Electro-T echnisch-Bureau Fa. GEBRS. BOEREN, Tweede Blad. Mengelwerk. binnenland" Wie geen crediet heeft, moet slim wezen. BUITEN LAND Frankrijk. Duitschland, Engeland. Polen. 's-fiERTOGENBOSCH, Boschveldweg 7. Re Poststaking. N'JMMER 81 ZATERDAG 9 0CT0B3ER 43e Jaargang. Levering van complete electrische installaties op elk gebied. Kosteloos Adviezen en Begrootingen. Telefoon Interc. No. 896 Een zanger bij een reizend gezelschap was slecht bij kas, iets, dat wel anderen dan een zanger overkomen kan. Naar de meening van onzen held was dit echter nog beter dan slecht bij stem te zijn en zoo zou hij er zich weinig om bekommerd hebben, ware het niet, dat hij noodzakelijk een paar laarzen had moeten hebben, want aan het eenige paar, dat hij bezat, had de tand des tijds zóó onbarmhartig geknaagd, dat onze man er niet meer op voort kon. En toch moest hij voort. Hij moest he- I den nog met een gedeelte van het gezel schap naar een andere plaats vertrekken, 0111 daar soirees te geven. Zonder nieuwe Jaarzen kon hij echter niet vertrekken. Mijn koninkrijk voor een paardl riep eens een koning; hoog C voor een paan laarzenl riep onze zanger op zijn beurt. Een beroemd kunstgenoot, signor Sene- fino, wist zijn schuldeischers tot bedaren te brengen door het wegslepende zijner stem en een ander, Farinelli, ontzong een kleermaker een nieuw gekleed pak. Ach! riep onze held, zich deze voor heelden herinnerende, waarom voert het lot mij niet een muzikalen schoenmaker in de armen? Hij nam een kloek besluit; hij ging op weg om te beproeven een paar laarzen op crediet te krijgen. Waarom zou hij niet? Het crediet was niet uitgevonden, om het ongebruikt te laten. Nog heden zou hij vertrekken om misschien nooit hier weêr- om te komen; liep hij dus geen gevaar ge maand te worden. De eerste schoenmaker echter tot wien hij zich wendde, behoorde niet tot de barmhartigste zielen en wilde van geen borgen weten. Daar stond onze zanger, keek zijn sokken aan, die door zijn laar zen kwamen heenkijken, zuchtte diep, ging heen en probeerde het nog eens bij een anderen schoenmaker. Maar ook deze was niet genoeg Lavater om op het eerlij ke arezieht. van oiwn lield vertrouwen; niets kon hem bewegen om crediet te ge ven. Welaan, riep thans de verontwaar digde kunstenaar, als niemand mij een paar laarzen op crediet wil geven, dan zal ik ze op andere wijze zien te krijgen. Nood kent geen verbod; het lot moet zijn loop hebben. Toen kwam hij langs een winkel, waar door de hooge vensters 'n geheel museum van laarzen en schoenen te aanschouwen was. Ha, riep onze held, hier heb ik mijn man gevonden, die zal mij op de been hel pen! Als ik wist, dat hij een liefhebber van muziek was, dan zong ik hem een groote bravoer-aria, ja, desnoods een heele opera voor. Maar ik waag 't er niet op: ik moet mij op een andere wijze helpen. Hij vatte moed, hief het hoofd trotsch in de hoogte en stapte den winkel binnen Goeden morgen! riep hij op een voornamen toon; ik wou een paar nette laarzen van je hebben. Dnt zeggende rammelde hij met het beetje reisgeld, dat hij in den zak had. Alsjeblieft, mijnheer! zei de schoen maker op heel onderdanigen toon, haalde een half dozijn laarzen voor den dag en vroeg of mijnheer zoo goed wilde zijn een paar aan te passen. Afpassen? hier? Dat ben ik niet ge woon in een winkel te doen. Laat maar even een knecht meegaan naar mijn ho tel, dan zal ik ze daar aanpassen; ik logeer in de Roode Valk. Zoo als mijnheer verkiest; dan zal ik zelf even meegaan, want er is op 't oogen- blik geen enkele knecht hier. Zij gingen naar 't logement, waar de man terstond een paar aanpaste. Passen ze? vroeg de schoenmaker. Uitmuntend, maar de linker knelt een beetje. Kunt gij die niet een paar uur op den leest zetten? Wel zeker, mijnheer! ik zal de linker- laars even meenemen. Wanneer moet u die uiterlijk terug hebben? Van middag, precies om vijf uur; an ders ben ik niet thuis. Zoodra gij de laars brengt, kunt gij uw geld krijgen, of wilt gij Wel zeker niet, mijnheer! dat zal wel terecht komen. De schoenmaker ging en de zanger stopte dadelijk de rechterlaars in zijn kof ter. Terwijl hij even nadacht