Hbïmnenland. BUITENLAND. lËRKNÏEUWS Provinciaal Nieuws van hnt elect»isch net In botsing zijn gekomen. De menschen moeten veel belasting betalen, en dat Is nu overal wel het geval, maar hier hebben ze er niets voor. Het Is hier een toestand van voor 200 jaar terug. Voorzitter. Het is een zuinigshelds- maatregel, maar ik heb order gegeven met de volgende maan de lantaarns aan te steken. Aan de gasfabriek heb ik reeds gevraagd de lantaarns eens te willen nazien. Verder stelt de heer Lombarts de vraag nog of van den Minister geen schrijven is ontvangen, dat voor aan gedeeltelijke werkeloozcn ook aan de arbeidsbeurs gepubliceerd moeten wor den. Voorzitter. Tot heden Is de ambtenaar Ier secretarie met het correspondent schap belast, waarvoor hij niet wordt bezoldigd. In Waalwijk is er eens eene bijeenkomst geweest en toen Is door den heer Van Foppeie aangedrongen om daarvoor een geschikt mao voor deze drie gemeenten aan te wijzen. Waalwijk zou dan met voorstellen komen maar tot heden Is daar nog niets van gekomen. Zijn er nu we'keloozen, dan worden ze Zaterdags steeds aan den Bond opgegeven. De heer Lombarts merkt op dat deze vco taan ter plaatse moeten worden bekead gemaakt, opdat het publiek wtte hoe de zaken staan, juist als in de sleden. Voor2lt'er. Deze worden nu In 's Bosch bekend gemaakt en komen dus reeds op de publieke markt. De arbeidsbeurs te 's Bosch belast zich daarmede. De heer Lombarts wijst er op dat het de bedoeling van den Minister Is dat deze voortaan ter plaatse bekend gemaakt worden. Gebeurt dit niet dan mag aaa niamand eenlge uhkeering worden gegeven. Ook het werkloos zijn en toch bij den patroon blijven zooals men dat hier heeft gezien, mag niet meer. Wel Is zulks tijdelijk toegestaan, doch thans mag geen dienstverband meer bij werkeloosheid blijven bestaan. De patroon die arbeiders noodlg heeft moet ze ook kunnen gebruiken. Zooals nu gebeurde kan het ook niet langer, want het kwam nu soms voor dat een patroon, als de fabriek moest wordeo schoongemaakt, voorlooplg gedaan gaf. Wij hebben, zegt spr., op het bureau eens een brief gekregen waarin een patroon schreef, dat een knecht in zijn dienst tijdelijk werkeloos was. Hoe dar nu kaa tijdelijk in dienst werkeloos zijn begreep niemand. Voorzitter. De heer van Foppele heeft zelfs gezegd dat een correspondent voor deze drie [plaatsen de beste op lossing zou zija. De heer v. d. Hoven geeft la over weging in deze niet met Waalwijk mee te gaan, doch het plaatselijk te regelen. Lombarts. Het moet nu jn elke plaats geregeld worden. De Voorzitter zegt toe de r.aak te zullen onderzoeken. Daarna wordt de vergadering gesloten. Ondanks de officieele mededee- lingen uit Rome, dat het conflict in de metaalbedrijven rustig verloopt en hoewel inderdaad niet valt te loochenen, dat een deel der Italiaansche werklieden zich uit de revolutionnaire arbeiders beweging terugtrekt, is de toestand de laatste dagen steeds ernstiger geworden. Het voorbeeld der metaalbewerkers vindt in andere bedrijven navolging. Enkele mijnen en steengroeven en diverse fabrieken in verschillende deelen des lands zijn meer of minder geweld dadig door de arbeiders bezet en met roode vlaggen getooid. De groote luchtbandenfabriek van de Fransche firma Michelin, werd op een heel merkwaardige wijze bezet. Roode wachten, tot de tanden gewapend, kwa men op geblindeerde vrachtauto's aan gereden, drongen met geweld de werk plaatsen binnen, deelden er wapenen uit en verstrekten orders aan de werklieden, die daarop de fabrieken in bezit namen De bazen en de ingenieurs werden met een revolver onder den neus gemaand zich rustig te houden en gefouilleerd. De Fransche consul-generaal heeft reeds officieel protest tegen deze inbreuk op de bescherming van het eigendom van vreemdelingen aangeteekend. Te