I Eerste Blad. EEN EDEL HART. l„NOORD-BRABAND"l WAALWIJK. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. FEUILLETON. Gemeenteraad, J Maatschappij van Verzekering op het Leven. NUMMKR 65 ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1920 43s JAARGANG. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag&vond- Abonnemeutsprijs per 3 maanden f 1,25 Franco p. post door het geheeie rijk f 1,40. Brieven, Ingezonden stokken, gelden en»., franco te zenden aan den Uitgever. Telef. 38. WAALWIJKSCHK EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwljkache Stoomdrukkerij Antoon Tieiea. TeJeer.-AdresECHO. Prijs der Advertentler 20 cent per regel; minimum f 1.50 Reclames 30 cent per regel. GEERTRU1DENBERG. Vervolg. 7. Bespreking loswal. Voorzitter. Er is een plan ingekomen van den heer Timmermans dat te-r inzage heeft gelegen en waarover de leden wel hun oordeel zullen willen kenbaar maken. Scherp. Dat verbetering hard noodig is is voldoende békend. Toch ben ik teger het plan van den heer Timmermans. Ik acht het wel noodig dat op sómmige plaat sen wordt uitgediept, doch geheeie uitdie ping acht ik niet gewenscht. Timmermans. Alvorens hierop verder in te gaan zou ik willen vragen of B. en W. zich in deze niet hebben laten voorlich ten door deskundigen. Dit voorstel is in gediend omdat we verbetering allernood zakelijkst achtten. Wij hebben er een be gin mee gemaakt doch ik zou gaarne ge zien hebben dat B. en W. inlichtingen van deskundigen hadden ingewonnen daar we hier toch voor het gros als leeken zitten om zoo'n zaak behoorlijk te onderzoeken. Wanneer het gemeentebestuur niet over een deskundige beschikt is er toch altijd nog wel een in de gemeente te vinden. Tak. Om nu in de finesses op het plan van den heer Timmermans in te gaan zou mij te ver voeren. De zaak is van te groot belang om er niet eerst eene degelijke voorbereiding aan te laten voorafgaan. Niet iedereen heeft voldoende kennis van het stuk genomen om hierover te oordee- len. Zou het niet goed zijn dat de Com missie \oor openbare werken de hand eens aan den ploeg sloeg en den raad van advies diende hoe het beste gehandeld kon worden. Dan kwam er tenminste een stuk werk ter tafel waarop dan een spoedige beslissing kon volgpn. Mijn voorstel is dus dat de commissie onmiddellijk aan het werk zal gaan en zoo mogelijk binnen een paar weken met hare plannen komt, dau is er kans dat er spoedig verbetering komt. Timmermans. Ik kan mij met dat voor stel best vereenigen. Die Commissie is er niet voor niets, zij kan thans een zeer nut tig werk verrichten. Laat ze dan met af geronde voorstellen komen dan zullen we meer opschieten dan met discussies waar het eind van verloren is. Die commissie kan dan ook mijn plan beoordeelen. Voorzitter. Ik beschouw mij met alle bescheidenheid ook als een deskundige, op dit gebied. Ik zou het, zoolang de toestand van laden en lossen zoo is, een ramp vin den als die verdieping werd uitgevoerd volgens het plan van den heer Timmer mans. Wanneer de schepen steeds mecha nisch gelost werden zou het goed zijn, maar wanneer ze met de hand worden gelost is het een groot voordeel als de Tan aDE EOHO VAN HET ZUIDEN" 139) Omgewerkt uit het Fransch. VIERDE DEEL. Welnu! riep zij uit, des te erger zoo hij ons later leed berokkent. Tot dan toe zal ik hem niettemin liefhebben, uit al mijne krachten, met al mijnen wil En daar Jacques haar bij dat laatste woord verbaasd en eenigszins ontsteld aanschouwde, ging zij heftig voort: Ja, zooals ik zeg, met al mijnen wil.. Of denkt gij, vader, dat ik nog niet meer dan gij wilskracht behoef, om die levende vrucht van Maurice's liefde tot een andere als een soort eigen kind te aanvaarden en waarlijk te beminnenden zoon van die verfoeilijke mededingster, die hij bo ven mij verkozen, en die mij zoo heeft doen lijden? Zij liet zich achterover op het kussen vallen, hevig snikkende. Maar na eenige minuten hernam zij: IJ alleen wil ik de vreeselijke marte ling toevertrouwen van mijne