Eerste Blad. Marko de Bandiet I „NOORD-B R AB AND" I WAALWIJK. I Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. "BUITENLAND Spanje. Turkije, FEÜILLETOI1 BINNENLAND Gemengd Nieuws. I Maatschappij van Verzekering op het Leven. NUMMER 82 DONDERDAG H OCTOBER 1920 48e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAY OND. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.2». Franco p. post door het geheele rijk 11.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Telel. 38. WAALW1JKSCHE EN LANGSTRAATSCHB COURANT Uitgave: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclames 30 cent per regel. Naar de Temp9 uit Londen ver noemt, zijn daar berichten uit Madrid ontvangen, volgens welke de toestand te Barcelona verergert en men zich te Madrid met angst afvraagt wat de ge volgen zullen zijn van de arbeiders beweging, welke in Cataloclë wordt voorbereid. Mea vrees*, dat de leiders der vakbeweging zullen trachten het IcaÜaaoscbe voorbeeld na te volgen. Naar de minister-president Zaterdag heeft toegegeven zijn diie regimenten ruiterg en twee regimenten voetvolk, welke In de omstreken van Barcelona oefeningen hielden, met speed te Bar celona ontboden, in verband met de bakkersstaking. Afdeelingen ruiterij oefe nen toezicht uit in de drukke straten en het groote post- en telegraafkantoor, zoowel als de bijkantoren worden streng bewaakt. Volgens El Sol hebben de bestuur ders van de vereenigde junta's te Bar celona overwogen welke houding het leger zou moetea aannemen, indien de werklieden mochten trachten zich van de fabrieken meester te maken. Zij zouden besloten hebben zich stipt on zijdig te houden, naar het voorbeeld van de Italiaaasche troepen bij de jongste arbelderstroebelen ia dat land. Gelijk reeds is medegedeeld, zullen de Oo9tenrijksche staatsbedrijven, be staande uit de vroegere lege- en munitie- bedrijven in Woellersdorf, het Weeosche arsenaal enz., aaa de pa t culiere nijver heid verkocht worden. D Oos'e rijksche Kredletanstalt heeft zicb, wegens te hoogen koopprijs, re uggetiokken. Thans bestaat het voornemen om de gezamenlijke bedrijven met steun van fioancleele en nijveiheid»k«iogen In be heer te geven aac eea Verwertucgs- geselschaft met deelneming van den Oostennjkschen staat. De bedoelde bedrijven behooren tot Oostenrijks rijkste bedrijven, ofschoon tegenwoordig het jaarlijksche tekort 20 tot 25 mlllioen kronen bedraagt, daar deze bedrijven dienden tot proefkonijn van de socialisatie in Oostenrijk. Reuter heeft van den Armeenschen patriarch, die in Konstantlnopel vertoef', de volgende opgave ontvangen van de joogste wreedheden in Westelijk Klein- Azlë bedreven De laatste zes weken hadden nieuwe van „De Echo van het Zuiden". door Louis Boussenard. EERSTE DEEL. Te vuur en te zwaard. 11) IV. IN DE DIEPTE. De ongeduldige paarden, die op hun mondijzer bijten, schieten vooruit en rij den rond Prichtina. Zij betreden de uitge droogde bedding eener beek, de eenige weg die de bruine vlakte doorsnijdt, welke vergeven is van distels. Twee uren gaan voorbij in onafgebro- ken stilte. De zon verdwijnt achter de wes- terkimme, de avond is aan 't vallen. De bedding der beek verbreedt plotseling. De lucht is vervuld met vochtige uitwasemin gen, die de nabijheid van eenen waterloop aankondigen. Weldra staat de bende voor een water. Is een schoone, diepe, breede, heldere rivier, bezoomd met dicht rietgewas. On verwijld waadt de bende er door. Aan de spits rijdt de baanierdrager. Dan een af- deeling van vijf en twintig ruiters, met vijf op een rij. Vervolgens Marko en Ni- kol, en achter hen de overige manschap pen. De paarden lesschen bunnen dorst en stappen voorzichtig in het water. De 3trooming is niet hevig maar de bedding massamoorden op Armeniërs eo Giieken plaats te Yalova, Boloe en andere groote dorpen. Men schat het aantal slachtoffers op 2000. De Turksche Na lonallsien, die weer hun verjagiogspolltiek toepas set, hebben de Gtiekeu en Armeniërs van Koetahla en Btlejtk uit hun woon plaatsen veedieven naar een onbekende bestemming. De Christenen in Klcln- Az leven onder een waar schrikbewind en hebben in het geheel geen veiligheid, wat aangaat hun leven en hun bezittingen. Het >Hbld.