BINNENLAND. bert;, eoodat alleen aan Inwoners de gelegenheid wordt gegeven om la te schrijven, wordt ook dit voorstel aan genomen. Aan B. en W. zou de commissie in overweging willen geven om het euvel van ontduiking der hondenbelasting tegen te gaan. De voorzitter acht dit wel zeer mpei- lijk, doch zal den veldwachter tot nauw keurig toezicht aansporen. Verder stelt de commissie nog voor de pensioenbijdragen voor ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente voor gemeenterekening te nemen, waar Jari toe ook Ged. Staten aansporen. Hiertoe wordt met algemeène stemmen besloten, waarna de voorzitter de com missie van onderzoek dank zegt voor haar rapport. De heer v. Dongen-Torman vraagt nog of er ook een post is uitgetrokken voor de veibeteriog der Haven te Raams donksveer. De voorzitter zegt dat hiervoor f 15000 op de begrooting is gebracht. 10. Goedkeuring rekeai g dienst 1919 es begrootiog dienst 1921 van het Bur gerltjk Armbestuur. De commissie van onderzoek stel: voor deze goed te keuren, alleen zouden zij willen voorstellen aan het Atmbes'uur te vragen om de kosten van den ge meente-geneesheer ad f 300.voor hare rekening te nemen* aangezien thans de fiaantlen het beter toelaten. 11. Ontwerp-besluiten op bezwaar schriften tegen den aanslag in den Hoofd. Omslag. Zal ia geheime vergaderiog worden behandeld. Voorzitter. Ik heb dezer dagen van den Minister een schrijven ontvangen waarin hij bericht dat voor de gemeenten dekens beschikbaar worden gesteld tegen den prijs van f 0.90 en f 2.50. Zou het niet goed zijn dat ook hier de gelegea heid werd gegeven zich voor het be trekken van die dekens op te geven. Wordt besloten bekend te maken dat men zich tegen vooruitbetaling voor, die dekens kan opgeven. Van Dongen-Torman. Ik meen dat we het vorig jaar subsidie hebben toe gestaan voor het bouwen van een barak voor besmettelijke zieken. Nu is er nog steeds niet gebouwd, hoe ver zijn die zaken gevorderd. Voorzitter. Ik heb indertijd wel een plan klaar gehad, maar door het uit breiden der school kan nog niet gezegd worden of -die barak daar wel staan kan. Wo zullen dus nog even moeten wachten tot dit kan worden vastgesteld. Van Dongen-Torman. Kunt U mij ook inlichten omtrent die Waterleiding-Maat schappij West-Brabant, is het reeds de bedoeling daarmee door te gaan of is het alleen nog maar een ontwerp. Voorzitter. Ik geloof dat ze door willen werken. Eenige weken geleden is ten minste een akte opgemaakt. Toevallig heb ik deze week oog bezoek gehad van een inspecteur, die kwam vragen waarom onze gemeente er niet bij aan sloot. Ik heb hem toen uiteengezet dat ik er bang voor was om de ingezetenen de verplichting te gaan opleggen om aan te sluiten, en dat ik het veel econo mischer zou vinden een eigen waterlei ding te stichten in vereenlglng met Geertruldenberg, waarmee hij het geheel eens was. Niemann meer het woord verlangend sluit de voorzitter de openbare verga dering om over te gaan in geheim comité. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad de-1 zer gemeente op Zaterdag 23 October des middags ten 3 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer van Besouw. Ongeveer 3 uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heer Roesten- berg. De notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen. De heer Snaphaan merkt op dat in de notulen staat als zou in een vorige verga dering zijn besloten tot het bouwen van W arbeiderswoningen. Zijn inziens is dit niet het geval. De VoorzitterNzegt dat deze zaak wel is besproken en gezegd dat in de eerstvol gende vergadering, als het moest, nog ov«r deze zaak kon worden gesproken. De heer Snaphaan zegt dat besloten is de bouwvereeniglng in overweging te ge ven de vier middenstandswoningen niet te laten bouwen en op grond daarvan is de verdere zaak niet afgewerkt. De heer van Amelsfoort