Marko de Bandiet !„N00RD-BRABAND"! WAALWIJK. FEUILLETON (gemeenteraad. Maatschappij van Verzekering op het Leven. NUMMER 74 DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1920 771 Dit blad verschijnt Woensdag-en Zaterdagavond- Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,25 Franco p. post door het geheele rijk f 1,40. Brieven, Ingezonden stukken, E^lden en*., franco te zenden aan den Uitgever. Telef. 38» WAALWIJKSCHK EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Telegr.-AdresECHO. DRUNEN. Openbare vergadering van den raad de zer gemeente op Vrijdag 10 September des avonds ten half zeven. Voorzitter de Edelachtb. heer G. van Huiten. Ongeveer kwart voor zeven uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering wor den na voorlezing onveranderd goedge keurd en vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten houdende be denking tegen het aangaan van de geld- leening voor de electrificatie. Ged. Staten wijzen er op dat de ver moedelijke levensduur van het net op .55 jaar moet worden geschat en de leening mitsdien ook in 35 jaar moet zijn afgelost. Burg. en Wethouders stellen voor een tijdelijke geldleening aan te gaan voor 2 jaar bij den Boerenbond groot f 40000 a 6 pet. Van Son. Oordeelen Burg. en Weth. dat de koers lager zal worden. Voorziter. Men weet het niet, in ieder geval hebben wij dan den tijd om eens goed uit te zien alvorens tot de definitieve geldleening over te gaan. Bergmans. Het is een mooie voorwaar de. Wij kunnen er zeker van af als we willen. Van Halderen. Ja, en er komen dan geen kosten op. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Schrijven van Ged. Staten houdende het verzoek alsnog aan de Politieschool te Hilversum subsidie te willen verleenen. Burg. en Weth. stellen voor dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen. Bergmans. Ik ben een vorige maal reeds voor het verleenen van subsidie geweest en ik ben nog steeds hetzelfde gevoelen toegedaan. Met 6 tegen 1 stem wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. Bespreking aangehouden adres inzake verleenen subsidie aan de Handelsdag- school te Waalwijk. Burg. en Weth. stellen voor f 150 bu1>- sidie te verleenen. De Voorzitter wijst er op, dat in het schrijven wordt aangegeven dat de subsi die voor de vakschool van f 240 komt te vervallen. In de vergadering van Burg. en Weth. is door spr. voorgesteld het bedrag van f 240 toe te kennen op voorwaarden dat dit bedrag niet aan de vakschool be hoeft te worden uitgekeerd. Bergmans. Ik zou daar wel mee mede kunnen gaan, echter weet ik niet zeker of het w§l zoo is als in het adres wordt aangegeven. Ik heb wel geinformeerd maar nog geen antwoord ontvangen, al thans geen voldoende. Van de Wiel. Ik zdu toch eerst eenige zekerheid daaromtrent willen hebben. De heer Bergmans acht de school ook voor deze gemeente van groote be.teekenis en zou daarom de subsidie niet afhanke lijk willen zien gesteld van de vakschool. De Voorzitter merkt op dat in de verga- van „De Echo van het Zuiden". door Louis Boussenard. EERSTE DEEL. Te vuur en te zwaard. 1) GESTOORD FAMILIEFEEST. MacedoniëI^igt in Europa, zoo dicht hij ons en toch zoo verre! Zoo wei nig gekend door ons, lieden uit het Wes ten, maar zoo geheimzinnig, schoon en ongelukkig, dit eeuwenlange slachtoffer van twee geesels: den Turk en den Alba nees. Macedoniëis dat een provincie? een koninkrijk?een republiek? Neen, een roemvolle, maar onvruchtbare geschiedkundige herinnering; een aard rijkskundige abstractie zonder eenheid, zonder vorm en zonder grenzen. Een soort 1 o en, dat noch Servisch noch Grieksch, noc Bulgaarsch is, maar dat dit alles te zamen is: een Slavische en Christene ziel, waar de overweldiger een Turksch en Mu- zelmansch lichaam aan wilde geven. Het oude rijk van Alexander is verdeeld in provincies of wilajets, bestuurd door walls, die den titel pacha voeren en be noemd worden door den Sultan. Zoo is er het wilajet Selanik, met Salo nika als