Tweede Blad. De Electrïciteitstaiieven. Vervolg Pravinciaal Nieuws. NUMMER 74 DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1920 43e JAARGANG. Dit blad verschijnt Woensdag- en Z a t e r d a g a v o n d- Abonnementsprijs per 3 maanden - Franco p. post door bet geheele rij 'drieven, Ingezonden stukk"|' franco te zenden aan den Uitgever. Telet. 38» WAALWIJKSCHK EN LANGSTRAATSCHE COURANT UitgaveWaalwljksche Stoomdrukkerij Antooo Tieten. Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentlen 20 cent per regelminimum f 1.50 Reclames 30 cent per regel. II. Muntmeters. Er is io de gemeenteraadsvergadering te 'a Boscb, waarin de electrlciteitstarie- VCn werden vastgesteld, gevraagd om het systeem der muntmeters in te voeren. Daarop is niet direct afwijzend geant woord, doch verklaard, dat het bednjf eerst eenlgen tijd In gang moest zijn vóór men daartoe kon overgaan, terwijl er verder de aandacht op werd geves tigd, dat de meeningen omtrent het.te volgen systeem zeer uiteenloopen. Dat blijkt ook wanneer men de verordening der verschillende door ons genoemde gemeenten raadpleegt. Behalve Den Haag, dat we zooals ge zegd bulten beschouwing laten wegens de daar aanhangige herziening en Til burg, waar men op het muntmeter-stel- - sel terugkomt en thans zooveel moge lijk die Installaties in gewone installaties omzet, vinden wij het muatmeterstelsel alleen vermeld in de verordeningen der gemeenten Amsterdam, Haarlem, Nijmegen, Delft, Middelburg en Venlo. Middelburg Is het duurst en noteert 43V2 cent per K.W.U. Nijmegen heeft een tarief van 37 cent Haarlem een van 32 cent, doch voor personen, die niet of voor niet meer dan f 1000 gezinsinkomen zijn aange slagen in* de plaatselijke directe belas ting, bedraagt het tarief slechts 28 cent. In Venlo is het muntmeter-tarief 32 cent per K.W.U.in Delft 20 cent per K.W.U. benevens een abonnementsgeld van l'/a cent per M2 woningoppervlakte. Amsterdam berekent over den munt meter voor verliehting 27'/a ceQ* en v°or beweegkracht of andere doeleinden 17'A cent per K.W.U. De aard der muntmeter-Installatie is In bijna alle gemeenten verschillend. Zoo geeft Den Haag een maximum van 12 lichtpunten waarbij 3 snoerpeu- dels en 3 gloeilampen. Nijmegen een maximum van 10 licht punten en 2 stopcontacten beneveos ten hoogste 6 eenvoudige verlichtingsorna menten zonder lampen. Venlo een maximum van 8 lichtpunten en 2 stopcontacten benevens ten hoogste 4 eenvoudige verllchtingsornamenten zonder lampen. Amsterdam een maximum van 6 licht punten en ten hoogste één stopcontact. Abonnementstarieven. Tegelijk met de muntmeter-tarieven behandelen wijde abonnemcn'.s-Jarlevcn, die in verschillende gemeenten bestaan, n.l. Helmond, Lelden, Arnhem, Schiedam Rotterdam, Zutphen en Zwolle. In Arn hem gelden de tarieven alleen nog voor bestaande installaties nieuwe aanvragen worden niet meer aangenomen. De wijze van berekenlrg loopt In die gemeenten sterk uiteen. Zoo heeft Schiedam een abonnements tarief van f210 per jaar per Kilowatt. In Rotterdam 19 dat bedrag iets hooger nl. f240. Per jaar is per Kilowatt een verbruik toegestaan van 1200 K.W.U. in Schiedam en van 1000 K.W.U, in Rotterdam, d i. dus resp. 17Va en 24 cent per K.W.U. Wat men daa.boven gebruikt, moet men betalen met 6 cent per K.W.U. verhoogd, naar gelang de kolenprijs stijgt. Schiedam rekent daar voor 1 '/a cent per hectowattuur per gulden, die de Rotterdamsche gaskolen- prijs hooger is dan f8.50 per 1000 K.G., Rotterdam 15 cent per K.W.U. per gulden, welke die kolenprijs hooger is dan f 15. Rotterdam