Eerste Blad. nes- en Markode Bandiet f „NOORD-BRABANT"! WAALWIJK. HEEREN HOEDEN. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. BINNENLAND. J. Hoendervanger», FEUILLETON Maatschappij van Verzekering op het Leven. TILBURG, Zomerstraat No. 9. Heeren Agenten worden er aan herinnerd, dat de abonne mentsgelden voor het laatste kwartaal vóór den 15den dezer maand in ons bezit moeten zijn. De Administratie. Ons abonnementental groeit in de geheele Langstraat met den dag. Hielden heeren adverteerders genoeg rekening met dezen uitgebreiden Lezerskring, dan zouden zij nog geregelder en doelmatiger adverteeren QEBR. JANZING Oprichting van de Nieuwe Harmonie van Waalwijk en Besoijen. Opgericht 1843; NUMMER 81 ZATERDAG 9 OCTOBER 1920 43e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden t' 1.2s>. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. W ECHO VAM HET ZUIDEN, Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waal wij kschc Stoomdrukkerij Antoon Tielen TelegrAdresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclames 30 cent per regel. 18351 ELEGANTE Wij gever. U kennis, dat de collectiën voor het HERFST- EN WINTERSEIZOEN in alle afdeelingen gereed zijn. Wij brengen een ongeëvenaarde keuze in Mantels Costumes Japonnen Kindermantels Kinderjurken Blouses Rokken JaponstofTen Pelterijen. TILR1IQG BREDA 1 Januari 1860. II. De eerste directeur van de Nieuwe Harmonie, August Christicuxn David Bothé, die In 1836 van Breda was ge komen, schijnt een voor dien tijd be gaafd musicus te zijn geweest, want uit de bestuurs-notulen van 5 Augustus 1864 blijkt, dat, toen bij in genoemd jaar 1864 tijdelijk Waalwijk verliet of gelijk het in de notulen heet »nu haren directeur hun Is ontnomoa', men te Waalwijk leelijk met de banden in het haar zat en men vurig hoopte, dat hij spoedig zoude wederkeeren. Liat ons echter ons verhaal niet voorultloopen. Den 12 Maart 1860 werd de eerste van „De Echo van het Zuiderf'. door Louis Boussenard. EERSTE DEEL. V Te vuur en te zwaard. 10) III. ONMENSCHEN. Hij herneemt: Twee mannen van goeden wil., ieder vatte 'hem hij een beenmet zijnen kop naar omlaagzeer welhoudt hem recht., trekt zijne beenen verder open., kloekaan! Zijn sabel gaat omhoog, komt weer neer, met alle geweld te midden van den hoek gevormd door de twee ledematen. Het slachtoffer huilt gelijk een dolle. Zijn bloed stroomt. Nikea slaakt een hartver- scheurenden kreet en valt buiten kennis, roerloos gelijk een doode. Groote, stille, brandende tranen rollen uit Joannes' °<»gen. Hij roept al zijne geesteskracht ter hulp om niet in snikken uit te barsten, en schijnt zijnen haat te drenken met dit bloed en die tranen. Met den laatsten sabelslag klieft Marko 'les ouderlings hoofd. En gij, moeders, vrouwen en dochters, gij zijt vrijGaat verhalen wat gij ge zien hebt en dat het hun, die mij willen weerstreven, tot -voorbeeld strekke! Gij makkers, in den zadel! De Alhaneezen gehoorzamen, stijgen te bestuursvergadering gehouden bij An- tonius Adrianus van Overbeekherbergier, wonende op den oostelijken hoek van de Groote Straat en de Havenstraat. Daarop werden de volgende punten be handeld 1. Uit de commissarissen Ludovicus Gregorius DumoulinFranciscus Josephus Wassen, Pieter Quiryns en Frans Sc/iijvens werden door de gewone leden gekozen tot penningmeester: Pieter Quirijns en tot secretarisFrans Schijvens 2. Bespreking van het doel en het nut der oprichtingden luister en den bloei der