Derde Blad. EEnLdËT HART. Provinciaal Nieuws FEUILLETON. uur min. sec. 50 49 V2 50 50'/2 0 5 0 40 5 59'/2 9 22 '/2 14 11 26 28 "Waar de lezerskring vau ons blad zich met den dag uitbreidt, krijgen advertenties in ons blad voortdurend meer waarde NUMMER 63 ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1920 43e JAARGANG. Dit blad verschijnt Woensdag-cnZaterdagayond- Abonnemeatsprijs per 3 maanden f 1,25 Franco p. post door het geheele rijk f 1,40. Urieven, Ingezonden stukken, gelden en»., franco te zenden aan den Uitgever. DË WHO VAN HET /AIM, Telef. 38, WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave Waalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentlën 20 cent per regel; minimum f 1.50 Reclames 30 cent per regel. Waalwijk, 6 Aug. 1920. De raad dezer gemeente hield Don derdag 11. eene vergadering. Aanstonds werd in geheim comité overgegaan ter behandeling van het eerste suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1918 en de behandeling van bezwaar schriften tegen aanslagen in den Hoof delijken Omslag. Dezer dagen slaagde voor de hoofd- r.cte, ooze vroegere stadgeuoote de Eeiw. Zuster Justina ia de werold Mej. W. van Llempt, ia het klooster der Fianciscacessen te Oirschot. De Nederl. R. K. Bond van Schoen fabrikanten heeft zijne leden opgeroepen tot bijwoning eener algemeene verga dering op Maandag 16 Augustus 1920 om 2 uur n.m. in de achterzaal van Maison Boes. Agenda 1. Notulen der algemeene vergadering van 15 Mei 1920. 2. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 3. a. Ontwerp Collectief Contract werk meesters. b. Ontwerp Arbitrage-Reglement werk meesters. c. Ontwerp Reglement Kindertoeslag fonds werkmeesters. 4. Bondsconditiën 1920. 5. Strafreglement. 6. Rondvraag. 7. Huishoudelijke bespreking Collec tief Contract werkmeesters. De commissie uit den R.K. Ned. Bond van Schoenfabrikanten en het be stuur van den Werkmeestersbond, die hebben onderhandeld over een collectief contract voor dezen laatsten, zijn geheel tot overeenstemming gekomen. Het collectief contract is opgesteld en zal in de eerstvolgende algemeene ver gadering den leden ter goedkeuring wor den aangeboden. Naar wij vernemen, zal binnenkort de aanbesteding van een villa in de Mr. van Coothstraat, voor rekening van den heer J. Klijberg-van Thiel, plaats hebben. Het terrein van den heer |ac. Ley- tens, gelegen tusschen „Sonnevanck" en dat van den heer Jos Klijberg, zal als tuin bij deze twee villa's worden bijge trokken. De postduivenvereeniging „de Or donnans" hield Zondag jl. een wedvlucht met jonge duiven vanuit Eindhoven. De duiven bereikten hun hokken als volgt 9e J. Kleijberg 10e Idem le pr. J. v. d. Pennen 9 2e H. Mensen 9 3e Idem 10 4c M. Vugts 10 5e J. Brekclmans 10 6e H. Hensen 10 7e Idem 10 Se J. v. d. Pennen 10 V*» EöHü VA» HET ZUIPEN". 