Fa. GEBRS. BOEREN, Electro-T echnisch-Bureau BUITENLAND Uit de Pers. 's HERTOGENBOSCH. 's-tlERTOGENBOSCH, Boschveldweg 7. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws De heer van Gammeren acht een tijd van 7 jaar in deze onzekere tijdsom standigheden veel te lang. Diegenen, die thans voor 7 jaren moeten pachten, hebben later beslist een strop. De heer van der Schans is van mee ning dat iedere pachter op 't oogenblik daar wel rekening mede zal houden. De heer Nieuwkoop voelt voor het voorstel van den heer van Gammeren wel iets. Vele groote landeigenaars heb ben thans in de contracten bepalingen laten opnemen dat pachters, na opzeg ging van een zekere termijn, van de pacht kunnen worden ontheven. Ze hebben dat gedaan, omdat de groote stroppen toch in de meeste gevallen op de verhuurders neerkomen. Spreker wijst er verder op dat door de regeering in deze kwestie ook wel zal worden ingegrepen en men thans reeds bezig is de pachtrechten te wijzi gen. In deze voorwaarden staat alleen maar de verplichting van huurder aan gegeven en niets van de rechten. De Voorzitter merkt op dat aan de hand van de wet altijd pachtverminde ring mogelijk is, ook al staat daar niets van in een contract aangegeven. Echter voelt hij wel iets voor het voorstel van den heer van Gammeren. Als de land bouwbelangen er zich niet tegen ver zetten, voelt hij er zelfs veel voor. De heer van der Schans acht als land bouwer een tijd van 4 jaar te kort. De heer van der Stelt is van meening dat een malaise niet zal uitblijven en daarom acht hij thans een tijd van 4 jaar veel beter. Wel willen de inenschen hier liever voor den tijd van 7 jaren huren, maar met het oog op de tijdsomstandig- acht hij nu 4 jaar beter. Het voorstel van den heer van Gam- meren in rondvraag gebracht, wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Voor stemden de heeren v. d. Stelt, Nieuwkoop, van Gammeren, Vos en van Campen. Tegen de heeren v. d. Schans en Vos. Het voorstel van Gammeren om de 10 pCt. in mindering van de huur te brengen, wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. De heer van Campen bespreekt hierna de wenschelijkheid om de pachters in de gelegenheid te stellen van 't bouw land weiland te maken. Met het oog op de melkerij zou zulks te verkiezen zijn. Deheer van der Schans geeft in overweging daartoe niet over te gaan. Vroeger heett men het wel eens gedaan doch toen is duidelijk gebleken dat dit voor het land slecht is.- De heer van Gammeren wijst er op dat het land daar niet geschikt voor is. De heer Nieuwkoop zou toch dp twee ccibte perceelen in weiland laten veran deren. Daartoe wordt besloten. Verder wordt besloten de landerijen nog deze maand te verpachten. De heer van Gammeren zegt vervol gens dat de toegezegde plakborden nog niet zijn aangebracht. Thans weet hij een goede plaats en wel bij Millenaar aan de Broeksche sluis in het portaal. Deze heeft er toestemming voor gegeven. Wordt besloten voorloopig daar een plakbord aan te brengen en een volgend jaar een in de omgeving van de school. De heer van Campen geeft in over weging de poort aan het kerkhof te laten verven, wijl anders dq geheele boel zal verrotten. De Voorzitter zegt toe dit spoedig te zullen laten doen. De heer Nieuwkoop wijst er op, dat indertijd door Burg. en Weth. reeds de toezegging is gedaan dat pogingen zou den worden aangewend om in den toe stand aan de oude haven verbetering te krijgen. Tot heden toe is het nog een verzamelplaats van alle vuil. Besloten wordt dat de heer van der Stelt zich met den inspecteur van het kroondomein in verbinding zal