hoofdplaats; het wilajet Skodra of utari, hoofdstad Scutari; het wilajet Mo delling van Burg en Weth. thans besloten is f 150 te verleenen. De heer van Son kan zich niet vereeni gen met het voorstel om voor ieder school gaande jongen een subsidie te verleenen van f 60. Hij stelt verder de vraag of de jongens geen schoolgeld behoeven te be talen. De Voorzitter zegt dat het schoolgeld wordt geregeld naar den Hoofd. Omslag. De heer van Son vraagt waar het heen moet als eerst schoolgeld moet worden be taald en dan nog eens door de gemeente een groote subsidie moet worden gegeven. De heer Bergmans wijst er op dat het de eenigste school is waar de jongens, die voor handel en industrie opgaan, heen kunnen gaan. Van Son. Zijn het dan jongens van be middelde of onbemiddelde ouders. Bergmans. Ik denk van het meest mid denstanders. Voorzitter. Ben ik goed ingelicht, dan verkeert de handelsdagschool op 't oogen- blik in moeilijke omstandigheden en is ze afhankelijk van den steun van buiten. Zou zoo'n school moeten worden opgeheven, dan zou dat ook voor de gemeente Drunen e'en verlies zijn. Van Son. Dat dan een flink schoolgeld wordt gevraagd. van Halderen. Dat wordt reeds gedaan. Voorzitter. Het is maar om het bestaan van de school te verzekeren. Het duurt zoo nog maar een paar korte jaren en dan zal het wel heter gaan. Bergmans. Men moet ook bedenken dat liet een Katholieke instelling is, welke toch al zoo wordt bestreden. Het gaat nu niet alleen direct voor de jongens maar ook om de zaak. De heer van Son wil dit alles gaarne be amen, maar wijst er op dat er zooveel goede scholen zijn en dat er uit Drunen ook zijn die deze scholen bezoeken en zij ook om subsidie kunnen komen en dan zou men niet weten waar men bleef. Bergmans. De Handelsdagschool vraagt alleen maar om subsidie. Die andere scho len zullen finantieel krachtiger zijn. Elshout. Men kan er gerust op rekenen dat er later heel wat meer jongens naar die school zullen gaan. Van Son. Daarom zou ik geen subsidie per schoolgaand kind willen geven maar een vast bedrag. Ik stel voor f 100 subsi die te verleenen en als het waar is dat de subsidie niet aan de vakschool behoeft te worden gegeven, dan f 200. De heer Muskens wil dit voorstel gaar ne ondersteunen. De heer van Halderen acht het bestaan van deze school noodzakelijk maar geeft toe dat 't oog gehouden dient te worden op de finantiën. Bergmans. Dus het geldt hier, ik wil wel maar kan niet. Met algemeene stemmen wordt het voor stel van den heer van Son aangenomen. Adres van het bestuur van den Bijen- bond houdende mededeeling dat de vol gende maand op nader in October te be palen dag, eene bijententoonstelling zal worden gehouden bij Pulles. Aangezien de kosten van een en ander zeer hoog zijn vragen ze eene subsidie van f 75. Burg. en Weth. stellen voor eene subsi- nastir; het wilajet Kossovo het bloedige Kosovo! hoofdplaats Prichtina 't Is een landbouwstreek en de grond is er vruchtbaar. Maar de bevolking is dun- gezaaid. Ze moest er talrijk wezen, wel varend en gelukkig Zeker, in de dorpen, geheel blank onder hun roode daken, wordt er onverdroten gearbeid, wordt een harde strijd om het leven gekampt; soms heerscht er wel eens overvloed. Maar die tijdelijke welvaart wordt beschaduwd door bestendige onze kerheid, geweld en schrikbewind. Een Macedonisch spreekwoord luidt: „Bouwt gij een huis te Ipek, zorg dat er nooit vensters op de straat uitkomen; te Prichtina moogt gij vensters maken op de eerste verdieping; maar te Prizrend kunt gij er hebben op-'t gelijkvloers, mits ze te beschermen door goede ijzeren staven En dan is hier spraak van steden, heb bende vijftien tot vijf-en-twintig duizend inwoners, die, door hun getal, in staat zijn zich te verdedigen tegen de bandieten uit het gebergte. Wat de dorpen betreft, open aan alle windstreken, daar is het nog erbarmelijk gesteld. Hoort liever. Het dorp Salco, op eenige mijlen van Prichtina, is in volle feest. Nikea, de dochter van muktar (burge meester) Gregorio Perticari, trouwt met Joannes, den aangebeden verloofde, den geliefden vriend harer jeugdige jaren. Een prachtig paar. 