EEN EDEL HART. ■„NOQRD-BRABAND"! WAALWIJK. FEUILLETON. Maatschappij van Verzekering op het Leven. NUMMER 64 DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1920 43= JAARGANG. Dit blad verschijnt Woensdag-ecZaterdafravon ei- Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,25 Franco p. post door het geheele rijk f 1,40. Brieven, Ingezonden stukken, geiden en*., franco te zenden aan den Uitgever. DRONGELEN. Openbare vergadering van dea raad dezer gemeente op Maandag 9 Aug. des namiddags 5 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Brune. Oageveer 5 uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Van Berkel houdende mededeeling dat hij tijdens zijn zlek-zijn bij het Burgerlijk Armbestuur om onder steuning heeft gevraagd. Dat het Bur gerlijk Armbestuur hem deze niet heeft willen verleenen en hem zelfs onvriende lijk heeft bejegend. De Voorzitter zegt dat Burg. en Wetb. naar aanleiding van dit schrijven een onderzoek h-bbcn Ingesteld en nu voor stellen dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer van Campen kan zich met dit voorstel niet vereenigen. Van Berkel is maanden ziek geweest en voor zijn zlek- zijn was hij zwak, zoodat hij toen slechts ternauwernood in zijn ondethoud kon voorzien. Het Armbestuur heeft hem weggezonden zonder een goed ocder- zoek In te stellen. Zelfs is hem niet eens gevraagd hoeveel hij vroeger zooal kon verdienen. De Voorzliter zegt nog wel te kunnen mededeelen, dat Van Berkel in 't geheel niet onvriendelijk door het Burgerlijk Armbestuur is bejegend. Zooals hij zegt zou men hem onvriendelijke woorden hebben toegevoegd, doch dit Is niet waar. Vervolgens wijst spr. er op, dat het Burgerlijk Armbestuur, hoewel de leden daarvan door den raad worden gekozen, een geheel zelfstandig geheel vormen en ook zelfstandig bandelen. Dit llchiaam heefc «.Heen te beslissen of ieroatdalof niet zal worden ondersteund. Bij ons onderzoek Is ons gezegd dat Van Berkel al weer aan het werk is gegaan en dat hij bovendien inwoont bij twee werk- krachtige personen, die, indien ze w»lien. zooveel werk kunnen krijgen als ze maar willen. De veronderstelling mag gennakt worden, dat deze menschen re zamen ééo gezin vormen en dan was onder steuning niet noodig. De zaak echter Is niet gewlch'lp, laat me liever zeggen, niet erns'lg gecoee om er langer over te zitten praten. Ver dere discussie of uitspraak Is voor het Algemeen Armbes'uur maar ooaange- naam. De heer van Campen blijft van mee ning dat deze man, die reeds eerder een maagbloeding heeft gehad, onder steuning noodig heeft gehad, al was het slechts tijdelijk- De Voorzitter wil er nogmaals op wijzen dat pas tot ondersteuning behoeft te worden overgegaan, Indien zulks strikt noodzakelijk is. Verder mag ook niet uit het oog worden verloren, dat de fican- tlëa niet toelaten om maar raak met het geld om te springen. De heer van Campen vraagt zich af als het waar is dat het met de finantlëc ?an sOE EöHO VAN HET ZUIDEN". Prijs der Advertentlên 20 cent per regel; minimum fl.50 Telel. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen. Telegr.-AdresECHO. Reclames 30 cent per rege'. 138) Omgewerkt uit het Fransch. VIERDE DEEL. Die woorden waren niet geschikt om Diane's wanhoop te verminderen. Zij meende dat ze krankzinnig zou worden. Want Maurice sprak waarheid: Inès had noch hart, noch verstandDomweg had zij den toevoer der geldmiddelen afgesne den!.... Wat ging er van hen beiden ge worden? Vallauris was heengegaan zonder dat zij het bemerkt had. Vlug daalde hij af naar de kamer van Souriquette, waar hij zeker was zijne moeder weer te vinden. De omgang met de eerlijke reine schepsels zou zijn gebroken hart opbeuren; zij zou den hem overtuigen dat zijne eer niet kon bezoedeld worden doar de daden van de anderen, de ellendelingen, de onwaardi- gen. Op den drempel des vertreks bleef «Maurice staan. Laure