Derde Blad. SPORT. Voor de jacht Chevrolet Touring Car, Provinciaal Nieuws Garage KNEGTEL, Praktisch en betrouw baar vervoermiddel geheel compleet slechts f 3950 NUMMER 79 ZATERDAG 2 OCTOBER 1920 43a JAARGANG. Dit blad verschijnt Woensdag-en Zaterdagavond- Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,25 Franco p. post door het geheele rijk f 1,40. Brieven. Ingezonden stukken, gelden en*., franco te zenden aan den Uitgever. Telef. 38. WAALWIJKSCHK EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Teleer.-AdresECHO. Men verzoekt ons opname van het volgende RK. Sportbonden en onze Patronaten IT. Dit welgemeende vervolg moge een even gunstig onthaal vinden als zijn voorgan ger. Veel instemmingen en van verschil lende kanten gewerden mij. Den zenders mijn hartelijken dank voor hun sympathie betuigingen. De kranten meldden ons dezer dagen, dat de regeering haar reeds-lang-hekende plan wil gaan volvoeren: In aansluiting en met medewerking der bestaande sportbon den geheel de jongelingschap boven 15 jaar te verplichten deel te nemen aan de lichaamsoefeningen en de lichaamsontwik keling. Hieruit blijkt voor de patronaten dus de dure plicht onverwijld de gymnastiek in hun program op te nemen. Het mag bekend geacht worden, dat de regeering de z.g. rijkscursussen subsidi eert. D. i. wanneer vóór 1 October een 24 jongelui onder 20 jaar les ontvangen van een diplomahouder of van een bezitter van akte S., geeft zij den directeur een vergoe ding van f 150, welke vergoeding waar schijnlijk vermeerderd zal worden tot f 200.—. Doch nu komt voor West-Brabant het groole gebrek aan geschikte leerkrachten. De onderwijzers wilden over 't algemeen dezen graad niet behalen. Zoodat in West- Brabant slechts een klein tiental voor ons geschikte leerkrachten disponibel zijn. En lieze leerkrachten zijn over het algemeen reeds overladen met werk en cursussen, dat het uitermate moeilijk zal blijken hen voor onze patronaten te engageeren. Deze moeilijkheid dwong de technische commissie van onzen West-Brabantschen gymnastiekbond tot maatregelen waardoor wij onze patronaten-gymnastiekclubs vol doende zouden kunnen helpen. De technische commissie, bestaande uit M. O. mannen richtte te Breda een voor turners cursus op; deze wordt aan een 16- Een flinke boete, waartoe zij zich con tractueel verbonden, staat als straf op de overtreding van deze verplichting. 2e. De Bondstechnische commissie stelt een uitgebreid leerplan vast waaraan de leiders zich strikt te houden hebben, zoodat regelmatige niet-bovenkrachtige lessen gegarandeerd zijn. 3e. Om de drie maanden worden deze cursussen geïnspecteerd door een door de Bondstechnische Commissie aan te wijzen M. O. leeraar, die aan de technische com- misie rapport uitbrengt over de geïnspec teerde lessen. 4e. De leiders bereiden hun cursisten voor, voor het jaarlijksohe Bondsgymnas- tiekfeest. Aan deze openbare manifestatie mogen de cursussen slechts deelnemen, wanneer hun patronaatsdirecteur zulks goedvindt. Het Bondsbestuur zal trachten te be werken, dat de rijksinspecteur de regee ring zal willen adviseeren om ook deze cursussen te subsidieeren, wijl: le. een voldoende aantal rijks gediplo meerde leerkrachten ontbreekt, en 2e. deze de eenige afdoende wijze is waarop onze jongelui, in de patronaten vereenigd, aan richtige lichamelijke ont wikkeling kunnen deelachtig worden. Na October krijgen de 3e graads R. K. voorturners hun maandelijksche lessen voor het 2e graads diploma. Alsdan