Milaan bestormden op een signaal, gegeven door drie stooten op de fabrieks- fluit. de arbeiders en arbeidsters van een andere gro te rubberfabriek de bureaux, om zich van de directeuren en ingenieurs meester te maken, maar deze konden grootendeels door de ramen ontkomen. Hetzelfde is te Milaan ge schiedt op een groote fabriek van chemische en pharmaceutische artikelen. Het systeem van bezetting breidt zich derhalve uit, maar talrijk zijn de werk lieden, die naar den terugkeer van den normalen toestand snakken. Eiken avond moeten de werklieden van beide fabrieken te Milaan, welke tegenover elkaar zijn gelegen, op het appél verschijnen in de grootste fabriek. Om te voorkomen, dat er geen enkele In het nachtelijk duister bij het over steken van de straat de plaat poetst, worden de vrije en vrijgevochten prole- taren gedwongen tusschen twee ge wapende gelederen van roode wachters door te gaan. De arbeidsraad van de scheepstimmer lieden te Palermo heeft last gegeven om de pakhuizen, waarin voor millioenen aan goederen zijn opgeslagen, in bezit te nemen. Dit is geschied. De enkele politie-agenten, die de gebouwen be waakten, werden overmand. De arbeiders hebben ook de kantoren bezet. Vrijdagmorgen begonnen te Triest woelingen op initiatief der socialisten, die in het kamp van San Giacomo de soldaten aanspoorden hun wapens weg te werpen. Zij verschansten zich vervol gens in de straten om het aanvoeren van versterkingen te beletten. Een dergelijke poging had plaats op het Garibaldi-plein maar daar joeg het volk de socialisten uiteen. Inmiddels hadden de oproerlingen barricaden opgericht in de San Giaco mo-wijk, doch zij werden spoedig dooi de infanterie verwijderd. Drie kanonschoten met los kruit wer den gelost) In het geheel zijn er bij de beteugeling van het relletje twee dooden en een 10-tal gewonden geweest en hadden een 100-tal aanhoudingen plaats. De Malin verneemt uit Milaan, dat de spoorwegarbeiders op het congres van den raad van vakverenigingen te Bologne hebben besloten, om het vervoer van troepen welke bestemd zijn, om de oide te herstellen, te verhinderen. Reeds werden eenige treinen aangehouden, welke niet konden doorgaan, voor de daarin gezeten militaireautoriteitenwaren uitgestapt. Volgens de Epoca heeft de politie te Genua een aantal leden van den „rooden oorlogs-raad" gearresteerd. Onder hen bevonden zich een vijftientai Russen en Hongaren, waaruit men zou moeten op maken, dat ook hier weer de Russische bolsjewiki de hand in het spel hebben. Te Milaan hebben ten huize van den prefect onderhandeliing plaats gehad tusschen de metaalbewerkers en de fa brikanten. De vertegenwoordigers der arbeiders eischten behalve economische voordeelen het beheer over de fabrieken dat natuurlijk door de werkgevers werd geweigerd. De fabrikantenbond van Italië heeft zich solidair verklaard met de metaal- industrieelen en in een vergadering te Milaan besloten, alles te vermijden, wat - voor de communistische arbeiders den toestand zo.u kunnen verlichten. De uiterste elementen onder de arbei ders willen de beweging van het econo misch terrein ook naar de politieke overbrengen. Op een conferentie van den algemeenen arbeidersbond en de socialistische partij is Zaterdag echter een motie, voorgesteld door de socialis- tiiche, om aan de syndicalistische be weging een politiek karakter te geven, verworpen met 591.000 tegen 410.000 stemmen. Daarentegen werd een motie aangenomen, voorgesteld door d'Ar- ragona, den secretaris van den Italiaan- schen arbeidersbond, waarin controle der vakvereenigingen over de fabrieken geëischt wordt en de arbeiders aange spoord worden, zich tegen uitsluitingen te blijven verzetten. Verder wordt in de motie erkend, dat de arbeiders zich intellectueel moeten ontwikkelen met het oog op het toekomstig