weet zich ook öiet te herinneren dat eeu dusdanig be sluit ls gsnomen. insphaan, Br is uitsluitend ovsr mid- dsnatandswonlngsn gssproksn en anders is sr niets tsr sprake gebracht. Van Amelsfoort. Er aljn geen andere teekeningen geweest dan van de winkel huizen en de middenstandswoningen. De Wijs. Ik meen ook dat er niets is besproken over arbeiderswoningen. Snaphaan. Het kwam ter sprake het bouwen van 20 arbeiderswoningen en 4 middenstandswoningen en daar over, over die middenstandswoningeu is gesproken, maar niet over de arbeiderswoningen. Af gesproken is er zeker niets. Voorzitter. Ik meen dat besloten is om ie arbeiderswoningen te bouwen en niet de winkels en middenstandswoningen. Snaphaan. Er is wel heel lang en breed over de middenstandswoningen gespro ken en den Secretaris, die bestuurslid van de bouwvereeniglng is, is nog in overwe ging gegeven, het bestuur te verzoeker!, het verzoek te wijzigen. Voorzitter. Dan kan nog heden worden besloten. Dus dan is het doel alleen 20 arbeiderswoningen te bouwen en niet de winkels en middenstandswoningen. Van Amelsfoort. Ik heb een bestuurslid gesproken van de bouwoommissie en die verzekerde mij -dat hij absoluut niets af wist van het bouwen van middenstands woningen. Hoe kan nu zoo iets bestaan, j Voorzitter. De stukken zijn toch hier geweest. Van Amelsfoort. Feit is het dat meer dan een bestuurslid er niets van afwist. Van Lier. Er zit misschien nog een be stuur in het bestuur. Voorzitter. De middenstandswoningen en winkelhuizen worden niet gebouwd dus dan alleen de 20 arbeiderswoningen. Adres van de R. K. Leesbibliotheek, houdende mededeeling dat zij in het bezit zijn van 600 boeken, dat echter in het tijd vak September 1919 tot 1920 meer dan 6000 boeken zijn uitgegeven en dat nu, door invoering van den 8-urigen arbeids dag het aantal lezers nog zeer zal gaan toenemen redenen, waarom beleefd wordt aangedrongen op eene subsidie van f 100 voor het aankoopen van boeken. Schrijven van het Hoofdbestuur van De Hanze, houdende het verzoek haar voor de te geven Hanze-cursussen zoowel voor Loonopzand als Kaatsheuvel, ieder f 325 subsidie te willen verleenen. Voorzitter. Ik stel voor deze adressen te behandelen bij de begrooting voor welks onderzoek nog eene commissie zal moeten worden benoemd. Met algemeene stemmen wor.1t daartoe besloten. Schrijven van den in Loonopzand be noemden dokter waarin hij lank zegt voor de te bouwen ambtswoning. Aanbieding van de gemeente-rekening. Worden benoemd tot leden van de Com missie tot onderzoek de heeren Brok, Rij ken en van Lier. Schrijven van het Kerkbestuur van den Berkdijk waarin wordt gevraagd om de school met onderwijzerswoning te mogen overnemen om aldaar een R. K. Bijzonde re school in onder te brengen. Adressanten wijzen op het groote be lang van bijzonder onderwijs en wijzen er op dat de ouders van de schoolgaande kinderen zonder uitzondering hebben ge- teekend op eene lijst. Voorzitter. De raad zal indien hij op het verzoek ingaat eerst tot de opheffing van de openbare school hebben te beslui ten en het personeel op wachtgeld stellen. De school kan worden overgegeven maar met de woning zal het anders moeten gaan die zal moeten worden verhuurd, dus zal de prijs daarvan moeten worden vastge steld. Op het oogenblik is de huurwaarde gesteld op f 250 doch ik zou willen voor stellen, vooral met het oog op andere wo ningen, deze voor f 300 te verhuren. Ik meen dat dit billijk is. De Bresser. Ik ben het volkomen met den voorzitter eens dat f 300 zeer billijk is. De huur kan door tijdsomstandigheden moeten worden gewijzigd, daarom zou ik het huis voor een bepaald aantal jaren verhuren. Van Lier. Ik zou met de woning juist doen als we met de school doen. Rijken. Ged. Staten hebben destijds de huurwaarde van f 250 goedgekeurd, dan zullen ze ook nu geen bezwaar hebben. Van den