Marko de Bandiet „NOORD-B RAB AND" I WAALWIJK Eerste Blad. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. FEUILLETON Maatschappij van Verzekering op het Leven Gem&enteraa MÜMMER 84 DONDERDAG 21 OCTOBER 1920 13) Opgericht 1843. Verzekerd Kapitaal Reserve 21.456.813.— 2.913.587.- 48e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. W ECHO VA\ HET 7.1 IMN, Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT UitgaveWaalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Telegor.-AdreaECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclames 30 cent por regel. VRIJHOEVE-CAPELLE. Openbare vergadering van den raad de zer gemeente op Donderdag 14 October 1920 des namiddags 7 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Burge meester. Afwezig de heer Kieboom. De notulen der vorige vergadering wor den na voorlezing onveranderd goedge keurd. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.m. een schrijven van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel waarin deze er op wijst, dat, nu de distribueering van de meeste artikelen van regeeringswege heeft opgehouden en dus ook de maximumprijzen zijn verval len, het thans de taak der gemeentebestu ren is onredelijke prijsopdrijvingen tegen te gaan. Zoo is de Minister ter oore geko men dat in verschillende plaatsen de prijs van het vrije tarwebrood aanmerke lijk wordt verhoogd. Door den Minister is op eene plaats een onderzoek ingesteld naar de verdiensten van de bakkers en 't bleek toen dat van de vier bakkerijen in die gemeente er drie buitengewone hooge winsten maakten terwijl de vierde, een heel klein bedrijf slechts weinig verdien de. Om dus de verdiensten voor dezen laatste behoorlijk te maken moest de broodprijs worden verhoogd en moest dus voor dien eenen persoon de geheele ge meente duurder brood eten. De Minister wijst er verder op dat door hem moeilijk nog een maximumprijs kan worden ge steld daar bijv. de exploitatiekosten in de eene of de andere plaats te veel uiteenloo- pen. Hij acht de gemeentebesturen hier voor beter aangewezen en verzoekt daar om bij eventueele verhoogingen van dei broodprijs na te gaan of deze redelijk is Voorzitter, ik geloof dat deze 'taak die de minister voor zich te zwaar acht ook het gemeentebestuur wel te zwaar zal zijn vooral voor een kleine gemeente als dt onze. Ros. We zouden toch in ieder geval een oogje in het zeil kunnen houden en eens zien waarvoor hier geleverd wordt. Voorzitter. Zeker, dat zouden we kun nen doen, maar het blijft altijd een groote moeilijkheid, we hebben dat ook vroeger bij de melk ondervonden. Ros. Laten we dan indien er klachten mochten inkomen deze onderzoeken en dan zoo noodig ingrijpen. Hiertoe wordt besloten. Verder is ingekomen een schrijven van Ged. Staten waarin wordt aangespoord alsnog een-subsidie toe te staan aan de Po litieschool te Hilversum. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten, aangezien de gemeentefinanciën nu niet zoo gunstig zijn, hierop afwijzend te van „De Echo van het Zuiden". door Louis Boussenard. EERSTE DEEL. Te vuur en te zwaard. V. JOANNES. \Y illende inwerken tegen de doodelijke koude die hem overvalt, kruipt hij op zijn handen en zijn huik gelijk een rob die op een plaat strandde. Hij ziet in 't gras iets metaalachtigs blikkeren, zijne handen be tasten iets hards. Een dolk!., o vreugde!.... Hij grijpt het wapen en langzaam, met oneindige voorzorgen om niet door zijn gezwollen en gekneusd vleesch te kerven; snijdt hij zijne banden door; dit gedaan hebbende sleept hij zich voort tot aan de rivier, laat zijne beenen in het water han gen, en wacht totdat de herstelde bloeds- ohiloop zijn folteringen wat stilt. En terzelfder tijd herleeft zijn gewonde ziel de ijselijke gebeurtenissen waar hij het. slachtoffer en de held van is. Zijn huwelijk met Schoone Nikea, de baanstroopersbende welke het feestvieren de huis overvalt, het plunderen, het verde digen, het verpletteren, het verminken, de dood.... En zijne stem, die weer vast klinkt grolt thans trillend van haat en vastberadenheid. - Neem u in acht, Marko, neem u in beschikken. Een'schrijven van den Commissaris der Koningin houdende mededeeling dat de Edelachtbare heer de Valter is herbe noemd tot burgemeester dezer gemeente. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Proces-verbaal van kasopname van 13 .September waaruit blijkt dat alles behoor lijk in orde is bevonden. 2. Voorstel van Burg. en Wetli. tot ver koop aan de Gem. gasfabriek te Loon-op- Zand van de automatische ontstekingsap paraten der straatlantaarns. B. en W. stellen voor 11 stuks dezer ap paraten te verkoópen voor f 40. Oerlemans. Hoe duur zijn deze indertijd door de gemeente aangekocht, het lijkt mij een zeer laag bedrag. Voorzitter. De kosten bedroegen toen met aanleg enz. er bij f 175. Wij' hebben thans geen hooger bod dan f 40 kunnen krijgen. Oerlemans. Zou het geen aanbeveling verdienen een advertentie te plaatsen in „Vraag en Aanbod". Dan zouden zich ze ker wel meer liefhebbers opdoen en wè zouden er dan misschien heel wat meer van maken. Als ze vroeger al f 175 ge kost hebben zal dat nu nogal wat meer zijn en ze nu voor f 40 to gaan verkoopen lijkt me zeer laag. Voorzitter. Wanneer ze nog goed zijn zeker, maar ze moeten alle nog worden na gezien, want geen enkele werkte er nog regelmatig. Bovendien als we nu nog wachten loopen we kans dat de gasfabriek haar aanbod intrekt. IIdl voorstel van B. en W. in omvraag gebracht wordt met 4 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heerep Oerlemans en Ros. 3. Voorstel van B. en W. tot liet ge ven van gunstig advies betreffende een verzoek van den gemeentesecretaris tot 't mogen hebben van woonplaats buiten de gemeente, gedurende één jaar. De toestemming hiervoor moet door de Koningin worden verleend. Wordt beslo ten een gunstig advies te zenden aan Gcd.. Staten. Adres van de Afd. Noord Brabant van len Ned. Bond van Gem. Ambtenaren tot iet voor gemeenterekening nemen der jonsioensbijdragen, met voorstel van B. n W. tot inwilliging. Nadat door den voorzitter is aangetoond lat de kosten hiervan 1' 194.68 per jaar zullen bedragen wordt besloten met in gang van 1 Januari 1921 deze pensioens bijdragen voor genreentereken!ng te ne men. 5. Behandeling van de sedert de vorige •ergadering ingekomen stukken ter zake an aansluiting bij de Waterleiding maat schappij N. W. Brabant. Deze 'stukken hebben alle bij de leden aan huis gecirculeerd. Door deze gemeen te is nog steeds geen besluit genomen tot toetreding. Ook andere gemeenten heb ben hunne toezegging nog niet gegeven aangezien zij liever eerst willen zien of de Kamer de benoodigde gelden beschikbaar stelt. Wordt besloten deze zaak nog eenigen tijd in hetzelfde stadium te laten. 6. Regeling met Capelle betreffeule electrische verlichting. acht! Waar gij ook zijt, welke ook uwe macht zij, ik zal op u de foltering toepassen die gij Gregorio deedt ondergaan Ik zweer het!ik, wiens leven gij gebroken hebtik, Joannes! 't Is dus hij, de onversaagde Slavoon, wiens terugkeer tot liet leven en tot de vrijheid als een uitdaging is tot het waarschijnlijke. Ziet, ten andere, hoe dit wonder van koelbloedigheid, stoutmoedigheid en taai heid geschiedde. Toen de bende Albaneezen de Sitnitza overstak, was Joannes tot bezinning geko men, dank de barbaarschheid van Nikol die met zijnen dolk in de wonde van zijn schouder stak. Hoewel gebroken, met op gedrongen brein, toch was Joannes ten zeerste koelbloedig. En aanstonds ontkiemde in zijnen geest een vreeselijk ontwerp. Zijn hoofd hangt ongeveer op de hoogte van Nikols rechterstijgbeugel. Zijn armen met sambegonden polsen, hangen natuur lijk lager en zijn het tegenwicht der bee nen. Dan denkt hij koelbloedig na: Die stijgbeugel is zoo scherp als liet lemmet van een mesTerwijl wij de rivier oversteken, moet ik er mij van be dienen om de boeien mijner polsen door te snijden. t Is een dolle onderneming. Hij be proeft het niettemin, op gevaar af te ver stikken of gebonden, in den kolk te stor- I ten. Hij kiest het oogenblik uit dat het water tot aan de borst van het paard komt. Hij blijft met zijn hoofd onder water, en j in het schuim der branding ziet of ver moedt Nikol niets. I De handen van den gevangene betasten I den stijgbeugel. Hij wrijft de koorden ovei' den scherpen kant, en gaat Besloten wordt dat door de gemeente Vrijhoeve-Capelle 8 lichtpunten /uilen worden aangebracht op Labbegat name lijk een bij de brug over liet kar.au., I te genover de fa. Oerlemans en I op den hoek van den Labbeg. dijk. Betreffende de lamp op het kruispunt bij v. d. Have wordt besloten dat Vrijh.