Tweede Blad. Gemeenteraa I NUMBER 6 7 ZATERDAG 30 OCTOBBER 43c Jaargang. lie Echo van bet Zuiden. BESOIJEN. Openbare vergadeilog van den raad dezer gemeente op.Dinsdag 26 October, des avonds ten 5'/2 uur. Voorzitter Edelacbtb. heer J. Verwlel. Ongeveer kwart voor 6 uur opent de Voorzitter de vergade'ing'; aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezig onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Schrijven van de afd. Noord-Br. van den Nederl. Bond van Gemeente-ambte naren, waarin wordt aangedrongen voor de ambtenaren het premie-vrij pensioen in te stellen. Verder nog een schrijven van Ged. S'aten, waarin deze zeggen dat ze zich volkomen met de strekkiog vau het adres kunnen vereenigen en den raad verzoeken daarop io te gaan. Voorzitter. VoOr onze gemeente heeft dit adres geen zin, wijl reeds een vorig jaar is besloten tot invoering van het premie-vrije pensioen over te gaan. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van de salariscommissie- Krijgsman. Adressanten dringen er op aan de salarieering van de ambtenaren zooveel mogelijk uniform te maken en dringen er tevens ten sterkste op aan, aan een te stichten Centraal Kindertoeslagfonds deel te nemen. Uit dat fonds, waaraan de gemeente besturen dan hebben bij te drageD, zullen de toeslagen worden betaald. De Voorzitter zegt, dat Burg. en Wetb. voorstellen dit schrijven voorloopig aau te houden en wel tot bij de behandeliog van de gemeente-begiooting. Hij kan den raad mededeeleo, dat dit schrijven in de meeste gemeenten geen gunstig onthaal heeft gevonden wijl de commissie een groote tactische fout heeit gemaakt door geen voeling te houdeo met de betreffende organisaties. De commissie zegt wel daarvoor geen lijd te hsbben gehad, doch dit is nietzoo. Welk motief de commissie daarvoor heeft gehad, of ze het opzettelijk of niet opzettelijk hetfc gedaan, weet spr. niet, wel weet hij dat het schrijven nu niet met sympathie Is ontvangen. Men meende dat overleg met de partijen wel degelijk had mogen geschieden. Wordt aangehouden. Schrijven van het.R. K. Keikbestuur, houdende mededeeling dat zij in aan bouw heeft een huishoudschool voor tnebjes, waar onderricht zal worden ge geven in voedingsleer, koken, wasschen* en strijkeo. Het Kerkbestuur wijst er op dat deze inrichting onder de nieuwe Nijverheids- wet valt en het Rijk dan 70 pCt. io de kosten bijdraagt mus ook de gemeente 30 pCr- daarin wil garacdeereo. Voorzitter. Dit schrijven is nog niet u de vergadering van Burg. eo Wetb, er sprake gebracht. Ik stel daarom voor het schrijven io handeu van Burg. en Weih. te stellen om daarna bij de be handeling der begrooting ter sprake te brengen. Aldus word besloten. Voorzitter. Dan kan ik de heeren nog mededeeleo, dat door Burg. cn Weth. wordt voorgesteldpm aan de ambtenaren :er secretarie, de heeren Couwenberg ca Kuijsteu, die onlaogs zijn geslaagd voor candidaat-?ecretari9, een gratificatie is verleenen van f 100. M-t aigemeene stemmen wordt daartoe t)esloieo. 2. Verkoop van 3 boomen, staande naast het gemeentehuis. De Voorzitter zegt dat naar aanleiding van de besprekingen, gedaan in een vorige vergadering, om voor het raadhuis een parkje aan te leggen, Burg. en Weth. een deskundige een plan hebben laten ontwerpen wat heden nog niet gereed is. 11 afwachting daarvan stellen Burg. co Weth. voor de kastanje-boomen, die toch weinig teekeoen van leven meer geven, bij opbod te doen veikoopeo, evenals de tegels, klinkers en steenen, welke wij niet meer kuDoen gebruiken. Ia een volgende vergadeiing zal men met plannen en prijsopgaaf komen. Met aigemeene stemmen wordt beslo ten tot verkoop van de 3 boomen over te gaan. 3. Heffing van opcenten op de divi dend- cc tantième-belasting. De Voorzitter zegt dat deze veror dening ieder jaar moet worden goedge- l ?urd en ter goedkeuring aon de K'oon moet worden opgezonden. Met aigemeene stemmen wordt daartoe i>-sloten. 