Eerste Blad. Marko de Bandiet I „NOORD-BE ABAND"! WAALWIJK i Dit nummer bestaat pit TWEE bladen. FEUILLETON Gemeent eraa 4. -Iaatschappij van Verzekering op het Leven zoo de NUMMER 86 Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. DONDERDAG 28 QCTOBER 1920 raamsdonk. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 23 October 1920, nam- 6 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer Burge meester j^Moons. Aanwezig alle leden. Aan de orde 1. Ingekomen s'ukkeo. Provinciaal blad houdende bericht dat tot zetters zijn benoemd de heeren D. Lankhuijzen en H. D. v. Alphen. Goedkeuringen van;Ged. Staten van a. de verordenlog op do uitbetaling der jaarwedden aan de onderwijzers, b. het Kohier van den Hoofdei. Omslag, c. van" het besluit tot onderhandsche verhuring van 2 bovenwoningen en d. van het besluit tot verhooging van het presentiegeld der raadsleden: tot f5.per lid en per vergadering. Deze stukkon worden alle voor kennisgeving aangenomen. 2. Oatwerp besluit tot verhuring van een lokaal der openbare lagere school op het Veer aaD het Bestuur der N. H. Gemeente. Voorzitter. Ia de vorige vergadering is besloten een der lokalen te verhuren. Aangezien geen bezwaren tegen het onttrekken aan den publieken dienst zijn Ingekomen,rstellen B. en W. voor tot verhuring over te gaan. Aangenomen. 3. Oatwerp verordening op de keuring van waren. Voorzitter. Zooals de heeren weten is deze wet In de 2de Kamer aange nomen, om het vervalschen van waren tegen^te gaan. Door Ged. Staten is een verordening aangegeven, waarop door de Gezond heidscommissie geen bezwaar Is gemaakt, mitsdien stellen B. en W. voor de ver ordening* aldus^vast te stellen. Aldus wordt besloten. 4. Ontwerp-beslult tot wijziging der verordening op de levering van electrl- clteit door het Gemeentelijk Electrlclteics Bedrijf. Voorzitter. De*directeur van het Gem. Electr. Bedr. beeft B. en W. medege deeld dat het bedrijf zich bij de thans geldende tarieven 'niet kan bedruipen. Indien de kolenprijzen geen wijzigingen hadden ondergaan zou de winst f 10000 hebben bedrageD, doch deze zijn der mate gestegen dat, indien de tarieven niet werden verhoogd, een verlies van f 5000 cou worden geleden. B. en W. hebben het, in overleg met de Hchtcommissie, beter geoordeeld dat het bedrijf zich door eene verhooging der tarieven zou kunnen bedruipen, dan dat het tekort door Hoofdei. Omslag zou moeten worden aangevuld. Zij stellen voor de tarieven voor kracht van „De Echo van het Zuiden door Louis Boussenard. EERSTE DEEL. Te vuur en te zwaard. 15) V. JOANNES. Dus, alles was gereed. Ik naderde mijn doel en keerde terug naar mijn dorp Salco, waar me de zoete verloofde ver beidde die ik al jaren beminde...... de Scboone Nikeaschoon als een godin uit de heidensche oudheid.... en goed als een engel! En eensklaps gaat alles ten onder, en wordt alles vernietigd in bloed, de tranen en de dood!ontwerpen, geluk toe komst, familie, tot zelfs het nestje dat onze liefde gemaakt had. Niets meer dan een woeste ledigte, met onherstelbaar puin, onhluschharen haat, ongeneesbare smarten Ja! onderbreekt Michel met sombere stem, wreedheden welke van ons opstan delingen gemaakt hebben Boeren herschapen tot vrijbuiters! Soldaten der onafhankelijkheid! Bannelingen die bevrijders worden zullen! Zij stappen maar voort, maar hun beenen worden hoe langer hoe zwaarder. Die nachtelijke raarsch op dien kronke- lenden, diepliggenden weg, bezaaid met Telet. 38. WAALWIJKSCHK EN LANGSTRAATSCHB COURANT. UitgaveWaal wijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Telegr.-Adres ECHO te brengen van 30, 25 en 20 cent op 35, 30 en 25 cent. Bovendien eene tijdelijke verhooging vast te stellen naar gelang de steenkolenprijs verhoogt en wel voor Iedere f 2.