be hulp van het Rijk, dat zich garant stel de voor de rente en aflossing van het benoodigde kapitaal, geheel als hout bouw is uitgevoerd. De crediet-overeenkomst metDuitsch- land is thans ook door de Eerste Kamer aangenomen. De Ned, BouwvakarbeiderBbond heeft aan de pairoonsvereenigiogeo baogekodeD, om te gaan werken op 'i collectief con tract, dat direot is aanvaard door de R. K. en Christelijke Vakvereenigingen. Da veeleischende heeren hebben das ua maanden van staking geheel verloreD, Kaatsheuvel, 30 Juli 1920. Openlucht-meeting Diot. Werkliedenbond. (Vervolg Na de pauze nam wethouder A. v. Rijen uit Tilburg het woord. Bondsmakkers, aldus de algemeene secretaris van den R.K. Bosschen Dioc. Werklledenbond, tot heden zijn onze meetings voortreffelijk geslaagd, zij zijn een beeld van onze kracht. Niet enkel in de steden, zooals vroeger, doch ook op de dorpen gaan onze duizenden ge organiseerde mannen voort propaganda te maken. Wij groeien niet alleen In kracht, doch ook ln aantal van betee kenis. Onze Dloc. Bond telt bijna 40000 leden. Werd vroeger beslist over arbei dersbelangen zonder den arbeider, thans hebben wij door onze organisatie bereikt dat we medezeggiogschap hebben overal en ten allen tijde en dit niet alleen in ons eigen landje, doch ook zooals we den laatsten tijd gezien hebber, ook daar bulten. De definitieve oprichting van het Internationaal K. Vakbureau strekt ons biervoor ten borg. Doch we hebben niet genoeg bereikt, 't Is niet genoeg ,e-

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 6