stellen. Vervolgens vraagt de Voorzitter of de leden er genoegen mede kunnen nemen, dat Wethouder van der Schans wordt aangewezen om bij het polderbestuur de gemeente te vertegenwoordigen. De heer Nieuwkoop heeft hiertegen bezwaar, wijl de heer van der Schans bestuurslid van de polder is en zoo doende wel eens in botsing kan komen met de belangen. Hij stelt voor de Secretaris of de heer van der Stelt daar voor te benoemen. Bij stemming verkrijgt de heer van der Schans 4 en de heer van der Stelt 2 stemmen, zoodat de heer van der Schans is aangewezen. Daarna werd de vergadering gesloten. wege de organisaties van het personeel 1 valt niets In te brengen. Het is haar recht. Opmerkelijk Is echter weer, hoe het vergaderde personeel werd opgehitst door een van de revolatlonnaire leiders, den heer Van Hlnte. Hij ontzag zich niet om bij de eischen, die hij opsomde, een zeer ernstige be dreiging al spottenderwijze maar zeer duidelijk, te voegen. Wil de directie niet hooren, zoo ver klaarde hij, dan zullen wij het ons op gedragen werk verrichten en laten wij het dan vooral goed doen. En als wij die ons opgedragen taak goed doen, dan kost dat tijd en zelfs veel tijd. Er is geen lijdelijk verzet zelfs noodig, om den boel in de war te laten loopen. Lijdelijk verzet bij het locomotief- personeel, waardoor de dienst in de war loopt, brengt natuurlijk onafwijsbaar met zich een groot gevaar voor spoorweg ongelukken. De man, die tot dit uiterst gevaarlijk lijdelijk verzet aanspoorde, staat zelf niet op de locomotief. Hij draagt geen directe verantwoordelijkheid en daarom durft hij allicht ook zoo spreken. Maar anderen, die wel verantwoorde lijkheid dragen, wil hij tot een verzaken van hun plicht aansporen. Hij bedenkt niet, hoe enkele licht ontvlambare naturen reeds door de inwerking van zulk een taal hun geestelijk evenwicht kunnen verliezen. Dat is Iets, waar zulke revo- lutlonnaire ophitsers geen rekening mee houden. De man beweerde nog in den loop van zijn betoog, dat de Christelijke organisaties met hem en de zijnen hadden moeten meedoen» zij benadeelden echter het personeel, door zich afzijdig te houden. Het is haast overbodig te zeggen, dat reeds een enkele opmerking, als wij zooeven aanhaalden, een voldoende reden Is voor het Christelijk personeel om in eigen organisatie zelfstandig cp te treden. Het wenscht geen leiders, die zulk gemis aan verantwoordelijkheidsgevoel toonen. Leiders, die verleiders zijn. De duurte. Indien alle teekenen niet bedriegen, gaan wij een harde winter tegemoet, zegt de Gelderlander. Waar moet het naar toe Als midden in den zomer alle prijzen maar steeds blijven stijgen, hoe zal het dan gaan in den winter Hoogere loonen leder weet onderhand dat verhooging der loonen geen afdoende oplossing geeft aan de moeilijkheid. Als de prijzen blijven stijgen met de loonen, verslindt de eene koe de andere ca wordt er niet vetter van Daarbij komt sinds enkele dagen het versomberen van den internationalen toe stand die twee jaren naden wapenstil— stand nog maar geen neiging toont tot op klaren. De legers der Russchen schep pen nu voor geheel Europa een nieuw en ernstig gevaar; reeds brult het blad van David Wijnkoop zijn victoriezangen bij het naderen van den internationalen chaos. Zijn wij pessimist vandaag De feiten zijn het, niet wij. En als wij zoo 'ns om ons heenzien en 't leven van talloozen gadeslaan, dan zien wij geen reden om de feiten te verdoe- selen of weg te houden. Op den Limburgschen Katholiekendag Is een kreet geslaakt om levensernst. Dat de menschen toch beter den ernst van het leven zouden begrijpen