Eerste Blad. l„N00RD-BRABAND"| I Dit nummar bestaat nit TWEE bladen. Gemeenteraad. I Maatschappij van Verzekering^op het Leven. «UI MGN LaN l). Ibonneert U op en adverteert in dit vlad. NUflM&K 7 ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1920 43« JAARGANG. Dit blad verschijnt Woensdag-eaZaterdagavond- Abonnemeatsprijs per 3 maanden f 1,25 Franco p. post door het geheele rijk f 1,40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te renden aac den Uitgever, Teslef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon TIelen. Tele^r.-AdresECHO Prijs der Advertentiëc 20 cent per regelminimum f 1.50 Reclames 30 cent per regel. ~GEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 1 Sept. des avonds ten 7V2 uur- Voorzitter Edelachtb. beer Mr. Allard. Ongeveer half acht uur opent de Voorzitter de vergaderingatwezig de heeren Timmermans en Spronk die ont slag heeft aangevraagd als lid van den raad dezer gemeente. De notulen der vorige vergadering WDrd?i voorgelezen en onveranderd r~e'-T£fikeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE. 1. Voorlooplge vaststelling gemeente rekening. De Voorzitter zegt dat deze gedurende 14 dagen heeft ter visie gelegen en dat ze door de Commissie is onderzocht. Hij verzoekt de Commissie verslag van hare bevindingen te willen uitbrengen. De heer Scherp zegt dat alles door de Commissie naar behooren is bevonden. De Voorzitter declfc nog mede dat het abnormale hooge batige saldo van f 12832 een gevolg is van de voor het G. E. B. aangegane geldleeclag, welke nog niet geheel Is uitgegeven. Wordt voorloopig vastgesteld. 2. Aangaan eener geld'etning van ten hoogste f 30.000. De Voorzitter zegt dat dit geld voor ten deel uoodlg is door aankoop van het huls gelegen naast het raadhuis voor f 20.000. Alhoewel Burg. en Weth. zich voorstellen aan dit pand geen groote veranderingen aan te brengen zuilen er toch onkosten gemaakt moeten worden. Verder hebben Burg. en Weth. gedacht goed te doen om in deze leening mede op te nemen het bedrag noodlg voor het bouwen van een muziekkiosk. Ik had me voorgesteld, zegt de Voorzitter, om me met den architect van rijksmo numenten in verbinding te stellen en had daarvoor gisteren naar hem heen willen gaan. Mot het oog echter op de ver jaardag van H. M. de Koningin heb ik dat niet gedaan uit vrees hem toeh niet te spreken te kunnen krijgen. Ik zal het echter alsnog spoedig doen en hoop dan nader eenlge mededeeling te kunnen doen. Het gcheele bedrag zullen we wel niet noodlg hebben, maar aangezien Dog geen begrooting van belde werken in gereedheid is gekomen, Is het beter het bedrag wat ruim te nemen. Smolders. U wil dus f 30,000 loeneo. Vooizitter. Ten hoogste, zoodra vast staat hoeveel men noodlg heeft kan het vaste bedrag worden bepaald. De laatste leenlog hebben we nog kunnen sluiten tegen een rente van 6 pCt. Ik heb nu ook gezien dat vele gemeenten leenen tegen 6l/a P^t., maar dat zijn gemeenten die waarschijnlijk financieel niet zoo gunstig zijn. Wij zullen wel niet zooveel moeten betalen maar toch verdient bet aanbeveling er bij te zetten ten hoogste 6'/a pCt. Bij Inschtijvlng kan dan altijd boven pari worden Ingeschreven. Smolders. Ik vind het verschrikkelijk, maar men kan er niets aan doen. Voorzitter. In deze tijden wijzigt zich alles zoo snel, dat men wel eenige speling moeten hebben. Het zou anders kunnen gebeuren dat men opnieuw een vergadering daarvoor zou moeten uit schrijven en weer opnieuw aan Ged. Staten moeten vragen. Ia ieder geval zal zoo voordeelig mogelijk gehandeld worden. Vermoeden hebben we wel, dat we op dezelfde voorwaarden kunnen leenen. Tak. Door vele gemeenten wordt meestal het doel vermeld, waarvoor de geldleening wordt aaogegaan. Dit draagt meermalen bij tot het welslagen van de leening. Er kan bijgevoegd worden, althans men kan het er in latea door schemeren, dat de finantleele toestand vnj gunstig is te noemen. Dergelijke bijvoegingen kan men tegenwoordig veel lezen en het wordt dan ook alge meen aanbevolen. Zelfs van gewone gtoote zaken in de steden ziet men het veel. Voorzitter. Ook ik heb dit meermalen opgemerkt, We zullen dan ook met uwe aanwijzing rekening houden. De vorige leening is geplaatst bij de Dordtsche bpaarkas tegen 6 pCt. a pari. We hebben reeds gevraagd of ze deze leening op dezelfde voorwaarden willen sluiten en ze hebben ons In het vooruitzicht ge steld dat dit wel zal gaan. De aanvraag hebben we moeten indienen en nu zal 'Q de vergadering daarover gesproken moeten worden. I Tik. De duur van de leenlng, hoe lang Is die. Voorzitter. Gebruikelijk is 40 jaar* Wordt aldus besloten. 