Eerste Blad. Markode Bandiet „NOORD-BRABAND"! WAALWIJK Dit nummer bestaat nit DRIE bladen. BUITENLAND FEUILLETOh enieenteraad. Maatschappij van Verzekering op het Leven. NUMMER 79 EATERDAG 2 OCTOBER 1920 Wooosdag-ea Zaterdagavond- 7) Opgericht 1843. Verzekerd Kapitaal Reserve 21.456.813.- 2.913.587.- Waar de lezerskring van on8 blad zich met den dag uitbreidt, krijgen advertenties in ons blad voortdurend meer waarde. 9 43e JAARGANG. Dit blad verschijnt Abonnementsprijs per 3 maand" Franco p. post door het geheele rijk f 1,40. Brieven, Ingebonden stukken, gelden franco te eenden aan den Uitgever. W. MO VAN HUI ZUIDEN, Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwfjksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Telegr.-Adre»ECHO der nog een rekening is ingekomen van de heeren A. v. d. Pluipm, J. Leemans en O» DUSSEN. Openbare vergadering van den raad de zer gemeente op Woensdag '29 September des middags ten 3 unr. Voorzitter Edelachtb. Heer Snijders. Ongeveer 3.10 opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heeren v. d. Kop pel, A. H. van Honsewijk en v. d. Pluijm. De notulen der vorige vergadering wor den na voorlezing onveranderd goedge keurd en vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring kohier Hoofd. Omslag. b. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit om hot presentiegeld voor de leden van den raad vast te stellen op f 3.— per vergadering. c. Schrijven van den Commissaris dei- Koningin waarin deze de raededeeling doet dat benoemd is tot lid van de Gezond heidscommissie de heer Rietra te Dussen zulks ter voorziening in de vacature ont staan door het overlijden van den lieer van Son te Waspik. De heer van der Pluijm verheugt zich dat ook onze gemeente in aanmerking is gekomen. De voorzitter beaamt zulks en hoopt dat thans in de watervoorziening spoedig zal worden voorzien. De Voorzitter doet vervolgens mededee- ling dat ingevolge de wet een plaatsver vangend burgemeester moet worden aan gewezen. Benoemd wordt de heer van Steen en bij diens afwezigheid de heer A. van Honse wijk. Zijn deze beide heeren ook afwezig dan zal optreden de heer L. v. d. Pluijm zijnde het oudste gemeenteraadslid. De voorzitter deelt mede dat van het Comité der lokaalspoorwegen de notulen zijn ingekomen van eene gehouden verga dering. Daar deze reeds in de verschillende cou ranten heeft gestaan wordt voorlezing overbodig geacht. De heer L. v. d. Pluijm vraagt of er niets naders bekend is van de overbrug ging der Maas aan het Keizersveer. De Voorzitter zegt dat in de notulen daarvan weinig wordt medegedeeld doch hij kan de mededeeling doen dat men zich daarmede nog steeds bezig houdt. Schrijven van den Commissaris der Ko ningin houdende het verzoek aan de Po litieschool te Hilversum alsnog eene sub sidie te willen verleenen. De Voorzitter wijst op het nut van een goed georganiseerd politiecorps en stelt voor een subsidie van f 20 te verleenen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Vervolgens deelt de voorzitter nog me de dat voor het stembureau van den pol- van „Do. Echo van het Zuiden". door Louis Boussenard. EERSTE DEEL. Te vuur en te zwaard. II. BLOED ROEPT BLOED. Ja!jij hebt het goed voor, Jo annes!gij zijt onze aanvoerder.. Be veelwij gehoorzamen u tot in den dood! Wij hebben geen tijd te verliezen, vriendenhardop!aan 't werk!.. graven wij een loopgracht, beginnende in tl(?n Put't Werk zal goed vooruitgaan. Ik eisch voor mij de eer op den eersten houweelslag te mogen geven. Neen! niet gij!onderbreekt Mi chel. Gij zijt het brein dat richtgij moet waken, orders geven., wij volbren gen de werktaak! ^ij is hard, die taak! Och! twaalf tot vijftien uren en dan zijn onze vrouwen en dochters \erlostDe bandieten getuchtigd dan is het land vrij. Goed gesproken, Michel en aan den arbeid. Ondertusschen bereidt ook Marko 't uit voeren van zijn plan voor. 