Tweede Blad. Blieven van den noestelberg. BINNENLAND Provinciaal Nieuws BUI rÉNLAN D. j Abonneert U op en i adverteert in dit blad. NUMMER 69 ZATERDAG 28 AUGUSTUS 42e Jaargang. I. In den 2en herzienen druk van de „Gids van Waalwijk en Omgeving", uitgave van de vereeniging „Waalwijks Belang'', vindt men de volgende aan haling uit een beschrijving van „dit verborgen stukje mooi Noord-Brabant" van den schrijver Vincent Cleerdin „De schilderachtigheid dezer streek „is verrassend. Zij doet hier en daar „denken aan mooi Limburg, aan de wonderschoone gouwen van Zuidelijkst Nederland. „Verder voorbij den Roestelberg, op de „achter- en terzijde liggende heuveltjes „is het nog stiller rustiger en mooier. „Niet doodsch is het er, oneen „de stilte is er vol van leven en be weging. In blijvende suizendruischende „deining fluisteren, als 't ware, de statige, „breedgekroonde dennen, tusschen de „takken door glanst het emailblauw van „den zomerschen hemeldom, en tint Jen „de puurgouden straaltjes der zon. Vuge- „len tjilpen er in en zingen hun liedjes; „een ekster snatert in de verte en de „duiven roekedekoeën er lustig op los. „De rust tusschen die rij aan rij ge plante hoogopgaande stammen, in de „zoele natuurgeuren der dennen, in de „eenzaamheid deï diepe wouden, die „rust is verrukkelijk. Je kunt er zoo „ongestoord kalmpjes je neervlijen in „het donzige mos en dan alleen maar „kijken naar 't trillend beweeg der „donkere groene takken tegen het lucht- „blauw en goud Zoo'n uitgezocht plekje, waar men de stilte als het ware hoort, is voor den journalist, die door zijn ambt altijd in het volle leven moet verkeeren, ader- geschikst om mijn indrukken van „Onder de menschen" op papier ie zetten. De Roestelberg is stil, behalve als het Pinkster 11 of III," vacantie en mooi weer is dan zwermt het er over dag van de jeugd. Maar de roezemoezige aanwezigheid van de L angstraaische „Spes patriae"1) is geen beletsel om te schrijven voor „De Echo", welke zich de bevordering van handel industrie en gemeentebelangen ten doel stelt „In 't Verleden ligt het Heden In het Nu, wat worden zal heeft zeker schrijver eens gezegd. En bevordering van welvaart en ont wikkeling in de Langstraat, waartoe de Pers ook zeer veel kan medewerken, is tevens zorgen voorde Jeugd, de mannen en vrouwen der toekomst. En we willen '1 hier maar terstond voor die jeugd opnemen in een zaak, niet alleen voor de toekomst maar ook voor 't oogenblik van't grootste belang; een zeer urgente of dringende zaak dus. Niet lang terug vroeg in De Echo een belangstellende of belnnghebende schrijver dezes is het aileöei de aandacht van het publiek voor een goede verbindingsweg met den Roestelberg. We zouden op die vraag nog eens alle aandacht willen vestigen. 't Is ons niet onbekend, dat de zeer werkzame vereeniging „Waalwijks Be lang" in zake Roestelberg en omgeving grootsche plannen heeft gehad en dat door onverwachte omstandigheden de zaken een anderen loop genomen hebben. We mogen den eigenaars dier uitge strekte goederen dankbaar zijn, dat zij die zoo welwillend voor 't publiek toe gankelijk blijven stellen. En we hopen, dat nooit baldadigheid en vernielzucht van de zijde der wandelaars er hoogtij gaan vieren, want dan zouden we mis schien ook hier spoedig op vele plaatsen borden zien verrijzen, welke op zoo menig schitterend-schoon plekje in ons land ons toegrijnzen met: Verboden Toegang. Artikel zooveel van het -Wet boek van Strafrecht. Maar al zijn de oorspronkelijke plan nen van „Waalwijks Belang" mislukt, misschien is er op 'n andere wijze iets te bereiken, met toestemming van en in overleg met de eigenaars en met de betrokken gemeenten. En kunnen ver- eenigingen in andere plaatsen zich er ook niet voor interesseeren Met sub sidies van omliggende plaatsen zou zeker heel wat te bereiken zijn. 