Fa. GEBRS. BOEREN, Provinciaal Nieuws Nieuws uit Heusdea, TELEGRA MMÊnT Gemengd Nieuws. Electro-Techriisch-Bureau 's HFRTOGENBOSCH, Boschveldweg 7. 'sHERTOGENBOSCK. Correspond ntio. uitgelaten, om zoo'o voorstel uit te lok ken, maar de rcgeetlng kan lo deze zaak niet de mieste zijr, door voorstellet ie docD, die misschien toch van de hand gewezen zouden worden, waardoor haar prestige zou lijden. In België wordt de strijd vóór en legen liet militair verbond met Frankrijk voortgezet. Vooral nu de Minister van Oorlog gezegd heeft, dat het gericht is niet alleen naar Duitschland maarnaar alle grenzen, wordt de toestand wel wat duidelijker. Waalwijk, 10 Sept. 1920. Bij het Postkantoor alhier Is aan gesteld tot kantoorbediende 2e klas de heer C- A. Barel. Verschenen is de cfficletle feest gids van den natlonalen wedstrijd voor Solo-Mannen-, Dubbe I-Gemengde en Dubbel-Mannenkwaitetren, uitgeschre ven door de Liedertafel >Ocfenlng ec Vermaak' van Waslwiik cn Basoijeo, ter gelegenheid van haar 60 jarig be staan op 18 en 19 September 1920. Dus de eigenlijke feestviering begint Zaterdag en daarop komen we dan ook in een volgend nummer terug. Wij wen:chen thans aan te kondigen dat de opening van 't feest Zondag 12 September plaats heeft door de volgende openbare uitvoeringen, waardoor ook het groote publick zijn aandeel in feest krijgt. Ten 12'/2 uur geeft het Gemengd Koor der L'edertafei >Ocfeniog en Ver maak' enne matltée op de Markr, dc avonds ten 7 uur de Lleder afcl >Oefc nlng en Vermaak' een concert en fei 8 uur de Harmonie van de R. K. Werk liedcnvereeniglng, beide eveneens oj de Ma-k». Voor de programma's ver wijzen wij naar de feestgidsen. Wij twijfelen er niet aan of velei zullen prcfitceren van deze operbar; "Uitvoeringen, die dc rij der verdere feestelijkheden openen welke meer eer interne dan een openbare fecstvieringvo: men en niet een navolging van de buitec gewone algemeene feesten hij 't 25- ei 50-jarig bestaan van dit roemrijke ge zeischap. 't Bovenstaande was reeds door ons geschreven, toen men ons opname verzocht van 't volgende, waaraan wi volgaarne voldoen. Zooals aangekondigd zullen reeds a.s. Zondag 12 Sept. de feestelijkheden ter viering van het 60-jarig bestaan onzer liedertafel „Oefening en Vermaak" aan vangen. Als opening daarvan zal n.l het gemengde koor der liedertafel op Zondagmindag l2'/4 uur een matinée geven op de markt, terwijl verder om 7 uur de Liedertafel zelf op de Markt eenige nummers zal uitvoeren, om 8 u. gevolgd door een feestcgncert der har monie van de R.K. Werkliedenvereen. Op Zaterdag en Zondag 18 en 19 September worden de festiviteiten voort gezet en wel door het houden van den nationalen kwartetwedstrijd Met het oog echter op de zeer vele en hooge onkosten welke dit concours voor de vereeniging medebrengt, zullen deze wedstrijden voor eenieder, zoowel voor honoraire- als niet-leden, nielanders. dan uitsluitend tegen betaling van het daarvoor vastgestelde entrée toegankelijk gesteld kunnen worden, zoodat dus ook Toen Souriquette aan de zijde van Mau rice en Jacques en Laure aan den over kant naar tfë rue Denfert terugreed, kon zij geen woord spreken; doch hare he melsblauwe oogen zeiden duidelijk en wel sprekend: - Wees gezegend, gij door wie ik zoo gelukkig ben! Maar aankomende in dit dierbare huis, waar zij .opgegroeid was onder de teedere hoede van Laure, naast die fabriek wier ziel en schutsengel zij geweest was, wacht te haar een andere aandoening. Al de oude werklieden van Vallauris, een dag verlof hebbende gekregen voor de gele genheid verwachtten, in Zondagskleede- ren en beladen met bloemen, haar, die zij zoolang gekend hadden als het „bazinne- ken", veel woorden werden haar niet toe gestuurd; maar toen zij de voorbereide aanspraak.jes in de kelen hoorde stikken, wanneer zij de weenende oogen ze weenden van blijdschap glinsteren zag, toen liep haar gemoed vol en riep zij uit: - God wat is het goed aldu's bemind te 1 worden! 