'Zij is een bloem van een meisje men heet haar Schoone Nikea. Zij is blond als de korenaren, heeft oogen als safieren die zwemmen in teederheid, een rozigen mond die hoop in en liefde uitademt. Hij is bruin als een Zigeuner, heeft blauwachtig-zwarte haren, fluweel zachte breede oogen vol aantrekkingskracht, die van f 25 te verleenen. Voorzitter. Ik wil dit voorstel van B. en W. even toelichten. Bij de bespreking zijn wij uitgegaan, dat er van alle omliggende plaatsen bij deze vereeniging menschen zijn aangesloten. Richten ze nu tot al deze gemeenten, die er toch evenveel belang bij hebben, het verzoek, dan komen ze aan een aardig bedrag. Naar ons ter oore is gekomen zijn er in Waalwijk, Elshout, Nieuwkuyk, Vlijmen, Cromvoirt en Hel- voirt ook leden. Van Son. Er zijn uit die plaatsen enke le leden bij maar het bestuur en de bond is toch hier bij Pulles thuis. Ik denk dat twee derde der leden Drunenschen zijn. Van de Wiel. En bovendien wordt de tentoonstelling hier gehouden. Van Son. Bijenteelt is een nuttige zaak; bedacht moet worden dat de bij niet ge mist kan worden en nu vraagt het bestuur maar weinig voor wat ze willen doen. Ze willen de tentoonstelling een dag of 3 of 4 laten duren. De heer Van de Wiel wijst er op dat de tentoonstelling van groote beteekenis is ook voor den tuinbouw en vooral voor het kleine fruit welks tee]! hier zoo zeer is toegenomen. De tentoonstelling zal velen tot het houden van bijen aansporen. Elshout. Ook andere plaatsen zouden toch in de kosten kunnen bijdragen. Voorzitter. Èr is gezegd dat er buiten leden zijn die een vorig jaar wel voor f 1000 honing hebben verkocht. Van Son. Ik geloof niet dat aan andere gemeenten subsidie gevraagd is. Bergmans. Ik zou ze f 50 subsidie geven. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Af- en overschrijving. Daaruit blijkt dat nog aan verschillende posten een bedrag van f 5039.34 moet wor den afgeschreven. Aangezien dit bedrag van geen der andere posten kan worden gevonden zal de Hoofd. Omslag met dat bedrag moeten worden verhoogd en ge bracht worden op f 15000. Voor 1921 zal de H. Omslag vermoedelijk wel op f 20000 gebracht moeten wordeh. Van Halderen. Het kan niet anders om dat jaarlijks f 7000 van re .distributie moet worden afgelost en dan 'ieefT*Tm-n de ven- te nog van dat kapilac vü- SwWteHi Aldus wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde en nie mand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. BAARDWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeeDte op Vrijdag 10 Sept., des avonds ten 8 uur. Voorzitter Edelachtb. heer de Goeij. Ongeveer kwart over acht uur opent de Voorzitter de vergadering afwezig de heer Donkers. De notulen der vorige vergadering woiden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten waarin deze er op wijzen, dat het beroep van J. van Beijnen in zijn aanslag tegen den HoofdeliJken omslag niet ontvankelijk is verklaard, wijl hij zijn klacht na het verstrijken van de daarvoor gestelden tijd heeft Ingediend. Voorzitter. Nij zijn we nog wachtend de uitslag van J. Krol en dan 19 alles in orde. Schrijven van Loeff en andere per sonen, waarin ze wijzen op de aanleg van het electrhch net en de gevaren daaraan verbonden. Voorzitter. Dit schrijven ls juist Inge komen en ls dus nog niet door Burg. en Wetb. kunnen worden besproken. De heer Klijn zegt het adres ook te hebben onderteekend omdat hij over tuigd is dat zoo onmogelijk de toestand kan blijven. Er zijn plaatsen waar de draad op het dak hangt en op weer andere plaatsen waar die tegen de dak- gootlijst hangt zoo dicht, dat er geen hand is tusschen te steken. Bij beschadi ging van het huis of wat ook kan niemand het repareeren. De heer Lombarts vraagt waarom de kabels Diet ondergronds zijn gelegd zooals In Waalwijk. Nu heeft men leelijke onoogelijke