OE ~JT" Slappe en Sty 7e Hoeden, VERSPAANDONK's HOEDENMAGAZIJN. ^Provinciaal Nieuws Wij brengen voor IEDEREEN KEUS in ELKEN PRIJS. 1S3,3 vanaf de goedkoopste tot in de fijnste kwaliteiten No. 81. Zaterdag 9 Oct^ 43e-Jaarg. derde BLAD. Waalwijk, 8 Oct. 1920. Met ingang van 1 Januari 1921 is de heer G. J. de Vries, directeur der Middelbare Handelsschool alhier, be noemd tot docent in de Economische Aardrijkskunde aan de R. K. Leergangen te Tilburg. De heer G. F. Verhorst. Laborant aan de Rijksvakschool alhier, heeft met ingang van 1 November als zoodanig ontslag aangevraagd. Tot leeraarin het machineteekenen aan de Gemeente-Teekenschool alhier is benoemd de heer J. Witbroek te Eindhoven. In verband met ons bericht in 't vorig nummer betreffende de lezing van den' Inspecteur van den Vleeschkeurings- dienst enz. den heer Quadvlieg, alhier as Donderdag te houden voor verschil lende gemeentebesturen, mogen wij er wel op wijzen, dat het in het financieel belang is vooral van kleinere gemeenten, dat zij. niet ieder voor zich. doch in samenwerking met andere gemeenten een abattoir bouwen, waarin de keuringen en slachtingen voor het samenwerkende complex gemeenten plaats vinden. Het wil ons voorkomen, dat onze ge meente wel een geschikt punt is voor een dergelijke .inrichting vooral ook nu ze reeds in het bezit is 'van gebouwen en terrein, makkelijk voor dit doel in te richten. De groote Electrische verlichtings paal (1000 kaarsen) welke op de Markt, in het verlengde van de trottoirs van de Grootestraat zal worden geplaatst, is gearrriveerd en zal de volgende week worden opgericht. Wij vestigen nogmaals de aandacht erop dat thans nog gelegenheid is zich aan te melden voor de zeer belang rijke cursussen, die aan de Rijksvak school des avonds gageven worden te beginnen a.s Maandag. Wij achten het, na hetgeen we daarover 1.1. Woensdag schreven, onnoodig nogmaals te wijzen op het groote nut om deze cursussen te volgen jongelui en ouders zullen dit toch wel begrijpen, dat het voor de toe komst van 't grootste belang is. Ook vragen wij attentie voor de oproeping in dit blad, waarin de teeken- oelioui-cunimissie Kennis geeft dat door een bevoegd leeraar, de heer Witbroek, ieeraar aan de ambachtschool te Eind hoven en de vakschool alhier, bij vol doende deelname les zal geven in machine-teekenen. Voor smeden e.a. van 't grootste belang. Gelukkig is tegen Donderdagavond de toestand van het gas beter geworden. De onhoudbare zwavelstank is we derom te verdwijnen en zijn we weer van deze drledaagsche misère bevrijd naar we hopen voor goed. Dinsdag vertrokken wederom een aantal Weensche kinderen naar bun Heimat. Men kon het den kinderen aanzien dat ze met gemengde gevoelens waren vervuld. Gaarne gingen ze naar hoi9 om hun ouders en allen die hun lief zijn, weer te zien, noode vertrokken ze, wetend dat hun voortaan een minder vette pot staat te wachten. Naar wij vernemen worden er in de helft van deze maand weer eso twintigtal kinderen hier verwacht. Algemeene vergadering van de leden van den Noord-Brabantschen Chr, Boerenbond, afdeeling Baardwijk, Waalwijk, Besoijen en Sprang, op Don derdag 14 October a s. nam. 6 uur op de bovenzaal van den R. K. Gildenbond te Waalwijk. Doel. 1. Vaststelling rekening en balans over 1919. 2. Verslag aangaande de paardeaver* zekering. 3. Als voren der Brandassurantie over 1919. 4. Renteverhooglng. 5. Verkiezing van leden van het be stuur en van den raad van toezicht bij gewone aftreding. 