Mengelwerk. De jongens Handelsschool J. C, van Eijkeienburg, Joh. Hombefgen-v, Poppel, J, KIlIJBOLIlMfS Behanger, Stoffeerder, Oecorateur, A. J. den Teuling Haar menschenkennis. Advertentiën, krijgen een wel, B*er- enRegen- Waterputten, Riool- kolken, Riolen, Goot» steen en f Paarden- en Vark enhakken, enz. 7. Eindelijk worden nog onderwezen Schoonschrijven, Stenografie en Machine- schrijven, uiterst practische vakken, waar bij er op gelet wordt, dat een dictee cor rect stenografisch wordt opgenomen en in machineschrift wordt uitgewerkt. Geachte Vergadering, U zult me toege ven, dat de jongelui, die met een 4 jarige jtudic aan onze school de maatschappij ingaan, een flink fond van kennis bezitten. Geen wonder dan ook, dat de reeds meer genoemde onderwijs specialiteit, Dr. Bos eenmaal verklaarde: „Wanneer er ooit gesproken kan wor den van een school die geschikt is voor de ondernemers van handel en nijverheid, zooals er duizenden en duizenden in onze dorpen, provincieplaatsen en steden te vinden zijn, dan is het de Handelsdag school. „De Handelsdagschool is de Midden- standsschool bij uitnemendheid". Voor wie is de school dus bestemd? Niet alleen voor lien, die later als koop man, handelsagent, winkelier of op een handels- of kassierskantoor hun bestaan zullen vinden, maar ook voor industriee- len en werkmeesters wier kennis van het bedrijf moet steunen op een degelijke, liefst economische vooropleiding. Daarenboven worden bij de a.s. Wet oj het Handelsonderwijs de waarde der di ploma's wettelijk vastgesteld en zal voor officieele administratieve betrekkingen, volgens den Insp. van liet H. O., meer en meer handelsonderwijs worden gevraagd, vooral wegens de degelijke kennis van dt handelswetenschappen en boekhouden. Thans reeds worden de jongelui mei ons einddiploma o.a. gaarne bij gemeente- post- en spoorwegen geplaatst en zijn de bezitters van het einddiploma vrijgesteld van verschillende examens. Ten slotte non dit. Dank zij het gelukkig initiatief en den financieelen steun van verschillende nota- oelen uit de Langstraat, de moeitevolle werkzaamheden van 't Plaatselijk School bestuur en de bewonderenswaardige stuw kracht van Dr. Moller den voorzitter van bot Hoofdbestuur van O. M. O. in N. B., verrees hier in 1910 de eerste handels school in onze provincie. Vóór en bij de oprichting waren groote moeilijkheden t« overwinnen, maar het Bestuur is deze met succes te boven gekomen. Is er dus reden tot optimisme, het is hoogst jammer, dat de bouwkundige die het plan voor het vroeger woonhuis van den Hr. Witlox, ons tegenwoordig school gebouw, heeft ontworpen niet geweten heeft, dat er later een 80 tal personen on dergebracht zouden moeten worden, waar van de meesten gaarne over eenige ruimt, beschikken. M.a.w. we zijn erbarmelijk gehuisvest. Ik hoop, dat het Bestuur in staat wor it gesteld voor de R. K. Middelbare Handels school een gebouw te stichten,- dat een waardig figuur zal maken naast de v schillende moderne scholen te Waalwijk Daardoor zullen wij meerdere leerlin gen kunnen aannemen en zal het on I >r- wijs beter tol zijn recht komen tot heil van de studeerende jeugd van Waalwijk :n omstreken. Ik heb gezegd. Bij Kon. Besluit zijnjo.m. benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, jhr. mr. F. X A. Verheijen, Lid van de Eerste Kamer, tot officier in de orde van Oranje Nassau de Z.Eerw. Zeer Gel. heer Prof. P. M. v. Gils, inspecteur van het R. K. onderwijs te Roermond. De verjaardag van H. M. de Koningin is op de gebruikelijke wijze gevierd. Van vele huizen wapperde de nationale driekleur, hoewel wij gaarne veel meer vlaggen gezien hadden. Des avonds was het gemeentehuis op de bekende wijze geïlumineerd (hoewel het gewone mooie effect niet werd be reikt) en begon de harmonie van den R. K. Gildenbond ten 7 uur haar muzi- kalen rondgang, die natuurlijk veel volk trok en de stemming erin bracht. Ten 8 uur ving de uitvoering, der liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen aan, die op onbe rispelijke