137 j Omgewerkt uit het Fransch. VIERDE DEEL. In ieder geval, vriend, sprak z.i.j. God die de zware opofferingen zegent, zal deze welke gi.j thans doet om onzentwille, niet onbeloond laten. Werktuigelijk keek Jacques naar Souri- Miiette's lied. liet meisje lag daar met half gesloten oogen en betraande wangen en verloor geen woord, geen gebaar van dit tooneel. Ik ook, vader, sprak zij, bedank en bewonder u. Neen, neen, niemand uwer moet mij bewonderen, want slechts gedwongen stem ik er in toe te zwijgen, en voor 't oogen- bhk den bui-gelijken stand mijner klein dochter niet op te eischen. Maar dan nog '"oei gij trachten zooveel mogelijk uw ge luk te waarborgen, en daartoe is maar één 1J,ievr- d"Argelles te dwingen zich voor altijd te scheiden van hare pleeg dochter. Zij heeft dit plechtig beloofd, zei I ^a ure. Maar zoo men er geen kort spel me- maakt, zal zij haar woord niet houden; Z0ll.zij weigeren heen te gaan en wi.i zouden onmachtig wezen. Breng haar «lus deze chèque van vijftig duizend francs 10 33 437a 10 33 437a Uitslag wedvlucht Hengerres van Zondag 1 Augustus der vereeniging „De Postduif". Afstand 135 K.M. 1. Adr. Stokwielder, nank. 12,56,39. 2. J. de Graaff, 12,58,29. 3. L. v. Bladel, 1,—,11. 4. J. de Graaff, 1,—,40. 5. Idem, 1, 2,19. 6. J. Schalken, 1, 5,19. 7. Idem, 1, 5,30. 8. Adr. Hensen, 1, 5,42. 9. Adr. Stokwielder, 1, 8,25. 10. A. v. Eijck, 1, 9,20. 11. J. de Graaff, 1,19,57. 12. J. Schalken, 1,20,44. 13. W. de Graaff, 1,22,31. 14. Jac. Simons, 1,24, 8. 15. Adr. Hensen, 1,25,17. Oude Duiven. 1. J. de Graaff. aank. 1,—,51. 2. Idem, 1, 2,29. 3. Idem, „1, 5,19. 4. Adr. Stokwielder, 1, 7, 1. 5. Idem, 1,10,32. Overduif Adr. Hensen, 1,26, 8. Ntsr by din Vooui ter v*n h^t O jan os rich- i* meekomen, rullen d« Wrt.insciie kinderen einde dezer miand *er- trekker. V,t!'d*<g komen wade?utu een z-Vintil WeiuBche "kinder' n *at». De algemeene prijsdaling en de terughoudendheid der koopers hebben ook in de Belgische industrie een ernstige crisis veroorzaakt. Zoo zijn o. a. alle Brusselsche schoenfabrieken gesloten, terwijl die van Thielt en Iseghem nog slechts 1 of 2 dagen per week werken. Vakbl. v. d. Schoenm. Het Duitsche „Zentralverband der Schuhwarenhandler" verklaarde zich be reid aan de verlaging der schoenprijzen mede te werken, waartoe het echter de verlaging der prijzen van grondstoffen en de opheffing van de Reichsbeklei- dungsstelle" en de „Reichsversorgungs- gesellschaft" vraagt. Fransche bladen voorspellen, dat binnenkort ook de prijzen van de schoe nen zullen dalen. Het leer is in den laatsten tijd aanmerkelijk goedkooper geworden, en zoo verwacht men dat schoeisel voor mannen, dat thans 60 frank kost, binnenkort voor' 52 of 53 frank verkrijgbaar zal zijn. Ook zullen er weldra heel veel „nationale" schoenen, men spreekt van 3 millioen paar, op de markt gebracht worden. Aanvankelijk zou de Nationale Vereeniging tot aanmoediging, die deze schoenen maakt, 1.200.000 paar in den handel brengen. Zij zal er nu 1.800.000 paar meer maken en wel voor het eind van het jaar. Volgens de „Statist" was de toe stand van de Engelsche schoenindustrie in de eerste helft van het Ioopende jaar door verschillende oorzaken ongunstig. In de eerste plaats werd de uitvoer naar de landen met gedepreciëerde valuta bijna geheel stopgezet, als gevolg waar van een buitengewone opeenhooping van voorraden in' de fabrieken plaats had. Later deed zich de crediet-beper- king door de banken gelden, waaruit Maurice; spreek zoo vastberaden tot haar als ik deed; zeg haar dit: „Weigert gij, dan doe ik mijn huwelijk verbreken, daar uwe pleegdochter onder een valschen naam en een valsche per soonlijkheid getrouwd is verbreking welke Rome in dergelijke gevallen altijd uitspreekt, en welke bovendien voorzien is door artikel 180 van -t Burgerlijk