Tweede^Blad. Slappe en Stijve Hoeden, VERSPAANDONK's HOEDENMAGAZIJN. BINNENLAND Wjj brengen voor IEDEREEN KEUS in ELKEN PRIJS. IN&gZQNBEN STÏÏKKEH. Kantongerecht- nieuws uTTkaatMüyel Nieuws uit Heusden. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad. vanaf de goedkoopste tot in de fijnste kwaliteiten NUMMER 83- ZATERDAO 16 OCTOBBER 43e Jaargang SPRANG. Openbare vergadering van den raad de zer gemeente op Donderdag 14 October 's avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer G. Meyer. Ongeveer kwart over zeven uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heeren Vos en de Boon. De notulen der vorige vergadering wor den na voorlezing onveranderd goedge keurd en vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken: a. Procesverbaal van kasopname. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken en registers in orde waren en in kas het dienovereenkomstig bedrag, f 3452.48, aan wezig was. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van Ged. Staten houdende het verzoek hen van advies te willen die nen op een door hen van den heer van Caem ontvangen schrijven. Adresant wijst er in zijn adres op, dat hij door het besluit van den gemeente raad, om Zondags de café's gesloten te doen houden, ernstig in zijn kostwinning is aangetast wijl hij juist des Zondag3 zijn verdiensten van het wandelend pu bliek moet krijgen. De overige dagen van de week zijn niets, zoo zelfs dat hij dan gerust zijn zaak gesloten kan houden. Aangezien de gemeente wel f 25 ver gunningsrecht heft maar van den anderen kant belet iets te verdienen, verzoekt hij heeren Ged. Staten het besluit te willen vernietigen en zoo te wijzigen dat café's Zondags alleen onder de Kerkelijke dien sten behoeven gesloten te blijven. Aangezien hij voor zijn huishouden be staande uit 4 kinderen, zijn brood moet verdienen, twijfelt hij er niet aan of Ged. Staten zullen op zijn verzoek, wat ook het verlangen is van honderden ingezetenen, ingaan. Voorzitter. Ik stel voor Ged. Staten te adviseeren zooals wij dit hebben gedaan op het schrijven van Klis. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot aan- f-Jiiiiintf WnterIei(Jw»K Mij, Nooilt- Brabant. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor tot plaatsvervangend burgemeester aan te wijzen den heer G. Verhoeven en iè ook die afwezig, dan aan te wijzen wethouder Vos. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Adres van de afdeeling Noord-Brabant van den Ned. Bond van Gemeente ambte naren, houdende het verzoek om premie- vrij pensioen voor de gemeente-ambtena ren. Schrijven van de afd. Langstraat van den I?. K. Politiebond, houdende het ver zoek om premievrij pensioen en vrije ge- nonees- en heelkundige hulp voor den veldwachter en zijn gezin. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor om met ingang van 1 Jan. de pensioens- 1 ijdrage voor rekening van de gemeente te nemen voor alle ambtenaren en beamb ten. Echter stellen we voor niet op het ver zoek van den Politiebond in te gaan om u-ije genees- en heelkundige hulp te ver- leenen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. 2. Vaststelling verordening arbeidsbe middeling. r*e Voorzitter zegt dat door den Minis ter wordt aangedrongen eene verorde ning voor de arbeidsbemiddeling vast te stellen. Conform het dooi' den Minister ver strekte concept, dat door den secretaris wordt voorgelezen, wordt besloten. 