Eerste Blad. EEN EDEL HART, l„N00RD-BRABAND"| WAALWIJK. J5it~nuinaier bestaat uit DRIE bladen. FEUILLETON, BINNENLAND- Gemeenteraad. Maatschappij van Verzekering op het Leven. VIERDE DEEL. Opgericht 1843; Verzekerd Kapitaal Reserve 21.456.813.- 2.913.587.- NUJfiMfiK 66 ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1920 43e JAARGANG. Dit blad verschijnt W oensdag-en Zaterdagavond- Abonnemectsprijs per 3 maanden f 1,25 Franco p. post door het geheele rijk f 1,40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden en*;, franco te zenden aan den Uitgever. UK KI HO VAN IIKT Telef. 38» WAALWIjKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COULANT. Uitgave: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentlën 20 cent per regel; minimum f 1.50 Reclames 30 cent per regel. BESOIJEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 16 Augustus des namiddags 6 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer J. Venviel. Ongeveer 6.10 opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering wor- v den na voorlezing onveranderd goedge keurd en vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van de heeren C. Venviel en Hendriks houdende dankbetuiging voor de verleende toeslag op hun pensi oen. Aanbieding van de rekening van het - Burgerlijk Armbestuur. Deze rekening sluit met een nadeelig slot van i' 416.55. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit om aan de woningbouwvereeniging een voorschot te verleenen. Ged. Staten maken echter aanmerking op de huurwaarde van f 3.60. Dit moet worden f 4.30 wijl een zekere op brengst moet worden verkregen. Wordt besloten van dit schrijven kennis to geven aan de woningbouwvereeniging. Schrijven van de vereeniging Koningin nedag, houdende mededeeling dat ze voor nemens is Koninginnedag op waardige wijze te vieren om daardoor de kinderen in te prenten het gezag te eerbiedigen. Mededeeling wordt gedaan dat zeer vele, nagenoeg alle gemeentenaren als lid zijn toegetreden, zoodat de contributie heeft opgebracht f 360, zoodat de vereeni ging doordat ze nog enkele giften heeft ontvangen, beschikt over f 390. Aangezien dit bedrag niet toereikend is om alles wat op het programma staat, af te werken, durft ze hij het gemeentebestuur op eene subsidie aandringen. De Voorzitter zegt dat dit schrijven hij Burg. en Weth. een punt van overweging heeft uitgemaakt. Deze zijn van oordeel dat, waar de ingezetenen zoo'n algemeene instemming hebben hètuigd met "het doel en streven van deze vereeniging, de ge meente niet achterwege mag blijven. Vol gens de-verordening mag 50 pet worden "gegeven van de totale opbrengst der con tributie wat hier zou zijn f 295. Burg. en Weth. stellen echter voor f 250 subsidie te verleenen. Vooj-al liet eerste jaar heeft eene vereeniging vele en groote kosten en daar waar verwacht mag worden dat u allen gaarne zult zien dat de vereeniging flink voor den dag komt en deze dag vol komen zal slagen, gelooft spr. niet dat iemand tegen dit voorstel eenig bezwaar zal hebben. De heer Baan vreest dat de lichtstoet niet zal slagen daar er weinig belangstel ling op de vergadering werd getoond. De heer Groenen geeft toe dat de ver gadering niet druk was bezocht doch de T*b sDS ECHO van HET ZUIDEN", 142) Omgewerkt nil het Fransch. Ik verrichtte mijnen dienst in de ver trekken der juffrouw, welke dien avond laat binnenkwam. Nooit had ik haar zoo toornig en opgewonden gezien. Eensklaps liep zij weer de kamer uit. Zij geleek een dwaas. Hare oogen stonden zoo dwaas in haar hoofd, dat ik er hang van werd, ik die, nochtans, haar het beste kende. Ik sloop haar achterna, en zag haar in de kamer van mevr. de gravin hinnenginjn. Gedreven door een voorgevoel, waar ik den aard niet van ontleden kon, maar dat mijn hart met afgrijzen bezwaarde, lichtte ik het deurbehangsel op, en zonder dat de juffrouw mijne nabijheid giste, zag ik alles wat zij deed.... Zij stond recht en bereidde in een fleschje de oplossing van morphine, welke diende om de arme me vrouw ingespoten te worden. Ik was ge