prangde de handen van mijnheer de Rhodes in de hare, en zegde: - Ik smeek u, beste vriend, betreur uw offer niet. Gij hebt deernis gehad, met het onschuldig kind. God zal er u voor beloo- nen. Jacques wierp een wanhopigen oogslag op het bed waar zijne dochter in scheen te sluimeren. Alleen haar geluk, sprak hij, zou mij niet zoo goed i?, waarom bet batig saldo, al was een paar jaar geleden besloten dit rentegevend uit te zetten,' niet Is belegd. De Voorzitter zegt daarop geen ant- woo'd te kunnen geven. Is hij goed Ingelicht,-dan valt er niet veel uit te zetten. Vos. Op het oogcnbllk is er bijna een totaal te kort van l 500 en nu i9 het pas Augustus. Van Campen. Twee jaar geleden was er een batig saldo van f1700 Voorzitter. De heeren weten er zoo veel van als ik. Telken*jare wordt de rekening nagezien en dan lig alles ter lozage. Daarna wordt ze pas goedge keurd. De heer van Gammeren kan niet begrijpen waar men met het geld Is gebleven. Voor twee jaar geleden was er een batig saldo van f 1700, daarna heeft de ve'pach'ing ontzettend veel opgebracht en nu zou er dan al eec tekort zija vaD f 500. Hoe dit te rijmen. Spreker weet het niet. Voorzitter. Het Is eene administratie die geheel buiten ons omgaat. Ik weet er juist zooveel van als u. Nieuwkoop. Ik geloof dat we afdwalen. Voorzitter. Dat geloof ik niet. Nieuwkoop. Van Berkel heeft geen ondersteuning genoten en nu heeft hij, doordat hij van eenige particulieren wat kreeg, zoo in zijn onderhoud moeten voorzien. Verder heeft men hem zekere woorden gezegd en dat moet wel zeker het geval zijn. In leder geval Van Berkel heeft geen ondersteuning genoten. Was dat nu omdat er niets in kas was ofwel om de reden die u zich denkt Van Berkel en nu doet het er Diet toe wie hij is vaagt om onder steuning. En nu, hoewel nog zwak, werkt hij weer, maar wat zal hij ver dienen Zou dat genorg zijn om In zijn onderhoud te voo.'zien? U stelt nu wel namens Burg„ en Weth. voor dit schrijven voor kennisgeving aan te temer, maar waar. tot wlen moet Van Berkel zich dan wenden- De Voorzitter merkt op dat Van Beikel zich tot het Burgerlijk Armbestuur moet wenden. Zooah gezegd, dat bestuur mag met de fioantlëo niet al te scheutig omspringen en zal daarom slechts in onvermijdelijke gevallen tot ondersteu ning overgaan. De redenen dat Burg. en Weth. voorstellen het schrijven voor kennisgeving aan te nemen Is, dat Van Beckel een gezin vormt van drie personen waarvan nog twte flinke werkkrachten, die overvloed van werk kunoen ktijgeo en ten overvloede dat, toen dit biiefje Inkwam, Van Berkel zelf reeds aan het werken was. Was hij nog bedlegerig, dan zou het nog wat anders zijn geweest. Nieuwkoop. Ik geloof dat de zaak zoo niet geheel en al Is. Of deze personen ééa gezin vormen meen ik te mogen betwijfelen- Het is zoo maar van verre familie en ik geloof zelfs dat de man daar legen de zin der ande>e In huls ls. Deze zullen dan ook wel nalaten den man nog verder te steunen. alles doen vergeten. En ik vrees maar dat zij niet meer gelukkig wezen zal! Het ontsteld gelaat van Maurice deed Laure's antwoord op hare lippen verster ven. Zij ijlde haren zooii tegemoet. God! riep zij uit, wat is er nu al weer gebeurd? Er is ons een nieuw ongeluk overkomen, ik zie het aan uw wezen. De jonge man moest al zijne wilskracht ter hulp roepen; zijne lippen heefden én hij was niet in staat een woord uit te bren gen. Wat is er dan toch? vroeg mijnheer de Rhodes op zijne beurt. Spreek, Mau rice, verdrijf den angst uwer moeder. God is met u, mijnheer de graaf, ant woordde de jonge man. Hij spaart u het zware offer, waar uw edelmoedig hart in toegestemd had. Ik begrijp u niet, stotterde Jacques; spreek duidelijker. 't Is heel eenvoudig: de dochter, zoo harteloos en slecht als hare moeder, heeft haren plicht verzaakt en eigenhandig de banden losgerukt die haar aan ons hecht ten. Laure slaakte een gil. Lieve hemel! Maurice, wat hebben die woorden te beduiden?....