Eerste Blad. EEN EDEL HART. I„N00RD-BRABAND"I WAALWIJK. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Gemeenteraad* FEUILLETON. BUITENLAND I rfaatsekappij van Terzekering op het Leven. NUMMER 63 ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1920 43e JAARGANG. Dit blad verschijnt Woensdag-en Zaterdagavond- Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,2 5 Franco p. post door het geheele rijk f 1,40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden en«., 'ranco te zenden aan den Uitgever. Telet. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten. Telegr.-Adres ECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum f 1.50 Reclames 30 cent per regel. DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 4 Aug. des avonds ten 6'/2 uur. Voorzitter Edelachtb. heer v. Huiten. Ongeveer kwatt voor zeven uur opent de Voorzitter de vergaderlog afwezig de heeren Van Son en Muskens. De Voorzitter stelt voor, alvorens de notulen van de vorige vergaderlogen voor te lezen, In behandeling te nemen aanleg Electrlsch net. Komt men tot een beslui', dan kan de firma nog tele- phonisch worden opgeroepen. Daartoe wordt besloten. De Voorzitter deelt mede, dat de aan besteding van het gemeentelijk net voor .de elektriciteit heeft plaats gehad. Laagste Inschrijver is de firma Van Boxtel te Tilburg voor de som van f23754,34. De P. N. E. M. deelt mede dat deze firma goed bekend staat en reeds meer dere werken zeer tot genoegen heeft uitgevoerd. Met het oog op de zeer lage inschrijving en de door de P. N. E. M. gemaakte begrooting wijst ze er op dat er uog eenlge zaken bijkomen waardoor men aan een totaal bedrag komt van f 31 000. De begrooting was f 35 000. Waar de prijzen van het benoodlgde materiaal zeer aan schommeling onder hevig Is, verzocht de P.N.E.M. direct de gunning te willen doen. Bergmans. Hoe groot is het verschil tusschen de laagste en de hoogste. Voorzitter, f 1600. Bergmans. Dat scheelt op zoo'n be drag verbazend weinig. Voorzitter. Ja, ze schelen elkaar heel weinig. De heeren weten echter wel dat bij de f 2375 134 nog een bedrag voor noodzakelijke werkzaamheden bijkomt van f7829. Van de Wiel. Ik zou het durven gun nen want het Is een gunstig bekend staande firma. Bergmans. Het vlug klaar maken zou ook wel een f500 waard zijr. Wanneer b.v. de opvolger f 500 hooger was en deze zou het werk vlugger gereed maken, dan zou ik het die gunnen, althans dat zou bij mij een punt van ernstige over weging uitmaken. De Voorzitter verwijst naar de voor waarden van aanbesteding. Van Boxtel neemt aan het weik af te leveren 12 weken na de gunning. Geven we hem nu direct opdracht dan scheelt dat al weer, dan is het begin November gereed. Bergmans. Ik zou daar een schrifte lijke bevestiging van laten geven. Voorzitter. Welmoeten we de P.N.E.M. kennis geven dat zij het werk kan op dragen, maar het beste is om de firma er toch al direct telephonisch kennis van te geven, daa kan deze direct reeds Tm .DE EOHO TAN HET ZUIDEN" 136) Omgewerkt uit het Fransck. VIERDE DEEL. Zoolang Inès eene eerlijke vrouw blijft, een moeder vol toewijding, heeft zij van hem niets te vreezen! Maurice stond in een hoek te weenen dat hij snikte. Had niet zijne verblind heid, zijne krankzinnigheid, zijn gebrek aan wilskracht tegenover een eenvoudige gril zijner zinnen, den ijselijken toestand in bet leven geroepen, waar Laure nu te gen te worstelen had?Ongerekend dit reine schoone kind, die hem misschien hartstochtelijk beminde, en wier hart hij gebroken had., ja, ja, ook dat verweet hem een inwendige stem. Laure maakte Diane's handen los, doop te de pen in den inkt en reikte ze de ramp zalige toe: Beloof wat hij vraagt, sprak zij, schrijfuwe belijdenis; dan, vooraleer te vertrekken, tracht uwe pleegdochter te doen begrijpen dat de eer meer waard is dan al 't overige., en ik sta borg voor de veiligheid en het geluk van Inès. Ik zal haar dan nooit meer terugzien! zuchtte Diane, half overwonnen