Eerste Blad. Markode Bandiet binnenlandT~ I „NOORD-B R AB AND" I WAALWIJK. i Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Buitschland. FEUILLETON Gemeenteraad. BUITENLAND. I Maatschappij van Verzekering op het Leven NUMMER 83 ZATERDAG 16 OCTOBER 1920 GEBR. 'JANZING TILBURG BREDA drijven. 12) Ons abonnementental groeit in de geheele Langstraat met den dag. Hield neheeren adverteerders genoeg rekening met dezen uitgebreiden Lezerskring, dan "zouden zij nog geregelder en doelmatiger adverteeren Opgericht 1843. Waar de lezerskring van ons blad zich met den dag uitbreidt, krijgen advertenties in ons blad voortdurend meer waarde. 43e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.2.». Franco p. post door het geheele rijk fl.40. Brieven Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. m Ktii# van hkt imm, Telcf. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentiên: 20 cent per regel; minimum f 1.60. Reclames 30 cent per regel. 18351 ELEGANTE (i|j Hinno Wij gever. U kennis, dat de collectiën vóór het HERFST- EN WINTERSEIZOEN in alle afdeelingen gereed zijn. Wij brengen een ongeëvenaarde keuze in Mantels Costumes Japonnen Kindermantels Kinderjurken Bouses Rokken Japonstoffen Pelterijen. Openbare vergadering van den raad de zer gemeente op Woensdag 13 October les avonds ten half zeven uur. Voorzitter Edelachtb. heer van Huiten. Ongeveer kwart voor zeven uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heer van Son. De notulen der vorige vergadering wor den na voorlezing onveranderd goedge keurd en vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. .Sc'm ijvcn tuis Oertt «u.ion bet rellende de. verordening maximum snelheid. Conform het verzoek van Ged. Staten wordt besloten. Schrijven van P. Smite, rijwielhandelaar alhier, houdende 't verzoek een schuur le mogen bouwen op 5 meter afstand van de kantlaag v. d. Provincialen weg. Voorzitter. Burgemeester en wethou ders hebben de zaak eens bekeken en zij vinden dat liet weinig zin heeft zoo kort aan den Provincialen weg een schuur te laten bouwen en stellen derhalve voor al- wijzend op het verzoek te beschikken. Het zou geen sieraad zijn als daar een schuur werd geplaatst Van der Wiel. Ik acht het ook minder noodig, want fraai, is het alles behalve. Kan hij niet wat terug bouwen of moet hij dan bouwen op dat terrein dat hij maar in huur heeft. De Secretaris deelt mede, dat in het van „De Echo van het Zuiden". door Louis Boussenard. EERSTE DEEL. Te vuur en te zwaard. IV. IN DE DIEPTE. De Albaneezen van Marko zitten in een grooten Oostersohen zadel met breede stijgbeugels, van voor en van achter vier kant. De hoekon dier stijgbeugels snijden soms door en kunnen diep door de huid gaan. Daarom dragen de Oostersche rui ters geen sporen en bedienen zich van de stijgbeugels om hot paard te sturen, te kastijden of aan te hitsen. Marko weet niet wat hij er van denken moet. -- Misschien wat nijdig met den stijg beugel gewerkt, vervolgt hijNikol is nochtans een ervaren ruiter., en dezulken verminken nooit hun dieren! Wat dan?.. Medeplichtig?.. O! ik moet de waarheid kennen! Schielijk meent hij verdacht gerucht te vernemen in het riet. Hij grijpt zijn ca ra- bij n en geeft vuur in de richting van hot gerucht. Dan beveelt hij: —Alleman afstijgen en vuur! op uwe beurtvuur zonder ophouden! De Albaneezen houden van buskruit om bet gerucht dat bet maakt, oin den rook adres schuur staat doch dat de bedoeling is van bergplaats. Om zekere redenen heeft Smits dat gedaan. Bergmans. Als dat zoo is geloof ik dat we er anders