't Behoeft in onze dagen toch zeker niet meer aangetoond te worden, dat spelen in de vrije lucht, in een aan dennenhout rijke omgeving, van 't grootste belang is voor de gezondheid der kinderen. Hoe aangenaam en nuttig wordt op die wijze de vacantie door de jeugd doorgebrachtEn hoe rustig voor de huisgezinnenMenig huismoeder van een groot gezin en groote gezinnen zijn er veel in de Langstraat - zal vaaJJ i in de vacantie de zucht ontglippen „Lagen de duinen maar wal dichter bij Met betere verbindingsmiddelen en. zoo a Is reeds op meerdere plaatsen geschied!, met ver- jtrouwij en goed bezoldigd i toezicht, zou al heel veel gewonnen zijn- Dat liet Lven in een natuurschoone omgeving van grooten invloed is op de godsdlenstig-zedelijke verheffing van het kind, weet iedereen. En geldt dit alles ook niet voor de grooten Voor hen, die een groot deel van hun leven doorbrengen binnen de fabrieksmuren, ie midden van het geraas en gedreun der machines En zou de volksgezondheid en de gezondheid van het volksverstand er niet wel bij varen, indien de herbergen wat leeger en de wegen in Gods vrije, heerlijke natuur- wat voller waren Laten dan zij, die kunnen, die invloed en middelen bezitten, medehelpen, om die natuur gemakkelijker te bereiken. De volkstevredenheid zal er ook bij winnen. Moeten we veel schrijvers, vooral in werknemersbladen geloovcn, dan gaan alle op Zon- en Feestdagen passeerende auto's, zooal niet naar Zuid-Limburg of Scheveningen, dan toch op zijn minst naar den IJzeren Man. En die IJzeren Man heeft heel wat op zijn geweten. Hij magnetiseert de menigte en geeft bovengenoemden schrijvers motieven in de pen tot loonsverhooging Nu kan het zien van weelde bij anderen nooic 'n beweegreden zijn, om hooger loon te vragen. Dat schreefonlangsook„HetCentrum", 't welk door 10 000-den arbeiders ge lezen wordt. De eenige, maar afdoende en beslis sende vraag is: Verdien ik genoeg, om, naar mijn staat en stand, met een flink gezin, behoorlijk te leven En zoolang dit niet het geval is is er alle reden tot loonactie. Maar daar heeft de IJzeren Man niets mee uit te staan. Wat niet wegneemt dat het vooreen ieder, jong en oud, van het allergrootste nut is op 'n gemakkelijke en goedkoope wijze Roestelberg en omstreken te kunnen bereiken. En we meenen, voldoende te hebben aangetoond, welk een groot kinder- en volksbelang er in gelegen is, dat alle krachten worden ingespannen, om te komen tot een goede verbinding met de schoonheid, welke Moeder Natuur ons in een zoo zeer nabije omgeving geschonken heeft. W. B. E. E. in den eisch van instelling van een militie uit arbeiders en boeren De sowjet-regeering. die in de moei lijke dagen, die zij thans weer door maakt, is er inderdaad veel aangelegen niet met Engeland en Italië op kwaden voet te komen en zij heeft zich daarom gehaast het misverstand uit den weg te ruimen. Namens haar heeft Tsjitsjerin reeds draadloos een mededeeling aan de Brit- sche regeering doen toekomen in ant woord op het communiqué