Tweede Blad. "binnenland. buitenlamp. Engeland. Duitschland, Servië, Provinciaal Nieuws NIEUWS UIT KAATSHEUVEL NUMMER 82 DONDERDAG 14 OCTOBBER 43e Jaargang. Gistermorgen is de prins van Wa les, na een reis van 40.000 mijlen door de Britsche koloniën gemaakt te hebben aan boord van den kruiser „Renown" in Engeland teruggekeerd. Te Ports mouth. waar hij aan land stapte, werd hij officieel verwelkomd. Daarna zette hij per spoor zijn reis naar Londen voort waar de koning, de koningin, de konin klijke familie en de voornaamste leden der regeering hem aan het station op wachtten. Buiten het station stond een dichte menigte, in hoofdzaak uit vrouwen bestaande, den bij de Engelsche dames zoo populairen prins op te wachten. Zijn rit door de stad naar het paleis was een ware zegetocht Aan het paleis aangekomen riep de menigte den prins toe, dat hij spreken moest. Deze voldeed aan het verzoek en hield van het balkon af een rede. waarin hij voor de ontvangst bedankte en eenige indrukken van zijn reis weer gaf. De bladen noemen den prins van Wales „den prins-gezant" en prijzen hem voor den tact, welken hij steeds getoond heeft en waardoor hij in het heele rijk zoo populair geworden is. De Belgische minister-president, Delacroix, is te Londen aangekomen om daar, morgen aan de Theems-kade het Belgische gedenkteeken te onthul len, dat is opgericht als uiting van dankbaarheid der Belgen jegens Enge land. Behalve dat aan Delacroix een fees telijke ontvangst zal worden bereid, zal de Belgische minister-president een on derhoud hebben met Lloyd George waaraan gewicht wordt gehecht in ver band met de Fransch-Duitsche onder handelingen over de quaestie der ver goedingen. De gunstige stand der kolenvoor- ziening van Frankrijk blijkt uit nieuwe berichten. Het Journal des Charbonna- ges van 2 dezer gewaagt van een da ling der kolenprijzen en zegt dat de Fransche metaalindustrie in Aug. 112 pCt. van haar behoefte heeft ontvangen. Bovendien heeft Frankrijk voor October van de kolen die Duitschland het krach tens de overeenkomst van Spa moet leveren, 100.000 ton ten gunste van België, Italië en Luxemburg kunnen af- stcicin Het genoemde blad erkent dat deze gunstige toestand te danken is aan de richtige uitvoering van de overeenkomst te Spa. Terwijl de uitvoer uit Engeland naar Frankrijk in Aug. 200 000 ton min der was dan in Juli, is de invoer uit DuitSthland met 375.000 ton gestegen en heeft zoodoende ook den verminder den invoer uit het Saargebied gecom- penceerd. In Duitschland daarentegen heerscht overal gebrek aan de beste soort steenkool, hetgeen de industrieele krisis aanmerkelijk verscherpt. In de nabijheid van Serajewo is de trein van den prins-regent van Servië door een bomaanslag ontspoord. Twee wagens van den trein zijn vernietigd. De prins-regent zelf is ongedeerd. De Haagsche redacteur van de Msb. schrijft Zooals men zich herinnerec zal, stond hef er voor eenige maanden met onze kolenvoorziening mloder rooskleurig voor. Uit Amerika kwamen geen koleo wegens gebrek aan spoorwegmaterieel. waardoor de groote hoeveelheden, welke daar door de Regeering waren aange kocht, niet naar de havens konden wor den vervoerd. De levering van kolen door Duitschland ging weliswaar nog vrij geregeld, maar men verwachtte elk oogeobilk stopzetting daarvan In verband met de groote hoeveelhedeu, welke ais uitvloeisel van het vredesverdrag door Duitschland aan de entente-landen