tegenover komen te staan. Trouwens weet ik nu heel weinig van de ligging van het terrein af. Het zal heel veel schelen of hij nog meer ruimte heeft. Als we hem tegemoet kunnen komen zon der dat we al te veel in het gedrang ko men met de voorschriften, zou ik er wel voor te vinden zijn. Van der Wiel. Er heeft tijdens de mobi lisatie een groote tent gestaan. Bergmans. Dat is altijd een schandaal geweest. Voorzitter. De bepaling is dat ze in bet verlengde van de naaststaande huizen moeten bouwen. Een weinig daarvan af wijken in moeilijke gevallen is toe te staan maar als men niet die groote afwij kingen komt, dan wordt het wat anders. Van Halder. Als hij gelijk niet de naast- staande huizen moet bouwen, kan hij niets meer laten zetten. Voorzitter. Als het nu een winkel wordt is het nog iets anders. Het best is echter dat wij hem eerst een teekening laten overleggen en dan eens ter plaatse gaan kijken, dan kan het in een volgende ver gadering, welke spoedig wordt gehouden, worden afgehandeld. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Schrijven van, de geitenfokvereeniging houdende liet verzoek om voor 1921 haar eene subsidie te willen verleenen van f75. Adressanten wijzen er op dat er 135 le den zijn met 19» geiten. De twee Sanebok- ken kosten aan onderhoud meer dan de contributie opbrengt en aangezien de le den bestaan uit de mindere man kan aan öóntributiëverhooging niet worden ge dacht, waarom derhalve aangedrongen wordt op li"t geven van f 75 subsidie. De Voorzitter stelt voor deze subsidie aanvrage aan te houden tot eene volgende vergadering. De leden kunnen dan eerst de begrooting eens bekijken en zien hoe liet met de finantieën staat. Men heeft dan eert overzicht en kan dan van zelf beter oordeelen. Is de finantieelen toestand dit jaar al niet rooskleurig geweest, over 1921 zal lit nog wel erger zijn. Verder js ngg e.«;u schrijv-vi .ingekomen van hei Hoofdbestuur der Hanze. Deze vragen voor den hier ter plaatse te geven handelscursus eene subsidie van f 325. Adressante wijst er op dat het voor eene gemeente van het grootste bektTig is wan neer een liandelscursus wordt gegeven. Wel is de subsidie-aanvrage hooger dan vorige jaren docli dit komt doordat de werkkrachten aanmerkelijk hooger salaris moeten hebben. Het schoolgeld is hooger gesteld, Rijk en Provincie dragen meer bij en adressanten twijfelen er niet aan of ook de gemeente zal het hare daarin wil len bijdragen. Dooi- Dr. Möller uit Tilburg, Voorzitter van Ons Handelsonderwijs wordt voor de Handelschool te Waalwijk eene subsidie gevraagd. De heer van der Wiel kan zich best ver eenigen met het voorstel van den Voor zitter pin deze aanvragen tot een volgende vergadering aan te houden, wijl men dan dien het voortbrengt, om de vuurstralen. In dit opzicht zijn ze groote kinderen. Dus i-ct bevel van den aanvoerder siaa hen bt.'tengewoon aan. Zij laden en herladen hun geweren en schieten maar raak. De weergalm herhaalt vijfvoudig het knallen. Roode bliksems schieten door de schemering en een grijze wolk drijft over den oever. De kogels hakken het riet in stukken en, plof! plof! vallen in het water. In enkele minuten tijds zijn wel vijfhon derd schoten gelost. Vijfhonderd kogels zijn naar den afgrond gegaan waar de twee mannen in verdwenen zijn. Marko laat den gloeienden loop van zijn geweer zakken en beveelt: - Staakt het schieten! En in de groote. stilte welke volgt op de losbrandingen, klinkt eene stem. 