J Eerste Biad. EEN EDEL HART. l„N00RD-BRABAND"| WAALWIJK. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Uit de Pers. FEUILLETON ïït sesrH BUITENLAND Mogeiijkmaking van Posttarief-verhooging, ff Maatschappij van Verzekering op het Leven. p O r te Da Belgische minister van Buiten- Opgericht 1843; besluit om af te treden. Zijn liberale collega Janson, minister van Oorlog, wil zijn voorbeeld volgen, maar zal nu aanblijven tot na de sluiting der mili taire overeenkomst met Frankrijk, die de volgende week plaats heeft. Waar de lezerskring van ons blad zich met den dag uitbreidt, krijgen advertenties in ons blad voortdurend meer waarde. N u in :a t.K 69 ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1920 Dit blad verschijnt Woensdag-ca Zaterdagavond- AbouueineutspriJ* per 3 maauden I 1,2 5 Franco p. post door het gebeele rijk f 1,40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden ens., franco te zenden aan den Uitgever. 43c JAARGANG. iii<: ikiio va\ I dy mm Tclef. 38, WAALWIjKSCHK EN LANGSTRAATSCHE COURANT UitgaveWaalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelcn. Telegr.-Adres ECHO. De Tijd (r.k.) plaatst als hoofdar tikel een beschouwing van kapitein Altlng von Geusau over het defensie- vraagstuk. waarin schr. de vraag onder de oogen ziet, of voor ons het oogenbllk voor ontwapening 19 aangebroken. Hij vraagt zich daarvoor af, wat de toestand In België Is, een land van gelijke draag kracht op ftnantieel en personeel gebied als wij, en schrijft dan De oorlogsbsgrooting van België kwam voor den oorlog vrijwel met de onze overeen en bedroeg 90 miilioen francs. Voor 1920 Is deze begrooting gebracht op 600 miilioen francs, terwijl zij door allerlei buitengewone credieteo gebracht wordt op 1200 miilioen ruim, d. i. l'/a milliard. De eerste oefentijd bedraagt In België voor de onberedenen 12 maanden, bij ons hoogstens 6 maanden. De vredessterkte van het Belgische leger bedraagt voorloopig 100.000 man, die van ons leger ruim 20.000 man. De oorlogssterkte van het Belgische leger bedraagt in het volgend jaar 450.000 man bij ons 200.000 man. België beschikt over 384 soelvuu: mon den, 560 Dultsche stukken, die voor het Belgische leger getransformeerd worden, d.l. dus een duizend kanonnen. Neder land heeft 204 veldvuutmondeo, een zestigtal houwitsers van zeer verschillen de kracht en gedeeltelijk, dank zij de legerheivormer m*1. Marchant, zonder inuoiMe, (België kocht onlangs voor ruim 21 miilioen franks munitie.) Bij ons wordt aan grootere oefeningen heelerr.aal niet gedacht. In België hebben steeds door oefeningen met de grootere eenheden plaat9 en al wie in Brabant woont of gereisd heef', weet dat tegen woordig lederen dag van den vroegen morgen tot den laten avond het gedonder van het geschut in de Belgische schiet kampen weerklinkt. En waarom is dat alles Waarom wapent België zich tot de tanden Met Engeland en Frankrijk Is alles botertje tot den boom, Duitschland ligt machte loos ter neder en overigens zal het minste oorlogzuchtige of onwelwillende gebaar van Dultsch'and onmHdelijk de geheele Entente te wapen doen vlegcn. Tegen Afghanistan of Peru zal België toch ook wel geen krijg gaan voeren. E' blijft dan immers niets anders over. dan dat al dat Belgische wapengekletter tegen ons gericht is. „Nederland let op uw zaak''. Het mag waar zijn, dat de Vlamlugcn niets voelen voor een oorlog tegen Ne derland, de historie is toch daar om aan te toouen, dat de meening van de massa zoo gemakkelijk te leiden is. En zeker zou het niet de eerste maal zijn, van De Echo van het Zuiden 145 Omgewerkt uit het Framch. VIERDE DEEL. 