Mengelwerk. Gemengd Nieuws, TELEGRAMMEN. DE KLOK. ELSHOUT. Vrijdag had te Meder- hemert een ongeval plaats met doode- ltjken afloop. Eén vrouw G. v. W. ge naamd verliet het pont, van het eiland naar Nedeihemert, terwijl ook een kar het veer verliet. De kar passeerde de vrouw zoo dicht dat er geen ruimte tusschen de honderkar en den wagen bestond. De vrouw werd overreden met doodelijken afloop. Tot leden van het College van zetters zijn In deze gemeente aanbevolen de heeren C. v. d. Sande en T. H. v. Grevenbroek. Eergisteren vergaderde de raad dezer gemeente. Aan de orde waren ingekomen stukken en behandeling Hoofdei.-Omslag. Aio voorbereidende umlregel voor de aanstaande volkstelling zyn in dsze gemeente de huizen reedi genummerd. Tot leider voor de aanstaande volks telling in deze gemeente is door B. en W. aangesteld de heer L, van Dommelen. Tot teller is benoemd de heer A. van Delf', BESOIJEN. Gedurende de afgeloopen maand werd aan het hulppostkantoor alhier voor de Rijkspostspaarbank inge legd f 11373,87 en terugbetaald f 6352,90. Het aantal inlagen bedroeg 147, dat dat der terugbetalingen 70. BESOIJEN. R. W. B. heeft haar 12 Va- jarig bestaan op waardige wijze gevierd. De j.l. Zaterdag gegeven feestavond is uitstekend geslaagd en Is voor de leden een plezlerlgen avond geweest, in de beste stemming keerde dan ook allen huiswaarts, zoodat elkeen voldaan was. Het jaarverslag wees op een gestadl- gen vooruitgang van R. W. B. Het Bestuur werd in zijn geheel herkozen. Zondag werden de feestelijkheden op het R. W. B.-terrein voortgezet. Hoewel het weder zich aanvankelijk niet gunstig liet aanzien, klaarde het tegen den mid dag weer op. Reeds vroeg kwamen de toeschouwers opdagen, doch toen de harmonie arri veerde van haar muzikale wandeling door de straat was de drukte enorm. Alles had echter een ordelijk verloop. Doordat de Waalwijksche Veteranen verhinderd waren had het wedstrijd-pro gramma geen regelmatig verloop en moest eerst nog eeu XI-tal uit Hercules en Excelsior samengesteld worden om tegen de Veteranen te spelen. R.W.B. kwam met veel oude bekenden In 't veld, •o.a. Langhout, Bakkeren, Trots, van Eekert, Gouda, v. d. Wiel, v. Oostrum en v. d. Gouw. De Veteranen gaven de jongere spe lers goed partij en hadden zelfs eenigen tijd met 10 de leiding, doch bleken tenslotte niet tegen het betere spel van hun tegenstanders opgewasschen te zijn. Deze zeer geanimeerde wedstrijd verlo ren de Veteranen met 41, welke voor velen nog wel eeulge genoegclijke mo menten uit hun glorie-tijd geweest zijn. Ondcitusschee gaf de harmonie eenlge populaire nummers, waardoor het lange wachten niet zoo opviel en toch de op gewekte stemming erin hield. Daarna kregen we den eere-wedstrijd, R. W. B.D. V. C. Dongen. Voordat de wedstrijd zou aanvangen, had de aan voerder van D.V.C. de aardige attentie met een kernachtige rede en felicitaties en de gebruikelijke three sheers een mooien krans aan te bieden, waarvan het lint was in de kleuren van D.V.C. Dit sympathieke blijk van belangstelling was als het ware reeds een waarborg dat we een eere-wedstrijd zouden krijgen. Beide vereeniglngen speelden met één Invaller, doch dit bleek geen noemens waardige verzwakking te zijo, want slechts zelden hebben we zoo'n mooien wed strijd gezien. Hier speelden twee en thousiaste vereeniglngen van gelijke kracht en aangevuurd door eenlge pittige nummers van de harmonie, kregen we een razend snel spel te aanschouwen, dat op de talrijke toeschouwers(sters), oud en jong, een goeden indruk maakte. Met zulk spel zal er voor de voetbal sport veel propaganda gemaakt kunnen worden. De wedstrijd eindigde in eeu overwinning voor R.W.B. met 53. Een gelijk spel had de verhouding beter weergeven. Scheidsrechter P. Mathijssen uit Tilburg leidde naar beider genoegen. Tijdens de rust van dezen wedstrijd maakte de harmonie een muzikale wan deling over het veld, wat zeer in den smaak viel, gezien de vroolijke menigte en voetballers, welke achter de harmonie aanliep. Belde wedstrijden werden door eenlge foto's vereeuwigd. Een voetballer in den dop, In het R.W.B.