heeft bovendien nog een woonhuis-abonnement voor huishoudelijk gebruik. Daarvoor betaalt men per 10 M~. oppervlakte in de maanden Januari en December 48 cent, Februari, Maart, October en November 36 cent, in April, Mei en Juni samen 36 cent en in Juli, Augustus en September samen 36 cent. Die oppervlakte wordt op zijn minst betekend op 60 M2., terwijl wanneer ze grooter is dan 300 M2., het meerdere slechts voor de helft In tekening wordt gebracht. Per 10 M2. oppervlakte is het volgende verbruik toegestaanin Januari en December elk 2 K.W.U., In de ovetlge genoemde maanden of groepen van zomermaanden V/2 K.W.U. De prijs komt dus neer op 24 cent per K. W. U. Wat men meer gebruikt dan de toegestane hoeveelheid moet met 6 cent per K.W.U. worden betaald, met de gemelde verhooging.. De tarieven van Zutphen en Zwolle schijnen elkaar op den voet te volgen. Die van Zutphen zijn pas verhoogd, de verordening van Zwolle geeft die verhooging nog niet aan, doch wij zullen die op het verhoogd tarief van ook Zutphen nemen mogelijk is Zwolle Iets hooger, daar zjj een kolenbijlage rekent van 5 cent per K. W. U. tegen Zutphen 4 cent. Het- tarief bedraagt daar ongeveer f 1 per maand per lichtpunt, dat ge leidelijk vermindert naar gelang het aantal lichtpunten grooter wordt. De volgende cijfers zullen dit verduidelijken 13 lichtpunten met een per jaar beschikbaar stroomverbruik van 110 K. W. U. f3 per maand; 4 Uchtp. 150 K. W. U. stroomverbruik f 4 5 llchtp. 190 K.W.U. stroomverbr. f4.90; 6 llchtp. 225 K.W.U. stroomverbr. f 5 80; 7 llchtp. 260 K. W. U. stroomverbr. f 6.63 8 llchtp. 280 K.W.U. stroomverbr. f7.10; 9 llchtp. 300 K.W.U. stroom verbr. f7.60 en 10 llchtp. 325 K.W.U. stroomverbr. f 8.20. De prijs komt dus per K. W. U. op bijna 33 $ent voor 1 tot 3 lichtpunten, geleidelijk dalende tot ongeveer 30 cent. Arnhem berekent voor lichtinstallaties, waarvan de aansluitingswaarde hoogstens 300 Watt bedraagt (d.10 lampen van 25 N. K.) voor de eerste 60 watt een tarief van f 1.20, voor elke volgende 10 watt of gedeelte daarvan 15 cent. Het stroomverbruik is echter blijk baar omdat men van deze installaties af .wil zijn, zoodat men ook geen nieuwe meer aanneemt beperkt tot 70 pet. van het v.'oeger beschikbaar gestelde, en wat men meer gebruikt moet betaald worden met 30 cent voor elke 10 watt of gedeelte daarvan. Leldeo vraagt een huur voor één lichtpunt van 15 cent per week en voor elk verder lichtpunt een van 2'/2 cent per week, benevens voor elke 10 watt, of gedeelte daarvan, die verbruikt wordt, 4 cent per week, met een minimum van 24 cent per week. Helmond kenta. kostelooze lustal- latles van 6 of minder lichtpunten (die worden aangelegd in perceelen waarvan de huurwaarde f 200 per jaar niet te boven gaat) en b. kostelooze installaties tot en met acht lichtpunten. Voor categorie a. is het tarief voor 1 lamp van 50 N. K. 38 cent per week, voor de tweede van 32 N. K. 20 cent, voor de derde van 25 N.K. 12 cent voor de vierde van 25 N. K. 10 cent per week. Het stroomverbruik mag niet meer bedragen dan 1.1 watt per N. K. Voor categorie b. Is de prijs 44 cent per K. W. U. Men moet daarbij garan deeren een verbruik per jaar van 90 K.W.U. voor l tot 3 lichtpunten, 120 K.W.U. tot 3 llchtp., 150 K.W.U. tot 8 llchtp. Blijft men daaronder dan moet men voor hetgeen men beneden dit minimum blijft 4 cent per K.W.U. vergoeden. Koste lootte installaties. In onmiddellijke aansluiting aan het voorgaande moeten we vermelden, dat behalve de gemeenten, die muntmeters- installaties aanleggen, andere gemeenten