3. Ontslag aanvrage P. F. Sproek als raadslid. Van den heer Spronk is een schrijven ingekomen waarin hij mededeeling doet dat hij wegens verandering van woon plaats ontslag als raadslid neemt. Hij is overtuigd dat hij de belangen van den arbeider, wiens afgevaardigde hij was, naar behooren heeft behartigd en het spijt hem dat hij door de lage kuiperijen van eeulge personen tegen hem gespan nen, niet langer zitting kan blijven nemen, vooral omdat hij de eenigste arbeiders- afgevaardigde is. Voorzitter. Het 19 jammer dat de heer Spronk aan zijn besluit tot ontslagneming toevoegt eene mededeeling als deze, zonder dat hij een reden aangeeft waar om hij die uitlating doet en zonder dat bij eenig feit aanhaalt of personen noemt die zich aaa lage kulpeiijec tegenover zijn persoon hebben schuldig gemaakt. Scherp. Het zullen zeker geen leden van den raad zijn, dus behoeven we er ons niets van aan te trekken. Smolders. Toen ik gehoord had dat Spronk de gemeente ging verlaten en ik hem daarna eens tegenkwam, vroeg ik hem of hij er mede vooruit ging en toen zei hij me dat hij promotie had gemaakt. Ik heb hem toen nog gefelici teerd. Het schijht dat hij nu door lage kuiperijen is moeten verplaatst worden zoo schrijft hij althans. Maar ik denk ook dat niemand van ons Iets er van weet en ik begrijp dan ook niet dat hij dit in dezen brief schrijft, al zou het waar zijn, dan zou ik het nog niet hebben gedaan. Ik kan ook niet zegger. dat ik iets heb gehoord er van en mijn hart en geweten kan ik op tafel leggen dat ik er niets voor gedaan heb en Ik zou denken dat dit van alle raadsleden kao w rden gezegd. Tak. Het is zeer onduidelijk wat de bedoeling is en ik zou daarom ophelde ring willen vragen. Het komt me voor dat hij zoo iets maar niet onbedacht zal hebben neergeschreven. Ik acht het belangrijk genoeg, mijoheer de Voor zitter, om nog eene opheldering te vragen. Het zal wel niet bedoeld zija vnn den raad, maar dan Is het minstens genomen ook zeer misplaatst. Voorzitter. Maar als hij er den raad niet mede bedoelt dan behoort het hier ook niet thuis. Segeren. Mogelijk zal Spronk gedacht hebben ik zal het er maar Inschrijven, wie de schoen past trekt hem dan maar aan. Niet dat ik weet of er iets heeft plaats gehad. Ia ieder geval heeft hij hier eeu sterke partij vertegenwoordigd en dat deed hij steeds met vollen ijver zoo dat gerust kan worden gezegd dat hij een flink raadslid was. Hij kwam steeds uit voor de belangen van de groote gezianen en den werkman. Ik geef echter toe dat het jammer is dat deze woorden daar gebruikt zijn. Tak. Ik ding niets af op de caplcl- teiten van den heer Spronk als raadslid, we kunnen over hem tevreden zijn. Ik wil alleen de opmerking maar maken dat zoo'n schrijven niet aan ons adres gericht had moeten worden. Scherp. In leder geval, z'n ontslag staat nu vast. Voorzitter. Hij heeft steeds met ijver en toewijding zich van zijn taak gekweten en zich veel moeite gegeven om zich inde zaken in te wijden. Zijn voorstellen ge tuigden vaak van een helderen blik. Smolders. Wanneer gaat dat ontslag In. Voorzitter. Eerst wanneer zijn opvolger zitting heeft genomen. De raad zal echter eerst kennis moeten geven aan het stem bureau en deze geeft dan aaawijzlng wie zitting zal nemen. 