teerste Blad. EEN EDEL HART. !„N00RD-BRABAND"l Dit nummer bestaat oit TWEE bladen. FEUILLETON BUITENLAND Gemeenteraad. wm MMHUOM 9 Maatschappij van Verzekering op het Leven NUMMER 72 DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1920 43« JAARGANG. Dit biad verschijnt Woensdag-<so Zaterdagavonc- Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,2a Franco p. post door het geheele rijk f 1,40. Brieven, Ingezonden stukken, geiden ens., franco te zenden aan des Uitgever. Telef. 38» WAALWIJKSCHK EN ÏLANGSTRAATSCHE COURANT. UitgaveWaalwljksche Stoomdrukkerij Atitoon Tlelen. Teiegr.-AdresECHO. CAPELLE. Openbare vergadering van den raad de zer gemeente op Vrijdag 4 September des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer Valter. Ongeveer 7.15 opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heer P. Treffers. De notulen der vorige vergadering wor den na voorlezing onveranderd goedge keurd en vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot over dracht van grond aan de P. N. E. M. Idem houdende goedkeuring om het maximum aantal vergunningen in deze gemeente terug te brengen van 9 op 8. Tot plaatsvervanger van den burge meester wordt aangewezen de heer Sneep en bij diens afwezigheid de heer J. Mi chael. Schrijven van de Raad van Arbeid waarin deze er op wijst dat het aanbeve ling verdient ook de krankzinnigen te ver zekeren. De Voorzitter stelt voor om daartoe vooreerst nog niet over te gaan wijl er slechts 2 krankzinnigen zijn, zijnde een man van 76 jaar en een vrouw van 50. Bo vendien is het voor de gemeente eene speculatie van niets, zelfs zeer nadeelig. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van den heer J. Waard hou dende inededeeling dat zijn salaris, f 460 waarvan nog 8 pet. pensioensbijdrage af moet. niet meer voldoende is om behoor lijk in zijn onderhoud te voorzien en hij vraagt daarom eene verhooging van f 400 ingaande 1 Juli 1920. Voorzitter. Ik stel voor dit schrijven in handen te stellen van Burg. en Weth. ter fine van advies. De Wethouders hebben het schrijven nog niet ter inzage gehad omdat het pas is ingekomen. Aldus wordt besloten. 2. Voorloopige vaststelling gemeente rekening, dienst 1919 en rekening levens- middelenbedrijf dienst 1919. De heer v. d. Hoeven zegt dat de com missie de rekening van de gemeente als mede die van het levensmiddelen bedrijf heeft onderzocht en in orde bevonden en stelt voor ze voorloopig vast te stellen als deze door Burg. en Weth. zijn aangebo den. De ontvangsten hebben bedragen f 76804.86 en de uitgaven f 77185.35. Wordt aldus vastgesteld. 3. Vaststelling rekening*van het bur gerlijk armbestuur dienst 1919 *en begroo ting dienst 1921. De ontvangsten hebben bedragen f 10669.95 en de uitgaven f 8070.55, zoodat de rekening sluit met een goed slot van f 2599.40. De begrooting is vastgesteld op een be drag aan ontvangsten en uitgaven van van De Echo van het Zuiden 148 Omgewerkt uit het Fransch. VIERDE DEEL. Te Nizza geraakte zij in slecht gezel schap en deugnieten slaagden er in al haar juweelen af te troggelen. Wanhopig, vernederd, ziek, zonder mid delen van bestaan, (facht de ongelukkige aan hare pleegmoeder. Van uit het gasthuis, waar zij op het lij- densbed uitgestrekt lag, schreef zij naar Londen. Drie 'dagen later stond Diane aan hare zijde. Ik ben erg ziek, zei haar de jonge i ouw, als 't schreien en zoenen wat over was. Ik was bang dat gij nietof wel te laat zoudt gekomen zijn. et hart van mevr. d'Argelles kromp ineen ja, alleen voor dit vreemde kind. wiei eigenlijken naam zij zelfs niet kende, ia zij een hart! En nu zou dit arme epse 'sterven!Zij verdrong de ge- uaaiwoi ingen die in haar opwelden, zij -Wilde de zieke niet verschrikken. Ik zal u genezen, sprak zij; stel in mij vertrouwen. Zij nam haar mede verre van Nizza, naar een eenzaam dorp aan het zeestrand, vaar niemand haar kende; daar, naar zij loop te, zouden zonneschijn, licht en zee- nes de zieke hare krachten herstellen, nare hoop werd teleurgesteld. De kwaal f 8776. 