BINNENLAND. Provinciaal Nieuws lingen gekomen, welke, naar men ver wacht, niet lang zullen duren. Uit Milaan wordt gemeld, dat de prefect de gedelegeerden van de patroons en arbeiders bijeengeroepen heeft voor een gedachtenwisseling over de kwestie, betreffende de controle op de fabrieken. De minister van arbeid is, in samen werking met het bestuur der vakver- eeniging van spoorwegarbeiders, het 'onderzoek der vraagstukken, welke de basis vormen van het geschil met de spoorwegarbeiders, begonnen. Wijzen deze berichten op de moge lijkheid van een spoedige oplossing, andere berichten zeggen, dat de pogingen gezinnen met kinderen onder de be staande omstandigheden ondervonden, wijziging te brengen in de regeling van den kinderbijslag voor 't rijkspersoneel. Zij zal de volgende wijzigingen voor stellen 1. de bijslag wordt voor elk kind beneden den leeftijd van 18 jaren toe gekend, dus reeds te beginnen met het eerste kind 2. de bijslag wordt genoten ongeacht het bedrag der wedde, zoodat de be staande grens van f 5000 komt te ver vallen 3. de bijslag bedraagt voor elk kind als sub 1 bedoeld 2l/2 pCt. van 't bruto- >m een einde te maken aan het arbeids- j salaris met inbegrip van vaste toelagen conflict er niet al te best voorstaan. In Lombardije zijn zoowat alle fabrieken door de arbeiders bezet. In Sicilië hebben de boeren de landerijen van een groot aantal grondbezitters in bezit genomen. De fabrieken blijven bezet, de arbeid staat stil en voor de alge- meene welvaart gaat het er treurig uitzien. Het Tsjecho-Slowaksch persbureau meldt, dat na de inlijving van het ge bied van Teschen de Tsjecho-Slowak- sche republiek een oppervlakte van 1'0.576 K.M 2 heeft. Als men de cijfers van de volkstelling van 1910 nagaat, moet het huidig aantal inwoners van Tsjecho-Slowakije op ongeveer 13'/a millioen geschat. 11 '/r millioen daarvan zijn Roomsch-katholiek, bijna een milli met een minimum van f 10 en een maximum van f 200 per kind Het ligt in de bedoeling vorenstaande wijzigingen met 1 October 1920 te doen ingaan, naar den maatstaf van de wedde en het aantal kinderen op 1 |an. 1920. Wetsontwerpen tot beschikbaarstelling van de noodige gelden ter uitvoering van de nieuwe bepalingen, zullen met den meesten spoed worden voorbereid en ingediend. Voorts is besloten de schalen 2 en 3 van het bezoldigingsbesluit in maximum te verhoogen met f 100 ingaande 1 Ja nuari 1920. Naar Het Volk verneemt, zal mi nister Ruys de Beerenbrouck op het ontwerp-begrooting van binnenlandsche zaken voor 192 een post van ongeveer „Sancta Caecilia", 's-Hertogenbosch. 1. Beati mortui F. Mendelsohn. 2. Kerstlied B. Diamant. Waspiks Mannenkwartet, Waspik. 1. Vertrouwen 2. Heidebloem „Animato' 1. Die Vesper 2. Verbeidend duizend Joden. oen protestant, een half millioen 1 anderhalf millioen gulden voor de bur- Grieksch-orthodox en ruim tweehonderd gerwacht plaatsen. Aan het departement van onder wijs, kunsten en wetenschappen is een wetsontwerp in voorbereiding, dat ten doel heeft alle jonge mannen van 15 tot 19 jaar te verplichten aan lichaams oefeningen deel te nemen. De oefeningen zullen een zuiver burgerlijk karakter dragen en zich zoo na mogelijk aan sluiten bij de oefeningen, welke thans bestaande sport- en gymnastiekvereeni- gingen beoogen. Zij zuilen, naar men zich voorstelt, in de toekomst, behalve het voordeel van een