wijze zich van hare taak kweet. Al is het zingen in de buitenlucht een ondankbaar werk, velen hebben genoten van den mooien zang van onze uit nemende liedertafel en niet minder van het Gemengde Koor. Het concert, gegeven door de harmonie van de R. K. Werkliedenvereniging, was voor velen eene openbaring. Het was werkelijk frappant, hoe dit gezel schap in korten tijd is vooruitgegaan. Zeer zeker zal dit voor een klein ge deelte zijn toe te schrijven aan de nieuwe instrumenten, maar in hoofdzaak zal dit te danken zijn aan den grooten ijver der leden, de goede leiding van den directeur, den heer Ecluard Hurkmans. Wij spreken 't vertrouwen uit, dat dit eenige harmonie-gezelschap in onze plaats met ambitie zal verder werken en de steun van velen haar zal worden verleend, want hierin ligt een groot belang onzer plaats. Beide concerten werden door een groote menschen-massa bijgewoond, zoo dat de avond ais uitstekend gesiaagd mag worden genoemd. De heer Ph. Timmermans, voorzitter van „Waalwijks Belang", bracht in wel gekozen woorden aan de gezelschappen den dank van 't Waalwijksche publiek en van W. B. Aan 't slot feliciteeren wij van harte den heer Willem van Wijk, die gisteren den dag herdacht, waarop hij vóór 40 jaren toetrad als lid van l'Espèrance en sindsdien steeds met groote ambitie de instrumentale muziek beoefende. Over zijn huldiging hieronder meer, maar openlijk onze felicitaties aan dezen bekwamen muzikant van de oude garde. Gisteren vierde de heer W. van Wijk alhier zijn 40-jarig jubileum als muzikant. Het zou ons te ver voeren en tevens te veel plaatsruimte vergen om zijn 40- jarige muzikale loopbaan in den breede uiteen te zetten. Velen onzer ingezetenen weten dat de heer v. W. zich in stilte en eenvoud heeft weten op te werken, door groote Verder werd de jubilaris gecompli- menteerd door den Directeur der Har monie en ook door afgevaardigden van verschillende corporaties. Zeer getroffen en onder den indruk van de vele blijken van waardeering hem geboden, bracht de jubilaris in korte, doch gevoelige woorden zijn har- telijken dank. Na een kort, gezellig samenzijn gaf het klokkenspel het scheidingsbevel, waarna allen hoogst voldaan huiswaarts keerden. De heer A. Burg, leeraar aan de teekenschool alhier, heeft met ingang van 1 October a.s. ontslag gevraagd. Het mond- en klauwzeer blijft zich in deze gemeente uitbreiden. Vooral onder het vee, grazend in den Buiten polder, komen vele gevallen voor. Met ingang van 1 Sept. 1920 is met betrekking tot het mond- en klauw zeer (besmettelijke blaaruitslag van den mond en de klauwen) bij de herkauwen de dieren en de varkens weder toe passelijk verklaard, art 2 sub. 2e -van het gewijzigde K. B. v. 10 Juii 1896. St. 104, zoodat onderzoek van de aan getaste dieren weer zal plaats hebben. Landbouwers dienen daarom steeds aangifte te doen van voorkomende ge vallen van deze ziekte. Met het oog op de in het najaar te houden volkstelling worden de ge meentenaren verzocht bij verhuizing, hetzij in chze gemeente of daarbuiten, direct aangifte daarvan te doen op het raadhuis. Maandag 20 September, des voor middags ten 11 uur zal alhier de keuring plaats hebben van springstieren. De Flora-Bioscoop heropent a.s. Zondag wederom hare uitvoeringen. Begonnen word met de seriefilm: „De geheimen van New-York". Wij vernemen voorts dat de bioscoop zaal een mooie verbetering zal onder gaan, n.l. dat fauteuils zullen worden aangebracht. Wij verwijzen onze lezers gaarne naar de in dit blad voorkomende ad vertentie betreffende de feesten morgen in Tilburg te houden. Door de politie alhier werd Maan dagmorgen aan het station een zich in de derde klas wagon bevindend persoon gearresteerd verdacht diefstal gepleegd te hebben in het station te Waspik. Naar wij vernemen heeft de directie van de Witte Bioscoop te Tilburg de groote zaal van den R.K. Gildenbond alhier gehuurd om daarin Zaterdags en Zondags bioscoop-uitvoeringen te geven. De herLijaa. beurs te Leipzig weid dea eersten dag zeer slecht