EEN EDEL HART. ABAND"! WIJK. FEUILLETON. Gemeenteraad. ekering op het Leven. NUMMER 66 Dit blad verschijnt Woensdag-en Zaterdagavond- Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,25 Franco p. post door het geheele rijk f 1,40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1920 Telef. 38, RAAMSDONK. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 14 Augustus des namiddags ten 6 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer Moons. Ongeveer 6 uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering wor den ongewijzigd goedgekeurd en vastge steld. De Voorzitter stelt voor ter behandeling van eenige zaken in geheim comité over te gaan, waartoe wordt besloten. Na een flink anderhalf uur wordt de vergadering heropent. Aan de orde: Ingekomen stukken. Verschillende goedgekeurde raadsbe sluiten worden voor kennisgeving aange nomen. Schrijven van den heer Canters waarin hij mededeeling doet dat hij eigenaar is geworden van het huis thans bewoond door Fijneman. Adressant verzoekt een naast deze woning gelegen terrein, eigen- dom van de gemeente te kunnen koopen. Wordt in handen gesteld van B. en W. ter fine van advies. Schrijven van Mej. Wed. van Houteu waarin zij er op wijst dat het bij regen onmogelijk is droogvoets in haar huis te komen wijl het hemelwater dan geen af voer heeft. Adressante verzoekt om door trekking van het riool waardoor verbete ring in dezen toestand kan komen. Wordt in handen van B. en W. gesteld ter fine van advies. Schrijven van den heer Speetjens ge pensioneerd veldwachter, houdende het verzoek om een toeslag op zijn pensioen. Adressant wijst er op dat hij tengevolge van een breuk, gekregen in en door den dienst niet in staat is nog werk te ver richten. W ordt eveneens in handen gesteld van Burg. en Weth. 2. Schrijven van Burg. en Weth. daar bij ter voorloopige vaststelling aanbieden de de rekening van ontvangsten en uitga ven dezer gemeente over het dienstjaar 1919, vergezeld van daarbij behobrende bijlagen. 3. Schrijven van den Beheerder van het Levetismiddelenbedrijf. daarbij over h«»4-'J leggenne ae naifm?r^iï wmsr eTTverrrcsre- heelen dag ef pïj zijn. kening van dat bedrijf op 31 December 1919. 4. Schrijven van het Burgerlijk Arm bestuur dezer gemeente, daarbij ter goed keuring aanbiedende de rekening van het Burg. Armbestuur over het dienstjaar 1919, vergezeld van de daarbij behooren- de bijlagen. Worden in handen gesteld van eene commissie ter onderzoek, bestaande uit de heeren Lankhuyzen, Schoenmakers en Broeders. 5. Ontwerp-besluit tot herziening dei- jaarwedde en vaststelling van den voorloo- pigen pensioensgrondslag van den haven meester te Raamsdonk (Dorp). De voorzitter deelt mede dat van Snij ders een schrijven is ingekomen, waarin hij mededeeling doet dat hij voor zijn te genwoordig salaris zijnde f 25 per jaar, niet langer het ambt van Havenmeester Tm «DE ECHO TAN HET ZUIDEN" 141) Omgewerkt uit het Fransch. VIERDE DEEL. Hoe kon die vrouw toch, die niet 'be hoorde tot zijnen stand, en zeker geen ver fijnde opvoeding genoot, met haar kiesche wijze van doen zijn hart aangenaam stree lenden er den weg naar vinden! Hij klemde Vallauris' hand in de zijne. Neen, zoo niet, sprak hij: ik bedank u en zal u eeuwig erkentelijk zijn, brave Roselin, om uwe groote goedheid en uw voorbeeldig gedrag ten opzichte mij ner kleindochter! Voortaan hebt gij aan mij meer dan eenen vriend, gij en al de uwen. Ik geloof u heer graaf, en de gene genheid welke gij mij aanbiedt, maakt me gelukkig, want ook ik weet welk een edel man gij zijt. Maar, voegde hij er uaifweg bij, ik gevoel dat er nog vele dingen zijn waar ik niet van op de hoogte ben; nu, ik ben nieuwsgierig. Laurette dat weet ge welLaat me niet wachten. - Heel welGij zult alles weten, Ro selin. En met bewonderenswaardige kiesch- heid, verhaalde mevrouw Vallauris haren °ohtgenoot heel de geschiedenis hunner meegdochter, vanaf de geboorte tot de 'aatste gebeurtenissen, waarbij zij haast wil uitvoeren. Hij vraagt