voor hare rekening de installatie in de woningen doen aanbrengen en deze in bruikleen of huur geven. Wij bepalen ons nog alleen tot de installaties voor verlichting. Den Haag, dat we in dit opzicht ook even willen melden, geeft een installatie met als maximum 12 lichtpunten, waarbij 3 snoerpeodels en 3 gloeilampen van 50 N. K., In bruikleen. Helmond legt desgewenscht in iedar perceel tot hoogstens 8 lichtpunten koste loos aan, welke installatie de verbruiker later desgewenscht kan overnemen, om elektriciteit te betrekken volgens een ander dan het abonnementstatief. De verbruiker moet bij kosteloozen aanleg een waarborgsom storten van f2. Haarlem heeft huurinstallatles tegen een jaarlijksche huur vau f 1.50 per aac- slultingspunt van 1 tot 3 gloeilampen a 50 W. met een minimum van driemaal de huur van één aanslultingspunt De huur vervalt als zij gedurende 15 jaar, door wien ook, is betaald De Installatie blijft dan het eigendom der gemeente. In Leiden kan door de gemeente een binnenleiding worden aangelegd tegen een jaarlijksche huur van 90 cent per aanslultingspunt van 3 gloeilampen a 50 W. met een minimum-huur van f 4.50 per jaar. Ook hier vervalt betaling der huur als ze gedurende 15 jaar betaald is. De aangelegde binnenleiding kan door den verbruiker worden overgeno men, waarbij met de ko9te van aanleg en de betaalde huur rekening wordt gehouden. De verbruiker moet zelf de vei lichtingstoestellen enz. aanschaffen. Verder kunnen in woonhuizen waar van de huurwaarde bij de week wordt uitgedrukt, door de gemeente worden gelegd binnenleidingen, omvattende per perceel ten hoogste 5 aanslultingspunten, elk met één lamp ingericht met een voudige ornamenten, voor welke instal latie per abonnement wordt betaald. Arnhem geeft installaties in huurkoop. Aan hen, voor wier rekening een Instal latie van tenminste 2 lampen, waarvoor stroom bij abonnement wordt betrokken, wordt aangelegd In woningen waarvan de huurwaarde- niet meer dan f 300 per jaar bedraagt, wordt een bedrag van f 10 In de kosten van aanleg vergoed. Zutphen zorgt voor den aanleg en het onderhoud der installaties voor abon nementstarief. Die installaties kunnen tegen kostprijs worden overgenomen. Geertruidenberg legt huurinstallatles aan tot hoogstens 5 lichtpunten en vraagt daarvoor per maand een huur van 25 cent voor 1 lichtpunt, 40 ct. voor 2 en 20 cent voor elk volgende, plus f 0.35 per maand metethuur. Breda legt in perceelen, die tenminste een jaar zijn bewoond, op verlangen een huuiinstalla'ie aan, omvattende alle eiec trische geleidingen stopcontracten en eenvoudige verllchtingsornamenten, ech ter van zoodanlgen omvang dat de totale kosten van aanleg niet meer dan f 1.20 per vlerk. M. bebouwde oppervlak zullen bedragen (elke verdieping wordt afzon derlijk, de oppervlakte van een winkel bovendien 1 maal, die van een winkel kast bovendien 24 maal medegerekend). De huurprijs bedraagt 1 cent per maand voor lederen gulden, welke vanwege de gemeente voor aanleg der huurlnstallaiies is besteed, maandelijks bij vooruitbetaling te voldoen. In Tilburg wordt thans aan den Raad voorgesteld het ins'ituut van huurinstal latles in te voeren voor perceelen met een maximale huurwaarde van f 700. De huur wordt gesteld op 10 cent per licht punt of stopcontact met een minimum van 50 cent per maand. Men ziet, dat er op het gebied van Installaties door verscheidene gemeenten veel wordt gedaan. En btt lijkt ons een uitstekenden maatregel. Immers, de aan leg van eene installatl' is in den regel kostbaar en zeer vele personen verkeeren