Heuvel. Welke kosten zullen er hierdoor voor de gemeente komen, want de onderwijzers komen nu op wacht geld te staan. Voorzitter. Dat is voor rekening van het Rijk. De school is zeer goed in orde, zoo dat daar voor eerst geen kosten op komen, want het onderhoud van deze scholen is in de toekomst voor rekening van de ge meente. De leermiddelen, meen ik ook en daar om zullen wij den aanwezigen voorraad maar overgeven. Rijken. En wat wil men dan met mijn heer van Gennip doen, dan zou hij er dus voor Januari uit moeten zijlj. Dat zal nog niet zoo heel gemakkelijk gaan. Voorzitter. Neen, dat niet, maar hij zal er toch zelf wel zijn best voor doen. Van Lier. Wie zal het schoolhuis moe ten onderhouden? Dat mag wel eens wor den besproken. De Bresser. Het komt mij voor dat men van de gemeente niet kan verlangen dat ze het onderhoud voor hare rekening zal nemen. Van Amelsfoort. Het onderhoud is toch voor verhuurder, dat is gewoonte. Voorzitter. Dat kan wel zijn maar dan krijgt men zoo'n huis niet voor f 300. Laat er maar eens wat aan doen, dan is men zoo meer dan het bedrag van de huur kwijt. Rijken. Ik zou er voor zijn dat het on derhoud niet voor de gemeente is. Men weet hoe het altijd gaat, men komt vragen en de raad zegt gemakkelijk ja. Voorzitter. Laten wij dan zeggen dat de huur f 250 zal bedragen doch dat het onderhoud voor rekening van het Kerkbe stuur is. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Benoeming Goscommisele. Herbenoemd worden de heeren Brok, de Wijs en van Amelsfoort. Van Amelsfoort. Krijgt de gnscommis sie ook het beheer over het Gemeentelijk Ele'ctriciteitsbedrMf. Voorzitter. Ja. Vnn Amelsfoort. Zou het niet beter zijn daar een afzonderlijke commissie voor te benoemen. Alles in een hand zal wat druk worden. Voorzitter. Alles kan gerust in een hand blijven want het G. E. B. brengt geen werk medo, daar besloten is alles aan de P. N. E. M. over te laten. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijzi ging der hondenbelasting. Voorzitter. Burg. en Weth. willen de ta rieven verhoogen. Voor een luxe-hond moet thans f 3 worden betaald, nu willen we dat verhoogen op f 5, voor een band- hond wordt nu f 2 betaald en willen we dat op f 3.— brengen. De verordening voorziet niet genoeg in de regeling van bandhonden en nu krioelt het hier van de honden, 's Avonds op de straat loopende, heeft men er altijd last van, want die beesten schieten dikwijls ineens op de menschen af. Bandhonden zijn nu voortaan alleen die honden die als trekdieren dienst doen of wel die dienst doen voor de bewaking van een erf en pand, dus honden die nooit losloopen. Honden waarvan zulks wordt gezien, worden als luxe-hond beschouwd. Snaphaan. Er zit niets geen overdreven eisch in het voorstel van Burg. en Weth, Die zich de weelde wil veroorloven een 'luxe-hond te houden moet maar belasting betalen ook. De heer van Lier geeft in overweging waak- of zoogenaamde werkhonden, op f 2.50 te brengen en luxe- op f 5.De menschen die ver achteraf wonen moeten voor de veiligheid een hond hebben. Voorts vestigde spr. er de aandacht op dat bij gemeentewet al staat aangegeven wat een waakhond of luxe-hond is. Van Amelsfoort. Het zal altijd een moeilijke zaak zijn met die hondenbelas ting. Penningen laten maken is het beste. Voorzitter. Dat is al eens besproken maar we zijn teruggeschrokken voor de groote kosten. Het voorstel van den hr. van Lier wordt daarna met algemeene stemmen aangeno men. Schrijven van de woningbouwvereni ging Loonopzand houdende het verzoek om 39 woningen, waaronder winkelhuizen zijn inbegrpen, te mogen bouwen. De Voormter wijst er op dat de Minis ter voor het bouwen van winkelhuizen geen toeslag meer geeft en deze dus van zelf komen te vervallen. Die winkel in de Berkdijk moet^lch zalf geheel hodmipen. Snaphaan. Ik begrijp het niet goed, mijnheer de