faét Touring Car, Bakkersknecht, Voor de jacht Garage KNEGTEL MENGELWERK DE DROOM. Nieuws uit Hensden. MSSZQHDSBf STÏÏKKSS. Gemengd Nieuws, Praktisch en betrouw- baar vervoermiddel geheel compleet slechts f 3950 J. c. Ad'verten tiën Gevraagd voor direct een halfwas I dat indien geen der partijen iets zóu eener regeling voor het na de hisschen- willen toegeven, het gevolg daarvan periode aan te gaan collectief contract, zou kunnen zijn afbreking der onder- I die is gebaseerd op eene rationeele of handelingen en dus ophouden van den minimum-arbeidsprestatie contractueelen toestand. Vandaar, dat het Hoofdbestuur nog eene uiterste poging heeft willen doen door aan de Vergadering, nadat allen weer bijeen waren, voor te stellen, de verhooging te brengen op resp. f3. - en 15 °/o voor de minderjarigen. Verder is door het Hoofdbestuur uit drukkelijk medegedeeld, dat van deze zijde geen verder strekkende concessies zijn te verwachten, omdat I. Niet meer kan worden toegestaan wegens a. de groote voorraden schoenwerk in de magazijnen, zulks in verband met den reusachtigen import van schoen- werk 7 Millioen tegen .1 */2 Mil- lioen in 1919), de onvastheid der prijzen, die de afnemers koopschuw maakt en de onmogelijkheid van export wegens den stand der valuta; b. het nog voortdurend werken voor magazijn en daardoor ontstaan rente verlies, waarbij komt eene scherpe concurrentie, die de winstmarge sterk inkrimpt; c. de nog niet op normaal peil zijnde arbeids-praestaties. waardoor het rentabiliteitscijfer eveneens wordt gedrukt. II. Vroeger ingaan der verhooging kan niet wegens De reeds gemaakte en op de huidige loonen gebaseerde calculaties der ver koopsprijzen, waarvoor de orders reeds zijn afgesloten, zoodat eene verhooging met terugwerkende kracht niet meer kan worden verhaald op het publiek en dus een groote post a fonds perdu zou opleveren. De besturen der arbeidersorganisaties hebben ons daarop medegedeeld, dat zij zich niet verantwoord achten door het denkbeeld van het Hoofdbestuur aan hunne organisaties aan te bevelen, omdat zij de overtuiging hebben dat eene ver hooging van f3.geene voldoende compensatie is voor de verhooging van de ykosten der gezinnen. Zij hebben daaraan toegevoegd,«dat eene verhooging van f4.en wel of) de bestaande loonen, zou kunnen worden aangemerkt, naar hunne meening, als een voorstel dat bij hunne vergadering in zeer ernstige over weging zou kunnen worden genomen en ook door de besturen zou kunnen worden gesteund, mits met terugwerking tot 1 September. Hierop heeft het Hoofdbestuur me degedeeld, van meening te zijn dat het al zeer de vraag is, of hetgeen reeds werd toegegeven, de sanctie van de Alge- meene Vergadering zal kunnen verwer ven, maar dat het Hoofdbestuur zelf ook ■iet aan de Algemeene Vergadering kan adviseeren om verder te gaan, zulks met het oog op de belangen van het bedrijf. Hoezeer ook de werkgevers zouden willen medewerken om aan hunne ar beiders een ruim bestaan te verschaffen, zij hebben ook in het oog te houden de instandhouding van hunne bedrijven en dan hebben zij dus op nog vele andere factoren te letten, die het hun onmogelijk maken om te doen wat zij zouden wenschen te doen in het belang hunner arbeiders De besprekingen zijn hiermede op nieuw gekomen op het doode punt. is een UIT VOORRAAD TE LEVEREN 18200 Heuvel 44, Tilburg Blijkens berichten tn de Melbourne Argug» wordt de ledermarkt in Australië op het oogenbllk beheerscht door een crisis, die door sommigen wordt gezegd een waren chaos te hebben veroorzaakt. De prijzen daalden tot in het ongeloof lijke en zaken worden bijna niet gedaan. Tien maanden waren noodig om de prijzen tot op hun hoogtepunt te brengen en 10 weken waren voldoende, om hen weer tot het niveau van voor 10 maanden te doen dalen. Nog nooit heeft de lee»looierij voor zoodanige moeilijkheden gestaan als hans het geval is. Ioplaats van leer te kooper, hebben sommige schoenfabrl- kanter hun voorraden leer verkocht. Ook de toestand der Nederlandsche Nijverheid vtrkeert in een ongekende