Provinciaal Nieuws BPIfBNLAJSD. door veel kan worden degaan ter voorkoming; van kindersterfte, keuring van consumptie-artikelen, schooltoezicht, schoolartsen, Sportterrein, verbetering; van volkshuisvesting enz. enz. De Voorzitter brengt dank aan beide heeren voor hun keurig en zaakrijk rapport. Naar aanleiding van deze rapporten en naar aanleiding van de besprekingen stellen Burg. en Weth. voor aan Ged. Staten mede te deelen, dat, alhoewel Raamsdonk uit een oogpunt van eigen belang verecnlglng voor haar niet direct wenscheiijk acht, men uit een oogpunt van algemeen belang wel voor vereenl- glng Is te vinden en gaarne haar eigen belang wil opofferen voor dat van het algemeen belang en dat men vereenlglng met Made en Drlmmelen niet wenscheiijk acht. De heer Broeders vraagt en verkrijgt het woord om over deze aangelegenheid in den breede te spreken. Wij waren echter, niet In de gelegen heid, langer te blijven zoodat we zeer tot onzen spijt, van het verdere verloop der vergadering geen verslag kunnen geven. Naar aanleiding van de vaststelling der Welchselgrens door de Entente, schrijft de Voiwarts, dat de toekenning van den rechter Welchseloever aan Polen In strijd is met den uitslag van de volksstemming en met de betrokken bepalingen van het vredesverdrag. De beslissing van de Entente is uitsluitend een daad van welwillendheid jegens Polen, een welwillendheid, die de Entente niet bij machte is op andere wijze te uiten en die in verband met den dringenden toestand geenszins Is wat ze bedoelt te zijn een pleister op de wond. Een Vlaamsche betooging- Een correspondent te Brussel meldde gisteren De voorspelling van de anti-Vlaamsohe pers, dat heden »de activistische revo lutie4 zou uitbreken, is niet bewaarheid geworden. De dag had een kalm ver loop, al was het in de stad ook zeer druk. Wei waren er bijzondere maat regelen getroffen verscheidene duizen den gendarmen uit alle steden van het land wareD te Brussel saamgetrokken en de troepen van het garnizoen moch ten de kazernes niet verlaten, maar nergens deden zich relletjes voor. Iu den loop van den namiddag ver gaderde la de Viaamaciic brcuweri? het gemeentcbondeu van Vlaamsche oud- strijders. Een 500 afgevaardigden waren opgekomen. Alleen de Vlaamsche pers werd toegelaten en de redacteuren van de Fr'ansche bladen, die de beweging der oud-strijders in een valsch daglicht hadden gesteld, op beleefde wijze ge weerd. Verscheidene sprekers namen het woord. Advocaat Herchx, die dr. Verduyn als voorzitter vau den Vlaam- schen oud-str»Jdersbond vervangt,elsch'e, onder luide toejuichingen, de invrijheid stelling van den gearresteerden leider. Ons wachtwoord, zegde hij, is niet geweld, maarorganisatie, om druk te oefenen op de Kameileden. Spreker wees er verder op, dat de reden vao dr. Verduyn's aanhouding ecu mysteile blijft. Men heeft in hem de Vlaamsche oud- strijdeis willen treffen en den ondergang der machtige organisatie beoogd. Dit zal niet lukken. Ook zette hij een pro gram uiteen van steun aan de oud strijders, strijd tegen de woekeraars, aktie tegen het overdreven militarisme, aktie tegen de militaire verbonden, aktie vóór 'amnestie voor hen, die io eea oogenblik van zwakheid handelden In richting van een internationale van oud- strijders, heropbeudng van het land. Een motie werd vervolgens onder applaus goedgekeurd, waarbij 95,000 Vlaamsche oud-front-soldaten zich soli dair verklaren met den aangehouden leider, dr. Verduyn krachtdadig protest aanteeksnen tegen de beschuldigingen, die er tegen hem zouden kunnen Inge bracht zijn en een beroep doen op koning Albert als oud-strijder, om Verduyn's io vrijheidstelling te bekomen. De slotwoorden van deze motte luideD Verduya v>ij of