- Capelle drie, en Capelle een vierde in de kosten daarvan zal dragen, daar deze lamp hier 3 wegen van de gemeente Vrij hoeve-Capelle en een weg van de ge meente Capelle verlicht. 7. Aanbieding begrooting dienst 1921. De begrooting sluit in ontvangsten en uit gaven van f 26549.86 en zal voor de leden ter visie worden gelegd. 8. Benoeming van een commissie tot onderzoek van de begrooting. Zooals het steeds gebruikelijk was wordt deze com missie wederom door den voorzitter ge kozen. Deze wijst 'hans de heeren Kuij- pers, Stam en Ros aan, dié hunne benoe ming aannemen. 9. Voorstel van B. en W. tot verhoo ging van het presentiegeld der raadsleden tot f 2.per lid en ,;»er vergadering. Voorzitter. Door Ged. Staten was inder tijd medegedeeld -lat zij die presentie gelden zouden regelen. Daarna hebben ze weer gezegd dat de raad die zelf moest regelen. We hebben het toen vastgesteld op f 75.per jaar te samen. Thans is we- j derom een schrijven ingekomen waarin j door Ged. Staten wordt voorgesteld een j presentiegeld per lid en per vergadering vast te stellen daar het idee dan beter tot zijn recht kwam. Zij geven daarin ook eene regeling aan o.a. voor gemeenten van minder dan 2000 inwoners f 4 per lid per vergadering. B. en W. stellen voor f 2 vast te stellen dit is de helft van hetgeen door Ged. Staten wordt voorgesteld. Oerlemans. Toen we de vorige keer het presentiegeld van f 30 op f 75 gebracht hebben vonden we dat een heelen sprong. Wanneer we thans op het voorstel van B. en W. ingaan zou dit bedrag weer ver dubbeld worden. Ik zou daarom willen voorstellen een bedrag van f 1.per lid per vergadering vast te stellen. We hou den ongeveer 10 a 12 vergaderingen per jaar dus zou dit zoowat hetzelfde bedrag worden als avo het ..„atst hebben vastge steld. Ros. Waar we toch gewoonlijk in den avond vergaderen kan ik me best met het voorsiel van den lieer Oerlemans vereeni gen. Voorzitter. U moet echter in aanmer- king nemen dat ik dan haast gedwongen ben steeds 's avonds te vergaderen. Ik zou werkelijk huiverig zijn een vergadering over dag uit te schrijven met het oog op de schade van verlet. Stam. Ik zou er ook voor zijn f 2.vast te stellen. Kuypers. Laten we het dan op f 1.50 stellen dan kan ook gerust nog over dag vergaderd worden. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen met op twee na algemeene stem men. Vóór stemden de heeren de Bruyn en Stam. De heer Kuypers trekt zijn voorstel in, waarna dat van den heer Oerlemans, om het presentiegeld op f 1.te bepalen, met op twee na algemeene stemmen wordt aangenomen. Tegen de heeren de Bruyn en Stam. 10. Voorstel van B. en W. tot het voor Gem. rekening nemen van het bestelloon der telegrammen, buiten den kosteloozen kring. (Begrooting der kosten f 36 p. j.) Voorzitter. De menschen die buiten de kom wonen profiteeren toch al zoo weinig van de verlichting enz. het zou onbillijk zijn hun voor liet thuisbezorgen van tele grammen nog zooveel te laten betalen. Ook de lieer Oerlemans vindt dat hier mee aan een groote onbillijkheid een ein de zou worden gemaakt, waarna het voor stel van B. en W. met algemeene stemmen wordt aangenomen. Verzoeken van afschrijving van den Hoofdei. Omslag wegens vertrek uit de gemeente. Er zijn twee verzoekschriften ingeko men, aan welke beiden zal worden vol daan.. Verder zijn nog bezwaarschritfen inge diend tegen hun aanslag in den Hoofd. Omslag door Moonen, Mets, de Roon, Kooien, v. d. Schans en Zwart. Daar de tijd voor reclameeren nog niet is verstre ken wordt besloten nog te wachten met 't behandelen van deze bezwaarschriften. 