BUITENLAND BINNENLAND. behoeven dan nu niet met den gemeente geneesheer te gaan onderhandelen, dat komt dan met de grootere gemeente wel tot zijn recht. B. en W. stellen dus voor op het verzoek voorloopig nog niet in te gaan, doch dit over te laten aan het nieuwe gemeentebestuur. Aldus wordt besloten. Schrijven van Ged. Staten houdende de mededeeling dat het presentiegeld van de leden van den raad is vastgesteld op f B. per lid per vergadering. Een schrijven van de firma Speyer wordt, daar het daags te voren pas is in gekomen, in handen gesteld van B. en W. Smolders. Is er nog niet een stuk van de Godshuizen? Voorzitter. Dit is nog niet door B. en W. voorbereid, doch het zal zoo gauw mo gelijk afgewerkt worden. Ik heb nog een mededeeling te doen. Voor de werken van de P. N. E. M. is noodig dat 47 boomen worden gerooid na bij den Statendam. Een ambtenaar van de P. N. E. M. heeft mij gevraagd dit in den raad te sprake te brengen en een bedrag te bepalen. Toen een vorige maal boomen gerooid zijn, hebben we per boom f 20.-^- voor verlies van plantrecht en f 10 voor ontijdig rooien ontvangen terwijl het hout ook eigendom der gemeente bleef. De P. N. E. M. zou dit weer graag op dezelfde wijze geregeld willen zien. Nu zijn de 17 boomen die binnendijks staan betrekke lijk meer geschikt om gerooid te worden dan de 30 stuks, welke buitendijks staan. Nu stelde de ambtenaar van de P. N. E. M. voor om voor de boomen binnendijks f 10 en voor die buitendijks f 15 per boom voor ontijdig rooien te betalen, en verder dus ook voor iederen boom f 20 voor verlies van plantrecht. De boomen kunnen verder door de gemeente worden verkocht. Wordt met algemeene stemmen besloten op deze aanbieding in te gaan. Alvorens hierna over te gaan in gehei me zitting ter vaststelling van het kohier van den Hoofdei. Omslag merkt de heer Tak nog op dat door de Hanze indertijd een adres is ingediend waarin werd voor gesteld een progressieve heffing van den Hoofd. Omslag toe te passen en tevens verbetering te brengen in den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud en den kinderaftrek. Hierop is door deze vereeni- ging nog steeds geen antwoord ontvangen en ze verkeert nog steeds in het onzekere hoe er nu gehandeld zal worden. De voorzitter antwoordt dat dit adres in handen gesteld was van een commissie van onderzoek, die echter nog niet met voorstellen is gekomen. De oorzaak daar van is misschien te zoeken in het feit dat de Commissie slechts uit twee leden be staat en tevens ook de aanstaande vereeni- ging van gemeenten die toch een geheele verandering zal brengen in het systeem. De heer Timmermans beaamt dat dit de redenen zijn. De heer Tak geeft toe dat een systeem voor progressieve heffing voor dit jaar wel niet meer zou kunnen worden toege past. Hij acht echter de regeling van af trek voor levensonderhoud en kinderen ondragelijk en had dan ook verwacht, dat hierin wel reeds een andere regeling zou worden getroffen. Na nog eenige discus sie wordt besloten dit punt in de volgende vergadering op de agenda te plaatsen. De heer Timmermans vraag nog welke werkzaamheden zooal door Werelds ver richt worden. Zijn salaris moet steeds maar betaald worden maar heeft hij nu wel iets te doen? De voorzitter zegt dat de gemeente-op zichter hem nu en dan corveëen opdraagt, terwijl hij voorts de meters gaat opnemen en geld ophaalt voor het electriciteitsbe- drijf, verder moet hij de klok luiden, boo men snoeien, enz. De heer Timmermans vraagt nog hoe gehandeld zal worden met de gasfabriek als een nieuwe advertentie nog geen re sultaat oplevert. De voorzitter zegt dat alles dan uit de hand zal worden verkocht, na vooraf ge taxeerd te zijn. Ten slotte vraagt de heer Timmermans nog hoe B. en W. denken te handelen met de kade. De Comm. heeft hierover al eens vergaderd docli is nog niet