BERICHT VAM IKT. P, DRUKWERKEN. W. C. KLERX TE KOOP SÏOOimOEIMIIEK „ILL*" Waalwijk. Hanze-Diploma Laatste Berichten. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Advertentiën. gevraagd op Han delskantoor. EXAMENS 25 Vuchterstraat 25. örmpoeders bESOIJIN alle Rijwiel- en Motoronderdeelen, W. O. Klerkx. een Singer Zwaardraads stik Machine, een Singer Knoopsgaten Machine, een Vinger Zig-Zag Machine, een Union Eennaalds Machine, een Union Tweenaalds Machine, een D.V.S.G. Yoeringsstempel Machine, een ongebruikte D.7.8 G. Overleer stanz machine klein model. zijde zullen staan. Ook op de finantiën heeft men steeds goede controle en Burg. en W-eth. kun nen zoo dikwijls als ze dit verkiezen inzage krijgen van de boeken. Boven dien wordt ieder jaar een balans inge zonden. De kosten voor deze gemeente zullen ongeveer f 500 bedragen en spr gelooft niet dat men daarvoor hier een man kan aanstellen die alle voorkomende werk zaamheden daarvoor wil verrichten. De heer Bergmans voelt veel voor aansluiting, maar wijl alles nog zoo nieuw is en de meeste leden nog be trekkelijk weinig ondervinding hebben op dit gebied, zou hij het contract voor niet al te langen tijd willen aangaan. De heer Weitz zegt dat het contract voor vijf jaar kan worden aangegaan. Voor korten tijd gaat niet omdat de- geheele organisatie daarop is berekend. Het aanstellen van personeel enz kan niet voor een jaar geschieden. De heer Bergmans kan zich met een contract van 5 jaar wel vereenigen maar als voorwaarde zou hij willen stellen dat de benoeming van den agent aan den raad is. De heer Weitz wijst er op dat dit onmogelijk is. De agent is in dienst van de P. N. E. M. en deze wil de benoe ming van baar personeel aan zich zelf houden. De agent is niet in gemeente-dienst maar indien van de P. N. E. M. Nu benoemen die ze wel in overleg met Burg. en Weth. en doen dit omdat die de personen niet zoo goed kent. Bovendien moet alles uniform blijven en kan voor die gemeente niet zoo'n bepaling en voor een andere gemeente weer zoo'n bepaling worden gemaakt. Dat zou aanleiding geven tot een war winkel. Met op een na algemeene stemmen wordt besloten met de P. N. E. M. voor den tijd van 5 jaar een contract aan te gaan. De heer Bergmans bleef buiten stem ming. De Voorzitter stelt nog de vraag of het niet beter zou zijn een ondergrond- schen kabel aan te leggen. Nu komt er een bovengrondsche en nu is hij bang dat er te dikwijls storing zal komen, doordat er een tak op het net komt of wel er een jongen een vlieger aan laat verwarren. De heer Weitz zegt dat een onder- grondsche kabel veel duurder is. Ook het aansluiten wordt veel lastiger en daardoor kostbaarder. En wat betreft 't veroorzaken van stoornis door een tak, dat is spoedig verholpen, doch bij sto ring in een ondergrondschen kabel is dit niet zoo spoedig het geval. Vervolgens deelt de Voorzitter, nog mede, dat hem uit goede bron is mede gedeeld dat het verbouwen van de tele- phoon lang op zich kan laten wachten omdat ze geen materiaal genoeg hebben. Wenschelijker zou het zijn de leiding achter de huizen te brengen. Dat ls veel gemakkelijker en goedkooper en het is zoo gebeurd: Alle leden kunnen zich met dit idee vereenigen, waarna besloten wordt bij de directie van de posterijen daarop aan te dringen. De heer Weitz wil er nog op wijzen dat alles nieuw is en er dus wel eens wat zal mankeeren. De P.N.E.M. zal er steeds prijs op stellen wenken te ont vangen. De Voorzitter zegt dat het daar niet aan zal ontbreken en brengt den heer Weitz vervolgens dank voor zijne ge geven toelichting. Schrijven van het Middelbaar Onder wijs, houdende het verzoek van de Handelsschool te Waalwijk eene sub sidie te verleenen van f 240.