6. Rondvraag en sluiting. Bij de Internationale Tentoonstel ling van Hotel- en Cafébedrijven, I. T. E. K. A., te Amsterdam, In het palels voor Volksvlijt gehoudeu, heeft de N. V. »lndustria>, Rietmeubelfabriek te Baardwijk, den eet sten prij9, een gouden medaille, behaald in een klasse van 57 deelnemers. Gezien de firma's, waartegen zij te concurreeren had, is het een prachtig resultaat, zoowel voor de Rietmeubel- Industrie, ais voor de fabriek zelve te noemen, Wij bieden haar dan ook gaarne onze felicitaties aan. Ztj heeft daardoor opnieuw bewezen te zijn de eerste firma op dit-gebied in ons land. Haar werk, dat zijn weg vindt ever de geheele wereld, is daarvan ook een voortdurende getuigenis. Algemeene Vergadering van den Ned. R.K. Bond van Schoenfabrikanten op Maandag 18 October 1920, om 2 uur nam. te Tilburg Maison Boes. AGENDA 1. Vaststellen der notulen van de vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 3. Benoeming van een len en 2en Secretaris 4. Bespreking eener Collectieve Trans port-verzekering. 5. Vaststellen van een reglement voor het facultatief examen voorWerkmeester. 6. Mededeeling van de onderhande ling betreffende de verlenging van het collectief-arbeidscontract met de ar beiders. Zondag a.s. gaat Quick I naar Boxtel om aldaar haar eerste competitie wedstrijd te spelen tegen Hollandia. Quick is Ingedeeld In de eerste klcsse B. V. B., doch de grootste kans bestaat dat zfl nog dit seizoen over zal gaan In den N. V. B. Quick II speelt een thuis-wedstrijd voor den B. V. B. tegen V- V- T. uit T-lburg. Aanvang 2 uur. Zoodag a.s. krijgt de R. K. V. V. Excelsior het oude Brabants I op bezoek om een competitiewedstrijd te spelen voor den R K. Voetbalbond. B'abantia is hier genoegzaam bekend zoodat de voetballiefhebbers van een aardlgen en spanoenden wedstrijd kunnen genieten. Daar de R.K. V. V. Excelsior bij het meeste sportpubliek nog onbekend is, kunnen zij van dezen wedstrijd (daar de intreeprilzen zoo laag mogelijk zijn gesteld) prcfiteereD. Het terrein Is gelegen nabij de Gal- genwlel even voorbij Café Tromp'.n. Excelsior komt waarschijnlijk met het volgend elftal op 't veld T. Verhuist, J. v. Riel, J. Brok, G. v. d. Sanden, J. de Leur, W. v. Oers, H de Vries, J. v. Delfr, A. de Leijer, A. v. d. Wiel, Th. v. d. Wiel. Scheidsrechter J. v. d. Brandt, Tilburg. De Katholieke Illustratie van deze week bevat het volgende Platen Pater Borromaeus de Greeve De vieze modderpoel op den Dam, Mgr. H. M. F. Hollmm. Z. E. Kardinaal Dubois. De Z. E. Heer H. A. Tb. van Dam. Vrijmetselarij (3 foto's). Het KonUklijk Paleis op deo Dam (7 foto's). Nieuwe foto's uit Limpias (3 foto's). Van het Ier- sche slagveld (2 foto's).De ontploffing te New-York, Bevrijding van Cima roza uit de gevangenis. Een dorsch- machine aan het werk. Iotronlsatie te BochoUz (Z.-LEen nieuwe Gou verneur-Generaal. Een vorstelijke novice. De reis om de wereld (2 foto's). Gehoorzaam. TekstOp Akkermans hoeve, door Marie Gilsen. Ode aan een baronnetje deor Max. Vrijmetselarij Bettlna's liefde. De nalatenschap van OomJ o®st De reis cm de wereld In 52 dagen, door Martin Berden. Zware r®oker9. Gehoorzaam. Door vertegenwoordigers van ver schillende Noord-Brabantsche Gemeenten werden besprekingen gevoerd met het doel te geraken tof meerdere uniformiteit in de salarieering der gemeenteamb tenaren en werklieden ey tot instelling van een Intercommunaal kindertoeslag fonds voor de gemeenten in Noord- Brabant. Nadat' over