'k zou liever sterven placht hij lol -haar te zeggen dan 't genadebrood te moeten eten uit de handen van gewone burgennenschen, van verwaande „parve nu's" als de familie Vallauris! Telkens bracht hij wat nieuws aan; maar toen de jury een betrekkelijk zware straf tegen Diane had uitgesproken, acht te iii.i het raadzaam geheel af te breken niet zijne nicht en hare pleegdochter. Diane en inès zonden brief op brief, te legram op telegram, maar de officier gaf geen teeken van leven. Eindelijk toch begon hem dit schrijven en seinen te vervelen, en hij trachtte beide vrouwen aan 't verstand te brengen, dat zij hem met vrede moesten laten en zich in haar eigen belang, heel stil houden. Ons stil houden? schreeuwde Inès; waarom? Ik wil weten wat er gebeurd is. Morgen vertrek ik naar Amiens, waar zijn garnizoen is.... Trouwens, hier, in Lon den wil ik niet langer blijven. Het leven B»"t "dj hier niet. Ik wil Parijs weer zien, Maar eerst moet die lekkere neef me zeg gen waarom wij ons stil moeten houden. Diane beproefde al wat denkbaar was 'la grillige jonge vrouw van haar voor nemen af te brengen; maar eens dal het dat een regeeriug de blnueulandsche moeilijkheden (tusschen Vlamingen en Walen e.a.) trachtte te bezweren door middel van een daad naar buiten. Het is toch algemeen bekend dat er In België nog een zeer machtige partij is, die zoowel op ons kolennjk Limburg als op Zeeuwsch-Vlaandeien het oog gevestigd heeft en niettegenstaande alles gevestigd houdt. Het oprakelen van allerlei oude kwesties betreffende zand en grintdoorvoer, doortocht van Duitsche troepen door Limburg, Wielingen enz. is niet andeis dan het smeulende houden van het vuurtje, dat eenmaal zal op laaien, te eerder naarmate wij ous leger hebben laten verworden en ons minder tegen een optreden van België zullen kunnen verzetten 1 Het groote gevaar schuilt in het ge weldige van de Belgische toerustingen. Dit kleine land kan dat slechts gedurende zeer k rten tijd volhouden en dan volgt ooheiroepelijk bankroet. Voor dat het zoover is, zal het Belgische leger dus zijn taak moeten vervullen en tegen wien dat zijn zal, laten wij aan onze lezers ter beoordeeling over. Nederland let op uw zaak Moeten dus wij België navolgen en daarmede een wedstrijd in bewapening aangaan In geenen deele. Wij moeten zorgen, dat ons leger niet zij een «quantl'è négllgeable*. Wat daarvoor noodlg Is kan thans niet meer twijfelachtig zijn. Wij moeten hebben een klein leger, bijvoorbeeld van 100.000 man, waarvan geen mao wordt afgenomen voor dien sten in den rug van het leger en dat vóór alles voorzien mocht zijn van alle moderne hulpmiddelen, die in den te genwoordige tijd noodig zijo. De overblijvende strijdwaardlgen moe ten georganiseerd zijn, zoodat zij kort na de mobilisatie, volledig ingedeeld en gewapend, beschikbaar komen. Wij zullen das moeten en kunnen be zuinigen op mandagen en beroepsper- soneel en op vele andere zaken, die op zoo uitmuntende wijze zijn aangegeven in het defensierapport van onze R. K. Staatspartij. Maar dat bezuinigde geld kunnen zij helaas niet 'n den zak steken of voor sociale doeleinden benutten. Daarvoor moeten wij het volgende doen. Mitral'leurs en nog eens mitrailleurs koopen (bij onze Jofantrie is geen enkele mitrailleurs werkelijk aanwezig) onze veld-artcllerie moderniseeren behoor lijk Infanteriegeschut en lichte bommen werpers aanschaffen krachtige moderne houwitsers koopen lang snelvuurgeschut van groot kaliber aanschaffen den vltegdlenst op peil brengen veel munitie aanschaffen tanks vervaardigen ga9projectielen maken, enz enz. Wij moeten m. a. w. het kleine veld leger dat wij hebben, houden, van de onontbeerlijke hulpmiddelen voorzien en voorts in kleinere eenheden der verbon den wapens reorganlseereo. Om aan dit alles in oorlogstijd Iets te hebbeD, zijn oefeningen in grooter verband absoluut noodzake ijk. Aan het bovenstaande mede te werken verwende kind -vji.j had minder verstand dan een kind zich iets in het hoofd ge zel had, moest het uitgevoerd worden. Den volgenden dag had Inès hare kof fers gepakt en stond tot vertrekken gereed. Diane was aan omiitsprekelijken angst ten prooi. Nooit, in haar bewogen leven, had ze zoo geleden als thans. Mocht zij Inès alleen laten vertrekken?Aan haarzelve overgelaten, kon zij te Parijs enkel dwaze streken begaan. Zou zij haar vergezellen?Maar als er eens een veroordeeling tegen haar uit gesproken, en dit de reden was waarom zij zich stil en verborgen moesten hou den?.... 