palen voor de deur staan en wat nog het ergste is, is het gevaarlijke daarvan. De heer Klijn merkt op dat men in Bosoijen ook tegen het plaatsen op deze manier heeft geprotesteerd met het resultaat dat er palen komen, welke 3 Meter hooger zijn. De Voorzitter merkt op dat de palen staan op provincialen grond en de saad daarover dus niet veel heeft te ver tellen. Blijkt het echter gevaarlijk te zijn, dan moeten nataurlijk pogingen in het werk worden gesteld om gevaar te voorkomen. Bij het zetten der palen was spreker afwezig. Wel heeft hij ge zien dat men bezig was met het plaat Opgericht 1843; Verzekerd Kapitaal Reserve 21.456.813- 2.913.587.— schitterende gelijk zwarte diamanten. Een fijne knevel bedekt zijn purperen lip. Zijn gebogen, Romeinsche kin, geeft krachtda digheid te kennen, een deugd welke zoo zeldzaam is onder de Slovenen; uit zijn breede schouders, zijn korte, gespierde handen, spreekt kloekheid. Daarbij, een vurigen blik, een metalen stem, een naive en brave kinderziel, een eerlijk en trouw hart. De vader heeft zegenende zijne handen o.ver hen uitgestrekt. En terwijl tranen zijn oogen^ benevelden, heeft hij er met be vende stem bijgevoegd: Weest gelukkig Kinderen! ,,'t Zijn beroerde tijdenhet lieden is wreed en de toekomst duistermaar gij zijt gezond, kloek, gij hebt elkander lief en op uwen leeftijd is hopen toegelaten.. „Kinderen, hoopt! En dat niets het za lige van dezen schoonen dag kome storen. „Hoopt en weest gelukkig!" Diep ontroerd aanhooren allen die woorden des grijsaards. Er heerscht eeni ge stonden een eerbiedvolle stilte; dan heft het landelijk orkest een deuntje aan. Jongelingen, in bruine of roode lakenen vesten, lange pofbroeken met zwarte tooi sels en violetkleurige gordels, reiken de hand aan knappe meisjes. De lieve doch ters uit de Kossovo-streek zijn verzot op dansen. Bij de eerste tonen trippelen hare voetjes, met rood marokijn geschoeid, op de maat. Ze zijn om te stelen met haar blonde tot matjes gevlochte haren, waaraan gouden penningskens, zilveren kleinooden en ko ralen parels bengelen. Stilaan wordt het dansen driftiger en zwieren de paartjes rond m duizelingwek kende vaart. Op eenigen afstand, tegen elkaar ge drongen, staan de jonge echtgenooten. Zij beschouwen elkaar als verrukt, glim lachen en fluisteren zachtjes in 't oor. Zij geven in zoete woorden hun inwendige blijdschap lucht, de vreugde huns harten. Ja, murmelt Nikea, vader mag het wel zeggen: het heden is wreed en de toe komst zeer duister „Maar bij u, o welbeminde, vrees ik niets meer, want uwe liefde zal mijn be schutting zijn en mijne kracht Altijd die zwarte gedachten! Waarom u zelve onnoodig martelen? Maar ben ik er dan niet, lieve, om die schrikbeelden te verdrijven? Ach! gij weet niet hoe het hier ge steld isgij komt van zooverre en zijt zoolang weggebleven! „O! 't is geen verwijt; maar gij hebt ver geten welke geesel ons zoo zachte en be minnelijke, zoo brave en werkzame ras teistert! De Turkde Albanees!vooral de Albanees! Wat hebben voortaan die roovers nog te beduiden in die groote be weging, die thans de menschen en volke ren ontvoogt? „Ik denk dat de tijd gekomen is om weerstand te bieden aan hun dwingelands-, grillen, aan hun brutaal geweld. Neen, gij kent niet meer onze ziels- gesteltenisWeet gij wel dat gij alleen zoudt staan,., dat we enkel met z'n tweeën zouden zijn om te strijden. De anderen zouden niet durven! Wij zijn nochtans, als getal, de over macht en wij hebben voor ons de kracht en het recht. Ik zeg u dat ze niet zouden durven! Vergeet niet dat eeuwen schrikbewind op hun hoofden zijn gehoopt. Wat dan gedaan, lieve ziel?wat gedaan? Onderworpen zijn, nog altijd! 