de principieele punten nagenoeg eenstemmigheid was verkregen stelden genoemde vertegenwoordigers een commissie samen van 7 leden, be staande uit de heeren M. Krijgsman, wethouder van 's Hertogenbosch, voor zitter, M. Cox, wethouder van Eindhoven, H. J. Moons, burgemeester van Raams- donk, A. v. Rijen, wethouder van Tilburg, J. L. Switzar, burgemeester van Dongen, Jos. van Wel, wethouder van Helmond, waaraan als secretaris werd toegevoegd de heer J. Keestra, hoofdcommies ter secretarie te 's Hertogenbosch. Deze commissie richt zich nu met een rapport tot de raden der gemeenten in die provincie, waaraan wij het v lgende ontleenen De commissie ving ten opzichte van het eerste punt (het brengen van meer dere uniformiteit in de salarieering,) hare werkzaamheden aan met het in stellen Van een onderzoek naar de in Noord-Brabant geldende wedden en loonen van het gemeente-personeel en van de werklieden in verschillende groote particuliere bed ijven. Dit onder zoek bracht duidelijk aan het licht dat op het punt van salarieering in Noord- Brabant de grootst mogelijke ongelijk heid heerscht; vandaar dat het uiterst moeilijk is hierin eenige „lijn" te bren gen, Toch was de commissie unaniem van oordeel dat het hoogst gewenscht is ernstig naar een verbetering in dezen te streven het liefst zou zij thans reeds een leiddraad aan de Gemeentebesturen overleggen, aangevende de middelen om te komen tot een uniforme betiteling van gelijksoortigen arbeid, omdat zij er ten volle van overtuigd is dat de vaak zoo geheel ongelijke betiteling van on geveer gelijke functies mede oorzaak is DË GROOTSTE SORTEERING vindt U thans in Heuvelstraat 5 (bij den Heuvel) TILBURG. van de groote verwarring die er op het gebied van de salarieering bestaat. Doch het werk, daaraan verbonden, zou zóó veel omvattend en moeilijk zijn, dat het onmogelijk wordt geacht b'nnen een kort tijdsbestek daarmede gereed te ko men. Om die redenen meende de Com missie zich voorloopig te moeten bepalen tot het aangeven van wedden en loonen van de verschillende groepen van amb tenaren en werklieden in dienst der gemeenten en zich te wenden tot de Gemeentebesturen met verzoek, zich bij het vaststellen der wedden zooveel mo gelijk naar dien leiddraad te willen richten. Werklieden. De werklieden dienen te worden on derscheiden in 6 groepen, t. w. onge schoolde werklieden (le klasse), eenigs- zins geoefende werklieden (2e klasse), meergeoefende werklieden (3e klasse), gewone vaklieden (4e klasse), meer be kwame vaklieden C5e klasse) en bijzonder bekwame vaklieden, of werklieden, met eenige leiding belast (6e klasse). Als weekloonen worden de volgende bedragen aangegeven voor de grootere gemeenten le loonklasse f 27 30. 2e loonklasse f 29.50—32.50, 3e loonklasse f 32-35, 4e loonklasse f 34 50—37.50. 5e loon klasse f37.50 40, 6e loonklasse f39.50— 42.50. Vier jaarlijksche verhoogingen van f0.75. Ambtenaren. Het salaris van den laagsten volledi- gen ambtenaar zij in de grootere ge meenten f 1500 in* minimum; van een ambtenaar, van wien voor de goede vervulling zijner functie een zekere be drevenheid, eenige verantwoordelijkheid voor de opgelegde taak, of arbeid van intellectueelen a«rd vereischt wordt, ongeveer f 1750 it f 1850; voor het ver richten van arbeid, welke meerdere verantwoordelijkheid, bedrevenheid en intellect vereischen, dient de wedde ongeveer f 2200 a f 2300 te zijn. Voor de hoogere rangen worden de volgende cijfers, gebaseerd op de