in de onmogelijkheid daarvoor in eens een belangrijk bedrag uit te geven. De gemeente komt hun nu te bulp, door voor hare rekening die installatie te doen aanleggen en ze aan den gebruiker tegen een bepaalden prijs in huur af te staan. Voor velen, voor wie electrisch licht anders onbereikbaar was, is dit eene uitkomst. Wie een eigen Installatie kan aan leggen, zal dit zeker doeD, omdat die installatie dan zijn eigendom is en blijft, terwijl bij betaling van huur voor ge meente-installaties op den duur de aan- legkosten eveneens betaald worden, maar de installatie het eigendom blijft van de gemeente. Dit zou natuutlijk vervallen, wanneer men het systeem van huurkoop zou invoeren, volgens hetwelk de Installatie het eigendom der gebruikers wordt nadat gedurende een zeker aantal jaren huur zou zijn betaald. Waar op dit oogenblik bij ons ge meentelijk electrlcltel s'oedtijf oog niets van dezen aard bestaat, geen muntmeters en geen kostelooze installaties, welke voor een groote afname van electriclteit vau groot belang geacht kunnen worden, mogen wij vertrouwen, dat onze ge meente ook aan dit punt hare ernstige aandacht zal wijden en zoo spoedig mogelijk èa in het belang van vele ingezetenen èa in het belang eener talrijke aansfultlng, tot de invoering van een der stelsels zal overgaan. Want behalvo de hier boven genoemde be staan er nog eenige andere systemen. Daar aan elk systeem natuurlijk voor- en nadeelen verbonden zijn en de flaantieele gevolgen moeten kunnen worden overzien, kan men niet maar luk-raak een keus doen uit eenige systemen in andeie gemeenten toege past, maar is er eene grondige studie met kennis van het bedrijf en een praclischen kijk op de verschillende Na eene, uiteenzetting door den heer ?rijtag Drabbe uit Amsterdam werd tot oprichting besloten. Tot bestuurden werden gekozen de heeren Tot Voorzitter. J. Verwiel, Be- soijen, tot secretaris J. H. van Mierlo te Waalwijk, tot penningmeester de heer C. H. de Jong te Waalwijk, tot Vice- Voorzitter de heer Plevier te Waalwijk en tot commissaris de heer H. J. v. d. Heuvel te Kaatsheuvel. Besloten werd de contributie te be palen op 50. 80 en fl.— per maand, naar gelang de verdiensten. Spoedig zal weer eene algemeene vergadering worden gehouden ter vast stelling van reglement en statuten. Naar wij vernemen, heeft de Edel- achtb. heer J. Verwiel te Besoijen zijne benoeming niet aangenomen. Aan de N. V. Eerste 's-Hertogen- bossche Steenhouwerij werden onder meerde volgende weiken opgedragen n.l.: 1. Het leveren van alle natuursteen- werken voor den bonw van 200 wonin gen te Hengelo. 2. Idem voorden bouw van 130wo ningen te Maastricht. 3. Idem voor den bouw van 20 wo ningen te Blerik. 4. Idem voor den bouw van 36 wo ningen te Goes. 5. De Granietwerken voor de Aabrug der Gemeente 's-Bosch. 6. Voor de Gebouwen dei Staatsmijaen te Heerlen. 7. Voor den bouw van 200 woningen te Brunsem. 8. De levering van 3000 M2. besal- tloetegels aan de Gem. Alphen a d Rijn. 9. De levering van 15 M2. aan diverse handelaren. 