betere phisieke en geestelijke vorming der jeugd ook belangrijke vruchten afwerpen voor ons leger en tevens de persoonlijke militaire jasten aanmerkelijk verminderen. Dezer dagen is te Utrecht geïn- j stalleerd de Consumentenraad, krachtens art. 20 der Statuten van den R. K. Centralen Raad van Bedrijven, in het leven geroepen. Prof. mr. J. A. Veraart, voorzitter van den R. K. Centralen Raad van Bedrijven Tegen de zedeloosheid Op de 21 Sept. aan te bieden Staats begrooting, zal volgens De Tijd een vrij belangrijke post voorkomen tot bestrij ding der zedeloosheid. Op initiatief van de R. K Sociale Actie in Den Haag is daar een R. K. Volksuniversiteit opgericht. De zomertijd eindigt dit jaar in den nacht van Zondag 26 op Maandag 27 dezer. Dan worden de klokken te 2 uur een uur stilgezet. Naar men verneemt, bestaat bij de Regeering het plan om aan de Diocesane Federatie van het Wit-Gele Kruis in de bisdommen den Bosch en Breda voor het jaar 1921 een subsidie van f7000 te verleenen. Naar verluidt, is de Regeering voornemens aan het Nederlandsch Kan-- kerinstituut een voorschot te verleenen f ~.n .e uiteenzetting van de be- van 1400.000 voor den bouw van een 1_a.'!§rilke, taak:„.die den Consumenten- nieuw Ziekenhuis voor kankerpatiënten. Naar men uit "welingelichte zijde verneemt, zullen de bepalingen van de Arbeidswet, betrekking hebbende op fabrieken en werkplaatsen* in den loop van de tweede helft van October in werking treden. Het inwerkingtreden dezer bepalingen is vertraagd, doordat verschillende druk werken. welke in grooten getale noodig zijn voor de uitvoering der wetsbepa lingen, zooals arbeidskaarten, arbeids lijsten, enz., niet eerder kunnen worden afgeleverd Op den datum van het inwerking treden der genoemde bepalingen van de Arbeidswet 1919, komt de Arbeidswet 1911 te vervallen. Het Ned Corr.-bureau meldt Inzake den prijs van de melk en het al dan niet verleenen van een bijslag daarop van rijkswege is nog geenerlei beslissing genomen Gedurende dezen winter zullen weder groote hoeveelheden melk door de regeering tegen een vasten prijs worden bijgeleverd ten behoeve raad zal wachten en installeerde ver volgens als leden de heeren J. G. Ament te Roermond, G. J. Beekers te Roer mond, J. B. van Dijk te Amsterdam, W. Fransen te Leewarden, C. J. Kuiper te Utrecht, H. Ruyter te Leiden, J. van Rijzewijk te Tilburg, C. J. G. Struijcken te Den Haag en als voorzitter prof. J. D. J. Aengenent en secretaresse mej. mr. E. C. Boeklman. Prof. J. D. J. Aen genent. door den Consumentenraad als voorzitter aangewezen, beantwoordde namens de leden het openingswoord van prof. Veraart, waarna de eerste besprekingen van geheel internen aard werden gehouden. Fr. Abt. G. Schellekens. Nijmegen. L. v. Beethoven. G Rijken. 2e Af deeling. Dubbel-Gemengde kwartetten. Zondag 19 Sept. Aanvang 2 uur. „Zanglust", 's-Hertogenbosch. 1. Lentenacht P. Zanen. 2. Het Schuitje P. M. Zijderlaan. „Polyhymnia", Kaatsheuvel. 1. Muttersegen Opladen. 2. Wiegeliedje Fred. J. Roeske. „Speranza", Waalwijk. 1. Serenade van een Lands knecht Orl. Lasso. 2. Fliefflodderke J. P. J. Wierts. „Oefening baart Kunst", Dordrecht 1. Salve Regina H. Oberhöffer. 2. Middernacht J. P. J. Wierts. Eindhovens Dubbel Gemengd Kwartet E. D. G. K., Eindhoven. 1. Liedje van Verlangen Alph Vranken. 2. Ave Maria Kallenbach. „Kunstoefening". Arnhem. 