Tweede Biad. Het tónend bolsjewisme. *1 BUITENLAND. ngeland Griekenland- Binnenland. Provinciaal Nieuws NUMMER 86 DONDERDAG 28 OCTOBBER 43e Jaargang. Te Rotterdam is Zaterdag de kotmnu- nistische partij in congres byeengekomen en de heer Wynkoop heeft er eenlaoge iolei- dingsrede gehouden over de Rtnsischa revo lutie, het bol»jewisme enz, De gebruikelijke rarolntiounaire frasen en opwekkingen t ntb aken na'aarlij k niet, raaar ook naar deze ïtls te oordeelao, merkt het Ctr. op, schjjnt het met de bolsjewistische en oommunistische beweging, toch niet rao een leien dakje te gaan. Er zijn moeilykhedeD, er ziju ontzaglijks moeilijkheden zelfs. En zoo heef: de Rassische revolutie niet datgene gebracht, wat men dacht en geloofde en in revolutionnaire klingen hier en elders hoopte, dat zij brengen zoo. Het is een feit, erkende Wijnkoop, dat reien, die onder oogenbiikkolyke fndrokken tot de groote (lees de revolntionnaire) be weging Eija toegetreden, langzamerhand weer zijn teruggetreden. Iuderdaad, dd is een feit, voor eenieder waarneembaar, en ten spijt voor alle groote woorden eo pochende faal, waarin de gang- makers der revolutie plegen uit te munten. Het bolsjewisme, communisme of hoe men het noemen wil, is reeds aan 't aftakelen. En die aftakeling zal nog worden bespoe digd door de onderlinge verdee|dheid en de scherpe, meerendeels per oouelyke tegen stellingen. De uitingen en verschynaelen daarvan wsren ook op dit congres waar te nemen. Het gist en kookt voortdarend in ds so cialistische en communistische gelederen door tweedracht haat en vijandschap. Het is erzooveel hoofden, zooveel zin nen. Men preekt er voortdurend het evangelie der ontevredenheid. Een de gevolgen Men heeft er geen vrede met hot gezag. Men heeft er een vrede met de maa1- schappelijke orde. Men heeft er geen vrede met anderen, allen tezamen als fbn'gerlybe party en' uitgekreten. Maar men heeft er ook geen vrede met elkander en nieuwe schtnrirg en splitsing is elk oogenblik te verwachten. Een ryk, dat in ziehzelf is Verdeeld. T.C. SaterdagJr Zaterdaj^toen de ecste week van de Britscbe mijnwerkerss'aklug achter den rug was, begon er eenige hoop te rijr.ee, dat men wel spoedig tot een op lossing komeo zal. Toch moet men nog niet al te veel vertrouwen hechten aan de tamelijk optimistische berichten dleo- aaogaande, want de algemeene onzeker heid van den toestand'blijkt duidelijk uit de verklaring door L'.oyd George afgelegd, waarin hij o.a. zeide, dat de vrede binnen enkele uren hersteld kon zijp, maar dat aan de andere zijde de gebeurtenissen zich zouden kunncu ont wikkelen tot het groots'e conflict, dat Engeland ooit gekend heeft. Zaterdagmiddag zijn de uitvoerende comité's van den mtjowerkersbond en den natlonalen bond van spoorweg arbeiders eerst afzonderlijk eh daarna gezamenlijk bijeengekomen. De mijo- werkersbond onderzocht den toestand. Voo'ts werd er verslag ui'gebracht van de niet officieele besprekingen met de regeering gevoerd. Het bleek dat de minister voor mijnwezen, Bridgeman, een nieuwe formule opgesteld heefr, ten doel hebbende, de oude op de ver meerderde productie gebaseerde voor stellen aantrekkelijker te maken voor de mijnwerkers, Bddgeman, de mijncontro- leur Duncan en minister Robert Horne kwamen In Bonar Law's huis bijeen, waar de premier zich bij hen voegde. De spoorwegstaking is voorlooplg van de toaao. Op verzoek van het hoofd bestuur van den mijnwerkersbond is de staking uitgesteld. Dit was tenminste een schrede m de goede richting en het be richt van die opschorting heeft een groote opluchting