't Was in 't volle van den zomer; een prachtige dag. Laure had de tafels doen dekken onder de groote hoornen van den hof, en, zooals eertijds bij de oude fami lies, aten meesters en dienaars samen; want Vallauris had al zijne vroegere be diendennen werklieden ter bruiloft genoo- digd. Nog denzelfden avond vertrok de fami lie naar Astarac. Daar vond zij eerepoor ten, bloemen, optochten, vreugdeschoten met de macht. Bij de vroolijke en luidruchtige bevol king geeft iedere gebeurtenis aanleiding tot vreugdebetoon. En konden die brave lieden grootere blijdschap genieten dan haar gelukkig te zien, die weldaden onder hiervóór geen introductie zal kunnen verleend worden. Daarentegen echter zal waarschijnlijk reeds op Alaandagavond 27 September aan de honoraire leden een prachtig feestconcert worden aangeboden, waarop vermoedelijk als solisten zullen optreden Mej. Andrine Savelli, sopraanzangeres 's Hage en de Heer RsDelannoy, helden tenor uit Brussel zoodat gerust gezegd kan worfcn, dat een der schitterendste concerten, welke ooit hier gegeven zijn, thans aanstaande is. Waar dus het volijverige Bestuur onzer Liedertafel zich kosten noch moeite ontziet, om alles zoo goed mogelijk te doen slagen, twijfelen wij niet of het zal onze oude zangvereeniging op die dagen niet ontbreken aan belangstelling van den kant van het kunstminnende publiek, zoodat zeer zeker later met genoegen en met aangename herinne ringen op. dit onvergetelijke jubileum zal kunnen worden teruggezien. In verband met bovenbedoelde festi viteiten en wedstrijden wordt er speciaal de aandacht op gevestigd, dat de offici- eele feestgidsen, die zoowel wat uit voering als inhoud keurig genoemd kunnen worden, in voorverkoop o.a. verkrijgbaar zullen zijn bij de bestuurs leden, Adr. van letsel, J. v. d. Broek en Mar. van Heijst, terwijl de door- loopende- en gewone kaarten van af heden te bekomen zullen zijn in de sigarenmagazijnen van Mej. de Wed. Pulles en „Cuba" van den HeerJ. v. d. Broek. Meermalen hebben wij demon straties met allerlei brandbluschmiddelen medegemaakt, echter met zulk frappant resultaat als gistc-ren met de „Patria" nog nooit Achter het café van den heer A. v. Vugt op den Stationsweg bij de stoom- lederfabriek van de firma van Iersel, Wiilox en Co was een van planken opgetrokken driezijdig hok geplaatst, welk geheel niet houtwerk was gevuld. Het hok zelf was geleerd en de rest overgoten met petroleum en benzine. Een%lucifer was voldoende om alles in lichte laaie te zetten. Hoog sloegen de vlammen op en woedend greep het vuur om zich heen, zoodat de toe schouwers beenen maakten om veiliger plaats te zoeken. Toen de vuurmassa op zijn hevigst was, nam een der heeren een apparaat wierp het poeder met kracht in het vuur en tot een ieders verbazing waren de vlammen, die naar schatting zeker 5 meter hoog laaiden, direct gedoofd. Nu bleek dat de latten geheel waren verkoold, een bewijs dat „Patria" bij de felst uitslaande branden onmisbaar is. De brandweer-autoriteiten van deze en