beheer der in dustrie. De „witten", dat -zijn de Katholiek georganiseerde werklieden, hebben een motie aangenomen, waarin zij de bewe ging der metaalbewerkers steunen, be halve wat de b'ezetting der fabrieken aangaat. Zij wenschen, wat dit betreft, langs parlementairen weg te verkrijgen wat de socialisten door revolutionnaire middelen trachten te bereiken. In het Savooische badplaatsje Aix- les Bains zijn Zondag en Maandag de Fransche en Italiaansche minister-presi denten Millirand en Giolitti bijeengeko men met hun wederzijdsche ministers van buitenlandsche zaken, om de hou ding der beide landen ten aanzien van de Europeesche vraagstukken te bespre ken. Het gemeentebestuur had een heele reeks feestelijkheden georganiseerd, o.a. ter herinnering aan Lamartine, wiens meditaties honderd jaren geleden zijn verschenen, maar de beide premiers hadden van officieele deelneming aan de feestelijkheden afgezien en 't gemeente- Bestuur doen weten, dat hun verblijf het karakter van een particuliere ont moeting moest behouden. Na afloop der conferentie is een ge meenschappelijke verklaringen over de besprekingen gepubliceerd evenals dat het geval was, toen eenige weken geleden Lloyd George met den Italiaanschen premier op Zwitserechen bodem tot een volkomen overeenkomst is gekomen. Ook met zijn Franschen collega is Giolitti van een algeheele eenstemmig heid van inzicht gebleken, volgens de thans verschenen publicatie, zoodat men mag aannemen, dat de drie grootheden der geallieerden van een eendrachtig optreden in de moeilijkheden van de oorlogsnaweeën thans zeker zijn. Hel deed den Italiaanschen en Fran schen premiers, aldus hun gemeenschap pelijke verklaring, genoegen te kunnen constateeren, dat er een algemeene ge meenschappelijkheid van belangen tus schen beide landen bestaat ten aanzien van den economischer en politieken toestand van Europa en dat die be angen op alle punten gemakkelijk tot overeen stemming zijn te brengen. Besloten werd dan ook om in volkomen overeenstem ming een oplossing te vinden in de ernstige vraagstukken, die door den oorlog zijn gesteld. Zij erkenden voorts, dat de nauwe overeenstemming der geallieerden in de wereld en speciaal tusschen Engeland, Italië en Frankrijk de vooornaamste factor is voor het verkrijgen van een duurzamen vrede, zoomede, dat de uit voering van het Verdrag van Versailles voor Frankrijk een noodzakelijkheid is. Eensgezind bleken de ministers ook in de erkenning van de noodzakelijk heid om een einde te maken aan den oorlog tusschen Rusland en Polen en aan de verdeeldheid tusschen de regee ring te Konstantinopel en de Turksche nationalisten, waardoor de uitvoering van het vredesverdrag met Turkije wordt belemmerd. Zij hielden er zich van ver zekerd, dat het Poolsche volk bij zijn vredesvoorwaarden gematigdheid zal betrachten. Overeenstemming van inzich ten bleek er ook te bestaan over de toepassing van het vredesverdrag met Turkije. Ten aanzien van de sowjet-regeering zullen Frankrijk en Italië eikaars vrijheid van handelen respecteeren. Inzake het Adriatische vraagstuk hechtte Millerand zijn volle goedkeuring aan de Italiaan sche zienswijze, die naar een snelle af doening streeft, waarbij de aanspraken van Italië en alle er bij betrokken be langen worden geëerbiedigd, aldus de mogelijkheid biedend voor een politieken toestand tusschen Italië en Joego-Slavië, welke een grondslag kan zijn voor vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide buurvolken. Bij hun afscheid hebben Giolitti en Millerand gemeenschappelijk een tele gram aan Lloyd George gezonden, waarin zij hem van hun vriendschap en de overeenstemming hunner algemeene in zichten verzekeren. Naar wij vernemen, heeft de door den minister van marine ad interim einde Mei j.l. onder voorzitterschap van kapitein