gegeven. De voldoe ning bij het publiek en in arbeiders kringen, vooral in die der spoorweg mannen is algemeen. Gistermorgen zou de bespreklog tas- scben Lloyd George en een viertal mijn werkersleiders plaats hebben. Zaterdag waren alle leden van het hoofdbestuur' van den mijnwerkersbond te Londen aangekomen. Toen ze in vergadering bijeen waren, ontvlogen ze een schrij ven van den premier, waarin deze ver klaarde dat de regeeriog te allen tijde bereid was het hoofdbestuur van den mijnwerkersbond te ootvaogen. tec- elude voorstellen te bespreker, die zou den kunnen leiden tot een einde der staking. Alvorens deze besprekingen te houden, zou Lloyd George gaaroe de leiders bij zich ontvangen, ten einde stappen te doen in de rlch'log van een basis voor een oplossing. Deze ontmoe ting kou Zaterdag reeds plaats hebben. Ingevolge deren brief zouden Smillie, Hodges, Smith en Robson Zaterdag morgen om tien uur Lloyd George ont moeten. Wat de voorstellen der regee riog inhielden, is tot op heden niet be kend, maar men kan vrij wel aannemen, dat de regeeriog, Ingeval ze de ge- eischte loonsverhoogiug inwilligt de waarborging van een vermeerderde pro ductie zal verlangen en onder deze voorwaarden hadden de mijnwerkers de loonsverhooglng ook wel zonder staking kunnen krijgen. Waarschijnlijk krijgen ze echter in leder geval de loonsverhooglng die ze vragen en ook de natie zai wel krijgen wat ze verlangt, nl. een verhoogde productie. De Daily News heeft de verliezen becijferd, welke alleen reeds gedurende de drie eerste dagen van do mijnwerkers- staking veroorzaakt waren. Het verlies aan kolen bedroeg toen 2]/a millloen ton kolen en 3'/4 millloen p.st. aan loonen van mijnwerkers en andere arbeiders, die óf werkeloos zija geworden óf korter werken. De „Daily News" vermeldt een prijsdaling in verschillende artikelen als thee, gedroogd fruit, lersche ham. peper, kruidnagelen, meelspijzen en vet, maar een prijsstijging voor Engelsche ham, eieren, aardappelen, uien en citroenen. Thee is in zoo'n groote hoeveelheid in voorraad, dat de importeurs er elke week van trachten te spuien bij weinig koop lust. Te Lenden moeten vele winkels arti kelen met verlies opruimen. Het blad „Men's Wear," een orgaan van manu facturers, klaagt over de koopersstaking. Men kan niet voor onbepaalden tijd voortgaan zegt het blad met goe- oferen te produceeren, die enkel opge stapeld worden. Ook hoeden dalen in prijs, maar volgens „Men's Wear" zullen die zelfs op hun laagste punt nog twee- en-een-half-maal zoo duur zijn als vóór ded oorlog. r— Do lersche burgemeester van Cork Mc. Swlaay Is gisteren na een honger staking van 73 dagen, 12 uren en 40 minuten overleden. Hij zal in Cork met alle gewenschte plechtigheid begraven mogen worden. Het bericht van den dood van Mac Swlncy heef', naar Reuter meldt, groote beroering in Cork veroorzaakt. Alle openbare diensten stonden stil, terwijl de plaatsen van vermaak werden gesloten. Algemeen werd gerouwd. Uit Dublin wordt aan do Evening News geseind, dat aldaar het bericht van het overlijden van den burgemeester van Cork overal een gevoel vao dreigend ochell heeft gewekt. Politie en militairen leggen er een toenemende waakzaam heid aan den dag. De jonge koning van Griekenland is gisteren overleden. De oorzaak der ziekte is de beet van een aap, woordoor infectie ontstond, later is er longontsteking bij gekomen. De hulp dar bekwaamste professoren uit Parijs heeft niet meer mogen baten. Als vermoedelijke opvolger wordt prins Paul genoemd, de jongste zoon van Constantijn, die 1 December 1901 te