1. Liedje van den Mole naar G. W. Lovendaal. 2. Sneeuwklokjes P. Zijderlaan. „Zang en Vriendschap", Arnhem. 1. O. Kerstnacht F. v. Duyse. 2. Tola Pulchra Ph. Loots. „Harmonie", Utrecht. 1. Salve Regina 2. Het Liedje van Verlangen 3 e Af deeling. Dubbel-Mannenkwartetten. Zondag 19 Sept. Aanvang 8 uur. „Orpheus", Dordrecht. 1. Minnezangersmeilied Isr. Oilman. 2. Ave Maria F. Witt. „St. Cecilia", Waalwijk. 1. Het kerkklokje L. C Keereweer. 2. Ecce quomodo moritur Handl. „Hosana"4 Loonopzand. 1Weihe des Gesanges W. A. Mozart. 2. Verbeidend G. Rijken. „Ons Genoegen", Oisterwijk. 1. Veldbloempje 2. Vertrouwen „Kunstmin", 1-Zomeravond A. Oberhöffer. Alph. Vrancken. G. Schellekens. Fr. Abt. 's-Hertogenbosch. Isr. J. Oilman. Waalwijk, 17 Sept. 1920. Het jubileum der Liedertafel wordt Zaterdag en Zondag voortgezet, met wat we konden noemen de Clou der feeste lijkheden, iets in onze piaats nog nie dagewesen, n.l. de groote kwartet-con coursen, waarvoor als jury optreden de van gemeenten, 'waar melk te kort is. j heeren N: A- Bouwman te 's-Gravenhage, De bijslag van regeeringswege op i* Wierts te s-Gravenhage en W. het bruinbrood blijft, naar het Ned. Corr. Bureau meldt, dezen winter nog gehand haafd. Naar aanleiding van berichten in de buitenlandsche pers omtrent den stand der zaken in het vraagstuk van de Wielingen meldt het Ned. Corr. bureau, dat de gedachtenwisseling tus- P. Wierts te Robert Jr. te Tilburg. Wij twijfelen er niet aan of dit groot zang-tournooi zal algemeene belangstel ling trekken van alle muziekliefhebbers uit Waalwijk en de verre omgeving. Men zal uit onderstaande lijst zien. dat werke lijk vele en zeer bekende kwartetten mededingen, zoodat er volop te genieten M A uö-|zal zjjn op beide dagen, schen Nederland en Belgie nog niet is NaJaflonn (lpr Na afloop der concoursen zal Zondag avond een groot bal gegeven worden tot slot van het 2e gedeelte der feeste lijkheden. Een groot feestconcert den honorairen leden aangeboden volgt ver moedelijk 27 dezer. De deelnemende kwartetten en de door haar uit te voeren nummers luiden als volgt le Af deeling. Solo-Mannenkwartetten. 14 verlegenwoordigde mogendheden. Zaterdag 18 Sept. Aanvang 8 uur. Doch voor het doen van eenige voor-wst. Cecilia". 's-Hertogenbosch. 2een j 1. De Hemel C. C. A. de Vliegh. 2. Waldesrauschen Fr. Ulrich. hervat. De medewerking aan een her ziening van de tractaten van 1839 gelijk ook aan de oplossing van het Wielingen- vraagstuk heeft voor de Nederlandsche regeering geen anderen grond dan de wenschelijkheid van duurzame goede betrekkingen met België. Met het oog daarop blijft de regeering. gelijk bekend is, bereid tot nader onderzoek mede te werken, hetzij met België alleeh, hetzij tevens met andere in de commissie van i stellen daartoe heeft voor haar aanleiding bestaan. De minister deelde in de Eerste Kamer mede dat hij meent dat in 1930 de geheele productie der Nederlandsche mijnen zal kunnen zijn opgevoerd tot 6'/2 millioen ton. in hoeverre Nederland dan ten opzichte van zijne kolenvoor- ziening onafhankelijk zal zijn van het buitenland, hangt natuurlijk af van het te verwachten verbruik. De Regeering wenscht, ter tege moetkoming aan de moeilijkheden, welke „Orpheus", Breda 1. Moeder en kind J. P. Wierts. 2. O, Jesu, amor mi A. Giesen. „St. Cecilia", Waalwijk. 1. Bearti mortui F. Mendelsohn. 2. Zomeravond Isr. Oilman. 