DE ECHO VAN HET ZUIDEN. Paluiito 10 cent A rdorosa 10 cent. Protector 10 cent. Inca 10 cent. Rose d'or 12 cent. Indiana 18 cent. BPITÉMLXflï)T Engeland- Duitschland, Amerika. België. Frankrijk. BIJS N ENLANDr" Sigarenmagazijn, H, KQLSTEREN-LAGARDE, Waalwijk. Provinciaal Nieuws* No 87. Zaterd«g30 Oct. 4»eja«rg, iTgüflJS BLaD. Het gros van het personeel van het secretariaat van den volkenbond is Woensdagochtend met een extra trein alt Londen vertrokken en worde heden ochtend ln Geaève, den nieuwen zetel van den volkenbond, verwacht. De »Daily Chron.» vestlgt.de aandacht op de geringe kosten van onderhoud van den volkenbond. De eerste en de tweede begrooting over een tijdvak van twintig maanden tot aan het einde van dit jaar wijzen uitgaven aan van in totaal 650.000 den prijs van een enkelen kleinen kruiser. Dit jaar zal Engeland niet meer dan 28.000 be hoeven bij te dragen, maai komende jaar zullen, als Genè^e de zetel is van het vaste gereentshof en verschillende andere organisaties, de kosten misschien het dubbele bedragen. In verhouding tot de stoffelijke waarde van ziJn werk, zal dc bond echter vei- moedeiijk de goedkoopste instelling ter wereld zijn. Gisteren hebben de besprekingen om tot een oplossing van het mtjnwei- kerscocfl.ct te komen, weer den geheeleo dag voortgeduurd. Herhaaldelijk kwamen de vertegenwoordigers van de mijn werkers met die van de mijnelgenaais en de regeering in Downingstreet bijeen. Er is nog geen definitieve mededeellng gedaan van een getroffen regeling, hoe wel de avondbladen gisteren reeds meldden, dai er inderdaad een overeen komst bereikt was. Dat het zoover nog niec gekomen is, blijkt wel hieruit, dat vandaag om twaalf uur de besprekingen hervat zouden worden. Men gelooft echter algemeen, dat de zoo gretig verlangde oplossing wel gegeven zal worden en naar verluidt zijn de verschillen tusschen de regeertng en de mijnwerkers teruggebracht tot de kwestie over de lengte der periode gedurende welke bij wijze van proel een loonsverhooglng van twee shillings per dag zal worden toegestaan. Groote zakenmenschen voorspellen een daling van de prijzen, behalve voor voedingsmiddelen, tengevolge van het feit, dat de verbruikers allerlei goederen en artikelen zoo goed als niet koopen en ook omdat de banken weigeren, onder de groote voorraden en detail listen te financieren. De zomerop- ruimlngen hebben de grootste teleur stelling gebracht. Vermaarde kleermakers in het West End ontdoen zich van groote voorradenstoffen door pakken op maat voor 5 guinjes (60 gulden Hollandsch volgens den tegenwoordigen koers) te verkoopen, welke vroeger 12 guinjes kostten. De Duitsche regeering maakt de ontvangst bekend van de nota, waarin de Engelsche regeering mededeelt, dat zij van haar recht tot inbeslagneming van Duitsche eigendommen in Groot- Brittannië als represaille wegens het niet nakomen van de verplichtingen, van het vredesverdrag afziet. Deze ge publiceerde nota wordt in Duitschland als een werkelijke vergemakkelijking van de hervatting der Duitsch-Engelsche handelsbetrekkingen beschouwd. De Fransche pers is hierover niet te spreken De Senaat heeft eerst oog de artikelen van de 8-urenwet in eerste lezing aangenomen en is daarna ver daagd tot aan de vorming van het nieuwe ministerie en de heropening der Kamers. Er zijn verschillende amendementen aangenomen, hoofdzakelijk nopeni uit zonderingsbepalingen, welke al dan ntei eerst na overeenstemming tusschen pa troon