4. Ingekomen stukken. Schrijven van den directeur van de R. K. Militaire vereenlging, houdende het verzoek om bij de pomp een riool te plaatsen met afvoerbuis. Nu blijft het water daar steeds staan, wat ten gevolge heeft dat de vloer geheel is verrot. Voorzitter. De pomp is daar gesteld door den woningbouw met de bedoeling deze over te dragen aan de gemeente. Het was echter nog maar een proef en het is gebleken dat het water nog niet aan de elschen voldoet. Vernomen heb ik wel dat daar in de buurt een pomp is geslaan, doch een paar meter dieper en zeer goed water geeft. Ik stel voor die pomp van het woningbedrijf over te nemen en de buizen dan een paar meter dieper te slaan en blijkt het dan goed te zijn dan een putje te maken met afvoerbuis wat een klein werk is. Scherp. Ik zou dat in élk geval doen en zeer spoedig. Schrijven van den heer Smeijers, volontair ter secretarie, houdende ver zoek zijn subsidie, thans f300 bedragende te widen verhoogen en wel met terug werkende kracht. Voorzitter. Burg. en Weth. hebben nog geen voorstel omdat ze nog niets hebben kunnen onderzoeken. Scherp. Wel hebben ze de billijkheid logezien. Wordt besloten in eer. volgende ver gadering te behandelen. Schrijven van W. Lambrechts, ge- meente-politle, houdende het verzoek hem, evenals aan de andere gemeente ambtenaren I3 gedaan, een maand extra salaris te willen verleenen. Wordt, omdat het adre9 pas is inge komen, In handen gesteld van Burg. en Weth. 5. Instelling grondbedrijf. Dn Voorzitter zegt dat deze stukken ter inzage hebben gelegen, terwijl over de zaak en de gronden meermalen is gesproken. Met het oog op vereenlging met andere gemeenten moet deze zaak zeker niet worden uitgesteld, want het zal veel gemakkelijker zijn de bespre kingen te houden als zoo'n bedrijf er is al9 wanneer dat niet het geval Is. Dan toch staat alles te boek, is alles geschat ea heeft mee steeds een beter overzicht. Smolders. Zijn er al meerdere ge meenten, die in het bezit zijn van zoo'n bedrijf. Voorzitter. Riamsdonk b.v. al en nog vele andere grootere gemeenten, dio voor uitbreiding terrein hebben. Een voorname reden is te weten wat je hebt en ten tweede, en dat is zeer veel waard, is er zoo'n bedrijf, dan mogen, indien terrein verkoeht wordt van die opbrengst andere werkzaamheden als het leggen van een weg, worden be taald. Bestaat er geen grondbedrijf, dan moet het geld wat wordt verkregen door verkoop van grond, rentegevend worden belegd en moeten we, willen we daar een weg laten aanleggen, het geld tegen hooge rente leenen. Smolders. Ik vind het eeu uitstekend werk en heb de vraag alleen maar ge steld of er andere gemeenten zijn, om dat ik niet graag haantje do eerste zou wlllea zijn. plaatsen zijn er toe" overgegaan. Ook aan de griffie hebben ze dezen raad gegeven. De heer Segereu geeft in overweging overal borden te plaatsen met bouwgrond te koop. een tweede agent is opgegeven, is de baldadigheid der jeugd. Ik geloof, dat indien de ouders het zich tot plicht stellen hun kind goed na te gaan en op te voeden in tucht, dat dan alles wel beter zal gaan en we den tweeden poütie-agent dan voorloopig wel kunnen missen. Er komt dan een post waar wat over schot op is en waarvan dan kan wor den afgeschreven. Segeren. Er komt nog bij dat we steeds marechaussée's hebben rondloo- pen en als er om gevraagd wordt, ver leenen deze met drukke dagen steeds hulp. De heer Smolders zegt bij ondervin ding te welen dat de marechaussée's zeer actief zijn, vooral ook des nachts. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten geen oproeping voor een twee den agent voorloopig te doen. Verder deelt de Voorzitter nog mede, dat hij hedenmiddag bezoek heeft ont vangen van een ambtenaar van den Minister van Arbeid, die een bezoek heeft gebracht aan onze werkverschaf fing. Hij heeft ons de vraag gesteld of wij ook genegen waren om ook werk lieden uit omliggende plaatsen aan het werk te stellen. Ik heb, aldus de Voor zitter, geantwoord, dat de raad daartoe vermoedelijk zal zijn te vinden om in onderhandeling te treden daarover. Ik stel voor om, als de raad daartoe in bnginsel wil besluiten. B. en W. te machtigen met de omliggende gemeente besturen te onderhandelen en zijn de voorwaarden