tot een oplos sing gekomen. De voorzitter verzoekt de commissie nog eens te willen confereeren en den raad voorstellen te doen. Hierna gaat de raad over in geheim co mité. Volgens een officieel bericht heeft de politie een door naar Weenen ge vluchte Hongaarsche communisten op touw gezette samenzwering ontdekt, die zich ten doel gesteld had, de dictatuur van het proletariaat te herstellen, alsmede de voornaamste ambtenaren van het huidige systeem te vergiftigen en andere aanslagen te plegen. Ongeveer 40 personen worden als deelnemers aan deze samenzwering in het bericht genoemd. Verscheidene van hen hielden zich bezig met het smok kelen van pamfletten en geld uit Weenen naar Boedapest. De kellner Ludwig Szitas, die reeds in het vorige jaar een werkdadig aandeel had genomen aan de onderdrukking van contra-revolutio naire pogingen, nam de taak op zich de kellners der voornaamste restaurants in" welke de eerste politici plegen te dineeren, tot vergiftiging der betrokken ambtenaren over te halen. Szitas, die gearresteerd werd, heeft zich reeds uit de tweede verdieping op de binnenplaats van het politiebureau neergestórt, waar hij dood liggen bleef. Tegen de deelnemers is een vervolging ingesteld wegens het aanzetten tot op roer. De Petit Parisian verneemt uit Genève, dat de overstroomingen ontzet tende verwoestingen aanrichten in de streek van den Boven-Rijn. Verder is de Simplon-spoorweg ondergeloopen over een groote uitgestrektheid en op ver scheiden punten vernield. De telegra fische en telefonische verbindingen zijn ook gestoord. In Noord-ltalië neemt de overstrooming ook het karakter van een ramp aan, vooral in Friaul. Het Lago Magiore en het Como-meer zijn buiten haar oevers getreden. In Ligurië is de aangerichte schade ontzaglijk. In Carfragnana, dat onlangs door een aardbeving is geteisterd, is een gewel dige watermassa neergestort en heeft de barakken, waarin de dakloozen huisden, .meegesleurd. In al deze streken zijn tal van brug gen en waterkeeringen vernield, Dezer dagen is in de Ver. Staten een begin gemaakt met den bouw van drie reusachtige siagkruise-is (elk van 43 000 ton). De namen zullen zijn Constitution, Saratoga en United States.' Elk dier oorlogschepen krijgt 8 zestien- duims kanonnen Ontwapening Een stafbericht uit Warschau meldt d.d. 26 Sept. Na zware gevechten werd Grodno ingenomen, waarbij een aan zienlijk aantal krijgsgevangenen en groo te hoeveelheden oorlogsmateriaal in onze handen viel. Ten Noorden van de Njemen achtervolgen onze troepen den vijand Herhaalde vijandelijke aanvallen op Loebiets werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. In de streek Rozany-Wolkowitsj is de algemeene terugtocht van den vijand achter de Zara begonnen. Benoorden Rorono verstrooi den wij door een krachtigen uitval de 19e infanteriebrigade der sowjets, die was aangewezen om ons uit Rorono te verdrijven. Ten Zuiden van Wolkowitsi bereikten onze troepen Medin en Toki en dwongen den vijand in Noordelijke richting terug te trekken. Ia Italië ziet het er nog niet erg rustig uit. Volgens de Avanti kwamen meer dan 50.000 boeren uit de provincie Marsala bijeen te Zafarana en besloten alle gronden in die provincie In bezit te oemen. Tegelijkertijd bezatten ru'm 100.000 boeren de groote bezittingen In de provincie Trapani (Sicilië). TeSivita Castellana namen de boeren, die door een jonge vrouw, die een roode vlag droeg, geleid werden, ook het land in bezit. Te Milaan bezetten de woningloozen vele villa's. Te Rome worden steeds nog meer hulzen door de dakloozen in bezit genomen, o.a. de villa der beroemde zangeres Llna Cavalieri. De Corrlere deila Sara verneemt uit Spezzla, dat da arbaiders de scheeps werven te Miglletta weder hebben bezet en de roode vlag hebben geheschan. Een steen* en aardewerkfabriek wer den eveneens bezet. Te Narni