Voorzitter, men is nog druk bezig met het bouwen en waarvoor men reeds toestemming heeft is men nog niet aan begonnen, of weer wordt er aange vraagd voor 40 woningen. Bedenkt men wel eens wat dat alles de gemeente zal kosten. Ik vraag me zeiven af hoe men het onderhand met den Hoofd. Omslag zal moeten gaan. Verschure. Er is heel groote behoefte aan woningen. Voorzitter. Er moet. meer met beleid worden gewerkt. Gisteren ben ik nog eens gaan kijken en 't bleek me dat, krijgen we een strengen winter, dat deze woningen nog niet eens met Paschen gereed zullen zijn. Ik zou meer bouwen naar gelang van behoefte. Van Amelsfoort. Ik vind het nogal erg om nu weer te komen vragen om nog meer te mogen bouwen, als men -er zoo voorstaat. Voorzitter. Ik zou het doen telkens naar behoefte en niet zooals nu maar vragen. Wij moeten bedenken dat de huren steeds omhoog moeten gaan. Nu reeds moeten die menschen f 4.40 in de week voor huur geven. Komen wij nu eens voor een cri sis te staan, wat zal er dan moeten ge beuren. Verschure. De bouwcommissie was voor het bouwen van 20 woningen maar 't is de heer van Veen die er op heeft aan gedrongen om voor 39 te vragen. Voorzitter. Wij moeten voorzichtig zijn. Nu staan er al woningen welke bijna ge heel gereed zijn en waarvoor de Minister zijn goedkeuring nog niet eens heeft ge geven. De huren moeten omhoog, daar valt niets aan te doen. Het Rijk voelt zelf dat ze het zoo onmogelijk zal kunnen volhou den. Van Amelsfoort. Ik zou telkens als er werkelijk behoefte is, laten vragen. Verschure. Dat gaat niet want een vo rig jaar is in October de aanvraag gedaan en ln Mei is pas de goedkeuring daarvoor gekomen. Snaphaan. Dan zal er wel een reden zijn geweest, dat het niet zoo hard van stapel liep. Verschure. Alles was ln orde maar ik weet niet, misschien hebben de stukken wat lang 'hier gelegen. Voorzitter. Dat is een beschuldiging die niet te pas komt. De teekeningen en stuk ken zijn gelijk weggegaan en in het Dag. bestuur is u dat reeds aan het verstand gebracht. Toen het zoo lang duurde heeft men u toch den raad gegeven eens naar den heer Schuiling te 's Bosch te gaan want dat het die was, die niet opsohoot. En wat bleek toen? Verschure. Ik heb hooren beweren dat de stukken er niet waren. Voorzitter. Dat is wel waar, maar mijn heer Schuiling is overstelpt met werk zaamheden en dan weet hij er dikwijls niet eens iets van. Men weet toch hoe het met die geschiedenis von den Berkdijk was. Ook toen bleef alles uit en beweerde hij dat de stukken er niet waren en toch bleek bij onderzoek dat ze er wel waren. Snaphaan. Ik zou in elk geval niet meer dan 20 woningen laten bouwen. En wie moet zich uitspreken of er werkelijk daar aan behoefte is? De bouwvoreeniging? Dan weet ik het wel. Ik heb ook gehoord dat ze geld kon krijgen voor 6 pet. en dat ze het niet na men en maar voor zes en een half procent gingen leenen. Dat noem ik erg royaal met het geld omspringen. Verschure. Dat is niet waar, dat zit heel anders. Dat is allemaal goed praten, maar ik weet nu, doordat ik zelf in het bestuur zit, hoe de zaak in elkaar zit. Ze wisten niet dat ze geld voor 6 pet. konden krij gen. Toen ze met iemand geheel gereed waren, toen kwam er iemand opdagen die het voor 6 pet. wilde geven. Nu gaat het toch niet aan om dan tegen den andere te zeggen dat ze 't geld niet wilden hebben. Snaphaan. Een der Bestuursleden heeft er zich toch tegen verzet, maar kon <ie zaak niet verder doordrijven omdat hij tegenover iemand stond Van Lier. De bestuursleden schijnen geen voeling genoeg met elkaar te houden Van Amelsfoort. Dat is hier met de niddenstandswoningen ook gebeurd. En kele bestuursleden bedisselen alles maar. Van den Heuvel. De Secretaris doet te veel en bovendien staan ze niet vertrouw- vol tegenover elkaar. Verschure. Niemand doet iets zonder 't eerst te vragen. Van den