dan aannemelijk, dan met voorstellen te komen om al of niet daartoe over te gaan. Onze gemeente wordt spoedig een geheel met die andere en het komt me voor dat we ons nu reeds solidair moeten maken en hen in den nood, waarin ze verkeeren, moeten helpen. Smolders, lk kan me er zeer goed mede vereenigen vooral omdat er werk genoeg is en de werklieden van hier er niet onder zullen lijden terwijl we van den anderen kant reeds blijken van sympathie geven wat de onderhande lingen niet anders dan ten goede kan komen. Voorzitter. Tot heden zijn we nog niet geslaagd met de liquidatie van onze gasfabriek. We hebben al eens gegadigden gevraagd om in te schrijven en een annonce geplaatst in Vraag en Aanbod, maar er is niemand die een enkel bod heeft gedaan. Ik heb nu ge- Opgericht WAALWIJK. Verzekerd Kapitaal Reserve 21.456.813.— 2.913.587.— De Voorzitter kan zich daarmede wel vereenigen en zegt toe daarvoor zorg te laten dragen. Hierna worden de verordeningen voor gelezen en onveranderd vastgesteld. Bij de rondvraag zegt de Voorzitter nog eenlge mededeelingen te moeten doen. Op de eerste plaats heeft hij on derzocht hoeveel er op de begrooting is uitgetrokken voor het aanstellen van een 2en agent. Er Is f 1000 voor salaris uitgetrokken en f 125 voor kleeding. Die f125 is nu eenmaal geheel onvoldoende want bij benoeming moeten aangeschaft worden 2 pakken, bewapening, schoeisel, kepl enz. Toor een half jaar Is f 1000 voldoende voor salaris, echter niet voor een jaar. Bij een oproeping voor agent op een salaris van f 1000 zal men wel sollicitanten krijgen, echter geen die be kwaam zijn om deze functie naar behooren uit te voeren. Men zal dan krijgen per sonen op wiens gedrag wel niets zal zijn aan te merken, maar toch geen personen met voldoende ontwikkeling. Met het oog op deze hooge uitgaven en ook met het oog op de speedlg te verwachten vereenlging van de gemeenten, zou ik de vraag willen stellen of wij tot oproe ping moeten overgaan. Ik wil ook de vraag stellen of het in onze gemeente zoo onveilig is, of er diefstallen of in braken ofwel ongeregeldheden plaats hebben. Ik geloof dat het antwoord gerust mag luiden dat hier geen dief stallen en Inbraken plaats hebben en ongeregeldheden zeer zelden voorkomen. Ook zal er bij vereeniging van de gemeenten een commissaris of inspecteur van. politie komen en ik zou het aan dezen overlaten om te handelen. De eenige reden, die voor aanstelling van hoord dat velen aldus handelen. Ze laten eerst alles taxeeren en dan wordt gelegenheid gegeven om het tegen die waarde te koopen. Belanghebbenden komen dan zien en men krijgt er meer voor dan wanneer het geheele complex ineens wordt verkocht. Koopers van geheele complexen doen meestal alles voor gezamenlijke rekening en inschrij ven doen ze niet. We zullen een des kundige moeten opzoeken, die de zaak laten taxeeren, wat geheim blijft en dan zoo uit de hand alles verkoopen. Scherp, de zaak spoedig laten demon- teeren, want door langer alles te laten staan gaat de boel lijden. Tak. Is Vraag en Aanbod hiervoor wel het juiste blad. Zoo'n installatie zal wellicht hier in de omgeving moeten blijven. Voor Vraag en Aanbod is de installatie te nietig. Het best zou m.i. zijn in de hier en in de omgeving meest gelezen bladen e adverteeren. Menschen om die zaken te taxeeren en te ordenen zijn niet goedkoop en wan neer dan van den verkoop nog niet veel terecht komt, schiet er niets meer over. Daarom zou ik het eerst nog eens probeeren met een advertentie te plaatsen in „De Echo van het Zuiden" en in het „Dagblad van Noordbraband." Ik denk dat er dan eerder reflectanten zullen komen dan wanneer zoo'n advertentie wordt geplaatst in „Vraag en Aanbod." Daarin wordt zoo'n advertentie over het hoofd geziën. In het plaatselijk blad zou de advertentie ook geplaatst moeten worden. Segeren. „Het Dagblad van Noord braband" wordt niet zooveel gelezen. Ik zou „De Maasbode" nemen. Smolders. In „Vraag en Aanbod" gaan de menschen die wat noodig hebben, kijken, maar het is op deze manier