over de beste wijze 0111 de onderneming tot een goed einde te brengen, kwam de trommelslager van het gezelschap hem zeggen, dat de af reis op B uur bepaald was. Zeg, Pokl jij moest me het genoegen doen om eens even naar den schoenmaker daar ginds op het plein te loopen en hem te zeggen, dat hij met laarzen bij mij stuurt. Goed! Pok ging om te doen wat hem gevraagd was. Onze zanger was uitgelaten van blijd- schap over den gelukkigen inval, dien hij gehad had, en zong het hoogste lied uit. Bravo! riep hij, de rechtervoet is ge- j borgen, nu moet de linker nog een onder- komen hebben. Na verloop van tien minuten kwam de schoenmakersknecht met een aantal paren laarzen. De zanger past ze en vindt een paar dat hem bevalt. Maar terwijl hij even heen en weer loopt met de nieuwe laarzen aan de voeten, trekt hij een bedenkelijk gezicht en hinkt op een voet. 't Heeft alles een oorzaak, wat het moge zijn, luidt het lied; zoo ook dat be denkelijke gezicht en dat hinken van on zen zanger. Knellen ze u? vroeg de knecht. De linker is heel goed, maar de rech ter knelt erg. Daar is verhelpen aan. Tk zal je een goede fooi geven, als je me die rechterlaars meeneemt en precies om vijf uur van middag terugbrengt. Alsjeblieft mijnheer! Laat je baas er een kwitantie bij doen hoor! Best mijnheer! De schoenmakerskecht ging en liet den zanger de linkerlaars. Onze held ven-ge leek aanstonds deze bij de rechterlaars die hij in zijn koffer had. Uitmuntend! zij gelijken elkander als tweelingzusters. Twee zielen en een gedachte! Nieuwe laarzen aan en mooi weer: zóó zou men voor zijn plezier op reis gaan. Om drie uur had onze zanger zijn logies betaald zijn oude laarzen als een fooi voor den knecht achterlatende en was vertrok ken. Om klokslag vijf uur kwamen twee schoenmakersknechts tegelijk aan het lo gement; beiden hadden in de eene hand een laars in de andere een kwitantie. Maai de een had een rechter-, de andere een lin ker laars. Zij kregen tot bescheid, dat de heer voor wien die laarzen bestemd waren, vertrok ken was, zonder dat de logementhouder wist waarheen. De schoenmakersknechts keken eerst raar op hun neus, maar moes ten toch weldra om de zaak lachen. Of hun patroons ook gelachen hebben? Er zijn ernstige redenen, schrijft de Temps, om aan te nemen, dat de berichten, volgens welke de dictatuur der bolsjewistische leiders ernstig be dreigd wordt, grootendeels op waarheid berusten. De muiterij der matrozen te Petrograd, de opstand der boeren, de manifestaties der soldaten in de roode legers ten gunste van een on middellijken vrede, tegen welke voorwaarden dan ook, zijn inderdaad mogelijk gebeurte nissen en worden logisch verklaard door den toestand, welke door de nu reeds twee jaren durende™ dictatuur van het prcletariaat in het leven^geroepen is. Het zijn niet slechts de nederlagen, welke door de roode legers aan het Poolsche front geleden zijn en de suc cessen door generaal W:a-gel in het Zuiden behaald, welke de sowjet-regee- rlng zoo dicht bij haar val brengen 't failliet van al haar sociale proefnemingen, het bankroet van de revolutie zelf, zijn evenzeer beslissende facloten In deze crisis. Het bestuur, dat er op gericht Is een weerloos volk te bulgen onder het juk van een bureaucratie, gevormd door een politieke par tij. die het land slechts tot haar eigen voordeel exploi teert, kan nooit blijvend riir. Eveneens kan een sociale regeling, berustend op de zoo gering mogelijke persoonlijke inspanning en die tracht de productie te beperken, nooit succes hebben in een tijd als dc onze, waatln een zoo hoog mogelijk opgevoerde productie, ook op industriegebied, een eerste ver- elschte Is, noodJg voor de algemeene welvaart. De vernietiging van het bols jewistische stelsel is voor ledereen, die nadenkt, ontwijfelbaar zeker, omdat het monsterachtig is in zijn uitvoeringen en absurd in zqn grondbeginselen,' maar het hangt van de omstandigheden en van den gemoedstoestand van het Rus sische volk af, of deze onvermijdelijke val plaats zal hebben binnen korten of langeren tijd. Over de veeleverantles van Duitsch land aan Frankrijk wordt la tegenstel ling met valsche bulteolandsche