en werklieden kunnen worden toe gepast. Volgens de conventie van Was hington zou de wet 21 Juli 1921 van kracht worden. Een amandement heeft echter bepaald, dat de datum bij Kon besluit bepaald zal worden. Voorts is een amendement Llebaert aangenomen, da* de conventie van Washington niet ge ratificeerd zal worden, voordat de andere deelnemers aan de conferentie aldaat njü voorgegaan. Daar de wet geamendeerd <9, moei zij eerst weer aan de Kamer worden teruggezonden. Gisteren heeft Delacroix in dec Belgischen Senaat mededeellngen gt- daan omtrent de onderteekening van de FranschBelgische militaire overeen komst. Hij las o.a. de brieven voor, welke tusschen hem en den Franscbec premier gewisseld waren. Daarin wordt van beide zijden nadrukkelijk verklaaid dat het doel dezer overeenkomst is het versierken van de waarborgen van den vrede en de veiligheid. De souvereiniteit vin heide staten blijft echter onaan getast. De journal verneemt, dat de* be raadslagingen van den oppersten ver- dedigingsraad geleid hebben tot een wetsvoorstel waarbij aangegeven wordt, dat een diensttijd van 18 maanden ingevoerd zal kunnen worden, wanneer de omstandigheden een vermindering van het effectief mogelijk zullen maken, maar dat in afwachting twee jaar dienst tijd noodig zal zijn. President Wilson heeft een uit Republikeinen bestaande deputatie toe gesproken om den Volkenbond aan te prijzen Hij zeide, dat de groote op offeringen, die de Unie zich had ge troost in den oorlog, zouden blijken weggesmeten te zijn geweest tenzij de Amerikanen het begonnen werk ook voltooiden. Hij waarschuwde zijn hoor ders tegen de meening, dat Duitschland het eenige land was, dat^ imperialis tische doeleinden nastreefde en daardoor gedreven werd tot het aantasten van de grondslagen waarop de beschaving be rust. Er waren nog andere zulke landen, die gedreven werden door handelsna- ijver of heerschzucht. Die landen moes ten worden in toom gehoudenmen moest hun meedeelen, dat zij de ge- heele wereld tegen zich zouden hebben indien zij deden wat Duitschland had gedaan. De President voegde er nog bij dat er buiten den Volkenbond geen middel bestond om den vrede te ver zekeren. De sttijd tusschen burgemeester en Raad van Leerdam duurt oavetaa derd voort. Van den Raad waren Dinsdag slechts 2 leden in de vergadering tegen woordig, de belde wethouders ontbraken reeds op 6 vergaderingen vau B. en W- De gemeentezaken loopen door deze quaestie danig ln de war. De gemeen (ebegrooting ligt te wachten op behan deling, betalingen staan geheel stii. Verschillende pogingen, aangewend om het conflict te doen eindigen, zijn mislukt. Zaterdag werden volgens het »Hbl.« de wethouders telegrafisch ont boden bij den Commissaris der Koningin, terwijl de Anti-Rev. en Chr.-Hlstorische Klesvereenlgingen 'met haar afgevaar digden hebben vergaderd. Men blijft bij het genomen besluit om niet meer met burgemeester Mees te vergaderen. De Teleg. schrijft, dat zij in staa s gesteld, een en ander te ontleenen aan de memorie van toelichting van den minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen op het te verwachten ontwerp van wet tot regeling van de lichamelijke ontwikkeling van de rijpere mannelijke jeugd. Alle physlek geschikte jonge mannen van 15 tot 19-jarlgen leefcijd zullen, zoo zal o.m. in deze memorie worden gezegd, bij de wet verplicht moeten worden, lichamelijk zich te oefenen. Deze, bij voorkeur in de open lucht te houden