t EersteBiad. Oe EMiiciteilstaiieien, ï„N00RD-BRABAND"l Dit namüiör bestaat nit TWEE bladen. BUITENLAND WAALWIJK. 1843 I VI aatschappij van Verzekering op het Leven. 1 Gemeenteraa Abonneert O op en adverteert in dit blad» flUMtarJ* 73 ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1920 43c JAARGANG. Dit 'ciad verschijnt W o e a s d a g- en Z a t e r d a g a v o n d- Abonnementsprijs per 3 maanden 1 1,2 5 Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingebonden 8tukken, geiden enz., franco te senden aan de~ U» Telcf. 38. WAALW1JKSCHE EN LANGSSTRAATSCHE COURANT UitgaveWaalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentien 20 cent per regel; minimum f 1.50 Reclames 30 cent per rege'. l. In de „Prov. Bossche Courant- komen een drietal zeer belangrijke arti kelen voor over Electriciteitstar.even, welke wij successievelijk zullen over nemenwij hebben deze zooveel moge lijk toepasselijk gemaakt voor onze plaa s en raden eenieder aan ze met studie tC EMs en er wordt nog geklaagd, dat de electriciteitstarieven. welke voor ons Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf zijn vastgesteld, zeer hoog zijn. Een klacht, die niet ongegrond is doch waarbij men toch ook de omstandigheden niet ui het oog mag verliezen. Wij hebben het tarief te aanvaarden, dat ons door de p N E M. op aanwijzing van den Minister van Waterstaat wordt aange boden. Dat tarief geldt de massa der electriciteit. die door onze gemeente van de P N E. M. wordt afgenomen en de Gemeente heeft nu harerzijds tarieven moeten ontwerpen die inmiddels door den Raad zijn goedgekeurd - die ver schillend zijn voor het lichtverbruik, de beweegkracht en de afname van elec triciteit door de groot-industrie. Het vast stellen dier tarieven moest zoodanig geschieden, dat de Gemeente er over 't geheel genomen mee uitkomt en er nog een behoorlijke winst overblijft, die een gemeentebedrijf mag maken, hoewel nu reeds vaststaat dat van het maken van winst geen sprake zal zijn, integen deel, doordat de afname lang niet komt aan de gecontracteerde hoeveelheid, wordt veel schade geleden. Wil men een vergelijking maken met de tarieven, die elders bestaan, dan moet men rekening houden met de om standigheden, die wij hierboven hebben vermeid, en voor die vergelijking dus alleen kiezen de gemeenten, die evmia's Waalwijk, haar electriciteit betrekken van de P. N. E. M^ Wij nemen daarvoor de ge meenten Geertruidenberg. Breda. Hel- mond en Eindhoven. Hierbij zij bij voor baat opgemerkt, dat Eindhoven en Hel- mond nog bij de P. N. E. M. zijn aan gesloten op een goedkooper contract, 'hetwelk is opgemaakt toen de ^cen tral e buiten werking werd gesteld. Die gemeenten verkeeren dus in dit opzicht ^"vèrgelijWng'dan blijkt al dadelijk dat 't licht- en krachttarief in Waalwijk het hoogst is: nl. 53 en 30 cent. In Geertruidenberg kost electriciteit voor licht 50 cent per K.W.U. ongeacht de grootte "der afname. In Den Bosch 50 cent voor de eerste 2500 K.W.U.45 cent voor de tweede 2500 K.W.U., 40 cent voor de derde K.W.U. en 35 cent voor de volgende K W U. 'in Breda is 't lichttarief 40 cent, in Helmond 35 cent, in Eindhoven even eens 35 cent Voor beweegkracht of andere doel einden, behalve voor verlichting, bere kent Breda 25 en 50 cent in de speruren, Geertruidenberg 25 cent Den Bosch 25 cent voor de eerste 2500 K.W.U., 20 cent voor de tweede 2500 K.W.U. en 18 cent voor de volgende. - Helmond noteert 22 cent en Eind hoven 15 cent plus f 5 per K.W. aan- sluitwaarde of volgens gemengd tarief 20 cent en in dè speruren 35 cent. Voor beweegkracht met verlichting en andere doeleinden staat Den Bosch van de genoemde gemeente 't laagst. Helmond en Eindhoveu noteeren 20 cent en 35 cent in de speruren (waarin de bedrijven in den regel stilstaan), Den Bosch 18 cent en 