3. Vaststelling winst- en verliesreke ning van het levensmiddelenbedrijf. Voorzitter. Mag ik de commissie, die de boeken en bescheiden heeft nagezien, ver zoeken rapport uit te brengen. De heer van den Wililgenburg zegt dat de commissie de zaken heeft onderzocht en in orde bevonden. Het nadeelig slot is f 7713.13. Naar aanleiding van het verzoek wil de Commissie twee opmerkingen maken. Ten eerste blijkt dat gedurende de cri sisjaren meer geld is uitgegeven als oor spronkelijk door de menschen is gedacht. De commissie van onderzoek acht het beter indien de kosten jaarlijks worden aangezuiverd. Nu komt men in een voor zeer groote uitgaven to staan, zoo, dat de Hoofd. Omslag verbazend omhoog moet gaan. Ook de rekening van het dienstjaar 1919 heeft de commissie nagezien en in orde bevonden. De inkomsten hebben bedragen f 21972.69, fle uitgaven f 25998.60, zoodat deze sluit met een nadeelig slot van f 4025.19. Deze cijfers geven echter niet het juiste beeld van den toestand der finantiën, daar bij het sluiten der rekening was er nog een bedrag van f 3991.08 te vorderen, zoo dat het werkelijk nadeelig saldo slechts f 34 moet bedragen. Voorzitter. Ik dank de heeren voor het uitbrengen van hun rapport. Door den secretaris wordt hierna de ba lans van het levensmiddelenbedrijf voor gelezen. Daaruit blijkt dot aan de aard appelen en het meel zeer veel is toegege ven en de gemaakte winsten zeer miniem zijn te noemen. De kosten voor de distributie hebben vanaf het begin tot nu toe bedragen f 14409.51. 4. Aanbieding begrooting 1921. Wordt in handen gestald van een com missie bestaande uit de heeren Zwart en van den Willigenburg. 5. Geldleening voor distributie-uitga ven. Voorzitter. Ik stel voor eene geldleening aan te gaan van f 9000 rentende zes en een half procent a pari. Het geld is er reeds voor aangeboden. Het eerste jaar zal f1000 worden afgelost en dan telkens om de vier jaar f 2000.— Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 6. Brief van Ged. Staten betreffende vereeniging van gemeenten. De voorzitter-stelt voor dit schrijven in geheim comité te behandelen. Daar geen der leden meer iets in het belang van de gemeente heeft te zeggen sluit de Voorzitter de openbare vergade ring en gaat de raad over in geheim co mité. De Tel. publiceert verschillende bijzonderheden uit het rapport in de Staatscommissie inzake de bezoldlglog van het gemeentepersoneel. De comm'ssie stelt de volgende sala risschaal voor de arbeiders voor: Klasse I f 34—f 28. Klaose II f37—f41. Klasse III f40f44. Klasse IV f43—f47. Klasse V f46f50. Alle klassen met 4 eenjaarlijksche peilodleke verhoogingen a f 1. Voor de afzondelijke groep werd noodlg geacht een weekloon van f29f33. Voor de ambtenaren ter secretarie stelt de commissie de volgende salaris- -cbalen voor Groeo I f 1600—f2300. Groep II f 1800-f 3000. Groep III f2600—f3800. Groep IV f 3400—f 4800. Groep V f 44; 0—f 6000. G'oep VI f5600—f7200 G-oep VII f 7000-f 9000, alle met jaarlijksche verhoogiogen. Voor de technische gemeenteambte naren wordt voorgesteld in hoofdgroep I groep I tot IV f2000—f2600 en f 3200—f 3800. Hoofdgroep II f 2600- f 3600 en f 4400 f 5400. Hoofdgroep III f 3800 f 5000 en f 8000—f 10000. Voor de polMe: Groep I f2000-f 3000. •roep II f 2800—f 3500. Groep III f .1800—f 28C0. Groep IV f3400—f3500. Groep