geldende wedden van ambtenaren in dienst van de overheid, aangegeven: f3COO; ambtenaren met volledige administratieve kennis, die een deel der administratie voor hunne rekening nemen, doch geen leiding behoeven te geven ambtenaren als voren die als eerste ambtenaar ter secretarie (hoe ook betiteld) van een eenigszins belangrijke of een middelmatige gemeente optreden; ambtenaren met de leiding van een technische afdeeling belast, wier positie geenszins van wetenschappelijken aard is, maar van wie uitsluitend volledige praktische kennis van het vak en vol doende prestige verlangd wordt; tech nische ambtenaren, niet met leiding belast, van wie behalve volledige prak tische geschiktheid tevens voldoende theoretische bekwaamheid gevraagd wordt f 3500 ambtenaren, chefs van kleinere administratieve afdeelingen, of, van grootere zoodanige afdeelingen, waar meest routine-arbeid verricht wordt; ambtenaren chefs van kleinere technische afdeelingen of bedrijven, die uitsluitend over praktische kennis van het vak moeten beschikken, zonder dat zij weten schappelijk onderlegd behoeven te zijn, doch die bovendien leiding moeten geven aan de administratie van het bedrijf f 4000 a f 4500ambtenaren, geheel zelfstandig optredend als chefs van meer belangrijke administratieve en technische afdeelingenambtenaren die belang rijken intellectueelen arbeid moeten ver richten, die een zeer wetenschappelijke opleiding hebben genoten en wier adviezen over belangrijke onderwerpen ^voor het hoofd van dienst of het ge meentebestuur van overwegenden in vloed zijn f 4500 a f 5000 ambtenaren, die on derwerpen van zeer belangrijken aard geheel zelfstandig hebben te behandelen als redacteur van ingewikkelde voorstel len, verordeningen enz. optreden, de leiding hebben over zeer omvangrijke afdeeling of takken van dienstspeci alisten op administratief of technische gebied, van wier bijzondere kennis dik wijls gebruik wordt gemaakt; f 5500 a f 6000 ambtenaren, hoofden van vrij belangrijke bedrijven, die we tenschappelijk onderlegd moeten zijn en over een uitgebreide technische ken nis moeten beschikken 6000 en hoogerambtenaren, hoofden van samengestelde of zeer onvangrijke en belangrijke bedrijven begaafd met een bijzondere kennis van alles wat tot die bedrijven behoort. Op volledigheid maakt deze omschrij ving allerminst aanspraak; zoodanig is ze echter ook niet bedoeld. De Com missie gelooft echter dat het den ge meentebesturen weinig moeite zal kos ten, hunne ambtenaren in een of meer der vorenstaande groepen in te deelen. Boven deze minima worden aan pe riodieke verhoogingen, te verdeelen 4 a 5 jaren, toegekend in totaal 30 pet van de lagere en 25 a 20 pet. van de hoogere en hoogste wedden. De Commissie zou, om een leidraad te geven voor de salarieering in de kleinere en kleinste gemeenten, in over weging kunnen geven het toepassen van een aftrek als door het Rijk geschiedt, n.l. 4 en 8 pet resp. voor de gemeenten der 2e en 3e klasse. Echter was zij van oordeel dat door een zoo geringen aftrek een zeer onbillijke verhouding zou wor den geschapen. Eenerzijds rekening hou dend met den hoogeren levensstandaard in de grootere gemeenten en anderzijds met de voordeelen welke de grootere gemeenten aan hare ingezetenen op het gebied van onderwijs en anderszins bieden, meent de Commissie te moeten voorstellen, de wedden en loonen in de gemeente welke niet tot de grootste behooren, vast te stellen op voormelde bedragen, na aftrek van 