thans f 60 en gaat dit niet, dan verzoekt hij een ander daarvoor te willen aanwijzen. De Voorzitter merkt op dat Burg. en Wethouders op het oogenblik niet weten of de haven dit bedrag wel eens opbrengt. Burg. en Wethouders stellen voor het sa laris op f 25 te houden en, mede ter aan moediging, 10 pet. van het kaaigeld en 10 pet. van de havengelden te geven. De heer Broeders vraagt of de Haven meester dan aan f 60 kan komen. Spreker weet dat er nog al wat aan is te doen. Vooral tijdens de bietencampagne, welke ongeveer 10 weken duurt, is er heel wat werk te verrichten. Nu gelooft hij, dat er niet zoo gemakkelijk aan f 60 is te komen met 10 pet. te verleenen van de opbrengst. Dat is iemand maar blij maken met een dood vogeltje dat niet zingt. De voorzitter merkt op dat de haven- en kaaigelden met 100 pet. zijn verhoogd en nu de twee eerste maanden al meer dan f 60 is ontvangen en nu moet de drukke tijd nog aankomen. De heer Broeders kan zich met het voorstel van Burg. en Weth. vereenigen 1 indien de Havenmeester er op in wil gaan. Hij merkt op dat men toch niet uit het oog mag verliezen, dat men voor f 60 toch nooit een geschikt havenmeester kan krij gen. In overweging dient z.i. daarom te worden genomen, of het niet beter zou zijn een minimum te bepalen. De V oorzitter zou het verstandiger vin den om, als meer aan den havenmeester moet worden gegeven als de haven op brengt, de heele boel maar vrij te laten. De heer Lankhuyzen is de meening toe gedaan dat na de aangebrachte verbete ring aan de haven, de opbrengst heel wat grooter zal zijn en de havenmeester meer dan f 60 zal krijgen. Voorziter. Burgm. en Weth. hebben het voorstel van 10 pet. gedaan om hem wat aan te moedigen. Wil de raad een mini mum van 1' 60 garandeeren? Broeders. Ik durf in overweging te ge ven het zoo zeker te doen, want een ander geschikt persoon zal men er niet gemak kelijk voor vinden. De heer de Wit kan zich er goed mede vereenigen omdat er werkelijk vele werk zaamheden aan zijn verbonden welke heel wat tijd in beslag nemen. Zoo moet de WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COULANT. Uitgave: Waalwlfkschc Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Met algemeene stemmen besloten. 6. Ontwerp-besluit tot aankoop van het transformatorgebouwtje in de Luiten-am bachtstraat. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 7. Benoeming van een viertal personen om voorgedragen te worden aan den heer Commissaris der Koningin tot het doe eener keuze van 2 zetters van 's Rijks di recte belastingen. Aan de beurt van aftr ding zijn de heeren D. Lankhuyzen Gzn en H. D. van Alphen. Na eenige stemmingen worden candi daat gesteld de heeren Lankhuyzen e van Dongen Torman, Van Alphen en Zijl mans. Benoeming stembureau voor de ver kiezing van een lid der Kamer van Koop handel alhier. Worden benoemd de heeren De Wit e het leven had ingechoten bijzonderh den waarvan de fabrikant hoegenaam niets van wist. Maar ontrukte de treurige geschiedenis der familie de Rhodes hem tranen; deden de misdaden van de mar kiezin d'Argelles hem opwellen van ver ontwaardiging en toorn; ontstelden de lot gevallen van Henriette en de gevaren die zij geloopen had, hem diep, toch was dit alles nog niets bij hetgeen hij gevoelde toen hij de vlucht van Inès vernam, en het vertrek van Diane die hare pleegdochter was gaan opzoeken. O! die deugnietster, riep hij woedend uit, die afgrijselijke deugnietsters! De eene heeft de andere niets te verwijten!.. Niets weerhield nu nog mijnheer de Rhodes om den burgerlijken stand zijner kleindochter in orde te brengen. Souri- quette, gelukkig ondanks al hetgeen er rond haar voorgevallen wasf=» herstelde zachtjes aan. Er werd afgesproken, dat allen eenen tijdlang in de Pyreneeëen zouden verblij ven, niet op Argelles, ditmaal, doch te As- tarac. Zoodra het weder het toeliet, zou men afreizen. En terwijl men reeds toebe reidselen maakte tot het vertrek, ontving Jacques een dringend telegram uit Bor deaux, luidende: »Ik kon mijne belofte nog niet houden en mij naar Argelles begeven. Vond moe der stervende. Wil u zien, vooraleer laat- sten snik te geven. Smeek u aanstonds te komen. „Michel Castarède". Nog dienzelfden avond vertrok mijn heer de Rhodes met den sneltrein naar Bordeaux, waar hij 't anderendaags in den morgen aankwam. Michel ontving hem bij 't afstappen van den trein. Jacques drukte stilzwijgend de hand Klijn en als plaatsvervangers de heeren Lankhuyzen en de BruyJl. 