moesten worden geleverd. Thans is echter onze kolenpositie en zgn ook de vooruitzlehten aanmerkelijk verbeterd. De moelelijkheden, welke voor Amerika golden, zijn nu geheel opgeheven. Amerika levert volop; groote hoeveelheden komen vandaar binnen. Niettegenstaande de kolenmaikt in Ame rika een vallende tendenz vertoont, zijn deze kolen toch vrij duur tengevolge van den hoogen dollarkoers. De onzekere vooruitzichten betreffende de kolenlevering door Duitschland zijn ook vrijwel opgeheven. De levering vaD de overeengekomen hoeveelheden vindt geregeld plaats. Het >N. v. d. D.« vermeldde, dat burgemeester Tr liegen van Amsterdam het voornemen had, tegen 1 Maait e.k. zijn ambt neer te leggen. Uit de beste bron vernemen we echter, dat dit bericht van allen grond ontbloot Is. Msb. Naar de Tel. meldt, heeft gister middag een conferentie plaats gehad tusschen den minister van landbouw en vertegenwoordigers van de melkslijters, de melkinrichtingen en kaasfabrikanten. Deze conferentie heeft tot resultaat gehad, dat de prijs van de melk, die door het zulvelkantoor wordt bijgeleverd, is gebracht van 197a cent tot 19 cent per liter. Verder zullen kaasfabrlkanteD met Ingang van heden zoogenaamde kaasmelk billeveren tot een hoeveelheid van 140,000 liter per dag, waarvan Am sterdam dan 70,000 liter zal krijgen, die geleverd sullen worden uit Noord-Hol land en Friesland. De kaasfabrikanten, die deze melk bijleveren, zijn met Ingang van 1 November vrijgesteld van het ver bod ban kaasaanmaak. De hoeveelheid, die wordt bijgc leverd, kon door de kaar - fabrikanten desnoods worden opgevoerd tot een half millioen liter per dag. Waalwijk, 13 Oct. 1920. Tot leden van het College -van zetters zijn benoemd de heeren Jac. Gragtmans en B. H.J. C. Timmermans. Voor het examen vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek l,o. is te 's-Bosch o.m, geslaagd mej. J. J. Mille- naar van dé Rijksdagnormaalschool alhier. Door de Afd. Noordbrabant van den Ned. Bond van Gemeenteambtena ren is aan den raad dezer gemeente 't varzoek gericht voor het gemeegte-per- soneel het premie-vrije pensioen in te stellen. De afdeeling Langstraat van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren zal Donderdag 14 dezer des morgens ten 11 uur in het Hotel Verwiel in ver. gadering bijeen komen. Ter sprake zal o.m. worden gebracht het rapport van d& bezoldigings-commissie voor de ge meente-ambtenaren (Krijgsman e.a.) De plechtige intronisatie, inzegening en officieele opening der nieuwgebouwde stoomschoenfabriek „Elveka" der fa. F. Leenheers Zn., alhier, zal plaatsheb ben op a.s. Zaterdag 16 October v.m. 10 uur. Zondag had op den Bosschenweg bij Helvoirt een auto-ongeval plaats, dat gezien de omstandigheden buiten gewoon goed is afgeioopen. De heer v. S. alhier kwam met zijn auto den weg van Helvoirt omgedraaid in matige vaart, toen hij een auto, later gebleken van den burgemeester van Prinsenhage, den heer V. met groote vaart over den Bosschenweg zag aan komen. De chauffeur van den heer v, S remde uit alle macht, zoodat de banden in stukken vlogen, de heer V. wierp zijn auto nog zooveel mogelijk ter zijde van den weg, maar dit alles kon nie verhinderen, dat de auto's van terzijde nog met groote kracht met elkaar in botsing kwamen. Mevrouw V. vloog door de voorruit heen en bloedde hevig uit eene hoofdwonde, de auto van den heer V. was geheel stuk, die van den heer v. S. was