4. Aanbieding gemeente-rekening over 1919. De ontvangsten bedragen f89129.45l/a, de uitgaven f 87436.3 51 /2, zoodat de rekening sluit mer een batig saldo van f 1723.10. De Voorzitter merkt op dat reeds f 500 van het saldo zijn afgenomen voor extra aflossing crisis-schuld, zoodat het werkelijk batig saldo zou zijn geweest f 2223 10 De f 1700 zal worden bestemd voor de doortrekking van het trot oir. 5. Wijziging begrootiug 1920. De Voorzitter zegt dat op deze be grooting nog een post moet worden gebracht van f 300 voor verleende sub sidie bij het Konlnginnefeest. Verder is nog een na-rekening ingekomen van de Besoijensche Steeg, wat een tegenvaller is eu f3500 bedraagt. Echter zijn er geen termen aanwezig om dit bediag uit de gewone inkomsten te bestrijden, want alle werkzaamheden zijn door eene geldlseoing bestreden. Burg. en Weth. stellen voor cd: bedrag voorloopig uit de gewone middelen te betalen ii het voorjaar, gelijk met het andere bediag, wat dao noodig zal zijn voor doortrekking van het trottoir, io een geldleening op te nemen. Met aigemeene stemmen wordt daartoe besloten. 6 Mededeeling betreffende de elec- trlcitcltsvoorziening der gemeente. De Voorzitter deelt mede, dat Burg. en Weth. zicb, naar aanleiding van de besprekingen in de vorige vergadering gehouden, zich tot het gemeentebestuur van Waalwijk heeft gewend, met het verzoek de kabel ondergronds te doen aanleggen ofwel hoogere palen aan te brengen. Waalwijk heeft toen ons verzoek en van de gemeente Baard wijk was een dusdarig verzoek ia handen gesteld van de Naord-B abant- sche Electriciteits Maatschappij en een der ingenieurs heeft nu in een gecom bineerde vergadering van de gemeente besturen van Waalwijk, Baardwijk en Bïsoijen, rapport ultgcbiacht en ons overtuigd dat net vrij onmogelijk Is, om ondergrondsche kabels aan te leggen. Zulks uit fisancieel oogpunt, want het zou te zwaar op het bedrijf gaan drukken. Een aansluitiog aan deze zijde zou dan wel f 200 gulden kostea en aan de over zijde f400 a f500. Aansluitiog ZOU du9 vrijwel alle ingezetenen afsch-lkken, met gevolg, dat het bedrijf niet rendabel zou zijn te maken. Daarop Is gezegd dat er palen, 9 meter boven den grond, aangebracht zouden wordeD, zoodat het bezwaar van de mees te ingezetenen wel zal zijn weggenomen. Het plaatsen der palen zal bovendien nog in overleg met een ingenieur van de E. N. E. M., den directeur der gasfabriek en spreker geschieden, zoodat met de wenschen van het publiek rekening zal worden gehouden. Vrijdag a.s. zal boven dien nog gezien worden wat tot ver betering kan worden gedaan met den paal aan de woning van Verhagen. Men heeft ons verzekerd dat al het mogelijke zal worden gedaan om ons zooveel mogelijk tegemoet te komen en dat we over 4 weken, ook al is bet transfor matorhuisje niet klaa', stroom zu'leo krijgen. Verwlel. Hoeveel hooger zullea de palen dan komen Voorzitter. Twee meter. Ik kan er nog aan toevoegen dat het gemeente bestuur van Waalwijk er aan toegevoegd heeft, dat over een jaar of dde, als dan blijkt dat het bedrijf rendabel is, tot het leggen van een ondergrondscben kabel zal worden overgegaan. Blok. Toch zullen er huizen blijven waar reparatie niet meer aan kan ge schieden. G'oenen. De Directeur heeft ons ge- zeed, wanoeer reparatie aan zoo'n huis moet plaats hebben, doch dat zal een zeldzaam voorkomend geval zijn, die lepara'ie dan het best kan geschieden voordat de fabrieken beginnen te werken, dan zal hij zorg dragen, dat de stroom wordt uitgeschakeld. Met aigemeene stemmen kan de raad zich vereenioen met deze gehouden besprekingen. 