Eerste Blad. binnenland. Marko de Bandiet |„N00RD-BRABAND"| WAALWIJK. Dit nummer bestaat nit TWEE bladen. Nieuws uit Heusden. FEUILLETON BUUEfNLAND. Maatschappij van Verzekering op het Leven. NUMMER 77 ZATERDAG 25 SEPTEMBER? 1920 43a JAARGANG. Dit blad verschijnt Woensdag-en Zaterdagavoad- Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,25 Franco p. post door het geheele rijk i 1,40. Brieven, Ingezonden stukken, 8®Wen ens., franco te zenden aan den Uitgever. Telef. 32» WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. UitgaveWaaiwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Telegr.-AdresECHO 20 Prijs der Advertentlëo cent per regelminimum f 1.50 Reclames 30 cent per regel. De Regeerlng stelt zich blijkens de Marlne-begrooting op het stand punt, dat de verdediging te water, zoo wel ia het moederland als in de koloniën zal moeten geschieden met z.g. klein materieel, omdat het bouwen en op de hoogte van den tijd houden van een vloot van groot materieel onze krachten in elk opzicht verre te boven zou gaan. Naar de Vakbeweging, orgaan van het N.V.V., meedeelt, heeft het bestuur van het N.V.V. er zich mee vereenlgd, in overleg met de S.D.A P. een program te ontwerpen, waarop de eisch van socialisatie nader zal zijn uitgewerkt voor wat betreft het landbouwbedrijf, sommige deelen van het transportbedrijf, de suikerindustrie en het mijnbedrijf. Ten opzichte van het landbouwbedrijf is reeds een ontwerp formuleering vast gesteld. Besloten werd, deze zaak verder met het partijbestuur der S.D.A.P. te be spreken. Voorts werd besloten, met het partij bestuur der S.D.A.P. overleg te plegen over de vraag, op welke wijze bij de a.s. grondwetsherziening wijziging van de bepalingen betreffende de onteigening aan de orde zullen worden gesteld, opdat zulks mogelijk wordt zonder schadevergoeding voor de volle oogen- blikkelijke waarde. De Amsterdamsche wethouder voor de volkshuisvesting heeft officieus bericht ontvangen, dat het ministerie van arbeid met het departement van fiaanciëa tot overeenstemming Is ge komen tea opzich'e van rijkst/oorschotten voor mlddenstandsbouw. Aan de nota betreffende ilea toe stand van 's Lands fioantiën ontlceaen we het volgende Voor het dienstjaae 1917 o erschriidt het overschot de raming van ruim 34 mlllioen met bijna f 14 millioen. Het tekort op 19l8 zal 5 millloen minder zijn daa het geraamde bedrag van f10.6 millloen, niettegenstaande de gewone uitgaven i 6.2 millloen tegen vallen. De ontvangsten vielen dus ruim 11 mlllioen mee, dank het hoogere be drag der Inkomstenbelasting en ver- mogensbelastlag en de meerdere baten van het staatsmijnbedrijf. Voor 4919 wordt geraamd een tekort van f 2647a mlllioen, waarvan buiten gewoon 106 mlllioen, crisisdienst 170.8 mlllioen het overschot op den gewonen dienst 12.6 miilloen. Dat dit overschot voor 1919 kan be cijferd worden, tegenover het aanvan kelijk geraamde tekort van 40 mlllloeü en zulks niettegenstaande de gewonc uitgaven de raming met niet minder dan van „De Echo van het Zuiden". door Louis Boussenard. 96 4 mlllioen overschreden, is ten deele te danken aan de wettelijke maatregelen tot versterking van de Rijksinkomsten. Afgescheiden daarvan steeg de opbrengst van nagenoeg alle middeleo belangrijk boven de genoemde bedragen. Voor het tijdperk 19001919 is het nadeellg saldo op den geheelen dienst 251 mlllioen. Voor 1920 wordt op den gewonen dienst een tekort geraamd van 49 7 millioen. Met de reeds toegestane en voor te stellen verhooglngen worden de uitgaven nog f 180 millloen hooger, waar van 110 millloen voor crisisuitgaven, 1 mlllioen voor buitengewone uitgaven en 68.8 millioen voor den gewonen dienst. Het tekort op den gewonen dienst zou dus worden 118 mlllioen, doch daar de middelen in de eerste 8 maanden reeds f 77 millloen meer hebben opge bracht dan de raming, raag aangenomen worden dat de resultaten van den ge wonen dienst