't Was iets zon derlings, iets eigenaardigs, dit plan. 'Jij zet zijn tarbuch af, zijn roode vil- f 60 van een vorig dienstjaar evenals een van van der Pluijm betreffende de leve ring van steenkolen aan de school voor een bedrag van f 10. Wordt besloten deze bedragen alsnog over dit dienstjaar uit te betalen. De Voorzitter zegt dat indertijd besloten is aan de politie steeds het bedrag terug te vergoeden van de belasting Hoofdei. Omslag. Nu de tractementen zoo goed zijn geworden stelt hij voor dit in de toekomst niet meer te doen. Van den wachtmeester der Kon. Marechaussee is nu nog een nota ingekomen van f 10. Middelkoop. Nu het traetement van de zen ambtenaar is geklommen tot f 3*200 is het dwaas de belasting terug te geven en ik zou het daarom voortaan ook niet meer doen. Ze kunnen het nu zelf goed betalen. Voorzitter: Zoo hebben Burg. en Weth. er ook over gedacht. Wordt met algemeene stemmen besloten het besluit in te trekken en geen vergoe ding meer te geven. Svhrijven van den heer A. H. van Iersel ambtenaar ter secretarie, houdende het verzoek zijn salaris te willen verhoogen. Adressant wijst er op dat hij op vele kantoren is werkzaam geweest en der halve over veel routine beschikt, wat de gemeente administratie ten goede komt. Voorts wijst hij er op dat de eerste de beste werkman meer dan eens zooveel ver- verdient dan hij. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. dit schrijven hebben besproken en voor stellen om zijn dienstjaren elders op kan- tore^ doorgebracht, mede te laten tellen. Kan de raad daartoe besluiten, dan komt hij op een salaris van f 900 plus f 100 om dat hij de dertig jaar is gepasseerd. Gaarne erkent de Voorzitter dat dit sa laris nog niet van zoo'n beteekenis is, doch uit het oog mag niet worden verloren dat adressant geen volslagen gemeente ambtenaar is. Wel heeft hij routine in kantoor-werkzaamheden doch gemeente ambtenaar is hij niet direct. Adressant vraagt om het drie-kwart stel sel hier in te voeren dooh dit is alleen voor gediplomeerde ambtenaren en aange zien men hier ter plaatse daarmede nog niet behoeft te werken acht hij invoering daarom ook niet noodig. De heer van Honsewijk merkt op dat het ook een gevaarlijk precedent stellen is. Met algemeene stemmen wordt daarna het -voorstel van Burg. en Weth. aange nomen. 2. Aanbieding gemeente-rekening. De rekening sluit met een bedrag aan ontvangsten van f 80.983.58, aan uitgaven van f 77.116.67 zoodat er een batig saldo is van f 3866.90. De heer Leemans zegt dat er veel is be taald aan toeslag op meel wat jammer mag worden genoemd wijl er veel te veel mede is geknoeid. De Voorzitter merkt op dat daaromtrent wel aan Z. Excell. den Minister is geschre ven, doch het tot heden nog wet is zoodat hij geen vrijheid kan vinden, deze bepa lingen niet na te komen. Wordt besloten de rekening in handen te stellen van een commissie bestaande uit ten Turksche muts en slaat ze plat op de tafel. Dan rukt hij den dolk los welke het oor van den armen Gregorio op het ta felblad gespijkerd houdt. Met dit tuig, welk vlijmt gelijk een scheermes, snijdt hij een kringvormigen band van de muts, ongeveer twee duim breed. Hij heeft alzoo een soort halsband, zeer veerkrachtig en sterk. Hij zet de verminkte muts terug op zijn verwilderden haarbos en roept: Hadj! Het luipaard dat met half gesloten oogen ligt te sluimeren 't is oververza digd hoort te midden van het rumoer zijn naam noemen met schril keelgeluid, gelijk het sissen eener woedende slang. Het rekt zich, nadert en legt zijn grooten kop op de knieën zijns meesters. Marko krauwt hem streelende in den nek, en doet zachtjes den viltenband om zijnen hals. Dan schettert hij hem toe: Mathisevo!Mathisevo!hebt ge goed verstaan: Mathisevo! Als heeft het dier de beteekenis ver staan van dit woord, het begint te loeien, met zijn staart te slaan en ongeduldig te trappelen. Marko wijst met zijnen vinger naar een venster en herhaalt een laatsten keer: Mathisevo! Dan fluit hij schril en klokt met de tong. Het luipaard neemt zijnen loop en met een enkelen sprong staat het te midden der binnenplaats. Met een tweeden sprong ge raakt over den akellgen hoop paarden- lijken Een carabijnschot knalt, gevolgd van razend grollen. Joannes heeft het schot gelost. Het luipaard springt een derde maal en verdwijnt. Marko glimlacht wreed-spottende; zijn grijze oogen staren vreeselijk om hem van Krimpen. 