kerknieuws' Veivolg Provinciaal Nieuws. Verloofden, Wit zijden Inwikkelpaprer, Adveiteert in dit Biad, Provinciaal Nieuws Nieuws uit Hcusden, BINNENLAND Gemengd Nieuws. Aduertentiën. De verschillende plaatsen zijn reeds aangeduid, waar troepen zullen worden saamgetrokken en ook -zijn de plaatsen reeds aangegeven, waar mitrailleurs wor den opgesteld om den opstand in het bloed te smoren. Tn Antwerpen wordt deze revolutie vrees der autoriteiten niet weinig bespro ken". LONDEN. De Pall Mall Gazette zegt, dat de koning zijn bezoek aan Schotland heeft uitgesteld wegens den ernstlgen po- litieken toestand. MARIENWERDER. De strategische toestand op hel Noordelijk Russische front wijst er op, dat de „.corridor" het doel is. De streek om Soldau ligt geheel open en ieder oogenblik kan de opmarsch van een cavaleriepatrouille van Mlawa uit naar Soldau beginnen. Er zijn teekenen van verwarring en onzekerheid merkbaai bij de Poolsche bevelvoering. Er had een zwakke beschieting van het station van Narzyn in het corridorgebied plaats door de bolschewisten. Nadere berichten hier omtrent zijn niet ontvangen. De Russen staan thans 15 IC. M. ten Noorden van Warschau. De Postduivenvereniging >De Or* decans* hield Zondag j.l. een wedvlucht met jonge duiven vanuit Weeft. Uitslag Is' als volgt uur min. Ie Pc ijs M. de Folter 2e H. Hensen 3e Idem 4e J. Brekelmans 5e J. Kleijberg 62 J, de Graaf 7e M. de Folter 8e J. v. d. Pennen 9e M. de Folter 10e J. Brekelmans lie H. Hensen 12e M. Vugts de op Maandag 7 8 8 8 8 6 8 8 8 8 8 8 53 0 3 5 6 6 7 9 10 14 14 15 sec. 54'/2 1 14 0 48 56 47 14 31 19'/; 14 6 Aug. j.l. ge- BERLÏJN. Het „Aehtuhrabehdblatt" meldt, dat de Russische opmarsch naar Thorn niet meer zoo snel gaat als eenige dagen geleden, doch ook de Poolsche te genstand is veel zwakker geworden. De omvattende beweging tegen den Noorder vleugel krijgt gaandeweg haar beslag, terwijl de kring om Warschau steeds nau wer wordt toegetrokken. PARIJS. Op den Griekschen minister president Venizelos, die hier vertoeft, is een revolveraanslag gepleegd, toen hij op het punt stond, den trein naar Nizza te nemen. Volgens lot nu toe ontvangen in lichtingen is Venizelos slechts gewond. PARIJS. De Britsche zaakgelastigde Henderson heeft Donderdagmorgen een bezoek gebracht aan den secretaris-gene raal van buitenlandsche zaken Paléologue. Na dit onderhoud, dat een zeer bevredi genden indruk gaf, is de volgende nota gepubliceerd: „De Britsche zaakgelastig de is hedenmorgen aan den secretaris-ge neraal van het ministerie van buitenland- schee zaken een mededeeling van zijn re geering gaan brengen. De bespreking lus- sehen de heeren Henderson en Paléologue had lot resultaat, dat de twee regeeringen in de meest vriendsciiappelijken geest de «meningsverschillen onderzoeken, die tussehen haar zijn ontstaan, maar die in geenend eele beletten zullen haar nauwe samenwerking voort te zetten". Waalwijk, 11 Aug. 1920. De heer Th. van Rijen alhier, onderwijzer aan de R. K. Bijzondere School te Besoijen slaagde op 12 dezer te Breda voor de hoofdakte. Geslaagde en familie proficiat. 