10 pet. en voor de kleinere en kleinste gemeente op 15 pet. Het zou te veel tijd in beslag nemen, thans mede aan te geven hoe de ge meenten geklassificeerd moeten worden. Doch de Commissie verwacht dat het den gemeentebesturen niet moeilijk zal vallen, zelf te beoordeelen of hunne gemeente behoort tot de grootste, tot de middensoort of tot de kleinste ge meenten. H< t is wel zeker (om slechts enkele op te sommen) dat gemeenten als Tilburg. Eindhoven, 's Hertogen bosch enz. tot de le klasse, Oss, Waal wijk, Grave enz. tot de 2e klasse, Rucphen, Herpen, Vessem c.a. tot de 3e klasse gerekend moeten worden. De Commissie is uitgegaan van het standpunt dat de loonen en wedden moeten worden berekend voor een gezin met drie kinderen. Kindertoeslagfonds. Verder geeft de Commissie kennis van het plan om te komen tof het stichten van een intercommunaal kindertoeslag fonds. Hierover werden eenige maanden geleden uitvoerige bijzonderheden in ons blad vermeld. Het ligt in de bedoeling van de Com missie zeer binnenkort alle Noord-Bra bantsche gemeentebesturen of hunne vertegenwoordigers tot eene vergadering uit te noodigen om tot stichting van het fonds te komen. Ter bestrijding van zaken, zoomede om zich een denkbeeld te vormen van het standpunt dat de gemeentebesturen in dit gewest te dezen opzichte in nemen, verzoekt de Commissie den Gemeenteraden in de eerstvolgende ver gadering in beginsel 4e willen besluiten tot aansluiting bij het te stichten kinder toeslagfonds. zij het dan ook onder voor behoud van nadere kennismaking met de interne aangelegenheden welke des- verlangd op de evengenoemde bijeen komst kunnen worden medegedeeld. Resumeerende adviseert de Commis sie met aandrang a. de jaarwedden en loonen en den kindertoeslag van het gemeentepersoneel vast te stellen overeenkomstig de be ginselen en met inachtneming van de bedragen, in haar schrijven vermeld b. in beginsel te besluiten tot aan sluiting bij een te stichten kindertoe slagfonds In „De Schoenindustrie" treffen we 't volgende uitvoerig rapport door het hoofdbestuur van den Alg. R.K. Bond van Schoenfabrikanten uitgebracht aan de a. s. algemeene vergadering, inzake de onderhandelingen over een nieuw collectief contract: Ingevolge het Besluit van Uwe Ver gadering van den 16 Aug. 1920, heeft het Hoofdbestuur zich in verbinding gesteld met de besturen van den Ned. R. K. Lederbewerkersbond, van den Neutralen Lederbewerkersbond van den Christelijken Fabrieks- en Transpottar- beidersbonë en van de Nederlandsche Vereeniging van Fabrieksarbeiders, ten einde met deze besturen tot overeen stemming te geraken. I. Omtrent de verlenging van de be staande collectieve arbeidersover eenkomst tot 1 Maart 1921 II. Omtrent de invoering eener re geling voor het daarna aan te gaan contract, die is gebaseerd op eene rationeele of minimum-arbeids- praestatie. In een tweetal conferentie's van ons Hoofdbestuur met de voormelde besturen, gehouden resp. op 30 Augustus en op 30 September j.l. zijn wederzijds de denkbeelden ontwikkeld, die ter zake dienen. Daarbij heeft het Hoofdbestuur zich zeer beslist op het standpunt geplaatst, ingenomen door Uwe voormelde alge meene vergadering, waarbij met groote eenstemmigheid werd besloten, om voor de tusschenperiode geen loonsverhoo- ging toe te staan, maar daartegenover is evenzeer van arbeiderszijde met klem betoogd, dal er geen sprake kon zijn van verlenging van het bestaande con tract, indien niet aan de verlangens der