en te Tenni werden ook fabrieken bezet. De werven te Brindisl trof eenzelfde lot. Arbeiders met een rooden band om den arm bewaken de bezette fabrieken. Te Gravina hebben de hoeren de winkels en vele kantoren, o.a. het post en telegraafkantoor, bezet. De bevolking heeft zich In de huizen gebarricadeerd. Er zijn afdeellngen carabinieri naar Gra vina gezonden om de orde te herstellen. De nationalisten hebben te Pola, waar de socialisten een carablniere op lafhar tige wijze vermoord hadden, de lokalen der arbeidskamer in brand gestoken door er brandbommen in tewerpen. De redactiebureaux van het blad Proletario werden eveneens door de nationalisten vernield. Te Triest, waar nationalisten de portretten van Lenin, welke men in de hutten van de bemanning van het s.s. «Prins-Hohenlohe» gevonden had, in zee geworpen hadden, hebben de matrozen een 24 unrstaking geprocla meerd. Vrijdag is de tweede voltallige zitting van de vredesconferentie te Riga gehouden. Volgens da agenda zou Dombski, de leider der Poolsche dele gatie, de Poolsche tegenvoorstellen uit eenzetten. Maar na een nur wachtens verklaarde Jofle, de voorzitter der Rus sische delegatie een zeer belangrijke me dedeeling uit Moskou ontvangen te heb ben, welke hij verzocht eerst te mogen voorlezen. In deze mededeeling staat o.a., dat de sowjet-regeering besloten heeft afstand te doen van de volgende elschen1. De vermindering van het Poolsche leger. 2. De uitlevering der wapens. 3. Het stopzetten der oorlogs industrieën, 4. De contróle over de spoorwegen in het betwiste gebied, Wolkowyskl Grajevo. Verder stelt de sowjet-regeering voor een greas veel Oostelijker gHegen dan de Curzon-liule, zoodat Oost-Gaiiclë aan Polen zou ko men. Maandag j.l. was te Moskou tot deze voorstellen, die groote concessies In houden besloten. Naar de limes uit Riga verneemt, vroeg Joffe, nadat hij deze nieuwe vre desvoorwaarden medegedeeld had, aao Polen om ze vóór 5 October a.s. aan te nemen of te verwerpen. Vervolgens las Dombski de Poolsche tegenvoorstellen voor. Hieruit bleek, dat de Poolscha eischen onafhankelijk zijn van militaire voordeelen of tegen slagen. De grensregeling kan eerst vast gesteld warden na een grondige be spreking door een gemengde commissie, welke onmiddelijk benoemd moet worden. Zaterdag zou Dombski op de bolsje wistische voorwaarden antwoorden. Algemeen is men van meening, dat men belangrijk dichter bij den vrede gekomen is. De boodschap van prisident Mille- rand werd inde Fransche Kamer door den minister-presidentLeygues, in den Senaat door den minister van justitie l'Hopiteau voorgelezen. In deze boodschap geeft Millerand te kennen, daf hij handhaven en voortzetten zal de politiek, in binnen- en buitenland, welke de Kamers sedert acht maanden hebben goedgekeurd. Na de noodzakelijkheid van wijziging der grondwet aangeduid te hebb.en, zegt de president, dat de dringendste taak afgedaan moet worden, want de ver woeste streken roepen ons op om zonder ophouden te trachten, met onwrikbare kracht, zij het met bezadigdheid, en in volle overeenstemming met de geallieer den, uitvoering te verkrijgen van alle aangenomen en onderteekende verbinte nissen. Frankrijk zal niet dulden, dat er geraakt wordt aan de belangen der volken, die zij verkregen hebben door de overwinning. Millerand brengt hulde aan leger en vloot, en aan de koloniën, die Frankrijk in zijn strijd hebben ter zijde gestaan. Het gevolg van den strijd, die zoovele maanden Frankrijks bodem drenkte met bloed, moet zijn beperking van den militairen dienst. Onze econo mische behoeften moeten hand aan hand gaan met onze nationale verdediging Verder looft de president de houding der vrouwen in den oorlog. In Iciland is het bloedvergieten weer begonnen. Zaterdagavond werdsi twee politiemannen te Belfast onverwacht» met revolvers beschoten. Een