6 September a.s. zal bet vier jaar geleden zijn, dat de R K. Middelbare Handelsschool alhter plechilg geopend werd. Begonnen met 17 leerlingen, be draagt het aantal thans luim 70, terwijl reeds meerderen wegens plaatsgebrek afgewezen zijn. Al blijkt daaruit op dui delijke wijze, dat de school in een be hoefte voorziet, toch ziet het Bestuur de toekomst met bezorgheid tegemoet. Het gebouw voldoet niet aao matige elschen, teiwijl van ultbreidiog geen sprake kan zijn. Op goedkoopere 'ijden valt voorlooplg niet te rekenen en er moet een nieuw gebouw komen. Bovendien is het wegen9 de steeds stijgende uit gaven niet meer mogelijk de rekening te doen sluiten gelijkstelling bestaat nog niet voor het Middelbaar Onderwijs Voorlooplg is er dan ook nog veel geld noodig om de school in stand te kunnen houden en het Plaatselijk School bestuur rekent, evenals bij de oprichting ook thans op den steun van velen uit Waalwijk en omstreken. Om dien steua te vei kr ijgen en tevens om de groote waarde van't Middelbaar Onderwijs aan te tooneo, zal Dr. Th. Goossens, Bisschoppelijk Inspecteur bij het M. O. iu het Bisdom 's Hertogen bosch op Maandag 23 Augustus a.s. des avonds ten 7 uur een lezing houJea Ic de Achterzaal van Hotel Verwiel, terwijl de directeur der Middelbare Handelsschool te Waalwijk nadere mededeellngen zal doeu omtrent het onderwijs aan die school. (Zie advertentie !n dit nummer.) Het Bestuur vertrouwt, dat velen ter vergadering zullen komen en blijk zullen geven vau hun belangstelliig voor het Middelbaar Handelsonderwijs in Waal wijk en omgeving. Algemeene vergadering van W.ial- wijks Belang op Dinsdag 17 Aug. 1920, des avonds 8'/z uur lu de achterzaal van het Hotel Verwiel. AAN DE ORDE 1. Opening. 2. Notulev. 3. Jaarverslag v. d. Penuiogmeester. 4. Propaganda-Commissle. 5. Mededcelingen van het bestuur. 6. Rondvraag. In houden Gecombineerde Bestuursvergade ring van den Nederl. Bond van Lederhan delaren en den Centralen Inkoop-Bond te Utrecht heeft het Bestuur van boven genoemde Bonden, bestaande uit de hee ren G. J. Messelink, L. Dietvors, O. J. Smits Jr., J. Hoen van Laar, H. Rouqes, G. van Dillen (afwezig was de heer Plaat), besloten tot het in werking stellen van den Centralen Inkoop-Bond. Het Bestuur was van meening, dat de ingekomen offerten de verwachting overtroffen en blijkt uit het betalen dei- oprichtingskosten door de diverse leden voldoende, dat er voor den C. I. B. veel animo bestaat. Het bestuur verheugt zich over dit feit en is het ver trouwen gewetigd, dat de zaak in goede hanen geleid zal kunnen worden. Reeds binnen zeer korten tijd hoopt men tot goe de resultaten te komen. De eerstvolgende algemeene ledenver gadering zal op 24 Augustus, één uur ge houden worden in hotel „Noord-Brabant" te Utrecht, waarop nadere gegevens om- trentd en C. I. B. verstrekt zullen kunnen worden en ook monsters aanwezig zullen zijn. Hel voorloopig secretariaat van den C. I. B. is gevestigd te Roermond, Neerstraat 57. Turn- en Landbouwtentoonstelling. Men schrijft ons uit Oo9terhout Heden ontvangen wij het programma der a.s. tentoonstelling. Aan uitgebreid heid I at het niets te wenscben over, hrt zal voorzeker eene Tuk- en Land bouwtentoonstelling worden iu den waren zin des woords. Zoowel groenten, fruit, bloementeelt, gewassen eo benoodlgde werktuigen zullen rijk vertegenwoordigd zijn. Niet alleen de teelt van allerlei aard zal eene plaats op de expositie vloden, doch eveneens zal vee eene aanzienlijke plaats Innemen. Van paarden en vee gelooven wil, dat van heinde en verre, de inzendingen op de tentoonstelling