en er hun daden naar richten. Is het elders beter dan bijv. in Rot terdamwaar de opbrengst der belastingen op de openbare vermakelijkheden van 19141920 is gestegen met 1200 procent In haast alle plaatsen stijgt deze op brengst er is om ons heen een vertoon van weelde en een drang naar genot, die ondanks alle waarschuwingen, blijven uitzetten. Levensernst, soberheid in handel en waadel zijn de dringende eischen van den dag. Als honderd zich weelde kunnen veroorlooven, duizend gaan er gedrukt onder de dreiging van de toekomst. Als de Christelijke levensbeschouwing harten en nieren doordringt, dan tarten die hon derd die duizend niet door hun uitspat tingen, maar sterken zij hen door hun voorbeeld van soberen levensernst en door hun daad krachtige hulp. Leiders zonder verantwoordelijkheids gevoel Op tej te Utrecht gehouden vergade ring van spoorwegpersoneel werd zeer geklaagd over de regeling der dienst- iijci-3. De directie moet een nieuw sy :eem hebben Ingevoerd, dat het locomotlefpersoneel niet bevalt en dat het gewijzigd tracht te krijgen. Wij kunnen niet beoordeelen aldus de >Standaard< of de klachten gegrond zijn, maar hoe dit ook zij, tegen 'n regelmatige actie tot verbetering van- De Frankfurter Zeitung meldt: Zaterdag werd zonder eenige reden de verscherpte staat van beleg afgekondigd voor het beele Saargebled. De regee- rlngscommissle heeft bij een groot aantal politiek verdachte lieden huiszoekingen gelast en tal van aanhoudingen gelast, ook van journalisten. Von Boch, de vertegenwoordiger van den regeerings- cominissaris voor het Saarland Is, uit protest tegen de wijze, waarop de hcele stakingsgeschiedenis behandeld Is, af getreden. Nopens de staking in het Saar gebled zijn te Essen geen nieuwo be richten ontvangen, daar nog altijd alle verkeer, ook met de bezette gebieden, verboden is. Vrijdag is er slechts één Fransche trein meer uit Saai brugge te Mainz aangekomen, die onder gelelde van Fransche officieren en onderoffi cieren nog slechts na een moeizamen rit zijn doel kon bereiken. In het Saargebled waren bijna alle wissels losgemaakt en de signalen vernield. Te Saarbrugge trachtte Dultsche spoorwegarbeiders het verder rijden van den trein te beletten. Volgens een einde Januari 1920 in Dultsch-Oostenrijk plaatS gehad hebben de volkstelling bedraagt de bevolking der republiek 6.067.430 zielen. In vergelijking met 1910 beteekent dit een vermindering met 3.6 pCt. Htt sterkst is de bevolking afgenomen in Klagenfurt, Weenen en Vorarlberg. Meer dan 50 pCt. der bevolking is in Beneden- Oostenrijk woonachtig waarvan 1.842.005 te Weenen. Er zijn 3.162.952 vrouwen en 2 904.47? mannen. De vermindering van het aantal mannen vergeleken bij 1910 is aan merkelijk grooter dan de achteruitgang van het aantal vrouwen. Ten deele zijn hiervan de oorlogsverliezen oorzaak, welke 160.000 k 180.000 man bedragen hebben. Hierbij komen dan de nog niet teruggekeerde krijgsgevangenen. Buiten de In Oostenrijk aanwezige personen werden 19.378 man als krijgsgevangen en 22.351 als vermist aangegeven. De opheffing van den boycot tegen Hongarije. De boycot is Zaterdag te middernacht opgeheven. Het post-, telegraaf-, telefoon- en spoorwegverkeer is met alle landen hervat. Nu de Oostenrijksche regeering den boycot tegen Hongarije heeft opgeheven, heeft ook de Hongaarsche regeering de tegenmaatregelen ingetrokken. Het Tisza-Proces. Gisteren werd te Boedapest het proces tegen de moordenaars van graaf Tisza voortgezet. Wegens ziekte heeft meu er van afgezien de weduwe gravin Tisza als getuige te hooren. De nicht van gravin Tlsza en