Tweede Blad. "feuilleton. EEN EDEL HART. Provinciaal Nieuws NUMMER -72' DONDERDAG 9 SEPTEMBER 42e Jaargang. 8 Sept. 1920. S. Waalwijk, De Eerw. pater Dumoulin S. J. heeft 1.1. Zondag In de parochiekerk van St. Jan Baptist, lu alle d.le de H. Missen eene liefdadlgheldspredlcatle gebouder voor de missie van Bengalen, waarheen Z.Eerw. binnenkort als missionaris vertrekt. De collectie voor dit doel gehouden heeft opgebracht ruim f 400. Wij herinneren er aan dat giften voor dit goede doel door den Wa&lwijlcschen missionaris deze geheele week gaarne aan zijn huis In ontvangst worden ge nomen of ook aan de pastorie kunnen worden bezorgd. Dezer dagen legde het Gemeente electrlciteltsbedrijf de 100e huisaanslul- tlng In onze gemeente. De stand der bevolking in onze gemeente bedroeg 30 April j.l. 2752 m. en 2704 v., totaal 5456. Vanaf 30 April tot 31 Aug. werden geboren 25 m., 26 v., totaal 51. Gedu rende dezen tijd vestigden zich 78 m„ 73 v„ totaal 151, alzoo een totale ver meerdering van 202 personen. Er stierven gedurende dit tijdvak 11 m. en 4 v.. totaal 15. Er vertrokken 69 m. en 42.v., zoodat de totale vermindering 126 bedroeg. Het juiste aantal ingezetenenop31 Aug. was dus 2775 m. en 2757 v., totaal 5532. Het aantal inwoners neemt dus in onze gemeente gestadig toe. De broodkaarten hebben vanaf heden opgehouden te bestaan. Wel blijft de Regeering de grondstoffen leveren, doch de bakkers hebben voortaan bak- lijsten in te vullen, zoodat de omslachtige broodkaarlenkwestie weder tot het ver leden behoort. A.s. Zaterdagmiddag zal in de achterzaal van het hotel Verwiel eene vergadering gehouden worden om over te gaan tot oprichting eener afdeeling der A. R. K. AAlgemeene R.K. Amb- tenaren-vereeniging Wij twijfelen er niet aan of alle R. K. ambtenaren in verschil lende takken van dienst van gemeente enz. zullen bij deze belangrijke verga dering tegenwoordig zijn. Hij die Maandagavond een wande ling door onze gemeente maakte, zal aan getrokken door de schitterende illuminatie uit de vitrines der firma Louis van Adelberg zeer zeker eens en kijkje genomen hebben. Dien avond toch wer den de magazijnen van Dames-. Heeren en Kinder-inode-artikelen heropend, na dat deze aanzienlijk zijn uitgebreid en gemoderniseerd. Er zijn prachtige etalage kasten aangebracht, terwijl 'n schitterende verlichting met Helium-lampen de prach tige sorteering mode-artikelen des avonds nog schitterender doet uitkomen. We zien hier weer duidelijk, wat vakkennis en goede smaak te saam weten daar te stellen, terwijl de groo e voorraad en verscheidenheid van prachtige artikelen duidelijk toont, dat men in dit genre fsb «DE ECHO VIN HET ZUIDEN". 149; Omgewerkt uit het Fransch. VIERDE DEEL. Laure knielde snikkende neder. Mau rice bleef immer roerloos en zeide geen woord. Dan stond zij weer op en nam ha ren zoon bij zijn hand: Ik smeek u, mompelde zij, in den naam van al hetgeen ik zelf om uwentwille geleden heb, heb medelijden Zij trok hem voort tot bij de stervende, en had den moed hare lippen te drukken op 't ontkleurde voorhoofd van Inès. Ongelukkige!ongelukkig kind stamelde zij al weenende, wat betaalt gij uw dwalingen duur! Bij dien zoen, bij die tranen, bij die on uitsprekelijke goedheid .van die vrouw met haar gouden hart, mompelde Inès: Ach! welke liefhebbende moeder had ik in u gevonden!Nu gevoel ik het wel;Verkrijg van uwen zoon vergif fenis!.... En ais hjj dit uiterste woord heeft uitgesproken laat mij dan den kleine omhelzenNiet eer! Niet eer! Laure wierp een laatsten smeekenden '»lik op Maurice. Daar weerstond hij