zullen de vereischten bekend ge maakt worden, waaraan de nieuwe leerlin gen voor de lessen van het 3e graadsdiplo ma hebben te voldoen willen zij na het toe latingsexamen aan dezen nieuwen cursus deelnemen. Van 's-Bosch, Vucht, Tilburg, Breda, Roosendaal, Beergen op Zoom uit gewer- len ons de verblijdende berichten, dat waarschijnlijk zooveel gymnasiasten zich aan dit toelatingsexamen zullen onderwar- Pen, dat we dit jaar met een dubbelen cur sus zullen moeten beginnen. Ook verschillende voetballers-gymna siasten zullen zich aanmelden, zoodat. met voldoening mag geconstateerd worden, dat er tusschen deze takken van sport meer samenwerking komt, en dat het pogen van onze Bonds techn. commissie geslaagd uiag heeten. -^0^1 k Welk is nu ons praetisch besluit voor onze patroraten? le. Zich zoo spoedig mogelijk hulp van een technisch onderlegden voorturner te verzekeren. En dit is slechts mogelijk door: 2e. dezen voorturner zoo spoedig mo gelijk aan te vragen aan den voorzitter der technische commissie den heer E. Pollen, leeraar M. O. Gymnastiek, van Coothplein, Breda. 0 Laten we nu alle fitterijen en haarklove rijen varen. Reiken we eendrachtig elkaar de hand. Het behoud uwer patronaatsjon gens eischt dit; de bloei en het aantal uwer jongens eischt dit eveneens. Daarom moge de volgende jaarvergade ring van den patronaatsbond practische besluiten nemen tot samenwerking. Het derde en laatste artikel zal handelen over de athletiek en de patronaten. Om het belang der zaak verzoeken we de roomsche Brabantsche kranten om deze twee artikelen nu reeds op te nemen in hun kolommen, omdat de tijd dringt. III. ATHLETIEK. De komende maand zullen onz voortur ners-studenten hun examen doen voor den derden graad. Onze roomsche gymnastiek bond erkent alleenlijk zijn eigen diploma's en alleen ónze gediplomeerden zullen aan gewezen worden door de technische com missie. Dan alleen zijn wij veranwoord voor hun kennis, practische vakkundig heid enz. Daarom kunnen aan onze exa mens ook deelnemen diegenen, die in het neutrale Ned. Gymnastiek-Verbond eeni- gen graad behaalden. De examen-commissie is vastgesteld. Alle leden dier commissie zijn bevoegde M. O. leeraren. Voorzitter is de WelEd. heer Pollen, van Coothplein, Breda. Tot hem kunnen dus zij zich wenden, die niet den cursus volgden, doch die om een of andere reden het examen willen doen, om zoo in ons leiders- en voorturnerscorps te worden opgenomen. Komende maand wordt de datum bepaald der toelatings examens voor den nieuwen voorturners- cursus. Aspiranten voor dit examen kun nen zich aanmelden bij den Eerw. Broeder Bertrandus, St. Franciscus Kweekschool Breda. De cursus wordt gegeven eenmaal per maand, gratis en duurt anderhalf jaar. 0 Onze Patronaten willen 's zomers de openluchtathletiek gaan beoefenen. Wel nu, dit moet geschieden onder leiding van vakkundigen. Anders leveren die buiten oefeningen veel gevaar en weinig voor deel. Daarom wordt begin komend jaar hier voor eveneens een cursus ingesteld, te ge ven door een vakkundige; de lessen wor den gegeven op denzelfden dag in dezelf de plaats als de voorturnerscursus en op het uur dat deze laatste geëindigd is. Zoodoende zullen onze voorturners en leiders bevoegd zijn met hun leerlingen, ook deze tak van sport te beoefenen. 