Gemengd Nieuws, BINNENLAND? SPORT, Nieuws uit Heusden, Burgerljjke Stand Abonneert U op en adverteert in dit t lad. NiËÜWS"UIT KAATSHEUVEL over t 1ste kwartaal 1920 M. 5.678.642, Aan het aceountantsverslag over schillende spelers het bij nadere over- de belasting op tabakssurrogaien bracht het eerste boekjaar loopende van 1 Jan. denking zullen betreuren* over dezeljde periode M. 395.239 op. 1919 tot 31 December 1919 ontleenen kapitaal van f50.000,verdeeld in 100 aandeelen van f 500.—, waarvan 20 aan deden door de oprichters werden ge nomen en volgefourneerd. In Maart 1919 werden nog 10 aan deelen geplaatst en volgestort. De bruto winst over het eerste boekjaar bedraagt De schipper Lubbers uit Mun sterscheveld werd in een twist door zijn zwager V. zoodanig met een mes ver f 17.193.565. Hiervan werd gereserveerd I W00^' m0Q vree3t voor het leven f 1500.voor oninbare vorderingen en f7500.— voor waardevermindering der steensoorten, zoodat voor netto winst f 8193.56* resteert. Volgens de statuten werd eerst 5 pCt. over het gestorte kapitaal aan aandeelhouders uitgekeerd zijnde f 750, -. Van de overwinst werd van L. De dader is geairesteerd, Zeven pesonen waren Zaterdag In een zeilbootje een watertochtje gaan doen in de buurt van Saint Malo. Het scheepje werd geleld door een ervaren yachtsman, maar tengevolge van den hevlgen wind sloeg de zeilboot om .De heeren hebben Zondag tegen De Braziliaansche export bedroeg wij dat de N.V. Eerste's-Hertogenbossche Spanje verloren met 3—1. over het eerste halfjaar '20 66 677.000, Steenhouwerij werd opgericht met een Holland staat nu op de derde plaats, tegen de import 51.021.000. De Engelsche kolenproductie be droeg over de week eindigend 21 Aug. 4.697.200 ton, tegen 4.595.200 tons in de voorgaande week. De met tarwe bezaaide oppervlakte in West-Australië wordt geschat op 2.000.000 acres, met een geraamde oogst van 18.000.000 bushels. Bij de heden gehouden volksstem ming in Denemarken over het wetsont werp tot inlijving van Noord-Sleeswijk bij Denemarken zijn, volgens voorloo ps gegevens. 616954 stemmen voor inlijving en 19726 stemmen tegen uit gebracht. Het wetsontwerp is mitsdien door het volksreferendum bekrachtigd met meer dan de vereischte 45 pCt. dei- stemmen. (Het aantal stemgerechtigden bedroeg 1.381.755. De vereischte 45 pCt. is dus maar zeer weinig overschreden.) Uit kracht van de ontheffing van de entrepót-rechten voor alle goederen, die te Antwerpen worden ontscheept, en te water naar Straatsburg worden ge zonden. heeft de Belgische regeering doen weten, dat zij kosteloos sleepen toestaat van Antwerpen naar Dordrecht en terug aan de booten, die voor dat transport worden gebruikt. Deze dienst, die georganiseerd wordt door de admi nistratie van het vervoer langs de bin nenwateren, zal van vandaag af worden ingevoerd. Onder deze zeven personen bevonden zich luitenant de Maljsre, een neef van generaal De lfalsre. de twee zusters van den verdronken officier en hun drie kinderen. f 1860,89 aan het reservefonds toegevoegd en al de Inzittenden verdronkeo, voor Directieen commissarissen f2977,431 bestemd, terwijl nog t 2605,24 overbleef. Het dividend kon worden gesteld op 20 pCt. In het le halfjaar 1920werden nog 30 aandeelden geplaatstst en vol gestort. In de Algemeene vergadering, op 1 Juni 1920 gehouden, werd de balans en de winstrekening over het jaar 1919 goedgekeurd en tevens besloten tot uitgifte van de 40 nog in portefeuille zijnde aandeelen, tegen den koers van 105 pCt., deelende in het halve dividend over het boekjaar 1920. Tevens werd goedgekeurd het voorstel van de heeren commissarissen om over te gaan tot het emitteeren eener 7 pC. obligatie