niet aan: het groote brave oog zijner moeder beheerschte hem geheel. God heeft zijne straffende hand zwaar op u laten nedervallen, sprak hij langzaam; dat Hij u thans vergiffenis niet naar elders behoeft te gaan. We wenschen den heer Adelberg met deze smaakvolle uitbreiding, wat zeker mede een aanwinst voor de straat is, dan ook gaarne alie succes. Maandag had te Tilburg in de Koopmansbeurs eene algemeene verga dering plaats van den Ned. Bond van Lederfabrikanten. Ongeveer 2 uur opende de Voorzitter de vergadering en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Daarna deelde hij mede dat de samenstelling van het bestuur als volgt is: Roes, Delft, Voorzitter, Reerink, Vice-Voorzitter, Van Gijn, Se cretaris, Van der Kloot Mayburg, Pen ningmeester. De heer van Iersel heeft zijne benoeming niet aangenomen. Vervolgens deelde hij mede, dat het bestuur een bespreking heeft gehouden met het Verbond van Fabrikantenvere nigingen over den moeilijken toestand in het bedrijf. Tevens werd een gecom bineerde vergadering gehouden met de schorshandelaren, welke de beste resul taten heeft afgeworpen. Uit het jaarverslag, dat door den Secretaris wordt uitgebracht, bleek dat in het begin .van 1919. toen tot op heffing van het Rijkskantoor voor Hui den en Leder werd overgegaan, goede zaken konden worden gedaan. Echter veranderde het spoedig en trad eene ongekende slapte in welke nog steeds aanhoudt. Ook de splitsing welke in den Bond heeft plaats gehad memoreerde de Secretaris in zijn keurig en uitgebreid jaarverslag. Tot bestuurslid werd gekozen de heer Alb. Roes uit Wageningen. Nadat door den Penningmeester reke ning en verantwoording was gedaan, werd door den Voorzitter het woord verleend aan den heer H. v. d. Waer- den, directeur van het Rijksproefstation en Voorlichtingsdienst, ten bate der Lederindustrie te Waalwijk, die tot onderwerp had gekozen „Kunstmatige Looistoffen. De lezing, die werkelijk zeer interes sant was, viel zeer in den smaak, getuige het langdurige applaus. In zijn rede wees spr. op het groote nut van vakonderwijs en spoorden allen aan hun zoons naar de Rijksvakechool te zenden, De Voorzitter dankte spr. voor zijn leerrijke lezing en sprak den wensch uit dat de heer v. d. Waerden nog menigmaal zijne ervaring aan de leden zou mededeelen. Dc Waalwijksche voethalv. >Quick« öeefc haar vorig sportterrein, gelegen even voorbij den watertoren, tegenover het café van den heer J. Trompen wederom in huur genomen. Het terrein zal Zondag a.s. met een prachtigen wedstrijd geopend worden, o.l. Quick I tegen R. F. C. I uit Rot terdam. Het bestuur dezer Rotterdamscbe vereeniglng heeft voor dezen wedstrijd een prachtige herianeriogsmedallie aan geboden. Algemeene utjssisvergadeting vsn de Hanze (Bisdom 's-B^sch) op Donderdag 80 Si*pfember 1920, d*s v.m. 11 '/2 uu-, ds schenke 0111 wille van uw berouw! En gij? Ach! mag ik strenger wezen dan Hij? Ik ook vergeef u. O! ik dank u!dank u!En numijn oogen verduisterenik weet wat het is't is het laatste Moeder, geef mij het kind! Diane, wier hart waarlijk bloedde, wilde den kleinen Maxime opnemen en hem in de armen van Inès leggen; maar 't kind slibberde uit hare handen, en klampte zich vast aan Laure, al bevende en met verdwaasde oogen gillende: Neen!neen!...1, ben bang! Laure wilde hem sussen; maar, zich zoo dicht mogelijk tegen haar aanwringende, herhaalde hij Daar!.. Daar!.. Zij!Bang! Diane besefte dat zij den kleine schrik aanjoeg en sloop de kamer uit. Nu tilde Maurice het knaapje op en hield het voor zijn zieltogende moeder: het kende haar