3. Aanbieding geme&Uebegrooting. De ontvangsten en uitgaven zijn ge raamd op f 61.314.40. De Voorzitter merkt op, dat bij deze be grooting geen rekening is gehouden met distributie-uitgaven. Wel zijn de overige posten flink geraamd. Do Hoofd. Omslag zal opbrengen ongeveer f 30.000 Ook betreffende het onderwijs kan niets met zekerheid worden gezegd. Zeker is 't dat daar eene wijziging in komt. Echter zal dit zich later wel van zelf regelen. Wordt besloten de begrooting ter onder zoek in handen te stellen van de heeren H. vander Pluijm, Leemans en van Krim pen, 4. Benoeming Ccmmissie H. O.. Benoemd worden de heeren v. d. Kop. pel, van Steen en Middelkoop. 5. Vaststelling verordening gebruik van lijkwagen. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. een en ander hebben nagegaan en tot de conclusie zijn gekomen dat het tarief moét zijn: Voor den lijkwagen bespannen met twee paarden f 25 en met een paard f 15. Voor het dekkleed zal f 5 in de eerste klas meer worden gerekend, voor de tweede klas f 3. De heer van Krimpen meent dat overal het dekkleed in de prijzen is begrepen. Hij heeft nooit anders een lijkwagen ge zien dan met de paarden met een kleed omhangen. De Voorzitter zegt dat er een tarief moet worden vastgesteld. Later zal worden aanbesteed liet vervoeren. De heer van Krimpen zou juist met het vaststellen van het tarief willen wachten tot dat de aanbesteding heeft plaats gehad vanhet vervoer. Men kan dan beter een ta rief ontwerpen. De Voorzitter is van meening dat zulks moeilijk zal gaan. Nu zal men dit jaar eens zooveel en een volgend jaar weer zooveel voor het vervoer moeten geven. Leemans. Is men niet verplicht om van de lijkwagen gebruik te maken. Van Drunen. Neen, als men loopt niet, doch wel als wordt gereden. Middelkoop. Ik geloof niet dat er veel zijn die geen gebruik zullen maken van den wagen. Onlangs s^rak ik nog een ar beider en zei me: Ik geef liever mijn laat ste f 25 die ik heb weg om mijn vader of moeder bij sterven door de lijkwagen te laten wegbrengen, dan ze weg te laten sjouwen op een wijze als tot heden is ge daan. De heer van Krimpen is deze meening Prijs der Advertentiën 20 ceot por regel minimum f 1.50 Reclame» 30 cent per regel. ook toegedaan. Nu wordt er reeds heel veel gebruik van gemaakt en komt er expres een wagen uit Capelle waar men f 30.voor moet betalen. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van Burg. en Weth. aangeno men. 6. Uitloting geldleeningen. Wordt uitgeloot van de geldleening gr. f 10.000 de aandeelen groot f 500 in de nos. 18. 14, 16 en 5. -Van de geldleening groot f 6000 een aan deel van f 500 no. 3. Van de geklleening groot f 85.000 twee aandeelen van 1' 500 en wel de nos. 17 en 42. De lieer A. v. d. Pluijm informeert bij de rondvraag of omtrent de watervoorzie ning niets naders bekend is. De Voorzitter zegt dat op de Staatsbe- grooting f 40.000 daarvoor is uitgetrokken. Verder is er niets naders van te zeggen. A. v. d. Pluijm. Hoe hoog was de be grooting. Voorzitter, f 50.000. Het Rijk komt er voor 80 pet. in ten goede tot een maximum bedrag van f 40.000. Van Drunen. Is er een vast plan. Voorzitter. Ja, bestek en teekening zijn reeds, gemaakt. Het is een kwestie die afgehandeld is en alleen nog maar op af doening wacht. Als de gemeente maar f 10.000 wil geven dan komt het er al doch in een vorige vergadering is besloten om daartoe nog niet over te gaan met het oog