— Voorzitter. Een vorig jaar hebben ze f 100 subsidie gehad. Van Son. Dat is veel voor 4 leer lingen. Wordt besloten tot een volgende ver gadering aan te houden. Benoeming van een viertal personen om voorgedragen te worden aan den heer Commissaris der Koningin tot het doen eener keuze van 2 zetters voor 's Rijks directe belastingen. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren van Son en van Spijk. Worden benoemd 1. Van Son en A. Brok. 2. Van Spijk en v. d. Wiel. Daarna gaat de raad over in geheim Comité. VLIJMEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 19 Augus tus 1920, des nam. 7 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer v. d. Ven. Te circa 7 V2 uur opent de Voorzitter de vergadering. Afwezig de heeren v. Heesbeeo, Boom en v. Engelen. De notulen der vorige vergadering worden op een bemerking van den Voorzitter eenigszins aangevuld en daar na goedgekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Schrijven van den heer H. Mommer- steeg waarin hij zijn benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. meente zal in totaal lang zooveel niet bedragen als door B. en W. is geraamd. Bij het tegenwoordige aantal leden is de bijdrage per jaar voor de gemeente niet meer dan f 600. Volgens mijn berekening kan dit tot hoogstens f800 klimmen. M Boom. Nu er door den Voorzitter op gewezen is dat er dezen winter reeds werkeloosheid kan komen, acht ik het veel gewaagd met toetreding te wachten tot 1 Januari 1921. Wanneer er vóór dien tijd eens werkeloosheid kwam, zou het een groot nadeel voor de gemeente kunnen worden. Voorzitter. We zouden op de be grooting van dit jaar nog wel een bedrag van f 200 daarvoor kunnen vinden en dan reeds met 1 October 1920 tot die regeling toetreden. P. Prtose* Geldt die ondersteuning ook voor stakers ingeval nu eens enkele werklieden een staking proclameeren? Voorzitter. Wanneer eenige arbeiders op zich zelf tot staking zouden overgaan, dan zal dit niet het geval zijn. Docli wan neer het een staking betreft door het be stuur geproclameerd, en die niet met de Koninklijk goedgekeurde statuten in strijd is, zal dit wel als werkloosheid wor den beschouwd, doch hierin heeft de ge- meente niets te zeggen, i Wordt met algemeene stemmen beslo- ten met ingang van 1 October 1920 tot het werkeloosheid besluit toe te treden. 6. Aflossing en herplaatsing geldleenin- gen van December 1911 en Augustus 1912. De voorzitter licht toe dat deze leenin gen waren geplaatst tegen vier en een kwart pet. met de bepaling dat ze konden worden opgezegd. De houder maakt hier van thans gebruik en wil vanwege de lage rente de leening aflossen. Hij wil ze ech ter ook weer herplaatsen tegen en rente van 6 pet. De raad- stelt deze handelwi jze niet erg op prijs en'zou, indien het een grooter be drag betrof, de leening liever bij eéh ander geplaatst hebben. Nu het slechts een klein bedrag betreft wordt besloten deze leening weer bij denzelfden te doen herplaatsen, thans tegen 6 pet. Uitgere kend werd dat dit voor den houder een voordeel beteekende van f IC! 7. Voordracht leden van hei College van zetters, wegens periodieke aftreding van A. F. Mommersteeg en P. L. van Stokkum. De aftredenden worden ais le candidaten herkozen, terwijl als 2e ean- didaten worden gekozen de heeren B. v. Halder en J. v. Engelen. 