't Is een bewonderenswaardig belle, zuivere vrou wenstem, die verbazend verre draagt. De stem bezingt de strijden en ramspoeden van eertijds. Langzaam en plechtig trilt zij in den mineur-toon, waarin de ziel de gemartelde volkeren snikt „Kossovo!.. Bloedig KossovolGij zijt de vlakte waar bet bloed stroomde Gij hebt u gelaafd met het edelmoedig bloed der beldender helden die sneef den terwijl zij den geheiligden grond ver dedigdenroodgeverfden grond van 't zieltogende vaderland! Jan Corvin (1).. Iskander (2)waar zijt gij? „Kossovo!.. Vervloekt Kossovo! Het bloed bemest de aarde.. De aarde brengt koren voortO! edelmoedig bloed van Iskander en van Corvin.. doe lansen opschieten onder de arendat een veel beter overzicht over de financiën heeft. De Voorzitter acht dit zeer gewenscht. Voor dit jaar heeft de Hoofd. Omslag f 15000 op moeten brengen, voor deze ge meente een ongewoon hoog bedrag, maar voor bet volgend jaar zal die zeker f27000 op moeten brengen en dan staan er op de begrooting nog posten b.v. opbrengst ker misterrein f 1000. Dit zal beslist niet meer dan f 500 zijn. Voor liet onderhoud van 't raadhuis is slechts f 200 uitgetrokken. Dat zal beslist f 500 moeten zijn, want wat kan men voor f 200 laten doen. De heer Bergmans zegt dat er plannen zijn voor bet bouwen van een nieuw raad huis en daarom geeft hij in overweging zoo weinig mogelijk aan liet oude gebouw uit te geven. Voorzitter. Zeker, dal doen wij ook, maar bet minste dat wij laten doen, wordt het f 500. Van Halder. De goten moeten noodzake lijk worden nagezien en dan doet men voor f 200 niet veel. Voorzitter. Ik hoop dat de duurte, de ontzettende duurte om te bouwen, niet lang zal duren opdat we spoedig tot het bouwen van een raadhuis kunnen over gaan. Een overbodige weelde zal dat niet genoemd kunnen worden. Bergmans. Ik kan me goed vereenigen met het voorstel van Burg. en Weth. om deze subsidie-aanvragen 'n volgende maal te behandelen. Het is noodzakelijk dat we alles eens goed onder de ooge'n zien. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. Aanbieding gemeentebegrooting 1921 en aanbieding begrooting van bet algemeen armbestuur. Deze worden voor de leden ter visie ge legd. De Voorzitter' spreekt den wensch uit dat alle leden de begrooting eens goed zullen inzien. Benoeming onderwijzers voor het her bal ingsonderwijs aan de school in de Wolfshoek. Benoemd worden de heeren l)e Rooij en Kerkhofs. Geen der leden meer 'het woord verlan gende, sluit de Voorzitter de vergadering en gaat de raad over in&eheim comité ter behandeling van de -'stelling Hoofd. Omslag. Ia politieke kringen wordt druk gesproken, over de ministercrisis, waar voor het land binnen een tweetal weken, wanneer de koning uit Brazilië zal zijn teruggekeerd, cal geplaatst worden. In tegenstelling met vroegere berich ten wordt thans vrijwel algemeen aan genomen, dat de huidige minister president Delacroix met de vorming van het nieuwe kabinet zal belast worden en ook minister van bultenlandsche zaken zal blijven. Een belangrijk feit la, dat de Vlamingen waarschijnlijk geen portefeuille in het nieuwe kabinet zullen aanvaarden. Van zeer goed ingelichte zijde ver nemen wij, dat zij alleen aan het kabinet zullen deelnemen, wanneer in bet regeeringsprogram uitdrukke ijk wordt vastgelegd de vervlaamschlng der Grent- sche hoogeschool en wijl zulks hoogst waarschijnlijk niet zal gebeuren, mag men aannemen, dat de Vlaamsche groep niet in de nieuwe regeering zal vertegen woordigd zijn en In de oppositie za gaan. 1 Delacroix Is naar Londen geweest ter onthulling van het Belgische monu ment, maar in hoofdzaak om de geschil punten tusschen