—, die de steeokolen- prüs hooger wordt dan hil op 1 Januatl 1920 wa9, 1 pCr. meer. Wordt de prijs der steenkolen lager, dan wordt er ook evenveel van de tarieven afgetrokken. Het i9 toch beter dat die menschen, die stroom verbruiken, het betalen, dan dat door den Hoofd. Omslag iedereen erin zou moeten bijdragen. Ik heb den laatsten tijd cen9 in de couranten ge keken en gezien, dat o.a. den Haag het tarief ongeveer op gelijke manier berekent. Wordt met algemeene stemmen be sloten op het voorstel van B. en W. In te gaan. 5. Benoeming van een lid la het Burgeilijk Armbestuur wegens periodieke aftrediog van den heer Jos. Kuiters. Door B. en W. zijo op de voordracht geplaatstle. Jos. Kuijsters, 2e. L. Verschure. Met algemeene stemmen wordt be noemd de heer J09. Kuijsters. 6. Voorlooplge vaststelling gemeente- rekeniag dienst 1919. De commissie van onderzoek stelt voor de rekening goed te keuren In ontvangsten op f 203,792 75, uitgaven f 194,892.03, alzoo met een batig saldo van f8,900 72, en de verlies- en winst rekening van het levensmlddelenbedri]f vast te stellen op f 25,303.44. Aangenomen 7. Oatwerp besluit tot verhooging subsidie aan het muziekgezelschap >De Harmonie*. Voorzitter. De commissie van onder zoek der gemeentebegrooting heeft In overleg met B. en W. het verzoekschrift der Harmonie behandeld en stelt voor inplaats van f 400,—, zooals gevraagd wordt, f 250.te verleenen en hierbij te bepalen, dat door het gezelschap gedurende de zomermaanden 8 volks concerten gegeven zuilen woeden, waar van 3 te Raamsdonk (dorp.) v. Alphen. Ik acht bet bezwaarlijk 8 volksconcerten verplichtend te stellen, dan Is het per concert nog niet veel. Ik zou dat liever geheel aan de Harmonie over laten, zij moeten dat niet nood gedwongen behoeven te doen. We moeten In aanmerking nemen, dat het uit liefhebberij gedaan wordt. Voorzitter. Wanneer zij subsidie vra gen en de gemeente geeft het hun, dan ligt het toch in den aard der zaak, dat de gemeente er ook de conditie aan verbindt dat het publiek er van profi- teeren moet. Vaa Alphen. Maar dan zou ik het toch niet verplichtend stellen, we zouden toch kunnen zeggen dat de raad er prijs op zou stellen. Van Dongen-Torman. Ik zou er wel voor voelen om nog veel meer te geven en dan te vragen om Zaterdagmiddags concerten te geven. Dan hebben de meeste menschen vrij en weten velen met hun tijd geen raad. De Zaterdagmiddag wordt in de toekomst toch de tijd van ontspanning. Voorzitter. Het voorstel van B. en W. scherpe keien, is moeilijk en vermoeiend. Volgende op den zwaren arbeid en den strijd der vorige dagen, eindigt hij met hen als te verpletteren. Zij komen overeen stil te houden en uit te rusten tot het krieken van den dag. Een van de drie zal de waoht betrekken, ter wijl de twee anderen slapen, beschut door eene rots. En zoo brengen zij hunnen eersten krijgsmansnacht door. Eindelijk rijst de zon en verguldt de bergtoppen. Panitza houdt de wacht. Joannes en Michel rek ken zich en gaan opstaan. Een kreet van Panitza doet hen schrik ken. - Vlug! ruiters!Liever verroert u niet. Hij zelf strekt zich op den grond en kijkt behoedzaam over de rots. Hoeveel? vraagt Joannes kortweg. Vijf! Turken?Alhaneezen? Turksche gendarmeneen pa- troelje die van de nachtronde terugkeert. Verre? Hoogstens twee honderd stappen., zij hebben ons gezien en komen recht op ons af.... Wat gedaan?.. Houdt u gereed pm te vuren, doch schiet niet tenzij op mijn bevellaat mij onderhandelen als 't mogelijk is De vijf ruiters hebben hen inderdaad bemerkt, zij hebben den loop van Panit- za's martinigeweer zien glimmen. Zij duchten een hinderlaag, zij verspreiden zich en komen uit vijf» vex-schillende rich tingen straalsgewijze aangereden. Zij worden aangevoerd door een onderoffi cier die roept: Wapens neer! Wie zijt gij? Wat verricht gij daar? was aanvankelijk om een hoogsre sub sidie toe te kennen maar na overleg met de commissie van onderzoek Is dit op f 250.