Nieuws uit Hcusden. Gemengd Nieuws. UITVOERINGEN. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL G< meent eraa de, werkte er toe mede, dat in October de samenstelling van een werkelijk 's Maandags geeft „Volksvlijt en Volks- eene ongekende slapte intrad. Deze mooi programma voor de viering van vermaak" een matineé in de harmonie slapte werd mede veroorzaakt door de den Koninginne-dag op Zaterdag 4 zaal met medewerking van de harmonie houding van gemeentebesturen en con- September a.s. de liedertafel en het Duo Voget ui sumentenvereenigingen, welke groote j Dat er terdege is gewerkt, zal duide- Rotterdam. Het programma is zeer goed hoeveelheden Ainerikaansch schoenwerk lijk blijken uit den thans verschenen verzorgd, zoodat den leden van V. en V. invoerden of in uitzicht stelden, en feestgidswerkelijk een lijvig boekje, een prettige morgen te wachten staat. hoewel de kwaliteit veel te wenschen overliet, en meestal voor de koopers een strop bleek te zijn, werd het niettemin gekocht en de verkoop van het Neder- landsch fabrikaat gedrukt De hooge arbeidsloonen, de groote verliezen op leerloos en standaardschoenwerk en op ersatz-artikelen waren oorzaak, dat 1919 slechts een zeer bescheiden winst bracht terwijl het vooruitzicht voor 1920 om dezelfde redenen hierboven genoemd zeer somber is. B. Leerlooierijen. De algemeene verwachting van voort durend groote vraag naar leder en drukte in de leerlooierijen, na de opheffing der beperkende bepalingen en van het Rijks kantoor voor Huipen en Leder, is niet vervuld geworden. De groote onbelemmerde invoer van buitenlandsch leder, alsook van schoenen zij het ook voor een groot deel van mindere qualiteit, deed zijn terugslag voelen op het binnenlandsch product. De verkoop ging mede dientengevolge steeds moeilijker en werden de prijzen gedrukt, zoodat vooral in het najaar de verkoop veel te wenschen overliet. Als bewijs dat hier ook eerste qualiteit rundvee gefokt wordt kan dienen, dat dezer dagen enkele pracht exemplaren nagenoeg rijpe kalfkoeien, verkocht werden, waaronder een paar f850.per stuk opbrachten. Indien de gevreesde veeziekte in België en het nog aldoor heerschende mond-en klauwzeer in ons land. niet in den weg stonden, zou men nog hoogere prijzen hebben bedongen. Over het algemeen is de veehandel flauw gestemd, vooral voor slachtvee. Men koopt dientengevolge zoo min mogelijk op de markten, maar in die weiden waar men zeker is gezond vee te vinden. dat naast het officieele programma der Dinsdag geeft het gezelschap Bonneé feestviering met teksten van liederen uit Rotterdam een matineé en een soiree enz. ook bevat een stuk geschiedenis j bij mej. de Wed .Gijsmans. Ook hier van Besoijen van de bekwame hand een keurig program, dat zeer zeker velen van den bekenden J. van der Hammen j zal trekken. Niczn., die steeds bereid wordt ge- j En „last not least", Woensdag geeft vonden zijn groote kennis op dit gebied „Tavenu" van Waalwijk een soiree bi beschikbaar te stellen voor de goede Mej. Gijsmans. De operette vereenigin zaak. Het koopen van dit boekje is dus i Tavenu is ook buiten Waalwijk genoeg niet alleen een financieele steun aan zaam bekend om overal volle zalen te „Koninginnedag", de inhoud is wer- j trekken. We weten dan ook reeds bi kelijk dubbel waard gekocht te wor-voorbaat, dat het haar ook in Waspik den. En we mogen het er wel even niet aan belangstelling zal ontbreken bijvoegen, dat de inhoud zoo duidelijk [)e oude O. L School achter het demonstreert de aangename verhouding, raadhuis wordt in orde gemaakt voor die er bestaat tusschen onze twee de Christelijke Schoolvereeniging, die buurgemeenten i Dec. a.s daar de klassen voor lager Hanze-Leergangen in de Bouwkundige vakken (timmeren, metselen, batikwerken, smeden en schilderen). Geertruidenberg. Leergang 1920—1921. 