wij er bij! Ook werd er protest aangeteekend tegen de in beslagneming vau de vlag van den bond Antwerpen door het parket. Deze vlag werd reeds door een andere vervangen, vervaardigd uit saamgenaaide loopgraven- zakjes met den Vlaamscheo leeuw er op. Ook besloot het congres nog, zij het met eeulg voorbehoud, vooiloopig vrede te hebbeu met de dotatie aan de oud- strijders, zooais die door 'Kamer en Senaat is aangenomen. De vergadering giog vervolgens in alle kalmte uiteen. Er werd op straat niet betoogd. Sommige laatste berichten zeggen dat de toestand voor de Polen wat beter wordt, andere dat Warschau is gevallen. Vau dit laatste is echter ook geen be vestiging ontvangen. De vredesonder handelingen tusschen Polen eu desovjet- regeeriog zijn te Minsk begonnen, onder voorzitterschap van Radek. Het »Neue Manb. Volksbl.* meldt: Reizigers uit S'. Wendel spreken van groote troepea-transoorteu, welke de Franschen concentreereo. De passencontrolc Is verscherpt. Be reden patrouilles elschten van de reizigers op straat meerdere malen huu passen te toooen. De burgemeester van St. Wendel is gevlucht. Zijn huls Is door de Franschen bezet. Slechts de arbelderstreloen rilden die door de Franschen worden bestuurd. Ondanks de hooge premie van 200 Mk. per dag, welke de Franschen aan de machinisten hebben toegezegd, heeft er zich nog niemand aangemeld die bereid is om te rijden. Naar een Romeiosche correspon dent meldt, zal volgens voorloopige schatting, wegens de buitengewone droogte, de graanopbrengst van 1920 613.000.000 K.G. minder bedragen dan in 1919. hoewel dit jaar 273.000 H.A. meer bebouwd werden dan het vodge jaar. Te Parijs zijn vier gevallen van builenpest geconstateerd, waarvan één met doodelijken aloop. Waalwijk, 18 Aug. 1920. Bij het te 's-Graveohage gehouden examen voor Hoogdultscb L. O. slaagde o.m. de Eerw. Broeder Romanus, in de wereld den heer W. H. A. J. Schrljne- makers. De heer Jud. Timmermans Phzn legde 11. Zaterdag te 's-Hage met gunstig gevolg het elnd-exameo H. B. S. 5-jarlgen cursus af. De heer Timmermans is een leerling van het WiMebrordus-college te Katwijk. Bij koninklijk besluit is aan de gemeente Waalwijk een bijdrage toege kend uit 's Rijks kas van ten hoogste f21,131,25 ten behoeve van den bouw v;n 8 middenstandswoningen door deze gemeente. Eindelijk dau is de subsidie afgekomen en kan en zal dan direct be gonnen worden met den bouw der acht mlddenstandswoniogen in de Mr. van Coothstraa*, waaraan zoo groote behoef te bestaat. Een woord van lof mag aan voorzitter en secre:aris der bouwcom missie niet onthouden worden voor hunne onvermoeide pogingen ten deze. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk is het volgende adres aan dec Minister van Financiën verzonden 1(J Augustus 192U. Ontwerp van wet Heffing Weeldebelasting. Onze Kamer nam met belangstelling kennis van het ontwerp vao wet tot heffing van een weeldebelasting, ons door Uwe Excellentie toegezonden. U veroorlove ons enkele bemerkingen op het ontwerp te maken. Ie. Het is ons niet geheel duidelijk wat moet worden verstaan onder het begrip goudleder (No. 25 vat» de Tabel) een nadere omschrijving van het artikel komt ons wel gewenscht voor. 2e. Blijkens de Tabel (No. 74) zullen ook worden belast scnocceo met b.v. lakoeuzen. Wij meenen onder Uwe aan dacht te moeten brengen, dat met lak oeuzen vervaardigd schoenwerk volstrekt niet onder het luxe-schoeisel is te rang schikken. Integendeel aan de goedkoop ste schoenen worden lakneuzen verwerkt. Wij vreezen trouwen®, dat bij een belasting vao schoenen, die geheel cf gedeeltelijk van lakleder zijn vervaardigd een sterke vermindering van de vraag naar dit artikel zal optreden. De heffing, die vermindering van pioduc'.le tenge volge moet hebben, is naar onze meening bij de verontrustende slapte in de schoen industrie verderfelijk. Wij moeten ernstig bedenking maken tegen elke belasting op schoenen of op leder voor de ver vaardiging daarvan. 