bezocht, waarschijnlijk onder den invloed van de staking in het transportwezen. De alge- meene stemming ls gedrukt en het publiek is slecht9 in zeer geringen getale opgekomen. Er wordt in het algemeen weinig ver kocht, ofschoon de prijzen veelal lager De heer Klijberg brengt hulde aan den spreker die op zulk een uitnemende wijze het groote nut heeft uiteengezet van het onderwijs der Middelbare Han delsschool. Heeft professor Goossens ons meer gewezen op het nut van Katholiek onderwijs, de heer de Vries heeft ons de volle overtuiging geschon ken dat deze school voor de Langstraat zeer zegenrijke gevolgen kan en zal hebben. Namens het bestuur onder schrijft spreker gaarne de wenschen van den directeur, dat spoedig over een meer, naar de eischen des tijds ingerichte school kan worden beschikt, want de huisvesting van nu is werke lijk treurig te noemen en voldoet in het geheel niet om een school met 5-jarigen cursus in onder te brengen. Spreker dankt den directeur met zijn staf van leeraren voor de beste krachten die ze steeds hebben gegeven om de school op een hoog peil te brengen en drukt den wensch uit dat velen zich thans meer tot de school zullen aan getrokken voelen en gaarne het hunne zullen bijdragen opdat spoedig over een beter lokaliteit kan worden be schikt. Hij hoopt ook dat de omliggende gemeenten hunne bijdrage niet angst vallig zullen bepalen naar het aantal schoolgaande jongens, maar zullen be denken dat het voor hunne gemeenten een niet te schatten voordeel is als ze mannen aan het hoofd van de industrie krijgen staan die onderlegd zijn ge worden op de Handelsschool in de zoo hoognoodige kennis. Immers deindustrie zal daarbij ten zeerste welvaren wat voor de geheele gemeenschap van groot belang is. Hij vertrouwt dat „De Echo", die steeds zoo de belangen van plaats en omgeving voorstaat, het hier gesprokene wel in ruimen kring zal bekend maken. Na allen in de gelegenheid gesteld te hebben vragen te stellen, waar echter geen gebruik van werd gemaakt, sloot de Voorzitter deze bijeenkomst, de aan wezigen dankend voor hunne belang stelling. zelfstudie op muzikaal gebied. Dit be- 1 zjjai ja sommige breaches Is de prijs tot wijst reeds dat van zijn hand verschil-1 vi]fcjg procent minder dan op de voor- lende nummers voor harmonie-bezetting jaarsbcors, bij voorbeeld ia de schoen- zijn geairangeerd. industrie. De koopers schijnen echter Na afloop van den rondgang door de gemeente had gisteren de officieele hul diging van den jubilaris plaats in het gebouw van de R. K. Werkliedenvere niging; daar werd door den Voorzitter der „Groote Kapel", den heer Nic. van Gorkum. in korte doch kernachtige be woordingen geschetst, wat hij voor de vereeniging reeds heeft gedaan en bood hij hem namens het geheele corps een toe passelijk souvenir aan als blijk van sympathie. Tijdens het concert werd den jubilaris door den heer P. Hurkmans, lid der .Kleine Kapel" een lauwerkrans geof-1 freerd met onderstaande woorden Hoog Geachte fubiiaris Daar wij heden den dag herdenken, waarop gij voor 40 jaren Uwe muzikale loopbaan begon, zoo gevoel ik mij ver- plicht U, geachte Jubilaris, een kort woord van hulde toe te spreken. Ik zeg een woord van huldeHet is mij niet vergund een blik te werpen op die veertig jaren die achter U liggen, daar- voor geachte Jubilaris schiet ik tekort in jaren, maar toch wil ik even memo- reeren die jaren, waarin ik U als mui cus heb leeren kennen en waardeeren. En een nog gcootere prijsverlaging te ver wachten en blijven weg. Ook het bez ek van vreemdelingen ls niet grooL BESOIJEN. Het bouwetf van een stoomschoenfabriek voor rekening van den heer G. Blok is opgedragetj aan den aannemer Bonis alhier. Ook het bouwen van een transfor- matorstation voor rekening van de P.N. E'.M. is aan A. Bonis opgedragen. CAPELLE. Vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 3 September 1920, des namiddags 7 uur. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Voorloopige vaststelling gemeente rekening, dienst 1919 en rekening le- vensmiddelenbedrijf dienst 1919. 