door al dat grootsche en wanhopige dat zij be merkte in het hart van Laure en in dat van Henriëtte. maatregelen nemen. Doen we dat, dan zal zij zorgdragen dat het net op de vastgestelden tijd gereed 19, dat heeft hij hedenmorgen gezegd, althans als hem met het ombouwen van bet net der telephoon geen moeilijkheden in den weg worden gelegd. De heer Bergmans heeft van een der ambtenaren der P.N.E.M. hooren be weren dat ze gerust boven het net der telephoon kunnen bouwen, stroom geveo niet. Spreker geeft in ernstige-over weging condities te stellen dat het net in November gereed moet zijn. Van de Wiel. Dat is het beste, want anders zullen ze allemaal gaan zeggen dat ze op tijd gereed zijn. Men moet er op aan kunnen. Bergmans. Een ieder heeft het al eens ondervonden dat, maakt men geen goede condities het nooit goed uitkomt wat betreft het op tijd afleveren. Ia dat opzicht moet men direct niet alle ver trouwen in die menschen stellen. Besloten wordt de werkzaamheden aan de firma van Boxtel Co te Til burg te gunnen. De Voorzitter doet vervolgens mede- deeling dat er zich reeds meer dan 110 ingezetenen voor aansluiting hebben opgegeven. Hij wijst er verder op, dat men ook direct met de straatverlichting moet be ginnen, wijl de petroleumlampen veel hebben geleden en velen niet meer bruikbaar zijn of men zou ze eerst moeten laten repareereo. Om deze kosten te voorkomen, zal men met de straatverlich ting wachten totdat de electrlclteit gereed is. Iotusschen zal er spoed ach'er wor den gezet, dat er zoodra mogelijk goede straatverlichting is. De heer Muskens komt ter vergadering. Aangaan geldleecing. De Voorzitter geeft de leden in over weging om een leeniog aan te gaaD, groot f 35.000. Wel Is de aannemingssom niet zoo hoog, maar zooals het altijd gaat, zal bet ook wel hierbij zijn, men heeft steeds bijkomende kosten. De beer Van Halder vreest dat men thans bij de Boerenleenbank niet klaar zal komen. Die krijgt nog zoo veel. Voorzitter. Van het woolngbouwbe- drijf heeft men de voorschotten al ont vangen en er Is eens f 15000 afgelost en nog een keer wat minder en binnen kort zullen we wel weer voorschotten ontvangen, zoodat we dan een flink stuk zullen hebben afgelost. Van Halder. Dat scheelt veel en Is natuurlijk niet zonder invloed. Ditmaal zal men voor 5'/2 pCt. niet klaar komen. Voorzitter. We zullen zetten van ten hoogste 6 pCt. Bergmans. Ik denk dat u gerust zal kunnen zetten van ten hoogste 6'/a pCt. Voorzitter. Wel neen, ik twijfel er niet aan of we komen zeker voor 6 procent klaar. Van de Wiel. Ik ben het met den Voorzitter eers. Drunen staat nogal goed aangeschreven. Besloten wordt eene leening aan te gaan groot f 35000 tegen eene rente van ten hoogste 6 pCt., met de aflossing te beglnoen na het zesde jaar en af te Wat komt dat er op aan! /.ei mevrouw Vallauris met de zelfverloochening der martelaren, als zij maar gelukkig is De markiezin richtte zich wankelende op. Gij hebt gelijk, sprak zij met eene stem die zij zacht wilde doen klinken; wordt hare moeder, stort in haar een wei nig van uw hart overik ga heen, ik heb zwaar misdaanZal God me ooit vergeven? Dikke tranen rolden thans over hare doodsbleeke wangen; haar gelaat vertoon de de kenteekens eener hevige smart; zij deed haar best om berouwhebbend voor te komen, en daar was zij misschien 'in ge slaagd had het flikkeren barer oogen niet verraden dat zij zich maar in schijn onder wierp, en zich overwonnen verklaarde om dat zij geen anderen uitweg zag. Zij schreef eenige oogenblikken, en reikte aan Jacques de Rhodes het papier toe. Voldoet u dat, vroeg zij, kan ik nu vertrekken? Maar de graaf had even het schrift be keken, of hij smeet het toornig op tafel. Zoo zie ik u nog het liefst, schijnhei lig en vol bedrog, sprak hij: want ik kon mij zelf niet gelooven u berouwhebbend te zien, en ontroostbaar over het kwaad dat ge bedreven hebt. Zet u neer, daar, op dezelfde plaats waar ge daar juist gezeten waart; ge zult