1., De Hanze-Leergangen zijn hoofd zakelijk bedoeld voor jongelieden, die hun practische opleiding genieten op de werkplaats en wier theoretische ont wikkeling. enkel en alleen bij die werk plaats-opleiding, te kort schiet. 2. De Hanze-Leergangen werken dus niet de Teekenscholen aan de algemeene vorming van den aanstaanden vakman en geven hem een goed inzicht niet alleen in de behandeling der materialen, maar ook in het wezen der materialen zeiven 3. De Hanze-Leergangen zijn daarom onontbeerlijk voor den jongen gezel of aanstaanden patroon en bij goede studie tijdens de te geven Cursussen, ontvangt de Cursist na afgelegd examen, een „Hanze-Diploma", welke hem in zijn verder leven nog van onschatbare waarde kan zijn. 4. De Hanze-Leergangen worden ge geven te Geertruidenberg en bij vol doende deelname te Waalwijk en te Zevenbergen. 5. De Winter-cursussen 10 in getal voor elk vak worden gegeven door bekwame leeraren en zijn toegankelijk voor iedereen, die in 't vak werkzaam is. De lessen beginnen in de maand October a.s. en worden wekelijks ge geven. In 1921 (vóór Kerstmis) worden nog 10 cursussen gegeven, waarna direct het examen plaats heeft tot het behalen van een „Hanze-Diploma". 6. Het lesgeld bedraagt voor 10 cursussen f 5.— per persoonvoor min-vermogenden f2.50, terwijl onver- mogenden-gratis onderwijs genieten. Het lesgeld moet bij het begin van den eersten cursus worden betaald. 7. Alle aangiften tot deelname aan de Leergangen moeten geschieden vóór 15 September 1920 bij den heer Frans Renniers, gemeente-opzichter te Geer truidenberg. Feesten te Besoijen. Allen, zoowel de inwoners van Be soijen als van Waalwijk zullen zich nog met genoegen herinneren de prettige en uitstekend geslaagde feestelijkheden 't vorig jaar te Besoijen gevierd. Toen reeds werden, als wij ons niet vergissen, plannen gemaakt om zoo mogelijk telken jare een volksfeest te organiseeren en de ijverige commissie van toen heeft het niet bij die plannen ge laten, maar 't initiatief genomen tot stich ting van een vereeniging „Koninginne dag", die onder leiding van den ijver vollen voorzitter, den heer Alfons van Delft en met volkomen sympathie en steun van 't hoofd der gemeente in eenige weken uitgroeide tot een vereeniging van ongeveer 350 leden. Een respec tabel getal voor eene gemeente als Besoijen. De gemeenteraad stond eene subsidie toe van f 250 en zoodoende kon het bestuur flink aan 't werk gaan voor Het programma dan geeft als feeste lijkheden van den dag aan PROGRAMMA Voormiddag. 9 uur. Opening der feestelijkheden met Klokgelui en Saluut schoten. 10 uur. Groote vliegerwedstrijd. 111 2 uur. Officieele ontvangst van het Bestuur der Vereen. „Konin ginnedag" ten Gemeentehuize Namiddag. 2 uur. Uitvoering van Volkszanglie deren door de kinderen der verschillende scholen op het Raadhuisplein. 3'/2 uur. Schietwedstrijd. 5 uur. Concert op het Raadhuisplein. 9 uur. Taptoe. 10 uur. Schitterend vuurwerk. Werkt het weder mee dan zal Besoijen 4 September wederom een mooi feest vieren, tot eer van „Koninginnedag", tot roem van Besoijen en zijne ge meentenaren. BAARDWIJK. Door de ijverige be moeiingen van den WelEerw. heer Nuij- ens, kapelaan alhier, heeft onze R.K. Gymnastiekvereen. „Kunst en Kfacht" de beschikking gekregen over een sport- terein. Het flinke terrein is prachtig ge legen langs de Steeg nabij het Stations koffiehuis van den heer Pijnenburg. Dat dit een groote aanwinst voor deze bloeiende vereeniging is behoef zekergeen