Tweede Blad. Urr~DE PERS Veivolg Piovinciaal Nieuws NUMMER 78 DONDERDAG 25 SEPTEMBER 42e jaargang Levenslange gevangenissttaf. Hm gerechtshof te Arnhem heeft termen gevonden in twee zaken, waarin de rechtbank een gevangenisstraf van twintig j»"Q had °P8eIeRd» d,e straf io levenslangegevangenisstraf te veranderen. Waarom de rechtbank twintig jaren vol doende achtte, het Hof de zwaarste straf gerechtvaardigd en noodzakelijk oor- deeid, zal wel niet met stelligheid zijn na te gaan, schrijft het Weekblad v. h. Recht. Bi) zoodanig verschil speelt subjectieve opvatting een belangrijke rol. Wij willen allerminst beweren, dat in verband met de zwaarte der gepleegde feiten de levenslange gevangenisstraf, nu zij een maal in de wet is opgenomen, hier niet verdedigbaar zou zijn. Maar wel zouden wij de vraag willen stellenMag de levenslange opsluiting gehandhaafd blij ven met een wijze van toepassing als bij ons geschiedt? Wij hebben eenigejaren geleden te Leeuwarden de bijzondere afdeeling voor levenslange gevangenen bezocht. De da*r ontvangen indruk was een diep treurige. In die afdeeling zaten enkele afgeleefde mannen, afgestompte mannen, wier gevangenhouding om de wille van het algemeen belang zeker allerminst noodwendig was. De gerech tigheid kat» evenmin als een grond voor die gevangenhouding gelden, want die noodelooze wreedheid kan ncoit een elsch der gerechtigheid zijn. Modderman handhaafde bij de vaststelling van het Wetboek van Strafrecht de levenslange gevangenisstraf met een bloedend harte. Naar de meening van het blad zijn wij ihans wel zoo ver gevorderd, dat wij die straf kunnen missen. Kan dat niet, dan is zeker een gewijzigde tenuit voerlegging dringend gevorderd. Onze levenslange gevangenisstraf Is niet veel minder dan barbaarschheid. Kennen de rechters die levenslange gevangenisstraf uitspreken, de straf, die zij opleggen Iedere rechter, die geroe pen kan worden tot die straf te veroor- deelen, verzuicne niet een reis naar Leeuwarden te oudernemen en daar de afdeeling voor de levenslange te bezoe ken. Hij zal zich dan rekenschap kunnen geveu van de straf die hij oplegt. Na de doodstraf moet nu de levens lange opsluiting verdwijnen vraagt de Limburger Koerier. Tegenstanders daarvau zouden bijzondere aandacht van den rechter kunnen vragen voor de ont zettende misdaad, welke met levenslange opsluiting bedreigd wordt. Vooral de laatste jaren zijn die schrik barend toegenomen de moorden te Millingen en Ede zijn slechts twee van de tientallen soortgelijke en even erger lijke gevallen. Men denke aan den moord op den directeur eener zuivelfabriek in Oost- Brabant, welke man door twee geweten- looze schurken letterlijk geslacht werd en over dec rand eener badkuip ge worpen werd, om daar.... uit te bloeden 1 Voor deze beestachtigheden het geval te Millingen is even erg vraagt de publieke opinie de doodstraf. En geenszins wil de nuchtere mensch, die de ontzettende verwildering van de laatste jaren beteugelen wil, verlichting van de straf, welke aan sommige mensch- dieren wordt opgelegd. Mr. C'noplus schrijft in 'c W. v b. R. In de laat9te 25 jaren zijn 14 tot levenslange gevangenisstraf veroordeel den in het gesticht te Leeuwarden in gesloten van die 14 werd voor 8 de levenslange gevangenisstraf door gratie gewijzigd in gevangenisstraf van tijde- lijken duur. Van de 6 overigeD, die alzoo in gevangenschap zijn gestorven, waren de leeftijden bij hun dood 70, 63, 62, 37, 46 en 21 jaar. Ik rc-ken dat omtrent de 2 laatste gevangenen nog geen ge legenheid is geweest om te overwegen, of zij voor gratie in aanmerking zoudeo kunnen komen, en heb ook niet nader geïnformeerd hoe oud de 4 eer9tge- noemden wareo, toen zij werden inge sloten, maar meende