oog getuige van den moord, gravin Almassy, schilderde uitvoerig de gebeurtenissen van 31 October 1918. Graaf Tisza richtte aan generaal Lukachlch en graaf Hadik een brief, waarin hij schreef, dat men over zijn diensten kon beschikken. Hij zou gaan, waarheen men hem zou zenden, om zijn ongelukkig volk te verdedigen. Omstreeks 5 uur in den namiddag werden in de nabijheid der villa schoten gelost. De kamerdienaar van graaf Tisza zelde weenend «Excellentie, spring uit het venster. Aoftt soldaten zijn hier aangekomen en willen u dooden*. Graaf Tisza sprak dan echter meer tot zich zelf «Zooals ik geleefd heb, wil ik sterven*. Getuige vertelt dan het verloop van den aanslag, waarna zij met de aan geklaagden wordt geconfronteerd. In den beschuldigde Dobo herkent de ge tuige den soldaat, die bij den a nslag in het midden der drie daders stond. In Sztankovsky herkent zij dengene, dien zij in de deur zag. Op een vraag van den verdediger, wien zij van haar kant voor de aan stokers hield, verklaart getuige: «On getwijfeld Michael Karolyl en zijn vrienden*. Op een verdere vraag, of, toen zij in September 1919 als getuige door de politie te Boedapest werd ondervraagd, de toenmalige regeering met eenigen goeden wil de schuldigen bad kunnen vinden, verklaart getuige «De regeering moet zeker de moordenaars kennen*. Zij wijst er dan op, dat het haar vaste overtuiging is, dat de moord met de grootste koelbloedigheid van tevoren was beraamd. Daarop legt kamerdienaar Dömötör verklaringen af, die in de voornaamste punten met de mededeellngen van gravin Almassy overeenkomen. WLADIW08TOK, 9 Aug. (Renter). De regeeriog heeft beticht ontvangen dat de Japansche inwoners van Ochotsk zijn om gebracht en dat de stad is verbrand. Ochotsk is een plaats aan de zee van Ochotsk, op het vasteland van Ziië gelegen. De bèvolking bestond voor een deel nit Japansche visscheis. - PARIJS, 10 Aug. De Echo de Paris verneemt uit Warschau De vrouwen maken loopgraven en draadversperringen. Anderen dringen 's avonds in stoeten de cafe's binnen en verdreven er de jonge krachtige mannen, die daar in grooten getale zitten. Een jonkman, die zich als vrouw had verkleed, om zich aau de mobilisatie te onttrekken werd afgerost. Overigens zijn de straten en departementen vol officieren. Zij, die aan het front zijn komen schrome lijk tekort. De meeste bewooers staan onverschillig tegenover eeu vermoedelijke bolsjewistische bezetting. De Volkenbond. In een intervieuw met de „Observer" heeft Lord Robert Cecil aangaande de vergadering van den Volkenbond in No vember a.s. verklaard, dat hij altoos van meening is geweest, dat de vergadering zoowel het volk als de regeering dient te vertegenwoordigen. Ten opzichte van Groot-Britannië zou aan het Lagerhuis moeten worden toegestaan twee of drie Levering van complete electrische installaties op elk gebied. Kosteloos Adviezen en Begrootingen. vertegenwoordigers te benoemen. Cecil uitte de meening, dat de ver gadering een beslissende stem dient te hebben ten opzichte van de toelating van leden. Hij hoopte dat zoowel Rus land als Duitschland er om zullen ver zoeken lid te mogen worden, en zullen worden toegelaten. Hij verwachtte, dat de vergadering met algemeene stemmen de voortreffe lijke voorstellen van de internationale juristen-commissie zal aanvaarden. Ten aanzien van de quaestie hoe de uitvoering van de besluiten van den Bond moet worden gewaarborgd, zette Cecil uiteen, dat de sancties van den Bond thans in hoofdzaak moreel zijn voor het oogenblik acht hij een inter nationaal leger buiten quaestiealhoe wel in de toekomst