berich ten vastgesteld, dat volgens de authen tieke statistiek aan Frankrijk en België reeds 70 pet. van de in het vredesver drag geëlschte paarden, 72.5 pet. der rucde/er, 87 5 pcL der geiten, 97 pet. van het gevogelte en alle gcëlschte schapen geleverd zijn. De jflevetlog van runderen en gelten moest wegens het toenemen van het mond- en klauwzeer in Duitschland eo de runderpest in Belg onderbroken worden. De vooruitzichten op een aanstaar de bijlegging van het looncorfllct Inde Eogelsche kolenmijnen zijn de laatste dagen aanmerkelijk verminderd. Vele duizenden mijnwerkers in Zuid-W&les, Derbyshire, Nottinghamshire, Lancashire, Lanarkshire, Leicestershire en andere kolendlstrlcten hebber, naar Reuter meldt, Dinsdag bet werk neergelegd, als protest van de door het hoofdbestuur na overleg met de mijneigenaars voor gestelde regeling, waarover, zooals men weet, dezer dagen een stemming zal worden gehouden. Ia vele" districten hebben zich afdeelingen gevormd, die beschreven worden als >communistlsche roode garden* en met geweld den arbeiders beletten in de mijnen af te dalen. In Lanarkshire hebben evenwel een 500 arbeiders zich niet aaa deze afdeelingen gestoord en zijn aan het werk gegaan. Met dat al wint meer en meer de meeolog veld, dat de stemming onder de mijnwerkers het resultaat zal hebbeD, dat zich een meerderheid voor de staking verklaart. De burgemeester van Cork en de andere elf hongerstakers zij zouden nu de een 55, dc anderen 56 of 57 dagen gevast hebben blijven een wonder, waarover Slnn-Feln maar liever niet spreekt. In elk geval herhalen de la September gevangen gezette Sinn- Felners het vooibeeld niet. Een bericht van gisteren behelst, dat Mc Swlney nog altijd niet in stervens gevaar verkeert, een .ander, dat hij zich zelf nog scheert én de kranten trouw leest. Slnn-Feio, dat aan de Engelsche re geering de beulsrol had toegedacht, begint belachelijk te worden. De hon gerstaking schijnt daarom voorgoed van zijn propaganda-program afgevoerd te worden. De >Daliy Mail* publiceert een cfficleele lijst van de sedert Januari 1919 door de Slnn-Fcriners gepleegde aan vallen. In het geheel bedraagt het aantal aanvallen 4447. Er werden 53 raadhuizen verwoest, 563 politlebureaux trof een zelfde lot, terwijl er 156 ernstig be schadigd werden. Ook 58 ku9tstations en vuurtorens hadden van de Sion-Feln- aanvallen te lijden. De post Is 513 maal overvallen. 2720 aanvallen werden met behulp van wapens uitgevoerd. Gedood werden 107 politiemannen, gewond 172, terwijl bovendien 15 militairen en 26 burgers gedood en 57 soldaten en 77 burgers gewond werden. Reuter verneemt uit bevoegde Litau- sche bron, dat men verwacht, dat de Poolsch-Lltausche overeenkomst morgen te Soewalki zal worden gesloten. Voor het Poolsche leger, dat In het noorden aan de Njemen is gelegerd, hier en daar zelfs dis rivier reeds heeft overschreden en In de laatste dagen in Polestë de geheele spoorlijn Llda— Bara- nowltsjLunlnec—SamyRowno heeft bezet, zoomede voor de opgejaagde roode legers, is thans een tijdperk van rust aangebroken. Dlcsdag is te Riga besloten tot onderteekeniog van den wapenstilstand en de vredesprelimlnalren tusschen Polen en Rusland. Dit besluit was zelfs voor de deelnemers aan de vredesconferentie een verrassing, daar de leiders van beide delegaties Joffe en Domsky, in alle stilte hadden onder handeld. Belde delegaties hebben zich verbon den den wapenstilstand vóór Vrijdag te onderteekenen en met onmiddellijke geldigheid te doen ingaan. Een defini tieve overeenstemming op alle punten is nog niet bereikt. Voor de opzegging van den wapenstilslaod hebben de Rus sen een termijn van 25 dagen verlangd. De Polen sloegen een termijn van slechts 36 uur voor. In de territoriale kwesties is overeen stemming bereikt. De oude Gallcische grens is behouden. Litauen is van Rus land afgescheiden door een corridor. De Polen hebben met de onderhandelingen alles bere>kt, wat zij zich ten doel had den gesteld. De blnoenlandsche positie van Rusland moet zoo concludeert de »Berl. Z'g. am Mittag* dus wel zeer slecht wezer, waar de sowjet-gedelegeerden toestem men In de afsluiting