slechte peiiode. BAARDWIJK. Tot leden van het col lege van zetters voor's Rijks belastingen zijn benoemd de heeren J. Krol en H. Klijn. DRUNEN. Door de verkoopers van consumpile-melk fs de prijs gesteld op 22 cent p. L. DRUNEN. Woensdag j.l. werd alhier wederom de hacdelscursus geopend, evenals vorige jaren, vele nieuwe leer lingen hebban zich opgegeven zoodat de Hanze afdeellng uit deze gemeente vaa wie deze cursus uitgaat rich mag verheugen over den bloei van dezen cursus. Het rooien der aardappelen is al hier in vollen gaag, er zijn vele slechte onder. A. s Zondag zal onze V. V. D. F matchen tegen H. V. V. uit Haar steeg om eene herlnoerings-medatlle. SPRANG. A.s. Zondag speelt onze voetbalvereeniging S.V.V. 1 haar eerste Competitie-wedstrijd voor den B. V. B. legen Excelsior 1 te Capelle. De 16-jarige G. V. alhier had het ongeluk zich met een mes zoodanig te snijden dat hij een diepe wond aan z'n rechterhand bekwam en zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. As. Zondagavond om 6 uur zal in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden Ds. Paddenburg van Capelle J.l. Zondag werd bij de Ned. Herv. Gemeente alhier in de collecte gevonden De verschillen die nu nog tusschen een gift van f 180—, waarvan f 60 voor hetgeen door de besturen der arbeiders-1 de kerk f60 voor de diaconie en f60 organisaties wordt gewild en door het Voor de Chr. School. DJv. tbs Beer werkzaam op het postkantoor alhier als kantoorbediende 2e klas, werd bevorderd tot kantoorbe diende le klas. - Hedennacht Is Ingebroken bij den horlogemaker Strasser op den Keizersdijk. Ongeveer 70 gouden ringen werden ontvreemd. Van dr(r) dadei(s) niets bekend. RAAMSDONKSVEER. Aangezien Ds. de Graaf a.s. Zondag afwezig is. hoopt voor Z.Eerw. des namiddags op 't Veer in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. Kolkert van Looc-op-Zacd des voormiddags is er geen godsdienst oefening. Onze vroegere dorpsgenoot en onderwijzer aan de Chr. School alhier, thans te Klundert, de heer G. R. v. d. Beek, werd als onderwijzer benoemd te Katwijk aan Zee. Doordat het paard van den land bouwer Piuijm op hol sloeg en de boomen van het voertuig braken, viel het jeugdige kind dat er op zat en brak een armpje. De heer D. Kommer9, Kantoor bediende le klas a^ier, wordt overge plaatst naar Amsterdam. Ik hoiop nu toch dat cn.ec. oas na die voortdurende narigheid, slecht gas..... vergiftig gas, met eene toekomstige ver- hooging, die U onlangs In een bericht Het doorschijnen, van 't lijf zal blijven. Dat zou de zaak nog ergerlijker maken 1 EEN BELASTINGBETALER. Heusdbn, 7 Oct. 1920. Het geven van onderricht in scbeepmachlne-teekenen aan de tceken- school is opgedragen aan den heer D. C. Roukema, werkzaam aan dé scheeps werf alhier. In den luin bij den heer C., evenals bij den heer M. zi]o van meerdere boomen flink ontwikkelde peren geplukt van den 2en bloei, (begin Juli). Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. 1 Hoofdbestuur zou kunnen worden voor gesteld bestaan, zijn de volgende Hoofdbestuur I. Verhooging van f3*— minderjari gen IS pCt. II. De verhooging wordt verleend op het minimum-loon van het loopend con tract. III. De verhooging gaat in op 1 Novem ber 1920 of zooveel vroeger als de ver lenging van het contract door beide partijen geteekend wordt. Werknemers I. Verhooging van f 4.— (minderj. dus 20 pCt.) II. De verhooging wordt verleend boven 't thans betaald wordende loon. III. De verhooging gaat met terug werkende kracht in op 1 September 1920. Het Hoofdbestuur heeft, zooals ge zegd, de verantwoordelijkheid niet op zich genomen van nog verder te gaan in de richting der arbeiders dan reeds werd gedaan en wenscht thans na de bovenstaande uiteenzetting van hetgeen is geschied, de beslissing aan Uwe Ver gadering over te laten. Daar het wenschelijk is, dat over deze zeer belangrijke aangelegenheid vooraf de Afdeelingen worden geraadpleegd, zal dit rapport aan de Afdeelingen worden toegezonden, teneinde daarover nog vóór de Algemeene Vergadering, die op Maandag 18 October a.s. zal plaats heb ben, een Afdeelingsbespreking te kun nen houden. Wij willen nog opmerken, dat de besturen der arbeidersorganisaties zich volmondig bereid hebben verklaard om mede te werken aan de invoering A. s Woensdagavond 7.30 uur hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds A. Merkelijn van Magelang. VRIJH.