't Was wat het wilde. Zij zou Inès ver gezellen. Inès, zonder het te willen bekennen, be treurde hare krankzinnige daad. O! hoe gaarne had zij weer aan den haard geze ten der familie Vallauris! Zou haar man haar nog ontvangen onder 't echtelijk dak? In haar kinderachtige ijdelheid had zij zich voorgesteld, dat Maurice haar achter na zou geijld zijnDoch Maurice had zich niet verroerd; niet eens had hij na sporingen omtrent haar gedaandat wist ze van Louis d'AstaracEn dat maakte haar opgewonden. Zij wilde dan terug naar Parijs Maar eerst zou zij Louis gaan opzoeken Hij moest haar zeggen waarom zij zich stil moesten houden. Zij verlieten dan Londen op staanden \oet. Maar t duurde lang eer zij een rij- tuig vonden, en toen het haar aan het sta tion van (.'haring-Cross afzette, was de praehttrein vertrokken, welke haar kans had gegeven tusschen zes ure en half ze ven, dus nog in vollen dag te Calais aan wal te stappen. Nu moesten zij den trein van acht uur afwachten, een verlies van Prijs der Adveitcutlcu 20 cent per regel; minimum f 1.50 Reclame.- 30 cent per rege'. is de dure plicht van ledeien Volksver tegenwoordiger die het met het lieve Vaderland wel meent. Nog is het misschien niet te laat. >Ncderland, let op uw zaak.« In het Wetsontwerp wordt voorgesteld zooils we reeds iu 'i kort mededeelden ïrnximumtaiieveu vsst to leggen en de re geling der tarieven overigens te doen ge schieden bij algemeenen maatregel van bestour. Maximum Tarieven. Voorgesteld wordt, dat de porti en rech ten nader vast te stellen by Kon. Besluit ten hoogste zullen mogen bedragen voor Brieveua. voor elke briefkaart 6 cent b. voor eiken anderen brief van een gewicht van niet meer dan 20 gram 10 centvan 20 tot en met 100 gram 15 centvan meer dan 100 gram, vermeeiderd met 6 cent per 100 gram of restend gedeelte van 100 gram hierboven. Gedrukte slakken t( ir elke tending van een gewicht van niet meer dan 50 gram 2 centvan meer dan 50 gram tot en met 500 gram 2 cent voor de eerste 50 gram vermeerderd met 2 cent per 50 gram of restend gedeelte van 50 gram hierboven voor Braille-drakwerken 2 cent per 800 gram cf restend gedeelte van 300 gram, Nienwebbden voor bijte tending ?an een gewicht van niet meer dan 50 gram 1 ct. van meer dan 50 gr, tot en met 500 gr, 1 c». per 50 gr. of restend gedeelte van 50 gram hierboven voor Braille nieuwsbladen 1 cent per 800 gram of rasteud gedeelte van 300 gram Monsters; 2'/2 c«nt per 50 gram of restend gedeelte vaD 60 gram, doch niet mie,der dan 5 cent per zending, Aangeteekende stukken voor de gewone aanteekening 12'/2 centvoor de aantee- kening met aangifte van geldwaarde 12!/2 ct. voor elke f 100 of restend gedeei e van f 100 aangegeven warrdp, met een minimum van 16 cent voor eiken brief. In de toelichting wordt reikltard, dat van de voorgestelde mogelijkheden tot var- hooging zal moeten worden gebiuik gemaakt Ol reeds aanstonds deze verhooging voor alle ouderdeelen de 'antini, welke het on- werp behels», zal oioeto* bereiken, kan nog niet met zekerheid worden gezsgd. De voorgestelde vooiaieriing heeft het groote voordeel, dat sauuem'.rg van het ontwerp van wet niet onvermijdelijk vast stelling van de tarrieven vilgens de ditrin genoemd. bed,.gen teng.rolg. behoef, tof - De oo.rwinnlog de' l'oleo op bet hebben. Indien de omstandigheden zich in- middels zoodanig wyzigen, dat met etn ge deelte van de mogelyk gemaakte verhoogin gen zou kunnen worden volstaan. Nienwsbladen. Voor zoover het tarief der Nieuwsbladen betreft, wordt opgemerkt, dat dit tarief, althans wat de door de uitgevers te verzenden bladen aangaat,in 1919 niet werd verhoogd. Eeue ve-hooging van dia uitermate lage tarief zal thans niet achterwege kannen ble ven. Nochtans ligt het niet in de bedoeling om reeds dadelijk over te gain tot toepas sing van bet in bet wetsontwerp genoemde maximum, voor zooveel de bij abonnement gefrankeerde