9. Staten van oninbaar en te verhalen posten van plaatselijke belastingen be trekking hebbende op de rekening ovei' 1919. Voorzitter zegt dat zuiks in de vooraf gaande geheime zitting is behandeld. 10. Ontwerp-besluit tot het aangaan eener tijdelijke geïdleening van f 50.000. Wordt besloten aan te gaan tegen een rente van ten hoogste 6 pet. 11. Ontwerp-besluit tot wijziging der gemeentebegrooting dienst 1920. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt be sloten. 12. Schrijven van Gér). Staten betref fende vereeniging der gemeenten Geer truidenberg, Made-Dri tonelen, Raams donk en Waspik. De Voorziter zegt dat Od. Staten schrij ven, dat vereeniging niet alleen wensehe- lijk is voor de daar ui' voortvloeiende groote bezuinigingen, maar vooral ook wijl daardoor betere vei.zorging van alle zaken mogelijk is. Nu Geertruidenberg voor militaire be- teekenis is vervallen, tooi-t een blik op de kaart reeds aan, dat Geertruidenberg, Raamsdonk en Waspik als van zelf een geheel moet uitmaken. De'oppervlakte zou dan bedragen 4627 H. A. met 12632 zielen. Ged. Staten wijzen er op dat deze opper vlakte niet te groot is want Zgvenbergens oppervlakte is nog ruim BOO rf. A. grooter. Acht dagen na dit schrijven is van Ged. Staten nogmaals een schjjjjven ingekomen waarin zij er op wijzen <jat het wensche- üjk is om ook de gemeente Made en Drim- melen bij de combinatie l. voegen. De Voorzitter zegt dat dit belangrijk sPhrijven eene bespreking in tie verga deringen van Burg. en Weth. alsmede in die van de Commissie Iteeft uitgemaakt. Alles is in den breede besproken en van alle kanten bekeken. HU heeft van alle gemeenten van de laatste 10 jaar de schuldenlast eens vergeleken en ziet men oppervlakkig, dan zou men zeggen dat deze nog al wat uiteenloopen. Zoo had Geertruidenberg over het dienstjaar 1918 een schuldenlast van f174450, Raamsdonk t 97230 en Waspik f 78250 wat per hoofd uitgerekend is voor Geenruidenberg f 64 vn°f e^° 'per hoofd, voor -Geertruidenberg i 2.6!), voor Raamsdonk f 0.53 en voor Waspik f 0. 64. Spreker wijst er op dat men aan de hand van deze cijfers niet di rect kan zeggen dat wij er zooveel beter voors'aan, want bij ons zijn onder deze Telegr.-Adre»ECHO. cyfers niet begrepen de kosten van openbaar ondeiwijs omdat wij deze hier niet meer hebben, doch door de gelijk- j toiling van het bi;zonder onderwijs kiij- gen wij deze kosten ln de toekomst ook weer. Verder mag niet uit het oog worden verloren dat Geertruidenberg eene groote opbrengst heeft en nog grootere heeft te verwachten, uit de gemeente-goede ren, zoodat de cijfers zoo bekeken, niet zoo ontzettend veel gaan schelen, al blijft het feit dat Raamsdonk en Waspik er flnantleel beter voorstaan. Een conclusie trekken aan de hand van deze cijfers gaat niet. Daarover moet meer, dieper worden nagedacht. Het zou dan ook geen motief zijn om vei- eeniging van deze gemeenten aan de hand daarvan af te wijzen, want gaat men in de toekomst kijker, dan zal men geheel anders gaan denken. Voorop moet worden gezet, dat Geertruidenberg door zijn ligging en nog andere factoren zijn schuldenlast makkelijker minder zal zien worden. Door vereenlglog van Geertruidenberg, Raamsdonk en Waspik, zou per jaar aan bezuiniging van salarissen van ambte naren zijn te verkrijgen f25000. Dat is natuurlijk niet het eerste jaar, want een ieder zal begrijpen, dat het niet aangaat I al deze ambtenaren zoo maar een, twee, drie aan den dtjk te zetten. Verder krijgt men eene groote bezuiniging door presentiegelden