van Litauen. Ds mogelijkheid van een verbond van Polen met de Oostzeestaten dreigt sowjei- Rusland v.lkomen van West-Europa te Isoleeren. Naar uit Warschau wordt gemeld, is de tekst van het verdrag voor deo tusschen Polen ea sowjet-Rusland ovei- eengekomen voorlooplgen vrede reeds per spccialen koerier van Riga naar Warschau gebracht. Ia het IJ-Pavi joen te Amsterdam werd gisteravond een zeer druk bezochte ver- gadetlog gehouden van de neutrale, mo derne en onafhankelijke organisaties van post- en telegraafpersoneel, alsmede van den bond van lager personeel, waarin de besturen adviseerden een afwachtende houding aan te nemen tot oveileg zou ziin gepleegd met de groote vakcentrale. Uit de vergadering kwam echter een zeer sterke oppositie tegen dit advies en na zeer opgewonden bespteklngen werd besloten met overgroote meerderheid onmiddellijk in staking te gaaa tot de elschen ziju ingewilligd. Dit besluit gold onmiddellijk voor de ploegen, welke in den loop van den nacht aan het wetk moesten gaan. Tot de eischeo, waarom de staking Is geproclameerd, behoort ook deze, dat de bondsbestuurder Roos, welke met ingang van Woensdag van Amsterdam nanr Leeuwarden Is overgeplaatst, te Amster dam zal blijven. Omtrent de houding van het personeel in andere plaatsen was bij de vergade ring niets bekend. Onafhankelijk daarvan werd echter tot staking besloten in de hoop, dat de hoofdstad de stoot tot de staking over het geheele land zou geven. De confessioneels organisaties. In de Koopmansbeurs vergaderde gisterenavond wederom het postperso- nee), georganiseerd In den R. K. Bond »St. Gabriel*, en den Chtistelijken Bond Door plicht tot Recht.* De vergadering werd geleld door den heer G. van Lln- gen. Allereerst werd het woord gevoerd door den heer Moonen, bondsambtenaar van den R. K. Bond. Het advies van het bestuur, aldu9 spr., luidt: >Dott uw plicht en blijft aan het werk.* Vervolgens gaf hij een korte en zake lijke uiteenzetting van het bezoek der Christelijke en Katholieke besturen des morgens bi] de regeering gebracht, waar er by Minister de Vries en den secre taris-generaal in buitengewonen dienst mr. Kan uitdrukkelijk op gewezen werd, dat in den nood der Rijksambtenaren ten spoedigste moet worden voorzien. De regeering wil echter niet onder handeier, voordat de dienst goed futc- tionneert. Zij zal terdege rekening hou den met de wenschen van de R. K. en Christelijke organisaties. De heer Padding, vrijgestelde van den Christelijken Bond wees de leden op hun Chiistenplicht, die zij door een stakiog schandelijk zouden overtreden omdat ze daardoor hun eed verbreken. De belan gen van de gansche gemeenschap in gevaar brengen. Tevens wees hij er op, dat de regee ring niet zwichten zal voor de dreigende vuist. Doet zij dit wel dan stelt zij haar positie In gevaar. Nogmaals werd door verschillende sprekers de nood van het postpersoneel naar voren gebrachtmaar tenslotte werd liet advies van het Br stuur om het werk te blijven vervullen met nagenoeg alge meene stemmen aangenomen. De minister van binnenlandsche zaken weigert een afvaardiging van stakers te ontvangen. De heer Perrêyo, hoofdbestuurder der Katholieke Post- en Telegraafmen- schen hield te Rotterdam een rede, waard algemeen gelezen te worden, als blijk van 't geen deze R.K. organisaiie- lelder de zijnen als plicht in deze moei lijke dagen du<ft voor te boaden, 't is een waardig woord, men leze Hij wees er op, dat deze actie haar oorzaak vindt in de groote teleurstellingen, die het personeel beeft ondervonden. De oor- log.