0 Wanneer ik nu deze drie artikelen nog maals overzie en de practische besluiten wil voorstellen, na ze rijpelijk te hebben overwogen, kom ik in 't belang èn van pa tronaten èn sportbonden tot de volgende conclusie's: A- Men verzoeke de diocesane jeugdcom missie een commissie samen te stellen, die tot taak heeft een rapport op te maken, dat aan de besturen der Patronaten en dei- sportbonden worde voorgelegd. Nu de wil tot samenwerken er is, zal deze commissie geen moeilijke taak hebben. B. Ik voor mij, stel me de oplossing aldus voor: de patronaten vormen èn in voetbal èn in gymnastiek een eïgen afdeeling /fief eigen bestuur, waarin zitting hebben/ be halve de patronaatsafgevaardigden/ ook een afgevaardigde van de betrokken sportbonden plus de technische leider dei- betrokken sportbonden. Zij bepalen en regelen zelf hun spW-taf- faires, doch maken hierin gebruik vamden technischen leider van den betrok\en sportbond. Deze patronaats-afdeeling zij dus auto noom behoudens in zeer enkele gevallen, die tevoren overeen gekomen worden, b.v. dat geen gymnastiekleider genomen wor de, tenzij deze gegradueerde zij door den Roomschen gymnastiekbond. Overeen komsten over spelers, enz. enz. worden te voren door beiden vastgesteld. Er bestaat dus een zekere, zij het dan ook losse band tusschen de betrokken sportbonden en hun patronaatsafdeeling. 0 In de hoop, dat deze oplossing der nete lige kwestie, ter uitvoering als grondslag moge dienen, eindigt ondergeteekende deze drie goedbedoelde artikelen. Breda. ,W. BIJNCK. Waalwijk, 1 Oct. 1920. Gisteren had ten raadhuize alhier on der voorzitterschap van den Edelacht. heer Surmont de Bas Smeele een samen komst plaats tusschen de Gemeentebestu ren van Waalwijk, Besoijen en Baardwijk, ter bespreking van de eventueele samen voeging der drie gemeenten. De samen komst had plaats op verzoek van de Gede puteerde Staten dezer Provincie. Het afstand doen van het uit de historie gegroeide zelfstandig bestaan werd door alle de besturen gevoeld als het brengen van een offer. Tot het brengen van dat offer zouden de Besturen van Waalwijk en Besoijen bereid zijn mede te werken, wanneer ,de overtuiging kon worden bijge bracht dat de economische voordeelen voor de ingezetenen bij samenvoeging in die mate zouden grooter worden als in verband met 't te brengen offer mag wor den verwacht. Ofschoon die beide Be sturen niet blind zijn voor de voordeelen die het brengen van de drie gemeenten on der één verband en onder een krachtig be stuur in de toekomst zal opleveren, zou den zij toch liever nog nader het oordeel vernemen van den Raad en tot oordeel be voegde autoriteiten, alvorens een geves tigde meening omtrent het vraagstuk te geven. Geconstateerd werd evenwel, dat tus schen de ingezetenen van Waalwijk en Besoijen van oudsher reeds een druk on derling verkeer bestaat, dat zich vooral openbaart in het vereenigingsleven. Door het Gemeentebsetuur van Baard wijk, dat reeds bekend was met het ge voelen van den Raad dier gemeente, werd te kennen gegeven, dat vooralsnog bij den Raad,dier gemeente weinig geneigdheid tot samengaan aanwezig was. Naar het oordeel van dat Bestuur is er van een on derling verkeer tusschen de ingezetenen van Baardwijk met Waalwijk, zooals zich dat openbaart met die van Besoijen en Waalwijk geen sprake. Ook zou de toe stand dei- gemeente-finantiën van Baard wijk geen aanleiding geven die gemeente op te heffen, omdat zijn, na aflossing der crisisschuld, voldoende in staat zou zijn, zonder al te hooge belasting in haar huis houdelijke uitgaven te voorzien. In dezen geest zal aan de- Gedeputeerde Staten worden geantwoord. INSCHRIJVING KIOSK Vorig bedrag f 185. M. G- 10.