43e JAARGANG. Prijs der Advertentlën 20 cent per regel; minimum f 1.50 Reclames 30 cent per regel. sen van piketten, dat waren aandui dingen waar de palen zouden komen te staan. Hij heeft toen reeds aan den veldwachter last gegeven om de eige naars of bewoners van hulzen te zeggen dat, indien ze last van de palen hadden, ze er kennis van moesten geven. De heer Schilders zegt dat het onge mak niet zoo erg is maar juist het gevaar dat bestaat moet worden voor komen. De heer Lombarts wijst er op dat er vele plaatsen zijn waar absoluut niets meer aan de hulzen kan worden ge repareerd. Ook het oplaten met vliegers is zeer gevaarlijk. Klijo. Met het zetten der palen heeft men geen rekening gehouden met de piketten. De heer v. d. Hoven vraagt of het groote kosten met zich zal brengen als de kabel ondergronds wordt aangelegd. Voorzitter. Deze week ls me verteld dat *lle leidingen ondergronds moeten worden aangebracht. Wat daarvan aan is weet ik niet. Klijn. De man belast met het zetten erkende zelf dat het zooals thans is ge beurd, geen werk is. Krol. Bij mij is de draad zoo dicht aan het huis, dat ik onmogelijk een vlag kan uitsteken. De Voorzitter zegt op meerdere plaat sen gezien te hebben dat geen vlag kan worden uitgestoken. Hij gelooft wel dat de Centrale geadviseerd zal hebben hier palen te plaatsen zooals dat op meerdere plaatsen wordt gedaan. Klijn. In Waalwijk i9 de straat onge veer recht en hier niet. Hier heeft men een hoop lastige bochten, waar men toch rekening mee had moeten houden, ïn doen ze dat niet, zooals nu, is het dnderspel, andecs niet. De heer v. d. Hoven zou liever on- dergrondscbe kabels laten leggen, vooral ook omdat Waalwijk in de aanleg daar van moet meebetalen. Na nog eenige discussie zegt de Voor zitter aanstonds bij de bevoegde auto riteiten te zullen aandringen om verbete ring te verkrijgen. Vaststelling gemeenterekening dienst 1919. De ontvangsten hebben bedragen f63412.95 de uitgaven f 57311.7672» zoodat de rekenlog sluit met eea goed slot van 6161.1872. De heer Lombatts stelt voor in het vervolg de rekening In handen te stellen van een commftsle tot onderzoek welke later rapport kan uitbrengen zooals In alle gemeenten gebruikelijk ls. Wel is waar wordt de rekening ter visie gelegen, maar de secretarie is open als 'x gewerkt moet worden, zoodat er niets van komt om tijdens bet ter visie leggen eens te gaan nazien. Voorzitter. Ik zal zulks voortaan doen hoewei ln '-s Bossh de zaak alles ook nog eens ernstig wordt onderzocht. De heer Lombarts vraagt of voortaan 'savond de lantaarns niet kunnen worden aangestoken. Het ls thans zoo'o Egyp tische duisternis op straat, dat niets ls te zien. Het is reeds meermalen voor gekomen dat er menschen met de palen „De belasting is zwaar., zij is onrecht vaardigzij is verpletterenden kan onze arbeid ze opbrengen.... Ja werken, gelaten zijn om gelukkig te wezen gelijk onze vaderen warenondanks het bestendig dreigen der lieden uit het gebergte. Wilt gij dat? O! neenik smeek er u om in den naam onzer liefde en omwille van ons geluk, dat thans zoo groot is en zoo volledig, dat het mij schrik inboezemt! Het zij zoo! ik ook zal gelaten zijn, sprak hij liefdevol glimlachende. Maar het vlammen zijner oogen scheen zijne woorden te logenstraffen. Ik dank u! welbeminde., o, ik dank u!.... „Morgenja, eerst morgen komen zij om de vervloekte „tchetel" (belasting). Laat ons, hand in hand, oogen in oogen, ons deel nemen aan dit schoone feest, welk het feest is onzer liefde. Ik hen sterk door uwe belofte en vrees niet meer het ongeluk. Arme kinderen! Op het oogenblik zelf dat het heden hen toelacht, het ongeluk, dat den Macedonischen boer altijd be dreigt gelijk een verwoestenden orkaan over het feestvierende dorp uit. Een ra zend galoppeeren doet de woning daveren. Het is een verward hinniken van paarden, kletteren van metaal, schreeuwen van menschen. Het vee dat half sluimert op de groote binnenplaats, onder loodsen, zoowat over al, slaat verschrikt op de vlucht. De zwar te buffels die in den plas plodderen, schudden de modder van hunne huid; de schapen verdringen zich in eenen hoek, en de varkens gaan, wanhopig schreeuwend, op den loop. DE ECHO VAN HET ZUIDEN,

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1