over de be sprekingen tusschen Lloyd George en Giolitti, waarvan bovengenoemde nota van Balfour een uitvloeisel is geweest. Tsjitsjerin herinnert er aan, dat de be perking van het Poolsche leger tot 50.000 man door de Britsche regeering als een rechtvaardige vredesvoorwaarde was erkend Men moet het nu als een toegeeflijkheid van Russische zijde be schouwen, als.Rusland boven dit aantal de vorming toestaat van een gewapende burgerlijke militie, die feitelijk een toe voeging aan de strijdkrachten is. De voorwaarden, dat die militie uit arbeiders moet bestaan, was gesteld, omdat het juist de arbeiders zijn geweest, die zich steeds tegen de oorlogszuchtige politiek der Poolsche regeering hebben gekant. In Engeland's verzet tegen deze voor waarde, ziet Tsjitsjerin een wamrouwen ten aanzien van de arbeiders, dat zij bezield zouden zijn. door de bolsjewisti sche leer, een standpunt, dat door de aanhangers van het bolsjewisme slechts met vreugde kan worden begroet. Niettemin verklaart Tsjitsjerin, dat de sowjets bereid zijn, dat ééne geschilpunt te laten vallen om de volkomen over eenstemming met Engeland, wat de de vredesvoorwaarden aangaat, te be houden Rusland heeft zijn voorwaarden trouwens nooit als een ultimatum be schouwd en is steeds bereid geweest, deze met de Poolsche regeering te be spreken. i Blijkens de in de Vakbeweging gepubliceerde cijfers is het aantal leden van het Ned. Verbond van Vakvereni gingen in het tweede kwartaal van dit jaar gedaald van 249 679 tot 237,135. j Hierbij komen dan nog 11,833 aspirant leden. De teruggang was het sterkst bij den 'J'ransportaibeidersbond, die van 30,800 tot 25,137 daalde. 1) Hope des vaderlands. De Russen zouden een tegenoffen sief op leven en dood voorbereiden en een algemeene mobilisatie in heel Rus land afkondigen. Zij concentreeren aan zienlijke reserves. Te Berlijn zal een conferentie plaats hebb.'n van ministers uit de ver schillende Duitsche staten inzake de voedselvoorziening. De Poolsche minister van buiten- landsche zaken Sapieha verklaart, dat Polen geen veroveringen zoekt en tot vrede geneigd is. De Poolsche regee ring publiceert een verklaring in gelijken geest. Sapieha noodigt den president der Poolsche vredesdelegatie te Minsk uit naar Biest-Litowsk te komen om aan de Poolsche regeering verslag uit te brengen over het resultaat der onder handelingen. In Opper-Silezië vreest men nieuwe gewelddaden der Polen in verband met Poolsche troepenconcentraties aan de grens. De Fransch-Belgischeovereenkomst staat thans op het punt gesloten te worden. In de Belgische Borinage stelt de justitie een onderzoek in naar het feit, dat ontaarde moeders haar kinderen verkoopen. De leiders der bolsjewistische deputatie te Londen, Kameneff en Krassin, beweerden gisteren dat de toestand, door Balfour's nota aan de sowjet-regeering hun vertrek uit Londen tengevolge zal hebben. Zij verklaarden, dat hun goede trouw en die hunner regeering in twijfel wordt getrokken'en dat het daarom voor hen nutteloos is nog langer in Londen te blijven. Zoover zal het echter wel niet komen. Van gezaghebbende Engelsche zijde wordt echter ontkend, dat de Britsche regeering haar houding heeft veranderd en die wegens den gewijzigden militairen toestand in Polen in overeenstemming zou hebben gebracht met de houding der Fransche regeering, gelijk de Rus sische gedelegeerden beweren. De Brit sche regeering vraagt