op boveostaar.de gegevens te kannen vaststellen, dat wij 1° 25 Jaar slechts op zija hoogst 4 levens lang gevangenen gehad hebben. Voorts informeerde ik welke redenen geldend waren voor het verleeuen dier gratie en daarvoor werden mij opge geven goed gedrag, v/erkelijk berouw, verzekerde toekomst en redenen van gezondheid. Uit die mededeelingen con cludeerde ik weder, dat een persoon, te, als gevolg van het gruwelijk door em bedreven feit, en zijn ten tijde vau dat feit gebleken slechten aanleg, terecht tot levenslange gevangenis9t»af veroor deeld wordt, op den duur, wanneer de herinnering aan zijn daad meer en meer zal vervaagd zijn en zijn inborst Is ge bleken niet zoo slecht te zijn, als ze bij zijn veroordeelltig blijkbaar was, wanneer bovendien zijn toekomst verzekerd is, veel kaas heeftom niet In de gevangenis Ce sterven, zoodat voor hem de levens lange gev egenisstraf is geworden een laDge straf van onbepaalden duur. Blijkt daarentegen, dat er aan een veroordeelde letterlijk clets goeds is dergelijke personen zijn er ook zoo dat zijne in vrijheidstelling' een gevaar voor de maatschappij zou opleveren, zoo blijft hij teiecht levenslang gevangen en zal hij ten slotte gaan beantwoordeo aan het beeld dat u schildert en een afgeleefde, afgestompte, gevaatlooze oude man worden. Voor hem zulten kunnen gelden de hiervoor door mij genoemde overwegingen, waardoor het beter wordt geacht hem rustig te laten blijven in het milieu, waarin hij nu een maal gewend is. Liedertafel-feesten. „Eind goed, al goed" schreven we vol vertrouwen in ons laatste nummer en deze goede hoop is wel vervuld. Zag het er al triestig uit toen de harmonie Zondagmorgen haar matinée begon, welwillend aangeboden aan de feestvierende vereeniging, de belang stelling was er niet veel minder om en ook de muzikanten lieten zich niet af schrikken hun beste peentje vooruit te zetten. En al spoedig klaarde het op en kon men genieten van het vele mooie, dat dit gezelschap in steeds stijgende mate weet te bieden .en dat wij voor zijne groote medewerking aan de feeste lijkheden gaarne hulde brengen. Bij schitterend weer begon de lieder tafel van den R.K. Gildenbond des avonds ten 6'/2 uur hare uitvoering op de Markt; ook thans groeide de be langstelling steeds aan en de muziek liefhebbers zullen met ons geconstateerd hebben, dat dit corps, klein maar krach tig, zeer veel goeds weet te geven ook dit gezelschap is sedert we het een vorig jaar hoorden, onder de ijverige leiding van den directeur, den heer Piet de Kort, die zijne mannen danig weet te bezielen, zeer vooruitgegaan. De liedertafel „Oefening en Vermaak" die daarna volgde, gaf hare nummers zoo als we dat van haar gewoon zijn, uit stekend in elk opzicht, zoodat het publiek zeer genoot van deze vocale uitvoeringen, die een waar genot opleverden bij dit prachtig stille weer. Het hoogtepunt dezer werkelijk hoogstaande concerten werd wel be reikt toen de beide corporaties gezame- lijk uitvoerden „Opwaarts" van Hol en „Domine salvam fac" van Giessen. Krachtig en schoon klonken die bijna 100 mannenstemmen, als een prachtig geheel in den heerlijken herfstavond, de uitvoering dezer twee mooie nummers viel in elk opzicht te roemen en maakte een diepen indruk. En thans kregen we, wat we wel den clou van den avond mogen noemen, het concert der zoo gunstig bekende harmonie Apollo van Kaatsheuvel. De goede herinnering die we aan haar be waard hadden, de roem die haar was vooruitgegaan, werkelijk alles werd door dit concert overtroffen. De duizenden die zich om de kiosk hadden geschaard zij hebben genoten van het vele mooie dat Apollo als harmonie-corps biedt. Wat moeten wij het meest roemen, de groote muzikaliteit, de zuiverheid en volheid