nienwsbladen betreft. Voors bands zoude voor deze uitgaven kuunen warden volstaan met een port van 1 cent voor een gewicht van niet meer dan 55 tot en met 150 gram, en 1 cent meer 7oor elke 50 gram of gedeelte van 50 gram daarboven. Postvrydom. Het geraamd tekort voor den dienst 1920 bedraagt ruim 19 miilioen gulden. Russische Noorderleger is volkomen De bolsjewlkl hebben het waagstuk om langs de Dultsche grens Warschau te willen omtrekken, wel duur moeten betalen. De legers, die deze strategisch zeer ge waagde onderneming ondernamen, zijn geheel !u de pau gehakt. Meer dan 70.000 gevangenen eu geweldige hoe veelheden munitie en voorraden hebben zij in handen der Polen moeten laten en duizenden gevangenen komen dat aantal nog A©rgrooten. Ren bijna even groot aantal roode troepen heeft zich aan de gevangeneming onttrokken door over de Duitsche grens te trekken. Het moeten er meer dan 60.000 zijn. Gisteren kwamen erin het grensgebied Chorzele— Misjinetz 9000 Russen met hun wapens over de grens. Zij werden ontwapend weggevoerd. Io de moerassen van den vierhoek Mlawas JanowChorzele Prasznltz moeten zich nog 20.000 Rus sen bevinden, die den strijd nog niet willen opgeven. loopen Onder het tekort is ook begrepen een bedrag van f 2 millieon, dat wegens het het vervoer van brieven door de spoorwegen ten laste der bedtijfsvergrootiog moet ge bracht worden. Het is echter niet redelyk te achten dat het staatsbedrijf van de P.T, T. voor zyn dienstpraestaties aan andere departementen geenerlei vergoeding geniet. Daarom wordt voorgesteld alle thans door onderscheidene iustelliugen genoten postvrij- dornmen a! U schaffen. De minister stelt voor de verhoogingen reeds 1 November 1920 in werking te laten treden. Utt Opper-Silezltt wordt gemeldt, dat de Italiaansche troepen met alle kracht de ontwapening voortzetten. Vol gens de Grenzzeltuug deelt de controleur van het district Beuthen mede, dat in het geheele volksstemmingsgebled de veiligheidspolitie ontbonden en vervan gen ral worden door de volksstemmiogs- politie. In Beuthen en Frledenskü !e wordt als overgangsmaat» egel een burger wacht gevormd, welke uit een gelijk aantal Polen en Duitschers zal bestaan. Het blijkt, dat over het algemeen de onlusten onderdrukt zijn door het optre den der Entente. De met succes door gezette zuiveringsactie heeft haar doel niet gemist. Verzekerd Kapitaal Reserve 21.456.813.- 2.913.587.- vijt' uur. Inès stierf van ongeduld. Eerst om tien uur kwamen zij te Dover aan. 't Was een donkere nacht, daarbij vochtig, vol geheimzinnige akeligheid. En toen zij zich op de. paketboot bevond, om huld van duisternis welke geen enkele ster verlevendigde, en de onzichtbare gol ven met haar geklots tegen den romp van het schip aanbeukten, wrong Inès zich te gen hare pleegmoeder, beheerscht door een soort bijgeloovigen angst. Ik ben bang! fluisterde zij, terwijl hare tanden klapperden. Vijf kwartier, zijn snel voorbij, ant woordde Diane, zelf heel somber gestemd. Maar de woelige zee maakte beiden af grijselijk ziek, terwijl «Ie overtocht langer duurde dan gewoonlijk. Ruim half zes 's morgens kwamen zij ti; Amiens aan. 't Was nóg niet geheel licht. Een rijtuig zette haar af aan de woning van Louis. De deur van de woning stond open. Zij troffen een soldaat aan, waarschijnlijk den oppasser van Louis. Diane sprak hem aan: Zeg den hertog de Candales dat een zijner naaste bloedverwanten hem onmid dellijk wenscht te spreken. Mijn kapitein moet thuis zijn, ant woordde de- soldaat, maar ik hen er toch niet zeker van, daar ik in de kazerne over nacht. Als de dames willen binnenkomen, zal ik eens gaan zien. Hij liet de dames doorgaan. Van in 't kleine salon dat zij betraden, boorden zij d'Astarac, die er geen erg in bad dat de deuren openstonden, den duivel jagen en den armen soldaat allerlei beleedigingen naar het hoofd slingeren. f Driedubbele gek, domkop, schoft, bulderde hij tegen den oppasser, ge rijdt voor acht dagen den hak in! Kondet gij dan niet zeggen