« verneemt, dat thans bij de gemeentelijke autoriteiten de voor waarden bekend zijn, waaronder de re geering bereid is den particulieren mlddenstandswoningbouw te steunen. Zij is bereid een uitkeering a funds perdu te verstrekken van f 25 per vierkanten me er vloeroppervlakte voor iedere wo ning. Daarvan mag de oppervlakte de honderd vierkante meters niet te boven gaan, zoodat de middenstands woningen met deze regeeringssubsidie gebouwd, ten hoogste een inhoud mogen hebben van 800 kubieke meters. Voor het overige zouden de particu liere middenstandswonlogbouwets geheel vrij zijn ook io de huur bepaling. Wan neer z(j van die vrijheid zouden gebruik maken om buitensporig hooge huren te eischen en huurders zich daarover bij de autoriteiten beklagen, zal door arbtt- roge worden bepaald, hoe hoog de buren in redelijkheid mogen zijn. Naar wij vernemen, wordt de lijdens geschiedenis van ons credietverdiag met Dubschland thans weer verlengd dooi een nieuwe moeilijkheid. Naar men weet, verzekert dit verdrag aan een Nedcr- landsche mijnonderneming het recir» steenkool naar Nederland uit te voeren tegen de helft van de ultvoei-premle, die aan den Duitschen staat op andere Dultsche exportkolen moet worden be taald. Dc commission des réparations tiet daarin een clausule van meest- begunsiiging, waarop, als zij wordt ten uitvoer gelegd, volgens het verdrag van Versailles, vanzelf ook 1de Pransche belanghebbenden bij de Duitsche steen koolproductie recht hebben. '7^ Wij raeencn te weten, dat onze autori teiten de hoop koestereo, over deze netelige kwestie een bevredlgeode schik- k ug te kunnen treffen. Na eeoe toegestane conferentie met den Minister van Bionenlandsche Zaken, die eischte dat alle stakers aaa 't werk zouden^gaan en alles weer normaal zou functioneeren voordat iets zou worden gedaan, is de poststaking Zaterdag op geheven. Ailesjj gaatjjküu weer zijo ge wonen gang. Naar wij vernemen zullen de sta kers op vermoedelijk een enkele uitzon dei lag na, allen weder In vasten dienst genomen worden met een proeftijd van 5 jaren. Dit geldt niet voor de 8 Bonds- bestuursieden, aan wie ontslag is aan gezegd. De Nederiandsch-Belgische grens is Maandag 11 Oct. voor den invoer van welke sedert duizenden jaren haren loop neemt door het oude, uitgedroogde meer welks grond diende tot het vormen van de vlakte van Kossovo. De drie groepen, in goede orde, trekken de rivier over langs een bekende door waadbare plaats. Watervogels vliegen met klapperenden vleugelslag uit het riet op. Het water wordt dieper. Stilaan plon zen de paarden tot boven hun knieën, dat tot aan hunnen buik, tot aan hunne borst. Bij 't aanraken van 't water, begint Jo annes te woelen en richt hij nu en dan zijn hoofd op om niet te verdrinken. Nikol proest het uit van lachen. Blaas en spartel maar, kameraad; de koorden welke u gebonden houden zijn sterk, de knoopen goed aangetrokken ja.... ja.... houd u maar goed in even wicht, zoo niet, drinkt ge een slok uit de rivier. Dat duurt zoo vijf minuten. Dan bereikt men het tweede rietveld. De rivier is haast overgetrokken, de andere oever ligt ten hoogste vijftien meter verder. Eensklaps doet het paard van Nikol een grooten sprong opzij, blijft staan steigert. Het spartelt in 't water dat het in de hoog te spat en regenende terugvalt; het dier, meer en meer verschrikt, verlaat het door waadbare gedeelte der rivier, en rolt, on danks de pogingen van Nikol in een soort kolk. Paard, ruiter en gevangene verdwij nen in de diepte, nabij het sidderende riet. Verwenscht! huilt Marko; blijf goed in den zadel, Nikol..,. en bewaak den ge vangene. De kuil is diep, modderig, akelig. Maar Nikol is een behendige ruiter, hij berijdt een kloek paard. Man en dier hebben sa men vele avonturen beleefd, zij houden van elkander, begrijpen elkaar.. aardappelen uit Nederland opengesteld. De eerste zending zal 2 millioen K. G. bedragen en we.d op de Brusselsche beur9 verkocht tegen 30 fr. de 100 K. C., transportkosten tot de grens Inbe grepen. Daar de aardappelen in België tegen 0 50 i O.