's-Hertogenbosch' Solo-Mannenkwartet, 's-Hertogenbosch. 1. Beati mortui F. Mendelsohn. 2. Het Viooltje F. J. v. d. Heijden. 2. In Epiphania Domini M. Neumann. Wij vestigen er de aandacht op dat stipt op 't uur van aanvang de deuren der zaal en ook de hoofdingang ge sloten worden en niet geopend voor den afloop. Men zorge dus tijdig aanwezig te zijn, anders kan men beslist niet wor den toegelaten. De in het vorige nummer aange kondigde vergadering der Wealwijksche Dansvereenlging, waarin vermeld stond dat deze gehouden wordt op 18 Oct., Is foutief. Dit moet zijn heden Zaterdag 18 September. De leden gelieven hier mede rekening te houden. Zondag a.s. worden op het sport terrein der W.V.V. Quick sciie-wed- strijdeu gehouden, waaraan deelnemen R.W.B.-comblnatP, Brabantla Waspik, Oiympla Vlijmen en S V.V. Sprang. De loting heeft beslist dat de eerste wedstrijd gespeeld wordt tusschen Olympla en S.V.V., de tweede wedstrijd tusschen R.W.B. en Brabantla. Om 4 uur speelt een Qulck-comblnatle een vrleudschappelijken wedstrijd. Daarna zal de finale plaats hebben tusschen de twee winnaars. Als eerste prijs Is uitgeloofd een prachtige Lauwertak rn als tweede prijs een Zilveren Medaille. Als het weer meewerkt, zal het aan spanning niet ontbreken, gezien de ge lijke sterkte van de deelnemende vei- eeniglngen. Ascvafg V/2 uur. De Postdulveo-vereenlglng >De 0.'dor>nins< hield Zoodag j.l. een wed vlucht met jonge duiven vanuit Slttard. Lostijd 8 uur. De duiven bereikten hun hokken als volgt uur min. sec. le prijs M. de Volter 9 25 25 2e J. v. d. Pennen 9 25 327a 3e M. de Volter 9 25 417a 4e Idetn 9 25 57 5e M. Vugts 9 30 307a 6e J Kleijberg 9 30 417a 7e Idem 9 30 417, 8e M. ce Volter 9 31 27a 9e Idem 9 31 15 10e f. v. d. Pennen 9 31 22 11e Idem 9 31 22 12e H. Hensen 9 32 27 13e M. Vugts 9 32 34 14e J. Kleijberg 9 33 32 De kasprijzen werden behaald als volgt le M. de Voller2e J. v. d. Pennen 3e M. Vugts4e J. Kleiiberg5e H. Henseo; 6e J. Brekelmaus; 7e J de Graaf. Zondag hebben te Boxtel groote draverijen plaats, aanvang 2 uur. De bekende hengst Kerrigan van Stal Lender, uit Amerika geimporteerd, en die reeds tal van eerste prijzen haalde, zal in de heatdraverij medeloopen. Zondag wordt te Eindhoven de diocesane katholiekendag gehouden. fn vorige nummers hebben we reeds uitvoerigemededeelingengedaan omtrent de sectie- en algemeene vergaderingen en de desbetreffende regelingen. Thans willen we alleen*nog maar herinneren aan deze belangrijke ge beurtenis in 't kathoheke leven, waaraan zeer zeker ook weer velen uit deze streek zullen deelnemen. Een deputatie uit des poorwegen- commissie der Onderlinge Meierijsche Handelsvereniging heeft, naar de Meier. Crt. meldt, te Amsterdam te bevoegder plaatse verbetering in den a s. nieuwen spoorwegdienst, voor het Zuiden trach ten te verkrijgen. De zoo gewenschte vroege sneltrein-verbinding naar Amster dam zal vermoedelijk verkregen worden. De trein van circa 7 uur zal veranderen in een sneltrein, waardoor men gelegen heid verkrijgt om te half tien v.m. in Amsterdam te zijn. Een verbetering van groote beteekenis. De Commissie heeft met nadruk gepleit voor een betere dienstregeling ook vooral naar Limburg en zij heeft den indruk gekregen, dat met deze bloeiende en groote handels centra wel rekening zal worden ge houden in de toekomst. De lessen aan de