aan spatbord, lantaarns, enz. leelijk gehavend, maar geen der inzittenden bekwam eenig kwetsuur. De toestand van mevr. V., die na verbonden te zijn door den heer Hoff- mans uit Waalwijk werd huiswaarts gebracht, is thans goed. De juiste oorzaak is niet op te geven, daar we beiderzijds overtuigd is goed ge weken te hebben, wat bij gevaarlijke draaien als deze moeilijk valt te consta- teeren. Vergadering van het Onderwijzers- Gezelschap in het Arrondissement Waal wijk op Donderdag 14 October, des voormiddags 10 uur in „Musis Sacrum" te Waalwijk. Agenda 1. Opening. 2. Zangnummer. 3. Notulen. 4. Verkiezing Penningmeester wegens periodieke aftreding. 5. „De positie van de Openbare On derwijzer in verband met de gelijk stelling." Inleider: de heer M. J. van Gennip. 6. Opgave bedoeld in Art. 20 H. R. (Vaststelling te behandelen onderwerpen 1921.) Pauze. 7. Mededeeling Art. 18 H. R. (Aan schaffing van nieuwe boeken.) 8. „Het [Zangonderwijs op de L. S." InleidsterMej. C. M. A. van Gennip. 9. Zangnummer. 10. Rondvraag en Sluiting. Maandagavond werd in Musis ge geven „Kwatta-soldaten", militaire klucht in 3 bedrijven, door 't ensemble Solser en Hesse. De zaal was zeer druk bezet, en al heeft het stuk als tooneelstuk werkelijk geen waarde, de onmogelijke complicaties en combinaties, het leuke en geestig-spel van verschillende arlisten, leeft volop stof gegeven eens hartelijk e lachen. Vooral moeten we in dit ver- Dand noemen, Gijs Krol. oppasser van capitein Degens, Dirk janse, die wer- <elijk het succes van den avond had. n elk geval, 't is voor de talrijke be zoekers een avond geweest van onbe daarlijk lachen geweest en daarvoor toch ;aat men naar zoo'n klucht ook zien en luisteren. Ons bericht omtrent de komst van een aantal andere Weensche kinderen in den loop, dezer maand berust op eene vergissing. Gistermiddag had een ongeval plaats dat bijzonder goed is afgeioopen. Toen de hulpmonteür van het G. E. B. bezig was met aansluiting in de sta tionstraat, liet een steenen kom waaraan hij aan M werk was plotseling uit den muur los. Hij had toen geen houvast meer, verloor zijn evenwicht en greep toen eensklaps den draad, die onder stroom stond vast. Hij liet een vreese- lijk geschreeuw hooren, viel achterover op den grond en bleef liggen. Spoedig was hulp ter plaatse en werd hij op 't kantoor der gasfabriek gebracht^ en bleek dat alles zeer was meegevallen, noch van de aanraking noch van den val had hij ernstige kwetsuren bekomen, maar vooral zijn spieren veroorzaakten ontzettende pijn, alsof alles was saam getrokken. Zijn toestand is thans weer heel goed. A.s. Dinsdag arriveert te Waalwijk het wereldberoemde circus Hagenbeek, dat in de grootste plaatsen van Europa reuzen-succes heeft, met zijn groote tent om hier gedurende eenige dagen uit voeringen te geven. Speciaal beroemd is dit curcus om zijn pracht-collectie wilde beesten als leeuwen, tijgers, ijs beren enz. en de prachtige dressuur. Het theater komt op een dries van den heer Florent van Baal. J.l. Zondag werd alhier voor de tweede maal een vischwedstrijd gehouden voor de leden van de vischclub »Vls- scherslust*. Het terieln was gekozen In de Groote Maaè_achter Besotier. jammer dat het weer niet meewerkte, de Maas was nogal ruw, zoodat de vangst zeer gering was. Direct na aankomst werd begonnen aan dc zuidzijde van de Maas maar spoedig bleek dat het niets kon worden en na een uurtje gevlscht te hebben werd onderling besloten te gaar verhuizen naar de Noordzijde* waar men weldra onder ond dat het daar wel iets be ter was. Om half vijf werd inpakken ge blazen en trok de heele club onder een vroolijke stemming naar het clublokaal, waar de pi ijzen weiden uitgemaakt. Er waren hieraan 8 prijzen verbonden, die behaald werden door Voor den zwaarste vlsch lste prijs, Kramer Besoijen. 