Athene geboren is. In Roemenië is een arbeidsconflict ontstaan. Den 19den October hadden de socia listen een ultimatum aan de regeering gesteld, waarin de eischen der arbeiders vervat waren en gedreigd werd met algemeene staking, zoo die eischen niet werden ingewilligd. De regeering weigerde toe te geven. De spoorwegarbeiders legden den arbeid reeds dadelijk neer, waarop de regeering de mobilisatie der dienstplichtige spoor wegarbeiders gelastte en een d enst met militaire treinen organiseerde. Daarop volgde de algemeene staking, die echter totaal is mislukt. Naar men uit Leipzig aan de N. R. Crt. meldt, vertoeft de Saksische minister van volksvoeding thans in Ne derland en heeft hier, door bemiddeling van een Amsterdamsche firma, voor 125 millioen mark levensmiddelen leverbaar binnen een week, gekocht, t. w. 10.000 centenaar eetbare vetten, 50.000 cente- naar reuzel en 50.000 centenaar Ame- rikaansch spek. De ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht te Oud-Beierland eischte tegen W. B., landbouwer te Klaaswaal wegens het niet plakken van rentezegels, 126 maal f3 boete, subs 126 maal 3 dagen hechtenis. Tegen den landbouwer W. B. te Klaaswaal wegens het niet verstrekken van inlichtingen op eerste vordering aan een ambtenaar van den Raad van Arbeid f 50 boete, subs. 50 dagen hech tenis Voorts tegen T. B., dienstbode te Klaaswaal, wegens het niet vertoonen van haar rentekaart f 25 boete, subs. 25 dagen hechtenis. Waalwijk, 27 Oct. 1920. Ia verband met het bericht in ons vorig nummer betreffende de alhier ge houden conferentie tusschen het bestuur onzer gemeente en dat van Besoijen en Baardwijk, ter bespreklog van het bou wen der electrische netten in beide laatstgenoemde gemeenten, vernemen wij nog dat een bevredigende oplossing is gevonden en dat zeer waarschijnlijk te Baardwijk binnen 2 weken en te Be soijen blonen 4 weken stroom zal kun nen worden geleverd. Naar we uit goede bron vernemen is het de uitdrukkelijke weosch van Ged. Staten dat de vereenlging der gemeenten Waalwijk, Baardw^k en Besoijen uiterlijk met 1 Januari 1922 volledig haar beslag hebbe. Het Hoofdbestuur van het Roode Kruis heeft bepaald dat op Zaterdag 6 November a s., 's nam. 2'/2 uur, de Weledelgestr. Heer J. van Delft, Generaal- Majoor, alhier de transportcolonne zal komen zien. De leden der transportcolonne worden daarom beleefd doch dringend opge roepen, om op gemelden tijd aan het Station alhier aanwezig te willen zijn met hunne insignes. Tevens zal worden besproken, welke vergoeding kan worden uitgekeerd, in geval van de diensten der transport- colonne zoude worden gebruik gemaakt. Men deelt ons mede, dat de Zeer- Eerw. pater Dumoulin S J. met zijne twaalf metgezellen behouden te Calcutta (Eng. Indië) is aangekomen, om vandaar naar hun missie-standplaats te vertrekken. Wij vestigen wel de aandacht op achterstaande advertentie, waarbij wordt bekend gemaakt dat een beambte van de Arbeidsinspectie, morgen Donderdag in onze gemeente in een der lokalen van het raadhuis zitting houdt tot het geven van inlichtingen betreffende de nieuwe Arbeidswet, 't invullen der lijs ten enz. Men make hiervan dus druk gebruik, dan is men ineens op de hoogte en kan men zich in de toekomst veel on aangenaamheden en schade besparen. Reizigers naar Vlijmen, van en over Drunen, mogen reizen met de trein 243/1148 over 's Hertogenbosch, zonder bijbetaling van dezen omweg, mits zij op den omweg de reis niet onderbreken. Naar wij vernemen, heeft de heer Witbroek, benoemd tot leeraar in het machinevakteekenen aan deteekenschool, zijne