stomme slachtofferingIk beminde Maurice meer dan mijzelven, als een bruidegom, niet als eene zuster.... zooals gij moeder Blanche bemind hebt.... Ik leefde enkel \oor hem. In den dag waren hem mijne gedachten, des nachts mijne droomen ge wijd. Moeder Laure wilde hem mij tot echtgenoot schenken, en ik zegende haar schepen aan den grond komen. Ik acht het een schade wanneer de schepen zelfs bij laag water nog niet aan den grond kwa men. Timmermans. Ik ben zelf ook lid van die commissie en kan me er host mee ver eenigen dat in mijn plan wijzigingen wor den aangebracht. Het is van mij maar een voorstel, het kan misschien als leiddraad dienen en desnoods geheel veranderd worden. Voorzitter. U zult toch wel willen dat in uwe richting gehandeld wordt en niet gaarne uw voorstel geheel verworpen zien. Ik zou de commissie geheel vrij wil len laten en haar niet binden aan uw plan. Ik voor mij vind daj het geheel ver- worpen dient te worden. Maar daar gaat het niet om ik zou maar willen voorstellen de commissie geheel vrij te laten. Tak. Maar de commissie kan toch haai gevoelen mededeelen. Zij kunnen de zaak eens van alle kanten beschouwen en wan neer er dan leden zijn die een andere meening zijn toegedaan dan geloof ik niet dat de heer Timmermans zoo aan zijn voorstel zal vasthouden, als de commissie iets anders wenscht. Laat dus de commis sie geheel vrij. Voorzitter. Dat is ook mijn gevoelen. Tak. Neen. U wilt dat re niet de gevoelens van den heer Timmermans mogen voorstaan, dat doem ik ze toch olet vrij laten. Wordt met algemeece stemmen be sloten de commissie voor openbare werken op ie dragen ceu uitgewerkt plan in te dienen en ze In de keuze daarvan geheel vrij laten. 8. Aankoop huls van dec WelEd. H er Allard. Voorzitter. B. en W. stellen voor over te gaan tot aankoop van het huls B 1446, huls en eif, groot 10 aren 1 5 cen- iarco, gelegen naast het gemeentehuis, 'oor den prijs van f20000. Scherp. Het is tea zeerste gewenscht dat er uiibreldiog kom', de ruimte Is hans veel te beperkt en het is nu een mooie gelegenheid. Vooral met betoog op de uitbreiding die in het zicht is, geloof ik dat alle leden van den raad het met mij eens zullen zijn dat hier een 'oede stap is gedaan. Met algemeene stemmen wordt be sloten tot den aankoop over te gaan. Voorzitter. Daaraan zal moeten worden verbotden een besluit tot het aangaan van eene geldleenlng hiervoor. Het beste zal zijn dat dit in de volgende verga- lering wo;dt beslist, A ingenomen. Voorzitter. Verder stellen B. en W, voor een kaart te laten vervaardigen van de vestingen met duidelijke aandui ding van den grond die de gemeente <n erfpacht heeft en in eigendom zal krijgen, We hebben daarvoor noodig een nauwkeurige teekening die zeer pre cies de grenzen aangeeft waaraan we ons te houden hebben. Zij kan ons in de toekomst van pas komen wanneer de vestingen geslecht zijn en wij dan nog de greDS zullen kunnen terugvinden. B. en W. stellen daarom voor deze kaart te iaten maker», welke de heer Volker bereid is te vervaardigen voor f 250. vol vertrouwen en gelukkig. T)veral waar ik met hem ging, vond men mij schoon, en indien de gelukwenschen die men mij toe stuurde in zijne tegenwoordigheid hem nog niet als verloofde ontroerden, toch be gon hij gelukkig te glimlachen en was zeer fier op mij, totdat hij op zekeren dag Inès ontmoette. Ik begrijp nog niet hoe het mogelijk geweest is, dat moeder en dochter hem aldus konden betooveren; zijn karakter verschilde toch zoodanig van het hare; maar weldra zag hij door geen andere oogen meer dan door die van Inès; dat was geene liefde meer het ge leek waanzin. En dan zag ik zijn hart voor mij sluiten. Ik werd voor'hem minder dan niets. Hij bezag me niet meer, kwam zelfs soms thuis zonder mij het woord toe te richten.. Ik deed er een ziekte van op.. Hij bekommerde zich niet om mij, tijdens de ziekte!.. Eindelijk, uiterste wanhoop, niet alleen moest ik mijne folteringen ver- horgen houden voor mijne moeder, wier liefde vermoedde wat