betoog. Zij is zich vooral den laatsten tijd bijzonder op de Athletiek gaan toe leggen en het succes dat enkele harer leden reeds op verschillende wedstrijden hadden, bewijst wel dat zij over goede athleten beschikt. Wij vernemen verder, dat het in de bedoeling ligt de opening van dit nieuwe, sportterrein op eenigs- zins feestelijke wijze te doen plaats hebben, o a. door het houden van een onderlingen gymnastiek- en atletiekwed strijd op bedoeld terrein. Op den wed strijd, die ongeveer half September zal plaats hebben komen wij nog wel eens nader terug. Moge ook de ingezetenen vooral door het verleenen van finanti- eelen steun medewerken tot instand houding dezer vereeniging, die aan zoo vele jongelui zoo'n degelijke en gezonde ontspanning bezorgdt ELSHOUT. Gisteren, 27 Aug., is het liefde-gesticht der Eerw. Zustersgeopend. De Zuster hebben haar intrek in het klooster reeds genomen. SPRANG. Tot onderwijzer aau de Cbr. School alhier is benoemd in de uc&lure de heer Beene, de heer C. van Ingeu te Ame- roogen. Woensdagmorgen is alhier afkondiging geschied van deinde Openbare Vergade ring van den Raad onxer Gemeente van 29 Joli j.t. gewyzigde Politie-verordening, in houdende herbergsloiting op Zindag. Van das Zondagmorgens 9 uur lot 7» Masndage- moigens 6 uor moeten houders van *oo- noemde inrichtingen hun lokalen gesloten honden, welke verordening in werking treedi op hedeu 28 Aug. 1920, Onze Tos>tb»lreieeniging S. V. V. I, zal a.s. Zindag deelnemen aan di beker wedstrijden uitgeschreven door de rnelba'- vereeniging yNeeiland-Oranjc* te Breda, waar de 8. V. V.-spele s per anto znllen worden heengebracht. VRIJH-CAPPEL. Bij Koninklijk be sluit is herbenoemd tot burgemeester onzer gemeente, de Rdelachtb. heer C. H. Val'.er. Hedenavond ten 7 uur openbare vergadering vau den raad onzer ge meente. Verslag in 't volgend nummer. CAPELTjE. Door de voeibaiyeteeniging Excelsior alhier is een groote seriewedstrijd uitg<achreven, waaraan ecu achttal vereeni- gingeu zullen deelnemeD. Voor dezen wed- stryd zijn een 4-tal prachtige prijzen uit geloofd n.l, le prys zilveren lauwerkrans, 2e zilveren lauwertak, 8e prijs groote zil. veren medaille vu 4e p»ijs kleine zilveren medaille. A.s, Zondag, zijnde de eerste dag van dezen wedstrijd, znllen in liet veld ver schijnen Excelsior I uit Waalwijk, B. V. V. I. uit Kaatsheuvel, R. W. B. combi natie uit Besoijen en V. I. O. S. uil Loon- op-Zand, WASPIK. De kermis alhier belooft op 't gebied van uitvoeringen heel wat. onderwijs openen zal. RAAMSDONKSVEER. De werkman L. Fritten werkzaam op de papierfabriek „De Maasmond" stond bij een wagentje toen een pak papier naar beneden viel juist op het wagentje. De boomen hier van sloegen met kracht tegen het voor hoofd van genoemden werkman, zoodat hij zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. 's HERTOGENBOSCH. Gisteravond heeft de bouwvereenlglng St Joseph aan besteed het boawen van 70 arbeiders woningen in den Mantel. Laagste Inschrij ver de heer A. J. Peter9, te Nijmegen, met f 439,300. TILBURG. Gisteren Is aanbesteed liet bouwen van 83 arbeiderswoningen aan de Nazarethstraa'. Laagste inschrijver de heer J. J. Appels met f289,495. Kaatsheuvel, 27 Aug. 1920. Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. Koningin Wilhelmina zal op Dinsdag 31 Augustus a.s. de Burgerwacht Parade houden. Woensdag 1 September a s. zullen weer nieuwe leerlingen worden aange nomen voor de O L. school in de Kom. Op 1 Sept. a.s. zal de heer Moonen in dienst treden als onderwijzer aan de O. L. school in de Kom en de heer Stokkermans uit Zeilberg bij Deurne als onderwijzer aan de O. L school in den Bergdeijk. Zondag 5 September zal het R. K. Zangkoor Ier gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin op 31 Aug. a.s. de Te Deum van Loser uit voeren, voor dien dag in studie genomen. De Kamer van Kooph. en Fabr. besloot in hare vergadering van Woens dagavond zich tot Zijne Exc. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel te wenden met het verzoek eenige wijzigingen te brengen in het ontwerp- wet betreffende de weeldebelasting, speciaal met betrekking tot het te belasten schoenwerk brandkasten en benzine. A.s. Woensdag hopen we nader 't stuk te kunnen bespreken. Heusden, 27 Aug. 1920 Io verband met de veepest ia België Is de brlg. lif. der njksveldwacht Have- laar gedetacheerd te Baarie-Nassau, rijksveldwachter v. d. G tend tc Bundc(L). Hoewel de toestemming to: prijs- veihooging van het gas door den Ge meenteraad nog niet Is verleccd, deed de Directie der Gisfabriek over Juli reeds den door haar vedaogden prijs (23 c. p. M3) b Malen. Zondagnamiddag hoopt de Eerw. heer J. H. Huijgens, benoemd predikant bij de Ned. Hcv. Gemeente zijn iotrec- preck te houder, na des morgens door den Hooggel. Heer P ofessor Obbink uit Uirecht to zijn bevestigd. Bionenko't zal een aanvang ge maakt worden met de verbetering van het rijwielpad Heusdeu-Druoen, waai naar velen reeds lang verlangend ut'zageD. De landbouwer G. B. te Albergen is na een woordenwisseling door zijn knecht J. N. door een geweerschot ver wond en in het R. K. ziekenhuis te Almelo overleden De dader, die ge handeld heeft onder den invloed van slerkendrank, is in Weerselo in hechtenis genomen. In de buurt van Recklinghausen hebben vier onbekend gebleven ge maskerde autobandieten een wagen, waarin 2 millioen mark naar de mijnen Emscher-Lippe werd vervoerd, over vallen. Zij schoten den koetsier en twee mijnbeamblen dood, roofden een milli oen mark en gingen er in hun auto vandoor. Het geld was bestemd voor uitbetaling van looncn. Te Rome zijo dezer dagen 2000 gevangenen in de centrale gevangenis tn opstand gekomen. De celdeuren wer den opengebroken, waarop «le gev3u- genea de cipiers aanvielen. Deze rlepeu de kuip iu der militairen, waarop ctn 200 karabiniers in de gevangenis verschenen. Er ontwikkelde zich een formeel gevecht, dat vier uten duurde. De gevangenen werden gewaarschuwd, da*, als ze niet dadelijk naar hun celleu terugkeerden, er op hen geschoteu zou worden. Hoe wel reeds een aantal der oproerige ele menten overmeesterd was, zetten ze, ondauks de waarschuwing, den strijd voort. De militairen begonnen toen te schieten, een gevangene werd gedood cn een groot aantal gewond, waarna de overigen naar hun cellen terugsneldeo. B'.| het Atfermcer, het grootste meer van Opper-Oostenrijk, zijn door het instorten van een laudlngssteiger meer dan 100 personen ernstig gewond, Nadere bijzonderhedeu ontbreken nog. Vrijdag j.l. gebeurde er Iets ver schrikkelijks op een kleine boerderij te Barsac. bij Bordeaux. De boer zag dat twee van ziju trekossen aan 't vechten waren en riep zijn zoon om ze te schel den. Tegelijkertijd wierp hij een stok met een scherpe ijzeren punt er aan, zooats de ossendrijvers geb.uiken, naar den knaap. Hij gooide echter te ver eD de stok kwam met zulk een kracht tegen het hoofd van den jongen, dat deze op slag gedoed we'd. De vader snelde caar huls om zijn vrouw te roepen. Deze zette de zuigeling, die ze droeg, even op den drempel neer. Terwijl ze over het lijk van haar zoon gebogen stond, kwam er een groot varken, dat de kleine greep en gedeeltelijk verscheurde. Toen de vader de weeklachten van zijn vrouw over deze tweede ramp hoorde, liep hij hij het e»f af, sprong iu