f EEN EDEL HART. ■„NOORD-BE. ABAND"! WAALWIJK. I FEUILLETON BINNENLAND. Gemeenteraad bU'IIKNL Ni). \bonneert U op en adverteert in dit blad Maatschappij van Verzekering op het Leven. NUMMER 67 DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1920 43e JAARGANG. Dit blad verschijnt Woensdag-eaZaterdagavond- Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,25 Franco p. post door het geheele rijk f 1,40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden en»., franco te zenden aan de» Uitgever. Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. UitgaveWaalwijksche Stoomdrukkerij Aotoon Tieien. Prijs der Advertentlën 20 cent per regel; minimum f 1.50 Reclames 30 cent per regel. Teleer.-AdresECHO. VLIJMEN. (Vervolg.) 15. Wijziging instructie van de verlos kundige. Wordt besloten de instructie aldus te wijzigen dat ze zich niet zonder kennis geving verder dan 8 K. M. buiten de ge meente mag begeven. Voor een afwezig heid van meer dan 12 uur moet ze de toe stemming hebben van den burgemeester en moet ze tevens een plaatsvervangster aanwijzen, terwijl ze thans inplaats van f 2.50 tot f 10 nu van f 2.50 tot f 15 voor iedere behandeling in rekening mag bron gen. 16. Rijwielpad Priemsteeg. Voorzitter. Overeenkomstig het besluit dér vorige vergadering, hebben wij ons tot de gemeente Hedikhuizen gewend met liet verzoek een derde in de kosten bij te dragen. In liet begin is hierop afwijzend beschikt maar toen ze later onze begroo ting kregen zagen dat de geheele kosten slechts f 800 zouden bedragen, zijn ze er nog eens op teruggekomen en hebben be sloten om een derde in de kosten bij te dragen tot ten hoogste f 100.— Wordt besloten bedoeld rijwielpad nu te doen aanleggen. 17. Bespreking verpachting landerijen Ven voor jaren. De Voorzitter deelt mede dat het betreft de volgende perceelen. van blok 3 de nos. 18 tot 25, van blok 4 de nos. 21 tot 24, van blok 5 de nos. 11 tot 22, vanb lok 6 de nos. 11 tot 20, van blok 7 de nos. 1 tot 17. te samen 51 perceelen en een perceel de Zooislagen. De raad heeft te beslissen voor hoeveel jaren die percee len zullen worden verpacht, hoeveel ieder perceel doorelkaar moet opbrengen en tot welke doeleinden het land zal mogen wor den gebruikt. Van Sprang. Mij dunkt dat het voor de gemeente het beste was voor jdren te ver pachten. De pachters zullen dan meei zorg aan het land besteden en het betei bemesten dan wanneer ze het weer spoe dig moeten afgeven. Ik heb vaak gchpon' dat pachters liever een paar gulden meer gaven wanneer ze het langer konden pach ten. Voorts zou ik zeggen het komt er niets op aan wat er op verbouwd wordt, dat zou ik geheel aan de pachters over laten. P. Prinsen. Voor hoeveel jaar is het dan de bedoeling om te verpachten. Voorzitter. De bedoeling was voor <3 j. Van Sprang. Voor menschen die or han den op willen teelen is dat zeer kort. v. d. Griendt. Zou 10 jaar te lang zijn? Voorzitter. Wij hebben er al meermalen last mee gehad dat we het zoolang uit han den gegeven hadden. Van Sprang. Zouden we dan niet de be paling kunnen maken dat zij die er ban den op teelen het voor 8 jaren kunnen pachten. Voorzitter. Dan zou ik nog heter vinden alles voor 8 jaar te verpachten, anders zouden er zijn die verklaren er banden op te zullen teelen en liet dan nog niet doen. M. Boom. Wat denken B. en W. te doen met die 69 perceelen aan den Westkant van de Rup. Ik zou liever eerst