7. Mededeeling betreffende de door Gedepu eerde S ateo aanbangig gemaak te samenvoeging van deze gemeente met de gemeente Waalwijk. De Voorzitter zegt dat de leden zich nog, wel zullen herinneren, dat in het voorjaar een schrijven van Ged. Staten, betreffende samenvoeging van gemeente besturen, is besproken en dat de raad toen heeft besloten afwijzend daarop te beschikken, wijl men prijs stelde op zelfstandigheid. Later hebben Ged.Staten aan het gemeent:bes<uur van Waalwijk geschreven. De Voorzitter zegt het best te doen de stukken, zooals die zijn ingekomen, voor te lezeD, welke wij ter wille der belangrijkheid afdrukken. Aan B. en W. van Waalwijk. Van Uw bestuur hebben wij niets vernomen naai aanleiding van onzen brief dd. 19 November 1919 G nr. 340, Het zou ons aaugeuaam zijn te ver nemen of Uw College, dan wel de Gemeenteraad, geen belangrijk algemeen voordeel ziet in eene vereenlglng van Waalwijk, Baardwijk en Besoijen. Weliswaar hebben belde laatstge noemde gemeenten zich tegen veieenl- glng met eene andere gemeente uitge sproken, doch wellicht is bij nadere overweging en bij welwillend overleg een ander inzicht te bewerken. De drie gemeenten samen beslaan slechts eene oppervlakte van 2328 H.A. en hare bevolking heeft zooveel gelijke belangen, dat vereenigiog o.i. geen enkel nadeel zou medebrengen. Daar de drie gemeenten samen ééa nijver heidscentrum vormen en de bouw ervan de onderlloge aaneensluiting als het w^re heeft voorbereid, veronderstellen wij dat ook de bevolking, bij goede voorlichting, niet alleen het nut doch ook de noodzakelijkheid van vereenlglng zal inzien. U gelieve ons te berichten welke be langen der drie gemeenten reeds onder- llng geregeld zijn (lichtvoorziening, drinkwatervoorziening, onderwijsgelegen- held, verkeersgelegeoheden, afwatering, rioleerlng enz.) Ook indien gêen onderlinge regeliog bestaat, doch bepaalde feiten kunnen arntoonen dat de buu't-gemeecten ge bruik maken van Waalwijkschc inrich tingen, zullen wij hiervan gaarne bericht ontvangen. Uw antwoord zien wij binoen een maaud na dagteekeniog dezes tegemoet. De Gedeputeerde Staten van Noordbrabant. (get.) Van Voorst tot Voorst, Voorzitter. (getWagenaar, Griffier. Aan H.H Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. Naar aanleiding van Uw nevenaange- haald sehrijven hebben wij de eer U het volgende mede te deelen Uw brief van 19 November 1919 G. Nr. 340 bleef onbeantwoord, omdat wij hebben aangenomen dat alleen antwoord werd ingewacht van gemeenten met minder dan 3000 inwoners. Wel is het schrijven in den Gemeen teraad behandeld, doch deze was met ons van oordeel, dat snmenvoeging met een of meer aangrenzende gemeenten niet wenschelijk kan zijn. Sinds de be handeling van Uw circulaire van 19 No vember 1919 is onze zienswijze weinig veranderd en de vraag, gesteld in de 2e a'ioea van Uw terzijde vermeld schrijven zouden wij dus ontkennend moeten be antwoorden. Een belangrijk algemeen voordeel zien wij vooralsnog niet !o de door U bedoelde samenvoeging, alrbans zijn wij thans nog van oordeel, dat eenige geringe voordeelen niet opwegen tegen het opofferen van het zeifstantüg bestaan der 3 gemeenten, waartoe, naar ons bekend is, ook de beide buurtgemeenten we nig geneigdheid toonen. Dit neemt echter niet weg, dat wij bereid zijn, zooals door U gevraagd wordt, de samen voeging te overwegen en daaromtrent welwillend overleg te plegen, wanneer Uwerzijds zou kunnen worden aangege ven welke belangrijke aigemeene voor deelen dan wel de samenvoeging met zich zou brengen. Gemeenschappelijke regelingen, al9 bedoeld bij artikel 121 der Gemeentewet bestaan tot heden niet, wel is In voor bereiding een dergelijke regeliug voor de instelling van een correspondentschap voor de Intercommunale arbeidsbemid deling. Ook werd gemeenschappelijkingesteld een wachtgeldregeling voor de arbeiders in de schoenindustrie, beheerd door