gemeente 3. Men moedigde elkander aan, om door gepaste middelen onvermoeid werk zaam te zijn, ten einde eenmaal in de rij der beste muziekgezelschappen van de provincie te worden opgenomen' 4. Er werd een concept-reglement ontworpen, >dienende tot richtsnoer zoowel voor de werkende als gewone leden'. Na eenlge wijzigingen werd de vaststelling tot een volgende vergadering aangehouden 5. Van J. Verlegh te Besoijen wer den voor de som van f 50.eenlge muziekinstrumenten aangekochteen ophicleïde, een contrabas en een paar bekkens 6. De onbruikbare instrumenten zou den verkocht worden, ten einde van de opbrengst muzleklessenaars te kpopen 7. Eindelijk besloot men zoo spoedig mogelijk een concert te geven ten voor- deele van de armen. De tweede vergadering werd wederom bij van Overbeek gehouden, n.l. 3 Mei i860. Daarbij werd het ontworpen regle ment goedgekeurd en vas'gesteld; gaven de heeren BothéBrok en Dumoulin eenlge clarinetten in bruikleen en werd de eerste openbare uitvoering bepaald op 20 Mei 1860, te houden op de binnenplaats van den herbergier Gijsber- tus Hendrik Drossaerts, wonende op den Dijk, waar later vele jaren schipper Lucas van Hilst heeft gewoond. Het reglement, dat hier onveranderd In de oude spelling eene plaats vindt, was van den volgenden inhoud «Verordening der Nleawe Harmonie te Waalwgk.» Art. 1. «De zamenstelling van dit Muzyk- gezelschap heeft ten doel om de toon kunst te bevorderen en zoowel aan de gewone concerten, als voor buitengewone gelegenheden en Feesten den noodlgen luister te kunnen bijzetten, den armen daardoor op een liefdadige wijze bil te staan en aangename uren te verschaffen. Tot het geven van gewone concerten staat ter beslissing van de Directie alleen het geven van serenades en buitengewone concerten staat ter beschik king van den President.» Art. 2. «Het gezelschap, dat met 1 Januari] 1860 een aanvang heeft genomen, zal bestaan uit werkende en gewone leden. Ook zullen met belangstelling Dona teurs worden aangenomen, die door hunne milde bijdragen de muzyk gelleven te onderschragen en waarvan eene eer- paard en wachten roerloos als ruiter standbeelden nadere orders af. Marko raapt zijnen standaard op met modder bezoedeld en zegt koel weg: Mijn banier zal gewasschen worden in eenen stroom bloeds. En Joannes beziende, die hem met droge obgen, hooghartig gelaat, onver vaard in het wit zijner oogen ziet, vervolgt hij: Ik dood u niet., 't zou te vlug gaan, ik neem u mede en zal u folteren dat na honderd jaar en langer de legenden er nog van gewagen. Nikol, zie de 'boeien na van dien man; leg hem voor u, dwars over den zadel wend geen oog van 'hem af, want hij is ge vaarlijk; gij zijt verantwoordelijk voor hem, op uw hoofd. Ja overste, en gij kunt op mij reke nen. De man laadt Joannes, als een stevig ge bonden zak, op zijn paard. Marko buigt zich op zijne beurt tot de bewustelooze Nikea en tilt haar van voren op zijn zadel en beveelt koraf: Op weg! De bende rijdt voort, een verwoest, doodstil dorp, vol lijken, achter zich la tende. IV. IN DE DIEPTE. Vijf eeuwen reeds heerschen de Turken over Macedonië en omliggende streken, maar nooit heeft de overwonnene zich ver eenzelvigd met den overwinnaar. Slavonen en Grieken behielden hunne gebruiken en hunnen godsdienst; ten minste de land bouwers, kleinhandelaars en ambachtslie den die de dorpev, de gehuchten en de dungezaaide vlekken der vlakte bewonen. onder de hnprp.nniet urm' w volle