zulien aanwezig zijn De zeer laag ges eldc inleggelden zullen er mede toe bijdragen, dat ieder een in slaat zal zijn er aan deel te nemen eo zullen de prachtige prijzen aan de b'kfoniogen verbonden ongetwijfeld een spoorslag zijn in groote getale in te schrijven. Gezien de volledigheid en de ubge- b-eidbeld van het prog-amma, zien wil met belangstelling de feestgids tegemoet, waa»io wij een volledig overzicht zullen hebben van deze belangrijke expositie. Ook de slagers worden ter deze in de gelegenheid gesteld ib de afdeellog Vetvee te exposecreo, waaraan eveneens prijzen zijn verbonden. Zif, die nog geen programma en io- schrijviogsblljet ontvhgen, kunnen dn bekomen bij den secretaris van het Hoofdbestuur. Ter Hoofdbestuursvergaderlng dato gisteravond maakte de bespreking der feestelijkheden enz., een belangrijk ge- deel'.e der vergadering uit. De afdeellog spec'aal daarmede belas', is ia hare plannen u tstekend geslaagd. Behalve vereenigingen uit Oosterhou', Den Hour, Oosteind, B-eda, Prinscnhage en Kaatsheu e', engageerde zij nog het zeer gunstig bekend staande strijkje oader leiding van den vlool-vlrfuoos Wladimlr Borewsky, bestaande uit 9 muzikanten. Het comité beschikt alzoo over vol doende muzl*k om het eene matltée, concert enz. door het andere te doet opvolgen. De afdeellog versierlcg en verlichting heeft iutusschen ook hare plaonco ont wikkeld. Afgaande hier met de noodige zorg aan wordt gewe kf, kunneo we verwachten ztj het geheel, eco goed effect zal geven. BAARDWIJK, Zondag 11. speelde Juliana II een vriendschappehjkeu wed strijd tegen R. W. B lil Besoijen. Tien minuten voor het einde was de stand 0-0, doch Juliana verlkt toen het veld daar zij den scheidsrechter wat erg par tijdig vond. Aao de door onze voetbalv. Jullata uitgeschreven seriewedstrijden op Zondag 15 Augustus a.s. zullen de vofgende vereenigingen deelnemeD >Ajax« en '»Concordla II* uit Vlijmen, >Tubaotla« uit Haarsteeg en >Jullana II* alhier. De prijzen zijn le prijs zilveren eerek'uis, 2e pr. zilveren schild, geschonken door ceu lid van Juliana. De wedstrijden ne men om 1 uur een aanvang, het terrein van Jullaoa is gelegen aan den Moerdijk. NIEUWKUIK. De eerw. heer A. van der Leeden die op 29 Mei j.l. de H. Priesterwijding ontving droeg gisteren alhier in tegenwoordigheid van zijne moeder, broeders en zusters en verdere familieleden zijne plechtige eerste H. Mis op. Vele bewijzen van deelneming heeft deze geachte familie op dien dag mogen ondervinden. Een talrijke pries terschaar woonde deze plechtigheid bij alsook onze Harmonie en Liedertafel toonde groote belangstelling. BESOIJEN. Naar wij vernemen zijn door het bestuur der vereeniglng »Koniaglnuedagc alle belangstellenden en plaatselijke vereenigingen uitgenoo- digd voor eene bijeenkomst io het café van mej. de Wed. H. C- vau der Meijs. tegen Zaterdagavond 8 uur, ten einde de organisatie te bespreken van den Hchtstoet, welke het bestuur voornemens is op Konloginnedag te doen houden. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 17 Augustus 1920 des namiddags te 6 uren. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling eener verordening op de winkelsluiting. 3. Wijziging van de Algemeene Politie verordening. 4. Voordracht voor het College van Zetters. 5. Aanvraag van de Besoijensche Woningbouwvereniging om een voor schot van f 51000.