rustgesteld, en ging heen zonder iets kwaads te vermoeden, zonder eenigen twijfel te koesteren!Zij bereidde im mers gewoonlijk die oplossing?.. En wie zou ooit gedacht hebben, dat de dochter van mevrouw de hertogin, van die heilige, die martelares, tot zulke dingen bekwaam kon zijn? -- Zij liet .zich w&f achterover vallen, als neergesmakt dooiMiare herinneringen. oorzaak daarvan is dat de convoeatiebil- jetten iets te laat waren rondgebracht zoodat de verschillende vereenigingen van te voren geen vergadering hebben kun nen beleggen. Bij een nader te houden vergadering mag, zooals algemeen wordt gezegd, een flinke opkomst worden ver wacht, want er bestaat veel animo er voor evenals voor de vele andere punten van 't programma. De heer Baan wijst er nog op dat er on der de burgerij vele personen worden aan getroffen die zich niet kunen vereenigen met de totstandkoming van de vereeniging althans niet met de manier waarop deze is opgericht men had verwacht dat er een bestuur uit het volk zou worden gekozen. Voorzitter: het ienitiatief is niet van mij uitgegaan. Blok. Ik heb toch meermalen een schrij ven gehad om deel te nemen. De heer Passier zegt ook daaromtrent klachten te hebben gehoord. Men had ver wacht dat een algemeene vergadering zou worden opgeroepen waar dan een bestuur zou worden gekozen. Er zijn werkelijk menschen die er óver zijn geraakt dat dit zoo is gegaan. De heer Groenen zegt dat alle leden van de verschillende commissies van een vo rig jaar zijn aangeschreven om ter verga dering te komen. Op deze vergadering waren slecht^ 10 personen verschenen. Op de tweede vergadering waren enkele per sonen meer opgekomen en toen is het be stuur gekozen. Passier. Het is een volksfeest en daar moet iedereen zeggingschap in hebben. Groenen. Waarom zijn die personen dan niet op de vergadering gekomen. Passier. De vergadering was gehouden zonder dat er een oproep voor een al gemeene vergadering heeft plaats gehad. Baan. De menschen zeggen dat alles zoo maar in de sociëteit is klaar gemaakt. De Voorzitter meent er op te moeten wijzen dat het initiatief van dezelfde men schen van een vorig jaar is uitgegaan. Laten andere ook eens beginnen. Dat ech ter doen ze niet. Spr. weet wel dat er per sonen in de gemeente zijn die zich gepas seerd gevoelen, maar laten deze dan eens beginnen dan zullen ze zien dat het niet zoo gemakkelijk en prettig is. Ook is alles zoo democratisch mogelijk in elkaar gezet. Iedereen kan lid worden en nu zal straks eene algemeene vergadering worden bij een geroepen en een bestuur worden ge kozen, want dit is maar een tijdelijk be stuur. Passier. Te ontkennen valt niet dat het volk niet ter vergadering is opgeroepen. Both. Wellicht zijn die menschen die thans daarover kritiek uitoefenen niet eens genegen om zitting te nemen in het bestuur. Voorzitter. De kritiek is zeer ver ge zocht. Baan. Ik ga geheel accoord met 't voor stel van B. en W. maar ik meende de geest die onder het volk heerscht hier toch ken baar te moeten maken. Als li een oproep gedaan had, zouden ze wel zijn gekomen. Voorzitter. Ik achtte het beter dat liet van de burgerij uitging en ik er geheel huiten moest blijven. Verwiel. Ik zou de conditie willen ma- Ga voort, zei Jacques. Hoe zijt ge Diane's misdaad te weten gekomen? En als gij ze wist, waarom hebt ge mij niet gewaarschuwd? Michel deed zijn moeder eenige drup pels innemen van een hartvel-sterkenden drank, en zij hernam: Met een gerust gemoed was ik terug gekeerd in de kamer van de juffrouw, toen zij zelve eensklaps kwam binnen stormen, en de deur grendelde; dan hoor de ik haar zeggen, met een stem die ge heel veranderd scheen: Zij heeft me grootgebracht beminden ik heb haar gedood! Ach! ik ben toch een ellendelinge! Dan hoorde ik als het neerploffen van iets zwaars ik bevond mij in het aan grenzend vertrek, kwam toegesneld, en vond Diane uitgesterkt op den grond lig gen te midden der kamer. Zij was koud als marmer en huiten kennis...