3e. Wil de wet Inderdaad een belas- ling geven op weeideariikelen, dan zal naar onze meening vrijstelling moeten worden gegeven voor de artikelen Benzine (No. 9), Brandkasten (No. 16), Hulstelefonen (No. 36), voor zoover dfze gebvulkr wo-den voor indus:rleele doel einden, benzine dus als grondstof voor de fabdcage of krachtontwikkeling, brandkasten en huistelefonen In fabrieken of werkplaatsen en io kantoren. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Ia het verslag van den toestand der provincie Noord-Brabant over 1919 wordt door de K. v. K. te Waalwijk o a. een overzicht gegeven van den toestand der ledernijverheid in dat jaar. Wij onl- lecnen er het volgende aan De toestand van den groothandel was in het begin van het jaar ongunstig, voor eer goed deel veroorzaakt door de be perkende bepalingen op den Ic- en uit* voer. Van lieverlede verbeterde echter de toestand, zoodat hij in het 2e en 3e kwartaal van het jaar zelfs gunstig kon worden genoemd. Na het vervallen der beperkende bepalingen op den Invoer werden de aanvoeren van leder en looi stoffen op groote schaal hervat. De aan voer van zooileder geschiedde in hoofd zaak uit Amerika, waarbij de mindere kwaliteiten de grootste hoeveelheden vormden juist deze toevoeren waren zoo overmatig groot dat. tegen het einde van het jaar de verkoop stil stond. Ook overledersooiten werden aanvankelijk in hoofdzaak van Noord-Amerika geïm porteerd, later kv/sm ook het Dultsche artikel weder aan de markf, dat aan zeer hooge prijzen van de handging bij den ruimeren aanvoer bleven de mindere soorten ten slotte onverkoopbaar. Ia looistoffen werden ia den beginne veel zaken gedaan, doch door de malaise in de lederindustrie die tegen het einde van het jaar intrad, werd de groothandel in dit artikel ook zeer beperkt. De toestand van de groot-nijverheid (speciaal de schoen en ledernijverheid) gaf over het algemeen genomen reden tot tevredenheid. In belde takken werden drie phasen doorgemaakt: stilstand, voor uitgang en teruggang. Het eerste kwartaal wa9 zeer slecht, zoowel tengevolge van de algemeene depressie, als 3öor de groote voorraden leerloos schoeisel en standaardschoenen die toen niet verkoopbaat meer waren. Zelfs trad tijdelijk werkloosheid ia de schoenindustrie in. Ia April begon de industrie echter weer op te leven, omdat gelegenheid werd gegeven tot export waarvan ruim gebruik werd gemaakt. Zeer veel werd verkocht naar België. Na het dsrde kwartaal kwam echter in zinking zoowel voor de schoenindustrie als voor de lederindustrie. Aanbiedingen van Amerlkaansch schoeisel had een zeer storenden invloed op den verkoop van het blnnealandsche artikel. Door de lage valuta en het herstellen der Industrieën in de landen die in oorlog geweest w^ren, nam de inport van bul- tenlandsch schoeisel al mier en meer toe, zoodat de schoenindustrie op het eind van het jaar zeer slecht was en de vooruitzichten voor 1920 alles behalve gunstig. Ook de lederindustrie kwam op het einde des jaars In een zeer ongun stige conditie zoowel door de gioote invoeren van Amrrlkaansch zoolleecier en bukenlandsche overledersoorten als door de intredende slapte ln de schoen industrie. De lederindustrie onderging in 1919 nog belangrijke uitbreidingen. In hoofd zaak door reeds in 1918 aangevangen verbouwingen en stichting van nieuwe fabrieken. De aanzienlijke uitbreidingen in de blnnealandsche lederindustrie zullen Import van bultenlandsche leder op den duur zeer bemoeilijken, tenzij de valuta kwestie deze industrie parten speelt. "Te Waalwijk gamonden algemeeue »o'?