de voornaamste strafmaatregel van den bond het eco nomische wapen zal zijn, hetwelk zijn doeltreffendheid gedurende de laatsfe jaren ruimschoots heeft getoond. Hij is voorstander van de onverijlde instelling eener internationale maritieme macht. Deze zou om vele redenen gemakkelij ker te organiseeren zijn dan een leger, en zou kunnen worden gebruikt om een aarzelend lid aan te moedigen den juis- ten weg in een crisis te kiezen. De mededeeling. die Zondagavond aan de Parijsche bladen verstrekt werd over de middagbijeenkomsten te Hythe luidt aldus De hoofden van de Engelsche en de Fransche regeering hebben tot half acht Zondagavond beraadslaagd over de ge volgen van de weigering van de sovjet- regeering om een stilstand van 10 dagen te aanvaarden in de krijgs-operatiën tusschen Rusland en Polen, weigering waarvan zij kennis gekregen hebben door een draadloos bericht uit Moskou. Zij hebben de overtuiging gekregen, dat de bolsjewistische regeering tracht tijd te winnen teneinde Warschau te bezetten en er een communistische Poolsche regeering te installeeren. Zij hebben dien tengevolge de maatregelen onder de oogen gezien, die de toestand meebrengt en zij hebben aan de militaire deskundige opgedragen een rapport klaar te maken, waarvan zij Maandagmorgen kennis zullen nemen. DEN HAAG, 9 Ang. Na»r taoleidiog ?au het bericht, d»f iu 7 proviuc'ëi in België veepest ig vastgeiteld, heeft da Ne. deritndeche regeering mtatrogelen getrcfLn legen i sleeping der ziek«e. VergauniDgen to' beweiding en lichtiDg van landerijen •au de Zaidelijice greDs zijn ingetrokken. Vergunningen tot invoer vau mest worden niet meer verleend en z|ju ingetrokken. De uitvoer van rnoderea en paarden is slop gezet. Geen verguuniugea tol invoer van patrdeu uit België zullen worden verleend. Invoer van herkauwende dieren en varke is is steeds verbodeu, voorts is uitvoer vau varkens en herkauwende dieren uit Z^euwscb- Vla«uderen oaar het overige deel van Nederlaud verboden. Ingezetenen van Zuidelijke grensgemeenten wordt dringend het aaDraken van Belgisch vee en het toelaten van personen bij het vee in de stallen, ontladen. Nederland wist Zondag te Ant werpen een tweede succes te boeken met handboogschleten. Tegen België en Frankrijk kampend wisten de Hol- landsche schutters met 3087 punten, tegen België 2927 en Frankrijk 2317 eene schitterende overwinning te be halen. De namen der schutters, die voor Holland uitkwamen zijn Teeuwesen uit ^.eijen 443 p.v. Gastel uic Tilburg me t 414 p.Willems uit Vechel met 394 p. Merriënboer uit Oud Gastel met 388 p. 1 De Brouwer uit Gestel met 338 p.; Packblers uit Maastricht met 374 p. v. Busel uit Helmond met 364 p. en van Gestel uit Goirle met 332 p. alles in 60 schoten. We kunnen hier van een Brabantsche overwinning spreken, daar 7 der 8 schutters uit Brabant kwamen. Toen de Nederlaodscke handboog schutters kampioen waren geworden, zongen zij met volie borst het Nedei- landsche volkslied. Sommigen uit het publiek misgonden den Nederlanders het kampioenschap en scholden van «kaaskoppen*. Onze kranige handboogschutters stoor den zich er echter niet aan en zongen des te luider het «Wiens Neerlandsch bloed". De Nederlandsche amateui-wielrij- derskamploen Peters heeft te Antwerpen 't wereldkampioenschap behaald. Waalwijk, 11 Aug. 1920. Vrijdag j.l. keerden de Waalwijk- sche padvinders die deelgenomen hadden aan de Boy Scouts International Jamboree te Londen naar huis terug. Hoewel het weer bij hun verblijf in Engeland slecht te noemen v/as, zal deze tocht toch lang In prettige herinnering blijven bij de jongens, 't