een Comité, samengesteld uit vertegenwoor- f digers van de besturen der drie gemeec- teo, vertegenwoordigers der fabrikanten en arbeidersorganisatlëo, eveneens uit de dile gemeenten. De gemeenten Besoijen en Baardwijk worden door onze bedrijven voorzien van gas, drinkwater en electriclteit, tegen dezelfde tarieven- en conditiën als de eigen ingezetenenmet de gemeente Besoijen is een regeling getroffen tot toelating van kinderen uit die gemeente tot onze openbare lagere schoolvan onze gemeentelijke Teekenschool wordt gebruik gemaakt door leerlingen uit beldebuurgemeenten, terwijl de hier gevestigde scholen voor bijzonder- lager- en middelbaar(handels)onderwljs even eens bezocht worden door leerlingen uit de buurgemeenten. In het vereenigingsleven toont zich wel meer het samengaan met de aan grenzende gemeenten. Zoo bestaat sinds 60 jaren de Liedertafel >Oefening en Vermaak* van Waalwijk en Besoijen, een Werklieden vereenlglng voor Waalwijk en Besoijen, Vereeoiging »A!gemeen Groene Krnis* voor de drie gemeenten Vereenigiog >R K. Groene Kruis* voor Waalwijk en Besoijen, Vereenlglng Waal- wijksche Gymnastiekvereniging voor Waalwijk en Besoijen, een afdeeling der Hanze voor beide gemeenten, Haoze- gllden voor de drie gemeenten, een af deeling van den Boerenbond voor de drie gemeenten, de van oudsher bestaan de groote sociëteit »de Gezelligheid* waarvan alleen de bewoners der drie gemeenten gewoon lid kunnen zijn, Waalwijks gemengde zangvceenlging voor Waalwijk en Besoijenen wellicht zijn er nog meer vereenigingen waarin de Ingezetenen der drie gemeenten samenwerken. Zoover noadlg deelen wij U nog mede dat Uw schrijven vao 14 Juli 1920 niet behandeld Is in den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk (get.) Til. Dl StJRMONT DE BAS SmEILI. De Secretaris, (get.) Van Liempt. Aan B. en W. van W/aalwijk. De inhoud van Uw nevenvermelden brief heeft onze meening, dat de gemeen- tengroep Waalwijk-Baardwijk-Besoijen rijp is voor vereenigiog, ten zeerste ver sterkt. Het is ons niet hekend, dat het be staan eener innige belangengemeenschap in één andere genieentengroep dezer pro vincie zoo duidelijk als ten Uwent kon worden aangetoond uit de feiten. Op na genoeg alle gebied hebben de ingezetenen de voorkeur gegeven aan eenheid in leven en doen. En waarom? Waarom anders dan omdat zij van nature hebben begrepen, dat die eenheid ben in staat stelde tot een krachtiper on vruchtbarder gemeen schapsleven. Hebben de ingezetenen der gemeenten- groep in dezen vorm van samenwerking eene opoffering van zelfstandigheid ge zien? Wij meenen van niet. Zoo kunnen wij ook niet inzien, dat vereenigiog dei- drie gemeenten gelijk zou wezen met „bet opofferen van liet zelfstandig bestaan" zooals bet door U genoemd wordt. Bij vereenigiog van gemeente ook elders wezen wij hierop kan eigenlijk geen sprake zijn van prijsgeven der zelfstan digheid. Vereenigiog brengt alleen uiterlijke verandering teweeg, doch laat alle staats rechten der ingezetenen onaangetast. Het verband wordt door vereenigiog uitgezet en hiertegen zou o.i. alleen dan terecht be zwaar kunnen worden gemaakt, indien er diepgaande geestelijke of stoffelijke er- schillen bestonden tusschem de verschil lende bevolkingsgroepen, die in het nauw verband werden saamgebraeht. 