die slechte perceelen van de hand doen. De Voorzitter deelt mede dat bedoelde prceelen vroeger hebben opgebracht f750t dus doorelkaar ongeveer f 10 per perceel Er waren er bij van f 1.en ook van 1 30 per perceel. Na nog eenige discussie wordt besloten de volgende perceelen te verpachten: de nos. 1 tot en met 39 en 50 tot en met 79 ten Westen van de Rup en de perceelen 1, 2, 4 tot en met 27 en 29, 30 en 31 ten Oosten van de Rup, benevens een perceel Zooislagen te samen ongeveer 100 percee len voor den tijd van 10 jaar-en bij een gezamenlijke opbrengt van f 2000.dus van gemiddeld f 20 per perceel. De mas sa's zullen door B. en W. worden bepaald. De heer Boom waarschuwt hier nog dat van het teelen van banden welke door de gemeente ter hand genomen is, een scha depost voor de gemeente worden kan. Volgens zijne meening is die grond daar niet voor geschikt. Zijn vrees wordt niet door allen gedeeld en besloten wordt met die proef door te gaan. 19. Rooilijn Prinsen van Halder. Voor het bouwen eener mandenfabriek en kantoor zou deze firma de rooilijn eeni ge meters moeten overschrijden. B. en W. stellen voor hierin toe te stemmen, het welk met algemeene stemmen wordt aan genomen. 20. Jaarwedde monteur Electriciteitsbe- drijf. i Voorzitter. B. en W. stellen voor hem een jaarwedde te verleenon van f 1800. met twee jaarlijksclie verhoogingen van f 100.— tot een maximum van f 2000. Die monteur mag er geen bijbetrekkingen op na houden, doch moet geheel voor het be drijf disponibel zijn zooals ook in andere gemeenten het geval is. ledereen moet er gebruik van kunnen maken indien zich Het Poolsche lege» zet zijn operailes om bet centrum en den rechtervleugel van het bolsjewistische leger, dat voor de buitenste verdedlglngs-wetken van Warschau was geb'ever, zonder ophou- dtn voort. Terwijl de Poolsche linker vleugel de Roode troepen, die langs de oude Duitsche grens tot aan deo Welch- sel waren doorgedrongen, voor zich uit drijft en den driehoek tusschen de Narew en de Boeg voorbij Poitusk Is binnen gedrongen, is het centrum onder bevel van Pllsoedskl, na In de richting van Biest-Lltowsk te zijn opgerukt en na Biala bereikt te hebber, tiaar het noorden omgezwenkt en volgt '.hans den loop van den Boeg stroomafwaarts, om aldus In contact te komen met den linker vleugel. Indien deze ss.aaenwetklng tot stand komt, zal de weg Warschau Blalystok, de eenige terugtochtslinie, die den bolsjewiki o/eiblijf', volkomen verspeid zijn en zal hun niets anders rester, dan zich over te gevet?. Reeds wordt gemeld, dat, om dit lot te ontkomen, het grootste deel van hun leger In elk geval het bereden ge deelte in wanorde cp den aftocht Is langs dezen weg. Het schijnt echter niet mogelijk dat de roode Infanterie den Polen ontsnapt en zeker niet, dat de kanonnen en ander oorlogsmaterleel bij tijds kunnen worden weggevoerd. De aftocht van Lenln's leger zal des te ver warrender zijp, omdat het zich rot dusver door plundering van het noodige heeft kunnen voorzien. Maa« thans moet het door de reeds gebrandschatte gebieden terug. Daar komt nog bij. dat de ge brekkige achterwaartsche verbindingen het gebrek aan munitie doen toenemen, zoodat men een vit dagen veiwarrlng storingen voordoen. Voorts kan hij belast I (D de met tot dusver met moeite bijeen worden met aansluitingen, enz. in zoo'n gehouden borden mag verwachten, welke niet gescb'kt zal zijn om een behoorlijken