alleen, dat er geen afwijking in de kern is van de oor spronkelijke Russische vredesvoorwaar den, zooals wel degelijk ligt opgesloten Men deelt ons mede i Door de Stroomverkoop Maatschappij te Roermond, werd heden aan de N V. Electrotechnische Fabriek voorh. Firma W- van Boxtel Zn. Tilburg, opge dragen, het leveren en monteeren van circa 217 electrische huisinstallatiën (ca. 868 lichtpunten) voor een bedrag van f 14860,16 in de gemeente Neder- weert. Aan genoemde Vennootschap werd tevens opgedragen de electrische licht- installatie van het R. K. Doofstommen- instituut St.-MichielsGestel, benevens de krachtinstallatie van de daaraan ver- bonden drukkerij en hostiebakkerij. I Dakpannen mogen voortaan alleen worden uitgevoerd, als een bepaald gedeelte voor binnenlandsch gebruik aanwezig blijft en deze worden afge geven tegen maximumprijzen. Een wetsontwerp is ingediend tot spoed-onteigening voor woningbouw te Amsterdam. i De Minister van L., N. en H. heeft maximum-prijzen voor dakpannen vastgesteld. De rijstprijs in ons land is verlaagd. De winstmarge op suiker voor winkeliers en grossiers wordt verhoogd. i De Katholieke Illustratie van deze week bevat het volgende I PLATEN Het Katholieke Esperantis ten-Congres te 's-Gravenhage Een i landdag voor Vlaamsche en Hollandsche studenten. - Een tentoonstelling van Bioscoop-vrienden (2 foto's'. Het wonderbare Christusbeeld te Limpias. De R.-K. Werkliedenbond in Limburg (2 foto's). De Alberdingk Thijm-her- denking Wereldkampioen handboog- schutter. Een griezelig staaltje van i motor-rijkunst. Op Hartjesdag te t Amsterdam. De Hygiëne-tentoon- _stelling te 's-Gravenhage. In den overgang van soldaat tot burger (2 foto's). Troost in gevangenschap, naar een schilderij van Herm. Karelbach. 't Kopt niet, naar een schilderij van Herm. Karelbach. - De strijd tusschen Polen en de Sovjets. De ex-kroon prins (2 foto's). H. M. de Koningin- Moeder. De kleinste deelnemers. Een mislukte vacantie-reis. naar een I teekening van Jan Wiegmans. TECSTLeola's erfenis, roman door Charles Garvice. Het wonderbare t Christusbeeld te Limpias. De zwij gende boer, door H. B. v. d. S. Zomeravondkunst, door Daaf Sutove, Om de week een vraag. Waalwijk, 27 Aug. 1920 Bij het gehouden schriftelijk en mondJing examen te Amsterdam voor Stenografie „Groote" slaagden Mej. M Gloudemans en Mej. C. Mertens, beiden te Waalwijk. Voor een benoeming tot lid- der Comm. bedoeld in art. 26 der wet op de Kamer van Koophandel en Fabrieken 1920 (Staatsbl. No. 152) voor de nieuw in te stellen Kamer v. Kooph en Fabr. voor de Langstraat zijn aanbevolen de heeren lo. M. A. v. Beurden. Voorz. der Kamer v. K. en F. te Kaatsheuvel 2o. M. A. v. Loon, Lid der Kamer v. K. en F. te Waalwijk 3o. W. A Martens, Lid der Kamer v. K. en F. te Raamsdonkveer 4o. J. B. Timmermans Wz., Voorz. der Kamer v. K. en F. te Waalwijk; 5o. W J. W. Verbunt, Voorz. der Kamer v. K. en F. te Dongen. A.s. Dinsdag viert H. M. onze ge- eerbiedigde Koningin Haar veertigsten verjaardag. En we mogen wel zeggen, dat dit kroonjaar een bijzondere be- teekenis heeft. Alleiwegen tcch ziet men meer en meer zekere elementen pogingen aanwenden om ons volk af te brengen van of op te zetten tegen onze wettige instellingen, tegen het staatsgezag, waar van onze Koningin de draagster is bij de gratie Gods. Óp dezen dag dus te meer moeten onze gedachten heengaan naar Haar, die de verpersoonlijking