niet meer. Toch liet het Laure begaan en 't spartelde zelfs niet te gen, als Inès, haar laatste krachten in spannende, haar afgeteerde armen rond zijn lijfje sloeg en een brandenden zoen op zijn voorhoofd drukte. Uw wensch is verhoordMaurice, zeide ze langzaamGod schenkt me vergiffenis! Dit waren haar laatste woorden. Weer zakte haar hoofd achterover wijl onzeg iijke smart haar gelaat vertrok; har( oogen sperden zich wild open en staarden naar MauriceZij verroerde zich niet meer. Noch de goede zorgen van Laure, nog de dolle streelingen en liefkozingen van Diane die inmiddels weer binnen was ge komen brachten haar weder tot haarzelve. 't Was gedaan! zaal vau Osfé De Beuis, Markt te Heimoud, Agenda en Dagveideeling 9 nutH. Mis in de kerk tan het H. Had. II'/2 oor; Begin der Vergsdeiing. Agenda 1. Welkomstgroet door den voorzitter der afd. Helmond. 2. Opening der vergadering door den Bondsvoorzitter. 8. Notulen der vorige Bondsvergadering. 4. Ingekomen stukken. 5. Mededeelingen. 6. Bespreking verslag Centraal Hanze. Bureau. 7. Verkiezing van een lid in het floofd- )8siuur vacature-Ad'. Verhoeckx (wegens ontslagname.) Pause. 3. Mededeelingen omtrent de Glasverze- ker'ng door den heer Jac. Jongeneelen, directeur CeDtraal Hanze-Buretu, bisdom Breda. 9. Voo'stel van bet Bondsbes'uur om Art. 6 en 18 van het Haish. Reglement te wijzigen. 10. Voorstellen van aangesloten vereeni- gingeü. 11 R»de van den ZeerEerwaarden heer Rector G. v. d. Hont. Onderwerp; Chistenw en bmgcp-ickt van den R. K, Middenstander. 12. Bespreking punten van actie voor het Winterprogram. 18. Plaatsbepaling a.s. Jaarvergsdering, 14. Rondvraag en Sluitiog. Xde Diocesane Katholiekendag te Eindhoven. Op de door de onderscheidene inleiders in de Afdeelingsverg&deringen voorgestelde conclusiën zijn geene amen dementen ingediend. Deze conclusiën zullen dus ongewiizigd aan de Afdee- llngsvergadering worden voorgesteld, Toegang tot de vergadering der Af- deelingen waartoe zij behooren, hebben alle Roomsch Katholieken die In het bezit zijn van eene toegangskaart. Deze toegangskaarten welke tevens recht geven op bijwoning van eene der pa rallelvergaderingen zijn aan het kaai- tenbureau* Vincentiusgebouw Klooster- dreef, Eindhoven) tegen betaling van 10 cent (franco per post 12 ct.) ver krijgbaar. De schoenindustrie te Plrmaesens begint weer op te leven van de stilge zette fabrieken zijn er reeds meer dan bouderd met 7000 arbeiders weer aan het werk. De stoker H. M. is aangehouden als verdacht zieh aan boord van het ss. South Pole liggende aan de Maashaven te R'dam aan diefstal vaa schoenen te hebben schuldig gemaakt. In zijn logies zijn 40 paar dames en heerenschoenen gevonden Twee kisten met schoenen zijn aan boord opengebroken en leeggestolen. BAARDWIJK. Na een verblijf van vier maanden zijn gisteren het grootste ge deelte der Weensche kinderen weder naar hun vaderland vertrokken. De kin deren zagen er alle gezond en opgewekt uit. Den inwoners viel het afscheid echter hard. Zij waren reeds zoo aan de kin deren gehecht en dachten mogelijk ook aan de ellende die hun in Weenen misschien weer wacht. De onderlinge Gymnastiek en At- hletiekwedstrijden der R. K. Gymnastiek Vereen. „Kunst en Kracht" alhier, zullen gehouden worden op Zondag 26 Sep tember a.s. DRUNEN. Dinsdagnamiddag verga derde lo de zaal der fongenscoogregatle de vrouwen en 's avonds de mannelijke Ingezetenen, tot het bijwonen eeoer be spreking door deD WelEei w. heer Ritse laar, kapelaan te Berchem, om te komea tot oprichting eener vereeniglng van het Wit-Gele Kruis. De