4. Opmaking opgave van personen tot benoeming leden van het college van zet ters. Worden benoemd de heeren O. de Roon én W. Rijken en tot plaatsvervangers de heeren Adr. v. d.Hoeven en Joost Huys- man. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot ver hooging der jaarwedde van den gemeente wegwerker. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor het salaris te brengen op f 1040 ingaande 1 Augustus van dit jaar. Zijn tegenwoor dig salaris bedraagt f 624 met een duurte toeslag van f 156 plus Woensdags vrij. Nu hij die verhooging krijgt vervalt die vrije dag. Middelkoop. Dus het wordt een volle dige kracht voor de gemeente. Treffers. Zijn er ook werkuren voor hem voorgeschreven. Voorzitter. Dat is een groot verschil mmers of 't winters. Den eene dag is het jens een uur langer dan den anderen dag naargelang de werkzaamheden zulks vra gen. Voor een groot deel moet dat aan hem zelf worden overgelaten. Bovendien kan ik zeggen dat er steeds controle op is. Treffers. Als hij voortaan een geheelen dag en week werkt is het billijk dat hem een gewoon weekloon wordt gegeven. de Roon. Achten B. en W. het beter hem voortaan geen vrijen dag meer te ge ven. Vroeger drong hij daar altijd zoo op aan. Voorzitter. Hij heeft zelfs gezegd^at hij daar tegenwoordig niets meer aan heeft. Middelkoop. Het is veel beter zoo dat hij een geheele week in dienst van de ge meente is. De Voorzitter deelt verder nog mede, dat de wegwerker om 12 uur op de secre tarie mededeeling komt doen waar hij be zig is werkzaamheden te verrichten zoo dat hij steeds is te vinden. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt hierna met algenieene stemmen aangeno men. 6. Alsvoor tot het aangaan van een geld- leening groot f 16000 voor herstel der we gen. Burg. en Weth. stellen voor 250 M8. "steenslag aan te koopen, 114 M. keibe strating aan te leggen en het vervoer van te steenslag zal ongeveer dit bedrag uit- naken. De weg naar het Veerpad, de Hei straat, een deel van de Molensteeg, de W. van Gendsvaart, moeten allen worden ver beterd. Voorgesteld wordt de leening aan te gaan voor 6 pet. tegen een koers van 97 en ieder jaar f 2000 af te lossen zoodat de geheele leening in 8 jaar tijds zal zijn af gelost. Middelkoop. Ik wil de vraag wel eens opperen of, nu de vereeniging van ge meenten voor de deur staat, het wel juist gezien is dergelijke verbeteringen te gaan aanbrengen. Verbetering is heel goed, maar 't is de vraag maar of het 't juiste moment is. Hoe lang zal het nog uitblijven de vereeniging. Voorzitter. Naar ik gis, ik weet er eigenlijk niets van, maar naar ik gis zal het eerst intreden 1 Januari van het na volgend jaar. Middelkoop. Zouden wij dan wel tot her- verergerde. Weldra joeg de hitte haar noordwaarts. Ik wil te Parijs een beroemden ge neesheer raadplegen, zei Inès zekeren dag tot hare pleegmoeder. Zoudt gij niet liever naar Grieken land gaan of naar Hongarije, waar groote dennenwouden zijn? vroeg Diane. Neen, als ik nog te redden ben, zul len enkel de doctoren van Parijs me ge nezen. Weldra was de zieke onder dak in een klein hotel te Passy, omringd van boomen en bloemen. Doch naarmate hare krachten afnamen, veranderde ook de inborst, zou men zeggen van Inès. Hare grillen, hare eischen hadden plaats gemaakt voor stille droefgeestigheid en wanhoop. Zij weende veel, zonder dat iemand het zag. Diane ge noot geen oogenblik rust meer. Zekeren dag, ondanks het voornemen van Inès, zag Diane hare pleegdochter toch weenen. Wat is er? vroeg zij haar, bevangen door een hevige smart. Ik denk aan het verleden, zuchtte Inès en ik betreur het. Genees, hernam Diane en wie weet of het geluk u nog niet toelachen zal. Neen. Genezen zal ik nietEn dan, ik kan niet meer gelukkig zijn En Diane tot zich trekkende, omhelsde zij haar verscheidene malen. Luister, zeide zij haar, een geheim versmacht mij. Mag ik het u zeggen? En vooral beknor mij niet U