Goossensz, chef van den ma rinestaf, ingestelde commissie voor het vlootvraagstuk, aan den minister het eerste gedeelte vah~tT"aar verslag aange boden. Het eerste gedeelte heeft betrek king op het materiaal zoowel in Neder land als in Nederlandsch-Indië. In de Belgische commissie van buitenl. zaken keurden alle commissie leden het feit goed dat België een mili tair accoord met Frankrijk gesloten had. Velen vroegen evenwel opheldering. Gevraagd werd o.m., of de overeenkomst van zoodanigen aard was, dat zij de overeenkomsten met Engeland en Neder land zou vergemakkelijken en welke uit werking de overeenkomst zou kunnen hebben op de verhouding van België tot Nederland. Delacroix gaf daarop een bevredigend antwoord, waarbij hij de hoop zou heb ben uitgesproken spoedig tot overeen stemming met Nederland te geraken. Volgens „De Nieuwe Eeuw" zal de staatscommissie voor de grondwets herziening vermeerdering van 't aantal Tweede Kamerleden tot 200 voorstellen. Vrijdag en Zaterdag te Utrecht het Met genoegen vernemen wij, dat zich Polilie-üiploma. beiden met aanteeke- reeds verschillende nieuwe leden aan- ning. Zij ontvingen hun onderricht van melden en gaarne roepen wij eenieders steun voor haar in. Het puijliek heeft, onder begunstiging De Eerw. Pater Dum'oulin S. J. is Maandag 1.1. afgereisd naar zijne missie in Bengalen. Zondag heeft ZEerw. in de St. Antonius- kerk in de verschillende H. Missen eene liefdadigheidspredicatie gehouden. In 't geheel hebben de collecten in zijne oude woonplaats ruim f 600 voor dit goede doel opgebracht. Zeer zeker vergezellen hem de beste wenschen van onze parochianen op zijne verre reis naar zijn moeielijken, doch Gode welgevalligen missie-arbeid. Zijne Doorl. Hoogw. de Bisschop van 's Bosch, heeft benoemd tot rector der R. K. Kweekschool te Eindhoven den WelEerw. Heer M. W. A. Sengers tot kapelaan te Eindhoven (Philipsdorp), den Weleerw. Heer M.J.Timmermans; tot kapelaan te Liempde den Weleerw. heer G. A. v. Rooijtot kapelaan te Nieuwkuik den Weleerw. heer A. C. R. H. Spolderstot kapelaan te Reuzel den Weleerw. Heer J. Heerkens, priester van het Seminarie; tot kapelaan te Tilburg ('tGoirke), den Weleerw. HeerJ.P. J M. Sanders; tot kapelaan te Oisterwijk den Weleerw. Heer M. Sanders tot kapelaan te Oisterwijk (Beneden) den Weleerw. Heer W. H. M. v. d. Waarden, priester van bet Seminarie. Waalwijk, 15 Sept. 1920. De agenten van politie alhier, de heer J. Hoeben en A. Keiler, behaalden den Inspecteur van politie alhier. Ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van lieer M. C. J. van Son te Waspik, is met ingang van 11 September 1920 benoemd tot lid der Gezondheidscommissie, zete lende te Waalwijk, de heer J. R. Rietra, notaris te Dussen. Voor de Rijkscommissie zijn de volgende leerlingen van de R. K. Acade mie te Tilburg alsnog geslaagd. Voor teekenen L. O Mej. A. Welling (van Veghel)J. van Gerwen (van Waspik) voor Middelbaar bouwkundig teekenen M.d.L. Jansen (van Breda) Br. 11de- fonsus (van Huibergen)voor hoogere bouwkunde M.e.L. v. d. Meijs (van Besoijen) ;voor Middelbaar handteekenen M.a.J. Zwijsen (van den Bosch). De feesten ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der Liedertafel „Oefening en Vermaak", zijn onder begunstiging van schitterend weer Zondag 1.1. ingezet en we kunnen er direct bijvoegen dat deze eerste dag een waar succes is ge weest voor het volijverige bestuur der Liedertafel, dat zich voor dit jubileum veel moeite en kosten heeft gegeven. Zondagmorgen gaf de feestvierende vereeniging op de kiosk, welke thans in 't midden der Markt is geplaatst, (wat volgens de uitvoerende vereenigingen en het publiek heel goed voldoet, om dat de klank beter bewaard blijft en men geen last heeft van de passage en daardoor veroorzaakte drukte, hoewel natuurlijk