10. De levering van 62000 kelen te Rotterdam' 11. Terwijl groote leverantie s aan di verse Gemeentes in voorbereiding zijn. BAARDWIJK. Zondag j.l. speelde onze voetbalver. „Juliana" op de serie- wedstrijden bij „Concordia" te Vlijmeji tegen het Bossche elftal „Hollandia Federatie Klasse A, R.K. Voetbalbond, welke wedstrijd eindigde met 3-0 voor „Hollandia". Juliana zal in de a.s. competitie uit komen in de afd. „Langstraat" van den R.K. Voetbalbond. Zij is er ook in ge slaagd een prachtig terrein machtig te worden en zal binnen eenige weken groote seriewedstrijden uitschrijven. Wij wenschen deze bloeiende vereeniging veel succes in den R.K. Voetbalbond. BAARDWIJK. De bakkersknecht van den bakker v. E., die een vorige week met een fiets en een bedrag aan geld er van door was gegaan, is door de politie te Rotterdam gearresteerd. Het geld had hij nagenoeg allemaal opgemaakt en de fiets had hij te Sprang in een café neergezet zonder iets te zeggen. DRUNEN. Zondag 5 September speel de onze voetbalclub een vriendschappe- lijken wedstrijd tegen Juliana 11 uit Baardwijk. Onze spelers gaven goed spel, zoodat op 't einde de match afliep in 't voordeel van D. F. C. met 2—0. Zondag 5 September speelde onze voetbalvereeniging haar le match tegen Tubantia uit Haarsteeg, welke echter door laatst genoemde club werd ge wonnen met 4 1. Nu echter wint D. F. C. reeds van Juliana met 2—0, zoodat we hieruit en wel met reden kunnen beslui ten dat onze Drunensche jongens reeds goede vorderingen hebben gemaakt. BESOIJEN. De heer G. F. Couwen- bergh alhier slaagde te Dordrecht voor het schriftelijk gedeelte van 't examen voor candidaat-gemeentesecretaris. Tot genoegen van velen kan wor- huizen geplaatst, dat de draden doo: de veel te geringe hoogte der palen, vlak over de daken en vaak ook zóó dicht langs de bovenramen liepen, dat bij liet onder stroom staan der draden hierdoor levensgevaar voor de bewoners bestond. De P.N.E.M. heeft zeker een en ander ingezien, zoodat thans weer order is gegeven om de palen ter plaatse te ver wijderen. soorten goedkoope aansluitingen noodtg i den medegedeeld, dat de herw. Zuster om voor onze gemeente het juiste systeem tc kiezen. Het ligt op den weg van de gemeente om iets in deze rich ting te doen voor de minder kapitaal krachtige Inwoners en voor de bewoners van huuihuizen, die uit den aard der zaak er niet veel voor voelen om op eigen kosten de door hen bewoonde perceelen van een electrische installatie te doen voorzien. Een volgende maal iets over het krachttatlef. Srt Josepha, die sedert lange jaren aan het hoofd staat van de R K. Meisjes school alhier en die deze maand zou worden overplaatst, aan de school ver bonden blijft. Door B. en W. werden in de af- geloopen maand vergunningen ingevolge de Woningwet verleend aan G. Blok, A. Bonis. D. van Vuuren, H. Both en C. G Verwiel alhier en A. Treffers te Waalwijk. B. C. v. D. alhier had 't ongeluk bij het houthakken zijn linkerduim ge deeltelijk af te kappen. Geneeskundige hulp bleek noodza kelijk. Op 4 Oct. a.s. zullen voor deze gemeente worden ingelijfd de militie- Door de Mij. tot Exploitatie van Witte bioscopen is aan Burg. en Weth het^gebouw Wos'coop^vocfrsLllfng'en^te m'oger^geven j' - Mej. A Sung a,hjer s.aagde deze, - Zaterdag had in de achterzaal van dagen voor de hoofdakte^ hotel Verwiel eene bijeenkomst plaats i Dooi e t alhier van Gemeente-ambtenaren om te komen vor.ge maand '"de Groote Straat alhier tot oprichting van eene onder-afdeeling van de A. R. K. A. palen gezet voor het electrisch lichi. Deze palen werden zoo dicht langs de SPRANG. Onze voetbalvereen. S. V. V. speelde j 1. Zondag op de serie-wed strijden, uitgeschreven door de voetbal vereen. Olympia te Vlijmen, tegen Vitesse uit Vught. De wedstrijd eindigde met 1—0 in het voordeel van Vitesse. Ds. S. C. Groeneveldt, predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, heelt het beroep van de Ned. Herv. Kerk te Zui- lichem aangenomen. Gisteren slaagde onze gemeente veldwachter Kuijsten te Utrecht voor het examen Politie-Diploma. Geslaagde en familie proficiat. VRIJH.