— gesteld. Wat het geven van concerten op Zaterdagmiddag betref zou Ik me wel mee kunnen vereenigen met het oog vooral op de Zondagswet, die bianen korten tijd zal worden inge voerd, dan zullen er toch geen concerten meer mogen worden gegeven op Zondag. D. Lankhuijzen. Mag ik even opmer ken, dat door een der leden van de commissie van onderzoek bezwaar werd gemaak tegen het geven van concerten op Zondag. Van Dongen-Torman. Ik zou er een voorstel van willen maken, om aan de harmonie voor te stellen tegen eene sabsldle van f 400— gedurende de zomermaanden om de 14 dagen Zater dagsmiddags een concert te geven en haar verder geheel vrij te laten. D. Lankhuijzen. Ik zou den Zondag heelemaal uitsluiten. Voorzitter. Ik vermoed dat de raad hiermede bulten zijne bevoegdheid zon gaan. Wanneer de Zondagswet wordt ingevoerd zal alleen door B. en W. ont heffing kunnen worden verleend. Maar acht de raad het niet wat gewaagd om In deze tijdsomstandigheden zoo'n hooge subsidie toe te staan. Broeders. Aan het geven an concerten op Zaterdagmiddag zou dit bezwaar zijn verbonden dat dan de arbeidersvrouwen er weinig van zouden hooren, daar die het dan te druk hebben. VcO'Htter. Vindt U zich niet gewaar borgd wanneer het aan B en W. over gelaten werd om die concerten te regelen. Van Dongen-Torman. Ik zon mijn voorstel toch gaarne in stemming ge bracht willen zien. Nadat het voorstel van Dongen-Torman nog door 2 andere leden is ondersteund wordt het in stemming gebracht. Aan gezien er zich 6 vóór en 6 tegen dit voorstel verklaarden, staakten de stem men en zal dit punt das tot de volgende vergaderiog moeten worden aangehouden en alsdan opnieuw instemming worden gebracht. 8. Oatwerp-verordenlng op de beffing van opcenten op de dividend- en tan- tlèmebela&tlng rz.I verordering op de Invordering. Voorzitter. Zooals de heeren weten moet deze verordening leder jaar opnieuw worden vastgesteld. Ik stel voor ze on gewijzigd goed te keuren, het maximum Is 50 opcenten. Aldus wordt besloten. 9. Vaststelling gemeentebegrooting dienst 1921. Dezelfde commissie die de rekening heeft nagezien brengt bij "monde van den heer Schoenmakers, ook verslag uit van haar onderzoek ea maakt de vol gende opmerkingen Uitgaven De post presentiegeld voor raadsleden zal naar aanleiding van het besluit om dit vast te stellen op f 5.— per lid per vergadering moeten worden verhoogd met f455. Voorts viel het de commissie op, dat de post voor onder houd van lantaarns steeds hooger wordt. Zij geeft daarom In overweging zooveel mogelijk hierop te bezuinigen en een onderzoek In te stellen naar de plaatsen der lichtpunten. Naar het oordeel der commissie kan hierin veel verbeterd worden, daar thans op plaatsen de lichten te dicht en op andere plaatsen weer te ver van elkaar staan. Verder zou ze in overweging willen geven een premie van f2.50 beschikbaar te stellen voor leder procesverbaal waarop bestraffing volgt voor het vernielen van de lampjes, om het toezicht hierop aan te wakkeren. Voorzitter. B. en W. zullen in overleg met de Hchtcommissie een onderzoek in stellen en zien waar verbetering In de verdeeling der lichtpunten Is aan te brengen. Verder kan Ik nog in opdracht van de lichtcommtssie mededeelen, dat zij om het stukgooien van de lantaarns tegen te gaan, besloten heeft om in zulke gevallen geen andere lamp aan te brengen, voordat men heeft aange wezen wie de lamp heeft stukgegooid. Aangezien men natuurlijk niet gaarne in het donker zit, zal hierdoor ten zeerste bevorderd worden dat men spoedig den schuldige aanwijst. Het komt thans voor dat groote menschen er met genoegen naar staan te kijken wanneer