— Ter navolging - 1. Wij vragen nogmaals de aandacht voor ons bericht in 't blad van 1.1. Woens dag waarin wij mededeelden in ons blad een poging te wagen, door het openen eener inschrijving voor het aanschaffen van eene passende kiosk in onze gemeen te. Wie de belangstelling voor openbare uitvoeringen in onze plaats kent, daar naast de bevordering van 't vreemdelin gen verkeer in de hand wil werken, en overtuigd is van de groote kosten en het droevig gezicht van zoo'n noodkiosk, zal zeker naar de mate zijner krachten voor dit doel willen bijdragen. Maandagavond 4 October, des avonds ten 6 uur, zal de opening plaats hebben van de teekenschool. Het aantal leerlingen dat zich voor de cursiis 1920—21 heeft opgegeven bedraagt reeds 50, terwijl nog gelegen heid tot zich op te geven bestaat tot Maandagnamiddag. Ook zal dien avond de uitreiking der prijzen plaats hebben aan die leerlingen, welke een vorige cursus voor eene prijs in aanmerking zijn gekomen. Naar wij vernemen zal zeer waarschijn lijk de heer Witbroek, leeraar aan de Rijksvakschool alhier in het machine- teekenen, worden belast met het onder- wijs in j3Cfc-machlne»leekgpcn. Naar wij vernemen belooft we wegwedstrijd over 60 K. M., morgen alhier te houden, zeer belangrijk te wor den. Een dertigtal deelnemers, waaronder uit Tilburg, Helmond en Amsterda hebben %lch reeds aangemeld en er zij] prima renners bij. Aanvang 12 uur op den Winterdj^ Afrit bij de looierij fa. Quirijn, ■rr- Zondag a. s. staat-cr voor de W, VT"V. Qutck-wederom een prachtige wedstrijd op het program. De sportver- eenlglng >Volt« uit Tilburg zal met h*ar sterkste XI-tal naar Waalwijk komen tot het spelen van een vriendschappelijken wedstrijd tegen Quick I. >Volt« is voor Quick een geheel on bekende, wat de wedstrijd spannender zal doen «worden, daar beide partijen om het hardst zullen werken. Aanvang 3 uur. Quick II neemt deel aan de seriewed strijden te Baardwijk, uitgeschreven door Juliana aldaar. Zondag 1.1. speelde de R.K. V. V. Exeliior haar eerste uitwedstrijd voor Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum f 1.50 Reclames 30 cent per regel. de competitie tegen Concordia 1 Tilburg met uitslag 3— 1 in 't voordeel van Concordia. Hoewel Excelsior hard werk te kon zij deze nederlaag niet voor komen, doch moed houden Excelsior. Alle begin is moeilijk en atd. Tilburg, waarin gij ingedeeld zijt getuigde dat gij wel degelijk een vereeniging zijt waar uw tegenstander voor op moet passen. Excelsior II wist 1.1. Zondag te winnen met 10—0 van Hercules II. Zondag a.s. speelt Excelsior 1 tegen Wilhelmina II Tilburg voor de competitie. Ook een sterke vereeniging zoodat wij van een mooie wedstrijd verzekerd zijn. Moge een groot aantal toeschouwers opkomen om zoodoende de R.K. V. V. Excelsior ook finantieel te steunen. Aanvang 2 uur. Het terrein is gelegen even voorbij de Galgenwiel. Excelsior 11 speelt haar 2e wedstrijd voor de competitie en wel tegen H.V V. Haarsteeg te Haarsteeg. >De Katholieke illustratie* bevat deze week de volgende Platen: De Opening der Staten-Gene- raal. Troebelen In Ierland (2 toto's). De ex-kroonprios in de bioscoop. Een prachtige zellkiek. Motorrijden met hindernisseo. Vrijmetselarij (2 foto's). Indrukwekkende bloemenhulde aan H. M. de Koningin (2 foto's). De dorpsb'uld, naar een schilderij van Greuze. Nederlandsche pelgrims in Lourdes (3 foto's). De nieuwe Presi dent van Frankrijk. Landstorm- propaganda. Van de ontzettende aardbeving in Italië. De