leening van 150.000,in coupures van f250, f 500 en f 1000. De Staatscommissie inzake de duurte heeft zich in het bijzonder in verband met de stijging van den dollar- koers tot den minister van lanbouw gewend. De Staatscommissie wijst er op, hoe het dis agio van den Nederlandschen gulden tegenover den dollar thans on geveer 25 pCt. bedraagt en dat tegen over den Argentijnschen peso zelfs nog ineer, erene depreciatie van het Neder- landsche ruilmiddel die. wanneer zij op deze wijze voortgaat, onvermijdelijk op het prijsniveau hier te lande een uiterst fatalen invloed moet uitoefenen. Voor broodgraan en van overzee aan gevoerd veevoeder beteekent een en ander een opslag op den prijs met het volle percentage van het disagio. Het ligt voor de hand, dat dit op de prij zen der binnenlandsche graansoorten en veevoederartikelen niet zonder in vloed blijft, met het gevolg dat ook de prijzen van melk en enkele andere eerste levensbehoeften den terugslag zullen ondervinden, zij het in den vorm van verdere prijsverhooging, zij het in dien van het niet tot stand komen eener prijsverlaging, die anders wel licht te verwachten zou zijn geweest. Wat steenkool betreft, moet, daarge laten nog dat deze koersstijging aan de Engelsche regeering de gelegenheid zou kunnen openen tot verdere verhooging van den exportprijs, iedere aanvoer van Ainerikaansche kool op het niveau van den gestegen dollar krachtens de met Duitschland gesloten overeenkomst automatisch zijn invloed uitoefenen op den prijs der Duitsche steenkool Voor verschillende belangrijke grond stoffen uit Amerika en andere goud landen betrokken, geldt groolendeels hetzelfde als voor het broodgraan en veevoeder. Zelfs is het de vraag of onder de tegenwoordige omstandighe den de positie van Amerika op de Wereldmarkt van een aantal belangrijke artikelen niet een zoodanige is, dat ook al is Amerika misschien niet een der voorname uiivoerlanden, toch het niveau van den dollar den wereldprijs dezer artikelen in hooge mate beïnvloedt. De Staatscommissie wijst er op, hoe onder deze omstandigheden de positie van den Nederlandschen gulden tegen over den dollar direct en indirect door het duurtevraagstuk van de allergroot ste beteekenis is en uit een oogpunt van duurtebestrijding te vragen of niet, hetzij in verband met deze koersont wikkeling in het algemeen maatregelen te nemen ziin. het7ii wplllrh* i/nnr nemen zijn, hetzij wellicht voor enkele goederen de gevolgen van het disagio geheel of ten deele kunnen worden ondervangen, op den voorgrond komen. De Staatscommissie stelt de vraag of het niet wenschelijk ware deze speciale vraagstukken te onderwerpen aan enkele ter zake deskundigen. Ia Spanje is een officleef besluit afgekondigd, houderde het verbod vau Invoer van alle soorten vee en gedroogde hulden, speciaal uit Nederland. De heer Carl Straëter te Tilburg, lid der Eerste Kamer Is plotseling te Ems overleden. De heer Haaiman van de S.D.A.P. lid van den gemeenteraad van Breda en lid der Prov. Staten van Noord-B abant Is in staat van faillissement verklaard. Olympische Spelen. Voetbal. Er heeft zich onder onze voetballers te Antwerpen een Incident voorgedaan. De aciieve spelers Jan de Natrls en Jaap Balder benevens de reserves Van Linge en Van de Tempel hadden de tralnlngsbepallngen overschreden. Vol gens de >Tel< hadden zij allerlei kwa jongensstreken uitgehaald. Zoo heeft men aan boord van de »Holland!a« uit louter baldadigheid eenlge platen vernield van de gramofoon, die graaf Van Limburg Styrum ter be schikking van de spelers had gesteld. Het Is weinig geestig om gramofooc- platen met jam te besmeren. Bij een afgesproken auto-tocht Heten zij op zich wachten. Ook