12. Opmaken eerste suppl. Kohier v. d. Hoofdei. Omslag dienst 1920. Alvorens tot de behandeling van dit punt in geheime vergadering over te gaan vraagt de heer Ros nog of aan den man die indertijd die oude petroleumlan- taarns heeft opgeborgen en zo nog steeds in huis bewaard en onderhoudt ook ooit eenige vergoeding dharvoor is gegeven. De voorzitter zegt dit niet met zekerheid te kunnen zeggen. Wanneer hij niets ge had heeft, zal hij er ook wel niet om heb ben gevraagd. De heer Ros denkt niet dat de man er iets voor zal willen vragen doch acht het dwaas te werk dat de Albanees al spot tende zegt: Blaas en spartel maar kameraadI Hij voelt wel eenige drukkende inspan ning op zijnen stijgbeugel, doch meent nog altijd dat de gevangene, half verstikt, in liet water woelt en heeft in de verste verte geen erg in hetgeen er eigenlijk ge beurt. Joannes slaagt geheel in zijne onderne ming. Op het oogenblik dat Nikol het tweede rietbo'sch zal bereiken, zijn zijne twee handen vrij. Hij kent op zijn duimp je de rjvier, de doorwaadbare plaatsen, de diepe kuilen die er doorheen liggen. Hij weet dat ze rechts en links van den hoo- gen rotsachtigen bodem liggen, over wel ken de ruiterbende door de rivier waadt, en dat die kuilen afgewisseld zijn door plaatsèn waar men grond voelt. Hij steekt stuiptrekkend zijn hoofd bo ven liet schuimende water, ademt een goede leug lucht in, spartelt weer, over drijft zelfs de natuurlijke bewegingen van iemand die gevaar loopt te verdrinken, zoodat Nikol er opnieuw om schaterlachen moet. Alsdan vat hij met zijne twee verstijfde handen den stijgbeugel, drukt hem met zijn scherpen kant in de zijde van het paard, drukt met al de kracht welke de wanhoop hem schenkt zoodat het staal door de huid van het edele dier dringt, als ware de snede toegebracht door een sabel houw. Het gekwetste paard springt op van de pijn en steigert. Joannes wacht op het ge schikte oogenblik en haalt nog eens diep adem; Nikol zijn paard zoo verschrikt zien de, afwijkende van den doorwaadbaren weg, het water slaande met zijne voorpoo- ten, houdt op met lachen. glijdt in een kuil van minstens acht me ter diepte! Nikol is een uitmuntend ruiter. Hij prangt zijn paard tusschen zijn bee nen, beheerscht het met den toom en be let het verder weg te drijven. 't Is als een ruiter standbeeld dat zakt. zaktte midden van dooreengegroeid kruid, modder, allerlei zonderlinge en akelige dingen. Gloegltfe.... gloeGroote lucht bellen die de neusgaten van het dier ont snappen, komen aan de oppervlakte van het water, dan stijgen ruiter en paard weer naar boven. Dit oogenblik heeft Joannes niet afge wacht. Met ongeëvenaarde kalmte is hij van het paard gegleden tgen het van de rotsbedding in den kuil viel. Doch in stede in den kolk ten gronde te gaan, heeft hij met zijne vrije handen gezwommen, tus schen twee waters in, en het rietbosch be reikt. Goed weggedoken achter de sten gels van bladeren, blijft op den rand van den kuil, met enkel neus en lippen boven water. Dan hoort hij Marko tieren en Nikol met den dood bedreigen. En Nikol, zijne onachtzaamheid willende herstellen, ont last zich van zijne wapens om in den kuil te duiken. Hij neemt zijn sprong en verdwijnt in de diepte, eenige centimeters van dc plaats waar Joannes tusschen het riet verscho len zit. Voor de eerste maal is het voordeel aan de zijde van Joannes. Hij grijpt den dui ker bij den hals, plant hem zijne tien vin gers in de keel en beiden zinken al sparte lende in de diepte. 