op den toestand der financieën L. v. d. Pluijm. Is er nog geen sprake van een brug. Voorzitter. Men is nog bezig met het treffen van voorbereidende werkzaamhe den. Dat alles heeft zooveel in en gaat ook niet gemakkelijk. Het zal m. i. dan ook nog wel een jaar of twee of drie duren vooraleer men een brug zal hebben. Niets meer aan de orde zijnde en nie mand meer het woord verlangend, sluit de voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in geheim comité. Uit verschillende plaatsen In Ierland komen nog be'lchten van wraaknemingen door de politie op de Sinn-Felner». De schadete Trim aangericht moet Inderdaad zeer aanzienlijk zijn. In Galway werden op de muren biljetten aangeplakt, waarin gedreigd werd, dat voor Iedere woning van een loyalist, welke vernield werd, een huls van een Slnn-Feiner vernield zou worden. Uit Londen wordt gemeld, dat het heen en langzaam mompelt hij: De lomperd heeft zijn doel gemist! Binnen twaalf, ten langste vijftien uren, zijn ze hier!en dan neem ik weer wraak En van die weerwraak zal nog lang ge sproken worden! III. ONMENSCHEN. Het plan van Joannes is zeer eenvoudig. Hij wil een onderaarclschen weg graven tot onder de groote kamer waar Marko en zijne bandieten zich bevinden, de beulen en hunne slachtoffers. Het werk schijnt niet moeilijk. Maar zal men den tijd hebben? Voortgezweept dooi de onrust nopens het lot hunner dierbaren \atten de boeren met koortsachtigen drift den arbeid aan. Joannes heeft gezegd: De put!Laat ons beginnen te graven in den put. 't Is een zeer breede, ronde holte, hebbende wel drie meter mid dellijn. Ze ligt onder de loods en is langs binnen met grof metselwerk bezet. Die kuil is omtrent acht meter diep. Een koord is in een ijzeren katrol geschoord, welke hangt aan eenen keper der loods. Aan ieder uiteinde van het touw is een houten emmer gehecht, dienende om water boven te halen. Om het werk tot een goed einde te bren gen, dient er in stilte gearbeid, zonder de aandacht der bandieten gaande te maken. Bovendien moet er gewaakt dat zij niet uitbreken. Ik zal waken, zei Joannes, en wee hem die zijn neus buiten durft te steken. En gij, Michel, kunt gij met een cara- bijn omgaan? Tamelijk wel, gij zult het zien! Goed; met ons beiden maken wij het voetvolk uit. Gij, Panitza, zijt de aanvoer der der gravers. Een flinke jongen, twintig jaar oud, kloek gebouwd, gespierd, met vinnige en openhartige oogen, treedt vooruit: 't Is wel Joannes, ik aanvaard het hoofdmanschap. En als dusdanig wil ik de eerste zijn die aan het werk gaat. Hij neemt een houweel, daalt in een der emmers naar beneden in den put, terwijl twee andere mannen de koord vasthouden. Opgepast!vierenzachtjes aanhalt! Drie meter onder de opening houdt de graver stil. Met de punt van zijn houweel maakt hij de steenen van den wand los; met een akelig „plof!" vallen zij in het water. Na korten tijd heeft hij een opening verkregen welke den vorm heeft eener nis. Hij verlaat den emmer, neemt vasten voet in de nis, het begin der loopgracht. Hij hakt maar aarde uit, gewonnen, verlo ren. De uitgehaalde grond komt terecht in het diepe water en dat geplof en klotsen maakt veel gedruisch. Joannes verlaat een oogenblik zijn wachtpost, buigt zich over den putrand en vraagt met ingehouden stem: Wat komt ge tegen?.. Steenen?.... turf?aarde? Zavel! antwoordt Panitza vroolijk; 't gaat er door als boter. Ja maar opgepast voor de inzakkin gen. We moeten den gang schoren met stukken van deuren, planken, duigen van tonnen, vloeren van wagentjes... met alle hout dat maar bij de hand is. Wel verstaan! Zijt ge vermoeid, dan neemt een ander uwe taak over. optreden der politie tegen verschillende dorpen om wraak te nemen over ver moorde polltle-ambtenaren door de Brlt- sche regeering ten zeerste wordt afge keurd en dat deze drastische maatregelen beraamt om een herhaling van dergelijke gebeurtenissen te voorkomen. Door