van de weihcudcrs en raadsleden. De groote vereenvoudiging ïo de adminlstra'ie die men verkr» gt brengt ook een bezuiniging van 5 a 6 duizend gulden per jaar. Kiezerslijsten, bevolkingsregisters, Registers van den Burgerlijken Stand, dat alles gaat heel wat minder kosten. Bovendien heeft men bij eene groote gemeente dan nog het voordeel, dat meu voor de bevolking beter zorg kan dragen door een bevol kingsagent aan te stellen welke tevens belast is met het nagaan van de belas tingen, wat groote voordeelen met zich b'engt en waardoor men een betere vaststelling krijgt. De kosten van politie zullen niet ver minderen, maar het voordeel Is weer een beter toezicht. reorganiscerd. Er zuilen daneenoriwce motorbrandspuiten moeten komen en nu verkeeren we hier in de gunstige omstandigheid dat er reeds een motor brandspuit ls, te Waspik, zoodat er slechts een zou behoeven te worden aangeschaft. 43.e JAARGANG. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum f 1.50 Reclames 30 cent per regel. 1843. 21.456.813— 2.913.587.- wees duizend maal Zij stegen beiden in het rijtuig van den heer Bonne waarin Castarède naar 't sta tion gekomen was, en dat weldra stilhield voor eer. net huis: daar woonde Michel sedert zijn huwelijk. De toestand waarin hij de voedster van Diane aantrof, maakte diepen indruk op graaf de Rhodes. Op haar gelaat, uitge mergeld door de ziekte, las hij weerga- looze smart. Ondanks hare misdadige zwakheden, was er een grond van oorspronkelijke eer lijkheid in de ongelukkige zieltogende overgebleven, en dat veroorzaakte haar onuitsprekelijke folteringen nu zij op haar uiterste lag. Misschien ook had het midden, waar zij in was sedert hare ziekte een weldadigen invloed op haar uitgeoe fend: zij had nu het leven op een andere wijze beschouwd, in dien dampkring waar alles vrede en rechtschapenheid ademde, en koesterde nu weer een andere meening 'nopens lasten en plichten. Toen zij graaf de Rhodes zag, begon zij geweldig te heven, en dikke tranen rolden over hare wangen. Zij poogde hare han den te vouwen, maar zij kon niet meer, zooverre waren hare krachten gesloopt. O, mijnheer Jacques! stotterde zij vergiffenis, vergiffenis!' Graaf de Rhodes zag al zoo bleek als de stervende zelf. Want kende hij heel het drama van den dood van Marguerite, hij wist niets, of heel weinig, rakende de misdaad welke hem Blanche, zijn teergeliefde echtgenoo- te, ontrukt had. Vergiffenis! vergiffenis! herhaalde de stervende, hem stom, roerloos, met starend oog ziende staan voor het bed. Jacques moest al zijn wilskracht ter hulp roepen om zich te onttrekken aan de hartverscheurende herinneringen die iir menigte voor zijnen geest opdoemden. Met een gebaar wees hij naar Michel, die met neergeslagen oogen, gelijk een plioh- tige daar stond, het gelaat door angst ont steld. Gij verdient niet dat ik u vergiffenis schenke zeide hij langzaam en plechtig, maar ter oorzake van hem die zich jegens mij gedraagt als een zoon, en dien ik har- lelijk liefheb, kan ik u niet de eeuwigheid laten ingaan, beladen met de vermaledij- ding welke u terneerdrukt. Bij die woorden heropende Annette ha- er oogen, die zij gesloten had, den blik van graaf de Rhodes niet kunnende ver dragen. Ik hen zwak geweest, sprak zij maar niet misdadig, zooals gij meent. Ik heb slechts mijnen plicht gedaan. Een ster vende, die mijne weldoenster geweest was, had ik gezworen mij heel en ganscli aan haar dochter toe te wijden, en dat heb ik gedaanEen wil, sterker dan de mijne, heeft mij beheerscht, heeft mij ge brokenAls ik het wel beschouw, ben ik zeer plichtig geweest, maar wat heb ik geleden, God! wat heb ik toch geleden! Zij lichtte hare hand op met een gebaar van onuitsprekelijke wanhoop, terwijl weer overvloedige tranen over haar uit gemergeld gelaat rolden, en de buigingen harer stem zoo hartverscheurend werden, dat zelfs Jacques, ondanks al de grieven welke in zijn gemoed tegen die rampzali ge vrouw opgehoopt waren, innig ont roerd was. Eilaas! wat had