óO tr. bet K. G. worden verkocht, verwacht enen, dat, dank zij den aanvoer uit Nederland, deze prijzen geleidelijk zullen dalen. De Hooge Raad van Arbeid heeft in een Zaterdag gehouden vergadering een prae-advies van zijn commissie voor de arbeidersverzekering tot wijziging van de Ziektewet-Talma behandeld. De Raad besloot den minister van arbeid in over weging te geven, alvorens tot overhaaste invoering van de Ziektewet over te gaan, met spoed een onderzoek te doen instel len naar het aantal arbeiders, dat thans krachtens collectievearbeidsovereenkom- sten of andere regelingen op ziekengeld- uitkeeringen recht kan doen gelden, op welke wijze deze uitkeeringen zijn ge regeld en in verband met de resultaten van. dat onderzoek te overwegen, of invoering van de Ziektewet nog wel ge- wenscht is. De Raad acht het immers niet uit gesloten. dat zal blijken, dat de voor keur zal moeten worden gegeven aan een geheel andere regeling van de zie- kengelduitkeering, waarbij de uitvoering wordt ter hand genomen door de werk geversverenigingen in samenwerking met de vakcentralen, terwijl de wet zich zou bepalen tot het opleggen aan den werkgever van de verplichting, om den arbeider in geval van ziekte gedurende een bepaalden tijd ziekengeld uit te keeren. Een groote minderheid van den raad achtte de instelling van een dergelijk onderzoek niet meer noodig en was van oordeel, dat met de invoering van de ziektewet niet langer getalmd moet worden. Zij wijst er op, dat vele arbei ders thans stellig nog niet aanspraak kunnen maken op ziektegelduitkeeringen en dat de door de meerderheid vau den raad aangegeven regeling toch niet alle arbeiders zal omvatten. Zij meent, dat de vraag, of de ziekengeld-uitkeering op pnbliekrechtelijke Wijze, overeenkom stig de Ziektewet, of op privaatrechte lijke wijze bij arbeidscontract geregeld moet worden, welke vraag in 1913 na grondige bespreking in eerstgenoemden zin is beslist, niet eerder ter sprake behoort te komen, voordat tot de in uitzicht gestelde algemeene herkiezing van de verzekeringswetgeving wordt overgegaan. Op grond van bovenstaande^overwe- ging meende de raad zich van de na dere bespreking van het aanhangige ontwerp tot wijziging van de Ziektewet 'te moeten onthouden, totdat de minister van arbeid verklaard zou hebben, of hij bereid is aan het verzoek, een nader onderzoek in te stellen, te voldoen Zaterdagavond om 7 uur 20 is d. sneltrein van Parijs naar Naotes op een goederentrein geloopen nabij het statioi van Houilles, op 13 kl'ometers van Panjs Zes wagons derde klasse werden totaa! verbrijzeld Volgens de laa'ste belichten zijo er 45 dooden en een honderdtal gekwetsten. Volgens het »Jourosl« was van deD goederentrein ter hoogte van het dorp Sartrouviile, even voorbij Malson La fitte eeo koppeling gebroken. Terwijl hei voorste deel van den trein door eed, bleven de drie achterste wagons op eigen kracht voortrollen. Kort voordat het voorste deel van den trein Houilles zou bereiken, bemerkte de machinist, dat er iets niet In orde was en hij verm;nderde de snelheid. Daar nu op deze plaats de baan afhelr. waren de losgeraaktewagoos, door bun gewicht voortgestuwd, steeds sneller gaan rijden en weldra uit de rails geloopen. Juist op dit oogenbiik passeerde door het station van Houilles de reizigerstrein die om 7 uur 06 uit Parijs-Saiaf-Lazare