V f 4500—f 6000. Bovenstaande salarissen worden naar gelang de plaatsen verminderd met 4 en 8 pCt. Voor de commissarissen van politie in een gemeente van 10.000 zlrlen mini mum f3600, max. f5000; in gemeenten tot 20.000 zielen f 4500 - f 6000 in gemeenten tot 60.000 zielen f 5000 —6500. De door de Staatscom nlssle voor gestelde salarisschalen voor gemeente secretarissen zijn als volgt; gemeenten tot 1000 zielen 16002300 gemeenten tot 5000 zielen f o200—4200 gemeenten tot 10000 zielen f 4400—5600 eemeen- ten tot 25000 zielen f 5500-6900; ge meenten tot 50000 zielen f6200- 7800; SnnneenteD tot 100.000 zielen f7000— 9000; alle met periodieke ve« hoogingen. Voor de secretarissen der vier grootste gemeenten werden de volgende vaste salarissen noodlg geacht. Utrecht f9000 's Graveohage f 10 000* Rotterdam f 10.500Amsterdam f 11 OOo! Voor de gemeenteontvangers: in ge meenten tot 1000 zielen f 600—1000 lo gemeenten tot 10.000 zielen f 2300— 2700; in gemeenten tot 100.000 ztelen f 6000—7600 plus jaarlijksche verhoc- eingen voor de vier groote steden Utrecht f8000; 's Gravenhage f8500; Rotterdam f9000; Amsterdam f950o'. Tenslotte stelt de Staatscommissie nog voor de volgende salarisschalen voor burgemeesters: in gemeenten tot 1000 zielen f 1600—2300; in gemeenten tot 10.000 zielen 16000-7000; in gemeen- ten tot 50.000 zielen f 9000—10.000, en DE GROOTSTE SORTEER ING vindt U thans in Heuvelstraat 5 (bij den Heuvel) TILBURG. 18353 verder opklimmende tot f 25.000, voor gemeenten boven de 60 000 zielen. Thans Is het Koo. Besluit ver schenen, waarbij op nader vast te stellen datum wordt ingevoerd een regeling der premiebetaling vcor de Invaliditeitswet door middel van dagzegels. Dit geldt voor arbeiders, wier dienst betrekking voor minder dan 4 dagen is aangegaan en korter dan 4 dagen duurt, alsmede voor arbeiders, die in den regel in dezelfde kalenderweek niet langer dan 3 dagen in dienst van denzellden werk geler werkzaam zijn. Over eiken dag, een gedeelte van een dag voor een geheelen dag gerekend, wordt een premie geheven ten bedrage In loooklasse I van 7.5 cent; in Iool- klasse II van 7.5 in loonklasse III van 10 cent; in loonklas IV van 12,5 cent; in loooklasse V van 12,5 cent. De premie wordt betaald door het olakken van zegel?, dagzegels genoemd, op de rentekaart van den verzekerde. Bij de vereffening der rentekaart wor den, ter berekening van het aantd week- premlëü, waarvan de betaling geacht wordt te zijn bewezen, de dagzegels her leid tot een aantal rentezegels, in totaal dezelfde waarde vertegenwoordigende als de op de kaart geplakte dagzegels. De Katholieke Illustratie bevat deze week het volgende: Platen: Mr. D. Fock-Azalea. De sta king bij Post en Telegrafie te Amsterdam (6 foto's). Vrijmetselarij (1 foto). H. M. de Koningin in Friesland. Het Ca- techumaat „De Blijde Boodschap" te 's- Gravenliage (3 foto's). .Twee beelden van Vrede. Twee beelden van Strijd. De reis om de wereld (2 foto's). Rebus B. Zomer-adieu! De 3 October-vie- ring te Leiden (2 foto's). Tekst: Op Akke^manshoeve, roman door Marie Gijsen. Ode, aan een aap, door Max. Vrijmetselarij, door A. Smits—Govertsen. Het Catechumenaat „De Blijde Boodschap". Onze rebussen. Een reis om de wereld in 52 dagen, door Martin Berden. Zoo'n Lijntrekker, door Th. Wulterkens. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Gisteren kreeg ik voor 't eerst Uw blad van 2 October j.l. No. 79 in handen, waarin in het eerste blad voorkomt 't Raadsver slag van Dussen van 29 September 1920. Naar aanleiding van dat verslag ver zoek ik U eenige plaatsruimte in Uw blad te willen inruimen, om eens een punt in 't bijzonder te bekijken, en wel het punt dat behandelde „de nota van den wacht meester der Kon. Marechaussee ten bedra ge van f 10.— voor betaalde Hoofdelijke Omslag. Verwondering wekt het op dat over alle punten die behandeld werden zoo druk., o, neen, ik bedoel zoo weinig, werd ge sproken door de Raadsleden. Ik heb met aandacht bovenbedoeld punt nagegaan d.w.z. de bespreking en kan er alleen dit uit lezen „dat de politie (niet die wachtmeester alleen) dat de politie gewoonlijk het betaalde bedrag van den Hoofdelijken Omslag terug kreeg. Mijnheer de Redacteur, nu is 't mij niet bekend om welke reden dat bedrag werd terug gegeven. Ik ken dat Raadsbesluit niet, doch ik denk dat 't in hoofdzaak is geweest voor bewezen diensten en niet om de te lage bezoldiging die de politie ge noot. Het is' schrijver dezes bekend dat de Gemeente Dussen vroeger aan de ma rechaussee brigade aldaar jaarlijks f 100 belooning gaf voor bewezen diensten en dat die post is geschrapt op de begroo ting buiten toedoen van den Raad. Maar toen was het ook in den tijd dat Dussen zeer berucht was om verschillende rede nen. Nu Dussen zijn beruchtheid heeft verloren en dat zeker ook niet 't minst is te danken aan de brigade marechaussee voor 't voortdurend streng optreden als 't moest, nu schijnt de Raad niet veel meer teg evoelen voor die diensten, althans er blijkt uit het verslag niet veel van, want er is slechts een Raadslid dat zijn mond er over open gedaan heeft.... neen, ik vergis me misschien, het slot van de be handeling is geweest „met algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen". Ik weet niet of de H. H. Raadsleden ook unaniem gesterad hebben voor het voor stel dat hun f 3.per vergadering in den zak speelde en dat nog wel voor een eere baantje, want allen gaan er prat op om achter de groene tafel «te komen. Ik zou zoo zeggen, dat mochten ze de gemeente wel cadeau doen. De politie zal wel meer diensten voor de Gemeente gepresteerd hebben voor een bedragje als de Hoofde lijke Omslag tot heden hun gaf. Maar Mijnheer de Redacteur mijn be doeling was niet om voor dien Wacht meester met zijn f 3200 tractement op te komen, Mijnheer Middelkoop heeft abuis die wachtmeester heeft veel meer, maar nu kom ik op voor de politie in het alge meen, t. w. in Dussen. Als nu die wacht meester f 3200 heeft, heeft daar de veld wachter Copier met zijn f 1000 tractement min zijn stortingen voor pensioen, wat aan? Ik zou zoo zeggen dat 't besluit zeer eenzijdig is genomen en dat er uitsluitend is gekeken naar het hoogste salaris en niet naar het laagste en dat lag dunkt mij meer op hun weg. Maar och, wat zal ik nog meer zeggen? Als 't een bedrag van f 60 voor een stem- bureau'tje van drie man betreft, dan wordt het zonder meer geaccepteerd. Dan is er van bezuiniging geen sprake. U Mijnheer de Redacteur bij voorbaat dankend voor de opname, Een Dwarskijker. Dussen, 13 October 1920. heusdeIl Uitspraak van het Kantongerecht 1. Oct. Overtr. Paardenwet, A. S. te Rijswijk, f 5 of 3 d.; G. N. tel dem, f 3 of 2 d.; A. d. G. te Andel, H. d. L. te Giessen, G. W. te Rijswijk, ieder