Diane gemaakt van die vrouw, welke haar bemind had tot misda- Straatverlichting; geeft geeo bezuini ging. Voor het onderwijs brengt vereeniging weer groote voordeelen. Voor een groote gemeente kan worden opgericht eene Hooge Burgerschool, zeker eeuBurgei- avondschool en niemand zal gevonden worden, die eene dergelijke Instelling voor deze omgeving niet zou toeju chen. Ook wat betreft hef geven van goede cursussen in de land- en tuinbouw zou ter hand kunnen worden genomen. Bij vereeniging zou dat gaan, nu wordt daar vaak tegen op gezkn, wijl de kosten voor een kleine gemeente te hoog zijn. Het armwezen blijft hetzel'de echter tnet dien verstarde dat men zou krijgen een armenraad waardoor men betere samenwerking zou verkrijgen tusschen e particuliere en gemeentelijke Instel- hogen. De finaDcieele toestand van de a- menicstelilngen zijn van alle gemeenten gunstig. Geertruidenberg heeft zijn Gods huizen die gunstig zijn, Waspik heeft zijn Armbestuur dat nog veel beter is en dat van Raamsdonk is ook goed te noemen, zoodat men zich hierover allerminst ongerust behoeft te maken. Nijverheid en Handel kan beter bij een groote gemeente tot zijn recht worden gebracht, evenals de arbeids bemiddeling en besnijding tegen werke loosheid. De behandeling daarvan is nu treurig en zoowel niet in het belang van de menschen als van de gemeente. Door vereeniging zullen ook groote werken moeten worden tot stand ge bracht. Aanleg of verbetering van wegen zal niet achterwege kuonen blijven. Wel behoeven deze niet in onze gemeente te worden aangelegd, want hier is het wegennet zeer goed, maar In een andere gemeente laat dat veel te wenschen ove» Woningbouw zou Thoeten worden voorigezet maar dan moeten er be palingen worden gemaakt dat er orde in het bouwen komt en men niet overal waar men maar wil, een huls kan neer zetten. Oprichting van een Waterleidingbedrijf zcu zeer noodzakelijk moeten gebeuren, een gemeentehuis, een abattoir en nog meerdere groote werken. Daarna doet spr. voorlezing van een door den directeur van het electrlciteits- bedrijf en een door de Llps uitgebrachte rapport. De directeur van het electrlciteits— bedrijf toont in zijn rapport aan dat door vereeniging van gemeenten eene billij kere toepassing in het betalingssysteem kan worden gebracht. Voor dit bedrijf zou hij vereeniging toejuichen. Ook dr. Lips acht vereeniging in het belang van de openbare gezondheid. Dan toch zal verbetering van drinkwater kunnen worden verkregen, wat met het oog op de meermalen voorkomende typhus-gevallen zeer wenschehjk ls. Bo vendien kan meer gedaan worden voor eene goede rloleering,ontsmettingsdlenst, oprichting van een fllok ziekenhuis, op richtte van consultatlebu'eaux, waar- ligheid toe. Een martelares, die zij thans aan haar lot overliet Kunt gij mij de zwakheden doen ken nen, waar gij zulke wroeging over ge voelt? vroeg mijnheer de Rhodes. Ik weet thans nagenoeg alles wat er gebeurd is, en heb er de bewijzen van. Iets nochthans, is mij onbekend, iets dat ik volstrekt weten wil. Spreek, zei ze. Ik heb mijnen zoon beloofd u in alles te gehoorzamen. Jacques werd nog bleeker. 't Was alsof dew oorden zich niet méér door zijne keel konden wringen. Er verliepen eenige mi nuten, voordat hij de vraag kou uitbren gen \velke op zijne lippen verschroeide: Hoe is mijne vrouw gestorven? De zieltogende huiverde geweldig; zij lieth aar hoofd achterover vallen, en zoo hevig was de aandoening, veroorzaakt door 't oprakelen dier herinnering dat men haar dood zou hebben gewaand. O! Sprak zij eindelijk, verschrikke lijk, verschrikkelijk! Mevrouw de gravin had Diane zoo vurig bemind, zoo hartelijk verzorgd, zoo dikwijls tegen u beschermd, mijnheer JacquesEn zij heeft haar gedood! Mijnheer de Rhodes moest steun zoeken uan dc bedsponde ora niet te vallen. Zeg mij alles wat gij weet, drong hij aan. Annette gehoorzaamde. (Wordt vervolgd.) 1>E IXII# VAN;lïCTZill ti.hi.'ii f.'ii ge wordt aldus

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1