'Deze meening vindt ook steun bij an deren, wier gezag in deze wel door IT zal worden aanvaard. Eene subcommissie uit f het bestuur der Nederlandsche Vereeni giog van Gemeentebelangen drong er reeds in. 1X9(5 met nadruk op aan, meer dan tot dusver kleine gemeenten tot groo tere saam Ie voegen, of bij groote in Ie lijven! Professor Oppenheim (Het Neder landsch Gemeenterecht, 4e druk, 1 29) brengt dit advies in herinnering en onder steunt het van .harte. Belangrijke aigemeene voordeelen, die wij zien in de vereeniging van Waalwijk, Baardwijk en Besoijen zijn o.a. deze: le. Vereenvoudiging en daardoor ver sterking van bestuur. Uw College houdt zich ervan overtuigd, dal wij niet bet minst wenschen af te din gen op zijne bestuurseigenschappen, noen op die zijner ambtgenooten in Baardwijk en Besoijen. Maar bet beseffe toch met ons, dat liet bijna onnatuurlijk is, drie burgemeesters cn zes wethouders te doen staan over eene bevolking van 8911 zielen en eene oppervlakte van 2328 H. A., zoo danig bebouwd, dat personen die in een en dezelfde straat wonen onder drie ver schillende besturen behooren. Onnatuin- lijk ook in dezen zin, dat verzorging van belangengemeenschap telkens sluit op de grenzen der ambtelijke gemeenschap. Wij achten bet belemmerend voor eene krach tige uitvoering der bestuurstaak, indien telkens overleg noodig is om een zaak, die meer dan eene gemeente raakt, te regelen. Eu wij vreezen dat zelfs bij goeden wil, nu en dan verzorging zal uitblijven omdat overleg niet aanstonds te plegen is. 2e. Vereenvoudiging van bestuur zal ook vereenvoudiging van administratie medebrengen. Wij behoeven U niet uit ie loggen, dat veel werk, üians in drievouj te doen, na vereeniging in enkelvoud zai kunnen geschieden. 3e. Ofschoon niet alle voordeelen der vereeniging kunnen worden becijferd, zien wij in vereeniging ook een beduiden de kans op bezuiniging in bestuur en ad ministratie. Eén burgemeester, één secre taris, één ontvanger, onderhoud van één politiedienst, van één raadhuis, van één gezondheidsdienst. zullen voordeeliger kunnen worden bezoldigd en bekostigd dan drie. Uw College zal hiertegen aan voeren, dat toch al liet werk ongeveer bei zelfde blijft en dus de bezuiniging minder zal worden wanneer ambtenaren moeten worden aangesteld. Wij geven l de verze kering, dat vereeniging een belangrijke, vermindering van arbeid geeft in verge lijking met wat thans door de drie bestu ren moet worden verricht Bovendien wint de gemeente de gelegenheid om voor een bepaalde taak een afzonderlijken ambte naar aan te wijzen, die beter werk zal kun nen verrichten naar mate hij zijne verde re studie tot enkele onderdeden der ad ministratie beperken kan De kans op bezuinigng raakt ook het provinciaal bestuur en de Rijksdeparte- mennten, die minder werk hebben niet één^ grootere dan met drie kleinere gemeen ten. 4e. Eindelijk achten wij liet een eiscii van dezen tijd, dat degenen die gebruik makeD van allerlei inrichtingen water leiding, gasfabricöge, electriciteitsdistri- butie, scholen, wegen, havens en vaarten, ook deelnemer^ aan het bestuur dier inrichtingen, ra.a.w., dat de ingezeteneil der buurgemeenten rechtstreeks verte genwoordigd worden in het gemeentebe stuur van Waalwijk, dus deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezingen. Wij hopen, dat Uw College bet vooi- gaande zal gebruiken als grondslag voor zijn verdere overweging van dit onderwerp en voor bet overleg dat U thans niet de besturen van Besoijen en Baardwijk ge lieve te plegen. De (led. Staten van Noordbrabant, (get). E. J. J. M. van RijckevorseH -Voorzitter. (getWagenaar, (1 rif fier. Aan Heeren Gedeputeerde Stut<'ii van Noordbrabunl Wij hebben de eer U mede tc deelen, dat Uw nevensaangehaald schrijven be handeld is in eene vergadering van de Be sturen der drie gemeenten. De Besturen van Besoijen en Baardwijk waren vooral met den inhoud van onzen brief van Augustus 1920 No400-3.')8 en dien van l •nevenvermeld schrijven, als antwoo: i daarop, in kennis gesteld. Het Gemeentebestuur van Baarihvi had reeds gelegenheid gevonden deze bei de brieven ter sprake te brengen in eene vergadering van den Gemeenteraad en diens gevoelens omtrent de samenvoe ging te vernemen. De beide andere Besl: ren waren zoover nog niet gegaan. l'w zienswijze, dat bij samenvoeging