Wet boek; vooral, laat u niet omhalen; dat zij achter mijne vastberadenheid uwen wij- gevoele. Ik ga tot haar, zei de jonge man, zeer bleek. Inderdaad bracht Jacques een zwaar of fer, dit van Maurice woog niet lichter. Maar hij was niet voor niemandal de zoon van Laure, en hij gehoorzaamde zon der aarzelen. Toen hij op de tweede ver dieping kwam, verliet Diane juist haar eigen vertrekken. Hij hoorde haar een deur openen en Inès roepen. Zij was in de kamer liarer pleegdochter. Uit bescheidenheid wachtte Maurice. Maar minuten en nog minuten gingen voorbij; dan, eensklaps, weerklonk .een gil. Hij schoot vooruit. Wat ging or dan toch om in de kamer zijner vrouw? Met losgewoelde haren, verwilderde oo gen en ontstelde gelaatstrekken, stond Diane te midden der kamer; in hare hand hield zij een brief welke zij juist gelezen had hij 't schijnsel eener kaars, die op de schouw stond te branden. Niet de minste wanorde in 't vertrek. Geen kleedingstuk op de meubels. Het bed was niet beslapen geweest; 't was nog gedekt, en een nacht gewaad lag uitgestald op 't zijden dons- kussen. Maurice sprong naar de markiezin, en voordat deze zijn inzicht koude raden, had hij haar den brief uil de hand gerukt. een inkrimping van de productie en in verband daarmede toenemende werkloos heid voortvloeide. De campagne tegen de hooge prijzen vormde een verdere ongunstige factorvoorde schoenindustr e. Ondanks alle hinderpalen heeft zich echter de overzeesche handel op bevre digende wijze ontwikkeld, zelfs met de V. S waar de Engelsche schoenindustrie tot dusver geen noemenswaardigen afzet had. De koloniale markten worden ge leidelijk weder in den handel betrokken, de verkoopen naar Australië, Nieuw- Zeeland en Oost-Indië nemen voort durend toe. Ook op de Fransche, Bel gische en Ned. markt begint thans de toestand te verbeteren. De algemeene vooruitzichten van de Engelsche schoen industrie zijn dan ook niet ongunstig te noemen. Thans komen er berichten van een inzinking in de schoenindustrie zoowel uit Engeland, Frankrijk als België. Xe DIOCESANE KATHOLIEKENDAG in het Bisdom 's Hertogenbosch to houden te Eindhoven op Zondag 19 September 1920. In aansluiting aan de vroegere mede- deelingen wordt ons gemeld, dal door het Dagelijksch Bestuur van den katholie kendag goedkeuring is gehecht aan de door de Inleiders in de afdeelingsvergade-, ringen voorgestelde conclusiën. Uiterlijk 19 Augustus a.s. kan ieder Katholiek bchoorende tot het Diocees Den Bosch onder opgaaf van zijn naam en woonplaats en de redenen, wijzigingen op die conclusiën voorstellen aan den Voor zitter der betrekkelijke afdeeling. Wij laten de conclusiën hier volgen met vermelding tevens van het adres van de Voorzitters en van de Inleiders der afdee- lingsvergaderingen. lste Afdeeling „DE MIDDENSTAND". Voorzitter de heer Th. van Vroonhoven te Eindhoven (Strijp). Inleider de WelEerw. lieer Rector Van Swolm, Eindhoven" (Woensel). Conclusiën: 1. De levensbodem voor een zedelijk en economisch gezonden Middenstand zijn de beginselen der Katholieke solidariteit (saamhoorigheid). 2. Practisch zullen deze beginselen doorgevoerd worden, indien de midden stand zich in bedrijfsraden organiseert. 