2de v. Bokhoven Waalwijk. 3de Pb. Schools Voor het grootste getal: lste prijs L. v. Es Besoijen. 2a J. Bijl Waalwijk. 3e Ph. van Leent Baardwijk. De eereprijzen werden behaald voor het zwaarste gewicht en getal Th. v. d. Kolk Besoijen en Jac- Simons Waalwijk. Het is Zondag j.l. geen gelukkige dag geweest voor de W. V. V. Quick. Zoowel het eerste als het tweede XI-tal heeft voor hun tegenstanders het onder spit moeten delven. Quick I speelde te Bokstel tegen Hol- Iandia aldaar en verloor met 2-0 Deze nederlaag zijnvoor Quick geheel onver diend, daar zij heel den wedstrijd door de sterkste was. Na de rust kwam Hol- landia haast niet meer over de helft en had Quick in deze periode iets fortuin gehad, de overwinning zou beslist mee naar Waalwijk zijn gegaan. Het tweede Xl-tal speelde een thuis wedstrijd tegen V. V. T. uit Tilburg en verloor met 2-0. Het was voor B. V. V. Zondag een goede dag. Het eerste elftal moest naar Vlijmen en won van Olympia met 20. Het 2e elftal kreeg Herkules II op bezoek en bleef met 3—0 de baas der Waalwijkers. ADVERTEEREN 18 DE HART8LAG VAN DE ZAAK. ALS GIJ lEMAND'S HART DOET STILSTAAN, STERFT HIJ. ALS GIJ HET ADVERTEEREN STOP ZET, STERFT UW ZAAK1 Arthur Brisbane „Jud. Advertising". De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant heef aan de Burgemees ters medegedeeld, dat de schrikbarende stijging der kosten van onderhoud van het provinciaal wegennet, dat in uitge breidheid in geen ander gewest ziJd weerga vindt, de S'aten van Noord-B'a- bart er toe heeft gedwongen sinds 1 Mei ji. de weggeldbrlasting met 50 pet te verhoogen, een percentage, dat echter slechts een klein gedeelte der kosten stijging zal dekken, zoodat het oog al tijd noodzakelijk blijft naar verhooging der inkomsten uit te zier. Gedeputeerde Staten zijn van meenlng, dat scherpe controle heeft te zorger, dat met de belasting veihooging het fraudu leus gebrutk van de weger, in zondei- held door wielrijders, riet toeneemt en dat de opbrengst zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd, opdat tarief-verhoo- glog per slot niet enkel de gewillige aan gevers trcffe. Uit de verkregen opgaven van het getal ingediende processen-verbaal we gens overtreding van het weggeld heb ben Gedeputeerde Staten opgemaakt dat het toezicht door de gemeentepolitie in plaats van strenger te worden een merk bare verslapping vertoont. Op veriaogen van OedeputeerdeStaten heeft daarom de Commissaris der Koning in den burgemeesters in Noord-Brabant ve»zocht de gemeentepolitie lot activiteit In dezen aan te sporen en bij herhaling zieh ervan te vergewissen of aan deze aansporing gevolg wordt gegeven. De Raad van Arbeid te Tilburg vestigt de aandacht van belanghebben den op het navolgende Heeft een verzekerde gedurende een kalenderweek niet gewerkt als onderne mer of als arbeider tengevolgde van ziekte, gebrek aan werk of werkstaking en is hij dus zelf of zijn werkgever niet tot premiebetaling verplicht, dan wordt de reden, waarom geen zegel is geplakt aangegeven door