is van onze nationale eenheid. Daarom moeten wij de gelegenheid aangrijpen om daarvan meer dan ooit uiting te geven en dat kunnen wij op de eerste plaats door vooral thans algemeen de nationale driekleur te ontplooien, als blijk onzer gehechtheid aan de bestaande staatsinstellingen, als blijk onzer natio nale eenheid, als hulde aan Haar, die op voorbeeldige wijze Haar hooge taak vervult. Vooits" drage men Oranje op de borst op dezen dag. De Vereeniging „Waalwijks Belang" heeft wederom gezorgd voor eene pas sende feestviering op dezen nationalen dag. Des avonds 7 uur zal de Harmonie van den R. K. Gildenbond een muzikale rondgang door de gemeente maken. Ten 8 uur: Concert der Liedertafel op de Markt. Programma daar 't Woud. Schellekens. Koor met Tenor Solo. Zigeunerleven. Roeske. Koor. Lentezang. Weijtz. Koor met Bariton Solo. Middernacht. Wierts. Gemengd Koor. Intocht Koor Tannhauser. Wagner. Gemengd Koor. Wilhelmus. Gemengd Koor. Ten 9 uur: Concert der Harmonie van den R. K. Gildenbond op de Markt. Programma 1. Wilhelmus. 2. Vieux Camarades, MarclTe célèbre. E. Larue. 3. Le Trésor des Incas, Ouverture. F. Hoffman. 4. Une Soirée d'Automne aux Ardennes. Fantaisie. A. Govaert. 5. Theresen, Grande Valse de Concert. C. Faust. 6. WERKSTAKING DER MUZIKANTEN (Humoristische Marsch). Klein. Pauze. 7. L'Enfant de Troupe, Marche Militaire. A. Barbe. 8. Mosaïque sur l'Opéra Martha. FJotow. 9. Suspinul, Valse roumaine. J. lvanovici. 10. La Reine-de la Campine, Bouquet de Melodies. A. v. d. Berghe. 11. Wien Neerlands Bloed. Wij zijn thans In de gelegenheid Iets meer mede te deelen omtrent de deelname aan de concoursen en de feestelijkheden, die zullen plaats hebben bij gelegenheid van het 60-jarig bestaan der Ltedertafel «Oefening en Vermaak» van Waalwijk en Besoijen, op 18 en 19 September a.s. Des Zondags tevoren 12 Sept. heeft de openiDg van het feest plaats. Des middags ten 12"/4 uur Matirée op de Markt door het Gemengd Koor der Lledertafe', des avonds 7 uur concert op de Markt van de Liedertafel en om 8 uur Groot Concert van de harmonie van den R K. Gildenbond. Aan de wedstrijden nemen deel Zater- dag 18 Sept. 8 uur n.m.: le Af deeling. Solo-Mannenkwartetten. St. Cecilia 's Bosch. Orpheus, Breda. St. Cecilia, Waalwijk, 's Hertogenbosch'Solo-Mannenkwartet 's Bosch. Sancta Ceacllia, 's Bosch. Waspiks Mnnnenkwartet, Waspik. Animato, Nijmegen. Zondag 19 Sept. n m. 2 uur. 2 e Af dee ling. Dubbel Gemengde K* r etten Zanglust, 's Bosch. Polyhymnia, Kaatsheuvel. Sperenza, Waalwijk. Oefening baart Kunst, Dordrecht. Findhovens Dubbel Gemengd Kwartet Eindhoven. Kunstoefening, Arnhem. Zang en^Vriendschap, Arnhem. Harmonie, Utrecht. Zondag 19 Sept. n.m. 8 uur. 3e Afdeeling. Üubbel-Mannenkwartetlen. Orpheus, Dordrecht. St. Cecilia, Waalwijk. Hosanna, Loonopzand Ons Genoegen. Oistorwijk. Kunstmin, 's Bosch. Na sfloop G oot B?I. De ju y bestaat uit de h-.ereu N. A. Bouwmao, 's HageJ. P. Wlertf, den Haag, W. Robert Jr. Tilburg. Al Is het geen openbare feestelijk heid, zooals we dat bij IJedertafel-feeaeu meeimahn zoo schitterend hebben ge zien, we mogen toch spreken Van een triooien opzet, van een schitterend vocaal feest, waaraan de deelname werkelijk buitengewoon geslaagd genoemd msg worden. Ook verheugen wij ons ia de opening van bet feest met eenige mooie concerten op de Markt den Zondag tevoren, terwijl op nader te bepalen dag tot slot een prachtig