oefeniogen. zullen elk militair karakter missen. In het bijzonder treden lichte aihletlek, springen, speerwerpen, hard ioopeu, vrije- en ordeoefeningen. Zweed- 9che gymnastiek, wandel- en marscb- oefeningen, alsmede de verschillende openluchtspelen op den voorgrond. Bij hot bereiken van den milltieplichtigen leeftijd zijn dan, na geregelde deelneming aan dergelijke oefeningen, alle gezonde jonge mannen lichamelijk voorbereid voor den militairen dienst, Iotusschen zal, naar de plannen van den minister van Oorlog, slechts een gering deel van hen door loting worden aangewezen om bij het leger te worden ingelijfd. Het contingent wordt belangrijk beneden het hans bestaande gebracht. De groote meerderheid blijft vrij. Het zal voldoende blijken, deze jongelui op eenvoudige aader te ontwikkelen wijze de verelschte militaire bekwaamheden zijn bij te brengen om, mocht onverhoopt ons vaderland worden aangevallen, hen ln korten tijd tot bruikbare soldaten te vormen. De uitwerking van de boven geschetste denkbeelden heeft de minister zich aldus gedacht, dat,zooveel mogelijk, aansluiting wordt gezocht aan het bestaande. Wie lid is van een te goeder naam en faam bekende vereeniglog, welke zich lichaams oefening, als bier bedoeld, voor oogen stelt, zal mits zekerheid bestaat, dat bij zich geregeld, ernstig oefent, niet nog verplicht behoeven te worden aan andere oefeningen deel te nemen. Voor degenen die niet in een dergelijk geval verkeeren zal op terreinen of in lokaliteiten, van gemeentewege beschikbaar te stellen, onder burgerlijke leiders, die de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen zal aanwijzen, geregeld geoefend worden. De kosten van terreinen, lokaliteiten, oefenmateriaal, enz. znllen voor ten laste van 's lands schatkist komen de kosten aan de leiding en het toezicht verbonden, zijn door het rijk te bestrijden. Staatscourant no. 208 var» Dinsdag 26 October 1920 bevat de afkondiging van Staatsblad no. 778, houdende Wet van den 9eo October 1920, tot regeling van het algemeen vormend lager onder wijs. Deze wet kan worden aangehaald onder den titel van »Lagec-onderwijs wet 1920*. Zij treedt in werking op 1 Januarte 1921. In de heden gehouden Kamerzitting heeft de Minister van Financiën, mr. S. de Vrie9, verklaard, dat de critiek, welke den laatsten tijd buiten de Kamer op zijn beleid is uitgeoefend, niet heeft na gelaten een gevoeligen indruk op hem te maken, zoodat hij, ging hij naar zijn gemoed te werk, mogeltik de adviezen der linkerzijde zou opvolgen en aan Hare Majesteit ontslag zou vragen. Iotusschen zal de Minister met ziln amb'genooten en politieke vrienden over wegen, in hoeverre hi] aan dien aandrang zal moeten gevolg geven, of zijn aftreden meerdere politieke gevolgen hebben zal dan het verdwijnen van hem zelf. De fi'ma Van He^k Co. te En schedé eindigt de we»kz*amheded lo ee«- gedeelte harer textielfabrieken, wegeo*- slapte in het bedrijf, voo-loopig reers op Denderdagmtddag om 5 uur van elke week. Do betrokken arbeiders hebben hier door een werkweek van 37 uur. Hbl. De Katholieke Illustratie beva deze week het volgende Platen Katholiek leven in Hongarije (2 foto's), De staking der Eögelsche mijnwerkers (3 foto's). Het leven der isschers. Vrijmetselarij (2 foto's). Bolsjewistische propagandatreinen. De ontslagen postambtenaren. D Engelsche kroonprins weer thuis (2 foto'? In de Pranger-Hoogvlakte (Java). Proeftocht van een onderzeeboot-bchrei (2 foto's). - Dr. L. J. W. Smit