Frankrijk en Engeland uit den weg te ruimen. Hij meent daarin geslaagd te zijn en binnenkort zal in Brussel eene conferentie gehouden wor den van Frankrijk, Engeland en België. Volgens de laatste officieuze op gaaf, hebben zich 314,271 mijnwerkers tegen en slechts 49,175 voor het voorstel van de mijneigenaars verklaard. De ver houding is dus ongeveer zes tegen een. Naar verluidt heeft het bestuur van de mijnwerkersvereeiiiglng in Nótllng- hamshlre al besloten, de staking In elk geval Zaterdag te laten beginnen. Het anntal van 93.000 automobie len van vóór den ootlog Is In Dultsch- land gedaald tot 62.000, dat der motor fietsen van 22.500 tot 9300. Terwijl het aantal autorijtuigen zeer sterk achteruit Is gegaan, is daarentegen dat der vracht auto's gestegen. Van het stadhuis te Klagenfurt af Is de uitslag der volksstemming bekend gemaakt aan de bevolking, die In de grootste spanning verkeerde. In het geheel werden 21,852 stemmen uitgebracht voor Oostenrijk en 15,096 voor Zuld-Slavlë, zoodat 59.14 pet. der stemgerechtigden zich voor aansluiting bij Oostenrijk heeft uitgesproken. Karlnthlë komt dus bij Dultsch Oos tenrijk. Verzekerd Kapitaal Reserve 21.456.813.- 2.913.587.— (1). Jan-Corvin Hunyades. (2.) Skanderberg, of beter Iskander-bey, twee Christen helden die dapper, eeuwen geleden, de Balkangewesten verdedigden tegen den Turkschen over het koren, door u gevoed, in onze jonge mannen uwe krijgsdeugden overstorte!. „Bloedig Kossovo!Vervloekt Kos sovo!Wreken wij Kossovo!" Verbaasd en aangenaam getroffen luis teren de Albaneezen. Hunne bewondering is wel wat vermengd met bijgeloovige vrees. Die bandieten, die folteraars, die hartelooze schurken zijn verzot op mu ziek. En die „Zang van Kossovo" die hon als kind wiegde, die zang welke de helden van Albanië herinnert, doet hun gemoed zwellen en vervoert hen. 't Is Nikea's stem. De jonge vrouw schijnt vreemd aan al les wat haar omringt. Hare blikken dwa len, haar lichaam is stijf, hare trekken vertonnen niet de minste uitdrukking.. Niets ontroert haar, niets bekommert haar nogZij is haar schrikkelijke» toestand niet bewust, en het losbranden der martinis heeft haar niet eens doen sidderen, wanneer de klagende en toch zoo vurige zang ten einde loopt, is de duister nis ingevallen. Alsdan schut Nikea zacht jes haar hoofd en zegt met toonlooze stem, met die hartverscheurende onbewustheid der krankzinnigen: Ik hoor niet meer de donderslagen., ik zie niet meer de bliksems lichten., het weder is kalmlaat ons huiswaarts keeren't is vandaag het feest onzer liefde, o mijn welbeminde!verblijden wij ons en dan het dansen beginne. „Joanneskom!vaderkom! Maar ik zie u niet meer't wordt nacht in mijn ziel en 'f wordt donker voor mijne oogenVader!Joannes! God van den Profeet!zij heeft haar verstand verloren! mompelt Marko met versmoorde stem. Dan voegt hij er bij, zonderling de H. - Zij is de verkozene van den Profeet! Zij wëze voortaan geheiligd als tie Pa- naggia (1) die Christus baarde! „En nu, op weg!" Hij tilt de bewustelooze Nikea op, zet haar van voor op zijn zadel en zegt: Zij weze voortaan onze schutsvrouwe, onze goede geestde engel van onzen stam. Zijne bende zet haren weg voort, ter wijl een van de mannen der laatste rij mompelt: - Als ze maar niet onze kwade geest wordt, de zwarte engel die rampspoed aanbrengt, smart en dood! V. JOANNES. Op het oogenblik dat de Albaneesche bende verdwijnt, bij den laatste klaarte der schemering, komt een bleek hoofd bo ven bet watervlak uitkijken. Blank als marmer, lost het fel uit op den