beknorren, waar haalt ge dat? Maar zult ge dan nooit beseffen hoe vurig ik u liefhadIk geef om niets meer, tenzij om u Welnu! sedert Gods hand me gesla gen heeft, gevoel ik hoe zwaar ik misdeed met de echtelijke woning te ontvluchten. stelling overgaan. Voorzitter. Hoi. is hard noodig en voor de wegen zou het zeer uadeelig zijn indien verbetering nog langer zou uitblijven. Michael. De wegen beginnen enorm te verslijten en een flinke reparatie is drin gend noodig. Men heeft het van den zomer dikwijls genoeg kunnen zien. Met het min ste regenbuitje stond er water op den weg en overal zijn er gaten te vinden. Om nu terwille van de vereeniging welke in 1923 misschien eerst pas zal plaats hebben, met de verbetering te wachten, zou heel nadeelig voor de. wegen zijn, want herstel is hard noodig. Middelkoop. Ik hoor niets van walskos- ten. Is het idee soms dat niet te doen. Voorzitter. Neen, het idee is niet te la ten walsen, dat L veel te duur, bedoeling is er alles geleidelijk op te gooien, niet te veel ineens. t Michael. De bedoeling is de steenslag in 8 keeren er op trj brengen. Middelkoop. Iiat is toch een verlaten methode. Beter it het te walsen en al zou men' daar wat meer voor moeten geven, voor de wegen is, hel veel beter. De heer Michael merkt op dat over een lengte van 9 K. M. de wegen moeten wor den nagezien. Zou men daarbij een wals willen gaan gebruiken dan weet men niet vat het zou kosten. Treffers. Om welke redenen zou de heer Middelkoop willep wachten tot de vereeni- ging van gemeenten een voldongen feit zal zijn. Middelkoop. Om in alles een uniforme regeling te krijgen, zoo dat alle? een wordt. De lieer Treffers is van meening dat men 'in Capclle (laarbij geen voordeel zal behalen want in Vrijh. Capelle zijn de we- Ook in Sprang verkee- in zulk een besten staat, een voordeel willen noe men als de wegen van te voren goed in or de zijn. Voorzitter. Verbetering kan niet meer uitgesteld worden. De Roon. Men zou het nu wat kun- nenn oplappen en later, bij vereeniging, opnieuw en overal beginnen, dan had de een niets tegenover de ander te verwijten. Maken wij de zaak nu in órde en de an dere gemeenten iygb bi.i vereenigiriK dan moeten wij voor hen meebetalen. Michael. Later wordt toch de schuld aan ons ook door hen overgenomen en be talen ze diis onze bestrating net zoo goed mee. De Rooi^' Dat is zoo, maar dan heb ben wij toch al drie jaar lang alleen be- Pfijs der Advette&tlèi) 20 cent per regelminimum f 1.50 Reclames 30 cent per rege). gen al zeer slechi ren de wegen nie Spreker zou het taald. Michael. Dat is zoo maar dan hebben wij ook 3 jaar pleizier gehad van een behoor lijken weg en in orde moeten ze nu toch worden genymkt. Voorzitter. Langer met verbetering te wachten gaat niet, dan krijgt men moei lijkheden. Middelkoop. Ik ben maar bang dat de groote stukken er niet ingereden zullen worden. Michael. Er komt een laag steenslag op van nog geen drie centimeter. En dat wordt er niet in eens opgedaan maar in drie keeren. Middelkoop. Ik ben niet tegen verbete ring, volstrekt niet, maav als er teveel op den weg komt is deze onbegaanbaar of on berijdbaar en daar dan f 16000 voor nty te geven zou ik wel een beetje jammer vin den. De heer Treffers vraagt of er in dc (irootestraat geen fietspad kan aangelegd worden. Alles komt hier door en nu is het bijna niet om te rijden. Voorzitter. Ik zal dit in de vergadering \an B. en W. ter sprake brengen. Met algenieene stemmen wordt hierna het voorstel van Burg. en Weth. aangeno men. 7. Alsvoor tot vaststelling verordening maximum-snelheid voor motor-rijtuigen en rijwielen. Burg. en Weth. stellen voor de maxi mum-snelheid te bepalen op 15 K. M. Middelkoop. Wat is de aanleiding van dit voorstel. Voorzitter. De'groote toename van het 'aantal motor- en auto-rijders en het voort durend veel te snel rijden vooral van mo torrijders. Het wordt gedaan om ongeluk ken te voorkomen. De heer Middelkoop wijst er in de eer ste plaats op, dat eene maximum-snelheid van 15 K. M. veel te gering is. Bovendien behoeft niet eene dergelijke verordening in het leven te worden geroepen want er bestaat een motor- en rijwielwet. Wanneer daar de hand aan wordt gehouden kan men heel andere straffen krijgen. 