* Is het mo gelijk dat Inès, eene moeder, haar zoontje verlaat en vergeet? Gij, moeder, kunt u zoo iets niet voorstellenMaar die vrouwen hebben zich ontdaan van alle menschelijkheid. Om kort te gaan, zij, die mijnen naam droeg, is gevlucht, cn zij heeft zelfs de re den dier vlucht gegeven in een brief, die een verschrikkelijk wapen tegen haar is. Tot wie was die brief gericht? vroeg mijnheer de Rhodes. Tot mevr. d'Argelles, doch ik heb hem uit hare handen getrokken. Ze wonec onder een dak, dat ls waar, maar een gezin vormen ze niet. Trouwens de toestand is zoo dat die jongens er dan weer eens zijn en dan weer niet. Het is nu niet mija doel hier een uitspraak uit te lokken, maar wijl ook de leden van het Burgerlijk Armbestuur menschen zija en menschen zich altijd eens kunnen vergissen, meen ik dat er hier wel eens over mag wordea ge sproken, en het goed ïou zijn Indien de zaak nog eens wordt onderzocht. b. Proces-verbaal van kasopnemlng. De ontvangsten hebben bedragen f8492.281/,, de uitgaven f8250.2 5 72, zoodat de rekening sluit met een nadee- lig slot van f 242.03. De heer Nieuwkoop informeert of, zooals door den hee van Campen in een vorige vergadering is gevrazgd, alle posten zijn ingekomen. De Voorzitter zegt dat een post niet is ingekomen. Overigens kan men over deze aangelegenheid verder 9preken bij de aanbieding van de g-meente-rekeclng. Aanbieding rekening van het levens- mlddelenbedrijf over 1919. De ontvangsten hebben bedragen f 8535.77, de uitgaven f 8528.58'/2, zoo dat er een goed slot is van f3.18'/2. De rekening met bijlage wordt ge durende 14 dagen voor de leden ter inzage nedergelegd en tot leden der Commissie van onderzoek benoemd de heeren Nieuwkoop, van Gammeren en Trefier9. Aanbieding gemeente-rekening. De inkomsten hebben bedragen f 16485.88, de uitgaven f 16884.76'/2l zoodat er een nadeellg slot ls van f 398.88'/2. Dezelfde heeren worden tot leden van de Commissie lot onderzoek benoemd. Van Campen. Ik wi', In verband met de aanslag In den Hoofd. Omslag van mijn vader, eens even vragen waarom hij geen antwoord heeft ontvangen. Voorzitter. Dat korvt doordat wij van Uw vader nog geen antwoord hebben ontvangen. Van Campen. Door 'Je Rijksiokomsten- >elastlng is zijn aanslag met f 200 ver- mioderd. Voorzitter. Als hit.otia daar dan een den benoemd als le candidaat voor de vacature de heer T. de Haan en als 2e Candida-1 M. de Wind. Als le candidaat in de 2e vacature worden gekozen de heeren H. Vos en N. Schilders. Aanvraag verhooging salaris door Bouwman. De Voorzitter zegt dat van Bouwman een verzoek is Ingekomen om zijn salaris als grafdelver te willen verhoogen met f25. Bouwman voegt aan zijn verzoek nog toe, da', Indien wij Iemand kunnen krijgen die het voordeellger wil doer, hij daar dan heel dankbaar voor zal zijn. Burg. en Weth. stellen voor het salaris met f 25 te verhoogen. Nieuwkoop. Hoeveel krijgt hij nu. Voorzitter, f25. Nieuwkoop. Welke werkzaamheden zijn nog meer aan het ambt verbonden. Voorzitter. Hij moet daarvoor het kerkhof onderhouden, de lieg knippen, 't gras maaien, enz. Aan het gras heeft hij nog wat, wijl hij dat voor zich mag houden. Burg. en Weth. zijn van oor deel dat hij niet te veel verhooging heeft gevraagd en ook zijn ze overtuigd, dat ze niet gemakkelijk een andere in zijn plaats zullen krijgen. Niet iedereen verricht dat werk gaarne. De heer Nieuwkoop acht f 50 te weinig en is het met Burg. en Weth. geheel eens dat het zeer moeilijk zal zijn een geschikte plaatsvervanger voor Bouwman te verkrijgen. De Voorzitter zegt dat hier gemiddeld 7 a 8 personen per jaar worden be graven. Rekent men hier nu nog bij dat ook het gras voor Bouwman is, dan mag men aannemen, dat het niet slecht is. Trouwens adressant vraagt ook niet meer De heer Nieuwkoop meent dat