arbeiders zou worden tegemoet gekomen. De gehouden besprekingen hebben het Hoofdbestuur aanleiding gegeven om zich te beraden. Immers, in de eerste conferentie van 30 Augustus werd door geen van beide partijen afgeweken van de gestelde ge dragslijn en waar beide partijen zich ook niet gerechtigd achtten eenige toe- zegging te doen. zulks uit hoofde van de voor hen bindende besluiten hunner resp. ledenvergaderingen, waren de be sprekingen gekomen op het doode punt. Om nu althans eene heropening der onderhandelingen mogelijk te maken, is ten slotte door het Hoofdbestuur aan de besturen der arbeidersorganisaties me degedeeld, datindien voor het over gangstijdperk alsnog een voorstel van de zijde der arbeidersorganisaties xou worden gedaan, dat voorstel dan door het Hoofd bestuur aan üwe vergadering zoude wor den voorgelegd.. Een en ander is reeds medegedeeld in „De Schoenindustrie" van 16 Sep tember j.l. in welk nummer ook is op genomen het schrijven van de arbeiders organisaties, dat naar aanleiding van de voormelde besprekingen is ingekomen. Dit schrijven was voor het Hoofdbe stuur eene groote teleurstelling, omdat daaruit bleek, dat de arbeidersorganisa ties d* loonsverhooging van f 6onver minderd handhaafden ook voor den tijd der verlenging van het contract en wet, in te gaan 1 September 1920. Opnieuw heeft het Hoofdbestuur over dezen eisch beraadslaagd en heeft una niem besloten aan de arbeidersorgani saties mede te deelen, dat deze eischen in geen geval zouden kunnen worden ingewilligd. Toch heeft het Hoofdbestuur na her haald beraad gemeend, eene tegemoet komende houding te moeten aannemen, en in de nieuwe conferentie, die 30 Sep tember 1920 heeft plaats gehad, heeft het Hoofdbestuur aan de besturen der arbeidersorganisaties medegedeeld, be reid te zijn, aan Uwe Algemeene Ver gadering voor te stellen tot de volgende concessies te besluiten I. Voorop staat, dat het contract ge durende het overgangstijdperk blijft zooals het is en wel vanaf 1 September 1920 en dat het alleen voor de loonen wordt gewijzigd II. Voor de volwassenèn wordt ge durende het overgangstijdperk eene verhooging toegekend van f2.— voor iedere groep en klasse III. Alle loonen der minderjarigen in de drie tabellen worden met 10 pCt. verhoogd, af te ronden tot kwartjes naar boven IV. De verhooging gaat in 1 November 1920 of zooveel vroeger als de onderteekening van de verlenging van het contract plaats heeft Nadat dit denkbeeld aan de besturen der iarbeiders-organisaties werd mede gedeeld, is daarop geantwoord dat de oorspronkelijke eisch van f6 en in gaande 1 September onverzwakt werd gehandhaafd, omdat het voorstel van het Hoofdbestuur niet aannemelijk werd geacht. Het Hoofdbestuur kwam daardoor in eene zeer groote moeilijkheid te ver- keeren. Aan de eene zijde het besluit Uwer Vergadering om niet tot loonsverhooging over te gaan voor het tusschentijdvak, aan de andere zijde de besliste weigering van de arbeidersbesturen, om over de verlenging te onderhandelen als niet eene beduidende loonsverhooging daar mede gepaard zou gaan. De Vergadering kon geen voortgang meer hebben en de Voorzitter wilde tot sluiting overgaan, toen bij monde van een der arbeidersleiders werd gevraagd om nog eens afzonderlijk te vergaderen. Aan dezen wensch is gevolg gegeven en het Hoofdbestuur heeft toen de zaak opnieuw zeer ernstig onder hel oog gezien, zich ervan rekenschap gevende,

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 9