het gezicht op de drukte van uit de verschillende straten vroolijker aandeed) eene uitvoering van haar Ge mengd koor en zag hiervoor reeds tijdig zeer groot? belangstelling. Er werd dan ook door de dames en heeren uitnemend gezongen 't was of ze begeesterd werden door 't gewichtige feit van den dag, het zestig jarig bestaan van hun vereeniging. Deze vereeniging toch, die trots, en misschien juist om haren leeftijd is en blijft het gezelschap van Waalwijk, met een roemrijk verleden, als geen enkele in onze gemeente. In het voorwoord van den officieelen feestgids wordt door het Comité eene uitvoerige beschrijving gegeven van de geschiedenis, de oprichting, de groote successen in binnen- en buitenland on der leiding van den oud-directeur, den heer Frans de Cortie, die met voldoening thans zal terugzien op de roemrijke jaren die hij als leider, met „Oefening en Ver maak" heelt meegeleefd. Wij denken aan de overwinningen, aan de groote solisten die hier zijn opgetreden. Wij noemen in dit verband de overwinningen te Am sterdam, 's Gravenhage, Gent en Meche- lenwij noemen de namen der dames Engelen-Sewing, Jaspers, Fransman, HoutenSino, en de heeren Orelio, Willem Dekkers, Richard Hol, Dorren- boom en zooveel anderen. En al kwamen er ook dagen van tegenspoed, de glorievolle traditie werd voortgezet en gehandhaafd onder den volijverigen huidigen directeur den heer Jac. Sars, met het bestuur, waarvan de president de heer A. C. van der Heijden de ziel is. Wij memoreeren de overwinningen in Amsterdam en Antwerpen en dat in een tijd dat de sport al meer en meer de schoone kunsten ging verdringen. In weerwil van het groote ongeval dat haar trof bij den brand in Musis, waar zoovele kostbare muziek, vleugel, medailles en diploma's verloren gingen, heeft „Oefening en Vermaak" zich krachtig weten te handhaven tot eere van haar zelf en roem van de beoefe ning der vocale kunst in Waalwijk en omgeving, waarvoor wij haar op deze plaats openlijk hulde brengen en haar tevens van harte gelukwenschen met dit diamanten jubileum. Om al deze redenen heeft ieder Waal- wijker ten plicht de liedertafel „Oefening en Vermaak, finantieel, maar vooral mo reel te steunen en te blijven steunen, laten we daartoe bij dit jubileum het besluit hernieuwen. Wij waren bezig aan een verslag der feestelijkheden, maar men zal ons deze afwijking wel vergeven. Het mag en moet duidelijk gezegd, welk gewichtig feit en door welk eene vereeniging dit thans gevierd wordt. Eveneens zeer groote belangste.ling en succes had de uitvoering, die het mannenkoor des avonds ten 7 uur op de kiosk gaf. Men zal nietvergen.datwe alle nummers afzonderlijk bespreken, de uitvoering was in elk opzicht werkelijk uiistekend verzorgd, zoodat de duizen den, die om de kiosk geschaard ston den hebben genoten. Hetzelfde kan gezegd worden van het groote concert, dat de harmonie van de R. K. Werkliedenvereniging des avonds gaf en dat ons volkomen bevestigde in onze den laatsten tijc opgedane overtuiging, dat dit muziek gezelschap enorm vooruit gaat. Alle nummers van 't mooie programma werden keurig afgewerkt en het open lijk woord van dank van den heer A. C. van der Heijden, voor hare be reidwilligheid en hare prestaties was waarlijk verdiend. van het heerlijkst zomerweer volop ge noten en ging zeer voldaaa huiswaarts, terwijl de liedertafel dubbel tevreden kan zijn over dit uitstekend geslaagde eerste gedeelte van haar programma. De feestelijkheden worden a.s. Zater dag en Zondag voortgezet met de gioote kwartet-concoursen, waarop we a s. Zaterdag terugkomen. Alleen willen we nog mededeelen, dat vanaf heden reeds gelegenheid is voor plaatsen te reser- veeren bij den heer J. v d. Broek-van Ree en andere bestuursleden a f 0 15 per plaats en we vertrouwen dat daarvan zeer velen gebruik zuilen