ter dege rekening moet worden gehouden met de laatste zinsnede van zijn schrijven. De heer van Gammeren geeft in over weging eens te informeeren of er andere liefhebbers zijn. De Voorzitter zegt dat daarnaar is geïnformeerd. De heer Van Campen stelt voor f 75 te verleenen, dat is f 1,50 per week, wat niet te veel is, want wil hij de bewijsje van wil geven komt'aliës in orde. zakerv-goed-ondejiiouden. dan heeft hij Benoeming van 2 leden in het College van zetters wegens vacature ontstaan door het overlijden van den heer De Haan en door periodieke aftreding. Na eenige stemmingen en loting wor- iedere week zeker een halve oog to werken. De Voorzitter ziet niet in hooger gegaan moet worden als door adressant wordt gevraagd. Opgericht 1843; Verzekerd Kapitaal Reserve Hebt gij hem daar? Hier is hij. Maurice stelde den brief van Inès ter hand aan den grootvader van Henriette. De graaf doorliep hem vlug. En terwijl hij las trilden zijne fijne lippen. Dit schepsel heeft geen besef meer van zedelijk gevoel en menschelijke waar digheid, sprak hij. Maar die brief, arme Maurice, zal een doel bereikt hebben: als er in u nog spijt overbleef, zal het nu wel verzwonden zijn. En 't kind? zuchtte Laure, dit zal toch wel hier blijven? Ditmaal liep het gemoed van Mfturice over. O! riep hij uit, Maxime blijft hier, niemand zal hem ons ontroovAi! Zijt ge daar zeker van? Ik weet niet wat het mij zegt, maar ik vrees dat dit arm kindje nog veel tranen zal doen vloei en! Wees niet benauwd, moedertje Uw liefde tot het kind doet u verdwalen Inès zit zoo weinig in met haar kindje, dat zij het zelfs niet vernoemd in haren afscheidsbriefNeen, neen, zij denkt er niet eens aan het van hier weg te ne menZij kan daar niet aan denken tenzij om ons geld af te persenDe kleine zal ons toebehooren, enkel ons, en gij zult ons helpen er een hartelijk, eer lijk en rechtschapen man van te maken. Maurice richtte zich op. Reeds lang was het dag geworden. De fabriek was al in volle werking. Laure volgde haren zoon. Roselin is opgestaan, sprak zij. Ik ga hem halen. Uit onzen mond moet hij vernemen wat er voorgevallen is.Wees toegevend voor hem, Jacques, hij is zoo'n braaf man, die u veel genegenheid zal be- 21.456.813.- 2.913.587- De heer Van Campen zegt dat Bouw man het bedrag maar laag heeft ge nomen opdat er dan zeker op in zal worden gegaan. De heer Nieuwkoop acht het geen goed standpunt dat Burg. en Weth. in nemen Ze vragen zich niet af of de werkzaamheden hooger salaris erlangen maar of iemand met hetgeen hem ge geven wordt, tevreden is. Bouwman doet het voor dat geld niet omdat het een goede verdiensten is, maar alleen om dat hij het baantje reeds zoolang heeft waargenomen Hij voor zich zou het niet erg vinden als men meer geeft als wordt gevraagd vooral omdat hij er van overtuigd is, dat de werkzaamheden groot genoeg zijn. De heer van Gammeren zou er toch niet toe willen overgaan. Geeft men wat wordt gevraagd,, dan is het al heel goed. Voor f 50 zijn er zeker personen te vinden die dit baantje willen hebben. De heer Van Campen durft zulks be twijfelen De heer van der Schans zou f 50 willen geven, zooals door hem zelf wordt gevraagd De heer Van Campen merkt voorts op, dat er enkele gaten in de heg zijn en vraagt of dat niet is te verbeteren. De Voorzitter zegt dat de heg sinds enkele jaren pas in onderhoud is bij Bouwman. Vroeger werd dit door een ander gedaan. De heer van der Schans is van mee ning, dat de heg er over 2 jaar goed zal uitzien. De heer Treffers zou niet hooger willen gaan dan f 25 Is dit bedrag niet hoog genoeg, dan moet Bouwman zich later maar weer eens beklagen. Het voorstel van den heer Van Cam pen, door den Tieer Nieuwkoop onder steund, in omvraag gebracht, wordt ver worpen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Van der Stelt, v. d. Schans, van Gammeren. Voor de heeren Van Campen en