benoeming niet aangenomen, we gens het te groot aantal lesuren dat hij te Eindhoven heeft. Dinsdagmiddag werd door Z. D. H. den Bisschop van 's Bosch, in tegen woordigheid van de pastoors der stad, aan mr. P. H. Loeff, president der St. Jansstichting en van het bestuur der R. K. Landbouwschool te Boxtel, de Breve overhandigd zijner benoeming door Z. H. Paus Benedictus XV, tot ridder in de Orde van den H. Gregorius den Groote. In die Breve wijst Z. H. op de groote verdiensten, die de nieuwe ridder zich op velerlei gebied, doch vooral op dat van het R. K. Onderwijs verworven heeft. De vracht-auto der N. V. Leder- fabriek R. Delhaye reed 1.1. Maandag door een gebrek aae 't stuurtoestel recht op de haven af. Gelukkig raakte een der wielen op den kant der schoeiïng beklemd, zoodat op deze wijze werd voorkomen dat wagen en chauffeur in de haven terecht kwamen. De gemeente-arbeider V. had Maan dag op het stations-emplacement bij het opsluiten van een wagen, het ongeluk met zijn hand tusschen de deuren te geraken, zoodat de top van een zijner vingers als 't ware geheel werd verbrij zeld. Zondag had onder groote belang stelling de estafette-wedstrijd plaats van de fietsclub „de Zwaluwen", alhier.1} Er werd deelgenomen door 4 ploe gen. De eerste prijs werd behaald door de ploeg van „de Zwaluwen" met 15 punten, Helvoirt den 2en prijs met 13 punten. De afstand was 30 K.M en werd afgelegd in 55 minuten, wat zeer zeker een mooie tijd is als men in aan merking neemt het telkens overgeven der vlaggen. De Waalwijksche ploeg bestond uit de heeren J. Wiesman, A. Nelis, J. Ver- helst, B. Maas en Amersdorffer. Als bewijs dat deze wedstrijden de sympathie van 't publiek hebben, kan dienen, dat voor een volgenden wedstrijd reeds een mooie prijs is beschikbaar gesteld. Zondag j.l. heeft onder zeer groote belangstelling de aangekondigde comp.- wedstrijd plaats gehad tusschen Quick— Achilles, welke in een welverdiende 4—1 overwinning voor Quick eindigde. Achilles nam bij een plotselinge door braak de leiding, die zij echter niet lang behield, daar v. Draanen even later den gelijkmaker in het net trapte, waarmede de rust in ging. Na rust is Quick aan houdend de meerdere geweest en wist zij in deze periode nog 3 doelpunten bij te maken, zoodat het einde kwam met een 4—1 overwinning voor Quick. Ia verband met oo9 bericht omtrent den vermoedelijken diefstal van een doos van den wagen van den knecht van het hotel Verwlel, vernemen we thaos dat de doos Is gevonden in de Mr. van Cooth9traat door K. uit Besoijen. Deze heeft direct van zija vondst kenals ge geven bij Van Gend Sc Loos, zoodat daardoor de eigeoaar spoedig ia 'i bezit van het vermiste kon worden gesteld. De wedstrijd van Zondag tusschen Hercules II en Excelsior II alhier ein digde met gelijk spel 1 1. Hercules I won reglementair met 5—0 van Concordia I Vlijmen door het niet opkomen van Concordia. Ia den loop der treinen op de lijn 's-BoschLage-Zwaluwe is geen veran dering gekomen bij de nieuwe dienst regeling. Wij hopen dal aUnog de door de Kamer van Koophandel gevraagde kleine verandering in den loop der eerste trein moge gebracht worden» opdat men in den Bosch aansluiting hebbe op de eerste gelegenheid naar Amsterdam. 