't Duurt maar eenige oogenblikken en Nikol is verloren; hij houdt op met wrin gen en spartelen en blijft roerloos als een beter dat de gemeente uit zichzelf iets geeft, daar dit door den man zeker meer zal worden geapprecieerd. Wordt besloten deze zaak door B. en \Y. te doen onderzoeken. Hierna gaat de raad over in geheim comité. CAPELLE. Openbare-vergadering van den raad de zer gemeente op Vrijdag 15 October des middags ten 2 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer Valtter. Ongeveer 2 uur opent de Voorziter de vergadering afwezig de heer Treffers, en heet allen, in het bijzonder de in genieurs van de P. N. E. M. welkom. De voorzitter stelt voor om gedurende de behandeling van punt 1: Bespreking der vast te stellen verordeningen omtrent de electricileitsvoorziening, welke door een ingenieur van de N. V. Provinciale Noordbrabantsche Electrlciteite Maat schappij 'worden toegelicht, de openbare vergadering te schorsen. Daartoe wordt besloten. Ongeveer 4.15 heropend de voorzitter de vergadering en stelt aan de orde: 2. Ingekomen stukken. Schrijven van den commissaris der Ko ningin dat zijn her-benoemd tot zetters de heeren J. Rijken en C. de Roon. Schrijven van Ged. Staten waarbij wordt goedgekeurd het besluit van den raad dezer gemeente om een geldleening aan te gaan van f 10.000 voor herstel dei- wegen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van dc afd. Noord-Brabant van den Nederl. Bond van Gemeente ambtenaren waarin wordt aangedrongen de pensioensbijdrage geheel voor reke ning der gemeente te nemen. Ook van de ambtenaren hier ter plaat se is een schrijven ingekomen waarin deze verklaren geheel met het schrijven van de afd. Noord-Brabant van den Ne derl. Bond v. Gemeente-ambtenaren eens le zijn. Adressanten wijzen bovendien op de thans bestaande onbillijkheden wijl nu de eene ambtenaar 8 pet. in zijn pensioen moet bij betalen en de ander maar 3 pet. De heer Middelkoop vraagt of de amb tenaren het van te voren wisten dat ze 8 pet. in hun pensioen moesten, bijdragen. De voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Middelkoop is dan de meening toegedaan dat het een kwestie van loons- verhooging is. De heer Michael is het hier mede niet eens wijl nu de een 3 pet. een ander 5 pet. en weer een ander 8 pet. moet beta len. Dat op zichzelf acht spr. al eene groote onbillijkheid. De heer Middelkoop merkt op dat bij aanvaarding van het ambt de ambtenaren jvisten hoeveel dat ze voor hun pensioen moeten betalen. Dit nu eene onbillijkheid te noemen acht hij niet juist. Het is niet bij verrassing dat de ambtenaren het moeten doen. De heer Michael meent dat er meer uni formiteit moet komen. Nu wordt in de eene gemeente de pensioensbijdrage voor rekening van de gemeente genomen en in de andere gemeente moeten de ambtena ren dit geheel of gedeeltelijk zelf betalen. De heer Kerst wijst er op dat tegen- Uitgeput, half bezwijmd, nog altijd met zijn beenen samengebonden, maar onder steund door zijn machtige vastberaden heid, stijgt Joannes weer naar de opper vlakte. Met bloed doorsohoten oogen, schuifelende ooren, beklemde borst, slaagt hij er een tweede maal in zich te verber gen in het riet. Hij glijdt zachtjes voort, zonder horten of stooten en bereikt een uitholling van den oever. Daar voelt hij grond. Zijn hoofd met modder en slijk bezoedeld, vindt juist en kele centimeters ruimte tusschen het wa ter en den uitgeholden grond hoven hem. Hij is veilig geborgen. Op hetzelfde oogenblik beveelt Marko immer wantrouwend, onophoudelijk te schieten. Een kogelregen valt" over de rivier, en maait de stengels van 't rietbosch en doet het water in schuimvlokken opspatten. En Joannes, heelemaal buiten schot, aan schouwt dit ijdel verkwisten van kruid en lood. Niets ziende of hoorende, is Marko ver plicht het schieten te doen staken en den aftocht te blazen.- Als in eenen droom hoort Joannes zijne bruid den zang van Kosovo aanheffen. De woorden komen on duidelijk tot hem; maar, met de stem der welbeminde, herkent hij die smartvolle en raedesleepende muziek, die fanfare van 't lijden en de weerwraak! Gelukkeg verneemt hij niet dat haar verstand verloren ging. Hij meent dat het een hulpgeroep beduidt, een angstkreet, tevens een kreet van hoop en dat verdub belt zijn vastberadenheid en kloekheid. O! lieve teerbeminde!u verlos senonze dooden wreken en 't vader land vrij maken Ja!o! ja!., zonder verwijl, zonder

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1