ik leed, maar ik heb moeten liegen, haar bevestigende dat ik hem enkel als broeder beminde.. Ik heb meer gedaan: ik heb al mijn gezag doen gelden om haar te doen toestemmen in dit huwelijk dat mij tot wanhoop voerde. Arme kleine! murmelde Jacques. O! gij moogt me wel beklagen, want ik heb veel geleden!.. Ik hadde hem wel kunnen aanbidden,-en onder mijne oogen zag ik hem dit lichtzinnige, gekke schep sel overladen met streelingen en liefdes betuigingen dit ondankbare schepsel dat hem zelfs niet beminde!.. Gij alleen, vader, kunt me begrijpenMaar ook gij alleen kunt beseffen dat, zoo ik, na al hetgeen ik uitgestaan heb, dit arme, on schuldige kindje nog beminnen wil, er wel dringende reden toe hebben moet Het is een zeer belangrijk werk dat veel tijd vordert daar bet een zeer nauwkeu rige kaait moet zijp. Wordt met algemeece stemmen be sloten bedoelde kaart te doen vervaar diger. 9. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten houdende eeue mededeeiiog van den Minister van Binnenlandsche Zaken betreffende de gemeenten die hunne leeningen niet ge plaatst kunnen krijgen. Daar dit voor Geertruldenberg neg nimmer bezwaren heeft opgeleverd, wordt het stuk voor kennisgeving aangenomen. Verder is ingekomen eej schrijven 'an den Minister van Arbeid naar aan- sidicg van het verzoek om subsidie oor de werkverschaffing. De minister is bereid 30 °/o vao het vocs" de slecb- tlngswerken uit fe betalen arbeidsloon hij te dragen en stelt verder enkele «;oo»waarden waarop d ze subsidie word' verleend. Voorzitter. Wij hebben dit schtijveo nauwkeurig gelezen en overwogen en tevens eens geïnformeerd hoe op andere plaatsen het verleenen van subsidie is uitgevallen. We vernamen daar dat in plaatsen waar de ontginning werd ter band genomen, door den Minister 50°/o werd toegekend. Het komt ons voor dat wij den Minister moeten verzoeken ook aan onze gemeente hoogere subsidie toe te kennen, daar deze werkverschaf fing voor onze gemeente nog een grooter offer Is dan oor die andere gemeenten, die de ontgloniog hebben ter hand ge nomen, daar die de ontginde gronden spoedig productief kunnen maken, ter wijl wij van onze werkzaamheden in de naaste toekomst oog geen vruchten hebben. Spiook. Het komt mij ook wenschelijk voor om 5G°/0 aan te viageo. Niet alleen zal het lang duren eer wij voordeden van deze slechting plukken, maar tevens is onze gemeente steeds als een mantel door deze vestingen omringd geweest en nu wij dat willen gaan verbeteren, acht Ik het billijk dat het rijk ons hierin zooveel mogelijk tegemoet komt. Voorzitter. Het kost ons zoo toch nog heel wat meer dau wanneer we het werk zouden hebber: ^uübesteed.. Segeren. De loonstandaard is anders toch niet hoog. Ik acht een loon van f 20 voor thans zeer laag. Ik zou de gehuwden een kindertoeslag geven van f 1 per kind. Die menschen die 6 of 7 kinderen hebben kunnen er onmogelijk mee rond komen. Voorzitter. Er zijn er geen die 6 ef 7 kiodeten hebben. Ik heb het hun zelf afgevraagd en toen is gebleken dat ze gezamenlijk 19 kinderen haddeo. Wan neer we nu die menschen f 1 per kind toeslag geven zouden ze daarmee zeer gebaat zijn. Laten we hopen dat de afgevaardigde van den Minister, die ik binnenkort bier verwacht, zich daarbij zal kunnen neerleggen. Het zijn toch juist die gezinnen die het meest den d» uk der tijdsomstandigheden voelen. We zouden dan ook wel zoo ver kunnen gaan om hun ook over de afgeloopen diie weken die kindertoeslag nog uit te betalen. Tak. Tot welke leeftijd komen d!e kinderen voor toeslag in aanmerking. Voorzitter. Tot de 14 jaar. Wmueer *e er nu toe kunnen bes'uster, begaan we toch nooit zoo'n groot war gstuk. Ingeval de afgevaardigde van den minis ter het niet zou goedkeuren hebben we cr toch nog niet meer dan 3xf 19=f 57 verdere stappen te doen. We zouden anders toch de goedkeuring van Ged. Staten niet krijgen, dus kunnen we beter afwachten. De agenda dezer vergadering is hier mede afgehandeld, Wenscht nog iemand het woord op deze