'In de spoorwe^dienstregeling, die heden in werking is getreden is geen enkele verandering gebracht in het trein verkeer op de lijn 's-Bosch-Zwaluwe visa versa. Gp de lijn 's-Bosch—Tilburg zijn alle treinen onveranderd gebleven behalve de trein van 's avonds 10.20 uit 's-Bosch, die uitgevallen is. Op de lijn Tilburg—'s-Bosch zijn echter vele veranderingende treinen van 5.36 en-7.30 zijn gebleven, daar- tusschen is een sneltrein ingelegd uit Tilburg 7.21, aankomst 's-Bosch 7.45; de treinen van 8.30, 9.32 en 10.15 zijn vervallen en daarvoor is gekomen een trein van 9 14 v.m. uit Tilburg; de overige treinen zijn onveranderd ge bleven. Op de lijn 's-Bosch—Nijmegen is alles onveranderd gebleven, behalve de trein van 5.58 namiddag die 5.36 ver trekt. Op de lijn Nijmegen 's-Bosch zijn een paar veranderingen6.36 is ge bleven 8 09 is 8.07 geworden. 11.32. 1.08, 2.00, 4.18 zijn gebleven. 5.33 is 5 30 geworden, 7.33 is gebleven en 10.30 is 10.28 geworden. Op de lijn 's-Bosch—Boxtel is alles onveranderd gebleven. Op de lijn Boxtel—'s-Bosch is 5.57 vervallen en bij gekomen een sneltrein om 7.23, die uit Eindhoven vertrekt om 6 57 en via Den Bosch om 9.39 te Amsterdam W. P. aankomt, de overige treinen zijn offveranderd gebleven. Op de lijn 's-Bosch Utrecht is 6 24 gebleven, 8.23 en 9 00 zijn vervallen en daarvoor in de plaats zijn gekomen 7 51 sneltrein, die alleen stopt te Culemborg, en een personentrein om 8.36, de overige treinen zijn onver ander i gebleven behalve die van 5 39 n.m. die om 5.41 vertrekt. Op de lijn Utrecht—'s-Bosch zijn geen veranderingen. In de aansluitingen van 's-Bosch op Boxtel-Gennep visa versa zijn geen veranderingen gekomen. (Hsg.) Wij vernemen dat de nieuwe 6 pCt vijf-jarige obligatieleening der provincie Noordbrabant dermate is overteekend, dat slechts 16 pCt. is toegewezen. De 7 pCt. leening der stad Amsterdam in lange niet volteekend. BAARDWIJK. Zondag j.l. speelde onze voetbalvereeniging „Juliana" haar 3en competitiewedstrijd voor den R.K. Voetbalbond en wel tegen B. V. V. II uit Kaatsheuvel. Om 2 uur fluit scheids rechter Slaats zijn mannen in het veld. B. V. V. speelt met 5 invallers uit het eerste. Als de scheidsrechter beginnen blaast valt B. V. V. stevig aan, maar de Juliana-achterhoede is op haar plaats, hetgeen echter niet wegneemt dat B.V.V. na eenige minuten de leiding neemt door het eerste doelpunt te maken 1—0. Spoedig daarna rent de richtsbuiten van Juliana langs de lijn, zet prachtig voor en Slaats maakt een puntje, hetwelk echter door den scheidsrechter voor buitenspel verklaard wordt. Onze geel zwarten probeeren nog eenige aanvallen, welke evenwel door de stevige B.V.V.- backs worden afgeslagen. B.V.V. daaren tegen weet nogmaals te doelpunten 2—0. Weldra breken ook de onzen door goed combineeren door de vijandelijke linie heen en weet Vermeer te doelpunten 2—1. Nu is Juliana een oogenblik ster ker en valt het B.V.V.-doel stevig aan. De rechtsbinnen geeft over aan den rechtsbuiten, deze rent vooruit en zorgt voor den gelijkmaker 2—2. Nu zijn onze geel-zwarten niet meer te houden, voortdurend vallen ze het B.V.V.-doel aan en na eenige minuten weet de rechtsbuiten door een hard schot zijn club de leiding te bezorgen 3—2. Ook den B.V.V.ers gelukt het na eenige aan vallen nog eenmaal te doelpunten, zoo- dat de wedstrijd eindigde met 3—3. Moed houden, Juliana, tot ge uw doel bereikt hebt Juliana II speelde een vriendschappe- lijken wedstrijd tegen Hollandia uit Waalwijk, welke zij met 1—0 won. ELSHOUT. Ia verband met een plaatselijk bericht la ons Zaterdagavond blad deelt men ons mede dat albler geen stoomzagerij doch een stoomtlm- merfabtiek zal verrijzen, welke zich ten doel stelt, bet fabrlceeren van al het mogelijk voorkomende tlmmetwerk voor het bouwvak. BESOIJEN. Vergaderlog van den raad der gemeente Besoijen op Dinsdag 26 October 1920 des namiddag om 5Va uur Te behandelen onderwerpen. 