3e. Voor den industrieelen midden stand is in het collectief arbeidscontract voor den middenstand verdedigd op het 2e congres van den R. K. Centralen Raad van Bedrijven de richting aangegeven voor de onderlinge verhouding tusschen leidende en uitvoerende krachten in het bedrijf. 4. De R. K. Handeldrijvende midden stand moet door stipte naleving van con tracten en onkreukbare eerlijkheid in alle handelingen van zijn principieel stand punt waardeering trachten te verwerven. 5. De R. K. Handeldrijvende Midden stand zal lot bloei komen, indien door ver sterking van Vakvereenigingen de onder linge concurrentie binnen redelijke gren zen wordt terugebracht. „Ik heb u reeds gezegd schreef Inès „aan hare pleegmoeder dat ik niet lan- „ger leven wil in de hel welke gij me be- „reid hebt. Ik wil niet langer genadebrood „eten van die parvenu's. Ik heb me ge- „noeg verveeld in hun weerzinwekkend „midden, en wil de wijde wereld ingaan. „Maak geen drukte, schreeuw niet, kerm „niet, verberg integendeel mijn vertrek „zoolang ge kunt; vooral, tracht alles me- „de te nemen waar gij de hand op leggen „kunt. Ik vertrek met al mijne juweelen „en een ronde som golds. Kom u bij mij „voegen te Boulogne-aan-Zee, en tracht „zooveel mogelijk geld los te maken van „mijnen schoonvader. Grootvader de Rho- „des, ofschoon zeer ziek naar men zegt, is „in staat ons nog maanden en maanden te „laten wachten naar zijn lieve millioenen. „Hij is zoo weinig beminnelijk! „Uw pleegdochter, „IN ES". Maurice gaf geen acht noch op den toon van den brief, noch op de onbewustè licht zinnigheid, noch op de verstommende spotternij dier onverantwoordelijke, die nog kon lachen en gekscheren, terwijl zij de ergste daad bedreef welke een vrouw plegen kon: den liuiselijken haard ont vluchten, man en kind aan hun lot overla tend!' Zij was vertrokken, op hetfélfde oogen- blik dat het hem hitter berouwde haar tot vrouw genomen te hebben!Op 't oogenblik dat Souriquette zoo edelmoedig voor haar ten beste sprak. Zij was den plicht ontvlucht, welke Vallauris zoo pijn lijk viel, maar dien hij .toch dapper had gekweten, geholpen door Laure en zelfs door Henriette. Hij vouwdde den brief van Inès toe, en borg hem hi zijn portefeuille, en mei bloe- 2e Afdeeling. „DE BOERENSTAND". Voorzitter de heer M. Cox, wethouder Eindhoven. Inleider: de WelEerw. heer W. van Kes- sel, Vught. Conclusiën:* Overwegende, dat dcR K. Kerk de lec- rares der Volken, wettige en ordelijke middelen heeft aangewezen lot verbetering der maatschappelijke toestanden; dat klassenstrijd en revolutionaire woe lingen onwettige en ondoelmatige midde len zijn, om de maatschappelijke misstan den weg te nemen: verklaart, dat de R. K. Boerenstand soli dair wil zijn met het rechtmatig kerkelijk en burgerlijk gezag: dat nij gaarne bereid is tot ordelijke sa menwerking met andere standen; dat hij solidair wil zijn met stand- en vnkgenooten, om een behoorlijke plaats in de maatschappelijke verhoudingen in te nemen of te winnen. Se Afdeeling. „DE HOOG ERE STANDEN". Voorzitter de lieer Mr Dr. J. van Best, Eindhoven. Inleider: Dr. Gerard Brom te Nijmegen. Conclusiën: 1. De maatschappij heeft leiding van de intellectueele noodig: 2. Waar deze leidUig hun dreigt Ie ont gaan, is het grootendeels hun eigen schuld. 