omliggende gemeenten verklaarden hun volle tevredenheid over dit appa raat en konden de voortreffelijke werking daarvan niet genoeg roemen. De directeur verklaarde verder nog, dat noch vocht, noch hitte het poeder bederven en het steeds bruikbaar blijft. Bovendien worden de apparaten na gebruik steeds gratis gevuld, zoodat men slechts alleen bij aanschaffing kosten heeft. Dat Patria reeds in vele Rijks- Mili taire en gemeente instellingen een plaats heeft verkregen, zal niemand die de demonstratie heeft bijgewoond, ver wonderen. Wij twijfelen er niet aan of ook in onze gemeente en in de geheele Lang straat zullen vele fabrikanten en eigenaars van inrichtingen tot aanschaffing van Patria overgaan. Naar de agent, de lieer A. Reijnen uit Kaatsheuvel ons mededeelt zal op Don derdag 16 Sept. te Kaalshcuvel eene reuzendemonstratie worden gehouden. Wij hebbrn Zondag het eersie gedeelte bijgewoond van dca grooteo defectlve-tomaa»De gehfimen van New-York' en kunnen geiust verklaren dat deze film, waarmede de Flora- bioscoop htt seizoen heeft geopend, In ééa woord uiterst boeiend Is I Men leeft geheel mee met de wetkzanmheden van den geulalen detectie', die de grootste geheimen en vaischhedeo moet ont sluieren, waarvan personen in zijne naaste omgeving de hoofdschuldigen zijn. In 'i kor», de film is ia opzet, samenstelling en voorstell'ng werkelijk zeer interessant en boeiend, zoodat wij eenieder raden de veivolg-series beslist te gaan bijwonen. Zooals reeds Is aangekondigd, speelt de W.V.V. Quick Zondag a.s. tegen R. F. C. I uit Rotterdam. Er be staat voor dezen wedstiijd veel belang stelling, want In geen jaren heeft Waal wijk een Ro'.terdamsch voeibal XI-tal op bezoek gehad, Dat Qu-'ck tegen R. F. C. niet Is opgewassen, is bc-giijpelijk, maar desniet tegenstaande zuilen de Rotterdammer.' de oveiwinniog niet cadeau krijgen. Het Qulck-team zal waarschijnlijk met dc volgende opstelling ulikomro H. Meeth J. v. Bladel, A. van Rir 1 J. Hornes, L. Mooner, J. Bendok A.'Hecsen, J. v. Lier,. A. Duquesnoij, A. v. d. Hcuve', J. v. Hilst R. F. C. die vast besloten ir, zooal zij deze week schreven om te winner, brengt haar sterkste XI-tal in het veld met de volgende opstelling J. Bussiok G.'de Lang.-, N. Meijer J. Sponseler, J Smulders, C. v. Heining.-! F. Berghout, W. Pettersor, J. F. Berghou', J. Vos, F. Daukaatt Als het weer wat meewerk», beloof het een prachtige wedstrijd te worden. H'.t-R. F. C.-bes;uur was zoo vriendelijk om ter gelegenheid van zijn eerste bezoek arn Waalwijk een zilveren herinDeiings- medaille beschikbaar te steiler-. lede: voetbal-supporter gaat Zondag naar be Qjickterrtln dezen wedstrijd bijwonen Aan-ang 3 uur. De wedstrijd staal onder leidiog van den Rotterdcm^cber schcldsrech»er J. de Bat. De nieuw gebouwde schoenfabriek van de firma F. Leenheers Zn. nadert hen gestrooid had, die hunne zieken ver pleegd en hunne kinderen bemind had. Laure, Jacques waren overgelukkig, Roselin was in den hoogsten hemel. Jacques, verjongd en gelukkig, woonde bij zijne Souriquette; hij verliet haar nooit Maurice vereerde en beminde hem als een ware zoom In 'I groote huis, zoo lange jaren stil en somber, weerklonk nu van den morgen tot den avond gezellige kout, vroolijk ge- lach, muziek en gezang. Hij bewoonde met Laure en den kleinen Maxime het kasteel, an Argelles, maar de twee buitenverblij- ■en lagen zoo dicht hij elkander dat Val lauris evenveel op Astarac vertoefde dan in zijn eigen woning. Laure had het zoo gewild. Zij