— voor den bouw van 6 arbeiderswoningen. 6. Aanvraag van gemelde bouwver- eeniging om vérhooging van het toe gekende voorschot voor den bouw van 23 arbeiderswoningen met een bedrag van f 6068.97'/2. 7. Verhuring van het voormalige schoolhuis. 8. Reclames Hoofdelijken Omslag. DKONGELEN. Tot lid van het Degel. Bestuur vau den Binnenpolder ven Ganao- ijen werd gekozen de heer T. de Haau alhier en tot Secr.-Penn. de heer D. A. van der Schans. eener tijdelijkegeldleening,groot f50.000. 11. Ontwerp-besluit tot wijziging der gemeentebegroting dienst 1920. 12. Schrijven van Ged. Staten be treffende vereeniging der gemeenten Geertruidenberg, Made c.a., Raamsdonk en Waspik. LOON-OP-ZAND. Dinsdag vierde het echtpaar, de heer en Mej. J. B. F. vau den Heuvel hun 40-jarlg huwelijksfeest. De lledertafe! »Echo der Duinen» bracht de jubilarissen eene serenade en dezen werden bij monde van den vlce-voorzitter, den heer A- F. van Gurp, hartelijk ge feliciteerd, waarop een gul onthaal volgde. De heer J. F. H. van der Meeren heeft tegen 15 "dezer zijn ontslag ge vraagd als tusschenpersoon voor de ouderdomsrente. LOON-OP-ZAND. Door de aannemers Savelkouls en VermeereD, metselanr en tim merman alhier, is voor de som van roim f 10.000 aangenomen het verbouwen vau eeu gedeelte vau huis eu fabriek van Mej, Wed, Q. de Jong tot woonhnis. De hoogste inschrijver stond aan rnim f18,000, Hier zijn by de nog hier zijnde weer 11 Oosfcenrjjksche kinderen ondergebracht, behalve die de pleegouders weer terugge vraagd hebben. -— Gisteren werd hei net voor goed in geschakeld, zoodat we voortaan dag en nacht electrische stroom hebben, wat eeu groot gemak is. Heusden, 18 Aug. 1920. Op de keuring vanwege de Prov, Reg. commissie v. d. Paardenfokvereen. voor stamvaders met afitsmmelingen die Dinsdag 10 Aug, alhier gehouden werd, verscheen de hengst Cicero met slechts 16 vau de 42 aframmelingen. Deze moes'en afstammen van atamboek- VRIJH -CAPPEL. Bij hel te 's Bosch gehouden examen voor leider van lichaamsoefeningen slaagde onze dorps genoot de hr. A. V. v. Riel. Omtrent het geval van het mee lokken van kinderen kan nader mede gedeeld worden, dat het zekere H. uit Kaatsheuvel is geweest, die reeds bekend heeft en door de politie alhier in be waring is gesteld. Tot op heden heeft de vinder van het verloren beursje met f 30 van mej. Biiderbeek zich nog niet aangemeld CAPELLE. Met genoegen zullen onze lezers vernemen, dat bij Koninklijk Besluit is benoemd tot notaris, de heer R. Middelkoop. WASPIK. De graanoogst behoort weer nagenoeg tot het verleden Tarwe en haver zijn uitstekend. De gerst, die even eens zwaar geladen was, heeft nogal geleden door de stortbuien der laatste weken. Bij de toemaatverpachtingen wor den uiterst lage prijzen besteed. Betaalde men het vorig jaarf 120 per H A., thans slechts f 11 en minder. Bij de schaarschte aan brandstoffen leggen zich velen, evenals het vorig jaar toe op het maken van turf, waartoe de veenbodem zich hier op vele plaatsen leent. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad der gemeente Raamsdonk op Zaterdag 14 Augustus 1920, des namiddags ten 6 uur. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. 2. Schrijven van Burg. en Weth., daarbij ter voorloopige vaststelling aan biedende de rekening van ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1919, vergezeld van de daarbij behoorende bijlagen. 