3. Vaststelling rekening van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1919 en begrooting dienst 1921. 4. Opmaking opgave van personen tot benoeming leden van het College van Zetters. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot verhooging der jaarwedde van den ge meente-wegwerker. 6 Alsvoor tot het aangaan van een dan moet ik hier openlijk getuigen.dat geldleening groot f 16000.voor herstel U, geachte Jubilaris, meer waart dan gewoon muzikant. Immers hoevele marschen, kwartetten en duo's ver schenen er niet van Uwe hand, hoevele liederen werden er door U geïnstrumen teerd en al klinkt ook Uw naam niet onder de groote componisten van ons Vaderland, toch wordt hier weer bewezen en getoond hoe iemand ook groot kan zijn in kleine dingen. 't Is daarom, geachte Jubilaris dat ik U, namens de kleine kapel van harte geluk wensch met Uw 40-jarig jubileum en als bewijs van hoogachting en erken telijkheid bied ik U, deez' krans, als een stoffelijk bewijs van onze hulde En hierbij spreek ik de hoop uit dat U nog tal van jaren moogt blijven voortleven tot groei en bloei van onze kapel en tot steun van onze muzikale broeders. Ik heb gezegd. der wegen. 7. Alsvoor tot vaststelling verorde ning maximum-snelheid motorrijtuigen en rijwielen. 8. Bespreking^chrijven Waterleiding- Maatschappij Noord-West-Brabant. De najaarskeuring van springstie ren zal voor deze gemeente gehouden worden te Waalwijk, op Maandag 20 September e.k. te 11 uur voorin. Juffrouw Hil was een resoluut vroom cienseh. Toen zij 35 jaar oud was en nog geen enkel mannelijk wezen om haar hand had gesmeekt, besloot zij haar verdere dagen in haar eentje te alijten en zette een pension op. Zie je, verklaarde zij, Ik ben daar juist de rechte voor. Je moet niet denken, dat ik me laat beetnemen, geen groente boer kan mij overvragen, geen visch- koopmao kan mij afzetten. Maar de penslondieven dan Juffrouw Hll lachte hoonead. Die lap Ik aan m'n laars. Dacht je dat ik die in huls nam? Neen, daar voor heb ik te veel menschenkennis. Ken van de kennissen. Dirk genaamd, gaf zijn jongeren broer Wouter een por In de zijde. Er schoot hem iets te binnen. Juffrouw Hil is een best mensch, zei Dirk later, maar zij schept op. Wat zou je er van zeggen, Wout, als we haar dat eens afleerden Hoe vroeg Wouter Jakoniek. Laat dat aan mij over, zei Dirk. Als je me alleen maar wilt helpen, 'r woïdt een fijne mop. Op een grauwen regendag werd aan vrouw Hlls' pension geklopt. Toevallig deed de dame zelf open en bevond zich tegenover een baardig manspersoon, die nonchalant aan zijn hoedenrand tikte. Ik wil een kamer huren, zei hij kortaf, wijzend op het bordje «pension*. juffrouw Hd monsterde hem. Het is hier fatsoenlijk, begon ze. Moet ook, antwoordde de man. Ik zal vooruit betalen, voor een flinke kamer. Hoeveel De man zag er «gooi* uit. Z'ln jas was kaal en glimmend, z'n hoed ver schoten, z'n schoenen afgetrapt. Maar zijn portefeuille zat vol backpapier. 'i Is goed, zei juffrouw Hll. U kunt een kamer k-ijgeo. De prils met vol pension aaa open tafel Is f 25 per week. De baardige man legde twee bank biljetten van f 25 neer. Het andere voor de moeite, bromde hij binnensmonds. luff ouw H ls' oogen kregen het for maat van een rijksdaalcc, tn se tripte heen, naar de greo ste leegstaande kamer. Laat me nu alleen, beval de nieuwe gast en waa-schuw me voor 't eten. Wanneer komt uw bagage Heb geen bagage, repliceerde de baardman. De baardman zag goedkeurend rocd. Dan begou hij met ambitie alles op te vouwen, wat in de kamer maar opvouw baar was. Al het beddegoed ging van bet bed, de kleedjes van de tafels, het tapijt van den grond... alles werd netjes opgevouwen en opgestapeld In een hoek. Toen ging er een dik touw om en Dirk lachte tevreden. Hij had zorg gedragen, dat zijn ka merdeur afgesloten was, zoodat hij niet overvallen kon worden. U behoeft de deur niet op slot te doen, zei juffrouw Hll, beleedlgd. Ik deed het voor u, bromde de gast, in een van mijn zakken