kwajongens ze stuk gooieo, Ik wilde hierop vooral wijzen In een openbare vergadering, op dat het dan ook door de pers kan wor den opgenomen en ter kennis van het publiek gebracht worden. Het gebeurt thans dat we om 5 uur een nieuwe lamp aanbrengen ze om 6 uur weer stuk is. Het ls toch te erg dat er f 700 k f 800 aan lantaarns moet worden betaald. We hebben dus gemeend hiertegen met kracht te moeten optreden en kunnen er oqs ook best mee vereeolgen dat aan de ambtenaren een vergoeding voor Iedere bekearing wordt gegeven. Zelfs zouden we die nog wel gesteld willen zien In- plaats van f 2 50 op f5. Opgericht 1843. Verzekerd Kapitaal Reserve 21.456.813.— 2.913.587.- uit en antwoordt: Wij zijn eerlijke liedenlandbou wers van Salcowij achtervolgen roo- vers die mijne vrouw ontvoerd en ons dorp te vuur en te zwaard verwoest heb ben. De vijf gendarmen zijn blijven staan terwijl de korte samenspraak gevoerd werd. De Turk schiet in een lach en ant woordt spottende: Uwe vrouw zal wel een anderen echtgenoot vinden en zich troosten., wat het dorp betreft, men deed wel het in brand te stekenwij hebben er onge dierte opgedaan Moet ik hem neervellen? vraagt Mi chel stil. Nog niet! zegt Joannes Verbleekende met toegeknepen oogen. De onderofficier gaat voort, na een wij- Ie, altijd op tergenden toon: En wat u betreft, ik neem u in hech tenis, dewijl ik u gewapend aantref, wat verboden is door de edicten Ja, antwoordt Joannes hitter, voor ons, de slachtoffers, enkel de gevangenis en de strop, niet waar? Tenzij gij ons een fatsoenlijke be looning geeft volgt een deftig rantsoen.. In geen geval in goud of zilver! don dert de jonge man, maar in lood! Michel! schiet hem neer dien deugniet! Het schot knalt. De kogel treft den on derofficier in volle borst en vliegt dwars door zijn lichaam. Hij spreidt zijne armen uit en valt zwaar achterover zonder een kreet te slaken. Het verschrikte paard springt op, stei gert en slaat op de vlucht. Michel her laadt zijn geweer en roept, als verheugd: Een andere, nu! Vlug geeft Panitza zijn geweer aan Jo- Schiet gij! ik ben niet zeker van het schot. Met bliksemende snelheid schoudert de jonge man en vuurt op een tweeden gen darm. Een medalje blikkert op den donker- blauwen dolman, op de hoogte van het hart. De kogel treft een weinig boven het eereteeken en komt schuins tusschen de twee schouders uit. De man laat een dof gekreun hooren en valt met zijn neus op den voorkant van den zadel. En Joannes roept: Nu hebt ge mijn rantsoen! De aanvallers ais aan den grond ge spijkerd door het stoutmoedig optreden der Slovenen, aarzelen. O! niet lang. Dap per en onversaagd, voorbereid op alle verrassingen, herhalen zij hunnen aanval. Maar zij verkeeren in ongunstige om standigheden: zij zijn heelemaal blootge steld aan het vuur der anderen, die be schut zijn door het stuk rots. Maar wat geeft dat! Hun paarden zul len hun tot barricaden dienen. Vlug springen zij uit het zadel en, wel be schermd achter hun rijdieren, naderen zij stap voor stap de drie opstandelingen. Schiet niet, fluistert Joannes tot Mi chel, laat mij begaan. De gendarmen houden hun paarden bij den toom vast. Zij zoeken de bedding van den bergstroom te bereiken, welke als een natuurlijke loopgracht, beschut ting biedt. Meent ge dat? vroeg Panitza, lijd zaam toeschouwer, maar zeer aangedaan door dit doodelijk drama. Stilkijk liever. Het eerste paard is nog maar vijftig stappen verwijderd. Joannes mikt zorg vuldig, een weinig boven de borst en 43e JAARGANG. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclames 30 cent por regel. Hoewel door enkele leden nog wordt betoogd, dat het stukgaan der lampen niet altijd aan kwaadwilligheid is toe te schrijven eo het dus nu kan voorkomen dat menschen buiten hun schuld In het donker komen te zitten, wordt het voor* stel toch met algemeene stemmen aan- g nomen. Naar aanleiding van een verzoek van de Hanze* afdeellog Raamsdonksveer. stelt de commissie voor een voorschot te geven van f 62 ten behoeve van het teekenonderwys. 