-costuum deed voor btlde wedstrijden den aftrap. De laatste wedstrijd tusschen de belde Waalwijksche vereeniglngen Exelsior en Hercules, won Exelsior door penalty met 1—0 en veroverde hierdoor de fraaie zilveren medaille, door een Donateur aangeboden. Hiermede zijn de wedstrijden ge- elndigd, welke voor R.W.B. een groot succes zijn geweest en welke zeer zeker voor R.W.B. van gunstlgen Invloed I zullen zijn, mede door de medewerking vau de deelnemende vereeniglngen, vooral D.V.C., Dongen, heeft door haar attentie en spel, een gunstlgen Indruk gemaakt. Het is voor R.W.B., Donateurs, Supporters, Veteranen, D.V.C., Exelsior, Hercules en publiek een geanimeerde sportdag geweest, waaraan ook de Harmonie voor een groot gedeelte heeft bijgedragen. SPRANG. Onze dorpsgenoot de heer A Moonen, slaagde dezer dagen roor 't examen Meraurius-Boeltliüudeu. Geslaagde en familie proficiat. Woensdagmiddag had mr|. van Dr. alhier het ongeluk met een emmer water »an den zolder te vallen. Wonder boren wonder bekwam zy geen letsel. A.s. Zondag des avonds 6 uur zal in de Geref, Kerk alhier optreden Ds. C. J. Bos van Zuid-Wolde, in gemeenschappelijke dienst met de gecombineerde Geref. Kerk van Vrijb.-Capelle. VRIJHOEVE-CAPELLL. Enkele kinde ren die zich al spelende langs den weg be vonden werden door een tot nog toe onbekend gebleven persoon naar een eenzame plaats gelokt. Daar er spoedig verraad kwaaa, koos het individa het hazenpad eer erger gebeurde. De politie stelt een streng onderzoek in. Het voorval mag voor vele ouders tot eene waarschuwing dienen, Omstreeks middernacht kregen S. en zfne vrouw woordenwisseling met het gevolg dat vrouw S. in nachtgewaad de straat op vloog. De eerste hiermee niet tevreden loopt zyn wederhelft achterna en wordt de ruzie buiten voortgezet. De frissche nachtlucht scheen echter kalmeerend te werken. De sttyd werd spoedig in der minue geschikt. CAPELLE De Zangvereeniging „Het Rozenknopje" behaalde op het gisteren te 's-Gravendeel gehouden zangconcours den eersten prijs in de eerste en hoog ste afdeeling. Directeur en leden met deze groote onderscheiding onze beste wenschen. WASPIK. Naar we vernemen is Dr. V. C. J. Smits alhier benoemd te Utrecht als 6e stadsgeneesheer. Als zijn opvolger zal zich hier vestigen Dr. Wijffels, thans te Ginneken. De harmonie van »V. en V.« alhier welke Zondag 8 Aug. zal deelnemen aan het concours te Nijmegen, is door verschillende ruime giften in staat ge steld de onkosten van dit uitstapje te bestrijden. G'BERG. Woensdagmiddag tusschen 2 en half drie was de veldwachter van den Hout, gemeente Oosterhout, Wil- lemse genaamd, bezig zijn revolver schoon te maken. Plotseling ging deze af en een kogel trof het zeven-jarig zoontje vlak in het voorhoofd en kwam uit het achterhoofd te voorschijn. Het kind Is overleden, de ouders zijn radeloos. EINDHOVEN. Donderdagmorgen is op 49 jarigen leeftijd de heer J. F. Berkvens, directeur der Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, plotseling te 's-Gravenhage overleden. De heer Berkvens liet zich van het station S.S. per auto naar een adres in het Bezuldenhoutsche stadskwartier bren gen, toen de chauffeur kort voor het bereiken van het aangeduide adres be