50 cent in de speruren Geertruidenberg en Breda hebben hier geen apart tarief. Zij berekenen afzonder lijk de electriciteit voor licht en beweeg kracht en gaan dus met 25 cent per K.W.U. verre boven Den Bosch met 18 cent uit. Helmond echter sluit reeds contracten af tegen speciale tarieven bij een ge- l garandeerd verbruik boven 5000 K.W.U. de andere genoemde gemeenten doen dit eerst bij een verbruik boven 10.000 K.W.U. Wij laten hieronder nu een opgave volgen van het lichttarief in verschillende gemeenten, waarnaar wij een onderzoek hebben ingesteld. Daaruit zal tevens if blijken dat ons tarief toch nog leelijk afsteekt bij dat van vele andere gemeenten Niettemin zij nog opgemerkt, dat be halve Den Bosch en Geertruidenberg verreweg de meeste bij de P. N. E M. aangesloten plaatsen een lichttarief van 50 cent hebben vastgesteld, terwijl de gemeenten, die thans aansluiten, naar men ons mededeelde, ernstig een licht tarief van 60 cent in overweging nemen met het oog op de kolenclausule. Tarief voor verlichting. Waar meer dan één cijfer is vermeld geldt het eerste cijfer voor de eerste 2500 K W.U., het tweede voor de twee de 2500 K.W.U., de derde voor de daar opvolgende. (Voor den Bosch alleen geeft het derde cijfer den prijs aan der derde 5000 K.W.U. en het vierde cijfer maar waren ze wel op de hoogte daar van gesteld. Voorzitter Het is in eenige voor gaande vergaderingen besproken, aan de Gezondheidscommissie om advies gevraagd en het heeft toen ook in de courant gestaan. gang naar buiten, zoodat alles kan wor den afgesloten. Allen zijn dan geholpen Echter moeten de onkosten die gemaakt worden om de zaak in orde te krijgen, door de aanvragers worden betaald. Deze zullen wel niet zoo groot zijn. maar dien der volgende/ Geertruidenberg 's Hertogenbosch Breda Boxtel Roermond Middelburg Helmond Eindhoven Nijmegen Utrecht Alkmaar Arnhem Maastricht Groningen Leiden Haarlem Tilburg Delft Rotterdam Leeuwarden Venlo Zwolle Zutphen Schiedam Amsterdam 50 50 -45-40-35 40 40 40-38-36 385 35 35 35 35—3321 33 33* 32 30 30 30-28-26** 30 30*** 30 29-26-25 28-26-25 27-25-23 26-24-22 25 25 nrant ap«tnan zuuen wei mc,i «v, De Roon lk geloof wel dat het voor aangezien ze toch reeds gratis gebruik u..:„i„Aan vpn harde sla? is mogen maken van deze lokalen, is het in- Arnhem rekent 33 cent bij een komen van f 4000 en hooger 30 cent voor inkomens van f2000 tot f 4000 en 26 cent voor inkomens minderdan f 2UUU. Haarlem berekent resp. 26, 24 en 22 cent voor instellingen vanweldadig heid en natuurlijke personen, niet aan geslagen in de- plaatselijke directe be lastingen of wier belastbare inkomen niet meer dan f 1000 bedraagt. Delft heeft voor de nachturen (10 uur 's avonds tot 4 uur's morgens) een tarief van 20 cent. Voor meters die niet nauwkeurig aanwijzen, gelüt een noodtarief van 26 cent. In Boxtel, waar de prijs nu 40 cent is, is een verhooging tot 50 cent in voorbereiding. In Nijmegen kunnen B. en W. elke maand een maximum verbruik vaststel len waarboven het tarief dan per K.W.U. wordt. Groningen verhoogt of verlaagt het tarief met 1 cent voor elke f 5 waarmede de steenkolenprijs ad f 56 stijgt of daalt. Den Haag vermelden we niet, omdat daar een algeheele herziening der ta rieven in bewerking is. Ook in Tilburg is eene herziening aan de orde. De volgende maal zullenwij de munt meters en kostelooze installaties behan delen. Klis zijn huishouden een harde slag is Voorzitter. Het gaat niet den een te laten sluiten en den ander niet, dan zou het beter zijn geweest de geheele verorde ning achterwege te laten. De Roon. Dat is zoo, dan moeten de goeden het met de kwaden besnieten. Voorzitter Het is nu eenmaal besloten De verordening is goedgekeurd en vast gesteld en nu is er niets meer aan te doen of er moet later weer een verzoek inkomen om de verordening te wijzigen maar zooals het nu is, gaat het niet. We kunnen de een niet geopend laten zijn en den ander laten sluiten, dat gaat niet. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth., om het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, aangenomen. Schrijven van Ged. Staten, houdende mededeeling dat de goedkeuring van het besluit betreffende het ontslag der onder wijzers, wordt verdaagd. Voorzitter. Dan is nog een schrijven eerst heden ingekomen van het bestuur der Christelijke School. Deze schrijven in een gisteravond gehouden vergadering in beginsel te hebben besloten tot het oprichten van een Chr. Bewaarschool. Alvorens echter verdere stappen te kunnen doen vragen ze om gratis gebruik te mogen maken van een of twee schoollokalen van de oude openbare lagere school. Het liefst zouden ze twee lokalen willen gebruiken. Verder is nog ingekomen een schrijven van het bestuur der Chr School waarin ze er op wijzen dat indertijd door den raad aan haar vergunning is verleend om gebruik te mogen maken van een schoollokaal in de oude openbare agere school totdat het bij te bouwen lokaal aan de Chr School gereed is gekomen Het bestuur zegt nu dat het aantal schoolgaande kinderen zoo is toegeno- men dat ondanks het bijgebouwde lokaal, er nog pktaGgébrek en, ver zoekt den raad mitsdien gebruik te mogen blijven maken van het school- lokaal Zooals de heeren zien, wil 't bestuur dus overgaan tot oprichting van een mogen maken van deze lokalen, is het billijk dat ze deze betalen. Zwart Voor de bewaarschool is het nog maar een toezegging, het is niet zeker dat ze er gebruik van zullen maken. De heer van Willigenburg stelt voor de lokalen voor 3 jaar af te staan met dien verstande dat de gemeente, indien ze de lokalen noodzakelijk zelf moet ge bruiken, dan met 3 maanden kan op zeggen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Voorzitter. Dan heeft het bestuur van de Chr. Volksbond nog gevraagd om van een daar staande kachel gebruik te mogen maken. Deze echter is van mijzelf, maar er staan nog twee schoolkachels. Brengen ze die in orde, en daartoe zijn ze genegen, dan kunnen ze zeer goed dienst doen. Ik zou willen voorstellen die kachels in bruikleen af te staan. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 2. Opmaken voordracht zetters. Worden herkozen de heeren F, de Jong en J. Nieuwenhuijzen en tot plaats vervangende leden de heeren J. Rijken en G. Vos. 3. Benoeming lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. Wordt met algemeene stemmen her benoemd de heer F. Maat, 4. Schenking leermiddelen aan de Chr. School. f, De Voorzitter zegt de heer Kool eens gevraagd te hebben om te komen kijken naar de leermiddelen die in het bezit waren van de oude openbare school, De heer Kool heeft er veel gezien wat hij gaarne in dank zal aanvaarden als de natuurkundige instrumenten, bibliot heek, platen enz B. en W. stellen voor dit alles ten geschenke te geven aan de Chr. School. Met algemeene stemmen word daartoe besloten. A 5. Salarisregeling correspondent Ar beidsbemiddeling. De Voorzitter merkt op dat deze be trekking vanaf 1916 onbezoldigd is geweest. De minister heeft echter thans in de examen-commissie zit en die zei ook dat het zakelijke geval van te voren reeds was besproken. Maar het is nu maar napraten op niets. Verhoeven. Het is allemaal zoo, maar ik blijf bij me zelfde gedachten. De Voorzitter brengt nu eerst in omvraag het huis aan mej. de Beer te verhuren. Voor stemden de heeren de Jong en Zwart; tegen de heeren de Roon, Ver hoeven, v. Willigenburg en Meijer. De heer Vos bleef buiten stemming. Voor het verhuren aan den heer de Gouw te Waalwijk stemden de heeren de Roon, de Jong, Verhoeven, van Willigenburg, Zwart en Meijers. 