vermeldiogslijst zal worden op gemaakt.» Art. 3. «De contributie der gewone leden is bepaald op f 1.50 's jaars, die zij steeds vooruit zullen betalen. De gift der Donateurs wordt aan hunne mild dadigheid en liefhebberij voor de Muzijk overgelaten, echter zal die altijd de gewone contributie moeten overtreffen». Art. 4. «De Directie zal bestaan uit 6 com missarissen van de gewone en uit 3 der werkende leden, onder welke laatste de Directeur der Muzyk behoortzij bepalen onderling wie de betrekkingen van pre sident, secretaris en thesaurier op zich zal nemen. De commissarissen uit de gewone leden worden door de geheele vergadering, die uit de werkende leden alleen door de werkende leden gekozen, 's Jaarlijks treden volgens den rooster van aftreding 3 der gewone en 1 der wei- kende leden af, uitgezonderd de Direc teur, die echter weder verkiesbaar zijn en waarvoor de verkiezing jaarlijks in de maand Januarij met ongeteekende briefjes bij volstrekte meerderheid zal plaats hebben bij gemis van het laatste wordt eene herstemmiog bevolen tus- schen de meeststemhebbende leden bij staking van stemmen beslist het lot.» Art. 5. «De Directie draagt zorg voor het gezelschap en is bevoegd deszelfs gelden, waar zij het noodig acht, ten nutte van hetzelve te besteden de uitgaven mogen echter nimmer de inkomsten overschrij den. De aankoop van Instrumenten ec Muziek heeft dan alleen plaats, als de gewone uitgaven door de middelen kuonea worden gedektzijn hieromtrent andere maatregelen noodig, dan moet daarover in eene vergadering van ge wone leden beslist worden.' Art. 6. «Jaarlijks zal er ln de maand Januari eene vergadering worden gehouden, waarbij de Thesaurier de rekening van ontvangst en uitgaaf overlegt met de bewijsstukken der gedane betalingen terwijl de Secretaris der werkende leden alsdan aan den Thesaurier verantwoor ding doet der door hem ontvaogen gelden'. Art. 7. «Om gewoon lid te worden geeft men daarvan aan een der leden van de Directie kennis'. Art. 8. «Vreemdelingen mogen door de ge wone leden ten allen tijden geïntrodu ceerd worden en zullen daarvan aan- teekenlng doen in een introductleboek'. Art. 9. «Het is verboden ln de muziekzaal honden mede te brengen of gedurende de uitvoering door luid praten, voeten- getrap, stampen met stokken of andere gedruiscb, hindernis te veroorzaken. Bij stoornis of wanorde zal de Directie zorg dragen, dat dezelve ophouden, ge rezen geschillen ln der minne trachten bij te leggen en is leder lid verplicht zich aan hare uitspraak te onderwerpen. Indien er verregaande vergrijpingen of twisten mogten ontstaan, welke beneden het gedrag van een fatsoenlijk man zijn, zullen de tegenwoordig z\jnde leden der Directie den kastelijn verzoeken, de schijnbaar schuldige uit het gezelschap te doen verwijderen'. Arf. 10. «Alle aangekochte Instrumenten. Mu ziek en verdere bezittingen zijn het eigendom der werkende en gewone leden daarvan worden ln duplo catalo gussen gemaakt, waarvan één exemplaar ln de kas der werkende leden en één in die der gewone leden zal worden gedeponeerd. Niemand, die het gezel schap verlaat heeft eenlge aanspraak op de eigendommen van het gezel schap die aanspraak houdt bij het sterven eveneens op. Ieder werkend lid is mitsdien verantwoordelijk ge steld voor het aan hem van wege de Directie toevertrouwd Iastrument en zal de schade, welke er door zijn toe doen aan komt, op zijn kosten worden hersteld. De Directeur Is bevoegd, zoo dikwijls