kinderen van Eduard IV, naar een schilderij van Delaroche. Een honderdjarige. De reis om de wereld (2 foto's). Rebus. TekstOp Akkerman's hoeve door Marie Gijzen. Ode aan een rustend metselaar; door Max. Vrijmetselarij; door A. Smits Govertsen. De lucht- koning, door Toon Handel. Een trek uit de loterijdoor J. A. H. Bij onze kunstplaten. Een reis om de wereld la 52 dagen. Onze rebussen. Wat je al niet leest. is een UIT VOORRAAD TE LEVEREN 18200 Heuvel 44, Tilburg BAARDWIJK. Lotelingen van de lich ting 1921 die, ingeval zij ter inlijving worden bestemd, wenschen te wérden ingedeeld bij een der compagniën hospitaal-soldaten, hetzij voor opleiding tot hospitaal-soldaat, hetzij voor oplei ding tot ziekendrager, kunnen zich daar toe wenden tot den burgemeester vóór 10 October a.s. Ook zij die ter gelegen heid van de keuring hun verlangen reeds hebben te kennen gegeven om bij de hosp. sold, te worden ingedeeld, zullen goed doen zich nogmaals daartoe te; vervoegen bij den burgemeester. Het onderzoek van de verlof gangers der Landweer van de lichtingen 1918a, 1918b en 1919 uit deze gemeente zal worden gehouden te Waalwijk in de openbare school op 24 November a.s. nam. te 1.30 uur. DRUNEN. Ia de heden gehouden algemeene vergadering van de leden der Ccöp. Eerste Langstraatsche Stoom- zulvelfabriek, werd o.m. behandeld en besloten le. Van de N. V. >Van den Berghs- fab» leken* te Rotterdam, was een aan vraag Ingekomen tot verkoop van on- dermelk. De door partijen gemaakte overeen komsten en bepalingen werden voor gelezen, waaralt bleek dat de prijs zou bedragen f7.50 per 100 K.G. Na breedvoerige discussie werd be sloten tot den verkoop over te gaan. De Directeur wijst op de noodzakelijk heid om steeds goede, frische melk te leveren, wijl dit eene hoofdvereischte Is vooral bij het verkoopen van ondermelk. Miet zelden komt het voor dat hierop te weinig wordt gelet. Wordt de melk dadelijk na het melken afgekoeld, op eene frlssche plaats bewaard en dagelijks geleverd in zindelijke bussen, dan kan men er zeker van zija dat de melk goed geleverd wordt, tot wedorzijdsch genoegen en voordeel. 2e. Voorstel van het bestuur om boete te heffen bij het melkvervalschen. Ia het vervolg zal door een geëxami neerd scheikundige, de melk onderzocht worden. Bevat de onderzochte melk 2 pCt. water, dan zal dit gestraft worden met een boete van 60 cent per 100 K.G. van de In 14 dagen geleverde melk. Ieder pCt. water meer, wordt met 30 cent beboet, zoodat bij 10 pCt. water de boete f 3.per 100 K.G. geleverde melk zal bedragen. Dit voorstel wordt aangenomen. 3e. Op voorstel van het bestuur wordt de prijs der karnemelk vastgesteld op V/2 cent per Liter. 4e. De tot heden geldende boete voor het leveren van zure melk is, naar de meening van het bestuur, te laag. Wijl dit herhaaldelijk voorkomt, wil men trachten door het heffen eener hoogere boete, hierin verbetering te brengen. Daarom wordt besloten die boete van f 0.25 te verhoogen tot f 1.20. 5e. Overgaande tot het verkiezen van twee bestuursleden, wegens periodieke aftreding der heeren A. van Hullen en G. van Drunen, worden belden met groote meerderheid van stemmen herkozen. 6e. Tot leden der commissie van onderzoek worden benoemd de heeren J. de PJnth te Nieuwkuik, H. Pulles te Elshout en Jos. Loeff te Baardwijk. 7e. De verkoopers van consumptie- melk worden verzocht, a.s. Maandag ten 7 uur In de Congregatiezaal bijeen te komen. BESOIJEN. 