-CAPELLE. De buurvrouwen v. d. S. en v. B. hadden woorden wisseling over een zeer onbeduidend onderwerp. Eensklaps worden bezem steel en klompen er bij gebruikt. De politie heeft de zaak in handen. Het dochtertje van den veehande laar V. had het ongeluk met de fiets om te vallen. Werd eerst vermoed dat haar arm was gebroken, later bleek dit echter niet het geval te zijn. Een motorrijder uit eene naburige gemeente maakte dezer dagen den weg onveilig, door in te vrolijken toestand allerlei toeren op zijn motorrijwiel uit te halen. Nu eens kwam hij te vallen, dan weer reed hij als een bezetene, 't Is te hopen dat de politie bij zulke ge vallen tusschenbeide komt, opdat erger voorkomen wordt. CAPELLE. Bijgewoond door een groot aantal supporsters en supporters, als mede begunstigd door prachtig zomer weer, had j.l. Zondag op het sportterrein aan de Willem van Gendsvaart alhier de finale -en de demi-finale plaats van den grooten serie-wedstrijd, uitgeschre ven door de voetbalvereeniging Excelsior uit deze gemeente. De eerste match tusschen B. V. V, 1 uit Kaatsheuvel en Victoria I uit Raams- donk eindigde in een welverdiende overwinning voor B. V. V. De tweede match der finale tusschen R W. B.-combinatie uit Besoijen eiu Excelsior 1 uit Capelle eindigde na een kwartier verlenging in een gelijk spel. Zooals altijd was Excelsior de ongeluk kige bij de loting. In de demi-finale kwamen dus B. V. V. en R.W.B.-com binatie tegen elkaar. Voor het publiek was deze laatste wedstrijd een tegenvaller, want velen hadden gehoopt nogmaals een pittigen match te zien spelen. Reeds bij den aanvang van den match was het te be- merken, dat R. W. B zich tevreden zou stellen met den tweeden prijs, zoodat we een futloos spel te zien kregen. Even na de rust verliet R. W. B. het sport- 1 terrein onder protest tegen het toekennen j van een punt, hetwelk h. i. ten onrechte werd toegekend Na afloop werden door den Voorzitter van Excelsior in het club lokaal der vereeniging aan de captains der winnende elftallen de prijzen uitge reikt. B. V. V. eerste prijs (zilveren lauwerkrans), R- W. B. 2e prijs (zilveren lauwertak), Victoria derde prijs (groote zilveren medaille) en Excelsior vierde prijs (kleine zilveren medaille.) Ds. A. G. Wolf te Loenen-Vreeland heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar de Ger. Kerk alhier bedankt. De arbeider Van R., werkzaam aan de woningbouw alhier is bij het steen- dragen dermate gevallen, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. De schoenmaker H. Z., die vorige week met zijn hand tusschen de stanz- machine bij de firma Kerst en Oerleman geraakte, moet tengevolge daarvan het bovenste lid van zijn middenvinger missen. Een zekere J. v. Str. maakte het Zaterdagavond in wat al te vroolijken toestand wel wat te druk naar den zin van een onzer gemeenteveldwachters. Toen deze meende, dat het noodig was bedoelden persoon voorloopig in het arrestantenhok onder te brengen, verzett hij zich zoo geweldig, dat de hulp van den anderen politieagent ingeroepen moest worden. Naar wij vernemen werd proces-ver baal tegen hem opgemaakt, wegens „burengerucht en verzet tegen de politie". RAAMSDONK. Onze dorpsgenoot L. de Coene, politie-agent alhier, is be noemd tot rijksveldwachter te Philippine. De werkzaamheden aan de los- en laadplaats bij de haven op het Dorp vorderen goed. De beschop,,-~ >1 »rt *i. n DE ECHO VAM HET /.LII»E\ vj/ v-w - oo 7 i 1O- IAln podarf 1 QtlfTP iarPtl 3311 i Q f- 2D an

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5