hunne> werd gedood, de ander ernstig gewond In het grérafschap Clare werden Zater dag twee politic-agenten aangevallen. Een van hen werd gedood, de tweede ernstig gewond. De Dublin drongen twee gewapende kerels het postkantoor binnen, ze over rompelden den concierge, deden mei dynamiet dc deur der brandkast springen en poetsten daarna de plaat met een bedrag van 36.000 gulden. Nader wcrdi gemeld, dat men het bestaan heeft ont dekt van een 20 man sterke mlsdadigers- bende, wier leden Inbraken pleegden io de hoop, dat men deze aan Sinn Feiners zou toeschrijven en aan wie men thans ook dezen aanslag op het postkantoor toeschrijft. Te Cork is Vrijdag een poging gedaan om generaal Strickland, den Brltschen bevelhebber aldaar, te dooden. Zijn auto werd hevig beschoten. Hijzelf bleef ongedeerd. De dorpen Doonbeg, Banaka en Crewe zijn door soldaten in brand ge stoken. De omliggende korenvelden werden mede door het vuur verwoest. Te Miltown Malbay, dat eveneens ver brand is, zijn de meeste hulzen totaal veïnleld. Vele gezinnen moesten den nacht onder den blooten hamel door brengen. m* Het resultaat van Bolsjewisme. De uit Bakoe teruggekeerde mede werker van het Hbl. verhaalt thans, hoe Bakoe en 't geheele land ook na den oorlog nog welvarend waren ook liepen de prijzen van levensmiddelen niet hoog. Toen werd het door de bolsjewikl overmand en kreeg een sovjet-regeerlng. De prezen vlogen omhoog. Brood werd duur en moeilijk verkrijgbaar. Heelc nachten bleven de menschen In de rij staan voor de bakkerswinkels om een stuk brood te kunnen bemachtigen. In heel de stad zag men files van op brood en andere levensmiddelen wachtende menschen. Tevoren was hiervan nimmer 9prake geweest. In ons huls hadden wij tal van dagen geen brood» Suiker was na korten tijd heelemaal niet meer ver- krfgbaar. Van een welvarende stad met alles in ruimen voorraad, was binnen drie weken tijd een woestenij gemaakt op elk gebied. JBrood, zooal veikrjjghaar, kostte spoedig in plaats vau 20 k 25 roebel per pond (400 gram) voor de revolutie, 75 a 100 roebel. Suiker in plaats van 60 roebel 700 k 800 per pd. Tabak io plaats van 120 nu 1200 a 1300 roebel per pond. Een pakje siga retten van 40 na enkele dagen 250 'oebel. Voor een ordinair stuk zeep van S0 roebel betaalde ik 300 roebelVOOr een horlogeglas van 75 roebel 350 roebel en::. enz. Toen ik Bakoe na de eerste revolutle- maand verliet, stond de groote stad reeds aan den vooravond van den hon gersnood. Volslagen economische destructie, op winding, onrust, gejaagdheid en angst over de onzekerheid van het lot, spion- nage op groote schaal, totaal vernietigde vrijheid, onderdrukking van den gods dienst en systema ische bespotting, geen buis, geen rust, geen recht, geen zegging schap meer over eigen goederen moord op uitgebreide schaal onder den naam van terechtstelling^vrijheidsberooving op elke losse beschuldiging of verdacht making, of omdat men, zooals in het geval der gearresteerde Europeanen, tot een niet-bevrlende natie behoorde ziehier de «zegeningen» van het bolsje wisme, zooals ik het geruimen tijd te Bakoe heb waargenomen. Van een bolsjewistische regeering, van een bolsjewistische staatkunde, zooals wij deze woorden verstaan, is geen sprake. De «dictatuur van het proleta- iaat» is in waarheid de dictatuur van enkele Heden te Moskou, die met ter rorism e, met kogel en bajoneti een groote meerde; heid des volks tn be dwang houden. Het indexcijfer van Bradstreet's in de Vereenigde Staten geeft over Augustus een verdere verlaging te zien. Het toont met S 17.9746 een daling aan van 4'/2 pet. vergeleken met een maand tevoren. Sedert 1 Febr. jl., toen het hoogste punt bereikt was, bedroeg de achteruitgang niet minder dan 13.9 pet. Het cijfer voor 1 Sept. jl. is het laagste dat sedert Mei 1919 is voorgekomen. Niettemin is het nu toch