van toon het meesleepende wat men er weet in te leggen wij zouden het niet durven zeggen, maar wel weten we dat deze uitvoering op zeer hoog peil stond en een groot muzikaal genot heeft geschonken. Laat dit als een algemeen oordeel gezegd worden, daar het ondoenlijk is elk nummer afzonder lijk te bespreken Het gezelschap heeft doen zien wat studie en ambitie ver mogen, terwijl wij in den directeur, den heer B. G. Bisselink waardeerden de werkelijk hooge muzikale opvatting en dito leiding; de begeestering die van hem uitgaat valt in het spel der exécutanten in menig opzicht terug te vinden. Het publiek was dan ook zeer enthu siast en gaf luide zijnen bijval te kennen en van tal van zijden sprak men de hoop uit dat Apollo eens spoedig moge terugkeeren. Wij vernamen dat dit moge lijk dezen winter in de zaal 't geval zal zijn. Maandagavond had de officieele slui ting der feestelijkheden plaats met aan bieding van een groot concert aan de honoraire leden en hunne dames door „Oefening en Vermaak" zelf. Als solisten waren daarvoor geëngageerd mej. A. Savelli, sopraan, de heer L. van Tulder, tenor, terwijl de heer G. Gerritsen het accompagnement op zich nam. Waar we deze namen hier noemen, we te hooren kregen de bekroonde quartetten van „Speranza", de liedertafel haar beste nummers gaf, de huldiging der jubileerende vereeniging door „Waalwijks Belang" en andere ver- eenigingen plaats had, behoeven we niet te zeggen, dat het in velerlei op zicht een belangrijke en gedenkwaardige avond was Een groot en uitgelezen publiek vulde de zaal en kwam genieten van 't mooie programma, maar wilde tevens daarmee van zijne belangstelling in het jubileum van „Oefening en Vermaak" doen blijken. De beide solisten hebben het publiek verrukt in hun prachtige nummers door hun prachtvol geluid, hun groote muzi kaliteit, hun bijzondere techniek. Vooral kwam dit bij mej. Savelli uit in „Aimons" van Rotoli, en bij den heer van Tulder in de Graalscene uit „Lohengrin". Aan het applaus van het publiek scheen dan ook geen einde te komen. Het enthou siasme steeg ten top na het duo uit „Carmen" door deze beide artisten die op de eerste plaats met den hoogst-begaafden accompagnateur, heb ben bijgedragen tot het welslagen van dezen feestavond. De woorden van lof hun later door den voorzitter toe gezwaaid, waren dan ook dubbel ver diend. Het Dubbel Gemengd Kwartet „Spe ranza" vergastte ons op de beide con coursnummers „Serenade van een Lands knecht" van Orlando di Lasso" en „Flieflodderke" van P. G. P. J. Wierts, waarmede het den eersten prijs onder zware concurrentie, had behaald. Wij hebben deze reeds vroeger besproken en kunnen volstaan met te zeggen dat ze ook thans weer op hoogstverdienste- lijke wijze werden gezongen, tot eer van de leden en niet minder van den directeur den heer Sars en tot groot genot voor de toehoorders. Ook de Liedertafel zelf gaf met 't Gemengd Koor hare beste nummers, die bewezen dat hier de hooge jaren den groei en bloei, het toenemen in kracht en jeugdigen ijver niet tegenhouden. Voor dat pauze werd gehouden betrad de heer Ph. Timmermans, voor zittervan „WaalwijksBelang" het podium om „Oefening en Vermaak," namens „Waalwijks Belang" en geheel Waal wijk te huldigen. „Waalwijks Belang" heeft gemeend, zoo zegt spr. o.m. dat het haren plicht was een gezelschap te huldigen, dat in de zestig jaren van zijn bestaan, zooveel verdiensten heeft gehad voor het muzikale leven in onze plaats en dat op zoo bijzondere wijze den naam van Waalwijk in binnen- en buitenland heeft hooggehouden. Hij brengt een eerbiedige hulde aan de nagedachtenis der oprichters, de heeren A. van der Heijden, Antoon en Louis Hurkmans en J. van Bladel, aan die der fameuse krachten de