het nachtelijk leven van Ant werpen heeft blijkbaar een grooten In druk gemaakt op enkele Hollandsche spelers. Twee voetballers verlieten har hotel om eerst na het nachtelijk uu terug te komen, terwijl een andere speler, reed3 eerder gewaarschuwd voor zijn wangedrag, daarna in 2 dagen en 2 nachten niet boven water kwam. Het gevolg was dat de regelingscom- tnissie van den N. V. B. besloot de bovengenoemde spelers naar huls terug te zenden. Hun kamers werden opgezegd en spoorkaartjes voor bea gekocht. Zij zoaden niet meer meespelen. Dit besluit deed evenwel een conflict ontstaan tusschec deze commissie en het elftal. Daar bij de spelers de bedoeling werd gemanifesteerd om bij handhaving van dit besluit, bijna eenparig te weige ren den wedstrijd tegen Spanje te spelen, heeft de oommissie gemeend, In het belang van het NedeH. voetbal en van den goeden naam van ons spel tegenover het buitenland, de bovenbedoelde maat regel te moeten wijzigen en de genoemde spelers een ernstige waarschuwing te geven. Of de goede naam van Nederland nu gered is De »Msb.» zegt, dat de solidariteit der elftalspelers met de uitgestotenen tot uiting Is gekomen op een wijze die we! eenlg is In de Nederlandsche voetbal wereld en die langen tijd eeu. schand vlek zal blijven op deo sportnaam van eiken speler, die tot deze verfoeilijke handelwijze heeft medegeweikr. Wat te zeggen van dit op'redeu vau onze voetballers Er rijzen elgelijk zooveel dlogen uit deze treurige kwestie op dat men niet weet waarover men zich het meest moet verbazen óf over de brutaliteit van deze heereo die voorde rcvolverpolitiek niet zijn teruggedeinsd óf over hun kortzichtigheid, dat zij blijk baar niet overzien hoe zij collectief huo sanctie geven aan deze vreemdsoortige wijze van middernachtelijke training. Verantwoordelijkheidsbesef, handha ving van eenigen natlooalen trots was bij hen blijkbaar In het geheel niet aan wezig. De >N. R. C.« merkt op: >Dat de tijdgeest zich nu juist hier Jn den vreemde zoo fel moest demonstree- ren 1 Wat hadden wij dit vuile waschje gaarne thuis gewasschen 1 Dat de spelers pal staan voor eikaars recht, dat ze desnoods daarvoor collec tief In het geweer komen, zal niemand afkeuren, maar om dit tijdsgebaar, wat niet minder dan sportlef landsverraad tot gevolg zal hebben, te bezigen tegen een uiterst billijken maatregel, neen....,, wij vielen ons met de hoop, dat vei- Heel Maastricht in opstand I Men schrijft aan het N. v. d. D.Overal in de stad en op de kantoren ziet men troepjes menschen al gesticuleerende met ontstelde gezichten de hopfden bij elkaar steken. Wat mag er dan toch aan de hand zijn Niets anders dan dat de aanslagbiljetten voor de plaatselijke di recte belastingen zijn uitgereikt In plaats van zooals 4 maanden geleden strooi biljetten ter verheerlijking van de candl- daten voor den gemeenteraad. Het ge tuigt van wijs beleid, dat men niet eerst met de aanslagbiljetten en daarna met de strooibiljetten Is gekomen De kiezers hadden dan wel eens de neus kunneo optrekken voor al die zoogenaamde zege ningen. Is 't dan zoo erg te Maastricht Men luistere Nadat de belasting lu de laaste jaren al niet onbelangrijk was verhoogd Is men nu eens met heele maatregelen begonnen. Aanslagen over 1920 wijzen zoo maar eventjes 62.5 pO. meer belasting aan dan die over het vorige jaar, zoo'n opslag van bijv. f92 tot op f312 mag er toch zeker wezen. - Tengevolge van een sterken ruk wind is Zaterdagmiddag 2 uur, onder Nieuwerkerk a.d. IJsel. een schip gezon ken. Het schip was geladen met dakpannen en riolen, en was op wegnaar Rotterdam. Schipper Pols zelf kon gered worden, doch zijn vrouw met 3 kinderen en de knecht verdwenen