schrijven hetgeen ik u zal gelieven voor te zeggen, geen woord meer, geen woord minder. Zoo niet, bij mijne ziel, ik houd mijn woord en klaag u aan bij den procureur der Republiek wegens vergiftiging mijner kleindochter! En daar Laure weer een smeekend ge baar maakte, zeide hij nog kortaf, zelfs barsch: 't Is nu genoeg! Houdt gij er bij, le- lossen In 35 jaar. Ieder jaar ten minste f 1000. Het eerst zal het gevraagd worden aan de Boerenleenbank. Van Spijk. Ik ben bang dat ze het niet zullen doen omdat het lang duurt eer het wordt afgelost. Van Halder. Dat weet ik nog niet, we kunnen het eerst eens probeeren en gaat het nle% dan kan men nog altijd zien. Aldus wordt besloten. Een schrijven van de Middelbare Han delsdagschool te Waalwijk, houdende het verzoek om subsidie. Aangezien dit schrijven eerst heden is ingekomen, wordt dit aangehouden tot een volgende vergadering. Schrijven van de® Minister, houdende het verzoek aan de politieschool te Hil versum een subsidie te willenf verleenen van f 20 per jaar. De heer Van Haider zegt dat het be drag wat wordt gevraagd, niet hoog is. Voor deze gemeente acht hij het geven van eene hooge bijdrage niet gewettigd. Het is meer een Rijkszaak. De heer Bergmans is voor het verlee nen van een subsidie, omdat er nog veel onontwikkelde polltifc-mannen zijn, dat kan men bij het optieden dikwijls be merken. Van de Wiel. Gaat men hier van de politie geen les halen in Waalwijk. Voorzitter. Zeker, men haalt les bij den inspecteur van politie aldaar en een van onze politie mannen heeft reeds zoodoen de zijn diploma behaald. ïouden ze van deze school willen prcfiteeren, dan moeten ze voor gerulmen tijd naar Hilversum gaan. Musket?. Zoo'n school Is meer voor de groote steden, daar heeft men hier niets aan. Van Halder. De minister dringt aan op zuinigheid en dan weer om maar te geven en dat kan toch niet samengaan De heer Bergmans merkt op dat er een groot verschil bestaat tusschen uit geven en roekeloos uitgeven. Werd door geen enkele gemeente eenlge bijdrage gegeven, dan zou de school niet kunnen bestaan. De heer van Spijk acht het voor deze gemeente onnoodig subsidie te verleenen. Met een na algeroÉcce stemmen wordt besloten geen subsidie te verleenen. De heer Bergmans stemde voor sub sidieverlening. Hierna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en ongewijzigd goed gekeurd en vastgesteld. De Voorzitter wijst cr vervolgens op dat de scholen hoog noodlg moeten wor den geverfd. Vooral in het dorp ziet de school er zeer veifloos uit. Burg. eo Weth. hebben een begrootlog laten maken en de kosten worden geraamd voor de school In de kom op f 233 eo voor de school In de Wolfshoek op f130. Nu is het zeer noodzakelijk dat ook het schoolhuis In het Dorp wordt geverfd. Dat ziet er haveloos uit. De heer van de Wiel geeft in over weging het schoolhuis te laten verven, wijl men ander9 later voor veel grootere kosten komt te staan. 4 De heer van Halder geeft In overwe ging om de scholen nog tijdens de va- cantie te laten verven. Daartoe wordt besloten. Daar geen der heeren meer het woord verlangt, sluit de Voorzitter de openbare vergaderlog en gaat de raad over io geheim Comité. In België ls runderpest uitgebroken. Talrijke gevallen met doodelijken cfloop zijn geconstateerd te Sint Trulden, Luik, Charleroi en in de omstreken van Gent. Deze ziekte, welke de vreeselijkste plaag is, die den veestapel kan treffen, zou door Amerlkaansch vee, dat door het ministerie van bevoorrading was inge voerd, in het land zijn gebracht.