3 October speelt R.W.B. I een oefenwedstrijd tegen Brabantla 's Bosch, hoewel B. een onbekende is, zullen toch velen van deze gelegenheid gebruik maken om met het spel weer eens kennis te maken het heeft wel wat te lang geduurd, voordat er gespeeld werd. De diverss seriwedstrijden waar aan R.W.B, heeft deelgenomen zijn hier de oorzaak van. Aanvang 2 uur terrein R.W.B. R.W.B. II gaat bij Juliana Baard wijk op den seriewedstrijd, waar een paar mooie prijzen te behalen zijn. Toont U waardige R.W.B.-reserves's. R.W.B. Ill speelt om 4 uur waarschijnlijk tegen Brabantla II Waspik. Verders kunnen we het verblijdend nieuws melden, dat R.W.B. mits de noodige terrein vergroo ting wordt aaagebracht, over zal gaan in den N.V.B.. Door den eigenaar E. B. Timmermans wordt R.W.B. weder heel royaal in de gelegenheid gesteld het terrein te vergrooten, niettemin zijn er nog groote kosten aan verbonden, zoo dat we vertrouwen dat de donateurs vol doenden steun zullen verleenen. We hopen spoedig hierop terug te komen. SPRANG. De werkman P. B. alhier had j.l. Woensdag het ongeluk op de stoomschoenfabriek der fa. K. te Kaats heuvel met zijn linkerhand tusschen de schuurmachine te geraken, waardoor hij ernstige wonden opliep. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, welke de wond heeft dichtgenaaid. Onze voetbalvereen. SVV. neemt a.s. Zondag deel aan de serie-wedstrij den, uitgeschreven door de voetbalver. Juliana te Baardwijk. VRIJHOEVE-CAPELLE. Evenals op meerdere plaatsen doet zich ook in onze gemeente het verschijnsel voor, dat de Oomskinderperenboomen dit jaar voor de tweede maal vrucht diagen. Met het vernieuwen van de school ing bij de haven te Labbegat begint het werk flink op te schieten. Gelukkig heelt het weer in deze goed meegewerkt. Door den landbouwer S. werd dezer dagen een spetwer levend gevangen bij het bemachtigen van zijn prooi. De vogel i9 opgezonden om gepraepareerd te worden. CAPELLE. Ds. W. j. Koikert, predi kant bij de Ncd. Herv. Gemeente te Loonschendijk ontving deze week een beroep als zoodanig naar de gemeenten Hedel en Emoes buiten. Ji. Dinsdagavond werd alhier een Oranjevereniging opgericht voor de Nleuwstraat met het doel telken jare bij gelegenheid van H. M. verjaardag een kindorfeest te organiseeren. De heer M. C. Rijken, onderwijzer aan de Chr. school te Loonschendijk, Is benoemd tot voorzitter der aldaar be staande Chr. Zangvereenlging. Als een bewijs van het zachte na- jaarsweder kan worden medegedeeld, dat in den tuin van mevr de wed. Q. alhier een piris japonicus voor den twee de maal in vollen bloei staat. Deze week werd des avonds op den Capelschen dijk onze zeer geachte b:ieveogaarder A. v. B. door een tot □og toe onbekende fietsrijder aangereden. De schuld van dit ongeval lag geheel bij den fietsrijder, doordat bij niet goed uitweek. Tot ons genoegen kunnen wij evenwel meedeelen, dat hij met den schrik en een beschadiging van zijn kleeren vrij kwam. 1 I)Ë ECHO VU HET 71IDEV, tal jongelui gratis gegeven in de St. Fran- ciscus kweekschool door Br. Bertrandus, leeraar M. O. Deze cursus gaat uitstekend. De jongelui volgen met goed succes de 3 lessen van anderhalf uur elk. Binnenkort wordt door vakkundigen 't eerste examen afgenomen en zullen waarschijnlijk een 10-tal jongens het 3e klas diploma behalen. Deze geslaagden verplichten zich: le. Aan geen andere gymnastiekver- eenigingen les te geven tlan aan die, welke hun door de technische commissie worden aangewezen.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 9