nog 106 pet. boven dat op 1 Aug. 1914, bij het begin van den Europee- schen oorlog. Tegenover lagere prijzen voor weefstoffen, met name voor katoen en katoenen goederen en voor provi sions, alsmede kleinere dalingen in huiden en leder, metalen, plantaardige oliën enz. stonden hoogere prijzen voor gedroogde vruchten, diverse producten en steenkolen gn cokes. In de afgeloopen ^maand onderging de prijs van katoen fceen belangrijke prijsverlaging (10 ct.), die tot uitdrukking komt in de lagere prijzen van katoenen stoffen, terwijl ook koloniale waren lager noteerden, met name suiker ,(6'/2 ct.), thee (5 ct.), koffie (2'/4 ct.) en rijst (2 ct.). Ook bouwmaterialen toonden een neiging tot dalen. Steenkolen en cokes waren echter weder hooger en bereikten nieuwe record- prijzen, terwijl ook een aantal voedings middelen, w.o. zuivelproducten en vleesch omhoog liepen. Van de 13 groe pen waren er nochtans 10 lager in Aug. Van de artikelen afzonderlijk waren er 40 lager, 26 hooger en 40 op dezelfde hoogte als een maand tevoren. Zooals reeds telegrafisch gemeld, heeft een groote fabriek in Manchester (New Hampshire) bekend gemaakt, dat zij de prijzen van katoenen goederen met een derde zal verlagen. Het is naar wij nu lezen, de Amoskeag Manufacturing Cy., die 10.000 arbeiders in dienst heeft en 4 millioen yards katoenen stoffen per week vervaardigt. De directie heeft, ter verklaring van deze opzienbarenden maatregel gezegd, dat zij vreest, dat de katoenmarkt, die reeds min of meer ontredderd is door het op groote schaal anuleeren van bestellingen, in denzelfden toestand zou kunnen geraken als de ondernemingen in het wolbedrijf, die genoodzaakt waren hun fabrieken te sluiten. Een Fransch-Nederlandsch verbond? Havas-Reuter meldt uit Brussel, d.d. 25 September De «Etolle Beige* zegt, dat het niet verwonderlijk zou zijn te vernemen, dat weldra de regeering van Leygues be proeven zou een mlllltaire overeenkomst aan te gaan met Nederland, welke In groote lijnen overeen zou komen met de Fransch-Belgische overeenkomst.. De «Independance Beige* verklaart, dat men in officleele Belgische kringen daar niet van weet, maar het blad voegt er bij» dat men te Parijs wel gunstig gestemd ls voor het idee en in België er niet vijandig tegenover staat, omdat het beter de veiligheid van België zou waarborgen en de regeling van zekere kwesties, die tusschen Nederland en België hangende zijn, zou vergemakke lijken. Indien er een nauwere toenadering tot stand kan komen tusschen België en Nederland, zou het eerste land tot op zekere hoogte het verblndlngsteeken zijn tusschen de mogendheden der Entente en Nederland. Men seinde gisteravond uit Brussel aan de N. R. Ct. Zekere bladen melden, dat men zich op het oogenblik bezig houdt met hel sluiten van een militaire overeenkomst met Nederland, ter aanvulling van de Fransch-Belgische militaire overeen- komst. Aan het Belgische ministerie van buitenlandsche zaken heeft men ons d bericht gelogenstraft. Er zijn, naar men ons verzekerd heeft, geen onderhande lingen van dien aard tusschen België en Nederland aangeknoopt. De nieuwe Jachtwet 1 Volgens het ingediende ontwerp-Jacht- wet, zullen naast do groote jachtacte, die voor f 75 verkrijgbaar zal zijn, be- staan Een acte, die voor eike jacht geldig is, behalve de lange jacht en de valkei- jacht (k 175). Een logeeracte voor logé's uit bet buitenland, geldig voor 14 dagen (a f 10). Een kleine acte voor de jacht op waterwild (k f 10). Alle acten zijn voor het geheele Rijk van kracht. Wie op andermans grond jaagt, moet daartoe een schriftelijke vergunning van den bezitter hebben j dit geldt niet voor een pachter, tenzij het recht om te jagen in het pacht-contract is voorbehouden. De termijn, gedurende welken bet verkoopen van wild na de sluiting van de jacht geoorloofd te, wordt van 14 op 8 