vertrokken was. Toen hij het perron van Houilles vootbij was, vond hij de wagons van den goederentrein voor zich. Een vreesehjke schok volgde. De locomotief en de tender alsook de eerste wagons sprongen boven op de goederenwagens en vielen toen op zij. Volgens het verhaal van de >Matln* had de machinist van den reizigerstrein de ontspoorde goederenwagons opgc- me k', uit alie kracht geremd ea den stoom doen terugwerken, maar het was te laat om den trein stil te houden. Daarop gebeurde do ramp de wagons schoven in en op elkaar. ia den schok, gaat het blad voort, was een der wagons op het huisje van den wisselwachter gesprongen en deze moe9t machteloos de heele ramp bijwo nen. Het huisje stortte in op den man en alles werd verbrijzeld. Ontzaglijke stukken puin vlogen naar Opgericht 1843; Verzekerd Kapitaal Reserve 21.456.813. 2.913.587.— waadbare plaats is een smalle, rotsachtige strook, met diep water aan beide zijden. Terwijl de twee groepen vlug den an deren oever genaken, wordt het water al meer en meer beroerd; het riet gaat over en weer als gezweept door een onzichtba- i'en wervelwind. Nikol komt weer boven. Hij zit nog ste vig in den zadel, de flanken van zijn bla zende en snuivende paard prangende tus- schen zijn gespierde beenen. Onder steund, gericht door zijnen meester, gaat het dier aan 't zwemmen en bereikt weldra den oever. Het drukt de voorpoten tegen den wal en wil zich uit het water ophef fenAlsdan ontsnapt Nikol een kreet van ontzetting en razernij. Dat de duivel inij worgeDe ge vangene. Dit drama was afgespeeld in een halve minuut. Niemand heeft er iets anders in gezien dan een ongeval dat erge gevolgen lconde gehad hebben, en Nikol zelf, op 't onverwachts verrast, zich voelende rollen in een afgrond, toegevende aan een na tuurlijken zucht naar zelfbehoud, heeft voor een oogenbiik Joannes vergeten. Welnu! de gevangenewat? huilt Marko, die vreest te begrijpen wat er omgegaan is. Nikol, bevende in al zijn ledematen, met verdwaasde oogen, ten berge gerezen kne vel, stottert deemoedig: Ikzie.... hemniet meer hij.moetja, moetgebleven zijn.. in den kolk! Marko springt van zijn ros, tilt Nikea op en legt haar neder in 't gras op den oever. Hij grijpt den toom van Nikola paard, rukt beiden uit het water en grolt: Weihoe!., ellendelinggij hebt gij hebt het zien steigerenden goeden weg zien verlaten., in den kolk vallen Gij kent me overste.... ik heb er geen I schuld aan. Marko schiet in een akeligen lach, haalt een revolver uit zijnen gordel en ant- woordt: Schuldig or nietgefopte of me- j deplichtigedomkop of misdadiger gij gaat sterven. Ik wil mannen op wie ik rekenen kan. die alles voorziengehoorzamen.zich toewijden kunnenDat uw dood de anderen tot voorbeeld strekke! Niemand der bende maakt eenige op merking. Immers, niemand heeft het recht zich te vergissen, onbehendig te zijn of ongelukkig. Ieder weet dat en onderwerpt er zich aan, en des hoofdmans macht is onbeperkt. 't Stond geschreven! zegt Nikol fier en gelaten. Gij zijt de meester. Tracht en kel mijn laatste oogenblikken te benutten! Marko mikt naar zijn hoofd, doch voor aleer het schot te lossen, vraagt hij: Wat wilt gij zeggen.... ik versta u niet. Laat me nog een minuutje leven een enkelom daar, in den kolk te dui kelen en den gevangene te zoeken. Ik Jieb eene kans op duizend om hem terug te vindendaar hij als een pak saamgebonden is, moet hij recht naar onder zijn gegaan, gelijk een steen Misschien leeft hij nog, terwijl wij hier staan te razen gelijk oude vrouwen Ik haal hem gewis naar boven, levend of dood.... niet omdat ge mij zoudt spa ren.... maar om mij van mijn plicht te kwijten. Marko laat langzaam zijn wapen zakken alle richtingen rond. Een afgrijselijk gekerm volgde op den donder van brekend hout cn ijzer, hon derden passagiers, beklemd tusschen staven en banker, schreeuwden om hulp. Zelfs de