het stellen van hét woord ziekte,,, "werkloos,, of werksta king De huisvrouw, die een huishouding te verzorgen heeft en gedurende een kalenderweek, onverschillig door welke oorzaak, niet heeft gewerkt als onder nemer of tegen loon, kan de reden waarom geen zegels is geplakt, aange ven door het stellen van de woorden "niet gewerkt". De op de rentekaart gestelde aantee keningen moeten door den verzekerde worden geparafeerd De Voorzitter van den Raad van Arbeid te Tilburg BAARDWIJK. Zondag j.l. speelde onze R. K. voetbalvereenlgiDg »Juliana« haar eerste competitiewedstrijd tegen >D. V V. 1" te Kaatsheuvel. Als om 2 uur de scheidsrechter be glnnen blaas*, stormt Juliana op .het vijandelijk doel af, doch de backs blijkeD op hun post te zijn. Opeens krijgt de rechtsbuiten van >Jullaoa< den bal, gooit hem prachtig voor, waarvan Vermeer gebrutk maakt en met een hard schot het doel doo boort 1—0. Spoedig daarna komt er bij rD. V. V.< een corner, welke door onzen rechtsbuiten prachtiv wordt voorgeworpen en door een harde kopper van Slaats voor de tweede maal door het doel gewerkt, 20. Ook »D. V. V.« probeerde een door braak, doch werd door de Juliana-backs gestuit. Na eenige aanvallen echter ge lukte het hun een tegenpunt te maken. Als daarna de scheidsrechter einde blaast, heeft >Jullana< welverdiend met 2—1 gewonnen. Het tweede elftal van >Jullana< speelde een oefeningswedstrijd tegen >Neerlandla I« uit Kaatsheuvel, welke eindigde mat 11. On e doelvetdediger Slaats heeft in dezen wedstrijd kranig gewerkt. Houdt moed >Juliana<, dan zult ge nog menige overwinning boeken. We vernemen dat de gymnastiek vereniging »Kunst en Kracht1 alhier, nit haar midden een voetbal-elftal heeft gevormd. Maandagavond werd door den Weleerw. Heer Kapelaan Nuijens In het boodsgebouw weder een ontwikkelings cursus geopend, welke dezen winter weder iederen Maandagavond gegeven wordt, behalve op de Maandagen waarop voor de oud-retraltantea recollectie ge houden wordt. DRUNEN. Aanstaanden Woensdag 13 October, namiddags half zeven, open bare raadsvergadering. Aan de orde Verschillende adressen om subsidie voor 1921. Begrootiiig 1921, Hoofdelijke omslag 1920. SPRANG. Raadsvergadering op Don derdag 14 Oct. des nam. 7 uur. Te behandelen 1. Mededeeling Ingekomen stukken, waaronder adres Afd. N.-Brab. Ned. Bond Gem. Ambt. en Afd. Langstraat K. K. Politiebond pin premlevrij pee- sloeu voor de ambtenaren. 2. Vaststelling verordening Arbeids bemiddeling. 3. Vaststelling rekening 1919. 4. Aanbieding begrooting 1921. 5. Geldleenlng vcor distributie-uit gaven. 6. Brief Ged. Staten betr. vereeniglng gemeenten. J.L Zondag spoelde onze voetbal vereen. S. V. V. I haar eerste errope- tltie-wedstrijd voor de B. V. B. tegen Excelsior I te Capelle. De wedstrijd ledigde in gelijk spel 11. Dtzer dagen had Mej. de R «.Ibler iet ongeluk ia haar woning zoodanig te vallen dat zij haar been brak. Genees kundige hulp moest worden Ingeroepen. CAPELLE. Vergadering van den raad der gemeente op Vrijdag 15 Oct., des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen 1. Bespreking der vast te stellen ver ordeningen omtrent electricitelt9vooizle- ning, welke door een Ingenieur van de N. V. Provinciale Noordbrabaotsche Electricitel smaatschappij zullen worden oegelicht. 2. Iugekomen stukken. 3. Vaststelling aantal electrische lan taarns voor de straatverlichting. 