f - Kapitein E. Youngleson. De eerste R.K. Boerinne9cbool. Op 't bureau van beroepskeuze. „DameD reis om de wereld (2 foto's). TekstOp Akkermans hoeve, roma door Mary Gysen. Ode aan de spoor trein, door Max. Vrijmetselarij, doo A. Smits Govertsen, Twee levens door C. Niel n. Duizend gulden ca deau. Wat je al niet leest De reis om de wereld in 52 dagen, door Martin Berden. De opbrengst van den verkoop van invaliditeitszegels heeft, volgens opgaaf in de Stct., in de maand September de som van f 2.874.021 bedragen. AADBBVOLEfr MERKEN: 18898 f 5.- f210.30 2e les 3e les Waalwijk. 29 Oct. 1920. INSCHRIJVING KIOSK Laatste bedrag f 205.30 L. te Waalwijk Totaal Wie volgt? Door den Burgemeester dezer gemeente is de agent van politie N. J. Houben bevorderd tot hoofd-agent. A.s. Vrijdag 5 Nov. zal in den R. K. Gildenbond alhier een cursus ge opend worden over de Encycliek „Rerum Novarum", welke drie weken zal duren, telkens aanvangende om 8 uur. Ie les: Het arbeidersvraagstuk. Waar de. oplossing van dit vraagstuk niet te vinden is (bij de socialisten). Waar de oplossing wel te vinden is (bij Kerk, Staat en Vereeniging). N.B. Deze cursus is voor iedereen toegankelijk. - Wij vestigen gaarne de aandach' op de Klndei-voontelliog, in on9 voriy nummer geannonceerd en die hede" Zaterdagmiddag ten 4 uur in de FlO'a- bloscoop wordt gegeven. Een kindei- voorstelllng kan voor de kleinen een groot amusement zijn, aL 't ook werkelijk een klnder-voorstelling is. Afgaande op 't programma meenen wij gerust te kuD- nen zeggen, dat hier echt kinderlijke nummers worden gegeven, wij noemen o.a.Kijkjes ln den Dierentuin»,Goud klokje en de 3 beren», »de onuitputte lijke vaten», enz. Zoo opgevat meenen we dat dezr Kindervoorstelling veel succes zal hebbec en eene herhaling nu en dan gaarne zal worden gezien. Gisteren hield de Afdeeling Lang straat en Omgeving van den R. K. Politie bond St. Michael eene vergadering te Nieuwkuik. Tegenwoordig waren dertig leden en de Geestelijke Adviseur. BIJ de Ingekomen stukken deelt de Voorzitter mede, dat met de actie inzake bezoldiging van eenige leden in verschil lende betrekkingen bet navolgende resul taat is verkregen. De gemeente Wijk wenscht bet rapport der Staatscommissie af te wachten, Sprang heeft met ingang van 1 Januari 1921 vrijstelling van de bijdrage voor pen sioen verleend, Geertruidenberg neemt een afwachtende houding aan met het oog op de samenvoeging van die gemeente met andere, Herpt heeft op het verzoek afwijzend beschikt. Het voorstel Krutsen om den Bond om te zetten in een federatie van zelfstandige gewestelijke bonden wordt met algemeene stemmen verworpen. Gelezen wordt het schrijven van den veldwachter te Engelen, waarin wordt me degedeeld, dat door den Raad het verzoek om vrije geneeskundige behandeling en medicamenten is afgewezen, doch dat hem door een der Wethouders, tevens Arm- meester is medegedeeld, dat voor het ge val hij bij ziekte, dokter en apotheker niet kan betalen, hij dan bij hem Armmeester kan aankloppen om steun uit de Arme- kas. De vergadering vond deze laatste ine- dedeeling zoo interessant, dat zij opne ming daarvan wensohte in het Bonds-or- gaan. Besproken wordt de agenda voor de Buitengewone algemeene Bondsvergade ring op 17 November te houden. Als can- didaat voor de vacature van een lid in het Hoofdbestuur wordt aangewezen J. Ver hoeven veldwachter te Nieuwkuik. Als af gevaardigden voor de algemeene vergade ring