'l egen de heer Vos. 7. Vaststelling staat oninbare en nog te verhalen posten. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 8 Aanbieding gemeente-rekening 1919. Wordt in handen gesteld van eene commissie bestaande uit de heeren van Willigenburg en Zwart. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. Opgoricht Verzekerd Kapitaal21.456.813.— Reserve 2.913.587.— SPRANG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 8 Sept:, des avonds ten half acht uur. Voorzitter Edelachtb. heer G. Meijer. Ongeveer kwart voor acht uur opent de Voorzitler de vergadering aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring de verordening bepalende het sluiten van café's op Zondag. Voorzitter. Na deze goedkeuring is de verordening afgekondigd. Schrijven van den heer J. Klis. hou dende mededeeling dat hij door het in werking treden van het besluit om voortaan de café's des Zondags gesloten te doen houden, voor een zeer groot deel in zijn bestaan is getroffen. Voor 3/4 moet hij het Zondags zien te krijgen. Voorts wijst hij er op, dat zijn café gelegen is aan een kruispunt en vele vreemdelingen bij hem aankomen. Vooial bij ongevallen zal het sluiten zeer hinderlijk zijn. Voorzitter. De verordening laat niet toe dat uitzonderingen gemaakt worden en daarom stel ik voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Het adres had ingediend moeten worden voor de vaststelling van de verordening, dan had er over gesproken kunnen worden, doch nu gaat het niet om uitzonderingen te maken. Door Klis is aan Ged. Staten ook een adres gezonden. De Roon. U zegt dat de kasteleins voor het vaststellen van de verordening een adres hadden moeten indienen, bewaarschool, waar de kinderen beneden de 6 jaar kunnen worden heengezonden en daar al vast baar.wijs worden ge maakt. De onderwijzers hebben daar veel gemak van als ze op de lagere school komen. Nu is me dezer dagen door 't bestuur van den Chr. Volksbond mondeling het verzoek gedaan om met ingang van 1 October van het achterste schoollokaal gebruik te mogen maken om daarin een ontspannings- en leeszaal op te richten? t Men vraagt nu dus van de Chr. School twee lokalen voor een op te richten bewaarschool en een voor de lagere school. En de Chr. Volksbond vraagt mede om het achterste lokaal Van Willigenburg Zou het met mo gelijk zijn, mijnheer de Voorzitter, dat aan ieder der aanvragers genoegen kan worden gedaan. Als ik me niet vergis zijn er 5 lokalen. Tot heden zijn er 2 afgestaan aan den Chr. Volksbond voor het houden van vergaderingen. Als men ieder wat geeft zijn ze allen gebaat. De Voorzitter zegt dat het achterste lokaal in gebruik is bij de Chr. School en dat de heer Kool er op gesteld is, dat te behouden, wijl ze dat in orde hebben laten makenen hij het daarom gaarne behouden. Dan zijn er nog 3 lokalen over, waarvan er 2 zijn ingericht om school in te doen en het andere is nog in gebruik voor de distributie en dat is annex aan het lokaal van den Volksbond Het beste zou nu zijn den heer Kool het achterste lokaal te laten houden en de twee eerste te geven aan de bewaarschool, dan kan de Volksbond de midden gelegen lokalen in gebruik nemen. In de middenlokalen is een uit- geadviseerd dit te bezoldigen en geeft aan om voor eene gemeente als deze te gaan van f75- f200. Het Rijk draagt daarin dan 40 pCt. bij. B. en W. stellen voor hier f 100 per iaar te verleenen, ingaande 1 Jan. 1921. Verhoeven. In de meeste plaatsen is deze betrekking al lang eene bezoldigde geweest Zwart. Zijn er vele werkzaamheden aan verbonden. Voorzitter. Geregeld is er wat te doen, vooral als er werkeloozen zijn. Ik zie het maar aan de post. Geregeld is er iets voor bij. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten een salaris van f 100 te ver leenen. 