Begin, het heerlijk zeereisje van Vlissingen naar Folkestone, wa9 al de moeite waard. Alblons krijtrotsen glinsterden in 't zonlicht en leverden een prachtig schouwspel op. Van Folkestone ging het per express-trein in 1 */2 uur naar het Charing Cross Station in Londen. Vandaar met de «Underground» naar Richmond, waarna in enkele minuten het kampterrein werd bereikt in het Old Deer Park. Daar voor het eten werd gezorgd, hadden de jongens veel tijd beschik baar om uitstapjes te maken. Onder meer werd bezocht Kew's garden, een schitte rend grootsch aangelegde tuin vol heer lijke bloemen en planten, verzameld uit alle werelddeeleo. Reusachtige serres beschutten de uitgezochte tropische ge wassen. In Londen zelf werd bezocht de St. Paul's Cathedraal. De koepelvormige toren werd beklommen (100 M) en hier had men een heerlijk panorama over de wijdsche stad. Iateressant in die koepel toren was de «whispering gallerij». Aan de eene zijde werd gefluisterd, wat op groote afstand aan de andere zijde duidelijk werd verstaan, een gevolg van de eigenaardige terugkaatsing. Ia de kerk zelf gaven de monumenten van Wellington, van Nelson en hun graf tomben, de verschillende kapellen van St. Michael, van St. George genoeg be^jjks. De andere dagen werden besteed door uitstapjes naar de Tower, de Westminster Abbeij, het «Monument» (ter herinnering aan den brand van Londen in 1667), verschillende bruggen over de Thames, de Tower bridge, London bridge, Black Friars bridge. Verder de Houses of Parliament, de verschillende ministeilè*, het woonhuis van Ljoyd George, het Buckingham Palace, White Hall, het Natural historical Museum, het grootste op de wereld, Madame Tussaud, het Mau9ion House, de woning van den Lord Mayor, de Bank of England in de City. Tot slot maakten de jongers nog een heerlijk boottochtje op de Thames naar Hampton Court. 's Avonds in het kamp onderhielden de jongens zich met de andere landen. In het groote kamp van Old Deer Park lagen behalve 450 Hollandsche pad vinders, ook nog jongens uit Zweden, Denemarken, Noorwegen, België, Frank rijk, Zwitserland, Amerika, Schotland, Ierland, Wales, Jamaïca, totaal 4 a 5000. In Londen en omstreken bevonden zich een 80 a 100.000 padvinders. De heer J. v. d. Heuvel alhier, die eenige weken geleden slaagde voor het examen boekhouden van de «Vereen v. Leeraren», slaagde eveneens voor het op 23 en 24 Juni te 's Bosch gehouden «Mercurius» examen in het boekhouden. Geslaagde ontving zijn opleiding van den heer Bonsel, accountant en leeraar m.o. te '3 Bosch. Door het Hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bood van Overheidspersoneel »St. Pauius» Afd. Waalwijk is opnieuw schriftelijk aan Heeren Burgemeester en Wethouders van Waalwijk verzocht de toegezegde herziening en verhooging van de loonregeling van het Gemeente- personeel spoedig tot stand te brengen. Tevens werd bij herhaling verzocht de Bijzondere Voorschriften ex. art. 3 en 39 van het Werkliedenreglement, die blijkens ontvangen mededeeling reeds in April j.l. in concept gereed waren, spoedig vast te stellen en in werking te doen treden. Zondag had onder prachtig weer en veel belangstelling de aangekondigde sportdemonstratie plaats der fietsclub „De Zwaluwen". Dank zij de medewerking van de heeren Verkade en Wiesman en nog enkele andere sporlenthousiasten, was de wedstrijd goed geregeld en had alles een normaal verloop. De uitslag is als volgt: Voor niet-clubleden. 1 Kerkhof, Waalwijk. 2 Beekman, Helvoirt. 3 Simons, Waalwijk. 4 v. Vugt, Besoijen, 5 Amerdorfer, Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 2