-CAPELLE. De ko.fbalclub >Juliana« heeft hare repetities met de wintermaanden gestaakt om dezelfde in 't volgend voorjaar te hervatten. Over enkele weken staat ons weer een mooie uitvoering van 't fanrarecorps >Shena> te wachten. De rooceelclub welke zich uit haar mlddeu heeft ge vormd is druk aan het repet eren. Na lang o talmen heeft ook de buitenwijk alhier een derde postbestellirg gekregen, 't geen in een ware behoefte voorziet. CAPELLE. A.s. Zondag speelt »Ex- celsior I« uit onze gemeente haar eerste competitiewedstrijd voor den B. V. B. tegen >S. V. V. I< uit Sprang op het voetbalterrein alhier. Bij het vastleggen van een hond, had zeke>e C. O. alhier het ongeluk een splinter in de hand ts krijgen, met het noodlottig gevolg, dat hij zich onder behandeling van Dr. Kohier moest stellen. Deze heeft de hand op een viertal plaatsen gesneden, daar bloed vergiftiging werd geconstateerd. RAAMDONKSVEER. Naar wij uit goede bron vernemen is de stichting van het monument voor het H. Hait verze kerd en zal het eerlang geplaatst worden. Zoodag II. werd het baldakijn, aangekocht van de collecte gehouden bij het gouden priesterfeest van Mgr. van Brussel, voor het eerst gebruikt worden door de Eerw. Fraters. Het Is een mooi stuk werk in koepeivorm van gedreven koper en met gele zijden koepel.. Mijnkeet de Redacteur Mag ik voor onderstaande regelen een klein plaatsje, bij voorbaat mijn dank. Nog niet algemeen schijnt het in onze gemeente bekend te zijn, dat de midden standers hier ter plaatse voor enorme lasten zitten. Zeer hooge belastingen hebben ze te betalen. Bijdragen hier aan, bijdragen daaraan, is bijna aan de orde van den dag. En 't moet worden gezegd, 't minste mopperaars vindt men onder hen. Dit nu is wel te begrijpen. Die klasse der maatschappij heeft daarvoor niet den tijd. Voor hen gelden nog niet de bepalingen je mag maar 8 uur per dag werken. En, mijnheer de Redacteur, daar zijn ze blij mede, want werken doen ze gaarne. En juist omdat ze zoo gaarne werken, stelt het hen zoo bitter te leur als hun eenig werk wordt ontnomen. Vooral nu de gemeente hun eene oneerlijke con currentie gaat aandoen, nu voelen ze zich diep gegriefd. Is het niet oneerlijk dat het Gemeente lijk Electriciteitsbedrijf bij particulieren huisinstallaties gaat aanleggen en daar door het brood gaat ontnemen aan een categorie van personen, waarvan men toch gaarne de belasting-centen wil hebben. Neen, mijnheer de Redacteur, laat men hier in onze gemeente de Amster- damsche Wibaut toch niet nadoen. Men ziet daar toch reeds genoeg dat het geld kost en veel ook als men zich op ander terrein begeeft. Trouwens, men heeft dit hier reeds kunnen constateeren eenigen tijd ge leden Toen toch zou men eens gaskachels gaan verkoopen. En wat is het resultaat daarvan ge weest? Zou dat de gemeente alias de belastingbetalers geen duiten hebben gekost. Ik geloof, mijnheer de Redacteur, dat, was het gas hier goed, de winkeliers den verkoop reeds lang ter hand hadden genomen. Nu konden ze dat niet doen, omdat het gas van die kwaliteit is, dat practisch werken zoo goed als buiten gesloten was. Een winkelier is gewoon, alvorens iets te doen, te overwegen. Dat moest onze gascommissie ook doen en dan zou ze tot de conclusie komen, dat de resu taten niet zoo productief zijn eenerzijds en dat men zijn eigen afnemers geen concurrentie moet aandoen anderzijds, daarenboven men kan toch niet alles tegelijk voor zijn verantwoording nemen. U dankend, Af. de R. Gelukkig is de toestand weer wat beter geworden met het ga9, 't is anders wel bar geweest, in huis onhoudbaar, niet koken, geen veillchting, eetwaren bedol ven, koper enz. geheel zwart en derge lijke ongemakken