hij het noodig oordeelt, eene inspectie over de aan het gezelschap toebehoorende Instrumenten te houden. De leden zullen tevens verpllgt zijn, In geval zij de gemeente langer dan 14 dagen verlaten, hunne Instrumenten en andere voorwerpen, die zij van het ge zelschap ontvangen hebben, in goeden staat aan den secretaris der werkende leden over te geven.' Art. 11. «Niemand zal als werkend lid worden aangenomen voor en aleer daaromtrent door den Directeur met de Commissa rissen dier leden is geraadpleegd en zal daarna door de werkende leden worden geballoteerd.' Art. 12. «De werkende leden betalen geen contributie doch treden in overleg met hunnen Directeur omtrent eene weke- lijksche uitkeerlng, die ln hunne kas zal vloeijen en welke gelden zij jaarlijks mogen verteren of tot andere einden met goedvinden van den Directeur ge bruiken.' Art. 13. «Wanneer bij feesten of andere gele genheden, waarbij de werkende leden adslsteeren, eenlg geschenk aan hen wordt uitgereikt, zal hetzelve den wer kende leden toebehooreo, tenzij de gever daarover anders beschikt.' Art. 14. «De Directie kan tegen eene kleine belooning Iemand gebruiken tot het doen van aanzeggingen, het ophalen der gelden en verdere verrigtlngen.' Art. 13. «Iadien er twijfel bestaat over het regt verstaan van eenlge artikelen dezer ver ordening, wordt de explicatie daarvan aan de Directie overgelaten.' Aldus vastgesteld ter vergadering van Commissarissen van den 3 Mei 1860. (Get.) L. D. van HEIJST, President, (ld.) F. SCHIJVENS, Secretaris. Besoijen. J. van der Hammen Nicz. Het kaasmaakvnrbod. De minister van Landbouw heeft tot de burgemeesters een circulaire gericht, waarin hij hun mededeelt dat het, ten einde een zoo geregeld mogelijke voor ziening van melk te waarborgen, noodig is ook dezen winter weder beperkende bepalingen vast te stellen ten aanzien van de verwerking van melk. Uit dezen hoofde heeft de minister zich verplicht gezien naast het verbod tot vervaardiging van melkproducten een kaasmaakverbod ln te vaereo, dat met ingang van 1 Nov. In werking treedt. Een wetsontwerp is Ingediend, houdende machtiging aan de regeerlog tot het geven van rentedragende voor schotten (gezamenlijk ten bedrage van f 12.500,000 aan eenlge midden, en oost- Europeesche staten ten behoeve van de betaling van leveringen door Nederland en de Nederlaudsche koloniën. Benoemd tot burgemeester van Delft mr. G. van Baren, (A R.) wethouder van Schiedam. Verzekerd Kapitaal Reserve 21.456.813.— 2.913.587 Mahomedanen, doch de meeste zijn met de veroveraars uit Azië gekomen. Er hadden ook bekeeringen plaats, en onder de eerstbekeerden waren de Alha neezen, een fier volk dat in den beginne dapper streed om de Turken uit hun ge westen te verdrijven. Door hun overgang tot den eeredienst van Mahomed, verkregen de Alhaneezen het recht wapens te dragen, zich onder ling uit te moorden, den Sloveenschen of Griekschen buur te verdrukken te „boeren" met hunne lansen zich met ge borduurde vesten en pluimen op te smuk ken. De voornaamsten onder hen mochten den titel „by" dragen en zij voerden gezag over de stammen, met den „taugh" paar denstaart als zinnebeeld en banier. Zoo werden zij de meesters van belangrijke groepen Christenen. Hun verplichtingen ten opzichte dier groepen waren eenvou dig. Zij moesten ze verdedigen, mochten ze niet aanvallen, maar ook zich niet door hen laten aanvallen. Heel mooi, in grondbeginsel; want aldus oefenden zij een soort