-. Alsdan is mij alles uit het hoofd ge gaan: het besef der dingen, de woorden die zij uitgesproken had, allesalles.. Ik voelde en begreep dan maar een zaak: Het kind, dat ik groot had gebracht, be mind, aangebeden, lag daar voor mijne voeten waarschijnlijk krankzinnig, mis schien wel dood. Hoe heb ik haar kunnen oprichten en ontkleeden, en heel alleen, haar te bed leggen? Zij kwam niet tot be zinning, maar viel in een soort loome slui mering, hijwijlen ijlde zij, en zeide din gen welke mijne haren ten berge deden rijzen. Waarom zijt gij mij dat niet onmid dellijk komen herhalen, Annette? vroeg mijnheer de Rhodes, die wel vermoedde welke bekentenissen Diane ontsnapt wa ren tijden hare ijlkoorts. De oude voedster kon bijna niet spre ken van verontwaardiging. Mijnheer de ken dat de vereeniging rekening en ver antwoording moet doen en is geen f 250 noodig ze dan niet meer krijgen dan noo- dig is. De Voorzitter zegt dat dit ook de bedoe ling van het Dag. Bestuur is. De heer Passier wil gaarne erkennen dat het bestuur in goede handen is. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten eene subsidie te verleenen van f 250. 2. Vaststelling eener verordening op de winkelsluiting. Voorzitter in de vorige vergadering is daartoe in beginsel reeds besloten. De ver ordening is gelijkluidend met die van Waalwijk. De heer Passier merkt op dat de toepas sing van deze verordening in Waalwijk te wenschen overlaat. Zou men dat hier ook doen, dan acht hij het heter geen verorde ning in liet leven te roepen. Wel is hij voorstander van 8-iuir sluiting maar dan moet er ook de hand a£n worden gehou den. De voorzitter zegt dat hij aan alle win keliers een afschrift van deze verordening zal uitreiken en er beslist de hand aan zal houden, zorg zal dragen dat de verorde ning wordt nageleefd. 3. Wijziging van de Alg. Politieveror dening. Voorzitter. Er is in een vorige verga dering door den heer Couwenberg de op merking gemaakt dat het wenschelijk zou zijn motorrijders te verbieden in de Be- soijensche steeg over het fietspad te laten rijden ofwel eene maximum snelheid te bepalen. In de gemeente is echter reeds aen maximum snelheid bepaald van J5 K. M. Doordat de waarschuwingsborden zoo verbazend duur zijn is het plaatsen daarvan achterwege gebleven. Getrach* zal echter worden deze hier en daar van hout te plaatsen. De heer Verwiel stelt voor de maximum snelheid van 15 op 20 K. M. te brengen. De Voorzitter zegt dat, zoolang hij bur gemeester is, geen enkel procesverbaal is opgemaakt en niettegenstaande dat er toch toezicht op wordt gehouden. De menschen worden wel gewaarschuwd en dat heeft altijd zeer goed gewerkt. Hij heeft echter geen bezwaar de maximum snelheid op 20 K. M. te brengen. Daartoe wordt-hefOot< 4. Voordracht voor het college van zetters. Worden op de voordracht geplaatst de heeren: 1. Broeders, aftr. en G. v. d. Meijs. 2. W. Klerx, aftr. en C. Couwenberg. 5. Aanvraag van de Besoijensehe Wo ningbouwvereeniging om een voorschot van f 51000 voor den houw van zes arbei derswoningen. Conform het voorstel van Burg. en W. wordt besloten. 6. Aanvraag van gemelde bouwver- eeniging om verhooging van het toege kende voorschot voor den houw van 23 ar beiderswoningen met een bedrag van f 7369.41. De Voorzitter wijst er op dat verschil lende posten zijn overschreden en stelt voor aan den Minister te verzoeken als nog voor dit bedrag een voorschot te wil len verleenen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 7. Verhuring van het voormalige schoolhuis. De Voorzitter zegt dat met het ophou den van de openbare school het school huis zijne bestemming heeft verloren. De lieer Surig wil echter dit huis gaarne hu ren. Het gemeentebestuur heeft daarop aan de Huurcommissie verzocht de huur waarde te willen schatten en dat is ge daan op f 500 per jaar. Passier. Dat is niet duur want er is veel grond bij. Voorzitter. De zaak is geheel normaal behandeld. De lieer Surig is niet op de vergadering van de Huurcommissie ver schenen, zoodat wel geacht mag worden dat hij er mede accoord gaat. De heer Couwenberg zegt dat hem door een kastelein is gevraagd of met het