4 Voorzitter. De teekenschool heeft vele uitgaven gehad, waardoor een tekort is ontstaan. De leeraar kan na niet wor den uitbetaald en nu weigert hij nog verder les te geven wanaeer zijn te vorderen loon niet eerst wordt aange vuld. Om het belang aan het Instand houden der school verbonden zou de commissie willen voorstellen om aan de teekenschool deze f62 te geven, die deze dan na ontvangst der rijkssubsidie zal teruggeven of die anders van de subsidie voor het volgend jaar kunnen worden afgehouden. Wordt besloten dit bedrag toe te staan. Zooals reeds bij punt 7 is besproken stelde de commissie voor de subsidie voor >de Harmonie* te verboogen van f 50 op f 250 Inplaats van op f 300, zooals door B. eo W. was voorgesteld. Aangezien de stemmen over dit puat staakten woidt de behandeling hiervan tot de volgende vergadering aange houden. Voor de volkstelling wordt een bedrag van f816 uitgetrokken ofwel 12 cent per geteldeo persoon. Deze post wordt weder door het Rtjk terugbetaald. De voorzitter doet hierna nog tnede- deeiiog van een voorstel dat Is inge komen tot stichting van een gezamelijk klndeitoeslagfonds voor alle gemeenten in deze provincie. Het doel daarvan ls niet d n kindertoeslag te vethoogen, dorb nu zouden de gemeenten leder hnone bijdragen moeten storten In het fonds dat dan voor de uitbetaling van den toeslag aan de rechthebbenden zorg draagt. Hierdoor zal worden voorkomen dat men liever een ambtenaar zonder kladeren neemt dan een ambtenaar mei veel kinderen. Wanaeer nu de klader toeslag door h*t fonds wordt betaald blijft het voor de gemeenten hetzelfde en daarom gelooft spreker dat het een zeer goed werk ls weshalve hij voorstelt om tot dit fonds toe te treden. Ambte naren met een inkomen van f 6000 .vallen er bulten, alsook burgemeester, secretaris en ontvanger. De raad kan zich met dat voorstel vereenigen eo besluit voorts de ul'gaven op de begrooting voorloopig aldus vast te stellen. Betreffende de Inkomsten maakt de commissie de volgende bemerkingen Zij stelt voor de huur der woningen aan het fort te verhoogen met f 52 per j aar. Wordt goedgevonden. Het water in het Dombosch stelt zij voor te verpachten als vischwater. Nadat door een der leden is gevraagd om dit te regelen zooals io Geert u'dT- over. Koelbloedig mompelt hij: Des te erger voor het paard; maar ik ben wel verplicht twee vliegen in een klap te slaan. Ja, 't is waar, 't is een wreed dubbel- sohot. Zonder eenen schreeuw, zonder een reuteling, zonder op te springen, ploft het paard ten gronde en de kogel ontmoet het hoofd van den man. Ze zijn nog slechts met twee! huilt Panitza. En zij staan er maar treurig voor! voegt Michel er bij. Verstomd, verschrikt, durven de twee overlevenden zich niet meer verroeren. Zij rillen gelijk bladeren en zouden wel door den grond willen zinken. Dreunend en onverbiddelijk klinkt de stem van Joannes; Wapens neer!geweren, sabels, revolvers Vlug en handen omhoogik geef u eene seconde om u te bezinnen. Belooft gij onslijfsbehoud? stottert een hunner. Ik zweer het u op mijn eeuwig heil.. Doch geen verradersstrekenik houd c.en oog in 't zeilbij de eerste ver dachte beweging strek ik u dood ten gronde! 't Is wel, wij geven ons over. Zij laten zich niet wachten. In een oog wenk ligt al hun wapengetuig in 't gras, en verschrikt steken zij hunne handen omhoog, 't Is kluchtig ware het niet zoo akelig. In orde! vervolgt Joannes; laat uwe paarden staan en k$int naderbij. (Wordt vervolgd.) IIE ECHO V VV HET

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1