* De eerste berichten hebben groote opschud ding veroorzaakt onder de landbouw bevolking. Het mlnistetle van landbouw heeft onmiddellijk de strengste maatregelen genomen om uitbreiding te voorkomen. Besmet vee wordt onmiddellijk afgemaakt. Verder zal morgen een. besluit worden afgekondigd, waarbij alle transport van vee en inv_er van vee in België, uitge nomen slachtvee, verboden wordt. In kringen van het ministerie van landbouw hoopt men door dezen maat regel een ramp te voorkomen. Naar uit Rome gemeld wordt, ls Mohammed AH, de leider der afgevaar digden van de Indische Mohammedanen, die voor de rechten van den kallef op treden, door den Paus, den Italiaanschen minister-president Giolitti en den minister van buitenlandsche zaken, graaf Sforza, in audiëntie ontvangen. Hij deelde de bezwaren der Indische Mohammedanen tegen de bepalingen van het Turksche vredesverdrag mede. Opgericht Verzekerd Kapitaal Reserve 21.456.813.— 2.913.587- Vervolgens ontving Mohammed All do Itallaaüscbe journalisten. Hij zette bun uiteen, hoe de Indiërs het vredes verdrag denken te bestrijden. Zij zullen beginnen met alle Eogelsche onderschei dingen en privilegiën te»ng te zenden en han ambten neer te leggen. Baat dit niet, dan zullen allen zich terugtrekken uit den Eogelschen krijgs dienst, zoodat Engeland zijn kolonialen oorlog met witte troepen zal moeten voeren. Zou ook dit niet baten, dan zullen ze weigeren belasting te betUen. En als laatste middel blijft de afkondiging en de onbeperkte doorvoering van den hei- I gen oorlog. Volgens bericht uit Rome zou een overeenkomst tusschen Italië en de Al- baneesche regeering tot stand gekomen zijn. >Nog is Polen niet verloren* hebben de Polen jarenlang gezonger, terwijl hun land onder Rusland, Duitschland en Oostenri k-HongariJe was verdeeld en zij door alle drie even hard verdrukt waren. Doch thans nu zij, nadat de wereldoorlog de rijken hunner verdruk kers deed ineenstorten en hen weer tot een zelfstandigen staat bijeen gebracht had» zich roekeloos in een imperialis tisch avontuur gewaagd hebben, begint het er naar te lijken, alsof het einde van Polen werkelijk nadert, want de be richten die van het oorlogsterrein komen, luiden steeds ongunstiger. De geringe verbetering waarvan enkele dagen gele den sprake was, is weer verdwenen en de Russen drijven de Polen al verder in het nauw. Hel Russische legerbericht van gisteren meldr, dat de roode troepen» 10 wersten van Mazomotau, zich weer van tal van plaatsen hebben meester gemaakt. In de streek van de Dretsj hebben de roode troepen goede vorderingen gemaakt en zijn er op verschillende punten in geslaagd den stroom over ttf trekken. Daarbij hebben zij zich meester gemaakt van gevangenen en oorlogs materiaal. Aan het zuidelijk front, in de streek van Mowel, hebben ze de Stochod bereikt aan belde zijden van de spoor* lijn en zijn den stroom overgetrokken. Ia de buurt ,van Grodno wordt hevig gevochten. In de streek van Tarnopot hebben de bolsjewistische legers nieuwe vorderlogen gemaakt, niettegenstaande den vijandelijken tegenstand. Het ergste fs evenwel, dat Warschau zelf ernstig wordt bedreigd, zooals uit van daar komende berichten blijkt. Met het overtrekken van de Boeg hebben de Russen den laatsten hinderpaal over schreden, die hen oog van de Poolsche hoofdstad scheidt, terwijl een roode strijdmacht van 4000 man langs het uislsch-Poolsche front trekt en epmar- cheert over den straatweg van Augustowo naar Kolno, teneinde aldus den spoorweg af te snijdeD, die Moskou met Danzig verbindt. Gelukt hun dit en zij naderen den spoorweg reeds dan zal Warschau van de zee zyn afgesloten. Deze ernstige toestand heeft te War schau eea paniek veroorzaakt en vele welgestelden uit de stad doen vluchten. veilde wezens te verdedigen, ik heb ffc>o- den, al wat ik op aarde liefhad, te wreken. Daareven gaf ik toe aan de smeekingen mijner kleindochter; die adder daar heeft gemeend dat ik aan 't verzwakken was, en zij trekt er voordeel uitZoo gij allen u een rad voor de oogen laat draaien door een edelmoedig gevoel, dat waarachtig gekheid is tegenover die boosdoenster, mij zal dat niet gebeuren! - Neen, ik verklaar het op mijne eer, ik zal onverbiddelijk handelen, zonder dat iemand ter wereld het mij beletten zal...; Diane bemerkte wel dat het gemeend was; uit zijn oogen straalde een wils kracht, die, eertijds, Blanche zelf niet aan 't wankelen kon