3. Schrijven van den beheerder van het Levensmiddelenbedrijf, daarbij over leggende de balans en winst- en verlies rekening van dat bedrijf op 31 Dec. 1919. 4. Schrijven van het Burgerlijk Arm bestuur dezer gemeente, daarbij ter goed keuring aanbiedende de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over het dienst jaar 1919, vergezeld van de daarbij behoorende bijlagen. 5. Ontwerp-besluit tot herziening der jaarwedde en vaststelling van den voor- loopigen pensioensgrondslag van den havenmeester te Raamsdonk(dorp). 6. Ontwerp-besluit tot aankoop van het transformatorgebouwtje in de Luiten- ambachtstraat. 7. Benoeming van een viertal per sonen, om voorgedragen te worden aan den heer Commissaris der Koningin tot het doen eener keuze van 2 zetters van' 's Rijks directe belastingen. (Aan de beurt van aftreding zijn de heeren D. Lankhuijzen Gzn. en H. D. van Alphen.) 8. Benoeming stembureau voor de verkiezing van een lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. 9. Staten van oninbaar en te ver halen posten van plaatselijke belastingen, betrekking hebbende op de rekening over 1919. 10. Ontwerp-besluit tot het aangaan merrieo. Bekroond met de premie van f25. werdeD de 11-jarige zwarte witvoet Nelly ian J. v. Bergeijk Azr». te Wijk; de 7-j«- rige vos Arauka van H. Smits te Waspik, een 8-jaiige bruine van Wed. J. Brander- horst te Bethen, de 6-jarige zwarte witvoet Celini van G. J, W. Brandeshorst te Eethen, de 9.j&rige bruiue Dina III van Gebr, Oerlemaos v. d. Schans te Drorgelen de I-jirige 2Wiïte Danate van D. van Buuren fe Meeuwen, een X ,/2-j aai ge zwarte merrie van G. v. Everdiugen te HensdeD, een l'/2- jarige zwarte witvoetmerrie van A. W. Ver- Qoeven te Herpt, een zwarte met veuleu van denzelfde. Voor de akte teekenen 1 o slaagde de jongeheer J. Stassen, leerling van de Rijkskweekschool te Haarlem. Benoemd tot onderwijzer aan de R K. Jongensschool de heer A. Riteco u;t Herpt en Berne. De prijs der volle melk is door de melkboeren gebracht van 16 op 18 per Liter Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen. Gistermiddag met den trein van 2 uur 50 is Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen van zijn apostolische reis in het hooge Noor den in zijn bisschopsstad behouden teruggekeerd. Aan het station waren ter verwelko ming aanwezig de hoogeerw. heer Mgr. J. Pompen, vicaris-generaal van het bis dom en de zeereerw. heeren W. Mut- saerts en W. v. d. Ven. Wegens het te laat bekend worden van het uur der aankomst van Z D. H. moest de officieele ontvangst van den Bisschop in de kathedraal door de geestelijkheid achterwege blijven Hsg. Heilige-L and-St ich t ing. Met machtiging van Z. D. H. den Bisschop van 's Bosch werd op 11 Aug. de Golgotha-krypte ingezegend en werd voor 't eerst het H. Offer daar opgedragen door den Vicaris der Stichting. Na hem droegen twee neven van den Vicaris, professor Frencken en professor W. v. d. Maden, het H. Sacreficie in deze indrukwekkende grafkapel aan God op. N De plechtigheid had plaats in den vroegen morgen en droeg daarom een meer intiem karakter, zij was echter in haar eenvoud niet minder indrukwekkend. De ZeerEerw. Paters van Maria's Ge zelschap, die op 't H. Land zoo ijverig werkzaam zijn, eenige H. Landbewoners en tamilieleden van