zaten nog een paar eieren van m\jn boa constrictor en die zijn aan het uitkomen. Ik weet niet of u van slangeu houdt. Neen, repliceerde juffrouw Hll. Na het eten ging hij uit en kwam met een groot keffer tetug, M'n bagage, zei hij. Weer werd de kamerdeur afgesloten, Nu ging de kofter open, die leeg was, en zorgvuldig borg Dirk daarin alles wat los stond J 'tol de matras werd uit het fced gelicht co met een touw opgero'd. Toen het goed donker geworden was stak hij zijn hoofd naar bulten en fl jot zachijes. Een ander fluitje klonk terug. Beneden stond ook er.n gebaard joog- mensch. Een twee Iets ging het raam uit. In orde, klonk het zachtjes van beneden. Er werd aan de deur getikt. Komt u soapeeren, vroeg juffrouw Htl's stem. Geea trek, bromde de gast terug. Ik moet op de slangen letten. Wel te rusten, juffrouw. Wel te rusten. Eq juffrouw Hil verdween. De koffer zat aan het touw geknoopt met een briefje. Breng dat eerst weg, stond er op en kom vannacht om half twee teiug, Langzaam aan geraakte het pension in rust. Klokslag half twee leunde Dirk weer uit het raam. 't Fluitje kwam terug. Toen luisterde hij. Houd je aan dat touw vast ik zal je optrekken. Een minuut later stond Dlrks broer uaast hem in de kamer. Je schoenen uit, commandeerde Dirk. Belden slopen de gang In. De eerste bult was de volle kapstok. Toen kreeg de gangiooper een beur*. Hij werd op gerold en weg er mee. Dc kapstokken giogen denzeifden weg. Langs het raam werd alles naar be neden getransporteerd. Toen gingen ook Dirk en Wouter, maar niet dao nadat ze een briefje hadden achtergelaten, waarop stond: «Hartelijk dank voor uw goede zorgen. Een pensiondlel Toen juf Htl den volgenden morgen in de gang kwam, dacht ze, dat ze droomde. Geen kapstok, geen kleeren en geen looper De kamer van den nieuwe staat open en is heeleraaal leeg, hijgde het aansnellend dienstmeisje. En dat briefje lelt er. Waarop juffrouw Hll schreiend op de trap neerzeeg. Haar gas'en drongen om haar heen. M'n paraplule bromde de een, m'n nieuwe overjas! 'n ander; m'n nieuw hoedje, snikte een jong dametje. Eo juffrouw Hll bezwoer, dat ze 't niet helpen kon, maar het vergoeden zou. Om tien uur werd eéa meneer aan gekondigd. Ik wil nlemaod zien, behalve de politie, huilde juffrouw Hll. Maar de «meneer* drong blnceo. Het was haar kennis Dirk. Hall niet, zei hij, zie eets. Juftrouw Hil zag verontwaardig i op en ja waarlijk dat was de man, de baardige man, die alles had weggehaald. Dirk trok den baard van zijn klo. Het was een mop, zei hij. Ea ze is geslaagd, vind u niet Al uw boeltje staat bij mij thuis ca het wordt straks gebracht. E< L niets gebroken. Maar wat zegt u eigenlijk van uw menschen kennis, juff'ouw Hll? Juff'ouw Hll wist geen wootdeu te Vleiden ea dat zegt wat. Toen stond ze op eo omhelsde Dirk uit pure vreugde. Je hebt gelijk, zei ze. Ik heb op geschept. Hgz. van de i ALLE JONGENS die hun boekeu bestellen ontvangen een biie'ja waaiio ss ia/nllen hoe veel ongelukken er in een week met inotoifLtten ia ons laud voorkomeD. Dit aantal z 1 worden nagegaan niv de berichten van den ,/Prov. VBossehe Courantv*n do a.s. week Boekhandel1S10 8 v.k. Wed. A. HelenWaalwijk. Naar de eiscbeo des tijds inge richte SALON voor Scheeren, Haarsnijden, Kappen, Friseeren, Champooneeren enz. Ook aan huis te ontbieden. Atelier voor allo voorkomend a H/URWERKEN voor Luxe- en Kaalhoofdige». Van uitgevallen haren kunnen alle soorten Haarwerken vervaardigd worden Het BESTE ADRES voor fynere soorten Odeurs, zeepen, poudre de Rix, Haarwaters, Lations, Créme's, Brilautine's, Eau de Colognes, Mondwaters, Tandpasta's, Haarverven enz. enz, Alle van de voornaamste Huizen zooals L P. PIVER, PTNAUD, MILLOT, GBLLE, PRÉ RE, RÖGÉ, CALLET enz. 17769 Aanbevelend, Markt. C ffeur. -— Posticheur. WAALWIJK, BESOIJEN. Levert aan concurreerende prijs, alle maten Kerkstraat 82—63, 'e-Bcsch. Inter couowuuaal-Tehfoon 820. Inrichting ter compleete meubi leering. D598 Salon dl! Coiffure.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 6