der drie gemeenten niet zou kunnen wor den gesproken van een opoffering van li -i zelfstandig bestaan, kon door geen der o besturen- worden gedeeld. Integendeel werd het loslaten van het historisch ge groeide verhand gedoeld als liet brengen van een offer, waartoe eerst dan zou zij.i over te gaan, wanneer met zekerheid kan worden aangenomen, dat de voor de ge meenschap daarmede te verkrijgen voor deelen tegen het .offer opwegen. Die. ze kerheid hebben de drie Besturen, ook mi kennisneming van Uw nevenvermeld sehrijven niet gekregen. De vergadering kon niet deelen Uw ge voelen, dat de samenvoeging belangrijke finnntieeie voordeelen zou meebrengen Zoo werd door het Gemeentebestuur van Besoijen na vergelijking van de budget ten van die gemeente met die v. Waalwijk aangetoond, dat de samenvoeging voor de ingezetenen vTin eerstgenoemde gemeente geen finantteel voordeel, wel nadeel zon opleveren. (Hetgeen hier volgt is op mijn verzoek in liet oorspronkelijk ontwerp ingevoegd): „Toch meende liet gemeentebestuur van „Besoijen zich niet uitsluitend door fi- „nantieele overwegingen te mogen laten „leiden bij de beoordeeling van de vraag „of samenvoeging van deze gemeente mer „de gemeente Waalwijk gewenscht was. „Indien tegenover het grootere finautieele „offer dat van de ingezetenen van Besoij- „en zou worden gevraagd, belangrijke en „tastbare voordeelen met betrekking to- „de verzorging van de geestelijke, econo- „mische en sanitaire belangen van de in „gezetenen, het gevolg van de sainenvoe „ging met de gemeente Waalwijk zou zijn. „zal het brengen van dit finautieele offer, „naar het oordeel van het Gemeentebe „stuur van Besoijen, niet aan die samen- „voeging in den weg mogen staan!'. Het Gemeentebestuur van Waalwijk was beducht, dat bij samenvoeging o.m. belangrijke openbare werken zouden moeten worden uitgevoerd, waardoor aan de ingezetenen dier gemeente nieuwe fi nautieele lasten zouden moeten worden opgelegd. Ook van die zijde werd van de samenvoeging voor de ingezetenen finan- lieel nadeel verwacht. anneer liet belang der ingezetenen van de drie genieenten wordt getoetst aan den bestaanden finantieelen toestand zai naar het oordeel der drie Besturen van aanmerkelijke voordeelen bij een samen voeging geen sprake kunnen zijn. Wat d - toekomst zou geven kan thans moei lijk worden overzien, terwijl evenmin kan worden nagegaan welke resultaten derge lijke samensmeltingen van gemeenten el ders hebben opgeleverd. Geleid door hun gevoel zouden de Be sturen van Besoijen en Waalwijk handha ving van den bestaanden toestand prefe- reeren. Zij meenen zich echter niet te mo gen kanten tegen de gedachte eener sa menvoeging.'omdat zij niet overtuigd zijn, dat de ingezetenen hij handhaving van den bestaanden toestand bet meest zouih u zijn gebaat. (Op mijn verzoek ingelascbt): „Zij erkennen, dat in het private leven „de inwoners van heide gemeenten hebben „blijk gegeven prijs te stellen op samen- „werking en meenen hierin wel een vin „gei wijzing te mogen zien, dat de bevol „king van de beide gemeenten spoedig „niet een eventueele samenvoeging ver „trouwd zou zijn. „Ook voelen zij, dat het brengen van „kleinere gemeenten in één groot verban l „onder een krachtig bestuur in het alge- „meen heilzaam kan werken en dat in de „samengevoegde gemeenten instellingen „zouden kunnen worden tot stand ge- „bracht, waarvan thans, zoowel uit e-en „l'inantieel oogpunt, als in verband me. „de belangrijkheid der gemeente moet „worden afgezien, doch zij vermogen de „practische waarde dezer stelling, in het „hier hedoelde geval, thans nog niet dui delijk voor zich te zien". Zij achten het noodig, alvorens verdere stappen worden gedaan, dat het gevoelen van de Gemeenteraden wordt ingewonnen

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5