HocgEerw. heer Deken Mgr. Sclten opende de vergadering, na de talrijk opgekomen belangstellender, het welkom te hebben toegeroepen. In eene keurige lezing besprak de WelEerw. heer Kltselaar, met de bekende hem eigen welsprekendheid, het wezen, het doel en het groote belang deze/ vereeniglng. Duidelijk en bevattelijk zette hij het vijfvoudige doel uiteen, namelijk de algemeene gezondheidszorg, de zie ken verpleging, de bescherming van kraam vrouwen en zuigelingen en de bestrijding van tuberculose. Z.Eerw. toonde aan dat het lidmaat schap is eene daad van echte Christelijke barmhartigheid, en dat zijne woorden ingang vonden, bewijst voorzeker de toetreding van 200 leden. Z.Eerw. gaf gelegenheid tot het stellen van vragen, die alle door hem duidelijk beantwoord werden. Met den wensch dat de vereeniglng ooder Godes zegen moge groeien en bloeien, tot heil en zegen van Druuen en zijne bewoners, eindigde hij zijne leerzame rede. De statuten werden gelezen en goed gekeurd. Tot voorlooplg bestuur werden be noemd de hcerea C. vau Huiten, burge meester, eere-voorzltterM. A. C. Canters, notaris, vooizitter H. v. d. Geld Secr. Penn. M. Veliman en A. v. d. Wiel. Daarna dankte de WelEd. heer Canters voor de eer en het hem geschonken vertrouwen door zijne beaoemlng tot voorzitter", en sloot met den gebtuike- lijken Chrlstelijken groet de vergadering. VLIjMEN. Alhier Is In den gezegenden ouderdom van 82 jaar overleden de ede'achtb. heer Zwaaos, oud-burgc- meester dezer gemeente. De heer Zwaans die als burgemeester eertijds zeer geach' was, bleef deze achting en waardeering ook na het neerleggen dezer functie bewaren. Dit bleek opnieuw bij zijne plechtige begrafenis ulï de zeer groote deelneming. Na afloop der plechtige lijkmis, werd het stoffelijke overschot onder de droeve toonen der harmonie grafwaarts ge dragen, alwaar zr n opvolger, onze huidige burgemeester, een dlep-treftende toe spraak hield. Hij bracht den heer Zwaacs hulde voor zijne groote verdiensten als burgemeester van Vlijmen, dank voo» het hem gegeven voorbeeld en voo»> durenden steun en vriendschap. Diep getroffen verlieten allen den doodenakker. BESOIJEN. De Edelacbtb! heer J. We wiel, burgemeester dezer gemeente, F door de Ned. Verteniging voor Gemeen tebelangen aangewezen om zitting te nemen in de examencommissie voor het te Apeldoorn te houden examen tc d gemeenteadministratie. Tot commandant der plaatselijke afdeeling van den Vrijwllllgen Landsto*m werd benoemd de heer G.S. Botb. Door B. eu W. is vergunning in gevolge de Woningwet verleend aan G. Blok alhier tot het verboawen van een woonhuis tot fabriek in het perceel, ka dastraal bekend sectie C no 852, Toen de familie Vallauris liet sterfhuis verliet, kwam Souriquette juist aan, om, op hare beurt, de arme Inès te bezoeken en, zoo mogelijk te troosten. Welnu?vroeg zij. Hoe is het ge gaan?Hoe. maakt zij het? Zij is bij den Heer, antwoordde Lau re. —Arm slachtoffer eener verkeerde op voeding, zuchtte Souriquette. Wat heeft zij hare misstappen zwaar geboet. Wie wind zaait, oogst storm! sprak graaf de Rhodes, toen hij later op den dag het overlijden vernam der jonge vrouw, in wie de wereld zoo lange jaren zijn klein dochter gezien had. Docli laten wij de doo- den rusten, voegde hij er bij en nog enkel hunne ziel gedenken in onze gebeden! Weer lacht de lente op veld en gaard; het werkende sap doet de knoppen zwel len; reeds fleuren en geuren de bloemen op den boord der bergstroompjes; alles zong van vrede, liefde en levenslust. De familie Vallauris was vereenigd, niet op Argelles, dit