van 1920 belangrijk gunsti ger zullen zijn dan oorspronkelijk werd verwacht. Voor 1921 worden de uitgaven ge raamd op 797.3 millloen, waarvan 18472 millloen buitengewoon. Blijft f 612.8 millioen. De ontvangs'en zijn geraamd op 552 millloen, waarvan ,8 mlllioen buitenge woon en 544 millioen gewoon of 143 millioen meer dan in 1920. Het tekort op den gewonen dienst wordt geraamd op 5772 mlllioen, buiten gewonen dienst 17672 millloen crisis dienst 11 mlllioen, totaal 245 millloen. De Rijksmiddelen hebben in Au gustus 1920 ruim f5 mlllioen meer op gebracht dan in Augustus 1919 en over de eerste 8 maanden van 1920 ruim f 84 mlllioen meer dan ia die van 1919. Ia verband met de defensie para graaf der troonrede, geeft de >Temps< sea buitengewoon tendentieus artikel over de verhouding tusschen Holland en België, waaia wordt gezegd, dat betref lende de Hollandsch-Belglsche verhou dingen een goede oplossing van groot belang Is voor bet evenwicht van West Europa. De Temps erkent de uitlating betref fende versterking der nationale defensie als legitieme voorzorg, maar zegt niet in te zien welk gevaar Holland loopen kfin zoolang Dultschland eerbied wordt in geboezemd en gedwongen tot ontwape ning. Soms heeft men den Indruk, dat aan gene zijde van den Moerdijk andere bezorgdheden gekoesterd worden dan voortvloeiend uit den toestaod in Duitsch land, Pers-campagnes trachten daar bij het volk onrechtvaardig wantrouwen ten aanzien van België te wekken en zelfs ten opzichte van Frankrijk. Zelfs heeft men geïosinueerd, dat het Fransch— Belgisch accoord wel tegen Holland bedreigingen bevatten ken en mededee- ling van den inhoud aan den volkenbond is er gevraagd, wat niet te elschen is daar een defensle-accoord haar waarde verliest door openbaarmaking. Zeker begeeft het gouvernement zich niet in die dwallDg en het kan niet ignoreeren dat het accoord puur defensief is tegen den Dultschea inval. Bovendien had Holland zijn deel van mede-verantwoordelijkheid in die ge meenschappelijke taak kunnen bekomen cu zich met België over een gemeen schappelijke verdediging kunnen verstaan. Den Haag heeft de voorkeur gegeven zich niet te bloden tot iets, wat in be paald geval een verplichting oplegde in cot filet met zijn positie te komen. Dat Is zijn recht, doch het moet niet verkeerd vinden, dat België en Frankrijk elkaar verstaan, De malaise tusschen Holland ea België dateert van de doorlating der Dultsche troepen af eu verergerde sinds de onderhandelingen eer tractaatwijziglng en elk accoord over Limburg en de Schelde geweigerd werd. Voor België blijft de Schelde-kwesde in haar geheel bestaan. De »Temps> beschrijft dan welke teleurstelling dit voor de overwinnende Belgen was, wier kchlng oog pas zich in Zeebrugge moes! Inschepen. Toch wilde België de overeenkomst teekenen, doch zegt de >Temps», die beter weten moest, Holland wierp pretenties over souvereinltelt der Wielingen, die tegen over Zeebrugge voor de Belgische kust iggen en het blad voegt daaraan be schouwingen toe, zonals wij van de Bel gische annexlonlstische propaganda ge wend zijn. De >Temps» zegt verder, dat België niet kon treden In een van Engelsche zijde gesuggereerd accoord, daar het zijn souvereine rech.n niet in discussie cao brengen. Maar b* halve de Wielingen zijn er andere redener tot een disaccoord. Het al te voorkomend ontvangen der activisten ea bet sternen door een deel van de pers der Flaminganten-actie in België. Dat alles geeft een atmosfeer, die men wijs zal doen op te doen kla ren, zoo men grootere misstanden voor komen wil. Het is natuurlijk, dat Holland in zijn vergissing inzake de Wielingen zijn figuur tracht te redden, maar het 13 onbegrijpelijk, dat het aaneigenllefde de voordeden van een klaren toestand opoffert. Frankrijk schuift zijn zaak niet af door op zijn boncgenooten te reke nen. Het blad hoopr, dat Holland be- grijpe, dat een betere Belgische verde- dlgtng