begreep lat de zoon van Inès niet onder hetzelfde dak kon wonen met Jacques de Rhodes: de knaap zou hem te veel aan Diane herin neren. De graaf begreep dit edelmoedig nzicht en hij zegende er de brave vrouw om. Hij trachtte zelfs haar die schoont daad te vergelden. Inderdaad, nooit had hij nog den voet op Argelles, willen zetten. Maar was daar nog wel reden toe, sinds het voorheen ge- loekte verblijf bewoond werd door de deftige en verkleefde lieden, die hij op- echt beminde? Hij drong al de treurige herinneringen terug en nam een besluit. - Wanneer verzoekt ge mij met de kin deren op eenen maaltijd? vroeg hij- Laure, eeds den dag na zijne terugkomst. Mevr. Vallauris begreep aanstonds zijne gedachte. - Hoe, zeide zij hem met vochtige oogen wilt gij naar Argelles komen? - l'en uwent zeide hij met nadruk. Wel zeker. Laure dreef de kieschheid zoover alles uit het huis te verwijderen wat herinnerde hare vóltooing. Thans zijn Engelsche monteurs bezig, met het plaatsen van de nieuwste machines en wanneer deze gereed zijn, zal ook aan het uiterlijke de laatste hand worden gelegd en de om geving geheel smaakvol gearrangeerd worden. De Stationssiraat is door deze mooie moderne fabriek weer een flink gebouw rijker geworden Naar wij Vernemen gaat de firma Pullens-van Gerwen Co. hare pas reeds geheel vernieuwde schoenfabriek, we derom aanmerkelijk uitbreiden. Ds PostdulvenverefiClgPg >Ue Pos'.dui'» alhier hield Zondag een wed- v'ucht vaDult Adon. De uitslag Is als volg- 1 Ad', v. E-'ck 2. Jac. Simons 3. J. Schalken uur 2 2 3 min- 6 15 4 aan Diane en hare pleegdochter. Mét hare behendige handen herschiep zij alles zoo goed, dat, toen mijnheer de Rhodes kwam, de woning niet meer dezelfde scheen. Alleen de kamer in welke de oude mar kiezin d'Argelles gestorven was, bleef ge ëerbiedigd. Het volgende jaar was heel de streek weer in feest. Mijnheer de Rhodes hield een kindje over de doopvont dat Jacques heette, zooals hj.i. Daarmee was hij over- grotovader. En later kwam ei- nog een zusje bij. Ik wil dat zij Laure-Roselin heet, zei de jonge moeder, nog heel plat, maar vol vastberadenheid en wilskracht. Thuis zullen wij haar Rosou noemen. Ge kunt denken hoe dat Laure trof. Wat Roselin betreft, hij was vol verruk king en herhaalde maar gedurig: - Iedereen zegt dat zij op mij trekt! Ja, zij is het evenbeeld van haren grootvader! Hij hechtte zich aan dit kindje gelijk een dier schoone honden uit het gebergte zich aan zijnen meester hecht. Men kan Roselin niet zien, of hij heeft Rosou op zijnen arm, op zijnen schouder, of op zijn hoofd! O! als het kindje hem voor de eerste maal „vader" zal noemen zal het voorze ker de gelukkigste- dag zijns levens zijn.. En Diane?Nooit had de familie nog last van haar. Zij leefde nog eenigen tijd in 't buitenland niemand, buiten Laure, wist waar zij verbleef. Alleen mevr. Val- auris, dit uitgelezen edel hart, bleef niet haar in betrekking en zond haar geregeld onderstand, totdat de dood een einde maakte aan haar misdadig en ellendig le ven. Laat ons hopen dat de rampzalige be rouwvol voor den Oppersten Rechter ver scheen. EINDE. 