heeren Frie van lersel, baryton en Corn, de Cortie, tenor. Speciaal wendt hij zich tot den oud-directeur, den heer Frans de Cortie, in de zaal tegenwoordig, wiens groote verdiensten voor „O.enV.", hij in tref fende woorden schildert, waarvoor hij hem hartelijk hulde brengt, en waarbij het publiek zich geestdriftig aansluit Hij memoreertvervolgens verschillende belangrijke feiten uit de geschiedenis der Liedertafel om ten slotte den huidigen directeur, den heer Jac. Sars naar waarde lof te brengen en met hem de geheele vereeniging, die hij hartelijk feliciteert met deze gewichtige ge beurtenis, als de vereeniging van Waal wijk, die voor de beoefening en waardee ring der kunst, voor de moreele ver heffing des volks door haren bescha- venden invloed, de"grootste verdiensten heeft gehad. Ten slotte richt hij zich speciaal tot den voorzitter, den heer A. C. van der Heijden, de spil der ver eeniging, de man waar alles om draait Hij spreekt de hoop uit dat hij met den huidigen verdienstelijken directeur, nog vele jaren zal willen zijn voor de vereeniging, wat hij nu is en dat hij dan getuige moge zijn van den voort- durenden groei en bloei van „O. en V. Dat het publiek bij deze hulde aan den niet te evenaren voorzitter, in spon taan applaus uitbarstte, behoeft niet gezegd. Dan bood de heerTimmermansnamens Waalwijks Belang een prachtig bouquet aan den directeur en aan de vereeniging een koornummer nl.„Ein Nacht auf dem Meere" aan. De heer Jan van Riel, feliciteerde daarna de vereeniging namens de Waal- wijksche Gemengde Zangvereeniging en offreerde den directeur een lauwerkrans. Voor het eindigen der uitvoering be tuigde de Voorzitter, de heer A. C. van der Heijden aan den heer Timmermans en Waalwijks Belang den hartelijken dank der vereeniging voor de zeer sym pathieke en treffende woorden en de openlijke huldiging met aanbieding der bloemen en passend 't geschenk. Hij gaf de verzekering dat deze hulde, dit bewijs van sympathie van Waalwijk zeer op prijs werd gesteld en dat het voor allen een spoorslag zijn zou om steeds op dezen weg voort te schrijden. Hij bracht eveneens dank aan den heer van Riel en aan de Waalwijksche Gemengde Zangvereeniging, aan de solisten van den avond, wier kunstprestaties hij in kernachtige woorden schetste, voorts feliciteerde hij het zegevierende kwartet „Speranza" en bracht dank aan allen, die op eenige wijze hadden bijgedragen tot het welslagen der feestelijkheden. Hij besloot met de volgende woorden uit den feestgids: „Als straks de laatste juichtonen weg gestorven zullen zijn, zal inen niet voor niemendal gejubeld hebben. Integendeel: de vriendschapsbanden zoowel tusschen individuen als corporatiën zullen nauwer aangehaald blijken, de belangstelling in elkanders leven en streven opnieuw gewekt en verlevendigd, de vlijt en ambitie geprikkeld, 't bewustzijn in eigen kennen en kunnen" verhoogdwelke resultaten slechts ten goede kunnen komen aan den bloei der nooit volprezen toonkunst in het algemeen, en aan den vooruitgang der haar beoefenende ge zelschappen in het bijzonder." En hiermede waren de schitterend geslaagde feesten, die bij eenieder de aangenaamste herinnering zulten achter laten, afgeloopen. Bij de feestelijkheden der Llcdei- tafel hebben wij met genoegen kunnen constateeren, hoe het publiek van Waal wijk en Omgeving is gesteld op open- bate muziekuitvoeringen. Duizenden stonden vol aandacht rondom de kiosk geschaard, als harmonie of liedertafcl hun nummers gaven en 't volk deden ge nieten van hun kuost-ultingen. Wtj hebben en velen met ons, fevec9 bij deze en andere gelegenheden ge- constateetd een zeer groot gemis ln onze gemeente, n.l. het bezit van een goede kiosk. Bij Koalnglnoefeesten, bij elke