£7fiVg ?an Wtulwyks Belang was dmk bezoch'. De vcorzitte», de héér Pk. Titnme?aiar>, deelde in zijn opening?wco'd mede, d t de heer C. Wiilox ontslag had genomen als presi dent, bracht h«m dank voor het vele wat hij voor de vereenigiug had gedaan en be loofde als nieuw-gekozeu voorzitter al zijn krachten te znllen wijden aan de belangen De voorzitter bracht den grooten dsn»: der vergadering aan de commissie voor dit prachtig succes, een bewys van haren ij ver en werkkracht. Re-loten weid de propagsnda- commissie peim»m?iit te verklaren. Zij ztl als voornaamste tavk honden het aanwer/en v«u nieuwe Wden, doch tekens op en aanmer kingen, adviezen enz.aanhetbesinnr van W.B. overbrengen om zoodoende bet belang der veree igiug meer en meer te dienen. -J De voorziHer doet d a»na verschillende mededeelingen bïtnff-mde de stichting van het operatie-kame -fonds en de manier waatop hierdoor gdden zijn byeen te k'ijgen, nl. doordat dsarvoor ieder zooveel mogelijk in eigen kring werkt, verder het geren van weldadigheids-uitvoeringen enz., tetwyl ten slotte wordt ?oorgesteld daaraan te verbinden contribneerende leden en lichameD personen, fabtiekeü, vereenigingeu e.d. die jaarlijks contribute betalen, om zoodoende spoediger tot verwezenlijking dezer noodzakelijke instelling te geraken. Voorts kwam 't sportterrein weer ter sprake en de daar over met deu inspecteur der lichamelyke oefeningen in gang zijnde onderhandelingen j het Koninginnefeest dat met algemeeue goedkeuring thv s op de gewone wijze zal worden gevierder werden eenige mede- deeliogeu gedaan »au de werkzaamheden ven 'i bestnur inufce veikee-s- en onderwijs- belaogen, er we deu eenige subsidies verleend voor prijzen iu wedstrijden en kwam tén slotte nogmaals het idee fancy-fair ter tafel, wat werd aangeh uden tot eene volgende gelegenheid. De interessante en geanimeerde vergade ring werd daar' a gesloten. In het verslag onzer provincie over 1919 wordt een overzicht gegeven be treffende de elektrificatie onzer provincie, welke werken reeds ziin toi stand ge komen, en welke in 1920, zonder stag natie, gereed zullen komen Kabels zul'en gelegd worden naar Zwaluwe, Etten-Leur Waspik, Capelle, Waalwijk, Cuyk, Oefielt, Beugen, Boxmeer, Sambeek, Maashees, Beers, Gassel, Grave, Zeelst, Meerveld- hoveo, Veldhoven, Aalst, Waalte, Val- kenswaard, Kaatsheuvel, Loonop-Zand, Rosmalen, Berlfcum. Heeswijk, Dlnther, Vught, St. Mlchels-Gestel, Schijndel, Veghel, St. Oedenrode, Gemert en in de meeste dezer gemeenten zijn reeds maatregelen genomen, om, zoodra de kabels gelegd zijo, de electrische energie ook te kunnen betrekken en aan de in woners te distrlbueeren. Tegen het einde van dit jaar zullen wellicht ook nog kabels gelegd kunnen worden van Roozendaal naar bet Zuid westen der provincie. Maandag 16 Aug. had ln Malson Boes te Tilburg eane algemeene veiga- dering van den Ned. R. K. Bond vao schoenfabrikanten plaats. Aan deze vergadering was vooraf gegoan eene vergadering van het Hoofd bestuur. Ongeveer balf drie opent de Voor zitter, de heer B. Timmermans, de ver gadering voor een goed bezette zaal. Alvorens tot de behandeling van de agenda over te gaan wenscht de Voor zitter met een enkel woord den toestand waarin de icdustiie verkeert, te schetsen. Ea dan moet hij er al aanstonds op wijzen dat deze alles behalve roos kleurig is. Wel is waar, heeft zich een k'elne opieviog voorgedaan maar dit was slechts zeer kort en meer een kleine selzoendrukte te noemen, althans geen blijvende drukte zooals dat voor den ooilog en ook nog daarna het geval is geweest. Het gevolg hiervan is dat men nu meermalen hoort