merkte, dat de heer Berkvens in den wagen In elkaar gezakt was. Een In allerijl geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. Naast het dbecteurschap van de Cen trale Bank te Eindhoven, bekleedde de heer Berkvens ook nog de functies van directeur der Boerenhypotheekbank in Eindhoven, van commissaris derNeder- laadsche Landbouwbank te Amsterdam, waarvan hij mede een der oprichters was, en van secretaris van het hoofd bestuur van het Centraal Bureau uit het Ned. Landbouw-Comlté te Rotterdam. ROOSENDAAL, Alhier is eeu groot terrein atngekotht voor den bouw eener R. K. Ambachtsschool. Bij de Amerikaansche familie Conovur te Nieuwpoort is een 12-jarige Belgische oorlogswees in huis, wiens identiteit nog niet is vastgesteld. De Belgische bladen publiceeren zijn portret en de volgende merkwaardigheden Toen de oorlog uitbrak, was hij 6 jaar en woonde met zijn vader en moeder in Brussel. Hij weet echter niet meer waar. Zijn voornamen zijn Charles Louis, maar zijn achternaam kent hij niet. Zijn vader leerde hem Latijn en muziek. Op zekeren dag ging hij met zijn ouders naar een kasteel in de buurt van Dix- rnuiden. Toen kwamen de Duitschers, die het kasteel bezetten. Zijn ouders werden door hen met bajonetsteken vermoord. Hij werd naderhand door een Engelsch officier gered en naar de loopgraven meegenomen, waar hij ge- ruimen tijd bleef. Toen de Engelschen door Amerikanen werden vervangen, bleef hij bij hen en volgde her. naden wapenstilstand naar Brest. Tevergeefs trachtte hij daar op het schip te komen, waarmee de Amerikanen naar hun land terugkeerden. Hij bleef in de omgeving van Brest zwerven, totdat hij ziek werd en zijn tegenwoordige pleegouders hem opnamen. Hij zegt zich te kunnen her inneren, dat zijn vader hem eens ver teld had, dat hij van zeer voorname familie was en op een baronnentitel aanspraak kon maken. Er zijo reusachtige diamantvelden ontdekt In Zuidwest-Afr ka. Een water- looze en boomlooze woestiju hij Karlugs, in Betschuanenland, is het oord dezer ontdekklngovonemeoSttrne n .naz ijurlrs reeds opgetrokken om In dit gebied hun geluk te bepraeven. New-York met een bevolking van 7 mlllioen zielen, heeft zoo ongeveer 8 900 bioscoop-theaters. Daaronder behooren ook de z.g. bioscoop-palelzen. Het grootste, >The Capitol4, heeft 5300 zitplaatsen en mag met recht een film paleis genoemd worden. De voorstelling begint alle dagen om 12 uur 's namiddags en duurt onafgebroken voort tot 's avonds 11.30 uur. Men seint ons hedenmorgen WEENBN. De Poolsche regee ring heeft Warschau verlaten en is vertrokken naar Krakau. Op spoadigen val der stad wordt gerekend. LONDEN. In antwoord op de mededeeling van Rusland, dat de opmarsch naar Warschau wordt voortgezet, heeft de En- gelsche Premier aan Kraslin en Hameneff medegedeeld, dat orders zijn uitgevaardigd tot weder- afkondiging van de blokkade van Rusland. De kleine gemeente Lande Fleurie had een oude klok en een ouden pastoor. De klok was zoo gebarsten, dat haar klank geleek op het hoesten van een oude vrouw, het was droevig om te hooren en kon de landbouwers en herders in den om trek verspreid, naargeestig stemmen. De pastoor, de abt Corentin, was on danks zijn vijf-en-zeventig jaren nog kras. Hij had een kinderlijk gelaat, gerimpeld maar rose, omlijst door witte haren, ge lijk. aan de draden, die de huismoeders van Lande Fleurie sponnen. En hij was bemind hij zijne toehoorders, om zijne goedhartigheid en zijn groote weldadig heid. Toen het tijdstip naderde, dat de abt Corentin het gouden feest van zijn pries terschap zou vieren, besloten zijn gemeen tenaren hem een geschenk van belang Mijne kinderen, zeide abt