andere gelegeobeld moet eete nood-kiosk of placcher worden opgeslagen, dat kost veel geld en 'c Is gewoon een schande voor de plaats. Welnu daD, wij hebben 't plan opge vat een poging te wagen om te voorzien in deze groote behoefte, nl. door het openen van eene inschrijving voor dit doel in ons blad een poging zeggen wij, want wij weten dat een fl nk bedrag zal noodlg zijn, maar met algemeene medewerk!jg zal dit tcbereikenzljn. Wij hopen dat velen spoedig zullen bij dragen, opdat Waalwijk daardoor 'i volgende jaar zal kunnen genieten van openbare ln&t umentale en vocale con certen. Hoe die kiosk er uit zal zien en v rdere zaken, is Iets van latere zorg. Het ligt in onze bedoeling dc op brengst der inschrijving ter gelegener- tijd over te dragen aan »Waalwijks Belang» en aan deze vereeniging te verzoeken verdere maatregelen voor planoen en daarstelling met bek vamen spoed le willen nemen. En hiermede bevelen wij de inschrij ving in deD steun van alle ingezetenen. Indertijd zijn door den heer B. Tim mermans- Verschure reeds pogingen aan gewend om aan W. B. eene kiosk aan te bieden ter gelegenheid van haar 1272 jarig bestaan. Door omstandigheden kon toen dit plan geen voortgang hebben. Het toen ingezamelde bedrag is echter te onzer beschikking gesteld voor onze inschrijving, die 't zelfde doel beoogt, wat we natuurlijk dankbaar aanvaarden. INSCHRIJVING KIOSK: Van vroegere bijdragen f 175.—. Redactie van ons blad f 10. Maandag hield de Hanze, afd. Waalwijk-Besoijen, ia de achterzaal van het café van deD heer A van Vugh', eene algemeene ve'gadcrlng. Besloten werd bionenkort eene ver- gaderiog te houder, waa»ln de ver schillende belas logen, den middenstand zoo zeer drukkend, zullen wo*den be sproken en uiteengezet. Op dc vergadering van a.s. Don derdag 30 dezer door den R. K. O. B., afd. Waalwijk-Heusden, zal de heer H. van Lieropt uit Vught eene lezing houden over >Foersters leer en hare beteekenis*. De Postduiven-Vereeniglng «de Ordonnans hield Zondag j.l. een wed vlucht met jonge duiven van uit Vlissingen, aankomst als volgt: uur mfn. see. le prijs G. Kleijbcrg 11 31 38 2e M. de Volter 11 34 12 35 G. Kleijberg 11 34 57 4'. idem 11 34 57 5e M. Vugts 11 35 40 6; H. Henscn 11 35 44 7a v. d Feu oen 11 36 17'/« 8e M. de Volter 11 36 55 9o idem 11 37 5 10e G. v. d. Pennen 11 38 33'/2 11e G. Brekelmaos 11 39 37'/2 12e idem 11 39 37"/» De fa. Vincent Hoffmans Zonen, Chemische fabrieken alhier, heeft de generaal-vertegenwoordiging op zich ge nomen voor Holland en België, van de bekende Duitsche fabrieken van Schoen machines, n.l. Adrian Buch Oberursel, Maier en Remshardt, Heilbronn en J Sandt Pirmasens. Ten gerieve der clientèle zal een vol ledige installatie van schoenmachines alhier worden opgesteld, die ook in werking kunnen worden gesteld eene permanente tentoonstelling dus van een volledige fabriek met de allernieuwste machines op dit gebied, hetgeen voor de koopers natuurlijk van groot belang geacht kan worden. Door eenige heeren uit Rotterdam in gezelschap van twee jagers uit Waal wijk werden een dezer dagen op hun jacht onder Almkerk niet minder dan 57 stuks fazanten en 3 hazen geschoten. Uit het krankzinnigengesticht Reinier van Arkel te 's Bosch is een verpleegde een beruchte kerkdief ontsnapt. De ontsnapte heeft hier 4 jaar geleden ln de kerk de bus gelicht en houdt zich vermoedelijk in de omgeving van onze gemeente schuil. Vrijdag heeft hij nog een offerblok in de kerk te Berkdijk gelicht. Maandag had de motorrijder de heer J. V. alhier, het ongeluk op den Capelschen dijk, doordat zijn zijspan- wagen plotseling los raakte, tegen een boom te rijden. Wonder genoeg kreeg hij slechts eenige lichte verwon dingen. De motor echter werd vrij ernstig