Heuvel. Ja, ik geloof dat de lieer van Lier straks de juist opmerking heeft gemaakt. Er zit een bestuur in het bestuur en die krijgen op den duur lief- li. bberij om zooveel mogelijk te bouwen. Rijken. Wat ik nu allemaal hoor, dat het bestuur het nog niet eens onder el kaar is, is voor mij reden genoeg om er in lief geheel niets meer voor te gevoelen. Van den Heuvel. Zoo moet u het niet r.pnemen. Als alles maar zakelijk wordt behandeld, geeft het absoluut niets. Hier. in Kaatsheuvel, was het met de midden- siandswoningen ook niet in den haak ge weest, hier zijn andere leden ook gewoon genegeerd en dat mag niet, ze moeten met dkaar steeds voeling houden. Van Lier. 't Kan ook wel zijn dat wij als buitenstaanders verkeert tegen de zaken aankijken. Voorzitter. We zullen dan besluiten dat ze nog 20 woningen kunnen bouwen, doch cat eerst de andere geheel gereed moeten zijn. Van den Heuvel. Is er nu al een accoun tant benoemd die de zaken eens nagaat en controleert. Voorzitter. Binnenkort komt er een voor de gasfabriek en dan zullen wij hem opdracht geven, ook deze zaak eens na te gaan. Het voorstel van den Voorzitter, om toe stemming te geven tot het bouwen van 20 woningen als de andere gereed zijn, met algemeene stemmen bouwen dokterswoning in wordt hierna aangenomen. Bespreking Loonopzand. Voorzitter. Zooals de heeren weten Is in een vroeger gehouden vergadering he- loten f 25000 uit te trekken voor het bou wen van een dokterswoning. Daarna is aan den heer van Veen opdracht gegeven teekeningen te maken van een huis. Toen deze gereed waren, zijn ze aan den dokter ter inzage gezonden. Als men Iemand ter wille kan zijn, moet men dat doen. De tee keningen zijn nu terug ontvangen doch geheel gewijzigd, geheel anders is het pian nu opgezet. Door mijnheer van Veen hebben wij dat eens laten begrooten en \olgens zijne raming zou dat de gemeente maar komen te staan op f 55000. Mijnheer van Veen voelde zelf wel dat dit te ver fcing en ik zou aan den raad willen voor stellen ons aan ons eenmaal genomen be sluit te 'houden. Wel heeft mijnheer van Veen een andere teekening gemaakt, doch dan alles in kleinere afmeting en dan zou het nog op f 31.000 komen te staan. De raad heeft nu te beslissen. Van Amelsfoort. Waar zal het met den Hoofd. Omslag heen moeten. Snaphaan. De vorige teekening, was die oldoende. Voorzitter. Er was geen teekening, al leen was er gezegd dat men voor f 25000 hier goed een woning kan bouwen. Verschure. Ik heb gisteren den opzich ter nog gesproken en die zei me dat in eigen beheer we dat huis wel zouden kun nen bouwen voor f 25.000. Voorzitter. De dokter heeft op de door hem ingezonden teekening aangegeven dat er boven 6 kamers moeten zijn, een badkamer, een garage, enfin een villa ge lijk. De garage alleen zal ongeveer f 5000 kosten. Ik ben het volkomen met den heer van Amelsfoort eens dat wij de toekomst in het oog moeten houden en we het geld niet zoo maar weg mogen gooien. Vroeger heeft dr. Romeijn er eens over een stal ling gesproken doch omdat het te duur uitkwam zijn Burg. en Weth. met het ver zoek niet eens bij den raad geweest. Bo vendien, deze dokter zal nu een auto-ga rage willen zou er een andere kpmen en die zou peg gen dat hij liever een geitenstal heeft dan een garage. De heer van den Heuvel acht overdrij ving van eischen stellen absoluut uit den booze, maar zou wel een schuurtje of bergplaats bij het te bouwen huis willen plaatsen. De Bresser. De dokter behoeft in geen paleis te wonen. Het is het best zooals de Voorzitter zegt iets te bouwen en dan in eigen beheer voor f 25000. Verschure. Het oude huis zou ik bij inschrijving verkoopen. Van Amelsfoort. Als (le dokter nu zoo niet eens wil. Van den Heuvel. Dan zal er gaarne een andere komen. Voorzitter. Het spreekt van zelf dat het een nette woning moet zijn, maar wij heb ben rekening te