Rijksschool zijn wederom in gang en het aantal leer lingen voor de gewone dagcursussen bedraagt 43 verdeeld als volgt 1 Machinale Schee int her jj a Bovenwerkafdeeling 21 b Onderwerkafdeeling 10 c Theorie 2 33 .ooierif a Geheele cursus b Theorie 10 43 Totaal Verdeeld naar de verschillende landen telt de school Machinale Schoenmakerij Looierij 23 9 Nederlanders Duitschers Zwitsers Franschen Checho-Slowaken Totaal De Nederlanders woonplaatsen 33 10 43 verdeeld naar hun Machinale Schoenmakerij Looierij Waalwijk 4 4 Kaatsheuvel 3 Baardwijk 2 Besoijen 2 Dongen 2 1 Tilburg 2 1 Veldhoven 2 Gorincbem 2 Waspik 1 Lichtenvoorde 1 Esch 1 Velsenrode 1 Doetinchem 1 Osch 1 Eijgèlhoven 1 23 9 Totaal 32 Wat de Machinale Schoenmakerij af- deeling betreft kan medegedeeld worden dat alle plaatsen voor de bovenwerk afdeeling bezet zijn en dus slechts in schrijvingen voor de cursus 1921/1922 kunnen geschieden. De school is sinds begin September geheel aangesloten aan het Provinciaal Electrisch net, zoowel wat licht als kracht betreft. Zij is met de beste machines voorzien en heeft onlangs belangrijke nieuwe machines geplaatst Binnenkort zal de school verder uitgebreid worden zoodat ook Ago en omgekeerd werk onderwëzen kunnen worden Met het oog op de aanstaande winter avondcursussen is het de plicht der fabrikanten om zorg te dragen dat hunne jonge werklieden deze cursussen volgen Een winteravondcursus ook in het mo- delleeren met de HartfortGradeermachine zal dit jaar voor het eerst gegeven worden Voor dezen cursus worden aller eerst toegelaten zij die reeds de drie voor gaande jaren de winteravondcursussen met succes volgden en verder zij die met het modelleeren voldoende bekend zijn In eene dezer dagen te 's Her- togenbosch gehouden vergadering van Burgemee-ters, Wethouder, Secretaris sen, Ontvangers, Ambtenaren en Volon tairs ter secretarie en ten kantose van den Geov ent e-ontvanger Is opgericht een Rocmsch Katholieke Bond van Gemeente-Ambtenaren In het Bisdom '3 Hertogenbosch. Tot voorlooplg bestuur zijn gekozen de heeren A. H. Fleskens, burgemeester van Geldrop en lid der Tweede Kame r P. G. A. G. PankeD, burgemeester van Duizel en lid der Provinciale S'aten 's HertogeuboschA. Verdijk, burge meester van- EindhovenH. M. van Daursen, burgemeester van HapsJ. G. A. van der Meereo, secretaris van Veld hoven F. W. van Beek, burgemeester van Boxtel en G. J. M. Wagenaar, burgemeester van Heeswijk. Omtrent de schoenfabrieken in het ressort der Kamer van Koophandel en Ka- brieken te Breda vermeldt het jaarverslag dier Kamer over 1919 het volgende: De toestand in het schoenbedrijf in 1919 was, behoudens enkele drukke maanden te weten MeiAugustus, alles behalve roos kleurig. Dit was grootendeels te wijten aan den geringen kooplust van het pu bliek, dat door de regeering en speciaal gemeentelijke bemoeiingen in staat ge steld werd tegen lagen prijs Amerikaan- sche schoenen, zij hot dan ook van infe rieure kwaliteit te koopen. liet is dan ook te voorzien dat algeheele of gedeeltelijke stopzetting van het bedrijf voor de deur staat, met als gevolg daar van groote werkloosheid in het schoenen- bedrijf. Wij vernamen dat óp de Leipziger messe o.a. de volgende prijzen werden be dongen: goede Pirmasenser fabrikaten in heeren Goodyear welt bottines c.a. 190 200 Mk.; gekleurde do. 240250, Mk.; dó. molières 150160 