nog eens te probeeren. Voorzitter. We zullen het zoo nog eens probeeren, als het kan is het ook veel eenvoudiger. Niets meer aan de orde zijnde en geen der leden meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Mac Swiney. de hongerstakende burgemeester van Cork, die in deBrixton- gevangenis te Londen vertoeft, is wellicht op het oogenblik reeds bezweken. Een telegram uit Londen van Woensdag, zegt, dat tenzij er een wonder gebeurde, de gevangene den volgenden dag wel niet meer beleven zou. Een broer van den burgemeester bracht den nacht aan diens sponde door. Hij moet ontzettend hoes ten en de doctoren vreezen het ergste in verband met den toestand der longen van hun patiënt. Ondanks haar moed, scheen mevrouw Mac Swiney. toen ze de gevangenis verliet, heelemaal op te zijn. Aan zijn zuster zeide Mac Swiney „Ik ben er van overtuigd, dat mijn dood er meer toe zal bijdragen, dal het Brit- sche rijk verpletterd wordt, dan mijn invrijheidstelling zou vermogen." Hij probeerde nog meer te zeggen, maar hij kon niet, zoo zwak was hij. Volgens de doktoren was zijn toestand zoo ernstig dat ze zelfs geen hoop meer hadden, dat hun patiënt voedsel in vloeibaren toestand tot zich zou kunnen nemen, zelfs wanneer hij zich bereid verklaarde zulks te doen. Tijdens een feest, door de liberale partij van Du!wiek te Londen georga niseerd, verklaarde het parlementslid Hogge, dat de dood van den burge meester yan Cork stellig het sein zal zijn tot buitengewoon heftige betoo- gingen. Van alle zijden worden pogingen in het werk gesteld om de invrijheids- stelling van dezen Ier te bevorderen, doch te vergeefs Gistermiddag heeft de Fransche gezant te Berlijn aan het ministerie van buitenlandsche zaken een nota overhan digd, welke den genoegdoeningseisch van Frankrijk inzake de uitspattingen tegen het Fransche consulaat te Breslau bevatte. In de nota worden de volgende eischen gesteldHerstel van het consulaat, een schadevergoeding van 100.000 francs aan de beambten van het consulaat, bestraffing van de schuldigen, een dis ciplinair onderzoek tegen de stedelijke overheid en bij heropening van het con sulaat eerbetoon aan de Fransche vlag. Voorts eischt Frankrijk een disciplinair onderzoek tegen kapitein Von Arnim, wegens de gebeurtenissen voor het Fransche gezantschap op 16 Juli en een spoedige betuiging van leedwezen van den rijkskanselier voor alle krenkingen van Fransche vertegenwoordigers of onderdanen. De nota vestigt er voorts de aandacht op, dat niet alleen Duitsch-nationalen, maar ook communisten aan de demon stratie deelgenomen hebben. In het slechte optreden der Breslausche politie ziet de Fransche regeering een uiting van den kwaden wil der Duitsche re geering. Omtrent het gebeurde In Belfast, waarvan we reeds melding maakten, vernemen we nog, dat Maandagmorgen vroeg groepen arbeiders op de marine werven, die roeerendeels uit unionisten bestaan, aangevallen werden door de Sinn Felners, die met revolvers schoten en met steeoen wierpen. De arbeiders antwoordden hierop door met klinkna gels en ijzeren bouten te gaan gooien. Van dezen eersten strijd hadden vooral de winkels en huizen In de buurt van Yorkstreet te lijden. Eerst na veel moeite gelukte het aan de aanzienlijk versterkte politiemacht in samenwerking met de militairen de strij denden te scheiden Later, toen de arbeiders, voorafgegaati door de Brltsche vlag, naar hun werk gingen, werden ze weer door de Sinn- Feiners aangevallen. Ze deden een tegenaanval en liepen daarbij de politie die een nieuwe botsing voorkomen wilde onder den voet. Eer9t, toen er weer militairen verschenen, slaagde men er in, de orde eenigermate te herstellen. Overal elders in Ierland badden weer aanslagen, brandstichtingen, plunderingen enz. plaats. Te Eden-Glentle9 werd de 70-jarlge gepensioneerde majoor James Tomsom, die kantonrechter was, in zija eigen huls, waar hij voor het venster zat, morsdood geschoten. M M'W VA SI MKT 'Ik IKV. Voorzitter. Eindhoven en nog meer

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1