brengen. De markiezin begreep dat, wachtte zij een minuut lan ger, Jacques haar de toegevingen, welke hij reeds gedaan had, duur zou doen be talen; zij twijfelde er niet aan dat hij ze reeds betreurde. Zij nam plaats aan tafel, en haren blik op hem richtende. Gij kunt voorzeggen, sprak zij, ik zal schrijven. Met gefronste wenkbrauwen en nog im mer bliksemende oogen, begon mijnheer de Rhodes: Ik verklaar dat ik ten jare 1868, in de maand April, door bemiddeling van mad. Duvigneau, vroedvrouw te Agen, een meisje, een goede drie maanden oud, uit besteed heb bij een voedster. Eenige da gen later heb ik datzelfde kind toever trouwd aan Clémence Foulon, wonende te Castelneau-d'Anzan; tegen een som van tienduizend francs, zwoer die vrouw de kleine te laten doorgaan voor haar eigen dochter, en zich met haar te Parijs te ves tigen, wat zij werkelijk gedaan heeft. Dit kind was de dochter van markies Fabien d'Argelles en Marguerite de Rhodes; de moeder was kort te voren gestorven, en graaf de Rhodes, grootvader van -'t kind, had me, met toestemming van markies d' Argelles, gelast het wichtje mede te dra gen naar het kasteel Astarac, waar het moest gevoed en grootgebracht worden onder mijne hoede. Met medeplichtigheid van Annette Castarède, mijne vertrouwde dienstbode, heb jk een ander meisje, na genoeg even oud als de dochter van Mar guerite de Rhodes, een weeskind, van be hoeftige familieleden afgekocht voor een geringe som gelds. Dit vreemd kind heeft de plaats ingenomen van Marguerite's dochtertje, en tevens haren naam gevoerd Inès d'Argelles. Jacques hield op. Is het geschreven? vroeg hij. Ja, zooals ge 't me gedicteerd hebt. Welnu, onderteeken. Een laatste maal vertrok het gelaat van Diane. Doch zij lichtte haar oogen naar mijnheer de Rhodes op. Meer dan ooit fonkelde zijn blik hard vochtig en onyerbiddellijk. Welnu! hebt gij onderteekend? vroeg hij ongeduldig. Er bleef haar enkel over te gehooczo men. Zij teekende haren naam voluit, A.in dachtig overlas mijnheer de Rhodes de verklaring. Zij kwam overeen met hetgeen hij voorgezegd had. Diane had het 11 iel gewaagd een woord te veranderen. 't Is wel, zei de graaf, na 't eindigen zijner lezing. En nu raad ik u beiden aan, u en uwe pleegdochter, rechtdoor te gaaji; bij het minste dat me niet bevalt, zal ?k weten wat mij te doen staat. Dan haalde hij zijn chequeboekje uit den zak, vulde een der blaadjes in en reiK- te het markiezin d'Argelles toe. Dit zijn de vijftig duizend francs, welke ik beloofd heb, sprak hij. Maar Diane, brullende van toorn cn ra zernij haalde hare schouders op. Ik wil uw geld niet, heet zij hem loc. Gij hebt mij overwonnen, maar nog nht getemd; neem u in acht zoo ik nog eer.s di sterkste worde. Bij 't uitspreken dier woorden, vluchtte zij naar de hoogere verdieping, waar hare vertrekken en die barer dochter lagen. In uw belang, in 't belang van ieder een hier, zei mijnheer de Rhodes tot Mau rice, dient mevr. d'Argelles gescheiden van hare pleegdochter. Zij moet heden nog dit huis verlaten. Uwerzijds, Maurice gaat gij met uwe vrouw een groote reis ondernemen. En bij uwen terugkeer, zal misschien weer vrede aan uwen haard heerschen; de engelachtige goedheid van uwe moeder en uwe zuster, kan dergelijk mirakel teweegbrengen. Ik wensch het meer dan ik het hoop antwoordde de jonge man met heldhaftige onderwerping. Alleen uw geluk, mijn jongen, of liever, de eer van uwen naam verhindert mij tegen mevr. d'Argelles een klacht in te dienen wegens het verwisselen van een kind. Hij zweeg even en hernam: Ha! Maurice, waart gij nog vrij ge weest, ik had geen oogenblik gedraald! Niemand had den moed te antwoorden. Wat er van zij, vervolgde mijnheer de Rhodes, zijn woorden klem bijzettende, door een diepen zucht, wij zullen het on mogelijke beproefd hebben om weer rust te brengen in uw gezin. Laure legde hare hand op Jacques' arm. (Wordt vervolgd.) W M IK) V t\ IIËI nrnx

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1