zwartachtigen grond, waar kort gras uit opschiet. Twee handen grijpen de zoden van den oever. Een kort-hijgende adem zucht in de stilte, het water klotst, het riet ruischt. En een ingehouden sissende stem bromt vol haat: - Neem u In acht, Marko!neem u in acht en weest gevloekt! Met geweldige krachtsinspanning poogt hij zich op te werken uit het water. Hij hijscht zich op tot aan de schouders, maar valt terug en verdwijnt in de diepte. (D Panaggia, zoo heeten de orthodoxe Grieken de Moeder-Maagd. Die woorden moeten vreemd schijnen in den mond van 'n Muzelman. Doch de Albnaeezen hebben levendig een en ander bewaard van de In de zitting van de Tweede Ka mer, werd als no. 1 op de nominatie voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer geplaatst mr. D. A. P. N. Koo ien (R.K.) met 43 van de 79 uitgebrachte geldige stemmen no. 2 (na 4 stem mingen) mr. P. Rink (U.Lno 3 J. H. A. Schaper (S.D A.P.) Dinsdag a-s. zal in de Tweede Kamer de post-lnterpellatle-v, d. Tempel het eerst aan de orde komen. Het voorstel-Van Ravesteijn om de motie betreffende de Intrekking der sta- klngswetten 1903 dan ook te behandelen werd in de heden gehouden zitting der Tweede Kamer verworpen roet 38 tegen 34 stemmen. Bij de laatste vreemdellngenlelllng in ons land, is gebleken dat er op elke 40 Nederlanders 1 vreemdeling woont, Met Ingang van 16 Nov. is aan de beeren H. Freeo, H. v. Glessel, A. v. d. Baan, A. J. Slpman, W. Assink, D. J. Beverloo, J. G. v. d. Jagt en H. M. Roos, allen bestuursleden van den C. B. P. T. T. en onderteekenaars van het manifest waarin het personeel werd op gewekt >zijn plicht te doen4 volgens aaogegeven regelen, beëindiging van de dienstbetrekking opgezegd wegens on geschiktheid voor den dienst. Naar de »Tel.« verneemt, heeft de Middenstandsraad de vorige week vergaderd, ter behandeling van het voor-ontwerp van minister De Vries, inzake invoering van een weelde-belas- tlng. De behandeling was door een commissie voorbereid. Het blad meent te weten, dat het advies van den Raad, dat binnenkort defioitlef zal worden vastgesteld, voor het ontwerp in beginsel niet ongunstig zal zijn. Maar 't hoofd komt weer boven, en met een soort dof loeien dat tot snikken over gaat, herneemt de stem: Ik kan niet!ik kan niet!O! wat ellende.... en, nochtans, ik moet! ik wil! Voor het vaderlandvoor de liefde en voor de wraak! Nog een poging!de laatste, die den hinderpaal te boven komt of het mensehe- lijk maehien verbrijzelt. De armen van den ongelukkige spannen zich krampach tig, zijn hals rekt uit. zijn lenden wringen met kracht en geweld. Dat duurt zoo een oogenbliko-op! Het water klotst barderDe man is half op het droge.. nog eens beproefd!nogeens.. o-op!.. en hij stort bewusteloos op den oever. Hij blijft daar liggen als vernietigd, ademt met moeite, is onbekwaam een be weging te doen, te willen, te denken. Er verloopt een volslagen uur voor dat hij tot bezinning komt. Hij aanschouwt de sterren die aan den hemel flikkeren, hui vert. tracht zich op te richten maar valt loodzwaar terug. Zijne strak samengebonden, verstijfde beenen weigeren allen dienst. Klappertan dende murmelt hij: Ik vergat mijne boeien.. God! wat heb ik kouik sterf van honger., van verzwakkingen die wonde aan mijn schouder foltert me ontzettend Ik mag toch niet klagen wijl ik nog leef en vrij hentegen alle hoop. alle mo gelijkheid in! Er moet, echter een einde aan komen.. O! boe zal ik die koorden verbreken welke door mijn vleesch snijdenme doen sterven van pijn?

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1