voogdijschap uit, dat ze zacht en zeer vaderlijk maken kon den. Eigenlijk was die voogdijschap een af schuwelijke dwingelandij, een afgrijse lijke. baanstrooperij, want dwingelandij en baanstrooperij verscholen zich onder een soort wettelijkheid, die rechtstreeks van den meester uitging. De beys mochten jaarlijks voor hunne goede diensten', een persoonlijke belasting heffen het „tchetel" op de oogsten, de kudden en de voortbrengsels der nij verheid. De beys zelf steldefr het bedrag der be lasting vast, naargelang hunner behoeften Ml 1-1- door alle middelen, zelfs de wildste, de on- menschelijkste. Zij bestendigden een schrikbewind en de ongelukkige boeren werkten nog enkel voor 't vergaren der belasting, die, de vrucht van hun zweet en hunne tranen, de kudden, de woonsteden, de akkers, de levens verslond. De Turkschë overheden lieten begaan, als ze de Alhaneezen zelfs niet aanmoedig den. De beys hadden het des te gemakkelij ker, daar de Christen stammen onderling verdeeld, dus geheel onmaehtig waren. En dat duurde zoo eeuwenlang, eer ver ergerende dan verbeterende. De begeer lijke en wreede Albanees strekte metter tijd zijn dwingelandij uit tot den oever van den Donau. Het was de schrik van die streken tot den dag dat Servië en Bulga- rië onafhankelijk staten werden en de roovers verdreven naar Macedonië. Nu, wij zagen het reeds, Marko stamde af van de beys, die te allen tijde de geesel van Macedonië waren. De rooversbende heeft dan haar vreese- lijke taak volbracht. Stapvoets, Marko's banier aan de spits, rijdt ze in Westelijke richting. Ze keert terug naar haar on schendbare schuilplaats in hqfc gebergte. Joannes, gelijk een zak dwars over den zadel van Nikol liggende schijnt bewuste loos. Zijn armen en beenen hangen slap en het opgedrongen gelaat van den onge- lukkigen jongen man wekt de vroolijkheid op van de bende, in opgeruimdheid ge bracht door de schrikkelijke bedreigingen van den aanvoerder. Nikea ligt in half zittende houding op het paard van Marko. Zij ademt flauw. Hare oogen hebben een vreemde uitdruk king. Zij staren onbestemd in 't ronde en GROOTE KEUZE 18306 len der zon. Zij heeft gansch het voorko men eene gehynotiseerde of eener krank zinnige. Marko beschouwt haar hoogmoedig en bij poozen vestigt hij vol haat zijnen blik met stalen weerschijn op Joannes. Nochtans, de roerloosheid van zijp slachtoffer begint hem te verotrusten. Zoo Joannes ging stervenontsnappen aan de folteringen welke een geheimzinnig verfijnde wreedheid hem voorbehoudt? Hij leeft nog altijd, niet waar Nikol? vraagt hij hem met zijn bronzen stem. Nikol lacht en trekt zijn dolk. De gewonde laat een gereutel hooren, dan 'n klacht, een vlijmend gekerm daf het paard de ooren doet spitsen en 't luipaard grollen. 't Is wel, Nikol, 't is wel, antwoordt Marko valsch lachende. Ik had ongelijk mij ongerust te ma ken.. ons kereltje behoort tot een taaien stam, hij zal ons nog veel genoegen ver schaffen. Zonderling, noch het folteren van Joan nes, noch de ijselijke bedrijgingen van den bandiet schijnen indruk te maken op Nikea. Zij is aan alles ongevoelig, zij laat geen klank vernemen, zij schijnt heele- maal onbewust, alsw are haar rede ten on der gegaan in hetd rama dat dien dag was voorgevallen. En Marko, wiens voorhoofd rimpelt, •bromt tusschen zijn tanden: Zou ze nu wezenlijk zinneloos zijn? Hij schokschoudert, en beveelt kortaf: Draven! (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1