houden met het geld en voor f 25.000 kan, zonder dat daarbij nog gerekend is op de grond, een flink huis morden gebouwd. Van den Heuvel. Ik zou de bepaling nog willen maken dat het binnenwerk la tei in onderhoud komt van den bewoner en het buitenwerk voor rekening van de gemeente. Aldus wordt besloten. Benoeming commissie Hoofd. Omslag. Voorzitter. De Controleur is met zijne werkzaamheden gereed gekomen en nu stelt het Dag. Bestuur voor drie Commis sies te benoemen één voor Loonopzand en twee voor Kaatsheuvel. Bij de commissie van Loonopzand zou ik dan een Kaats- heuvelsche voegen en bij de Commissies Tan Kaatsheuvel, Loonopzandsche leden. De eerste commissie zou dan bestaan uil de heeren De Bresser, Brok, Snap, haan, Ypelaar en J. van Lier. De tweede commissie uit de heeren de Wijs, van Amelsfoort, Rijken, van Kuijk en van den Heuvel. Roestenberg is voorzitter van de com missie in Kaatsheuvel. Voor Loonopzand de heeren Verschure, Dankers, van den Heuvel en Snaphaan. Deze commissies kunnen onderling met (dkaar nog voeling houden en bovendien slaat de controleur te hunner beschik king. Aldus wordt goedgevonden. Bij de rondvraag doet de heer van den Heuvel het verzoek dat voortaan van in grijpende maatregelen zooals bij voor beeld de kwestie van den Berkdijk, van te voren meer toelichting wordt gegeven. De leden kunnen dan de zaak dieper door schouwen, wat nu dikwijls niet het geval is en de zaken daarom niet altijd naar waarde beoordeelen. Van Amelsfoort. Die overname van die school was toch reeds genoeg bekend. Voorzitter. Als u van het een of ander niet genoeg op de hoogte Is, kan u steeds an de stukken op de secretarie inzage komen nemen. Van Amelsfoort. De dokterswoning is veel ingrijpender. Van den Heuvel. Goed, ik noemde zoo maar iets. De heer Rijken kan met het gevoelen van den heer van den Heuvel wel mee gaan. Die kwestie met den Berkdijk is heel goed maar wat betreft de woning, vindt spr. het nogal erg de man, die daar 25 jaar lang heeft gezeten, nu zoo maar rlotseling op te jagen. Van Amelsfoort. Het gaat niet over per sonen, het gaat over het onderwijs. De heer Rijken zegt dat goed te weten, maar hij zou het met zijn geweten toch i ooit overeen kunnen brengen, iemand die 25 jaar ergens heeft gewoond zoo te behandelen. De Voorzitter merkt op dat het hier gaat over een principieele kwestie. De heer v. d. Heuvel zegt niet speciaal deze zaak te hebben bedoeld, maar meer in het algemeen. Om de stukken te komen inzien worden de convocatiebiljetten veel tc laat ontvangen. Voorzitter. Dan zullen wij zorg dragen dat ze den leden voortaan eerder bereiken. Niemand meer het woord verlangende sluit de voorzitter de openbare vergade ring en gaat de raad in geheim comité ever ter behandeling van reclames Hoofd. Omslag. Naar aanleiding; van de berichten over werkloosheid in de textielindustrie ln Twenthe en het verhoogen van het tarief der wasscherijen te Leides met 10 pet. wegens invoering van den 8-aren- dag, schrijft de >Nienwe Crt.» En nu is het pas October, en de Arbeidswet moet nog worden Ingevoerd, dat belooft iets aan werkloosheid met al de onrustige gevolgen van dien voor den komenden winter. Het was begrij- pelijk dat de stelselmatige bemoeilijking der bedreven door het opdoven van loonen en het voorschreven van maat* regelen, die de kosten van het product zeer belangrijk verhoogen, moest lelden tot vernietiging van werkgelegenheid mede door de omstandigheid, dat het werk zooveel duurder wordt maar de stem dergenen, die dat betoogden, was als die van een die roept ln de woestijn. Wat de arbeidsvernietiglng betreft, men heeft daarvan staaltjes gehoord alt de drukkerswereld, waar de sterk ge* rezen prfycen van het drukwerk ten deele hebben en sen volgend jaar het govolg van de collectieve arbelds*

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 2