dat op fabrieken personeel ontslaan Is moeten worden ofwel, dat de werktijd, alhoewel reeds zeer kort, moot worden ingekrompen Ook de export staat nog zoo goed als geheel stil. Slechts zeer kleine partijtjes gaan er naar Noorwegen, Denemarken en Zweden. En zoolaeg de valuta zich niet herstel', zal op een geregelden export niet gerekend mogen worden. De import daarentegen neemt steeds grootere verhoudingen aan. In de eerste 4 maanden van dit jaar Is voor niet minder dan 4.5 mlllioen Ingevoerd. Al leen in de maand Mei is nog voor 1.5 mlllioen ingekomen. Dat zijn cijfers die spreken en daarom heeft het Hoofdbe stuur over dezen geweldigen invoer zich zocder echter het minste succes. Tengevolge van dit alles zijn de voor raden bij de fabrikanten groot en dc orders slechts schaars. Mea zal, bij alle te nemen maatre gelen met den toestand waarin de industrie verkeert, rekening moeten houden. Vervolgens heet hij den heer Levy, afgevaardigde van den Nederl. Bond van Schoenfabtlkacten welkom. Nadat de notulen van de vorige ver gadering onveranderd waren goedge keurd en vastgesteld, deed de Voorzit er mededeellng dat van bet bestuur van den Chr. Fabrieks- en Transportarbel- dersbond, van de Ned. Ver. vaa Fabrieks arbeiders, de Neutrale Schoen- en Le- derbewerkeïsbood en Ned. R.K, Leder bewerkers-arbeidersbond, een schrijven Is ngekomen waarin ze mededeelen dat ze et Contract opzeggen en spoedig wij- Igingen zullen indienen welke ze io het ieuw te stellen Contract weoschen op- enomen te zien. Vervolgens stelt de Voorzitter aan de orde, bespreklrg van het Collectief ar beidscontract aan te gaan met de werk meesters. Alvorens daartoe over te gaan, wil hij er op wijzen, dat met de weikmeesters vijf vergaderingen Nzijn gehouden door de Commissie daartoe aangewezen en dat deze steeds op de aangenaamste wijze zijn 'gehouden. Echler zijn de werk meesters thans ontstemd omdat hei contract zonder dat ze da irover zijn ge hoord, io de Schoenindustrie is afgedrukt. Hij wijst er echter op dat dit op een misverstand berust bij de wetkmeesters. Immers het in de Schoenindustrie afge drukte is slechts voor de leden van den Bond van Schoenfabiikanten een ont werp wJtFbp deze vergadering zal worden besproken en daar waar ooodig gewi{zlgd. Daarna zal het den weikmeestersbond ter behandeliDg worden aangeboden. Dus het is absoluut niets bindends maar alleen een ontwerp. Ook de heer Denteneer wijst daar nog eens op en gaat dan vervolgens over tot a'tlkelsgewijze behandeling. Een der leden vraagt of het de be doeling Is van art. 21, waar wordt ge sproken dat contiactanten zich met de helft van hnn vermogen aansprakelijk stellen, >het bondsvermoges.» Dit wordt bevestigend beantwoord. Bij art 3 had eenige bespreking plaats betreffende de te houden examens. Ook wordt gewaarschuwd niet al te veel waarde te hechten aan een getuigschrift uitgereikt voor het bezoeken van cur sussen. Gebleken is dat aan menschen die slechts tweemaal eeu cursus hebben be zocht, toch ren dergelijk getuigschrift j is uitgereikt. Ook werd de vraag geopperd hoe zou moeten worden gehandeld met een prima kracht, die men uit het bullen- land wil betrekken. Dit zijn extra gevallen en opgemerkt wordt dat deze ioplaats van werkmees ter wel bedrijfsleider zullen worden, buiten dit contract vallen. Een der sprekers vraagt of er reeds genoegzame leden zijn aangesloten bi| den bond van werkmeesters om eene bepaling in het contract op te nemen houdende de bepaling dat de werk meester moet georganiseerd zijn. wil hij bij de aangesloten fabrikanten in dienst betrekking komen. waarop wordt geantwoord dat zoo goed als alle werk meesters zijn aangesloten. Aangedrongen wordt de bepaling, dat het den