concert door de feestvierende vereeniging 'in Musis Sacrum wordt gegeven met medewerking van den bekendeD heldentenor Delanoy uit Brussel. Wij veitrouwen dat de vol ijverige commissie uit de leden met hare verdere voo:bereideude werkzaamheden even goed moge lagen en dat zij overal den steun en de medewerking mag onder vinden, die zij verdient, dan za! Waalwijk wederom een prachtig feest vieren bij de herdenking van het 60-jarig bestaan der roemruch e iiedeitafel >OefenlDg en Vermaak» van Waalwijk en Besoijen. In een vorig nummer hebben we medegedeeld dat door den Bond van Schoenfabrikanten aan de organisaties der werklieden was voorgesteld om het loopende collectief contract te verlengen eo tot 1 Maart a.s. te doen doorloopen, met het oog op de vele moeilijkheden verbonden aan de nieuwe loonregeling in verband met de arbeidsprestaties. Wijlezen thans in de «Schoenindustrie» dat door de vier gezellen-organisaties hteromtrent eene conferentie met de be sturen van de patroonsbonden Is aan gevraagd, welke zal worden gehouden op Maandag 30 Aug. a.?. te Tilburg. Zooals indertijd is gepubllceeid icuden op verschillende plaatsen van ons diocees congiessen gehouden worden van Voor Eer en Deugd*. Een daarvan heeft morgen (29 Augustus) plaats in den R.K. Gildenbond te Waalwijk. Het congres vangt aan ten vijf uur namiddag en de groote rede zal uitge sproken worden door den ZeetEerw. Zeergel. heer Professor A. M. J. de Beo', terwijl de harmonie van den Gildenbond hare medewerking aan deze bijeenkomst zal verleenen. De afdeeling Waalwijk roept alle man nen op, dit congres dat beoogt de krachtige bestrijding der steeds toene mende openbare onzedelijkheid alge meen bij te wonen, waarbij wijons gaarne aansluiten. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de lezing, die Maandagavond in de ach erzaal van het Hotel Verwiel wordt gehouden en waar Dr. Goossens, Inspec teur van 't R, K. Middelbaar Onderwijs eene lezing zal houden over het out en ie noodzakelijkheid van het Middelbare Onderwijs. Om het groote belang der zaak, verwachten wij groote belangstelling. De heer W. Kanters heeft zich om gezondheidsredenen als directeur van de N. V. Lederfabriek „Noord- Brabant" te Reyen, teruggetrokken, doch heeft zich op desbetreffend verzoek be reid verklaard als commissaris aan de vennootschap verbonden te blijven. Aan het verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Tilburg over 1919 ontleenen we het volgende met betrekking tot de leerindustrie. A Schoenfabrieken. Bij den aanvang van het jaar 1919 waren er groote voorraden leerloos en siandaardschoenwerk, welke eensdeels om hun constructie, anderdeels wegens de terughoudendheid van het publiek moeilijk verkoopbaar waren. Het eerste kwartaal was dan ook evenals de laatste 3 maanden van 1918 verbazend stil. Er ging nagenoeg niets om. Omstreeks Paschen verbeterde dc toestand in zooverre, dat er meer vraag kwam naar schoeisel, echterhoofdzakelijk naar de betere soorten. Leerlooze en standaardschoenen bleken hoe langer hoe meer onverkoopbaar en werden tot eiken prijs op de markt geworpen, het geen den verkoop der betere artikelen drukte. Niettemin was er matig werk tot ongeveer September. De steeds dalende buitenlandsche valuta, welke allen export verhinderde en bovendien den import van buitenlandsch schoenwerk bevorder ciio van bet

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5