cpenbare vci- gadering Segeren. Ja, er Is Voorzitter. Mag ik U verzoeken U duidelijk uit te drukker, zoodat het voor iedereen begrüpelijk Is en niet zoo ver ward te spreken. S'gerer. E* is hier indertijd een be sluit genomen waar U tegen was en ik z?g maar, wanneer U er tegen bent, dan kan men tobben zoo hard men wil, men kan nog gemakkelijker de zee leeg drinken, dan het er door te krijgen. Ik vraag het hier af aan alle raads leden hier tegenwoordig, cf htt de bc- doel'ng \ai het genomen besluit was om het te verbieden met een kruiwagen of fiets over deu zeedijk te rijden. Nu worden enkele kinderen uit Raamsdonk, die geheel onwetend gehandeld hebben, aan uitgegeven. Ik stel dus voor daar- daar veibaliseerd omdat ze over den toe over te gaan. Wordt met algemeene stemmen aan genomen. Voorzitter. Dan wou ik nog even spreken over een voorstel dat B. en W. zouden willen doen n.l. het invoeren van een grondbedrijf. We hebben hier over reeds metr gesproken en het was voor onze gemeente zeer weoscheiijk omdat we zoo al heel wat terrein het eigendom van de gemeente mogen noemen. Wanneer we geen grondbedrijf hebben, mogen we bij verkoop van terreinen de opbrengst daarvan zonder toestemming van Ged. Staten niet bestemmen voor buitengewone uit gaven en we hebben gezien dat Ged. Staten, -mogelijk omdat zij er ons toe- willen brengen een grondbedrijf te stich ten, slechts ongaarne hunne toezegging verleenen met die gelden te handelen. Daarom slellec B. en W. voor tot de stichting van een grondbedrijf over te gaan en de stukken, die wij ons ter bestudeering van deze zaak hebben aangeschaft, eens in te zien om in de volgende vergadering tot de behandeling daarvan te komen. Dan kan ik nog mededeelen dat Ik van het Provinciaal Bestuur heb ver nomen, dat de aanstelling van een schoolarts een rijkszorg zal worden, waarom zij aanbevelen hiervoor geen Opgericht 1843; Verzekerd Kapitaal Reserve lk ben niet een dergenen die spoedig ver geten Telkenmale dat ik den zoon' van Inès zal aanschouwen, zal ik denken aan die dagen van rouw en wanhoop toen ik den lieveling mijns harten verloor!.. En al wat ik geleden heb; zal ik wederom ge voelen!'t Zal een marteling zijn zoo lang ik leef! Ge ziet dus wel, lieve, dat 't volstrekt noodig is het kind terug te geven aan zij ne moeder, wanneer zij het zal opeischen! Zooverre zal het wel komen, sprak zij. Moeder Laure en Maurice zouden ten langen laatste wel denken zooals wij, ge loof ik. Maar wat folteringen zouden hun teedere harten onderstaan; de arme, klei ne afwezige, die toch ook hun vleesch en bloed is, zou hun gedurig voor den geest staan.... Wat zouden zij dan lijden.. En weenen.... In stilte, misschien, want ze zijn zoo goed!.. Maar hun tranen zouden er niet minder bitter en hartverscheurend om zijn.... Neen, vader, gij zijt te edel moedig en te goed om dat te willen! Denk er toch aan hoe ze mij bemind heb ben!Hoe ze mij in- en aangenomen hebben zonder eenige gedachte van baat zucht, op het oogenblik zelf van den brand.... Zij hebben voor mij gezwoegd, ook voordat zij de vijftigduizend frank van markies d'Argelles bezaten. Ik heb waarlijk in hen een vader en eene moeder gevonden, ik die toen dubbel wees en ver iaten was!En ik zou hun leed berok kenen?.. O, neen! nooit Souriquette weende overvloedig bij 't oprakelen dier herinneringen. Ook Jac ques' tranen vloeiden. Ik zal doen wat gij zegt, zeide hij wees maar kalm. Echter Wat is er toch? vroeg zijne klein dochter. 21.456.813.