8. Duiker gemeentjesweg. Voorzitter. Zooals de heeren weten is er in de vorige vergadering sprake geweest om dien duiker te vernieuwen, het water schap te vragen 0111 in die kosten bij te dragen. Nu 'is een schrijven ingekomen waarin wordt medegedeeld dat door stem gerechtigde ingelanden afwijzend op dit verzoek is beschikt. B. en W. zijn 1111 die zaak nog eens gaan bekijken en hebben besloten om den raad voor te stellen nog maar een paar jaar te laten zitten. De kos ten zouden minstens f 1000 bedragen en liet is er nog niet zoo erg mee gesteld. Aangenomen. 9. Rekening Levensmiddelenbedrijf 1919 en begrooting 1921. Over 1919 is er een nadeelig slot van f 17076.64 waarvoor destijds een leening van f 170000 is aangegaan. Indien de goed- koope broodvoorziening ook in 1921 blijft voortduren worden de kosten daarvan ge raamd op f 5678. M. Boom. Hebben de landbouwers die zelf broodkoren teelen ook nog recht op broodkaarten? Voorzitter. Ja, er worden door den mi nister geen uitzonderingen gemaakt. 10. Rekening burgerlijk Armbestuur 1919 en begrooting 1921. Over 1919 is er een nadeelig slot van f 184.06. Over 1921 worden de ontvangsten Idem van A. v. d. Heuvel tot corres pondent vau de A'beldsbemlddellDjv. P'Oces-verbaal van kasopname waaruit blijkt, dat het zich ia kas bevindende bedrag f 2334.90 overeenkomt met de boekea en bescheiden. Verder goedkeuringen van Ged. Staten der verschillende in de vorige vergade ring genomen besluiten. Worden alle voor kennisgeving aan genomen. 2. Bezoldiging gemeente-d-urwaarder. Voorzitter. Vroeger werd die betrek- k'sg waargenomen door den overleden veldwachter. Het komt natuurlijk maar zelden voor dat hij ergens heen moet, alleen slechts bij vreemden die zich uit een andere gemeente hier komen ves tigen. B. en W. hebben nu aangewezen den kommies der directe belastingen en stellen voor hem een jaarwedde te veileenen van f 10. 3.Gratificatie Ambtenaar terSecretarie. Voorzifter. Zooals U wel gehoord zult hebben heeft Wolfs zijn diploma behaald. Vroeger was het de gewoonte dat we 00 iemand een gratificatie gaven. B. en W. stellen voor hem f 40.te geven. Priaseo. Is f40.niet wat weinig? Ik vind dat we het moeten apprecieeren, wanneer iemand in zijn vrijen tijd nog een diploma weet te behalen. Voorzitter. Vroeger gaven we f 25. 'ils slechts een bewijs van waar deering, geen verplichting. Worcjt besloten hem een gratificatie yan f40.toe te kennen. 4. Verzoek subsidie Lyceum, met voorstel van B, en W. Door het bestuur van het Lyceum te 's Bosch wordt een subsidie gevraagd van f 100.—. Voorzitter. B. en W. sympathlseeren ten zeerste met het streven dezer instelling en willen daarom voorstellen over 1920 een subsidie te verleenen van f25.—. De fioanclëa zijn dit jaar wel niet zoo rooskltufig, maar als bewijs van sympatic 9tellen we voor dit bedrag te verleenen. v. d. Giiendt. Is f25.niet wat al te weinig Mij duakt dat f 50.niet te veel zou zijn. Voorzitter. Door Rijk en Provincie wordt ons steeds aaogemaand zuinig met onze financiën te zijn. P. Prinsen. Deze instelling zal toch met de nieuwe onderwijswet ook wel in een betere conditie komen. Voorzitter. Neen, deze handelsschool valt daaibuiten. Het voorstel vao B. en W. wordt hierca met algemeene stemmen aange nomen. 