Corentin. Mijn beste kinderenhet is onge twijfeld de goede God dieom zoo te zegenop eenige wijze Hij kon niet goed spreken, zoo was hij ontroerd. Hij wist selchts te fluisteren. Den volgenden dag begaf de abt zich op weg om de klok te koopen. Hij moest van het dorp twee mijlen te voet gaan tot aan het plaatsje Rosy les Roses, waar de dili gence ging naar de goede stad Pont l'Ar- c.hevèque, hoofdplaats der provincie- Het was mooi weer. Plet" leven van hoo rnen en planten ruischte en gonsde onder de stralen der zon aan weerszijden van den weg. De oude pastoor, het hoofd reeds vol van het heerlijk toekomstig klokkengelui, liep met lichten stap. God lovende als Sint Franciscus, wegens de vroolijklieid der schepping. Toen hij Rosy-les-Roses naderde, zag hij aan den kant van den weg een wagen van koorddansers afgespannen. Niet ver van dit rijtuig lag een oud paard op zijde, de vier pooten uitgestrekt en verstijfd, de hoepels van de ribben en de puntige heen deren van het achterdeel staken door de versleten huid, bloed in de neusgaten, een opgezetten kop en witte oogen. Een oude man en een oude vrouw, ge kleed in zonderlinge lompen en in rose katoenen tricots vol stoppen, zaten aan den kant van de droge sloot, en beween den het doode paard. Een meisje van vijftien jaar kwam uit de slot op, liep naar den abt, en zeide: Een aalmoes, mijnheer de pastoor! een aalmoes als het u blieft. De stem was schor en zacht tegelijk, en zong haar verzoek op de wijze van een Zigeunerlied. Het kind, wier huid de kleur van versch gelooid leder had, had niets anders aan dan een vuil hemdje en een rod rokje, maar zij had zeer breede flu weelachtig zwarte oogappels, en lippen als rijpe kersen, haar gele armen waren geta- toueerd met blauwe bloemen en een kope ren band hield haar haren bijeen, die aan lederen kant van haar mager gelaat als een waaier uitgespreid waren, zooals men dat ziet bij Egyptische koppen. De abt vertraagde zijn stap en kreeg uit zijn por- temonnaie een tweestuiverstuk. Maar toen hij het meisje in de oogen had gezien, bleef hij staan en begon haar te ondervra gen. Mijn broeder, vertelde zij, is in de gevangenis, omdat men zegt, dat hij een kip had gestolen, hij hield ons in het le ven en nu hebben wij sedert twee dagen niets gegeten. De abt stak zijn twee stuivers weder in de beurs en haalde er een zilverstukje uit. Ik» vervolgde zij, kan jongleeren en mijn moeder is waarzegster. Maar men laat ons niet meer toe in de steden en dor pen, omdat wij er te ellendig uitzien. En nu is ons paard ook dood. Wat moeten wji beginnen? Maar vroeg de abt, kunt gij geen werk zoeken hier in de streek? De menschen zijn bang van ons en gooien ons met steenen. Daarenboven heb ben wij ook geen werken geleerd, wij ken nen niets dan kunstenmaken. Indien wij een paard en een beetje geld hadden, zou den wij nog kunnen leven van ons am bacht. Maar nu blijft ons niets over dan te sterven. De abt stak het zilverstuk weer in zijn portemonnaie. Hebt gij den goeden God lief? vroeg hij. Ik zal hem liefhebben wanneer hij ons helpt, zeide het kind. De abt voelde aan zijn gordel het ge wicht van den zak, waarin de honderd kro nen der parochianen zich bevonden. De bedelares hield onafgewend op den eenvoudigen priester haar oogen geves tigd, haar zigeuneroogen gevuld door de zwarte oogappels. Hij vroeg verder: Past gij goed op? Oppassen? vroeg de zigeunerin met verwondering, want ze begreep hem niét. Zeg eens: „Mijn God ik heb u Ref!" Het kind zweeg, haar oogen stonden vol tranen. De abt had zijn pastoorsjas losge knoopt en gaf haar den zak vol geld. De zigeunerin griste hem den zak met geld met een aapachtige beweging