4. Idem. 3 28 8 5. Adr. Hensen 3 32 16 6. J Schalken 3 49 34' 7. Adr. Henscn 4 1 51 8. Idem 4 53 3 9. Idem 5 15 10 Bet officieel programma van den tienden Diocesantn Katholiekendag In het bisdom van 'n Bosch te houden op Zondag 19 September te Eindhoven, Is verschenen. Daaruit blijkt dat afd. I Middenstacd zal vergaderen In het Patronaatsgebcuw, afd. II Boerenstand in de Kon. Harm. Apolio's Lust, afd. III Hooge Standen lu het Vloeeotlusgebouw, afd. IV Werk- liedenstand in den R. K. Volksbond en Afd. V Ambtenaarsstand io Elodhovens Mannenkoor. Voorts trtffen we in het keurig uitge voerde boekje, dat tegen slechts 25 cent verkrijgbaar Is gesteld, aan de verschil lende concluslëo. Wij raden dan ook alle belangstellen den in dén Katholiekendag ?au, zich een progrpmma aan te schaffen. BAARDWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 10 September n.m. 8 uur. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. 2 Vaststelling gemeente-rekening over 1919. BAARDWIJK. Woensdag is de bak kersknecht van den bakker v. E. er met de fiets en een bedrag van f 25 van doorgegaan. Hoewel spoedig van het geval kennis aan de politie werd gege ven, is men er nog niet in geslaagd den jeugdigen boosdoener op te sporen. DRUNEN. Vrijdagavond 10 September hield de raad dezer gemeente een open bare raadsvergadering. Gisteravond had alhier een alge meene vergadering plaats van de V. V. D. F. C waarin werd besloten Voor jongens welke nu nog lid wen- schen te worden een bedrag van f I. boven de 18 jaar en een bedrag van f 0 50 onder de 18 jaar enlrée-geld te laten betalen. Verder werd er nog besloten om jongens welke op kostschool zijn ook lid te laten worden en deze dan een bedrag van f 5 per jaar contributie te laten betalen*. Ook werd er op voorstel van den voorzitter een elftallen-commissie, benoemd tot regeling der elftallen, hiervoor werden henoemd de heeren J. Betgmans, A. de Munnik cn L. van Drutien Ook waren er aan vragen van verschillende clubs ingeko men om een wedstrijd te komen spelen doch hierover kon men geen eenstem migheid verkrijgen en werd besloten dit aan het b.'stuur over te laten. Bij het te Kampen gehouden examen voor toelating op de hoofdcurcus slaagde ook onze dorpsgenootde sergeant H. Molenbrugge als no. 1, Inf. Ned. lndië. Geslaagde en familie proficiat. SPRANG. Onze voetbalvereen. S.V.V. neemt a.s. Zondag deel aan de serie wedstrijden uitgeschreven door de voc-t- balvereen. Olympia te Vlijmen. S. V. V. IIspeelt een vriendschappelijke wedstrijd tegen Excelsior te Waalwijk. A.s. Zondag des voorm.9 30 uur en des namiddags 5 30 uur hoopt in de Geref. Kejk alhier op te treden Candi- daat Boerkoel. CAPELLE. De werkman C. werkzaam bij de aannemer A. Kommers, had j.l, Donderdag het ongeluk bij het plaatsen van betonplaaten in den polder, ten westen van de Capelsche Vaart en het Veerpad, daar met zijn hand'tusschc-n te geraken, 't Gevolg daarvan was, dat twee zijner vingers werden afgekneld en onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. WASPIK. Tot hoofd der opgerichte Christelijke school, alhier, is benoemd de heer De Raad uit Eosched-. Mej. F. M. van der Sender», on derwijze! esaan de openbare lagere school iu deze gemeente Is in gelijke betrek king benoemd aan de R.K.Bijzondere me jesschool te 's Bosch. Ia den booihandel bestaat clh'er nog s eeds v;clnlg levendigheid. De prijs Is f20, per 500 K G, De pachters van duur laud lijden hierdoor groote schade. Bij de op 7 dezer alhier gebcaden verpaching Aan land van den heer J. de Boni te Capelle werdeu zter hooge prijzea besteed. Wel een bewijs, dat de pachters de toekomst nog steeds roos- kleu'ig inzien. R'VEER. A.s. Z' ndag t'eedt voor de Ned. Herv. G°m. in de plaats van Ds. v. d. Graaf op de Eerw. Heer Nuch. teren, Pred. fe Blelswijkdes morgedj op 't Dorp en des namiddags op 't Veer, De wlctercursus van de