in de diepte. Omtrent de toedracht van dit droevig ongeluk bevat de Ct. de volgende bij zonderheden De schipper. Dirk Pols geheeten, ge huwd met Dirkje Gouclriaan, wonende te Ouderkerk en vader van 3 kinderen, had een lading dakpannen van Woerden naar (Tuindorp). Bij Kortenoord, tegenover de steen bakkerij van den heer Mijnlieff, maakt de IJsel een bocht en zijn op dien hoek geregeld rukwinden te verwachten. De schipper, 31 jaar, de vrouw, 26 jaar en drie kinderen van 3'/2, 2 en 1 jaar, benevens de knecht, Bertus Mid delkoop. oud 21 jaar, wonende te Krim pen a. d. IJsel, bevonden zich „op het schip. Het schip had een laadvermogen van 58 ton en was niet verzekerd. Terwijl het omsloeg klom de vader op zijde van het schip de vrouw en de kinderen bevonden zich in de kajuit en konden deze, terwijl het schip zinkende was, niet meer verlaten en vonden den dood. Naar men zegt, sprong de knecht over boord en trachtte zwemmende den kant te bereiken. Waarschijnlijk door kramp is deze verdronken. Met liet oog op de verdere scheep vaart in den IJsel is men reeds Zondag met het lichten begonnen. Nader wordt gemeld, dat de lijken van al de omgekomenen zijn opgehaald. Het vaartuig is Zondag nog gelicht. In de kajuit werd het lijkje gevonden van het jongste kind. De motorschoeoer. >Sophli>< eco Bretonsch vaartuig was met een lading spiegels op weg van Kragero naar Bou logne. Het werd zwaar weer en het schip stampte geweldig,. De lading verschoof eu daardoor kwam de >Sophia< in een gevaarlijk hellenden toestand. Aan boord bevonden zich tien man. De storm nam nog In kracht toe. Tot over maat van ramp ontplofte de motor en het vaartuig werd geheel een speelbal der golven. Maandagmorgen besloot de kapitein bet schip prijs te geven om het leven der bemanning te redden. Men bevond zich toen op 30 mijl van de Hollandsche en 80 mijl van de Engelsche kust. Op de woeste zee moest men zich nu toevertrouwen aan een ranke sloep. Met de meeste moeite kon men haar strijken Daar zwalkten de ongelukklgen heen. Eensklaps greep een stortzee het lichte vaartuigje aan en kantelde het om. zoo dat allen in het water, spartelden. Geluk kig richtten de golven de sloep weer op. Negen man konden zich er InbiJ- schen. een was verdwenen. Men zwalk te verder. De uren verllepeD, Honger, dorst, koude en vermoeienis kwelden de opvarenden. De machinist en een matroos stierven van uitputting en ineo moest de lijken In zee werpen, oog tragischer werd de toestand. Twee matroozen wer den kort naar elkaar zinneloos, huilden en tierden en wildeu dan elkander te lijf. Door hun geweld en de pogingen der anderen om hen te bedwingen, sloeg de sloep weer ooi. Nogmaals kwam de boot recht en konden allen, bulten de zkneloozen, zich redden. Er waren nu na verloop van dertig uren nog maar vijf mao over, die ten slotte werden opgemerkt door een En gelsche vlsscherssloep welke hen In Lo westoft veilig aan wal zette. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd te Berlijn gestolen bij een horlogemaker in de Potsdammerstrasse voor M.k. 40 000, bij een schoenwinkel in de Stettinerstrasse voor M k. 50.000, bij een schoenwinkel in de Skalitzer- trasse voor _M.k 30.000, bij een schoen winkel in de Hermannstrasse voor M.k. 15.000, bij een schoenwinkel in de Brunnenstrasse voor M k. 10 000, bij een winkel van fotografisch apparaten in Alt-Moabit voor M.k. 15,000, bij een horlogemaker in de Joachimsthalerstras- se voor M.k 40.000, bij een kruidenier in de Müllerstrasse voor M.k. 16 000, bij een leerwinkel aan den Grünenweg voor M k. 12.000, bij een bontwinkel in de Turmstrasse voor M.k. 7000. Dat zijn de winkel-inbraken. Bij parti culieren werd dienzelfden