af en zeide: Mijnheer pastoor, ik heb u lief. En zij vluchtte naar de twee oudjes die zonder zich te verroeren nog altijd zaten te weenen over het doode paard. De abt vervolgde zijn weg in de richting van Rosy-les-Roses, peinzende over de groote ellende waarin 't God behaagt vele Zijner schepselen te laten en Hem bidden de deze kleine zigeunerin die blijkbaar geen Godsdienst kende en die zelfs mis schien den. Heiligen Doop niet had ont vangen, voor te lichten. Maar eensklaps bedacht hij zich, dat het niet meer de moeite waard was, naar Pont I'Archevêque te gaan, omdat hij toch geen geld voor de klok meer had. En hij keerde terug op zijn schreden. Het viel hem moeilijk te begrijpen, hoe hij aan een onbekende bedelaarster, een zigeunerin, een kermiskind, een zoo groo te som had kunnen geven die hem niet eens toebehoorde. Hij versnelde zijn schreden, hopend de jongleerster weer te zien. Maar er was niets meer aan den kant van den weg te zien dan het doode paard en het afgespan nen huis op wielen. Hij peinsde er nu over wat hij had uitgevoerd. Had hij geen misbruik gemaakt van het vertrouwen van zijn Gemeenteleden, toevertrouwde gelden verduisterd, een soort van diefstal gepleegd. Hi.i zag met schrik in de toe komst de gevolgen van zijn fout. Hoe haar te herstellen? Waar een nieuwe hon derd kronen te vinden? En, in afwach ting daarvan wat te antwoorden aan hen, die hem zouden ondervragen? Welke uitlegging moest hij geven van zijn ge drag? De hemel werd bewolkt. De boomen sta ken met een hard groen tegen den leikleu rige» horizont af. Dikke droppels begon nen te vallen. De abt Corentin werd ge troffen door de droefheid der Schepping. Het gelukte hem de pastorie te hereiken zonder té worden opgemerkt. Zijt gij daar reeds, mijnheer de pas toor? vroeg zijn dienstbode, de oude Scho- lastica. Zijt ge dan niet naar Pont V Ar- chevêque gegaan? De abt bedacht een leugen. Ik heb de diligence van Rosy-les-Ro ses niet getroffenIk zal een anderen dag gaanMaar luister, zeg aan nie mand dat ik al terug ben. Hij hield de volgenden dag de mis niet. Hij bleef opgesloten in zijn kamer en durfde zelfs niet in zijn tuin te gaan wan delen. Maar den volgenden dag kwam men hem halen om het laatste oliesel te bren gen aan een zieke in het gehucht Clos- Mousu. Mijnheer de pastoor is nog niet thuis zeide de huishoudster. Scholastics vergist zich, hier ben ik, zeide de abt Corentin. Op den terugkeer van Clos-Mousu ont moette hij een van zijn vroomste parochi anen. Zoo, mijnheer de pastoor, hebt u een goede reis gehad? i De abt loog voor de tweede maal. Uitstekend, mijn vriend, uitstekend. En (1e klok? Prachtig, mijn vriend, prachtig! Men zou zeggen dat zij van fijn zilver was. En wat een mooie klank! Rankt men haar even aan, dan klinkt het door, dat het bast niet ophoudt. Eu wanneer zien wij haar? Al spoedig mijn beste jongen, al spoedig. Maar eerst moet in het metaal de naam worden gegraveerd, waarmede zij gedoopt zal worden, die van den speler en de meter, en eenige verzen van de Hei lige SchriftEn drommels! dat kost Scholastica zeide de abt, toen hij thuiskwam, indien mijn leuningstoel, de pendule en de kast, die in mijn kamer staan, worden verkocht, geloofd gij dat dit samen honderd kronen zou op brengen Het zou geen drie pistolen op brengen, mijnheer de pastoor, want uw geheele meubilair is geen vier stuivers waard. Scholastica hernam de abt, ik zal geen vleesch meer eten. Het vleesch bekomt mij niet goed. Mijnheer de pastoor, antwoordde de oude dienstbode, dat alles is niet natuurlijk en het is zeker, er scheelt u ietsHet is van af den dag, dat gij naar Pont I'Archevêque zijt'geweekt. Wat is er