de daar begravenen assisteerden. De laatste weken waren op 't H. Land niet minder dan zeven priesters werk zaam en vonden bijna geen minuut vrijen tijd. De stroom naar 't H. Land is ont zaglijk en ook van 't buitenland beginnen de bezoekers te komen. De Mic'8 er van Landoouw, Nijver, tuil en Handel heeft een nieuwe distnbulie- regeli-<g vis gesteld voor rpgee'iogsblo-m eu Het Sobjië'.as-congreê te '«-Herfogen- osch is, een luisterrijke slotvergidering, gii eren gesloten. Eeu 5-jsrig jongetje ia gisteren op den weg v»n Valkenburg naar Maastricht overreden en gedood door een woest radende auto. Denzelfden avond zyn door marechaueêée en Rijksveldwscht op dien weg niet minder dan 17 autobestuurders verbaliseerd wegens te hard rijden. Te Eindhoven kreeg zekeren H. Do W. die reeds 's morgeus in staat van dron kenschap verkeerde, zoo'n hoogloopende ruzie met zijn schoonzuster, by wie hy in den kost was, dat hij haar een diepen mes steek in de zijde toebracht. Haar toeBtand is levensgevaarlijk. De dader die vluchtte, is gearresteerd. Dinsdagmiddag geraakte het doch tertje van den -werkman P. den H. te Koudekerke onder een auto, inet ge broken beentje werd 't kind opgenomen. Bij het eten van een stuk worst is de 51-jarlge H. te Zaandam die, naar 't schijnt te veel aan Bachus had geof ferd gestikt. Naar uit Bombay gemeld wordt, heeft door een zwaren regenval een overstrooming plaats gehad en staat de stad Jamshedpur onder water, de bewo- woners hebben zich op de daken moe ten redden. Er zijn meer dan 10G personen omgekomen. Het reddingswerk is zeer moeilijk. Dinsdagavond liet een 85-jarige dame, die te Ede logeert, zich per auto naar Carley's vliegschool aldaar brengen en vroeg, tot aller verwondering een vllegtochtje te mogen meemaken. Volgaarne werd aan haar verzoek vol daan en door middel van bij het toestel geplaatste trappen klom het oudje met behulp van anderen in het toestel. Wei nige oogenblikken later zweefde zij boven Ede in het luchtruim. Te Florence heeft een ontploffing- plaats gehad in een munitiebewaarplaats. Er werden 5 menschen gedood en 53 gewond en verscheidene huizen ernstig beschadigd. Men schrijft het ongeluk toe aan onvoorzichtigheid van een sol daat. - Te Allenstein heeft gisteren een dronken Italiaanschen soldaat, die met eenige eveneens beschonken wapenbroe ders door de stad trok, een agent van de veiligheidspolitie, die hem tot kalmte aanmaande, met een dolksteek zwaar in den-hals gewond. De dader is door een Itaiiaansch officier gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. De loting voor de Nationale Militie voor de gemeenten Baardwijk, Waalwijk, Besoijen en Capelle zal worden gehou den op Woensdag 8 September a.s. ten gemeentehuize alhier. ONDERTROUWD: WIM VAN HESTEREN bn 18081 NET HOPFMAN8. 18 Augustus 1920. waalwijk, Hawelijksroltrekkiug 7 Sip*. a.s. De Heer en Mejuffrouw 3. HENDRIKS.DE KORT, geven kennis vaa de ge boorte van een DOCHTER. Waalwijk, n Aug. 1920. aan alle om bij het koopen van cadeaux het juiste adres te nemen. Voor Vulpen houders, Portefeuilles, Actentasschen, Portemonnais io dit J. C. v. Eijke- lenburg v/a. Wed. A. Tieleo, Waalwyk. 18079 WIJ HEBBEN PRACHTIG bij kwamtum, billijk aan te. bieden. WAALWIJK8CHE STOOM DRUKKERIJ ANTOON TIELEN i g(e'ing'meel. Tifil

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 10