huis herinnerde Jacques de Rhodes te veel aan treurige dingen maar wol op Astarac. Souriquette had zelfs den winter er door willen brengen en ofschoon het gure jaargetijde soms hard is in 't gebergte, toch had zij die gezegen de plek niet kunnen verlaten. Laure, ïra- tuurlijk, dacht en sprak gelijk zij. Maurice hield een waakzaam oog op de twee landgoederen, zooals eertijds Fabien d'Argelles deed, voordat Diane rampspoed en treurnis aan zijnen haard bracht. Men vond hem weinig thuis. Hij was gewoon lijk zeer droefgeestig gestemd. Hij durfde Henriette nauwelijks een woord toe spre ken; zijn eigen moeder scheen hij te vree zen. Zijn zoontje groeide op te midden van Laure's liefde en Souriquette's goede zor- BESOIJEN. Het slechte weer heeft Besoijen niet kunnen weerhouden 1.1. Za- erdag wederom een uitstekend geslaagd enthousiast feest te vieren. „Koninginne dag" voor de eerste, maal als regelend Co mité opgetreden, heeft succes van haar werk gehad om den verjaardag van li. M. de Koningin met een flink feest le doen herdenken en daardoor tevens den bewoners een feest te geven inplaats van de afgeschafte kermis. Zooals wij in een vorig nummer mede deelden, had het bestuur bestaande uit de heeren Alph. van Delft, voorzitter; J. J. Iv. Hofstede, Vice-Voorzitter; H. J. van Dom melen, le Secretaris; Leo Both, 2e secre taris; Karei v. d. Heijden, le penningm.; W. v. d. Meerakker, 2e penningm. en C. V. Couwenbergh, Commissaris voor een uit stekend programma zorg gedragen en 't was dan ook bedroevend toen men Zater dag morgen wederom dat troostelooze weer zag, dat ook het vorig jaar de feesten in Besoijen dreigde te verstoren. Niettemin op den bepaalden tijd bei den de klokken en gingen de vreugde schoten af, als zoovele bewijzen d-»t lui feest een aanvang had genomen. Het tweede nummer, waarop jong en oud in Besoijen en daarbuiten al zooveel wellen hadden gewacht, en waaraan zooveel zor gen en kosten waren besteed, nl. de groote vliegerwedstrijd, die niet minder ion 61 deelnemers zou tellen kon niet doorgaan en werd om het ellendige weer uitgesteld tot des namiddags. Ten half twaalf had ten Gemeentehuize de officieele ontvangst plaats van het be stuur der Vereeniging „Koninginnedag" door den Gemeenteraad, die met uitzonde ring van het lid Passier (die van verhin dering kennis gaf) geheel tegenwoordig was. De Voorzitter van Koninginnedag de heer Alphons van Delft, zeide ongeveer het volgende: Zooals U bekend is, is in onze plaats opgericht eene Vereeniging „Koninginne dag" waarvan ik de eer heb, U hier liet Bestuur voor te stellen. Daar het tegen woordig de órde van den dag is, omver werping van het Gezag, ligt het in de be doeling van het Bestuur, elk jaar, de her denking van den verjaardag onzer Geëer biedigde Koningin, een feestdag te vie ren, als bewijs van aanhankelijkheid aan ons Vorstenhuis en de Regeering. En om H. M. hiermede in kennis te stellen, zoo wilden wij met uw aller goedkeuring een telegram aan Haar verzenden, waarin mededeeling der oprichting wordt gedaan en hulde aan H. M. wordt ge bracht. Applaus. De burgemeester zegt met genoegen de oprichting der vereeniging te hebben ge zien en den gemeenteraad te hebben uit- genoodigd hier hijeen le komen oni het bestuur der nieuwe vereeniging officieel te ontvangen. Hij wil bij deze zijn vreug de over de oprichting uitspreken, omdat de vereeniging ten doel heeft de gehecht heid aan H. M. de Koningin en de wette lijke staatsinstellingen te bevorderen en om de inwoners van Besoijen een schade loostelling te geven voor de afgeschafte