feest ook gelegenheid zal worden gegeven tot dansen. Hij heeft verzoeker echter aange raden zich tot den burgemeester te wen den wijl de raad daarin geen medezeg gingschap heeft. De Voorzitter zegt nog van zienswijze te moeten veranderen eer hij daartoe ver gunning voor zou gaan verleenen. Hij is \an meening dat het geven van dansmu ziek niet bevorderlijk is aan liet welslagen van het feest en hij gelooft ook niet dat de kasteleins er mede gehaat zouden zijn. Pulles van over de spoorlijn is de eenige die liet verzoek daartoe heeft ge daan, maar juist het ver afgelegen zijn doet hem hesluiten geen toestemming tot liet geven van dansmuziek te verleenen. De heer Baan vraagt waarom het feest niet wordt gehouden op 31 Augustus. De voorzitter antwoordt dat dit ten eer ste aan de vereeniging behoort. Hij kan echter wel mededeelen dat de vereeniging heeft gemeend het op Zaterdag te moeten doen wijl dan de menschen van zelf reeds een halve dag vrij zijn. Wel zal de ver eeniging trachten van de patroons zooveel mogelijk gedaan zien te krijgen dat ze dien dag geheel vrij krijgen maar zulks geheel bereiken zal niet gaan wijl de helft van de arbeiders in Waalwijk werken. Ook heeft men rekening te houden met de harmonie van den Gildenhond. Die moet met 31 Augustus in Waalwijk hare mede werking verleenen waarvoor ze subsidie geniet. De heer Baan zou liet aardiger vinden indien liet op den juisten dag plaats kon hebben. Nu hebben ze. met Waalwijksche kermis vrij, laat ze er een met Koningin nedag vrij hebben. De heer Groenen wijst er op dat de heer Baan rekening moet houden dat vele menschen van Waalwijk hier werken en van hier weer in Waalwijk, zoodat de vrije dagen zooveel mogelijk uniform worden gegeven. Verder wil hij er op wijzen dat door de toch reeds zoo korte arbeidstijd het moeilijk is gaan worden om bij alle mogelijke gelegenheden vrijaf te gaan geven. Daar geen der leden meer het woord verlangt sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in ge heim comité ter behandeling van: 8. Reclames Hoofd. Omslag. Rhodes die een menschenkenner was, ge voelde wel dat die vrouw waarheid had ge sproken. Kon ik gelooven aan 't bestaan van dergelijke monsterachtige gedachten en aaden? wierp zij op. Ik herhaal het u: ik had haar grootgebracht, ik had enkel voor haar geleefd van af hare geboorte en zij beschuldigde haar eigen van zulke dingen dat ik er de gevolgen van koorts of waan zin van meende te zien. Maar de waarheid! De mogelijke waarheid?Och, kom!.. Ach! welke nacht!welke afschuwelij ke nacht!Hij zal me nog doen rillen in het graf, waar ik ga in nederdalen! Wat zeide ze dan? Ik moet het weten! 's Avonds had Diane den markies d' Argelles op het terras zien op en neer wandelen; van daar was hij het park in gegaan. Zonder dat hij er erg in had, was zij hem gevolgd. Op zeker oogenblik daagde zij voor hem op en verweet hem zijn meineedigheidvooraleer jonk vrouw Marguerite te huwen, had hij Diane trouwbeloften gedaanZij dreigde hem te treffen in zijn huiselijk gelukMaar ziet, mevr. de Rhodes, die een luchtje schepte in het park, verscheen als uit den grond oprijzende, verontwaardigd, en ver- weet.Diane haar gedrag. Dan moet er een hevige woordenwisseling hebben plaats gehad tussclien mevr. en hare pleegdoch ter. Mevr. de Rhodes wilde u alles vertellen bij hare terugkomst op het kasteel, en Diane, ten hoogste bevreesd, had haar ge smeekt aan dit voornemen geen gevolg te geven. Om haar te overhalen, had jonk vrouw de Candales haar moeten beloven 's anderendaags te vertrekken, en nooit meer te verschijnen in het gezin van mar kies d'Argelles. En in hare ijlkoorts her haalde zij dat met zulke kreten van razer- nij, met zulke akelige lachbuien, dat ik hare woorden aanwaanzin toeschreef. Ge durig kwamen deze woorden terug: Nu vertrek ik niet meer! Jacques, met gebroken hart, herzag het drama dat de dood veroorzaakt had zijner teerbeminde Blanche. Hij zag opnieuw Diane gelijk een krankzinnige in den gang dwalen, met zulk onsteld gelaat en zulke verdwaasde oogen, dat