tegen he; C':?telijk gevaar een essentieele voorwaarde is tegen de vei ligheid van Holland zelf. Het ligt in de bedoeling der Re geering om in verband met de positie waarin sommige bedrijven verkeeren, o.a. de slgarenindustrie, te bevorderen, dat de beoefenaren van een in moeilijke omstandigheden verkeerende industrie in staat worden gesteld, een ander vak te leeren. b.v. metseleu. Ter aanmoedi ging en ondersteuning zal aan gemeente besturen een bijdrage In de kosten van den toeslag op het loon, voor den tijd dat de in opleiding zijnde arbeiders nog niet voldoende geschoold ztjn en derhalve nog niet op vol loon aanspraak kunnen maken, worden gegeven. Daarvoor Is een post op de Staatsbegroo- ting uitgetrokken. Door de Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrle te Boekelo 19 gedurende Augustn9 1920 afgeleverd 2435 ton zou». Het aantal bij deze industrie In dienst zijnde arbeiders bedroeg op 1 Sep». 11. 162. EERSTE DEEL. Te vuur en te zwaard. 4) GESTOORD FAMILIEFEEST. Marko schiet in een lachbui, zoodat hij schudt van af den kwispel van zijnen tar- buch tot aan de sporen welke aan zijn hie len rinkelen. Onbetaalbaar! gilt hij; -die Gregorio is onbetaalbaar. Op mijn woord, hij zou een hoop bak- steenen doen ploffen van het lachen. Wees gerust oude makker; ik zal niet beproeven een kei van hare huid te ont doen. Maar ik zie hier lieve kinderen, ro- zig en blond, wier weelderig haar schit tert van gouden penningen Ik zal er geen vermetele hand naar uit- •ste -en doch gij, Gregorio, zult haar, in mijnen naam, verzoeken u de goudstuk ken van hun haartooi te willen leenen.... gij zult ze hun wedergeven als de zaken beter gaan. En zet er wat spoed bij.... wees wel sprekend, want uw tweede oor, desnoods uw neus hangen aan een zijden draadje. Reeds een heelen tijd moet Joannes al zun wilskracht ter hulp roepen om kalm ij\en. Hi,i staat alleen, ongewapend te midden der bandieten die eten, drinken en lawaai maken; hij zweet water en bloed, want wilde hij enkel luisteren naar den aandrang zijner edelmoedige 'natuur, hij wierp zich op de afschuwelijke bende om met haar eenen kamp op leven en dood aan te gaan. In elke andere omstandigheid had hij zulk een gekke streek uitgehaald, had hij gepoogd die flinke jongelieden rond zich te scharen, 'die thans zich in het zweet zetten om de paarden der bandieten te voederen en te roskammen. Maar thans heeft hij zielenlast te tor- schen; hij houdt zich nog in maar tot wel ken prijs. Is hij niet de eenige beschermer van dit beminnelijke schepsel dat vrees achtig zich achter hem verschuilt, terwijl de begeerlijke en woeste Albanees koel bloedig zijn afschuwelijk loven en bieden voortzet. En dan, hij hoopt dat er van buiten nog tijdig hulp komt opdagen. Hoe! Prichtina ligt dichtbijop twee mijlen afstands bemerkt men de koepeltjes zijner mina rets en den zwarten rook welken de hooge schoorsteen der maalderij uitgulpt.. Er heerscht beschaving in die provincie hoofdplaats, bestuurd door den wali Ha- tem-Pacha. En om die beschaving te hand haven, heeft hij zes duizend soldaten te zijner beschikking, benevens gendarmen, geweren, kanonnen, een generaal die in de Westersche krijgsschool zijne oplei ding genoot. Een bevel, een enkel woord en een wacht soldaten deden de schurken van Marko uiteenstuiven gelijk een troep mus- schen. En als om die hoop te bevestigen he laas! bij vorige gelegenheden reeds zoo dikwerf teleurgesteld werd het snel ga lopeeren eener ruitersbende vernomen, 't De uitsla? der verkiezingen voor de Tweede Kamer in Zweder, is nu )ekend. De rechterzijde heeft ia het geheel 17 zetels gewonnen de conservatieven zijn n.l. van 37 tot 48 mandaten gekomen, de boerenbond van 5 tot 11, terwijl de agrarische partij zijn 4 zetels heeft be houden. Van de linkerzijde hebben de liberalen de zwaarste verliezen geleden 13 zetels. In de onde Kamer waren zij 42 man daten sterk, thans