beschadigd. Hedenmorgen had ten raadhuize alhier eene vergadering plaats van de gemeentebesturen van Waalwijk, Be- soijen en Baardwijk ter bespreking van de vereeniging dier gemeenten. BAARDWIJK. Onder groote belangstel ling zijn Zondag de gymnastiek- en athle- tiek-wedstrijden gehouden der R. K. Gym- nastiekvereeniging „Kunst en Kracht" al hier en laten wij hier aanstonds aan toe voegen dat zij een groot succes voor deze vereeniging zijn geweest. Het programma j werd keurig en vlot afgewerkt. De rege ling liet werkelijk niets te wenschen over en- van die lange pauzen tusschen de ver schillende nummers die in dergelijke wed strijden haast altijd voorkomen was niets te hespeuren. Het eene nummer was niet afgewerkt of het volgende was men reeds begonnen, terwijl zelfs onder enkele lan gere, min of meer eentonige nummers ter afwisseling de wedstrijden der kleineren- afdeeling plaats hadden. Het talrijk pu bliek was "dan ook ten zeerste voldaan wat herhaaldelijk door applaus tot uiting kwam. Het bestuur van „Kunst en Kracht" dat deze wedstrijden heeft georganiseerd, kan zeker met genoegen op dezen dag terug zien. De resultaten welke met deze wed strijden zijn bereikt kunnen voorzeker prachtig genoemd worden en getuigen wel het beste hoe door de leden dezer jonge vereeniging reeds is getraind, hoewel zij nog zoo kort over een oefenterrein kan beschikken. Aan de Jury, bestaande uit de heeren H. Fooij, Jan Klerx, Corn. Pullens en W. van der Mee komt voorzeker ook wel een woord van lof toe voor de werkelijk uitne mende wijze waarop zij zich van haar zoo moeilijke laak heeft gekweten. Zij was ge heel één en beslist in haar optreden en hare beslisingen en het is wel voor een groot deel dok aan haar te danken dat er gedurende den geheelen wedstrijd zoo'n goeden toon onder de deelnemers heeft geheersoht en er geen enkel ontevreden -woord gehoord is. Laten we thans overgaan tot in het kort den loop van dezen middag te bespreken. Reeds tegen half vier had zich een flin ke menigte voor het gemeentehuis verza meld van waar uit de vereeniging hare wandeling door de gemeente aanving, op geluisterd door de Harmonie der Jongens congregatie te Drunen. Hoewel het weer zich even te voren zeer slecht liet aanzien, klaarde het tegen dien tijd op en bleef het verdei' den geheelen middag goed. Begrijpelijkerwijze bracht deze wande ling een hoop volk op de heen en toen men dan ook te circa half vijf op het terrein arriveerde, stond dra een groote menigte langs het veld. Jammer dat de vereeniging nog niet over de benoodigde gelden had kunnen beschikken om een afsluiting te stellen, die de verrichtingen vanaf de Steeg onzichtbaar zou maken. Nu waren er nog velen die liever op een afstand gratis de wedstrijden gadesloegen dan door een klein entrée de vereeniging eenigszins in de kosten tegemoet te ko men. Het zou ons te ver voeren wanneer wij hier over ieder nummer eene beschou wing lieten volgen. Het zij genoeg te ver melden, dat alle nummers de vrije- en orde-oefeningen, de verplichte oefeningen, zoowel als de wedstrijden, keurig wer den uitgevierd, wel een bewijs hoe door de leden van „K. en K." onder leiding van hun volijverigen voorzitter en leider den heer M. Versteijnen is geoefend, Ook de verrichtingen der jongeren-af- deeling onder leicling van den heer Jan sen te Drunen gaven blijk van voortdu rende oefening en oogstten ook veel bij val. De jury heeft vaak voor moeilijke be slissingen gestaan. De uitslagen van de wedstrijden van „Kunst en Kracht" zijn als volgt: Rek- en brugwerken le prijs [.Ver hoeven met 35 punten. 2e prijs G. Ver hoeven met 33 punten. 100 Meter hardloopenle prijs G. De Echo vai het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5