- 2.913.587- Ik zal zeer ongelukkig zijn den tijd welke ik nog te leven heb, en in mijn laat ste uur zal 't gepeins voor mijnen geest spoken dat dit kind nog ramp en wee over uw huis brengen zalJa, dat gevoel ik, dat voorzie ikMaar gij wilt het zoo.. uw wil geschiedde. Neen, gij dwaalt, vader.Aan allen kwaden invloed onttrokken, zal dit kind opgroeien in eer en deugd. Betreur dus uw besluit niet. Daarbij vader, iets zou u nog meer doen lijden dan de angst waar gij van spreekt, iets zou nog meer uw ge luk vergallen. Wat? Gij weet het zoo goed als ikZou 't mogelijk zijn dat gij, de man zonder vlek, de verpersoonlijking der eer, dei- edelmoedigheid gij, het weergalooze diamanten hart, een enkelen keer uwen plicht verzuimd, den geest van opoffering en zelfverloochening verzaakt hebt, die het kenmerk is der groote karakters. Neen, neen, als het niet anders kan, laat ons dan beiden lijden?.. En samen lijden, elkander beminnende als wij doen, is dat wel lijden?Ons geweten zal gerust zijn.... En drukte daarna Godes hand nog zwaar op ons., overkwamen ons nog nieuwe ongelukken, des te erger, wij zou den ons van onzen plicht gekweten heb ben. Jacques drukte hartstochtelijk zijne kleindochter in zijne armen. Hij hervond zichzelven in haar, zooals hij was in zijne jonge jaren, met die onwrikbare wils kracht voor het goede, toen hem de onver biddelijke ontgoochelingen des levens de weergalooze wanhoop nog niet verbitterd en geschokt hadden Gij hebt gelijk, sprak hij, haar wee- nend omhelzende, volkomen gelijk dijk geloopeer hebben en audereu gevci ze toestemming er met karren over te rijden. Zooiets vind ik ongehoord. Voorzitter. Ik za! beginnen met hier nog eens in herinnering te brengen hoe die zaak zich hetft toegedragen. Het voorstel van den heer Segeren om tot heffing van een z.g. tolgeld over te gaao, heb ik bestreder, omdat ik het voor onze gemeente ongewenscht achtte. Boverdien was ik van meening dat een raadslid, die zoo'n voorstel ter tafel bracht, met een geheel uitgewerkt voor stel voor den dag zou komen, dat zoo kan worden verworpen of aangenomen en ook direct uitgevoerd kan worden. Die kwestie is nu hier al zoo dikwijls besproken en ik heb U steeds gezegd, als je dat voorstel wilt doen, komt dan met een regeling voor deo dag die wij zullen moeten handhaven en dat we dan in alle voorkomende gevallen zouden kunnen zeggenziet de verordening maar in. Maar dat hebt U steeds na gelaten en daarom heb ik het dan ook steeds bestreden dat voorstel in be handeling te nemen. Maar omdat het nu al zoolang duurde en het bleek, dat de meerderheid van den raad toch vóór het voorstel Segeren was, heb ik mij laten verleiden tot vooriooplga afsluiting van den dam over te gaan. Ik dacht dat de regeling van den heer Segeren ook wel gauw zou komen en daar ook de meerderheid van den raad voor afsluiting is, heb ik daartoe ast gegeven en haar doen 3teunen op de plaatselijke politieverordening. Nu <unt U toch wel begrijpen dat deze verordening moet gehandhaafd worden, men kan die zoo maar niet met een ge woon raadsbesluit wijzigen, daarvoor moeten nog andere formaliteiten verricht worden en is ook de goedkeuring van hoogere regeeringslichamen noodig. Zoo lang dus aan de verordening nog niets Is veranderd moeten ze aldus worden oegepast. De ambtenaar van het O. M. is hetzelfde gevoelen toegedaan en hij heeft de politie last gegeven iedere over treding van dit artikel te bekeuren. Ea ik geloof wanneer ik aan deze uitspraak de hand houd ik toch zeker de verwijten niet verdien die U mij naar het hoofd slingert. (Zie vervole 2e Blad). Door uwen mond spreekt de stem des plichts tot mijZooals gij zegt, zal het gebeuren.Verstrek dien wees tot moederen.... Zult ook gij hem gaarne zien? Te dien einde zal i£ al doen wat mo gelijk is; ik zweer het u. Endat God ons behoede! Hij zal ons behoeden, antwoordde 't meisje met diepe overtuiging. XI. DE LAATSTE BEWIJZEN. Toen Maurice markiezin d'Argelles ver liet, zal zij, met haar gelaat weggestopt in de kussens van een ziekenstoel snik kende te weenen, niet berouw hebbende over het verleden, evenmin over de toe komst die meer dan duister geworden was door de onnoembare daad van Inès, maar wel over haar eigen nederlaag, over de eindelijkc zegenpraal van Jacques de Rhodes, haar ouden vijand. Aldus, 't was gedaanAl hetgeen zij in haar leven opgetimmerd had, lag in puin! En aan heropbouwen viel niet meer te dei\ken!.. (Wordt vervolgd.) DE ECHO

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1