slechts 29 meer. De 90claal-demokraten boeken een verlies van vijf zetels zij keert met 61 man daten terug, de linksche socialisten heb ben slechts 1 zetel kunnen bemachtigen; zij hebben er 3 verloren. Lloyd George heeft aan de mijn werkers en mijneigenaars het voorstel gedaan om een minimum productie vast te stellen, lager dan de huidige pro ductie en voor hetgeen daarboven ge produceerd werd extra te betalen, zoo dat aldus reeds dadelijk een loonsver- hooglng wordt verkregen. De productie kan dan aanzienlijk verhoogd worden, zoodat vermoedelijk prijsverlaging 1c- treedt. Nu wij toch over productievraag stukken spreke», moge de aandach gevestigd worden op het bericht ut Detroit, volgens hetwelk de auto-fabri kant Ford bekend heeft gemaakt, da1 hij voor al zijn fabrikaten de prijzen vaD voor den oorlog herstelt en een dade lijk ingaande prijsverlaging heeft afge kondigd, wisselende tusschen ongeveei 14 pet. voor vrachtauto's en 31 pet. voor kleine auto's. Ford is een reclame man zonder weerga, hij zoekt r.elfs reclame, niet in het aanprijzen, maar in het aftuigen van zijn waar. In zijn reelameboekjes, die in Amerika alge meen bekend zijn, worden allerlei steke lige anecdoten op zijn Ford-autootjes verkocht, in dezen trantImand zendt een stuk verhavend plaatijzer, dat b\j een wervelstorm van het dak van zijn huls is gewaaid, omdat hij geen raad met dat stuk oudroest weet, naar de fab'iek van Ford en krijgt per omme- gsan^e antwoord »Mijnheer, wij hebben nog nooit een Ford-auto gezteD, die zoo zwaar beschadigd was als de uwe. Wij zullen u haar nochtans over een week geheel gerepareerd terugzenden*. Als er maar over Ford gesproken wordt, is het hem voldoende. Maar het feit van de prijsverlaging is cr nu eenmaal en in de verklaring die hij erbij voegt, klinkt een veelbelovend geluid»De tijd is gekomen om een eind te maken aan de oorlogsmetbode, wat hooge prijzen en winstmakerij be- trefr. Ia het algemeen belang is het □oodig, pogingen te doen om aan het land weer zaken te verschaffen en het leven op zijn normale peil rerug te brengen, daar opgedreven prijzen den vooruitgang altijd tegenhouden. De loc- nen zutlen onder de prijsverlagingen niet lijden.* Het kan zijn, dat aan de taktlek van Ford ook de abnormaal hooge stand van den Amerikaanschen dollar In Euro pa niet vreemd Is, maar hoe dan ook, als de fabrikanten zich om ethische of practlsche beweegredenen genoopt voe len, om een deel van de winst, die zij totnogtoe maakten, te derven, Is dat voor de verbruikende wereld een oorzaak tot verheuging. Veel meer dan dat rijk ge worden iabrikanten bun werkplaatsen sluiten, omdat zij geen kans meer zien op een behoorlijkëe afzet tegen hooge prijzen zooals hier en daar gebeurt. Het voorbeeld van Ford moge in elk geval navolging vinden, en dat moet het reeds wegens de concurrentie. Vandaag meldt een andere groote Amerlkaansche firma In New-Hampshire die tienduizend werklieden in dlen3t heeft cn vier mil- lioen yards katoenen weefsels in de week maakr, dat zij hare prijzen met een darde verlaagt >ten einde den afzet te bevor deren.* Ook een groote Engelsche automobiel firma heeft haar prijzen met 120 pd. st. verlaagd. Opgericht 1843. Verzekerd Kapitaal Reserve 21456 813- 2.913.587.- Is een peloton Turksche ruiterij, aange voerd door twee officieren. Door het ven ster ziet Joannes ze komen aanstormen. Hij erkent de kleedij der gendarmen. Ze zijn wel met dertig man. Ha! de weerwraak is aanstaande. Hij meent hun tegemoet te ijlen, hunne hulp in te roepen Voor het overweldigde huis rijden de gendarmen op stap. Terzelfdertijd krij gen officieren en soldaten den standaard van Marko in het oog. En Joannes, vol walg, woedend hoort den bevelvoerenden officier tot zijn maat zeggen. 