15 K. M. is zoo langzaam dat een ge woon dravend paard dat loopt harder gaat evenals een slagersjongen. Sneep. 15 IC. M. is wel wat weinig, op de meeste plaatsen is dat gebracht op 20 IC. M. Middelkoop. Ken inspecteur van politie te Rotterdam verklaarde me eens zelf dat 30 IC. M. niet gevaarlijk was, wel 10 IC.M. dan kan men de machine niet zoo regelen als men wil. Voorts wijst spreker er op, dat het voor Opgericht WAALWIJK. 1843; Verzekerd Kapitaal Reserve 21.456.813.- 2.913.587.— Arme Mauriceik bemin hem nochtans inniger dan ik zelf ooit geweten heb Ach! om hem nog eens te zien glimlachen tegen mij, om weer mijne plaats te mogen innemen aan zijne zijde, zou ik de gan- sche wereld in vuur en vlam zetten. Om hem te vergeten, heb ik dwaasheid op dwaasheid gestapeld, 't Kost mij het leven. En toch heb ik hem niet kunnen vergeten! En zij begon hartverscheurend te snik ken. Diane drukte haar aan haar liart, zonder een woord ter vertroosting te dur ven zeggen. Was zij niet de grootste plich- tige; had zij niet moedwillig oneenigheid gesticht in het jonge huishouden? Inès werd kalmer. Zij zag haren toe stand in zonder zich illusies te vormen. Sedert ik hier ben, onmachtig neer- gesmakt door de onverbiddelijke kwaal, beschouw ik de zaken in een heel ander lichtGij hebt mij het kwaad vergeven dat ik u toebracht, omdat gij me oprecht lief hebt. Maar ik wil niet sterven zonder ook de vergiffenis der anderen in 't graf mede te nemen. Zwijg, gij zult niet sterven, vermaan de Diane, vol angst, nog meer om het ver langen dat ze vermoedde, dan om de woor den welke die zieke uitsprak. Waarom nog begoochelingen koeste ren? zei de zieke heel zacht. En dan, ik ben moeder, voegde zij er nog stiller bij 't was de eerste maal sedert haar weg- loopen dat zij op haar kind zinspeelde. Ik wil niet heengaan, zonder het kind om helsd, zonder de vergiffenis des vaders verworven te hebben. Hij zal niet komen, mompelde Diane, denkende aan de laatste woorden van Maurice, die zoo vastberaden zei: „Ik zal haar nooit vergeven". Gij moet schrijven. Aan hem?.... Aan Maurice?.... Neen, aan Henriette. Zij is goed, zij is edelmoedig, zeg haar dat een zieltogen de hare tusschenkomst afsmeekt. Zij zal niet weigeren. En Diane gehoorzaamde. Nog denzelfden dag harer aankomst, be gaf Henriette zich naar het postkantoor om er den brief af te halen waar Diane van sprak in haar treurig schrijven. „Gij zult ons te Passy aantreffen, num mer 220, r'ue de la Tour, onder den naam mevr. en mej. Avelines schreef de mar kiezin aan Henriette in dien nieuwen brief „Mijn pleegdochter staat reeds met een voet in 't graf en God vergeef me, ik ge loof dat zij enkel naar u wacht om te ster ven". Geheel ontsteld keerde de kleindochter van Jacques terug naar de rue Denfert. Laure aarzelde geen oogenblik. Mijnheer de Rhodes echter was be vreesd als bestormd door allerlei kwade voorgevoelens. 't Is me alsof we een nieuwe ramp tegemoet gaan, sprak hij tot zijne klein dochter. Wat Roselin betreft, hij stemde luid ruchtig in met de meening van de Rhodes. Die deugnietsters zijn waarachtig al die drukte niet waard! zeide hij zonder iemand te ontzien, moeder en dochter had den zich maar goed moeten gedragen, dan zouden zij er niet zoo netelig voorzitten.. Zwijg, Roselin, viel Laure hem in de rede; als gij op dien toon voortgaat zal Maurice er zich niet heen willen begeven. Dit was nog geen groot ongeluk!.... 't Was zelfs het beste dat hij doen kon. Gij zoudt dus willen, dat later de kleine zijn vader zou verwijten geen ver giffenis te hebben willen schenken aan zijne moeder en haar in wanhoop te heb ben laten sterven?.... Ik zeg dat het zijn de politie gemakkelijker is te zien of de veiligheid in gevaar wordt gebracht dan (e constateeren dat te hard wordt gereden. De heer Treffers zegt dat in Rotterdam en andere groote steden men meer be dacht is op al die snelvoertuigen dan hier. 