kermis. Daarvoor verdient de vereeniging aller steun en sympathie, welke hij na mens 't Gemeentebestuur gaarne toezegt, vooral in deze tijden nu 't gezag meer en meer wordt ondermijnd. Hij brengt H. M. openlijk hulde voor hetgeen zij steedj is voor ons land en stelt voor naast 't tele gram van „Koninginnedag" ook een tele gram namens 't Gemeentebestuur te zen den, wat onder applaus wordt aangeno men. Nadat de eerewijn was rondgediend gen en toewijding. Maurice liet het wel wat te veel aan hen over; was het omdat het knaapje zoo goed op Inès geleek? Maurice zocht nog meest het gezelschap van Jacques. Terwijl Laure en Henriette de armen bezochten of thuis werk verrichtten, deden de grijsaard en de jonge man samen ein- delooze wandelingen, hetzij op het land goed, hetzij in de omstreken. Soms liepen zij uren naast elkander zonder een woord tes preken. Pijnlijke gedachten kwelden soms beiden: zou Jacques er toe komen het geluk van Souriquette te verzekeren en terzelfder tijd zijn rustigen ouden dag? En Maurice, zou die wel ooit den dag aan schouwen, dat Souriquette er in zou toe stemmen zijne vrouw te worden? Want Maurice voelde wel dat hij Hen riette oprecht en vurig liefhad. Maar hij, zooals alle verliefden, was blind, vol twij fel en schrikBeminde zij hem meer dan een zuster haren broeder?.. Had zij ooit iets anders in hem gezien? Souriquette sprak nu nooit meer over hare gevoelens of ontwerpen. Geen vuur glinsterde in hare groote blauwe oogen. Haar gelaat was altijd even kalm en on doorgrondelijk. Zij werkte, aan de zijde van'Laure, onder de pjinboomen zonder dat nog iets hare herwonnen gerustheid scheen te hinderen. Of Maurice kwam, of hij heenging het deed haar niets; meest tijds scheen zij het niet eens te bemerken. Maar tegenover Jacques welk verschil! Zoodra zij hem van verre-in 't oog kreeg, liep zij hem tegemoet, slingerde hare ar men rond zijnen hals, liet soms minuten lang haar gebogen en roerloos hoofd op zijne borst rusten en genoot dan de rein ste en zaligste vreugde. Nooit zal ze mij als verloofde bemin nen, dacht Maurjce, al meer en meer droefgeestig. En hij liep langs akkers en door bos- gchen met mijnheer de Rhodes, die veel genoegen beleefde van zijn nieuwen leer ling, diepe genegenheid jegens hem op vatte en hem onderrichtte in alles wat hij zelf wist. Zekeren namiddag, van een lange wan deling huiswaarts keerende, ontmoette hij Souriquette op eenigen afstand van Asta rac. Hij vroeg haar naar huis te mogen ge leiden en bood haar rijnen arm aan. Ofschoon Henriette al hare wilskracht inspande om kalm te blijven, tooh voelde Vallauris dat hare arm op den zijnen beef de, en zij scheen zoo ontsteld dat hij haar deed rusten op de eerste zodenbank welke zij voorbijkwamen. Door een zonderlinge omstandigheid, konden zij van die plaats, heel in de verte, de witmarmeren kapel zien, over welke de ondergaande zon een gulden schijn goot. Was die laatste zonnestraal niet als het afbeeldsel van den glimlach en de zege ning welke de dierbare dooden hen toe zonden? Inplaats nast haar plaats te ne men, knielde Maurice voor de voeten van haar neder. Hemel! riep zij ontroerd uit, wat doet ge nu, Maurice? Ik vereer u Souriquette, zoals gij l verdiend te zijn, als de heiligen in den he mel en ik bied u mijn leven aan! Zij was zoo aangedaan dat zij geen ant woord uit kon brengen, maar dc hemel was als neergedaald In haar. Vallauris vergiste zich omtrent den aard harer ontroering en met half bevende stem ging hij voort: (Slot v De Echo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5