worden aangewezen A. Roks te Bok hoven en J. Verhoeven te Nieuwkuik, ter wijl de Geestelijke Adviseur zich bereid verklaarde de afgevaardigden te vergezel len. De Voorzitter deelt nog mede, dat het Hoofdbestuur gevolg zal geven aan het verzoek dezer vergadering om gezamen lijk met andere afdeelingen en het hoofd bestuur te overwegen op welke wijze ver betering is te brengen in de bezoldiging van sommige veldwachters. De vergadering wordt daarna gesloten. In de parochiekerk van St. Jan Bap tist is Donderdag ten half negen uur eene plechtige H. Mis opgedragen, bijgewoond door alle schoolbesturen, onderwijzers en leerlingen der R. IC. Scholen; nadat deze des morgens allen ter H. Tafel waren ge naderd. Een en ander tot dankbaarheid dat na jarenlangen schoolstrijd voor het Bijzonder Onderwijs eindelijk de gelijk stelling is verkregen. 't Zelfde had plaats op alle plaatsen ln ons bisdom waar R. K. Onderwijs wordt gegeven. Naar wij vernemen is H. v. Engelen tot dusver hulpbesteller bij de posterijen alhier, aangesteld tot brievenbesteller. De Voetbalclub „Excelsior" alhier neemt a.s. Maandag deel aan de seriewed strijden uitgeschreven door de H. V. V. te Haarsteeg. Op Maandag 18 October had een be stuursvergadering van de R. K. Ver. van Lederfabrikanten plaats en zijn benoemd tot voorzitter de heer H. Verheijen-Bressers, Dongen, tot vice-voorzitter de heer G. v. Loon Pzn. Waalwijk, tot secretaris de hr. Alex Vos te Tilburg, tot penningmeester de heer G. Bastiaanse te Roosendaal en tot commissarissen de heeren H. v. d. As- sum, Dongen, A. Verster, Gilze en G. Niessen te Heijdhuijsen. Op de statuten der Vereeniging werd de Koninklijke goedkeuring dezer dagen verkregen. L. I. BESOIJEN. Het laatste nieuws op voet- balgebied is, dat onze voetbalvereeniging opgenomen is in den Nederlandschen Voetbalbond. Het verheugt ons, dat R. W. B. na lange jaren van strijd eindelijk zoover gevorderd is, en kunnen R. W. B. met deze promotie dan ook gelukwens- chen. We kunnen nu verzekerd zijn van een regelmatig verloop der wedstrijden en zal R. W. B. met haar spel zeker vorde ringen maken. Het R. W. B.-terrein (thans goedgekeurd) is nu geheel gereed, het geen echter met veel moeite en kosten ge paard is gegaan. Onze vereeniging be schikt nu over een groot terrein dat zeer zeker het grootste uit den omtrek ge noemd kan worden en waarop ook 1ste klas vereenigingen kunnen spelen. De af metingen zijn nu loi Meter lang en 58 meter breed. In een volgend nummer ho pen we nadere bijzonderheden mede te kunnen deelen, henevens indeeling en wedstrijden •WASPIK. De heer Wollaart, onder wijzer aan de R. K. Jongenschool alhier, is als zoodanig benoemd aan de St. Leo- nardusschool te 's-Bosch, ingaande 1 Jan. a.s. Van den landbouwer W. de Wit, al hier werd een schaap in de weide ge slacht. Des morgens vond men alleen nog den kop en de huid. Er bestaan ernstige plannen om het R. K. Liefdegesticht zoo spoedig mogelijk met enkele kamers te vergrooten. Brabantia zal Maandag 1 Nor. deel nemen aan de seriewedstrijden, uitge schreven door H. V. V. te Haarsteeg. Jt Bij B. en W. is van C. Roovers, tim merman en aannemer alhier, een verzoek ingekomen om vergunning tot het plaat sen van een electromotor. RAAMSDONKSVEER. De WelEd. Heer C. de Kleijn en Echtgenoote vierden dezer dagen hun 40-jarig Huwelijksfeest. De R. K. harmonie bracht het feestpaar een serenade. De Herhalingsschool op 't Veer v. ci. Ohr. Sch. zal gegeven