niet-gewondeo, die verspreid rondom lager, trachtten weg te komen en gilden luid van angst. G lukklg wss er dadelijk hulp van het staïlonsperso- aeel en inwoners van Houilles. jammer lijke tooneelen speelden zich af. Vele gewoaden m esten uit de overblijfselen ui-gezaagd worden. Een mar," wleu9 enkel in het ijzer beklemd zat, smeekte dat ono hem zijn voet zou afsnijden. Een viouw, die op het punt stond m< edir te worden, waren beide beenen verbrijzeld. Er werd onmiddellijk een hospitaal- trein in gereedheid gebracht en een auto- dienst georganiseerd. Vyftlg tot zestig gewonden werden naar een Paiijsch zie kenhuis vervoerd, teiwijl de dooden voorlooplg in de wachtzaal van het station weiden gebracht. Zij, die niet herkend zijt», zijn gisteren naar de Parijscbe Morgue vervoerd. Vanaf de eerste oogenbllkker was de hulp talrijk en overvloedig toegeschoten en alle geneeskundige middelen die te Houilles voorhanden waren, werden naar de plaats der ramp gebracht. Heel de avond werd'besteed aau het zoeken der slachtoffers en het wegruimen der puinen. Te 12 u. 30 m. lichte men eea wagon op die boven op een anderen was ge schoven en op dit oogenbiik telde men reeds 38 lijken, die allen onder de puic- hoopen uit weiden gehaald. Hartverscheurende tooneelen hebben er elk oogenbiik in 't station van Houilles plaats, daar de inwoners van de omlig- geodc dorpen om inlichtingen komen over leden banner families, welke zij thuis vtrwachtten, om er den Zoodag door te brengen. De meeste slachtoffers zijn arbeiders die van hun werk terugkeerden. Zij zijn moeilijk herkenbaar, daar zij geen iden titeitsbewijzen bij zich droegen. De schok was zco hevig, dat ver scheidene lijken geheel ontkleed werden opgenomen. De president der republiek is gister morgen te 10 uur te Houilles aange komen, vergezeld van Steeg, minister van b nnenlandsche zaken. De president heeft de plaats der ramp bezocht, terwijl Steeg de dooden en gekwetsten ging begroeten. Het getal dooden bedraagt vijf en veertig, waarvan er vijf en dertig her kend zijn. Een tweede spoorwegramp bij Parijs. De polltleprefect van Parqs deelt mede, dat Zondagmiddag half drie een trein, die van Parijs kwam, in botsing is geweest met een trein, die van Ar- geoteuil kwam, ter hoogte van Pont d'Asn'.ères. Drie waggons werden vei- nield. Er zijn een dertigtal gekwetsten, waaronder verscheidenen zeer ernstig. De machinist van den aanrijdenden trein heeft verklaard, dat de signalen onveilig stonden. Hij poogde dadelijk de remmen te sluiten, doch die werkten niet. Te Oreuze (Spanje) is een motor- Nikol springt van zijn paard, ontdoet zich vlug van zijne wapens en zijn mantel en met een grooten sprong duikelt hij in den vloed, het hoofd omlaag. Het water bruist op en beweegt zich in breede kringen; eenige seconden gaan voorbij in angstige afwachting. Een mi nuut verloopttwee minutendrie minuten. De Albaneezen bezien elkaar met treuri- gen blik, zonder een woord te spreken; een enkele, de gedachten van allen samen vattende, mompelt: Hij komt niet meer bovenarme Nikol....! Marko laat een wantrouwenden oogslag over hen waren, over de rivier, over de vlakte. Die roofdieren onder menschelijke gedaante, evenals de wilde beesten, ver trouwen niets of niemand. Een dreunend lawaai doet den aanvoer der opspringen. Het paard van Nikol, een prachtig dier, zijn meester niet ziende te- rugkeeren, strekt zijnen kop uit over het water, snuift zenuwachtig de lucht op, cn stoot een langgerekt gehinnik uit, waaruit onrust en smart spreken. De luipaard beriekt het, nadert en be gint langzaam zijne zijde te likken. Marko bemerkt dan dat het paard over vloedig bloed verliest uit de rechterzijde. Die zijde is breed doorkerft, als door «en sabelhouw. Wat heeft dat te beduiden mompelt hij. (Wordt vervolgd.) m MO VAM HET IDEM,

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1