nacht gesto len in de Motzsfrasse aan tapijten en zilver voor M k. 63.000, op de PJatz am netten Tor voor M.k. 60 000, in de -iardenbergstrasse voor M.k. 150.000, in de Sophienstrasse voor M k. 20.000, in de Schraderstrasse voor M.k. 20.000, in een kelder van het raadhuis te Char- ottenburg voor M.k 20 000. Dit zijn alleen de inbraken, waarvan aangiften is gedaan. Hbl. In den afgeloopen nacht heeft er op den Vlaardingerdijk te Schiedam een moord plaats gehad. Een drietal Duitsche beton-werkers, die gisteravond laat van iet werk der firma Wilton aan de Vijf Huizen terugkeerden, kregen waarschijn- jk onderling twist met het gevolg, dat de 23-jarige K. M. geboren in Pruisen doodgestoken werd. De politie heeft hedenmorgen een onderzoek ingesteld, verscheidene personen zijn in verhoor enomen. De vermoedelijke dader is be- end. als diens slachtofler verkeerden in staat van dronkenschap. De daad was het gevolg eener kleine ruzie. Volgens een nadere lezing vau de toedracht der zaak, was tusschen oen 4-tal personen in het café Van H. eeulge ruzie ontstaan, waarop men aftrok. Vau glog de andere ua, doch werd toeu hij bulten kwam, door S. doodgestoken. Uit Parijs ineldt uieu, dat generaal Nlcolajef, vroeger een der chefs van het Russische leger, met een handwagen door de straten van Parijs rijdt. Kolonel Dorosjewlk, zijn wapenbroeder, heeft met andere gewezen Russische officieren een zaak, waar motors hersteld kunnen wor den. Graaf Paul Ignatief drijft met zijn moeder princes Mestsejerskl, met goed gevolg een model-boerderij te Saint Cloud. Prlni Llsgenskl en een kapitein van de keizerlijke garde zijn bedlendeu op een bankkantoor. Kolonel Skoeratof kweekt groenten en paddestoelen te St, Germain en verdient daar zijn brood mee. Ook prins Goedasjef, de vroegere Russische gezant te Madrid, prins Dadcs- killan e.a. zijn aan het boeren. Prins Boris en zijn vrouw treden met succes Als decorateurs en schilders op. Na afloop der feesten te Steenwijk ontstond gisteren ruzie. Hedenmorgen werd in een boschje bij den Havelter- berg het lijk gevonden van den arbeider Orsel. Door den vloed verrast. Een Parijsche familie, Megref, bestaan de uit de moeder, deo zoon, een nicht en een neef, gingen Zatetdag te Cayeux- sur-Mer baden. Het was eb, maar on verwachts kwam de vloed op en scheidde de baders van het strand. De heer Megret, die op het strand achtergebleven was, bemerkte het gevaar, waarin de zijnen verkeerden. Hij sprong te water om hen te helpen en slaagde^ er na veel moeite In, zijn vrouw te redden en haar op het strand te»ug te brengen. Toen ging hij nogmaals In zee om de andereo le helpen. Ongelukkigerwijs had de moedige redder kort te voren ge eten. Hij kreeg een aanval van congestie en verdween in de diepte. Daar bet geen badtijd was, waren de badmeester en do reddingboot niet aanwezig. Niemand kon dus de nog in levensgevaar ver- keeiende jonge menschen helpen en alle vier verdroaken onder oogen van mevrouw Megret, de eenlge overlevende Het gerecht uit Tiel heeft Zatetdag tc Hedel een onderzoek ingesteld naar aldaar Dinsdagavond voorgevallen ge weldpleging tegen dc politie, ingooien van ruiten in het gemeentehuis enz Er moet daar een revolutlestemmiog hebben geheerscht. Bij dit onderzoek moet o.m. gebleken zijn dat de rijks veldwachter S. met steeaen was gegooid terwijl de gemeenteveldwachter v. d. L. tegen den bulk was geschopt. Verder kou omtrent het onderzoek nog niets medegedeeld worden, daor dit nog in vollen gang Is. De moord te Woensel. Wij lezen cader In de »Mcler. Ct.Zaterdag avond circa 11 uur werden bezoekers van het café van H„ op het Eindje te Woensel opgeschrikt door geruzie bulten, vlak