en ellenden meer Laat het gas voortdarend slecht of zonder voldoende druk zijn, de laatste dagen was meer dan barweer een slechte nieuwigheid 1 Toen ik nog jong was en ongetrouwd, vertelde de oude George, was ook ik eenigszins aangegrepen door de leuze vrijheid, gelijkheid en broederschap. Deze was door 't lezen van gevaar lijke boeken en bladen steeds levendiger bij mij geworden en na het dolle jaar 1848 was ik door die gedachte zoozeer bezig gehouden, dat ik in een over spannen toestand begon le geraken. Ofschoon ik reeds een aardig eigen dom bezat een knecht en een meid in mijn dienst had en een inkomen genoot, dat voor mijn stand ruim voldoende was, bleef ik schermen voor volkomen vrijheid onder de menschen en dien overeenkomstig, voor een gelijkmatige verdeeling van alle goederen. De gedachte aan deze verdeeling, die alle menschen gelukkig moest maken, vervolgde me zoo zeer, dat ik er 's nachts van droomde. Op zekeren avond, of eigenlijk was het al nacht, was ik wederomthuisge komen van een gewichtige vergadering van den vrijheidslievenden „Burgerbond" (en geheel onder den indruk van de redevoeringen, die ik over vrijheid en volksgeluk gehoord had, begaf ik mij ter rustte Daf ik me in mijn droom wederom met mijn lievelingsgeschiedenis bezig hield, was niet meer dan natuurlijk. En hoe prachtig begon die droom mijn stoutste verwachtingen waren in vervulling gegaan de groote verdeeling had plaats gevonden, en iedere burger had zijn millioen Ook ik droeg dat in zware goud stukken en bankbiljetten van groote waarde bij me en spoedde me meteen blij hart naar huis om me door Cathrien zoo heette mijn oude huishoudster een, extra fijn ontbijt gereed te laten maken. In de opwinding over de aanstaande verdeeling was ik namelijk nuchter van huis gegaan en mijn leege maag begon nu geducht op te spelen. Maar, 0 wee Thuisgekomen vond ik geen Cathrien, doch wel een papier, dat zij met haar eeltige hand volgekrabbeld en met ver schillende inktvlekken beklad had, en waarop zij me meedeelde, dat zij net zoo goed haar millioen gekregen had, en dus niet meer van plan was om bij mij of bij wien ook nog langer dienst baar te zijn. Vol ergernis over deze handelwijze riep ik mijn knecht, dat deze mij zou bedienen. Deze kwam wel, doch niet als een onderdanige dienaar, maar als mijn ge lijke en zeide me den dienst op met de woorden: „Vaarwel mijnheer; wijl ik nu ook mijn millioen heb, kunt u voor taan zelf voor de paarden zorgen. Veel genoegen met uw million." Na dit ge zegd te hebben, verdween hij. Mijn maag speelde nu niet meer op, maar begon als het ware om eten te blaffen en verlangde gebiedend om be vredigd te worden. Daarom ging ik naar de keuken om zelf voor mijn ontbijt te zorgen Doch hoezeer ik ook alles afzocht en daarna het gansche huis afliep, nergens kon ik iets eetbaars vinden, zelfs geen stukje brood. Ik was dus zoo goed of zoo kwaad niet of ik moest zelf wel naar den bakker om eenige broodjes te koopen. Wat een vernedering voor een mil- lionairMaar wat doet men al niet als men honger heeft? De bakker stond in zijn beste plunje voor de deur een fijne Havanna te rooken. Toen ik hem mijne verlangens te ken nen gaf, begon hij hardop te lachen en zeide op smadelijken tooh tegen mij Wat denk jij nou Een millioen in huis te hebben en dan nog broodjes bakken. Neen burger, dat moet je maar een ander laten doen, en anders moet je dat zaakje zelf maar opknappen Ik deed dezeltde pogingen op andere plaatsen, doch overal met hetzelfde ge volg, zoodat 'k niet alleen geen brood maar evenmin andere levensmiddelen kon koopen. Ja, ik kon mijn ergernis niet eens met een „oude klare" wegspoelen, want ook pe herbergiers hadden, in het bezit van hun millioen, hun zaak gesloten. Toen ik nu mismoedig naar huis terugslenterde, ontmoette ik mijn barbier. Ha, meester Kratz, je wilt zeker wel even met me meegaan om me te scheren, nietwaar? spreek ik hem aan. Doch een hooge borst opzettend geeft hij mij ten antwoord: Wat valt je nu in, burger? Ik heb mijn millioen en dank