het water en verdronk. Volgens een bericht uit Moskou, Is Saratov nagenoeg geheel door een hevigen brand verwoest. Er zijn 100 dooden en 2J000 personen zijn dakloos geworden. In de Chemische fabriek zu Bcckum bel Halve, ia Westfalen, Is een zware ketel van platina, ten waarde van twee millioen ma> k gestolen. De fabriek heeft voor de ontdekking van den ketel of van het metaal een beloonicg vac 30.000 mark uitgeloofd. De politie te Deventer heeft de hand gelegd op inbrekers, schuldig aan f aiirksit bi&krn te Deventer en elders. Zij z?jn gearresteerd bij een Inbraak in een fabriek tc Loenen op de Veluwe Het zijn zekere M. uit Deventer, A uit Ntjmrgea en v. d. P. een zwerveling, Bij D. te Nijmegen werden verschillende voorwerpen gevonden, die oolangs bij een Inbraak lu de chocolade en sulkerwerk- fabriekSaliand teDeventer z-jnontvreemd. Wegens heliog is D. 's vrouw, die fe Deventer vertoefde mede aangehouden Ztj heeft bekeed, medepl.catlg te zijn. De Dultsche fiscus heef: bealag gelegd op de huur van de huizen van den houthandelaar S ócker te Offenbach wegens het niet betalen der verschuldigde oorlogbelasiing ten bedrag van 4.333.000 Mk., aangezien hij zijn hetle beschikbare vermogen medcDam Daar Nederland. Dezer dagen kwam de veehouder M.. van Assendelft. uit Purmerend. Zrjo voor de kar gespannen paard schrok voor den stllstaandea automobiel van dr. N te Wormer. M. viel van zijn kar en kneusde twee ribben. Na door N. verbonden te zijr, bracht deze hem pet auto naar Assendelft. Ztjn zoon zou deD weg naar huis met de kar vervolgen. Ter hoogte van de markt passeerde de auto van dr. N. paard en kar. Het paard schrok weer en nu viel de zoon van de kar en brak zijn been. Ook die werd door dr. N. verbonden en per auto naar zijn woning vervoerd. Een 8-jarig koaapje, dat in de ohannes Verhulstst'aat te Amsterdam aan het spelen was, ontmoette een Zi geuner, die hem naar zijn woonwagen wist mede te lokken. Het kind volgde den man, ciets kwaads vermoedende. De wagen vertrok terstond la de richting van Het Goo'. Eenige dagen lang werd door de pollMe naar den zigeuner gezocht tot zij plotseling aanwijzigen kreeg, dat de wagen nabij Laren aan den weg stond ien Inspecteur en een rechercheur be gaven zich er ijlings heen en slaagden erin, d.-c kloderroo er op deu weg te arres'eereu. Het kind werd In den wagen aangetroffen. De arres'ant verklaarde, dat het jonge tje te Amsterdam naar hem was toege komen en hem water had gevraagd. Het ventje wist zijn huls niet meer te vinden weshalve hij het meenam. De Zigeuner Is ter beschikking van de justitie gesteld. WASPIK. G'oot Matinée op Maandag 30 Aug. 1920 ten 10 uur, te geven door de Harmonie Volksvlijt en Volksvermaak4 met medewerking van 't Mannenkwartet uit de Waspiksche Lledrrtafel en Duo Voget uit Rotterdam. Zie programma. DRONGELEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Donderdag 26 Augustus 1920 des nam 5 uur. Voorzitter Edelachtbare Heer Burge meester. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd. De voorzitter deelt mede dat een schrijven is ingekomen van den heer van Carnpen betreffende zijn aanslag in den Hoofd. Omslag over het vorige dienstjaar, alsmede een verzoekschrift van den heer Dijkstra om zijn aanslag over dit jaar te willen herzien. Beide stukken worden in handen van B en W. gesteld om van advies te dienen. Aan de orde. 1. Vastelling rekening levensmiddelen- bedrijf. De rekening geeft aan ontvangsten f8531,78i/2, uitgaven f 8528,58'/2, batig saldo f 3.20. De voorzitter verzoekt de Commissie van onderzoek verslag uit te brengen van hare bevindingen. Nieuwkoop. Namens de Commissie kan ik U mededeelen