werkmeester verboden is na tijd voor een ander te werker», streng te handhaven. Na nog eenige bespreking wordt be sloten aan de Commissie volmacht te verleenen tot het afsluiten van eeu contract met de werkmeesters tenzij er ingrijpende veranderingen io zouden voorkomen. Daarna ging de vergadering over la eene huishoudelijke vergadering ter be spreking collectief contract werknemers. Naar wij vernemen zal volgende week Maandag andermaal eene algemeene vergadering worden gehouden. Zondagavond omstreeks 10 uur heeft een motor-ongeval plaats gehad op der Helvolrtschen weg bij Vught. De heer L. K. uit Waalwijk reed met zijn motor in matigen gang van de rich ting Vught, terwijl een rijtuig bespannen met één paard van tegenovergestelde richting kwam. Doordat het rijtuig ééa carbld-lantaarn had, meende de heer K. dat een fietser kwam aangereden, het was pikdonker, en deze kon passeeren. Het gevolg was dat de heer K. met zijn voorwiel tegen den vooras van het rijtuig reed en tegen den grond smakte. Met een ernstige hoofdwonde werd de heer K. door rijks politie binnengedragen in het café Kluijt- mans, waar dr. Hillen de wonde verbond. Later is de gewonde per auto. naar Waalwijk vervoerd. De as van het rijtuig was gebogen en de motor ernstig beschadigd. Ztjo tces*and Is beterende. Wedvlucht jonge duiven. Quievrain Zondag 8 Augustus, afstand 170 K.M. aank. 1.48.46. 1.50.39. 1.55.56. 1.56.10. 1.56.12. 1.57 29. 1.56.43, 1.58.42. 2. 2.19. 2. 2.51. 2. 3.23. 2 4.17. 2.11.18. 2.12.23. 2.13. 9. _1. A. v. Eijck "2. F. Schoemans 3. Idem 4. w. oe ijraan 5. A. Hcnscn 6. A. Stoiwielder 7. J. Schalken 8. W. de Graaff 9 A. Heoseo 10. Idem 11. J. Schalken 12. Idem 13. J. de Gaaff 14. J. Schalken 15. Idem Oude duiven. 1. F. Schoemans aank. 1.53. 8. 2. J. de G aaff 2. 47. 3. F. Schoemans 2.10.12. 4. A. Stokwielder 2.12.29. 5. Idem 2.20. 8. 6. A. Hensen 2.25.35. Waterleidinfj-Maat schappij Noord-West Brabant. Ben wetsontwerp is ingediend tot be schikbaarstelling van oen renteloos voor schot uit 's Rijks kas ten behoeve van de N. V. „Waterleiding-maatschappij Noord- West-Brabant", gevestigd te Oudenbosch waarbij verschillende gemeenten in deze omgeving zuilen aansluiten. In de Memorie van Toelichting wordt medegedeeld dat de maatschappij op een vooiloopig aangekocht, voor waterwin- plaats gunstig gelegen terrein nabij de halte Seppe proefboringen heeft gedaan, waardoor bewezen is, dat aldaar water van uitstekende hoedanigheid in voldoende hoeveelheid is te verkrijgen. Het benoodigde kapitaal wordt verkre gen deels uit aandeelen, deels uit een obli gatielening, terwijl bovendien een reser ve wordt gevormd tot dekking van eventu- eele speciaal in de eerste moeilijke jaren te lijden verliezen en bij gunstige exploi tatie tot aanvulling van de winst, die de aandeelhouders over eenig boekjaar ge nieten. Voor zoover bekend, traden tot dusver zestien gemeenten tot de combinatie toe, doch de kans is vrij groot, vooral wanneer blijkt dat bet Rijk krachtig hulp wil ver leeften, dat meerdere gemeenten volgen. Terwijl ter bekomityg van de noodige gelden voor de storting op de genomen aandeelen en obligatiën de gemeenten den weg wenschen te volgen, aangegeven in de wet van 19 September 1919, Staatsblad no. 582, wenscht de maatschappij bovendien ter verlichting van het risico aan de ex ploitatie van het bedrijf verbonden, van den Staat een garantie op de wijze, waarop dit geschied en voor Tholen wordt voorge steld. Waar een onderneming als deze krach tige aanmoediging verdient, immers de. bloei van de geheele streek wordt er sterk door bevorderd, komt hét den Minister van Arbeid voor, dat er alleszins termen i 1n-i1

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 2