1. Ingekomen stukken. 2. Verkoop vaa 3 boomen staande naa9t bet gemeentehuis. 3. Heffing van opcenten op de di vidend- en tantiémebelasting. 4. Aanbieding gemeenterekeoing 5. Wijziging begrootiog 1920. 6. Mededeellng beseffende de eiec- trfclteilsvoorzleoing der gemeente. De Voorzitter deelde mede, dat men betreffende het electrisch net met de gemeente Waalwijk tot eene overeen komst is gekomen, zoodat verwacht mag wordeo, dat men binnen een week of vier van het licht kan proflteeren. 7. Mededeellng betreffende de door Gedeputeerde Staten aanhangig gemaakte samenvoeging van deze gemeente met de gemeente Waalwijk. De Voorzitter deed mededeellng dat met de gemeente Waalwijk en Baardwflk eene conferentie is gehouden over 9amec- vocglag van deze drie gemeentens. Het resultaat daarvan 19 dat aan Ged. Staten een rapport li gezonden, waarin te kennen wordt gegeven dat de gemeente Baardwijk in elk opzicht haar zelfstandig heid wenscht te behouden en de ge meenten Waalwijk en Besoijen dit ook liever doen, doch indien de gemeen schapsbelangen zulks vorderen, zich daartegen niet zullen verzetteo. 8. Reclames Hoofdelijken Omslag. Volgend nummer uitvoering verslag. SPRANG. Onze dorpsgenoot, Jac. Nieuwenhuijzen, leerling der Chr. Kweek school te Gorinchem, slaagde gisteren voor 't examen vrije- en orde-oefeningen der Gymnastiek. •Geslaagde en familie proficiat. Thans is door de Woningbouw vereniging alhier gegund het bouwen van 8 arbeiderswoningen, aan den laag- sten inschrijver Michaël te Vrijh -Capelle. Dezer dagen is bij den landbouwer T. alhier een koe gestorven aan 't Milt vuur. Gisterenavond hield de Geref. |ong. vereen. „Timotheus" haar 22e Jaarver gadering. Uit het verslag van den Secr. bleek dat de vereen, zich in een goe den vooruitgang mag verheugen. Bij de verkiezing van de aftredende bestuurs leden werd de Voorzitter A C. v. d. Esch herkozen en tot Bibliothecaris werd gekozen A. Both, na het bedanken als zoodanig van J. van Drongelen. VRIJH.-CAPELLE, 23 Octb. In de gisteren-avondalbler gehouden algemeene vergadering van het «Groene Kruis», bij den heer J. Treffers, deelde de voorzitter mede dat bet met de financiën niet zoo gunstig was. De rekening 1919 in ont vangst f 1201.177a en uitgaaf f 1215.737a werd door de commissie goedgekeurd. De aftredende leden, Meijer, Rijken, Rempt en De Jong werden met alge meene stemmen herkozen. Wegens ver huizing van dea heer Kleia te Sprang, werd In diens plaats met algemeene stemmen gekozen Dr. Kohier te Capelle. De begrooting 1920 is in ultg. f1531 en ontvangsten f 1125. Voorgesteld werd aan de gemeenten's Capelle, Vrijhoeve- Capelle, Loon-op-Zand en Sprang sab- sidle-aanvrage te doen. Tot afgevaar digde ter bijwoning der vergadering van het Hoofdbestuur te houden op 29 Oct. a s. te Rotterdam, werd met algemeene stemmen Dr. Vermeulen aangewezen. Als commissie tot het nazien der reke ning 1921 werd gekozen A. Splerlngs, D. de Roon, en C. de Roon. Ten slotte werd nog met algemeene stemmen be sloten, eene subsidie aan te vragen bij het Hoofdbestuur der Zuld-Hollandsche Vereenlglog >Het Groene Kruis» en een cursus op te richten voor bgkerdlensten. (Prov. Crt.) CAPELLE. J. 1 Maandagmorgen had in tegenwoordigheid van de familie Middelkoop-De Wit de eerste steen legging plaats van het nieuw op te richten kantoor van den notaris R. Mid delkoop alhier door den jongenheer B. Middelkoop Jr. Hierbij werd het woord gevoerd door den oud-notaris B. Mid delkoop. G. K. thans gedetineerd te 's Bosch De Echo ras het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5