5. Verzoek Bouwvakarbeidersbond tot toetreding werkeloosheldsbeslult 1917 met voorstel B. en W. De voorzitter zegt dat B. en W. hier over eenige malen hebben vergaderd. Indertijd is eenzelfde veizoek van den houtbewerkeisbond St. Joseph afgewezen. Thans heeft de regeering het werkcloos- heidsbeslult Ingetrokken, zoodat werkc- loozen voortaan alleen op eigen kas zouden zijn aangewezen. Waar reeds 3/4 van de gemeenten tot deze regeling is toegetreden, stellen B. en W. vcor met logang van 1 Januari 1921 ook toe te treden, zoowel voor den bouwvakarbei dersbond als den houtbewerkersbond, daar het er voor deze industrie niet te rooskleurig uitziet. Indien er nu werke- looshe d zou komen, bad de gemeente toch in den nood moeten voorzien en zou haar dit vrij wat meer hebben kun nen kosten dan wanneer ze tot deze regeling toetreedt. Van Sprang. Het is mij aangenaam te constateeren dat B. en W. deze mee- ning zijn toegedaan en ik hoop dat ook dc andere leden van hetzelfde idee zullen zijn. v. d. Griend. Ik juich toe dat B. en W. deze zaak zoo hebben ingezien. Ook J en uitgaven geraamd op f 8414,19 waarbij mij dunkt dat de gemeente niet beter kan doen dan deze contributie betalen. Daarmee ls ze overal af terwijl ze aaders bij werkeloosheid toch had moeten moe ten ondersteunen. Voorzitter. Ons hoofdmotief was dat de regeering de noodwet had ingetfok- ken en dus geen ondersteuning meer geeft en tevens omdat het 1q de man- denindu3trie zoo stil is. P. Prinsen. Kunnen B. en W. ook mededeelen wat voor de gemeente het voordeeligst is, toetreden of zelf werk verschaften ingeval van werkeloosheid. Hoeveel bedraagt de contributie voor onze gemeente. Voorzitter. Het is niet te zeggen, wat voor de gemeente het voordeeligst ls. Wanneer alle arbeiders bij den Bond aangesloten waren zou het de gemeente f 1300 a f 1400 per jaar kosten. Wanneer ze niet toetrad en ze zou bij werkeloos heid moeten ondersteunen, kunnen we in een paar maanden best f 10.000 kwijt zijn. P. Prinsen. De arbeiders die niet ge organiseerd zijn vallen dus buiten deze steuoregeling. Voorzitter. Neen, de gemeente draagt evenveel bij als het Rijk. Wanneer de gemeente niet toetreedt, betaalt het Rijk ook niets. Als de arbeiders 10 cent con tributie per week betalen, dragen Rijk en gemeente te samen ook 10 cent per lid bij, ieder afzonderfljk dus 5 cent per lid. Van Sprang. De bijdrage voor de ge- M. Boom. Ik ben er ook niet tegen, al leen bevreemd liet mij dat er geen ooi .--lel van B. en W. is. Voorzitter. Het stuk is te laat binnenge komen 0111 er een voorstel van B. en \V. van te maken. Ik kan echter wel zeggen dat zij met het adres kunnen meegaan. Wordt met algemeene stemmen besloten de pensioensbijdrage voor de gemeente ambtenaren met ingang van 1 Januari a.s. voor gemeenterekening te nemen. De lieer van Heesbeen komt ter verga dering. (Wordt vervolgd.) 'WASPIK. Nadat Woensdagavond zekere de V. uit Raamsdonk zijn meisje had thuis gebracht, werd hij onverhoeds door enkele personen aangevallen en ernstig mishandeld. Door het hulpge roep van de V. sloegen de laffe aan vallers op de vlucht. De politie had er echter spoedig twee te pakken, terwijl naar de anderen een ijverig onderzoek wordt ingesteld. wordt gerekend op een subsidie van de gemeente van f 1880. 11. Begrooting electriciteitsbedrijf 1921. De ontvangsten en uitgaven worden ge raamd op f 22205. 12. Aanbieding gemeenterekening 1919. De rekening wordt door B. en W. aange boden en zal door een commissie worden onderzocht. Het batig saldo bedraagt f 966.41, terwijl nog een bedrag van f 2000 van het Rijk nog niet is binnengekomen. 13. Aanbieding gemeentebegrooting 1921 Deze begrooting sluit in ontvangsten en uitgaven op f 316980.Den leden zal een afschrift hiervan worden toegezonden. 