dat ik afwezig was! Inès kon zich niet meer inhouden, 't Was een nuttelooze leugen ge weest, Louis, riep zij van uit het salon; ik had wel gewacht totdat gij te voorschijn kwaamt. Louis was dadelijk uit zijn bed gespron gen en in een oogwenk aangekleed. Cla naar de kazerne, beval hij zijnen oppaser en wacht daar totdat ge mij ziet. De oppasser liet het zich geen tweemaal zeggen. De hertog grendelde de deur ach ter hem dicht en kwam dan tol zijne nicht en hare pleegdochter. Wat verlangt ge? roeg hij kortaf. En wat moet er nog gebeuren voor dat gij cien weg naar Frankrijk vergeet? Diane werd bleek als een lijkkleed, 't be trof vooral haar, zij giste het aan den oogslag welke de officier op haar vestig de. Inès nam het woord op: -Wat zegt ge, Louis?Wat betee- kenen die woorden?Weet gij dan niet meer tot wie. gij spreekt? Tot wie ik spreek?Ik weet het maar al te goed. In ieder geval ik spreek niet tot de dochter van wijlen markies d' Argelles en gravin de RhodesHeel Frankrijk is vol van het schandaal, en ik sta waarlijk verbluft dat gij er in den vreemde den weergalm niet van vernomen hebtMeisje, waart gij maar liever bij uwen sukkelaar van 'n man gebleven, het ware wellicht nooit zoover gekomen Maar Inès onderbrak hem heftig. Zij had zelfs zijn laatste woorden niet ge hoord. Haar verdwaasde oogen dwaalden van Diane naar Louis. Wat! viel zij uit, toen zij weer spre ken kon,, wat durft ge zeggen, hen ik niet Inès d'Argelles, de kleindochter van Jac ques de Rhodes?.. Moeder!., moeder!.. Het bestuur van B. V. V. te Den Bosch heeft van het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond bericht ontvangen, dat het besloten heeft B.V. V. bij keuze tot de eerste klasse te promoveeren. De Nederlandsche schermers onder leiding van den kapitein der Art. de Jong, die langen lijd in onze gemeente ver toefde, hebben op de Olympische spelen te Antwerpen den derden prijs behaald op deu sabel. Op 29, 30 en 31 Augustus zullen te Bergen op Zoom groote vliegdetnon- straties gehouden worden. Het zijn geen gewone vluchten, doch het nieuwste op het gebied der aviatiek zal daar te zien gegeven worden. De lteeren Hesz en Straszer de bekende vliegenier van Molenheide zullen daar hunne prestaties ten beste geven, waarbij vooral de daling per parachüt een der grootste aantrekkelijkheden zal zijn. Doch de ondernemer is daarmede nog niet tevreden, hij voegt daaraan toe de acrobatische toeren door den heer Schindler, de bekende lucht-acrobaat, die op Molenheide duizenden deed verstomd staan over zijn trapèzewerk op eene .hoogte van 100 M. met eene snel heid van 100 K.M. in het uur. Deze vliegdemonstralie zal geen enkele te voren evenaren, zoodat wij aanraden een bezoek op die dagen hieraan te gaan brengen. vervolgde zij, zich tot Diane wendende, die man wordt krankzinnig! De markiezin bad met hare oogen haren neef om genade. Louis, mompelde zij, uw vader was de broeder mijns vaders, hebt medelijden met mij. Maar de hertog de Candales was niet voor niets baar levend evenbeeld. Niets kon hem vermurwen of van besluit doen veranderen. Er moet een einde' aankomen sprak hij beslist. Speelt gij, ja of neen, cotnedie, en zijt gij werkelijk onkundig van het ge ruchtmakend proces, dat onlangs zijn ont knooping vond voor het assisenhof? De markiezin viel als verpletterd op een rustbank en verborg haar gelaat in hare handen. Maar we weten volstrekt niets! riep Inès uit. En juist om iets te vernemen zijn we tot u gekomen.. Gij hebt ons ongerust gemaakt met uw raadselachtig telegram.. Waarom moeten wij ons verborgen hou den? Vraag het aan de vrouw die u opge voed heeft; zij kent de waarheid. O, Louis! stotterde Diane, wat zijt ge wreed! Inès wist niet wat zij er van denkeu moest. Maar spreek dan toch, schreeuwde zij, de eene of de andere! Een oogenhlik, gij gaat alles verne men. Louis! riep Diane een laatste maal in den naam uwer moeder zwijg! Maar hardvochtiger dan ooit, vervolgde hij: (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1