enz. in uitgebreide gemeente is het iederen dag wat anders. Ilc denk dat or zoowat de helft van zijn jaarwedde weer zal terugkomen, van de kosten die in rekening worden ge bracht aan de personeen waar hij is ont boden. In-Waalwijk en Terheijden heeft de monteur een loon van f 40 per week en is mij medegedeeld dat hij den geheelen dag volop werk heeft. Van Heesbeen. Mag die persoon dan in het geheel geen nevenbetrekkingen er bij waarnemen. Voorzitter. De bedoeling is van niet. Wij geven hem f 2000 en als hij er dan nog een nevenbetrekking bij heeft, dan is het altijd wat. Het is een belangrijke zaak die goed behartigd moet worden. Het voorstel van B. en W. wordt met al gemeene stemmen aangenomen. 21. Electrificatie van wijk E. Zal in geheime zitting worden behan deld. Alvorens in geheime vergadering Over te gaan doet de voorzitter nog eenige rne- dedeelingen o.a. dat het electrisch net is aanbesteed voor f 64500 dus f 20000 bene den de- raming. aftocht te b^vorriereD. Dc speciale correspondent van de Dai'y Express meldt leeds, dat de wegen naar Warschau versperd zijn door de groote drommen gevangenen, en dat tal v/an kanonnen en ander materialen door de bolsjewiki zijn achtergelaten. Rechts van het \err van Pdsoedskl opereert een ander Poolsch leger, dat na de verovering vaa Brest-Lltowsk In de richting van Kowel oprukt. Men ver wacht, dat tusschen dit leger en dat van Pilsoedski minstens 30 tot 40.000 bolsje wiki opgesloten zitten. van >De Echo van het Zuiden De beroemde roode cavalerie van Boedlenny. die In Gallclë Is gebleven, heeft, om den uiterst wanhoplgen toe stand te redder, een raid ondernomen in de richting van Lemberg. Het lijkt er niet naar, dat dit wanhopig avontuur in den loop der gebeurtenissen nog eenige verandering kan brengen. Met deze Poolsche successen daagt er echter een nieuw gevaar op. waar de Kngelsche bladen reeds op wijzen. Wie zal de Polen afhouden van een herhaling van hun dwaze poging om opnieuw In Rusland door te dringen Mlllerand heeft zich uitgesloofd om de Polen >met den roem, waarmee het lege'zich hetf overdekt», geluk te wenschen. Een zoo onverwacht en groot succes Is zek»r eea fellclta'le waard, mear het is niet politiek om ze zoo openlijk uit te spreken cp een tijdstip, dat de vredesonderhande lingen te Mlüsk gaande zijn. Maarschilk Foch, die zijn msnne jes keet, vrees», dat de Polen een onverstandig profijt van hun herstel zullen trekken. Een lord D'Abernon (EngeUch) en Jusserand (Franscb), zijn van Posen naar Warschau getogen om tot voorzlch Igheld te manen en met generaal Weygand die een groot aandeel in de Poolsche z-ge heeft een beperking van den opmarsch te bespreken. D'. Vandeperre sluit vandaag voor- looplg zijn serie artikelen In de Stan daard over het Belg. militair verbood met Frankrijk. Na betoogd te hebben; dat een dergelijk vei bond zeer zwak zou zijn, daar het slech's veertig mlllioen Fran- schen en Belgen tegenover een veel grooter getal Dultschers zou stellen en deze landen door zijn zwakte naar een onbeperkt nooit verzadigd milltaltisme moet drijven, besluit hij, dat de Vlamin gen andere wegen opwillen- Verschei dene mogelijkheden doen zich oor. Eerst komt In aanmerking de Europeesche vrede. Langs den weg door den Paus aangewezen is een Europeesche overeen komst mogelijk. Er is maar een antwoord Niemand weet he», laat het ons dus be proeven. Een tweede mogelijkheid !s België door Engeland beschermd. En geland gaf ons reeds een vingerwijzing Die bescherming geeft ons grooter waar borg dan het Fiansch-Belglscbe militair verbond. Hebben we te kiezen tusschen de Fransche en de Eogelsche macht, dan verkiezen wij de grootste, dus de Engel- scbe. Een di rde mogelijkheid Is een verbond der kleine naties. Had er in 1914 een verbond bestaan tusschen Ne- detland en België dan waren de Dult schers niet door België gekomen. Zij zouden een sterk Belglsch-Nederlandsch leger la den rug hebben gekregen. Is dat verbond mogelijk Zeker niet op de wijze door onzo politiek gevolgd. Mis schien wel langs andere wegen. Een vierde mogelijkhe'd, een verbond van al de We3tersche mogendheden Frankrijk, Eogeland, Nederland en België. Kan dat Werd het beproefd Wij weten het niet. Men z*gt ons niets. We worden blinde- lings geleid. Wat we weter, Is dat men ons de n ogëlijkheld voorstelt, die ons de minste waarborgen oplevert en aau de grootste gevaren blootstelt, namelijk een Fifnsch-Belgisch verbond. De B*'giiche minister vsn Bnitrn- Ubdsche Z«km Hijoucs heelt ontihg ingediend. Opgericht Verzekerd Kapitaal Reserve 21.456.813.— 2.913.587.- Blijkens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek be droeg de waarde van den invoer in Juli 1920 315 mill, gld., die van den uitvoer 177 mill. gld. en het saldo-invoer der halve 138 mill. gld. Voor Juni 1920 waren deze cijfers resp. 345, 179 en 166 mill, gld., voor Juli 1919 274, 134 en 140. voor Juli 1918 48, 35 en 13 mill, gulden. Vergeleken met Juni is In Juli 1920 minder Ingevoerd vo r 9 mill, gld. Voedingsmiddelen voor mensch en dier en dranken, voor ruim 1 mill. gld. on bewerkte en hatfbeweikte grondstoffen van dierlijke, voor 5 mill. gld. van plantaardige herkomst, voor ruim 13 mill. gld. aan fabrikaten, waartegenover een vermeerdering In waarde staat van 2.5 mill. gld. waarde voor onbewerkte en halfbeweikte grondstoffen van mloe- rale herkomst, zoodat per saldo ongeveer 30 mill. gld. minder werd ingevoerd. De uitvoerwaarde Is slechts met 2 mill, gld. verminderd, verdeeld als volgt Minder: levende dieren ongeveer 1 mill., onbewerkte en halfbeweik e stoften van dierlijke ruim 1 mill., van plantaar dige herkomst 7 mill.meer voedings middelen voor mensch en dier en dran ken 3 mill., fabrikaten 3 mill, gulden. De sede«t Maart 1920 bestaande rijzing der handelsbeweging is 1q lull 1920 door een geringe daling gevolgd. De kostea der te houden volks'elling, welke op 31 Decern er ».t. gehouden zal worden, zullen naar ramiog in totaal 1.702.000 beiragen, waarin is begrepen 870,000 wegens tegemoetkoming van de gemeenten, d. i. ruim het drieroadige v*n de vorige telling. Aangezien onderscheidene ocule en eeonomische belangen het gereg» ld houden van een volkstelling vorderen, ia meldt ,De 8 »nd* - afgezien van het voornemen om te wachten met de telling rot 1930. Om nu de kosten zoo weinig mogelijk te doen zjjD, zullen militaireo, het geen hooldzakel^k ondercMeieren zullen zy», werkzaam gesteld worden in December en Januari bij de volkstelling zoo z(j geschikt worden geacht en zich voor bedoeld werk willen verbindeD. lu verband met de plannen van den Minister van Oorlog tot legerhsrvorming 144 Omgewerkt uit het Fransch. VIERDE DEEL. Zoodra hare angst wat over was, begaf zij zich tot Inès, en wist haar over te ha len naar Londen te vertrekken. De koffers waren vlug