lekker om nog iemands baard te schrappen. Nu denk ik bij mijzelve, hem kan je nog wel mi.ss.erije laaj nu maar een' mooien democratenbaard groeien. «Q Doch terwijl ik zoo in gecfachten met mijn hoofd omlaag loop, zie ik, dat mijn schoenen stuk zijn en noodig gerepareerd moeten worden. Vol schaamte ga 'k een zijstraat in waar mijn schoenmaker woont en vraag hem om de schoenen te komen halen en ze zoo gauw mogelijk te maken. Doch zonder me zelfs een antwoord waardig te keuren, vertoont hij me al den toorn van 'n beleedigden million- nair. grijpt veelbeteekenend naar zijn spanriem en ik weet niet beter te doen dan me zoo spoedig mogelijk uit de voeten te maken. Door honger gekweld, van schaamte en ergenis vervuld kwam ik thuis. Dat zijn dus de gevolgen van de zoo veel geprezen en zoo vurig ver langde verdeeling, riep ik uit. |a, ik heb nu een millioen, maar geen mensch om me te bedienen, geen brood om te eten, geen vakman om mijn kleeren te maken of te repareeren, of om andere dingen gereed te maken, die toch noodig zijn voor ons levensonderhoud. Waar moet dat naar toe In mijn overgroote nijdigheid greep ik naar mijn millioen om het 't raam uit te smijtendoch op hetzelfde oogenblik werd ik wakker en zag ik de zon al vroolijk in mijn slaapkamer schijnen. O, wat was ik blij, dat ik het maar gedroomd had en niet de barre werke lijkheid had moeten beleven. Wat deed de morgengroet van mijn oude Cathrien me goed, hoe voortreffelijk smaakte mijn eenvoudig ontbijt, dat ze gereed gezet had, hoe gaarne en hoe blij ging ik aan mijn dagelijkschen arbeid. Door verder na te denken over mijn doorleefden droom en verder de ge volgen uit te werken, die noodzakelijk zouden voortvloeien uit een werkelijke verdeeling en burgerlijke algemeene ge- ijkheid werd ik volkomen van mijn vrijheids- en gelijkheidsdroomen genezen en waagde ik het niet meer om tegen de door God gestelde orde te--morren en aan die dwaze pogingen deel te nemen, om deze omver te werpen. Zoo was ik door een korten, onschul- digen droom, aan een anderen, langen en gevaarlijken droom ontrukt. Een familiedrama speelde zich Zondagavond naar de N. V. C. meldt af ten huize van R. aan de Turfstraat te Venlo. R., die meermalen onder dén invloed van sterken drank verkeert en niet gun stig staat aangeschreven, was beschon ken en zocht ruzie met zijn schoonzoon een alleszins oppassend jongmensch. ?eeds geruimen tijd was de verhouding tusschen beiden niet gunstig. Zondag avond kwam het tot een uitbarsting. Zonder dat iemand iets vermoedde greep de beschonken R. een brandende pe troleumlamp en wilde deze op het hoofd van zijn schoonzoon stukslaan. Deze weerde echter den slag af waardoor de amp in stukken vloog. Er ontstond een paniek. De beide aanwezige vrouwen vluchtten de straat op en R. bleef met zijn schoonzoon in de duisternis achter. Laatstgenoemde greep in zijn angst een mes dat op tafel lag en sloeg om zich heen zonder te weten waar hij sloeg. Even later kwam R. naar buiten en be gon toen zijn dochter te overladen met scheldwoorden waarop hij weder de woning binnenging. Even later kwam de dochter binnen en vond den vader ba dend in zijn bloed op den grond liggen. De schoonzoon begaf zich onmidde- lijk naar de politie om aangifte van het geval te doen, vol berouw over het door hem in zijn doodsangst bedrevene. Geestelijke en medische hulp kwam opdagen. Niet minder dan een negental steken en sneden over het gelaat en hoofd werden geteld. Wonden van 9 c.M. lengte en van vrij groote diepten werden genaaid. De zwaar gewonde werd naar het gasthuis overgebracht. De toestand moet naar omstandighe den vrij goed zijn. De dader werd na gehoord te zijn, weder op vrije voeten gesteld. ADVERTEEREN IS DE HARTSLAG VAN DE ZAAK. ALS GIJ ÏEMAND'S HART DOET STILSTAAN, STERFT HIJ. ALS GIJ HET ADVERTEEREN STOP ZET, STERFT UW ZAAK! Arthur Brisbane „Jud. Advertising". (EXTERN), die teteos geneden is met de wegen bxood te besorgeo. I 886é P. ROX8-VAN DELFT, Besoijen.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 10