3. Voor de TToogcre Standen wordt so ciale dienstplicht daarom ook meteen een eisch van zelfbehoud 'ie Afdeeling. „DE WERK LI BDENST AND". Voorzitter de heer Th. van der Krieken Eindhèven (Kerkstraat Woensel). Inleider: A. van Rijen Tilburg. Conclusiën: Het beginsel der Katholieke solidariteit aanvaardend, dat de Staat is een zedelijk organisme, volgt daaruit, dat naar Gods bestel verschil in stand en bezit moet zijn, doch dat voor een goede samenleving en een gelukkige maatschappij noodig is, dat de verschillende standen elkaar helpen, steunen en aanvull -n. Dat beginsel der Katholieke solidariteit heeft men te aanvaarden altijd, echter niet in 't minst in onze hedendaagsehe samenle ving, nu naar liet woord van Benedictus XV in zijn Vredesencycliek: „het gezag van hen, die te hevelen hebben, geminacht wordt, de verschillende klassen der maat schappij elkander op hatelijke wijze be strijden en de vergankelijke en ijdele goe deren zóó hartstochtelijk worden nage jaagd, alsof er geen andere, verre verkie selijker goederen waren, die aan 's men- schen streven ten doel zijn gesteld'" Doorvoering der Katholieke Solidari- teitsgedachte leidt tot orde, rust, vrede en welzijn in bedrijf en samenleving. Ten deze heeft de Vakorganisatie van werkgever en werknemer tot zegenrijke taak bij productie en verdeeling der goe deren met elkander in overleg te treden Een der beste waarborgen daartoe bieden publiekrechtelijke bedrijfsraden. Vooral echter heeft de Standsorganisa tie der arbeiders hier een grootsch en lieil- za 1. dend harte, denkende hoe vurig hij haar had lief gehad, en hoe weinig zij deze liefde waardig geweest was, zefde hij tot Diane: Zij zelve heeft het gewild!Alles is tusschen ons gedaan! De markiezin snikte om een steonen hart te breken. Maurice ging voort. Pak in, alles wat haar toebehoord heeft, en voeg u maar spoedig bij haar, zooals zij vraagt. Vertrek zelve met den eersten rnorgeiitreln, mijne moeder zal u achterna zenden al wat liet uwe of het eigendom is van uwe pleegdochter. Dan, zeer kalm, zooals het een deftig man in dergelijke omstandigheden paste, voegde hij er bij: Hier zijn de vijftig duizend francs van mijnheer de Rhodes, ik raad u ze te aanvaarden, ge zult ze wellicht noodig hebben. Diane weerstond niet. Wanneer het er op aankwam zich geld toe te eigenen, kon haren wrok niet lang duren. Zij ontving een chèque uit de handen van Vallauris. Ik dank u, sprak zij. Gij gedraagt u als een man van eer, en zijl bovendien uitermate goed. Ik zal het niet vergeten. En stiller voegde zij er bij, terwijl een nieuwe tranenvloed hare oogen ontsprong: Wat nu aangevangen!Ik hen waarlijk te ongelukkig! Maurice antwoordde treurig: Mijne zuster had van mijnheer de Rho des bijna vergiffenis bekomen; ten minste, hij zou geen wraak nemen over uwe mis dadenMaar gij hebt God te lang ge tergd. En ik geloof dat uw straftijd aan gebroken is. Diane viel als ontzenuwd op eene rust- dc w am werk le verrichten: Door de arbeiders op te voeden in de r, dat de sociale kwestie niet alleen. Is ene av beiderskwestie. 2. Door de arbeiders er van te door- ingen, dat bij het streven naar meer stoffelijke welvaart, hunne godsdienstige zedelijke belangen niet. mogen worden schaad, doch integendeel moeten wor- n bevorderd. 3. Door de arbeiders te leeren door on derlinge samenwerking de verkregen goe- aren verstandig en matig te gebruiken. 4. Door de arbeiders door woord en oorbeeld op te voeden in eerbied voor hel ettig, geestelijk en burgerlijk gezag. 