dagen yerkort. In het belang van den wildhandel kunnen hierop uitzonde ringen worden toegestaan, voorzoover het betreft den verkoop van wild, dat in koelhuizen is opgeslagen. Zegeltjes plakken 1 Voor het kantongerecht te Middelburg is tegen een landbouwer uit Grijpskerke, die geen zegels plakte en een ambtenaar van den Raad van Arbeid den toegang tot zijn hofstede weigerde en hem geen inlichtingen wilde geven, 32 maal f 2 en nog eens f15 boete gevorderd. Twee personen uit Middelburg, die verkeerde inlichtingen gaven, hoorden f 25 eischen. De Middenstandsraad heeft zich tot den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel gewend met het dringend verzoek, de Indiening van een wets ontwerp tot wettelijke regeling van de winkeisluitlog, waaromtrent eenigen tijd geleden door dezen raad aan den minister een concept-ontwerp met bijbehoorende memorie van toelichting is aangeboden, zooveel mogelijk te bespoedigen, daar het hem gebleken is, dat sommige ge meentebesturen, o.a. Roermond, de in diening van plaatselijke verordeningen hebben opgeschort, omdat zij verwach te», dat binnen afzienbaren trjd een algemeene wettelijke regeling tot stand komt. Ook betoogt adressant, dat algemeene regeling spoedig gewenscht te, omdat sommige plaatselijke verordeningen aan leiding geven tot ongewenschte toe standen, o.a. te Heerlen, waar de grens tusschen deze plaats en de gemeente Hoenshroek ongeveer loopt in het midden van een der straten. Het rapport der Hollandsche dele gatie ter Inancleele conferentie te Brussel wijst er o.m. op, d*t de financleele toe stand van Nederland, hoewel in verhou ding tot die der Staten van het Euro- peesche continent, die aan den oorlog deelnamen, voldoende doch veel minder schitterend is dan algemeen veronder steld wordt. De juistheid hiervan blijke uit onder staande cijfers aan het rapport ontleend over de periode 1913 tot Juni 1920 steeg de Staatsschuld met 14# pCt. tot 12679 millioen, waardoor de rente en aflesslngs- kosten stegen van 38 tot 142 millioen. In zooverre is de toestand gustig, dat vrijwel de geheele schuld geconsolideerd is en dat in den oorlog de gewone uit gaven geheel uit de belastingen bestre» den konden worden. Bovendien werd een derde van de buitengewone uitgaven door buitengewone belastingen gedekt. Het budget der gewone uitgaven steeg van 218 in 1913 tot 648 millioen in 1920. De directe en indirec e belas tingen 9tegen van 164 tot 430 millioen geschat op 470 met de verdedlgings- belasting. Deze stijging is vooral aan de directe belastingen te danken. Hier toe werden deze niet alleen sterk ver hoogd, doch ook de progressie ver meerderde. Ook de gemeenten moesten hun be lastingen verhoogen, zoodat thans groote kapitalisten 50 tot 55 pCt. van hun inkomen moeten afstaan. Hierdoor is de kapitaalvorming te gering geworden om in de behoefte van Landbouw, Industrie en Handel op vooroorlogsbasis te voor zien. Ook het plaatsen der Staatsle ningen werd zoo moeilijk, dat men ces gedwongen leening moest uitschrijven. Een gunstig gevolg van den oorlog was, dat het Nederlandsche kapitaal meer belegd werd in het binnenland. Ook de koloniën profiteerden hiervan. Zoowel de regeering als de banken ér de handel werden echter door de om standigheden gedwongen gedurende den oorlog voor eenige honderden mlllioenen guldens crediet aao vreemde Staten efl handelshuizen te verleenen. e - u Een der vermoedelijke daders is gearres teerd. Elders in de stad werden ook twee politiemannen! beschoten. Een hunne werd gewond. Ook hier slaagde men e< in een der daders te arresteeren. Giste.- morgen werden drie bekende Sinn Fel- ners doodgeschoten. Later op den dag ontstond er weer een felle strijd tusscher de Unionisten en de Slnn Feiners, et werd geschoten en met steenen ge worpen.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 2