't Is Marko!.. hier is voor ons niets te doen. En de officieren en soldaten bieden den standaard de wapens en rijden verder, wel wetende dat bij een volgende ontmoeting Marko, als een echte handiet, hen edelmoe dig beloonen zal. Nikea koestert geenszins de begooche lingen van haar jongen echtgenoot. Zij weet dat de Turken enAlbaneezen elkaar verstaan gelijk dieven op de jaarmarkt en immer bondgenootschap sluiten op den rug der Sloveensche bevolking. Zij rijst trots op voor Marko, rukt de gouden penningen af, die boven haar hoofd bengelen, smijt ze op de tafel en zegt met verpletterende verachting: Ik zag u aan voor een bandietge zijt maar een gemeene schelm! Marko verbleekt, balt zijn vuisten; zijn oogen schieten vurige schichten naar de onvoorzichtige bruid en hij antwoordt met doffe stem: Gij zult zien of ik waarlijk een ban diet ben! Door schrik bevangen, door medelijden bewogen, naderen Nikea's vriendinnen op hare beurt. Bevende, maar verontwaardigd rukken zij insgelijks de gouden pennin gen van haar hoofd, die nederige, eeuwen oude juweelen, haar nagelaten door hare grootmoeders! Zij smijten ze vol verachting voor den Albanees en gaan dan om den ouderling staan, gelukkig om het' offer dat hem be vrijdde. Gregorio ziende dat Marko geen voet verzet en geen aanstalten maakt om heen te gaan zegt hem: Die kinderen hebben edelmoedig hun tooisel voor mij geofferd Zij hebben zichzelveü beroofd van de kostbaarheden om mijn rantsoen te beta len.. gij hebt meer dan gij geëischt hadt. Ik bezit niets meer, doch nu zijn we ef fen Wat verlangt ge nog? Ja, ik heb u alles ontnomen, ant woordt Marko met boosaardigen oogslag. Welnu!., ik wil het overige Groote God!Wat gaat hij me nu nog vragen? snikte de grijsaard, met een voorgevoel dat het ergste nog komen gaat. Uwe dochter is mooi.. Zij heeft me getart., ze behaagt me., ik wil haar tot echtgenoote! Maar gij spot, heer Markover mits mijne dochtersinds dezen mor gengehuwd is met Joannes! Ik ben Muzelmanik erken het Christen huwelijk niet Ten andere schoone Nikea zal gelukkig zijn! Gij kent onze gebruikenwij koes teren jegens de vrouw den diepsten eer bied. Bij ons is zij de koningin van den huizede afgod van onzen haard! Maar gij weet ook dat wij de verloofde onzer keus schaken en die verloofde is al tijd een/ vreemde. Ik herhaal heer Marko, 't is onmo- Heusden, 23 Sept. 1920. Naar we vernemen, zullen van de 15 lotellngen en vermoedelijk 7 worden ingelijfd, zoodat de grootste helft bulten dienst blijft. De heer And. Vos, benoemd klerk ten kantore van den Rijksontvanger te Oosterhout, komt aldaar 1 Nov. In functie. De raad dezer gemeente zal ver moedelHk Maandagavond bdeeokomen gelijkzij is de echtgenoote van Joan nes, voor God en voor de menschen! Zoo! gij weigertgoedik zal het mij herinneren! Ik ga beginnen met haar weduwe te ma kenop ^taanden voet. Jongens hier! Bij die afschuwelijke woorden, springen de apostelen van tafel op en hun ge- druisch versmelt met het breken van vaat werk, 't kletteren van uitgetogen wapens, 't uitbraken van vloeken. Zij scharen zich dreigend in een kring en hun opgeheven dolken verhinderen elke poging tot vluch ten. Nikea slaakt een hartverscheurenden gil van toorn en angst: Joannes!., mijn bruidegom., hulp! Joannes!verdedig u!verdedig uw vrouw!verdedig uwe liefde! Zonderling! ondauks het vurige smee- ken van Nikea, ondanks den luipaard die waakt, is de jonge man verdwenen. IL BLOED ROEPT BLOED. Marko stelt het onuitlegbaar verdwijnen van Joannes vast. Hij schiet in een he ieed igenden lach en roept uit: Hij is gevlucht!dc lafaard Dat verwondert ine niet!een Sloveen! Dit ras is banger dan hazen cn schreeuwt luider dan kraaien Gij liegt! antwoordt Nikea, ziedende van verontwaardiging. Hij treedt vooruit om haar te grijpen en haar mede te s-euren. Haar vader springt tusschen hem en zijn dochter en poogt te vergeefs haar te verdedigen. De bandiet velt met een enkelen vuistslag den ouden man neer (Wordt vervolgd.) EUHO VAIVIIËT ZUIDEN,

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1