6 Verhuring schoolhuis. Van Ged. Staten is bericht ingekomen dat het verhuren van een schoolhuis onroerend goed betreft, zoodat daar niet schriftelijk maar mondeling over gestemd moet worden. De heer van Willigenburg merkt op. dat de vorige maal dus niet schriftelijk had gestemd moeten worden. 't ls dat Ged. Staten er nu toch op terugkomen, anders zou hij, zonder dat de gemeentekas er schade bij had, de Kroon hebben laten beslissen. De long. Zijn we er nu nog van ver zekerd dat mej. de Beer het huis nog wil hebben. Vos. Ja. Zwart. Had men Ged. Staten er niet bij geschreven hoe er over gestemd is dan waren er geen aanmerkingen op gevallen Door daar op te wijzen heelt men ze wakker geschud. De heer v. Willigenburg zegt er met iemand over te hebben gesproken die De eenigszins spasmodische krijgs verrichtingen van de Orieken in Klein- Azië zijn plotseling opnieuw opgeleefd met het gevolg dat zij ten Oosten van Smirna al tot in het hart van Anatolië zijn doorgedrongen. In het Noorden, in de streek van Ismid ten Oosten van de zee van Marmora, zijn de Turken bij Adabazar het binnenland in gejaagd. Meer naar het Zuiden zijn de Grieken uit het vak van Alasjehir optrekkende met hun hoofdmacht op de lijnSimavv- Oesjak komen te staan, die al meei dan 200 K. M. van de Egeïsche Zee ligt. Hun voorhoede is zelfs, volgens een Havas-bericht uit Konstantinopel, nog 100 K.M. dieper het binnenland ingerukt en staat nu bij Afioen Karahissar, het belangrijke station waar de spoorwegen uit lsmid Noord-Zuid en uit Smirna West-Oost 2ich vereenigen Het gaat er naar uitzien, of de Grieken bezig zijn om bijkans de geheele westelijke helft van Anatolie te veroveren. Uit Milaan wordt gemeld, dat er een ongunstige wending in den toestand gekomen is, tengevolge van de motie welke aangenomen is door den bond van industrieelen, waarin gezegd wordt dat niet met de arbeiders onderhandeld zal worden, indien het conflict niet wordt beperkt tot het economisch terrein en indien de arbeiders niet de discipline in de fabrieken herstellen. In verband met den verscherpten toe stand heeft de Italiaansche regeering het verzoek van socialistische afgevaar digden om geldmiddelen toe te staan opdat het door de industrieelen gewei gerde loon uitbetaald kan woi den, afge wezen. De Italiaansche regeering blijft over het algemeen de gebeurtenissen nogal lijdelijk aanzien en tengevolge hiervan neemt de onrust in parlemen taire kringen toe. De arbeiders treden steeds eigen- machtiger op. Zoo heeft het spoorweg, personeel van Livorno het belangrijke daar aanwezige materiaal aan de metaal bewerkers uitgeleverd. De bond van metaalbewerkers heeft de inventarisatie gelast van alle grond stoffen, benevens van de half en heel- fabrikaten in de bezette fabrieken en een technische centrale commissie inge steld om de leiding van de nationale metaalindustrie op zich te nemen. In Lombardije is de staat van beleg afgekondigd. Te Milaan hebben Dins dagmiddag ernstige botsingen plaats gehad tusschen de arbeiders en de niiitairen, waarbij 33 dooden en 100 gewonden vielen. De bedreiging der mijnwerkers staking in Engeland wordt acuter De conferentie met de regeering is mislukt. JansoD, de Belgische minister van oorlog heeft aan een vertegenwoordiger van het Journal gezegd; De Belgische overeenkomst beperkt zich niet tot de Rijn-grens. Zij betreft eiken aanval, op welke grens ook en stelt de lijnen van weerstand der belde legers vast. Ik weet niet of de Belgisch- Kamers het aantal troepen zullen vergrooten. io België duurt de dienstplicht lo maanden en het parlement zou natuurlijk eerder neiging hebben dien te verkorten dat te verlengen. Maar voor de materieels be wapening en de begrotingsuitgaven Tullen wij ons alle opofferingen ge troosten. 'BONN VW IIUÏ ZUIDEN uaugv.*.ivii cj t

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1