maken. Het Hoofdbestuur van den Ned. R.K. .ederbewerkersbond verzoekt ons op name van 't volgende De z Arbiidsschuwheid in de Sch en industrie. In „De Schoenindustrie", het officieel orgaan van den Nederl. R. K. Schoen- abrikantenbond is den laatsten tijd meermalen het verwijt aan de arbeiders gericht, als zouden zij opzettelijk de vermeerdering der productiebeleinmeren. Tegen deze insinuatie moet de Ned. K. Lederbewerkersbond met kracht en klem protesteeren. Het is niets minder dan een grove eugen, dat de arbeiders in de Schoen industrie in het algemeen de opvoering der productie zouden willen belemmeren of tegenhouden. Neen, daarvoor staat het peil onzer leden te hoog, en zijn zij voldoende ontwikkeld om te beseffen dat zij het zijn, die bij eene verhoogde productie iet meeste belang hebben. Welken grond blijft er dan over voor een dergelijk verwijt, zal menig lezer vragen De laatste maanden van den oorlog en vooral de eerste zes maanden na den oorlog, is in de geheele Schoenindus trie eene stelselmatige productie-vermin dering toegepast. Eendeels trachtte men daardoor zijne prijzen te handhaven en anderszins het maken van voorraden te voorkomen. Toen den fabrikanten echter duidelijk werd dat de oorlogsprijzen niet te hand haven waren, veranderde men eensklaps van koers en trachtte men door grootere productie aan te vullen wat men op den irijs moest laten vallen, doch er werd over het hoofd gezien dat het stelsel matige luieren, dat men ruim negen maanden zijne arbeiders had geleerd en den gedemoraliseerden toestand waarin het geheele bedrijf hierdoor was geraakt, niet in enkele dagen was te niet te doen. De schuld dat niet direct de volle capaciteit op elke fabriek kon worden bereikt, ligt dan ook niet bij de arbeiders, maar bij de fabrikanten zelt, eendeels om de hierboven genoemde redenen en verder aan de dikwijls meer dan treurige economische inrichting hunner bedrijven. Deze ongemotiveerde beschuldiging van luiheid heeft dan ook bij onze arbei ders veel kwaad bloed gezet en kwam op onze laatste vergadering tot uiting belichaamd in onderstaande „Motie." MOTIE. De R. K. Lederbewerkersbond in bui tengewone vergadering bijeen op Zater dag 4 September 1920 in het gebouw van den R.K. Werkliedenbond te'sBosch, kennis genomen hebbende van het verhandelde in de vergadering van 16 Augustus j.l. van den R K. Bond van Schoenfabrikanten, kennis genomen hebbende voorts van de zoogenaamde „vragen-beantwoor- ding" in „De Schoenindustrie" welke tevens werden aangetroffen in de geheele Pers- overwegende, dat hier op grovelijk eenzijdige wijze de groote massa der schoenindustrie-arbeiders van werk schuwheid, luiheid enz. beschuldigd worden, overwegende, dat hierdoor op een lichtzinnige manier de goede verstand houding der bij het bedrijf betrokken organisaties in gevaar wordt gebracht en de ontevredenheid der arbeiders wordt gaande gemaakt, protesteeren met kracht en klem tegen de in hun algemeenheid absoluut on juiste en onware insinuaties, in genoemde besprekingen en persberichten geuit, protesteeren aan de hand der practijk ten sterkste tegen de uitlating, als zouden de leiders van den R. K. Lederbewer kersbond de leden niet op hunne plichten wijzen, dragen verder het Hoofdbestuur op, de actie voor doorvoering van het ge wijzigd contract onverzwakt voort te zetten, onder toezegging, volkomen .en loyaal bereid te zijn, mede te willen werken aan een billijke regeling eener minimum arbeidsprestatie, en besluit deze „Motie" ter kennis te brengen van den R.K. Bond van Schoenfabrikanten, de Redactie van „De Schoenindustrie" en de pers. Zondag II. speelde de Waalwijksche tennisclub T.l O.L.T.I.B. een friendly game tegen de Bredische tennisclub T.I.O.D. op de baan alhier.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 2