4 Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van boomen, staande voor het schoolhuis in de Kom. 5. Alsvoor tot het doen van af- en overschrijvingen op posten der begroe ting, dienst 1920. VRIJH.-CAPPEL. Donderdagavond 14 Oct. des avonds 7 uur openbare vergadering van den Gemeenteraad. WASPIK. De prijs van de melk is alhier met 2 cent per L. verhoogd en gebracht op 20 cent per L. De salkerbieten hebben dit jaar een hoog suikergehalte. Sommigen zelfs tot 17 pCt. Tot leden van het College van Zetters in deze gemeente zijn benoemd de heeren H. J. Langeweif en J. de Graaf. De inspectie der landweeriichtingen 1918a, 1918b en 1919 zal voor deze gemeente plaats hebben op 19 Nov. a.s. in de oude school. De heer J. van Gerwen, alhier, behaalde den eersten prijs in hand- teekenen aan de Gemeente Teekenschool te Waalwijk. Voor den cursus herballngsonder- W's te geven door de R. K. Bijzondere Jongensschool alhier, hebben zich 18 leeiliogen aangemeld. RAAMSDONK. 12 Oct. Met ingang van 1 Januari 1921 zijn tot zetters voor 'sRijks directe belastingen in de gemeente Raamsdonk benoemd, de heeren D. Lankhuijzen Gz. en H. D. van Alphen. Het jaarlijksch onderzoek van de Landweer-verlofgangers der lichtingen 1918 a en b en 1919 zal gehouden wor den te Raamsdonksveer in het lokaal der Oude School op 25 November a.s., des voormiddags 10.15. RAAMSDONK. Vrijdagnacht zijn uit een goud en ztlverwlnkel van den beer S. te Raamsdonksveer, door het ver» brijzelen van een spiegelruit, een stan daard met 33 gouden bandringeo, 55 gouden zegelringen en andere sieraden ontvreemd, ter waarde van f700. Vei- dacht worden twee onbekende personen, gekleed met lichte gele regenjas en schipperspet, welke 's avonds te voren zich meermalen verdacht in die buurt hebben opgehouden. In dienzelfden nacht is ook ontvreemd een roeiboot, welke gemeerd lag aan de scheepswerf van R. Kaatsheuvel, 12 Oct. 1920. Zooals wij verleden week reeds met een enkel woord hebben medege deeld, zal „Euphonia" de rij van hart winterconcerten openen op Zondag 17 October a.s. Het Bestuur heeft voor dien avonc geëngageerd het Zuid Nederlandsch Too neel uit Tilburg, hier verleden wintei reeds meermalen met groot succes op getreden. Het Z. N. Tooneel geeft a.s. Zondag „Het Kruisteeken", Romeinsch Drami in 5 bedrijven, een tooneelwerk hon derden malen voor uitverkochte zaler in tal van groote plaatsen Qgevoerd. E«n avond van waar kunstgenot staa ons dus te wachten. Daar deze uitvoering alleen toegan kelijk is voor leden, zouden wij eeniede: die nog geen lid der vereeniging is durven aanraden, zich alsnog bij een de bestuursleden als honorair lid aan melden. Te meer nog, omdat wij als zeke kunnen mededeelen, dat „Euphonia' met medewerking van het Z.N. Toonee dezen winter nog verschillende prachtig» uitvoeringen zal geven. Na het Kruisteeken zal gegeven wor den „Paljas", Drama in 5 bedrijven, vai d'Ennery (schrijver van „Twee Weezen' en „Roze Kate" (Treurspel der smeden kort geleden met het schitterendst succe herhaalde malen te Tilburg gespeeld. Wij vertrouwen dus, dat de zaal vai „Euphonia" a.s. Zondag tot in de uiterst hoeken gevuld zal zijn. Laat eeniede toonen, dat men het streven van he bestuur van het Koninklijk Muziek-Qe zeischap „Euphonia" op prijs stelt. „Het Kruisteeken" zal worden gegevei met het eigen décor van het Zuid Nedei landsch Tooneel. Zaterdagmiddag brak een 12-jari: De Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5