Mk.; heerenbottines doorgenaaid 150 tot 190 Mk.; dameslaars jes, naar gelang van hoogte 150—200 Mk.; molières 80 Mk. en hooger. Hooge schacht laarzen liepen in voorradige waai- terug tot 150 Mk. Kinderwerk was echter ge zocht. In viltwerk en muilen ging heel wat om; meest in inferieure qualiteiten; goede Saksische fabrikaten bedongen hoogere prijzen. Uit Berlijnsche fabrieken was veel bal- en salonschoeisèl aanwezig. Naar werkschoenen en goede stapelartikelen was veel vraag. In fournituren, crèmes, inlegzolen was weinig handel. Schoenma chines waren talrijk geëxposeerd en som mige firma's deden goede zaken. De invoeren van schoenwerk in Bel gië bedroegen in Juni 1920 in francs: Inv. uit: Ui tv. nr.: Nederland 78.156 Duitschland 6.557 Frankrijk 790.190 Engeland 596.718 Italië 261 Zwitserland 325.561 Ver. Staten N.-Am. 282.172 Belg. Congo 33 Diversen 12.433 604.492 35.205 154.145 323,143 350 193 2.500 100 137.364 2.092.081 1.257.492 V. V. d. S. ELSHOUT. Dooi- Burgemeester en Wethouders alhier is de heer J. .1. Gijzeis, wethouder dezer gemeente aangewezen 0111 den burgemeester als zoodanig bij ont stentenis of afwezigheid te vervangen. BESOT JEN. Urgente vergadering van den Gemeenteraad dezer gemeente op Vrijdag 17 September f920 des namiddags om half zes uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Electriciteitsvoorzien i ng. SPRANG. Onze voetbalvereen. S. V. V. neemt a.s. Zondag deel aan de serie wedstrijden, uitgeschreven door de voet balvereen. Quick te Waalwijk, De uitslag der loting voor de militie, lichting 1921. uit onze gemeente is als volgt Adr. de Roon 1, J. v. Zeist 2, Chr. de Rooij 3 Jac. v. d. Schans 4, J. Genuït 5. A. v. Thielen 6, F. v. d. Hammen 7, M. v. d. Hoven Czn 8, A. Brouwers 9, Adr. Mandemakers 10. VRIJH.-CAPELLE. Met ingang van 16 October a.s. is de heer P. Gouda alhier, die dusver op het Hulppost- kantoor te Vrijh.-Capelle werkzaam is geweest, benoemd als klerk bij den Postchèque en Girodienst te 's-Graven hage. Den benoemde en zijne ouders gelukgewenscht met deze promotie. CAPELLE. Beroepen te Oude-Tonge tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. Ds. W. J. Kolken te Loonschendijk. Daar zich in deze gemeente ge vallen van vlekziekte onder de varkens voordoen, zal er gelegenheid gegeven worden tot inenting der dieren, mits hiervan aangifte wordt gedaan ter se cretarie voor Dinsdag 21 dezer. Een dezer dagen ontstond een begin van brand in een hooischelf, staande naast de woning van den land bouwer J. H. alhier. Door liet flink optreden van genoemden landbouwer werd de brand spoedig gebluscht en zoodoende erger onheil voorkomen. Oor zaak van dit brandje was, dat kinderen met lucifers hadden gespeeld. Dinsdagavond kwam het paard van den landbouwer J. J. P. alhier, gespan nen voor een zwaar geladen kar hooi, te vallen. Behoudens eenige materieele schade liep alles zonder verdere onge lukken af. Naar men ons mededeelt, zal het kantoor van den notaris R. Middelkoop naast zijn woonhuis geplaatst worden en het voormalige kantoor gesloten worden. De voetbalvereniging „Excelsior alhier zal gedurende het winterseizoen met twee elftallen uitkomen in de com petitie van den B.V.B. MAMSDONK8VEER. Na een afwezig zyn van een tiertal weken hoopt de H#ir, Pred. D?. de Graaf v. Zondag weder ?eor rnnrniirs

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 6