14. Verzoek van gemeenteambtenaren 0111 vrijstelling van pensioensbijdragen. Voorzitter. B. en W. hebben besloten hieromtrent geen voorstel te doen, zij wil len de meening van den raad eens hooren. Zooals u weet betalen de ambtenaren in deze gemeente 5 pet. voor pensioenbijdra ge. Het rijk en de provincie hebben hunne ambtenaren reeds van betaling vrijgesteld en ook verschillende gemeenten in onze omgeving hebben deze bijdrage reeds voor hunne rekening genomen. Voor onze gemeente zou dit een uitgave zijn van f 700. P. Prinsen. Ik geloof dat vele gemeenten die in veel slechter omstandigheden ver- keeren, reeds lang ertoe zijn overgegaan. v. d. Grindt. Zij hebben hiernaar al zoo lang gestreefd, we zullen er toch wel eens toe moeten overgaan. C. v. d. Wagenberg. Het onderzoek heeft uitgemaakt dat de levensstandaard weer met bijna 5 pet. gestegen is. Ik zou daar om het' verzoek maar inwilligen. Briaven onder do. der ad?. san het bur. ran dit blad. 18115 De onroerends goederen geveild tsn vera eke vim inej. A. de Bont te Waspik zijn ingezet sla 18117 Koop 1 f 1500, 2 f 1850, 3 f 5850, 4 I 700 er. 5 f 800. Toeslag Maandag 23 Aug1920, om 7 uur in het C»fé Gijsmtus ie Waspik. NOTARIS JANSEN. BOUWKUNDIGE VAKKEN. (Timmeren, Metselen, Bankwer- ken, Smeden en Schilderen.) Het Hoofdbestuur der Hanze- Leergangen in het dekenaat van Geertruidenberg bericht hier mede lo. dat evenals vorig jaar, weder in 1921 gelegenheid zal wor den gegeven om examen af te leggen in een der Bouw kundige Vakken, tot het be halen van een ,,H a n z e- Diplom a." 2o. dat ter voorbereiding van dat examen gegeven zullen wor den tien cursussen, welke zullen beginnen in de maand October a.s. 3o. dat zij, die deel wenschen te nemen aan bovendoelde cursvssen zich Schriftelijk vóór 15 September a.s. moe ten opgeven aan den Heer FRANS RENNIERS, Ge meente Opzichter Geertrui denberg. Geertruidenberg, 20 Aug. 1920. Het Hoofdbestuur voornoemd, Mr. H. ALLARD, Voorz. JOH. SCHOENMAKERS, Secr. Opticien. Telefoon later®. 176. Fa briek van kunstledematen Breuk- en Buikbanden Rechtkouders, Platvoetzolen enz. Spr eekdag allé Dinsdagen. voor Gemeentebesturen. Dienst - Enveloppen - Brief hoofden - Verordeningen - Staten - Lasten, enz. Vereenlgïngen. Contributie- en Cont:ó!e- kaarten - Statuten Regle menten - Cocvocatiebiljetten. Vellingen en Boter fabriek en. Velliogbaekjes - Weegkaait- jes en Cqjitiólestaten. Handel en Industrie. Handelswerk - Catalogi - Fabriek? sdminiat«tie - Re clame - Diukrerken Waarde papier. Feesten, Wedstryden. Prog amma'a - Affiches - Entié'ktarïen Tekstboek je* - Diploma's inschrflvings- biljetten. Familie- drukwerk. Geboorte-, Verloving'- en Ordertrouwkrarten - Circu laires - Rouwwerk - Pro gramma's. Hotels, Restaurants. Contróleboeken - Bouboeken - Maandstaten - Prospecti - Muziekprogramma's. Leveren wy in alle piijzen ec van het meest eenvoudige tot het fraaiste in uitvoeriDg. Vraagt offerte. VISSERS (Wettig gedeponeerd) Zeker werkend) Ouders denkt om uwe kinderen Wormen veroorzaken vele kwalen. Vissei's Wormpoed6is zija van byzondere samenstelling, welke zeker werken. PRIJS PER DOOS 60 cent. Verkrijgbaar by Apothekers en Drogi?tcn. 17766 Fabrikant P. Visser, Fm.-Erfsch, veen (Dr.) N.B. Laat u geen koel je?, flikjes, of andere z.g. wormmid delen geven doch eischt alleen VISSFRS's Wormooedere. Rijwiel- en Motorhandel met daaraan verbonden Reparatie-Inrichting tegenover de Besoijensche Steeg VERKRIJGBAAR tegen scherp concurreeisnde prijzen benevens olie, benzine, carbid enz. enz. Ve.der BINNENBANDEN vtmsl f2,75 en BUITENBANDEN vanaf f4.75, beiden met één jaar garantie. 17457 Beleefd aanbevelend, ALLE MA CHINES ZIJN IN PRIMA STAAT. 18116

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 10