toen toch gebeurd? En zij verwarde hem zoo met strik vragen, dat hij haar ten slotte alles vertelde. Ah, zeide zij, dat verwondert mij niet. Uw goede hart zal u ten ondergang brengen. Maar maak u er niet ongerust over, mijnheer de pastoor. Ik neem op mij, de zaak net zoolang te rekken, tot dat gij een nieuwe honderd kronen hebt kunnen bijeenbrengen. En dus begon Scholastica verhalen te verzinnen en vertelde ze aan iedereen, die ze tegenkwam, de klok was gebar sten bij het inpakken en er moest opnieuw een worden gegoten. Toen de klok gegoten was had mijnheer de pastoor het denkbeeld gekregen haar naar Rome te zenden om haar te laten zegenen door den Heiligen Vader den Paus en dat is een lange reis De abt liet haar praten, maar werd hoe langer hoe ongelukkiger. Want be halve voor zijn leugens voelde hij zich verantwoordelijk voor die van Schola stica, en dit alles gevoegd bij het weggeven van het geld van zijn parochi anen, vormde op den duur een groote massa fouten. Hij ging gebukt onder dien last en langzamerhand verving een kleiachtige bleekheid op zijn magere wangen de roode rozen van zijn onschuld en zijn krachtigen ouderdom. De dag, bestemd voor het gouden feest van den pastoor en den doop van de klok, was sedert lang voorbij. De bewoners van Lande Fleurie verwon derden zich over zulk een lang uitstel. Er begonnen praatjes te loopen'. Tegen den waaïdigen bedienaar des woords vormde zich een partij. Niet alle hoeden gingen meer af, wanneer hij op straal wandelde, en hij hoorde in 't voorbij gaan vijandig gemompel. De arme vrome man was overladen met zelfverwijt. Hij overzag den geheelen omvang van zijn schuld. Hij gevoelde er het smartelijkst berouw over. Het was omdat hij wel gevoelde dat hij deze onvoorzichtige aalmoes van het geld van anderen, had gegeven zonder het te willen en zonder de vrijheid te hebben er over na te denken. Hij zeide ook bij zichzelf, dat deze onverstandige liefdadigheid voor de onwetende ziel van het zigeunerkind de beste openbaring van God en 't begin eener innerlijke bekeering had kunnen zijn. En altijd zag hij weer, zoo zacht en geheel met tranen gevuld de oogen van het kleine koorddansersmeisje. Eens op een dag, na lang in den gebede te zijn gebleven, besloot hij zich te ont lasten van zijn zonde, door haar openlijk aan zijn parochianen te belijden. Den volgenden Zondag besteeg hij den preekstoel. Na het lezen van het Evangelie, blec- ker en zich schrap zettende met een verhevener inspanning dan de martelaars in de arena, begon hij Kinderen, ik heb u een belijdenis te doen. Op dit oogenblik klonk een helder, klaar zilveren geluid in den klokkentoren en vulde de gansche oude kerk. Alle hoofden draaiden zich om en verrukt gefluister liep door de rijen der geloovihen„De nieuwe Klok!" „De nieuwe Klok Was het een wonder Had God de nieuwe klok doen brengen door zijn engelen, om de eer te redden van zijn liefdadigen dienaar. Of wel, had Scholastica de verlegen heid van haar meester toevertrouwd aan de twee Amerikaansche dames ge weet wel Suzze en Bertina Parceval, die zulk een mooi kasteel bewoonden op drie mijlen van Lande Fleurie, en hadden de uitnemende dames ervoor gezorgd, den abt Corentin zoo te ver rassen? Hoe het ook zq, de bewoners van Lande Fleurie hebben nooit geweten, wat de abt Corentin hun had te belijden. aan te. bieden, om dezen verjaardag te ge denken. De drie kosters liepen heimelijk alle huizen af, en (oen zij honderd kronen hadden verzameld, brachten zij die aan den pastoor met het verzoek, of hij naai de stad wou gaan om daar zelf een nieuwe klok uit te kiezen. tijd.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 10