f 5 of 3 d. 459 Strafr. T. C. d. W., Sleeuwijk f 10 of 5 dagen. Jachtwet. A. V. Genderen f 5 of 3 dagen, A. C. v. B. Dussen, 2 maal f 3 of 2 maal 2 dagen; P. v. d. P. idem, f 10 of 5 dagen. Boterwet. M. S„ Genderen, f 5 of 3 d. Vischerijwet. T. V., zwervende f 3 of 2 d. J. v. T. Rijswijk, f 5 of 2 w. T. S. 461 Strafr. P. A. H., Werkendam, f 3 of 1 w, T. S.; C. M. v. d. S., idem, f 5 of 3 d. 460 Strafr. (r. B. en B. B., Werkendam en A V., Woudrichem, ieder f 3 of 2 d. 314 Strafr. C. K. Andel, f 5 of 2 w. T. S.; H. R., W. K. en W. V., Alnvkerk ieder f 3 of 2 dagen. Prov Wegenreglement. E. C. v. O., Haarsteeg, L. L. B., Wijk en J. v. T., idem f 3 of 2 d. Springstierenregl. P. O., Werkendam, A. N. Heesbeen en P. J. R„ Werkendam, ieder f 10 of 5 dagen. Trekhondenwet. F. D. 's-Boscli, f 5 of 5 d.; W. S., Almkerk, 2 maal f 3 of 2 maal 2 d.; W. W. Rijswijk 3 maal f 3 of 3 maal 2 dagen; J. C. B. Dussen 4 maal f 3 of 4 maal 2 dagen. Leerplicht. P. M. Haarsteeg, f 10 of 5 d.; C. d. H., De Werken, f 5 of 3 d. Max. snelheid Hedikhuizen. J. J. O, te Heusden f 15 of 10 dagen. Politieverordening Herpt. H. B. Herpt, f 2 of 1 dag. 453 Strafr. L. v. B., Elshout, f 5 of 3 d.; W. S., De Werken, f 10 of 10 d.; D. v. T., Andel f 5 of 3 d. Motor- en Rijwielwet. G. N., Drongelen, f 5 of 3 dagen. Rijwiel zonder licht. 40 overtreders, elk f 3 of 2 d. N. v. H. Kaatsheuvel, 15 Oct. 1920. De heer J. de Rooif, Kantoor bediende op het Postkantoor alhier, slaagde gisteren voor het Vak-examen Postdienst te 's Hage. Een mooie pro motie, waarmede we hem gaarne geluk wenschen. De Bouwvereenlging Volksbelang* besloot in hare vergadering, om zoo spoedig mogelijk over te gaao tot bet bouwen van 20 arbeiderswoningen. De Kon. bewilliging op de stukken wordt dezer dagen verwacht, waarna onmid dellijk zal worden begonnen. Tot onderwijzeres aan de R. SC. Jongensschool te Bergdeijk is met ingang van 1 Januari a,s. benoemd Mej. C. Seller. Bij onderhandscbe aanbesteding is het verfwerk aan de 20 woningen der Bouwvereeniglng Volksbelang gegund aan Jos. de Lange alhier. Er heerscht van 't jaar een reuzen- liefhebberij |n 't vinken. Niet minder dan 10 vinkenslagen, waarvan 4 in Kaats heuvel en 6 In Loon-op-Zand, zijn in care gemeente opgesteld. De vangst Is 'O*, heden, ondanks den ongunstfgen wind, zeer goed geweest. Heusden, 15 Oct. 1920. Voor 't examen voor wachtmeester bij de Koo. Marechaussée slaagde dhr. W. J. C. Koster van deze brigade. Tot leden van het college van zcUcis voor de Rijksbelasting zijo her benoemd de heeren Ghr. de Joogh en L. J. Veerman. Te Amsterdam zijn een paar man nen aangehouden die op zeer geslepen wijze fietsen en bagagegoederen van het Centraal-Station wisten te bemachtigen. Eenige dagen geleden werd de politie door den eigenaar van een klein hotel op hel Damrak gewaarschuwd dat een reiziger, die eenige dagen geleden was ver rokken en niet was teruggekomen, twee koffers op zijn kamer had laten staan. In de koffers werd een groot aan tal briefjes van Banken van L-enlngte Amsterdam gevonden. Het bleek, dat In de banken waren beleend rijwielen en handkoffer?. Men bracht dit in verband met de talrijke kochten der laatste maan den over rijwieldiefstallen aan het Gen- traal-Station en het verdwijnen aldaar van handkoffers. Op het Gentraal-Sta lion fs eindelijk iemand op heeterdaad betiapt bij het wegaemeo van een