-jaföo. hsbbeix by het personeel toes and van groote ultpuit'ng veroor zaakt. Spreker heilnuerde aan de groote verwachtingen, die deze regeerlog door aanvankelijk goede maatregelen heeft gewekt, maar die helaas In groote teleur stellingen zijn veranderd. Het Is In de groote gezinnen een onhoudbare toestand geworden, de groote uitgaven kunnen door betalingen van f 24—f 30 per week niet bestreden worden, en dit was blijk baar tot de regterlng nog niet door gedrongen. Wij hebben onze elschen onveranderd gehandhaafd. De regeering is gekomen met een voorstel tot tege moetkoming van de groote gezinnen en herziening van de schalen II en III, maar wij hebben, aldus spreker, de regee rlog verzocht, met voorstellen te komen, die meer uitwerking zouden hebben. De Christelijke en Katholieke organisaties vroegen de regeering voor de ongehuw- den f 150 en voor de gehuwden f200 en (25 voor ieder kind. Het resumé van de bespreking in de commissie van over leg hebben wij gehoord; het heeft ont stemming teweeg gebracht. De gebeurtenissen van Dinsdag zijn afkeurenswaardig en laf, want de regeering had haar oordeel over het advies nog niet uitgebracht, hoewel, aan den anderen kant, de regeering te lang gewacht heeft met het personeel tege moet tc komen. Of wij echter, als er dingsu gebeuren als op j.l. Diasdag, nog wel aanspraak kuunen maken cp medewerking van de volksvertegenwoor diging, is een groote vraag (applaus). Wij zijn rijksambtenaren, zeide spreker, hebben een eed van trouw afgelegd en zeggen dus, als min ons vraagtof wij willen stakenneenwij blijven onzen eed getrouw (luid applaas). Niettemin vervolgde spreker het gist ook in onze afdeelingen. Maar bij ons zitten de principes voor. Men heeft het belang van het personeel met voeten getreden de regeering kon op grond van de gebeurtenissen van Dins dag, zonder haar prestige te verliezen, nooit aan de elschen tegemoet komen. De heer Kan heeft ons verzekerd, dat de regeering bereid Is, het personeel tegemoet te komenIn hoeverre dat mogelijk is, wordt thans op het departe ment van financ'ën berekend Wij hebben dus alsnog vertrouwen, dat de regeering ons tegemoet zal komen. Maar als de neutralen en modernen de houding van de regeering anders willen schetsen, blijft ons dan getrouw, dan zal de regeering met onze wenschen eerder rekening kannen houden dan mtt die van hen, die het grzeg met voe en treden. (Applaus.) In den zelfden geest spraken de Christelijke leiders, bewijs dat de Christe lijke organisatie er andere prircipes op na houden dan de overige neutrale, s.d.a.p'sche bonden e.a- De directeur-generaal der poste ryen en telegrafie heeft de volgende dienstorder uitgevaardigd Io verband met de gevallen van ern stige plichtverzaking, die dezer dagen op sommige kantoren hebben voorgedaan zie ik mij verplicht, ter kennis te brengen van het personeel, dat aan hen, die zich alsnog schuldig maken aan opzettelijk dienstverzulm, de verdere deelneming aan den dienst zal worden ontzegd, tot dat inzake een hervatting van den dienst door mij zal worden beslist. Aan de ambtenaren der posterijen en telegrafie, die op sommige kantoren den dienst zonder vergunning hebben neer gelegd of zonder vergunning den dienst niet op den volgens het arbeldsrooster vastgestelden tijd hebben aangevangen, Is opgedragen, zich ter zake te verant woorden. Gisteravond heeft de directeur van het telegraafkantoor te Amsterdam, naar het Hdbl. heeft meegedeeld, van den voorzitter eener katholieke studenten- vereeniglng een brief ontvangen, waarin de leden dier organisatie, zich voor hulpdienst beschikbaar stelden. Naar wij vernemen, ie aan een aantal ambtenaren der Posterijen en Te legrafie, allen onderteekenaars van de in de pers gepubliceerde onder de leden van den Centralen Bond voor Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel ver spreide aansporing tot en handleiding voor het plegen van lijdelijk verzet, door den Minister van Waterstaat de dienst opgezegd. Als een der maatregelen, welke door het hoofdbestuur der P. en T. wor den overwogen om een zooveel moge lijk, ook met het buitenland, normalen dienst te ouderhouden, behoort ook, naar wij vernemen, het verleenen van meerdere faciliteiten voor het vervoer van brieven per luchtpost naar het buitenland. Naar wij vernemen, is de volgende dienst order voor het personeel bij de Staatsbedrijven van de Posterijen, Tele grafie en Telefonie door den Directeur- Generaal uitgevaardigd: In verband met de gevallen van ernstige plichtsverzaking, die zich dezer dagen op sommige kantoren hebben voorgedaan, zie ik mij verplicht, ter kennis te brengen van het personeel, dat aan hen, die zich alsnog schuldig De Echo van het Zeiden.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5