Nieuwkoop. Verpachting bouwland. Op verzoek van den heer van Gam meren worden de Condities voorgelezen. De heer van Gammeren stelt voor, dat voortaan geen 10 °/0 meer wordt gehe ven; tenzij deze in mindering van de Daeht.worden gebracht Dus biidever- pachting IX) 7o en ïaiei yu -/o- waarom j ISDe Voorzitter geeft in overweging van 1 deze gewoonte riief af te wijken aan- j gezien daar de onkosten van kunnen worden betaald. De heer v. d. Schans kan zich met I het voorstel van den heer van Gamme ren wel vereenigen. Op vele plaatsen zijn ook de notarissen daartoe reeds overgegaan. Verder stelt de heer van Gammeren voor de landerijen niet voor 7 maar voor 4 jaar te verhuren. Voor het land zal dit veel beter zijn, want wordt er 4 jaar gepacht, dan wordt er ieder 4 jaar gemest en bij 7 jaar wordt er maar om de 7 jaar gemest. De heer v. d. Schans is het daar niet mede eens. Het land voor korten tijd te verpachten is gebleken altijd slecht te zijn. tuigen! De graaf antwoordde niet. Mevr. Val lauris, vol kommernissen, zag den diepen rimpel niet welke het voorhoofd van Jac ques doorgroefde. Maar Souriquette had hem wel bemerkt. Vader, sprak zij, toen ze alleen wa ren, kom bij mij. Daar naa^ mij En haar vermagerde armen rond den hals van haar grootvader slingerende ging zij voort: Ik bemin u meer dan allesik be min u, vooreerst omdat gij mijn vader zijt, dan, omdat gij de braafste, de edelmoe digste, de beste man zijt die er bestaat.. Maar haar streelen en liefkoozen kon den de rimpels van zijn voorhoofd niet doen verdwijnen. Maar wat scheelt u toch? Lacht u de gedachte niet toe, mijnheer de graaf, voortaan altijd bij uwe Souriquette te blijven, en door haar bemind te worden, zooals nooit een vader bemind werd? Jawel, maar MaarEr is een maar, wanneer niets ons nog zal scheiden, en ik^ in 't aanschijn van heel de wereld, zal kunnen zeggen dat ik uw kind ben, dat mijn teer geliefde moeder, die ik zoo bitter beweend en naar wie ik zoo vurig verlangd heb, uwe dochter was! Eilaas! ja, er is wat anders; er is zelfs iets verschrikkelijks dat een gedeel te van mijn geluk teniet doet. Wat dan toch? Welnu, gansch mijn leven heb ik ge streden, eerst tegen uwe grootmoeder, la ter tegen uwe moeder, om mij te scheiden van het vervloekte schepsel, in wie ik een levend gevaar zag voor Blanche en voor Marguerite! Ik was onmachtig tegenover hare edelmoedigheid, tegen hare behoefte om weldaden rond haar te zaaien. Ge ziet wat er van gekomen is, hoe mijne voorge voelens waarheid zijn geworden. Henriette sloot hare oogen. Ach! zij gevoelde wel waar hij heen wilde! Smartelijke trekken verkrampten haar fijn gelaat en men zou gezegd hebben dat een zware strijd geleverd werd lil de tee- dere en tevens krachtdadige ziel van het meisje. Heden vervolgde Jacques, na zooveel beproevingen, smarten en wanhoop, wan neer God eindelijk deernis met ons schijnt te hebben, daar Hij die vervloekte en bare pleegdochter uit onze haan ver wijdertwanneer het geluk ons op nieuw toelacht, zie ik weer dit ijselijke zwaard van Damocles niet alleen boven mijn hoofd hangen wat eigenlijk het minst is— maar boven uw hoofd lieve dochter. Het kind?zuchtte Henriette. Welja, het kind het onschuldige kind, ik weet het, maar in ieder geval het kind van 't vreemde, ondankbare, harte- looze schepsel, dat later u of de uwen on gelukkig zal maken, zooals zijn meter, 'k zei bijna zijn grootmoeder, mij ongeluk kig gemaakt heeft! Hoe kunt ge zoo spréken?.. Mijn vader Roselin en mijn moeder Laure zijn zulke brave, uitnemend deftige lieden! Madeleine de Surgères was ook een heilige, en gij ziet wat hare dochter ge weest is!.... Henriette zette zich overeind in haar bed. Hare oogen glinsterden, hare handen gingen omhoog, als wilde zij tegen die woorden opkomen. (Wordt vervolgd.) DE EDIK) V U HET ZEIDEN,

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1