ingepakt en nog denzelfden dag landden zij met pak en zak op de Engelsche kust aan. Geen vier en twintig uur waren verloo- pen, toen de politiecommissaris van Boulogne zich aanbood in de woning der markiezin d'Argelles. Hij had een bevel tot inhechtenisneming bij zich tegen Dia ne; maar hij vond het nest ledig, en de vo gels gaan vliegen. Intusschen zette Jacques de taak voort welke hem zoo na aan 't harte lag. Gezien de bewijzen welke hij kon overleggen en de verschillende getuigenissen welke hij voorbracht, duurde het onderzoek niet lang. De zaak werd opgeroepen in den eersten tijd van het Assisenhof, en vond veel belangstelling. Nochtans, ondanks al de pogingen der Fransche en de opsporingen der Engel sche politie, bleef Diane onvindbaar, zoo wel in Frankrijk als in Engeland. Het Hof vond haar plichtig en veroordeelde baar bij verstek tot 20 jaar dwangarbeid. En zoo kwam Souriquette eindelijk in het bezit van hare geboorteacte en zij die zoo lang den naam Vallauris gedragen had, heette voortaan voor iedereen: Blanche Jacqueline, Henriette, Inès d'Argelles wettige dochter van Fabien d'Argelles en Marguerite de Rhodes. Eens het proces geëindigd, wilde Hen riette te- Astarac. gaan uitrusten van den last en de ontroeringen, welke trouwens heel de familie uitgestaan had. Zeker, alles wat er rond het proces gezegd werd was te hunner eer en te hunnen voordeele; maar toch was het Laure zeer pijnlijk ge vallen zoo het mikpunt te zijn der alge meene nieuwsgierigheid. Maar de onwrik bare wil van Maurice had alle toegeving of overeenkomst verworpen. Eerst en vooral het belang van Hen riette, had hij gezegd. Moeten wij er door lijden, des te erger voor ons. Wij hebben zelfs niet het recht het vast te stellen. En Laure, achtende dat hij gelijk had, had haar hoofd gebogen, zorgende dat Ro- selin hetzelfde deed, terwijl Maurice, met heldhafitgen moed, graaf de Rhodes ter zijde stond. En als iedereen den weg naar liet ge bergte insloeg, was het vonnis geveld en de zaak afgeloopen; nog enkel moest men d^Qkerbreking van 't huwelijk bekomen. Roselin zou stappen doen, opdat die zaak spoedig haar beslag zou krijgen; hij zou trouwens nog eenigen tijd te Parijs blij ven om de personen op do hoogte te bren gen, die zijne fabriek en zijn handelsza ken aan zeer voordeeligen prijs hadden overgenomen. XII. DE STRAF. De maanden verliepen in rust en vrede. Maurice had ondertusschen tijding ont vangen èn uit Parijs, èn uit Rome, dat zijn huwelijk met Inès, de pleegdochter van Diane, nietig en verbroken en hij weer geheel vrij was. Hij scheen er noch blijde noch treurig cm. Zekeren dag kwam er op 't kasteel d'As tarac een brief gericht tot Souriquette. Zij begon geweldig te beven, toen zij het ge schrift van Diane erkende. Wat overkomt u? vroeg Jacques, die haar geen oogenblik meer verliet. Niets, zei Henriette ontsteld. Van wie komt die brief? Laat mij hem eerst lezen, dan zal ik hem u geven. Zij brak den couvert open en doorliep het geschrift. „Gij zijt nu gelukkig, schreef markiezin d'Argelles. „In naam van dit geluk, durf ik een be roep doen op uwe oneindige edelmoedig heid en onuitputtelijke goedheid; ik smeek u om genade en medelijden voor een ongelukkig kind, dat een oogenblik gedwaald heeft, en dat heden sterft van ellende en wanhoop. Zij koestert nog eenen wensch: vergiffenis te bekomen van hem dien zij zoo bloedig beleedigd heeft, en vooraleer