5. Door liet verkrijgen van een geza menlijk goed of bestrijden van een geza menlijk kwaad samen te werken met de organisaties der andere standen en wan neer tot die doeleinden eene algemeene ereeniging dient te worden geslicht, deze op te bouwen op de verschillende stands organisaties. lie Afdeeling. „DE AMBTENAARSSTAND" (A.R.K.A.) Vovzitter de heer I. M. .1. Houbens, Raiffeisenstraat, Eindhoven. Inleider: Mr. J. Bomans, Haarlem. Concmsiën: 1. e overheid benoome geene .ambte naren, die stelselmatig haar gezag onder mijnen en zij boude rekening met de ver- doelende rechtvaardigheid bij hare henoe- raingen, mede lettende op de godsdiensti ge en maatschappelijke gevoelens der lte- vol kin 2. De ambtenaar, als vertegenwoordi ger de»* overheid moet liet gezag handha ven en de hoogheid der publiekrechtelijke lichamen in zijne daden doen afspiegelen. 3. Hiertoe behoeft do ambtenaar een zekere welvaart, stut zijner onafhankelijk heid en van zijn rechtmatig standsbewust zijn. 4. De veelheid en betrekkelijke over vloed aan ambtenaren kan tot gevolg heb ben te weinig arbeid en staat een goede bezol liging soms in den weg; dit' euvel moet dus krachtig bestreden worden dooi de Overheid en door de Ambtenaren, waar mogelijk. i>. Juist de georganiseerde actie der ambtenaren houde vooral en voortdurend liet oog gericht op liet algemeen belang en verge te nimmer de plichten, zelfs dan niet wanneer op de rechten de nadruk gelegd wordt. Het einddoel immers van liet leven, dus ook van des ambtenaars leven, bestaat niet in de verwerving van aardsc.be goe deren. 6. De ambtenaar bevordere in woord en daad de liefde, grondslag der solidariteit - aller standen en van de eenheid der maat schappelijke krachten, wijl daardoor liet algemeen belang zoo bijzonderlijk gebaat wordt." bank, vol angst, wanhopig voor hel ge vaar dat haar en hare pleegdochter boven 't hoofd hing. Vallauris verwijderde zich stil. Hij vond dat hij inzake edelmoedigheid en geduld nu ver genoeg gegaan was. Hij had, inderdaad, zoolang hij in de ka mer zijner vrouw vertoefd had, bovenmen- schelijke krachten moeten inspannen om ziehzelven te kunnen beheerschen, en die eerlooze schande niet in 't aangezicht uil te bulderen; want al 't geen gebeurde bad zij bewerkt of*voorbereid. I'usschen hem, armen ontgoochelde, en Inès lag voortaan een afgrond. Zijne liefde was verzwonden, totaal!Niette min, zijn gewond hart bloedde, bloedde., en zijn eigenliefde als echtgenoot bad een Wreeden knak ontvangen. Hij was reeds buiten Maurice! smeekte Diane, haar hoofd oplichtende. Waarom roept gij mij nog? vroeg li ij lastig, terugkeerende tot op don drempel der kamer. Zult gij haar geen vergiffenis schen ken?.... O! spreek daar niet van!Trou wens, waar is het berouw?Ik merk het, in ieder geval, toch niet in liet schan delijk briefje dat zij achterliet. Zij weet niet wat ze doet. Des te erger voor haar. En 't kind? Het kind hoort ons toe. Het is dood voor uwe pleegdochter. Ten andere, zij heeft liet nogal erg lief!Zij spreekt er zelfs niet van in haar afscheidsbriefje.. Breng hare juweelen mede en zooveel geld mogelijk, jaDat is uwe opdracht! Maar haar zoontje!Och kom!Zij spreekt er niet van in het briefje dat zij achterliet. iWordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 9