voor het café. Toen men zlcb daarop naar bulten spoedde, vond men op het trottoir liggen, badend in een grooten bloedplas, het zieltogend lichaam van den bekenden A. van Eeten. koopman in oude zaken, te Woensel. Na eenlge stuiptrekkingen gaf de ongelukkige den geest. Bij onderzoek bleek, dat hij een messteek in den hals ontvangen had, waardoor de llnkerslagader was door gesneden De politie, ijlings gewaat- schuwd, verscheen aanstond ophetterrein van den moord. Per zlekenwagenije is het lijk daarop naar het R.K. Gasthuis te Woensel overgebracht. De politie stelde oogenblikkelijk een uitgebreid onderzoek lu. Na verhoor van eenige personen bleek aldra, dat de dader was zekere C. Scharlaken, uit Glnneken, die dan ook Zondagmorgen in Woensel is gearresteerd. De dader heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. Zoowel de dader Heusden, 8 Sept. 1920. Me], Neeltje de Bruin slaagde te Amsterdam voor het toelatingsexamen tot de school voor vrouw, verloskundigen. Aan het festival te Wijk 15 Sept. e.k., wordt deelgenomen door onze Harmonie, evenals door de Gem. Zaog- vereeniging Crescndo. De loting voor de Nationale Militie heeft voor onze gemeente plaats -20 September e.k. Tot Broedermeester van de Pro cessie ter eere van den H. Bernardus te Ulecoten Is in plaats van wijlen den heer Adr. Merkx benoemd de heerjac. van der Staak. OUD-HEUSDEN. Maaodagoamlddag werden alle kinderen van Oud-Heusden in het café Goesten feestelijk onthaald door den heer Th. v. Grevenbroek, die de vorige week zijn 25-jarlg lidmaatschap van den Gemeenteraad herdacht en toen door jong en oud werd gehuldigd, lu opgewekte stemmen brachten de kleintjes eenige oren in bovengenoemd koffie huis door. Kaatsheuvel, 8 Sept. 1920. De Comm. tot oprichting van een standbeeld v. h. H. Hart besloot in hare j.l. gehouden vergadering om het beeld te plaatsen op het oude Kerkplein. De gemeentepomp, die jarenlang tegenover de Peperstr. stond is ver plaatst naar het plein in de nieuwe wijk. Een groote Eifel voor het Elec- trische kabelnet zal de plaats, waar eens de pomp stond innemen. Het kinderfeest door de Coöpe ratieve Vereeniging „broederhulp" Zon dag gegeven mag ondanks het ongunstige weer goed geslaagd heeten. De ver schillende spelen werden op ordelijke wijze met veel ambitie door de kinderen gespeeld. Er werd hard gekampt om de verschillende prijzen. Een Kapellen-koor van de Harmonie „Euphonia" zorgde voor muziek. De tractratie op broodjes, eierkoeken, cacao en chocolade ging er best in. Aan het Postkantoor Kaatsheuvel en de daarmede ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Augustus 1920, ingelegd f 18506,24; terugbetaald f 14864,61. Uitgegeven werden 24 nieuwe boekjes. BAARDWIJK. Over de maand Augustus. Geboren Johannes Theodorus zv C Schilders-de Veer Jacobus Hendri- kus zv A Klerx-v Beers. Overleden Theresia Buijs, wed. van Kuijten 66 j. Gehuwd Huibertus Nieuwkoop 33 j en Adriana A van Zeist 35 j. Inqekomf.n Rudolf Fr van der Horst van Vlijmen Anna Damen van Waalwijk Arthur Hart van Rot- terdam. Vertrokken Petrus Steenbruggen naar Drunen Adriana Kouters naar Zevenbergen Theodorus v Noort en gezin (4 pers) naar Zaandam Elisabeth M Leijtens naar Waalwijk Johannes G M v Beijnen en Maria J v Beijnen naar Ver Staten van Noord-Amerika. CAPELLE. Over de maand Augustus. Geboorten Adriana Anna Theodora dv J Th de Wit en C Segeren Willem Marinus zv J Molegraaf en P J Rutters Fredericus Adrianus zv K de Graauw en M van Beek Paulus zv A Christ en D J Molegraaf. "iuwELijKEN K Alblas 27 j en A H D Oerlemans 26 j C M Kortier 29 j en J Rosenbrand. Overlijden M de Roon 26 j.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 2