dat zij de rekening heeft onderzocht en na er een heelen avond mee bezig te zijn geweest, tot geen besluit is kunnen komen, aange zien bleek dat verschillende gegevens aan duidelijkheid te wenschen overlieten en in de optelling van de diverse cijfers enkele vergissingen waren begaan. De Commissie heeft zich toen in verbinding gesteld met den administrateur die deze zaken heeft toegelicht en verduidelijkt, waarna de Commissie van oordeel was dat het eindcijfer der uitgaven just was, bedragende f 8528^8'/2- Wat de inkomsten betreft, hieromtrent stonden ons geen enkele gegevens ten dienste dan precies de cijfers. Zoodoende hebben wij niet kunnen controleeren of die juist zijn. De commissie heeft ze toen zoo maar erkend en adviseert thans de rekening aldus vast te stellen. Voorzitter. Heeft hierop nog iemand een aanmerking te maken. Van Campen. De heer Nieuwkoop merkt op, dat de posten van inkomsten zoo moeilijk zijn te controleeren, omdat alles zoo weinig omschreven is. Zou dit in het vervolg niet wat beter kunnen geschieden. Voorzitter. Dat kan ik U niet meer beloven,daardeDistributie is afgeloopen. Van Campen. Toch kan op zoo'n manier slecht iets gecontroleerd worden. Voorzitter. Het is steeds een moeilijke zaak. De administrateur ontvangt bijv. het geld van de winkeliers en dat boekt hij, maar verdere bewijsstukken heeft hij daar niet van, dus kan hij ze ook niet overleggen Dat is overal zoo. Van Campen. Maar dan omschrijft men toch waarvoor men dat bedrag ontvangt. Voorzitter. Dat staat er toch ook bij. Als ik hier zie staan zóóveel K. G. suiker, verkocht voor zóóveel gulden. Wetzelfde met gort, kaas, enz. Men had alleen een stap verder kunnen gaan door ook de namen der verschillende perso nen waaraan die artikelen zijn verkocht, erbij te schrijven. Dat is misschien in den handel wel gebruikelijk, maar hier me de handelwijze van den admi nistrateur volkomen begrijpelijk, het laat: aan duidelijkheid niets te wenschen over- Van Campen. U acht het misschien geen bezwaar dat er niet bij staat door wie de kaas, enz. geleverd zijn, doch volgens mij is dat wel noodig om de cijfers te kunnen nagaan. Voorzitter. Dat acht ik wel noodig en dit is ook aangegeven, maar ik be doel aan wie de artikelen zijn verkocht. Of er nu staat 30 K.G. verkocht aan A. voor zóóveel gulden, 70 K.G. aan B. enz., of er staat ineens 100 K.G. verkocht voor zóóveel gulden dat blijft toch het zelfde. Iets anders zou het zijn als er cijfers veranderd waren, of er stonden *een uitgaven tegenover. Neem aan dat er stond f 300 terwijl er maar voor f 250 ontvangen was, dan zou men hierover terecht opheldering kunnen vragen Maar wat komt het er op aan aan wie die artikelen geleverd zijn, tenzij men nog opmerkingen zou willen maken dat de kaas enz niet practisch verdeeld is ge worden. Nieuwkoop. Ik begrijp niet volkomen wat de heer van Campen bedoelt. De Commissie kan zich met de cijfers vol komen vereenigen, 't Is wel waar dat den handel deze bescheiden wel duidelijker zijn, doch het is ook best mogelijk dat de boeken bij den admini strateur zelf ook veel duidelijker waren, doch wat wij onderzocht hebben was slechts een uittreksel. De cijfers zijn wel juist bevonden, doch alleen de ontvangsten konden wij niet met ge gevens controleeren. Iets anders zou het geweest zijn als dit ook met de uitgaven het geval geweest was, doch die waren alle door bewijzen gedekt, als nota's, enz. Ik had slechts gemeend toch even te moeten opmerken dat wij voor de ontvangsten geen nadere ge gevens hadden, doch de commissie kan de eindcijfers volkomen als goed be-

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 6