Midden- standsverecniging Is Donderdag weder be onnen, onder leiding van de heeren Stcftcls en van Dcngep. Het getal leer lingen bedraagt 16. TILBURG. Dinsdagavond te 7 uur wilde de stoker der Gastabriek J. B, Looijmans, wonende Paterstraat, bij h« nazien der retorten in de gasfabriek de kamerovendeur sluiten. Door een nog niet geheel opgehelderde oorzaak, viei deze deur van p.Im 1000 K G., uit den haak en op het lichaam van Looijmans. die daardoor met het voorhoofd op de rails terecht kwam. L. bekwam een ga- pende wonde aan het voorhoofd, schedel fractuur en hersenschudding, waardoor hij een kwartier later overleed. Dr. Bloemen waseven voor zijn overlijden ter plaatse, doch kon geen geneeskundige hulp meer verleenen. Evenwel konden hem nog juist de laatste H.H. Sacramenten -worden toe gediend. Looijmans is ongehuwd en 28 jaar oud. Zijn lijk werd naar het Gasthuis over gebracht. Heusden, 9 Sept. 1920. De heer Fortuijn, maréchaussee der brigade alhier, is tijdelijk gedeta cheerd te 's Bosch. De jongeheer B. van Ommeren slaagde Dinsdag te Middelharnis voor het toelatingsexamen der H. B. School (2e cursus.) De processie ter eere van den H. Cornelius naar Bokhoven heeft dit jaar voor de stad en omstreken plaats op 17 Sept. e.k,, als naar gewoonte vanaf de R. K. Kerk alhier, Deze week zijn voor de scheeps werf „Rijn en Maas" wederom nieuwe werktuigen aangevoerd, waardoor het mogelijk is, dat zeeschepen voortaan hier zoo kunnen worden- geïnstalleerd, dat ze kant en klaar zijn voor een zeereis. REGGIO NELL'EMILIA, 9 September. Om half drie 's nachts is er weer een hevige aardschok geweest. Ernstige schade is aangericht, voornamelijk te Ospedaletto, Pusana, Teano en Cavena. BERLIJN, 9 September. Ongeveer 300 dooden zijn reeds onder de puinen van de aardbeving in Italië verwoeste plaat sen uitgehaald. Het aantal gewonden is nog veel hooger. De materieele schade is enorm. Duizende gezinnen zijn dakloos. In de geteisterde streken zijn gisteren nieuwe aardschokken gevoeld. Eea voorstac-der vati recht en billijk- heidx Besoijen. Waar ons de naam van den inzender niet werd opgegeven kan uw stuk niet worden opgenomen. Wij willen U wel m dedeelen dat de ui slag ocs door het coml is verstiek». Redactie. Wc easdagavond begaven z'ch de Zeercerw. fec'or vao Swelm, "sn Eicd- hover, ds. Deran uit S'. Ordcnrode, de hcerc- L v. Agt en Glsudemar.s, be stuursleden van den Landsioun, per auto \ao den heer Van Daal oaar 's Bosch om aldaar een vergadering van den Landstcm bij te wouec. Toen zij te St. Mlchiels Gestel gearriveerd waren, ontmoetten zij ongeveer tien minuten voor het Seminarie een hooikar die weinig op zij ging. Juist op dat punt was vroeger een boom omgewaaid eu het ontstane gat slechts met los zand gevuld. Nu de auto moest wijken voor de ka«, kwam zij met bet voo; wiel Ier-zij In het gat terechL Om uit dat gai te komen, liet de chauffeur meel gas los, maar du kwam ook het achterwiel In het gat. Toen ook dL, vanwege het losgelaten ga-, uit het gat kwam, had de auio zou'n vaart dat hij pas vrijge komen uit het gat legen een boom vloog, met het gevolg, dat de vier 1c- zi'tendeo door de ruiten en bet voorglas uit de aulo werden geslingerd. De carrosserie vloog vso de chassis af en kwam overeind tegen een boom te staan. Levering van complete electrische installaties op elk gebied. Kosteloos Adviezen en Begrootingen. SC c. 6 56 47 ■—BIB——BM———■IIIIIIIIIHH—I—Ml IIII lil»1

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 6