city bag, toen de llft-wagen voor den trein was geplaatst met de bedoeling om de koffers te verladen. De gearresteerde kwam overeen met het signalement, door den hotelhouder van hem gegeven. Naar het bureau ge bracht, bekende hij eigenaar van de in het hotel achtergebleven koffers te zijn alsook dat verschillende van diefstal af komstige goederen door hem waren be leend. Hij zij tevens het winstgevend bedrijf uit te oefenen in associatie met een bulpkruter van het Gentraal-Statlon Ook de compagnon werd thans door depolitie gearresteerd. En het uitgebreide onderzoek, dat nog niet is beëindigd, heeft reeds een groot aantal gestolen fietsen en reistasschen in handen der politie gebracht. De heer P. Jongen te Bsemster verkocht een l'/2-jarlgcn stamboekslier voor f 7000 naar het buitenland. Gistermiddag moest een meisje, in dienst van een kantoor op de Keizers gracht te Amsterdam, f 10.000 innen bij een bankinstelling. Het meisje kweet zich van de opdracht, doch toen zij het bankgebouw had ver laten, kwam een jongeman op haar af, die zeide te komen namens een chef van het kantoor, dat het meisje had uit gezonden. De jongeman had een briefje bij zich, z.g. geschreven door bedoelden chef, waarin stond, dat het meisje het geld aan brenger moest meegeven en dat zijzelf eene andere boodschap moest doen. Het meisje, dat den jongenam niet kende, was bij de hand genoeg om aan de echfheld van bet briefje te twijfelen en weigerde het geld af te geven. De Jongeman ging er na de weigering van door en verscheurde het briefje. Het meisje heeft zich later kunnen overtuigen, dat haar twijfel maar ai te gegrond was. Zij Is in dit geval niet de dupe geworden van een oplichter, maar uit het geval blijkt weer duidelijk, boe nog steeds allerlei individuen van het goede vertrouwen van argelooze wezens trachten misbruik te maken. Hbl. Ongeluk ol misdaad? Te Volendam is het 5-jarlg dochtertje van een kunstschilder levenloos uit een regenbak opgehaald. Aan het Nieuws meldt men daaromtrnt Het lijkje van het 5-jaHg dochtertje van de kunstschilder H. te Volendam is in een auto ter gerechtelijk onderzoek naar Haarlem vervoerd. Het had zeven wonden aan het hoofdje. Er is geen arrestatie geschied. De ouders zijn den geheelen avond op het Raadhuis te Edam in verhoor geweest. De staking In de mijnen In Engeland zal spoedig worden afgekondigd. Het publiek staat zeer vijandig tegenover de staking. De patroons zullen niet toegeven. Verschillende ijzerfabrieken enz. hebben al maatregelen genomen om de fabrieken te sluiten. Woensdagavond omstreeks 11 uur heeft bij Tilburg op den Bosschen Weg bij Quatre Bras een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De auto van den stal houder v. H. uit de Poststraat te Tilburg reed tegen een met zerken beladeowagen van den expediteur J. B., met het gevolg, dat de Inzittenden, vier heeren en twee dames van het Zuid-Nederi. Tooneel, die te Boxtel waren opgetreden, en de chauffeur uit het voertuig werden ge slingerd. Den heer M. werd de borstkas ingedrukt, en mej. M. brak het sleutel- been. De overigen kregen slechts Hchle kwetsuren. Dr. Pastoors uit Tilburg en dr. Lobach uit Udenhout verleenden de eerste geneeshundige hulp ter plaatse. De heer M., die In 't zlekerhuis te Tilburg Is opgenomen verkeert In levengevaar. De Echo tu bet Zeiden.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5