hij haar ge vraagd had of zij ziek was. En met diepen spijt gevoelde hij, dat hij op dien stond had moeten vermoeden, dat zij een misdaad gepleegd had. Maar dat duurde slechts een oogenblik.. zijn gezond verstand zeide hem, dat zulke ge dachten onmogelijk in hem hadden kunnen opkomen, zoomin in hem als in Annette Castarede. Was het aan te nemen dat een meisje van pas twintig jaar, zij ware dan nog zoo boosaardig en bedorven, in staat was het volmaakte schepsel te dooden, dat haar tot moeder verstrekt had?Maar een ander ijselijk denkbeeld doorvlijmde het hart van Jacques. Hij zelf, de morphine inspuitende, had Glanche den dood prijsgegeven. Zijn beenen knikten. Michel meende dat die buitengewone ontsteltenis te wijten was aan de onthulling welke zijne moeder gedaanhad. Hij liep tot mijnheer de Rho des, en riep uit: O, meester! gij vermits u geen en kel bewijs ontbreekt kunt al de andere misdaden straffen, welke markiezin d'Ar gelles pleegde; maar de rechtvaardige God zal zich met deze gelasten. Jacques, met zijn hoofd tegen Michel's schouder rustende, weende om een stee- nen hart te breken. Waarom hebt gij mij niet gewaar schuwd? herhaalde hij als werktuigelijk, als of zijn afgemarteld brein geen woor- De Mirister vao Landbouw heeft 17 Augustus als streek, waarbinnen het verboden is rundvee, schapen of geiten te vervoeren, aangewezen een streek in de provinciën Zeeland, Noord-Brabant en Limburg langs de Nederlandsch- Belgische grens ter breedte van een Kilometer. .Met 20 dezer Is de uitvoer van hooi weer toegestaan. Uit dagen van spanning. De redactie van de «Militaire Spec tator* zendt ons een in dJI blad ver schenen en in brochurevorm uitgegeven vertoog van den heer J. J. G. v. Voorst tot Voorst, dat tot opschrift draagt: Een dokument betreffende voorbereide Duitsche landingen op Zuld-Beveland In 1917. Het vertoog 19 gebaseerd op het afschrift van Duitsche bevelen, d.d. 30 November 1917, gevonden in door de Duitschers achtergelaten archieven en gepubliceerd door het Antwerpsche blad >I.a Métropole* van 4 Juli j.l. De bevelen maken den Indruk authen tiek te zijn. Zij vormen het duidelijk bewijs dat onze gemobiliseerde troepen, die ge durende lange oorlogsjaren In Zeeland en Noord-Brabant bet geweer bij den voet, op wacht sionden, allerminst voor een denkbeeldig gevaar waakten, dat niet zonder grond tegenmaat regelen door onze staven werden ge troffen, dat niet lichtvaardig duizenden aan bet in staat van tegenweer brengen der stelling Zeeland werden besteed. den of gedachten meer vinden kon. De krachten van Annette namen zicht baar af. Zij antwoordde, nochtans: Eerst den volgenden morgen besefte ik de waarheid van Diane's woorden, toen heel 't kasteel in rep en roer stond, en ik het overlijden van mevr. de gravin ver nam. 't Was dan toch waar?.. Mijne doch ter was een moedermoordster! Maar wat gedaan? Alles was onherstelbaar; haar aanklagen stond gelijk met haar in 't ver derf te storten! Ik had haar nooit meer ge zien!En zonder haar leven, dat nooit! Neen! ik hadde haar ongeluk voltrokken. Gij zijt liever de medeplichtige ge worden eener misdadige, zei Jacques met diepe verachting. Neen, antwoordde smartelijk de ziel togende, neen. Geloof mij, er wordt niet gelogen aan den rand des grafs: ik was nooit de vertrouwelinge van Diane; ik stond telkens voor Voltrokken feiten, en hoe kon ik die verhelpen? Jacques atnwoordde niet. Al de verwij ten welke hij de schuldige vrouw kon toe sturen zouden wellicht terugvallen op het fijngevoelige hart van Michel, en hem nieuwe folteringen veroorzaken. Hij kon enkel de rampzalige vergiffenis toezeggen. en die had hij haar al geschonken in naam van haren zoon. In den nacht gaf zij den laatsten snik, berouwhebbend en vol vertrouwen in Gods barmhartigheid. Mijnheer de Rhodes had geen reden om langer in het sterfhuis te vertoeven; hij vertrok den volgenden morgen naar Ar gelles, waar hij de belijdenis van Fabien d'Argelles dacht te vinden. (Wordt vervolgd.) si r .<ri

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1