dit bericht worden de beschuldigingen der Sinn-Felners ontzenuwd, dat de regeering betrokken Is bij de wraaknemingen der politie. Volgens de >Dally Mail* moet er tc Londen een Sinc-Foln-complot bestaan waarvan het departement van blnneu- landsche zaken volkomen op de hoogte is. Eenige leiders er v n zijn bekend. In verband hiermede worden den laatsten tijd sterke afdeellngen politie in de buurt van de Brixton-gevangenis, waar de burgemeester van Cork opgesloten Is, gereed gehouden. In Belfast Is het Maandagavond weer tot een gevecht gekomen tusschen arbei ders van een scheepswerf en Slnc-Fel- ners. Men wierp met steenen en schoot met revolvers, met het gevolg, dat 20 personen gewond werden. Er zijn mili taire versterkingen in de stad aangeko men. Door de straten rijden gepantserde au'o's. Zaterdagavond Is te Dublin door de militairen het gebouw van de St. An drew's Catholic Club doorzocht. De sol daten braken zelfs hlsr en daar de vloeren open. Het doel van het onderzoek was het opsporen van Charles Murphy, den j secretatls van de Club. Hij wa9 echter j niet aanwezig. Zijn bi oer werd gevangen genomen. Op het geheele noordelijke front zetten de bolsjewlkl hun terugtocht voort. De Poolsche ruiterij was Zondag al te Radoen bij Llda (ten Zuiden van Wilna) aangekomeD. Tegelijkertijd drijven de opgestane Ockralners in Podollë (ten Oosten van Galiclë en ten Noorden van Bessarabië) de roode legers voer zich uit en behalen Wrangei's troepen aan den Dnjepr nieuwe voordeelen. Als het zoo doorgaat, komt er verbinding tus schen het Pool9ch-Oekralnsche front en dat van Wrangol. In I'odolië was de aftocht van de bolsjewlkl weer zoo snel, dat het centrum van de Oekralners de aanraking met den vijand verloor. De prijsdaling van de handelswaren in Amerika Is het onderwerp van den dag. Meerdete textielfabrieken kondigen een prijsdaling van dertig tot veertig procent aan. Pabrikanten van dure auto's wenschen hun bestelling van grondstoffen in te trekken, teneinde door beperkten aanmaak de prijzen hoog te houden, hetgeen echter niet wel mogelijk wordt geacht Naar men weet is de groote Ford-fabtiek kort geleden tot de prijzen van vóór den oorlog teruggekeerd. De secretaris voor Haodel voorspelde een verdere prijsdaling en verwachtte daar door een toenemende vraag. Stil, maar onverpoosd wordt er doorge werkt. Het uitgedolven zand wordt nog al tijd in den put gelost, welks bodem hooger komt naarmate de gang in lengte toe neemt. Reeds kunnen verscheidene mannen er tegelijkertijd in werken. De een steekt het zand af met de spade, anderen dragen liet in kuipen naar den put, nog anderen schoren zoo goed ze kunnen met planken en kepers. Intusschen gaat de tijd in angstige span ning voorbij. Van binnen het huis wordt niets vernomen, 't Is of men twintig mijlen verwijderd is van de zaal waar Marko met zijn bandieten gelijk roofdieren op loer liggen. Het luipaard is niet weergekeerd. De gevangen vrouwen en meisjes verroeren zich niet. Ze schijnen gelaten in haar lot en leggen veel waardigheid aan den dag. Ni- kea, ontwapend, beproeft geen tegenweer meer. Zij zit neergehurkt hij haren vader en omringt hem met zorgen; zij fluistert hem troost in en zet hem aan tot geduld. Van beide kanten houdt men elkander tersluiks in 't oog. Niemand vermoedt wat er hij den tegenstander omgaat, doch ieder ziet in den strak gespannen toestand een ontknooping tegemoet, en dat er iets ver schrikkelijks gebeuren gaat. De onderaardsche gang is gegraven. Ondanks honger, dorst en vermoeienis, iiehben de gravers zich geen oogenblik rust gegund. De gang loopt door tot on der de zaal, waar desnoods tweehonderd I ersonen zouden kunnen plaats vinden. Iets buitengewoons: zij hebben vervol gens omtrent 't middenpunt van den vloer een wijden kring uitgehold. Zes stuthou- ten schoren den vloer. ..(Wordt. yervoJffd/t

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1