worden door de heeren Calliber (H. d. School) en Sneep. Als een helaas weinig voorkomende bizonderheid moge medegedeeld worden dat Mej. P. Kommers a.s. 4 November reeds twaalf en een half jaar in dienstbe trekking is geweest bij de familie J. van Suijlekom-Dolk. Wel een bewijs van goe de verstandhouding tusschen genoemde familie en de dienstbode. Dhr. Konings van de Laan slaagde voor het examen Vrije- en Ordeoefenin gen te 's-Hertogenbosch gehouden. DUSSEN. Met ingenomenheid verne men wij dat onze bekende tooneelvereenl- ging „Ons Genoegen" den 13en November a.s. in de zaal van den heer J. J. Leeman» eene groote gecostumeerde uitvoering zal geven. Opgevoerd zal worden o.m. het prachtige drama „De Twee Broeders" of eene Venetjaansche Vendetta, voorts een blijspel: „de wonderbare Leuningstoel". Wij twijfelen er niet aan of de bekwa me tooneelisten zullen ons wederom een prachtige en genotvolle avond verschaf fen, zooals wij dat van hen gewoon zijn. 't Belooft ditmaal iets zeer extra's te zijn. CAPELLE. Ds. W. J. Kolkert, predi- kant bij de Ned. Herv. Gem. aan den Loonschendijk heeft het op hem uit gebracht beroep als zoodanig naar de gemeente Eemnes Buiten aangenomen. Onze beide dorpsgenooten, Aa. Kommers en M. Kommers, legden dezer dagen met gunstig gevolg het examen af in de vrije- en ordeoefeningen -der gymnastiek. Geslaagden en familie proficiat. A.s. Maandag zal het Fanfare-corps „Euterpe" uit 's Gravemoer, onder direc tie van den heer A. Christ alhier, in het café „Land en Havenzicht" in deze gemeente een uitvoering geven. Het programma voor dien avond bevat een 8-tal muzieknummers, een 5-tal komische voordrachten, benevens een zangnummer J.l. Woensdagavond werd in het café van den heer L. F. v. D. alhier een vergadering gehouden, waarin besloten werd te trachten de noodige gelden bij elkaar te krijgen, om tot oprichting van een muziekgezelschap te geraken. Uit de vergadering werd een voorloopig bestuur gekozen, bestaande uit de heerenA. v. Beek. voorzitter, W. J. v. Nieuwenhuijzen, secretaris, J Michael, pennin meester, W. M. de Bas en A. Christ, commissarissen. We hopen van harte dat de pogingen, die door het voorloopig bestuur worden in het werk gesteld, succes mogen hebben en dat we binnen afzienbaren tijd opgewekt worden door de liefelijke tonen der Capelsche Fanfare. Dat ieder hieraan naar zijn beste krachten mede- werke. A.s. Zondag speelt Excelsior 1 uit deze gemeente een competitiematch voor den B. V. V. tegen Quick II te Waalwijk, terwijl Excelsior II op bezoek gaat bij S. V. V. II te Sprang. SPRANG. Onze dorpsgenoot M. In 't Veld slaagde Woensdag voor 't examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. Geslaagde en familie proficiat. ELSHOUT. De heeren Tb. v. Greven- btoek en C. v. d. Sanden hebben bnone benoeming tot lid van het college van zetters aangenomen. Zondag 24 October werd in het café van K. een schietsoefening gehouden door de Bu gerwacht. De oefening werd door den burgemeester en andere autori teiten bijgewoond. De plaats waar de oefening werd gehouden was met vlaggen versierd en 't muziek luisterde den wedstrijd op. Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur werd ons rustig dorpje opgeschrikt door het luiden der brandklok. Alle Inwoners snelden naar bulten en ontwaardden den brand bij den bakker F. De burgemeester der gemeente en de brandweer waren terstond op de plaats

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 9