den geest te geven, nog eens haar zoontje te omhelzen. Zult gij haar die uiterste vertroosting weige ren? „O! ik smeek u, wees goed als altijd.... Dit zal u en de uwen geluk aanbrengen. „Ik zit aan de sponde van het bed op welk mijn pleegdochter ligt te zieltogen en ik lever u het geheim mijner vrijheid; want ik ben veroordeeld en wordt in hech tenis genomen, zoo de politie mijne aan wezigheid maar vermoedde. Maar ik ben er gerust in: gij zult mij niet verraden. I Gij, immers, weet niet eens wat kwaad wat verraad is? „Een wanhopige, „Diane de Candales". P, s. Zoo gij er in toestemt te komen, zult gij te Parijs op het postkantoor een brief kunnen afhalen welke mijn adres bevat". Wanneer Henriette gedaan had met le zen, zag zij zoo wit als een lelie. w Maar wat is er dan toch gaande? drong graai de Rhodes aan, ongerust o\ ei de groote ontsteltenis welke zijn klein dochter had aangegrepen. Zonder een woord te spreken reikte zij hem den brief toe van markiezin d'Argel les. Ha! wat wil die gevloekte nu nog: riep hij uit, Diane's geschrift herkennen de. Vergiffenis voor hare stervende pleegdochter. Neen, dat is een nieuwe commedie. Zij verlangt geld. Des te erger voor haar; maar nooit, nooit, verstaat ge mij, vader, zullen noch gij noch ik onwrikbaar blijven, als men beroep doet op zekere gevoelens. Zoudt gij dan willen dat wij Maurice naar Parijs lieten vertrekken? vroeg Jao ques die haastig den brief der markiezin gelezen had. Henriette knikte bevestigend. Maar ik veronderstel dat gij hem toch vergezellen zult? Ja, zeide zij nadenkende, zoo'n dood strijd bijwonen moet een pijnlijken in druk nalaten op zijn gemoed en ik wil na bij hem zijn om hem op te beuren, te troosten En't kind? Moeder Laure zal niet aarzelen. Zij- zelve zal het naar Parijs brengen. En ook ik aarzel niet. Eigenlijk niet om den wensch dier adder te vervullen, maar om over u te waken. Kan ik een en kelen dag van u verwijderd blijven? Als-zij ons maar weer geen kwaad berok kent, die ongelukkige!.... Roselin kon nog minder dan mijnheer de Rhodes het denkbeeld goedkeuren dat Maurice naar Parijs zou reizen om vergil'-, fenis te schenken aan haar die hem zoo veel schande aangedaan had. Maar lang weerstond hij niet aan de bede van Laure, zoomin als Jacques weerstand bieden kon aan 't verzoek van Henriette. Wat Maurice betreft, hij haalde de schouders op, maar zei toch: Als ze mijne vergiffenis noodig heeft om in vrede te sterven, wil ik haat- die niet weigeren; want ik helt altijd ge leerd: vergeef ons onze schulden, gelijk wij vergeven onze schuldenaren Den volgenden dag nam de geheele fa milie haren intrek in het ruime huis der rue Defert, dat het eigendom van Roselin gebleven was. Wij hebben gezien dat Diane, na het c-ntvangen van zeker briefje van Laure, met hare pleegdochter onmiddellijk de wijk naar Londen genomen had. Daar woonden zij onder den naam van mevr. en mej. d'Avellines. Met de geldmiddelen die zij mede had genomen, konden zij een tijdje voort, zon der zelfs de chèque van 50.000 frs te moe ten omzetten, welke mijnheer de Rhodes voor Diane ingevuld had. Eenige malen ontvingen zij daar bezoek van Louis d'Astarac, die om zich te wreken op Souriquette met zijn boozen raad het denkbeeld der vlucht in 't grillige brein van Inès had doen ontkiemen. (Wordt vervolgd.) Illi ECHO V A l\ I1ET ZUIKN

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1