'Hij acht eene maximum-snelheid van 20 K. M. gewenscht. De heer Kerst meent dat het voor de politie gemakkelijker zal zijn te consta teeren indien, eene maximum-snelheid wordt bepaald dan wanneer hij moet zeg- gen dat de veiligheid in gevaar is gt*- bracht. Bij overtreding van de maximum snelheid kan hij een positieve overtreding constateeren en bij de motor en rijwielwet is dit slechts eene subjectieve zoodat hij steeds zal blijven aarzelen dit te doen. De heer Middelkoop wijst er op dat niets makkelijker te const, is dan dat Een veldwachter gaat hij de brug, waar liet een kruispunt is, staan en kijkt uit of alle motor- en autorijders hun vaart tem peren, of ze rechts van de weg gaan en niet midden op de weg blijven. Dat alles is ze§r gemakkelijk te constateeren. Besloten wordt de maximum-snelheid te bepalen op 20 K. M. De heer Middelkoop kan zich wel veree nigen met de maximum-snelheid op 20 K.M. te brengen echter niet om eene ver- 8. Bespreking schrijven Waterleiding ordening in het leven te roepen. Maatschappij Noord-West Brabant. Door den secretaris worden verschei dene brieven voorgelezen. Uit een er van blijkt dat het geld voor de voorbereiden de werkzaamheden op is en daarom moet overgegaan worden tot het nemen van een aandeel. Na eenige discussie wordt besloten een aandeel te nemen in de Maatschappij zoo dat eerlang water zal kunnen worden ver kregen. Tot afgevaardigde naar de te houden vergaderingen van de maatschappij wordt aangewezen de Burgemeester en bij diens afwezigheid of ongesteldheid, zijn plaats vervanger, de heer Sneep. De heer Middelkoop wijst er op dat het voor de volksgezondheid van het grootste belang is dat goed water wordt verkregen. Niets meer aan de orde zijnde en nie mand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. De koning en koningin van België zijn naar Brazilië vertrokken. Het Fratisch-Belgische verdrag heet geteekend. Delacroix zal daaromtrent nadere inededeelingen doen. Vele Belgen zijn er niet mee ingenomen. Generaal Obregon is tot president van Mexico gekozen. De toestand in Opper-Silezië blijft nog steeds zeer verward. Duitschland wil het autonomie verleenen. Duitschland heeft nu ongeveer 180.000 roode Russische troepen te bergen en zit er zeer mee verlegen. De bruto-inkomsten uit de tabaks belasting in het Duitsche rijk bedragen plicht is te gaan; zijn gewteten zal er des te geruster om wezen. Maurice weerstond niet aan het verzoek zijner moeder en wilde haar vergezellen naar het hotel waar mevrouw d'Argelles vrbleef. Diane ontving hen en verwijderde de verpleegster. Kom, sprak ze, zij heeft willen op staan maar had er niet meer de kracht toe. In een klein vertrek, waar een stroom licht inviel, lag Inès in eenen ruststoel uit gestrekt. Ondanks het warme weder, lag zij te bibberen onder hare dekens. Koud zweet parelde op haar ontvleescht gelaat; het flanellen morgengewaad dat hare af- geteerde leden omhulde, geleek een lijk kleed. Als zij Maurice zag binnenkomen, rilde zij geweldig, liet zich achterover in haren stoel vallen en sloot hare oogen. Haar zwarte wenkbrauwen kwamen nog scher per uit op hare wasbleeke aangezicht, en zij scheen geheel levenloos. God! stotterde Laure, diep aange daan, maar zij is dood! Diane ijlde naar hare pleegdochter en wreef hare slapen met azijn. Maurice, of schoon insgelijks ontroerd, hield zich stil. Wat het kind betreft, het zocht als be schutting tegen het kleed van mevr. Val- lauris, hield de hand zijner grootmoeder goed vast en zeide, met tranen in de oogen; Ik ben bang!., moê Laurette, kom!.. Na c?nige minuten kwam Inès tot be wustzijn terug. Weest gedankthijgde ze, dat ge gekomen zijtIk ga sterven.. Vergif fenis! (Wordt vervolgd.) m Kat VAM HUT

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1